Voor Jehova's getuigen is 1975 'gekenmerkt jaar' fllslllall Kerk in de wereld Vandaag Dl Portugese kerk wijst boetedag van de hand W Maatschappelijk werkster - Beroepingswer Eerste nummer van blad wereldraad Trouw K wartet {rCi.uLu.C. Speciale zondag tegen martelingen Drieduizend mensen op ICCC-congres Doorpraten met kerken in Zuid-Afrika Nieuwe boeket Pastoraal overleg krijgt vervolg Betaald antwoord TROUW KWARTET DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 KERK/BINNENLAND Tl door Henk J. Spier In 1975 zeggen de Jehova's getuigen komt de wereld op de rand van Armageddon. Armaged don brengt de grote slachting onder alle tegenstanders van „Jehovah". Of zij christenen heten of niet, maakt geen verschil. Zij krijgen zo'n vreselijke dood, dat er zelfs geen fatsoenlijke begrafenis aan te pas komt. Totale vernietiging komt over hen allen. Alleen de Jehovah's getuigen kunnen aan het oordeel ontsnappen. In de komst van Armageddon is 1975 een 'gekenmerkt jaar". Omdat zij, geïnstrueerd door het Wachttorengenootschap, weinig tijd meer hebben, zetten zij nu alles op alies. om nog zoveel mogelijk men sen in hun organisatie, die alles zal overleven, 'veilig thuis' te brengen. Kernvraag Om enig inzicht te verschaffen in hun leer. gaan we hier in op een kernvraag inzake hun geloof: de lichamelijkheid van Jezus. Dat de uitdrukking: 'Elke ketter heeft zijn letter', een harde kern heeft, komt je zeker bij de Jehova's getuigen aan de weet. Het lijkt wel. of er teksten in de bijbel voorko men. die speciaal voor hen en hun gebruik (misbruik) geschreven zijn. Eén van die teksten is 1 Petrus 3 vers 18. waar van Jezus staat: 'Hij die gedood is naar het vlees, maar levend gemaakt naar de geest. Ziet U wel. zeggen de Wachttoren- getuigen, dat het in de bijbel staat! U kunt daar niet om heen! Jezus heeft wel een lichaam gehad, maar dit was een tijdelijke zaak. Want feitelijk was hij een geestelijk we zen. Toen hij aan het kruis gehan gen was - martelpaal, moet U vol gens hen zeggen, want het 'christe lijke' kruis heeft nooit bestaan - en gestorven was. heeft Hij heel zijn lichamelijk bestaan afgelegd. Dat was voorbij. Hij is opnieuw geest geworden. Wanneer u deze lijn even doortrekt in zijn konsekwenties. ont dekt U. dat Jezus Christus in feite niet meer zichtbaar was, zoals eerst, toen hij in het vlees leefde. Daarom kan de Heer ook niet meer zich:haar terugkomen op de wolken, waar dr Okke Jager een keer de wolken hoven Jeruzalem op aanzag. In elk geval moet U dus het woord uit de Openbaring van Johannes, dat duidelijk schijnt te spreken: 'Zie hij komt met de wol ken en elk oog zal Hem zien, ook zij. die Hem hebben doorstoken' (Openb. 7 vs 7) volgens de Jehova's Getuigen zinnebeeldig opvatten. Van zien. echt zien, is geen sprake. Hier draait heel veel om in de leer. de verkondiging, van de Jehova's Getuigen. Want daardoor kunnen zij ook vasthouden aan het jaar 1914. als het jaar. waarop Christus de Heer teruggekomen is en begon nen is. in de tijd van het einde, zijn rijk op aarde te vestigen. Nie mand kon dat zien of ontdekken. Alleen de 144.000, de uitverkoren koningen, de élite-klasse van God, tegelijk de top van het Wachtto rengenootschap, hadden daar fee ling voor. Zij hebben het geregi streerd. Ja, pas drie en een half jaar later, in 1918. Toen kwam Christus in zijn tempel, die door die 144.000 wordt uitgemaakt. Maar zij zijn dan ook het enige kanaal, dat met God in verbinding staat. Je zou bijna aan een verge lijking denken met de 'hotline', de speciaalste telefoonverbinding van het Witte Huis in Washington met het Kremlin in Moskou. Dan heb ben de sterren van het Wachtto rengenootschap zo hun hotline met de troon van God. En naar wat zij zeggen, deze ko ningen, deze eigenlijke Jehovah's Getuigen, deze regeerders van het Wachttorengenootschap, daar moet ieder sterfelijk mens naar luisteren. Onvoorwaardelijk moeten de gewo ne Jehovah's getuigen,- de aardse leden, de Jonadabs of de mensen van de velddienst, zich aan hun leiding onderwerpen. Wie dat niet doet. wordt vervloekt. Om nu terug te komen op het onlichamelijk bestaan van Jezus Christus na zijn kruisiging en dood. zijn de vragen niet meer te onder drukken, wat wij dan onder de opstanding van de Heer moeten verstaan en hoe het mogelijk is, dat Hij zich telkens lichamelijk aan zijn jongeren heeft vertoond. De vraag, die ik met name aan de Jehova's getuigen wil stellen is: waar is dan het lichaam van Jezus gebleven? U moet niet denken, dat de Jeho vah's getuigen dan tegelijk met een mond vol tanden staan, 'dat moe ten wij aan God overlaten, wat Hij daarmee gedaan heeft'. Tegelijk zullen zij wel toegeven, dat Jezus' lichaam na zijn dood. ook nog door mensen begraven werd. God heeft dat lichaam dan daarna op een voor ons onverklaarbare manier la ten verdwijnen uit het graf. En wat heeft Hij er dan verder mee gedaan? Hiervoor verwijzen ons de Jehovah's getuigen naar wat er met Mozes gebeurd is. Hij was toch wel duidelijk een voorbeeld van Chris tus. Mozes stierf op de berg Nebo, r^adat hij een grandioos overzicht gekregen had van het beloofde land. God maakte, dat hij begraven werd in een dal in het land Moab. En niemand heeft zijn graf gewe ten tot op vandaag. Zoiets kunnen wij ons dan ook van Jezus inden ken. God wist wel. wat hij met zijn dode lichaam moest doen. Hardnekkig heb ik mij afgevraagd, wat wij ons dan onder de opstan ding van een onlichamelijke geest - zoals de Jehovah's getuigen zeg gen van Jezus - moeten voorstellen. Daar kom ik werkelijk niet uit. Heeft de Heer niet gezegd toen Hij stierf: 'Vader, in Uw handen beveel ik mijn geest' (Lukas 23 vs 46)? Moest dan later, op de derde dag. zijn geest nog weer tot leven ge bracht worden en dus opgewekt? Duidelijk is, dat door dit hocus- pocus de Jehovah's getuigen tege lijk af zijn van heel het probleem, van Jezus' lichamelijke opstanding. Deze opstanding is. medisch-biolo- gisch gezien, natuurlijk onmogelijk. Van vrijzinnige zijde is daar nogal eens de nadruk op gelegd. Alleen als een wonder van God, of als hét wonder van God. is de opstanding van Jezus te gelóven, niet te ver klaren. Materialisatie Maar... waar blijven de Jehovah's getuigen dan met de lichamelijke verschijningen van Jezus Christus, na zijn opstanding? Ook daar heb ben zij hun verklaring voor. Zij gebruiken hier het begrip mate rialisatie en bedoelen hiermee (al geven zij toe. dat dit woord niet in de bijbel voorkomt), dat een geest een tijdelijke, materiële en zichtba re gestalte kan aannemen. Bijbel- bewijs? In overvloed! zeggen de Jehovah's getuigen. God is met zijn engelen aan Abraham in de ge daanten van mensen verschenen. Als drie mannen. En zij hebben bij Abraham in zijn tent met hem gegeten: brood en kalfsvlees. Bo vendien zegt de Schrift, dat de gastvrijheid zo belangrijk is en dat daardoor sommige mensen, zonder het te weten, engelen geherbergd hebben (Hebreeën 13 vs 2). Dus dan moeten zij die engelen toch wel voor mensen aangezien hebben. Anders slaat dit. zonder het te we ten. nergens op. Op dezelfde manier moeten wij nu denken aan de zichtbare verschij ningen van Jezus, na zijn opwek king, aan zijn jongeren. Gewoon een materialisatie. En.... Hij heeft ook met hen gegeten. Aldus de Jehovah's getuigen. Eén ding mag ons daarbij niet ontgaan, namelijk dat Jezus met die materialisatie dan wel voor een fabelachtige imitatie van zijn eigen lichaam gezorgd heeft. Want Hij De val van 'Babyion' volgens de Jehovah's getuigen. Een illustratie uit ds. Spier's boek 'Jehovah's getuigen en de bijbel', waarvan de derde druk nog dit jaar in bewerking gaat. si f vertoont de lidtekenen van Zijn slachting aan het kruis nóg in zijn handen en. voeten en zijde. En Zijn Jongeren, met name Thomas, moe ten met hun handen komen en Hem betasten, om te zien dat Hij AartS6ng6l het is. vers 1 en 6) - dan is dat een soort geraffineerd bedrog. Wanneer de Jehovah's getuigen gelijk hebben, tenminste. Tegenspraak En er staat een heel duidelijke plaats in de bijbel, die de Jehovah's getuigen dwars zit. Wanneer de Heer, de opgestane, verschijnt in de kring van Zijn 'discipelen in Jeruzalem, zijn zij eerst verschrikt en ontzet. Zij dachten dat zij een geest zagen. En dan zegt Jezus tot hen: 'Waarom zijn jullie zo ang stig? Ziet mijn handen en mijn voeten, dat Ik het ben' (identiteit dus); 'bestaat mij en ziet, dat een geest geen vlees en beenderen heeft, zoals gij ziet dat ik heb' (Lukas 24 vers 37 t/m 40). Dus een regelrechte tegenspraak van wat de Jetiovah's getuigen op dit punt beweren. Daar slepen zij dan ook nog die gesloten en ge grendelde deur bij van het huis, waar Zijn jongeren op de eerste Paasavond zaten (uit vrees voor de Joden), om Jezus, weer hocus-po cus, als geest te laten binnenkomen. Alleen, wanneer de vrouwen naar het graf gaan om het lichaam van de Heer met hun specerijen te gaan verzorgen en zalven en de engel, de boodschapper van God, dan tegen hen zegt: 'Hij is opge wekt. Hij is hier niet' (Markus 16 Maar er zit bij hen iets heel anders achter. Jezus is ook oorspronkelijk een geest, een engel, door God ge schapen. Dat gebeurde 1000 jaar voor de schepping van de wereld. Hij werd de aarstengel Michaël. Althans wanneer wij' de op aarde aanwezig zijnde van de zogenaamde 144.000 mogen en moeten geloven. Hier komt de aap uit de mouw. Het 'Schriftbewijs' van de Jeho vah's getuigen lijkt overweldigend, zeker voor mensen, die in de Bijbel niet volledig thuis zijn en zich door de Jehovah's getuigen laten over rompelen. Het zou verdienstelijk kunnen zijn, wanneer het niet zo erg was. Aanvulling: Wie met de tekst van Petrus 3 vers 18: 'die gedood is naar het vlees, maar levend ge maakt naar de geest' nog in zijn maag zit, kan ik aanraden deze tekst naast Galaten 4 vers 29 te leggen. Daar staat van Ismaël, dat hij naar het vlees verwekt was en van Izaak, dat hij naar de geest verwekt was. Dit betekent echt niet, dat Izaak niet werkelijk gebo ren was, maar alleen een geest was. Jammer genoeg wordt de reële op standing van de Heer en de troost en de kracht daarvan door de Je hovah's getuigen gemist. Of moet ik zeggen: aan hen onthouden? MENSEN EN STRUKTUREN Nog steeds blijkt de verhoud tussen mensen en strukturen een aantal lieden niet helder zijn. In een reportage vanuit R( ai door één van onze radiozenders gezonden was iemand aan woord die op zichzelf geen onju li zaken uit de bekende Wereldvi selconferentie doorgaf maar in commentaar denigrerend over al die mensen die aan strukturen die veranderingen wiH aanbrengen waardoor noodsitua als waarin de hongerende zich bevinden een einde kan kon1 Ook deze reporter maakte zich dit probleem weer gemakkelijk o door er vooral op te wijzen eerst de mensen veranderd moe worden. Het bijbelse begrip bekering werd gehanteerd e: zaak was weer rond. of liever tot evangelisatie teruggeschroefd, lang zal dit misverstand' nog ren? Want aan de ene kant men dat de mensen zich moe bekeren, dan pas kan er iets wacht worden ten aanzien van andere samenleving en aan de dere kant spreekt men op een a gemakkelijke wijze over de tij die ons wachten waarin minder mensen met God rekel zullen houden. De conclusie uit ze stelling kan alleen maar luidl' bemoei je maar nergens mee laat de wereld de wereld Toch kan dat duidelijk niet de doeling van het evangelie zijn. past christenen niet op enige wi: laatdunkend te spreken over die al hun best doen om aan grondslagen van onze samenlev zulke veranderingen aan te br gen waardoor in ieder geval wereld leefbaarder wordt. Dat da bij en tegelijk mensen geconfr teerd dienen te worden met verandering van hun persoonli instelling tot God en de naaste door geen christen betwist ,word< aee UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Werkloosheid De regering zegt de werkloosheid te willen bestrijden, maar er moet ook bezuinigd worden! Om het kabinet te redden, kan er wél 1.5 miljard extra worden uitgegeven voor het vertragen van de werken in de Oosterschelde. Waar blijft de be loofde veiligheid voor de Zeeuwen? Tot mijn verbazing las ik in de krant van 8 nov. dat een bedrijf in Nijmegen 15 man moet ontslaan, omdat de overheid een order van 15 miljoen aan een Duits bedrijf gunt inplaats van aan het Neder landse bedrijf. In de krant van 9 nov. een bericht, dat een textielbe drijf in Zutphen in moeilijkheden is gekomen, omdat een legerorder voor marechaussee-uniformen is gegund aan een Duits bedrijf in plaats van het Nederlandse bedrijf. Is dat de werkloosheidsbestrijding van de regering? Rotterdam (ADVERTENTIE) Vakbeweging Hoewel ruim 42 jaren lid van een werknemersorganisatie, is het me nog nooit zó duidelijk geweest als nu. hoe éénvoudig (éénzijdig) de kopstukken van de vakbonden kun nen zijn. Zij spreken alleen over winstdeling of winstaandeel. De vakbeweging kan gerust nog door gaan want de inflatiespiraal is elastisch genoeg en we kunnen op de exportmarkt nog duurder wor den waardoor nog meer arbeids plaatsen onbezet blijven. Wat heeft het optrekken van het mini mum-jeugdloon voor gevolgen voor de schooljeugd, die in de vakantie wilde werken, gehad? Op 29 no vember a.s. kunnen we offeren voor een prachtdoel, nl. geven voor le ven. Kunnen we daarna geen actie voeren tegen de ellende van de werkloosheid? Dit ook met z'n allen? Amstelveen Wij hebben u hard nodig voor de begeleiding van patiënten en hun familie. Daarvoor willen wij u graag eerst uitvoerig informeren over verpleeghuizen in 't algemeen en over de Zonnehuizen en hun maat schappelijke kanten in 't bizonder. Als u even opbelt (010 - 341922) of een kaartje stuurt en vraagt om de "Zonnehuisinformatiekrant", dan ontvang: u die omgaand. Indien u dan voelt voor een onder houd over de vacante funktie is een afspraak zo gemaakt. HET ZONNEHUIS VLAARDINGEN Dillenburgsingel 5, Vlaardingen LISSABON (RPS) De Portugese presbyterianen hebben de op roep van een comité naast zich neergelegd om van 6 oktober een nationale bpete- en gebedsdag te maken. Het comité, dat zich als een nationaal en' interkerkelijk comité voordeed, bestond volgens het uitvoerend comité van de presbyteriaanse kerk uitsluitend uit pinkster-predikanten. C. J. Nobels Zwemmen bejaarden Volgens uw schrijven is het bejaar- denzwemmen in Enschede iets unieks en u noemt nog een paar grotere plaatsen waar iets aan be- jaardenzwemmen wordt gedaan. Wij. in Nieuwe Pekela. hebben ook een zwemclub voor bejaarden. De zwemclub. georganiseerd door het Dienstencentrum. telt ongeveer twintig dames- en herenleden, die iedere week gaan zwemmen in het overdekte bad in Stadskanaal. De oudste deelneemster is 83 jaar. Vrijwilligers verzorgen met hun au to's het vervoer van en naar het bad. Ook uit Stadskanaal en Onst- wedde komt een groep dames zwemles nemen. Nieuwe Pekela mw T. do Boer-Dieterman Haché-pil (3) Een nog kortere reactie: 'De een zijn dood is de ander zijn brood'. Eet smakelijk Fred! Driebergen Ed. Ph. van der Burg Haché-pil (4) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma. F. Diemer. Hoofdredactie J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X500. Bedankt, mijnheer Harry Touw <a- lias Fred Haché) voor uw uitvin ding om de uitwerking van het blaaspijpje teniet te doen! U hebt onze bevolking een grote dienst- be wezen. Waarschijnlijk vindt u ruim 3000 doden per jaar en zoveel dui zenden zwaar gewonden en ver minkten niet voldoende en wilt u dit getal nog wat opvoeren. Het goedwillende publiek zal u daar ui termate dankbaar voor zijn. Wat denkt u te bereiken? Nijkerk J. J. Pabon Werktijdverkorting Opvallend is het dat er de laatste weken zeer veel aanvragen om werktijdverkorting worden gedaan door zeer grote concerns. Ik krijg de indruk dat de hoofdmannen van deze concerns in overwegende mate aanhangers zijn van bepaalde poli tieke partijen welke bij de laatst gehouden algemene beschouwingen in de Tweede Kamer volkomen in hun hemd zijn blijven staan. Dat deze partijen thans op andere wijze hun invloed op onze samenleving trachten waar te maken om deze aldus te verstoren is nauwelijks aan twijfel onderhevig. Ieder concern dat over verschillende produktielij- nen beschikt zal steeds worden ge confronteerd (zelfs ten tijde van hoogconjunctuur) met een bepaal de minder produktieve lijn. doch het moet ontoelaatbaar worden ge acht om bij de eerste constatering onmiddellijk de gevolgen hiervan op de gemeenschap te doen afwen telen. Eerder dient men dit door vroegtijdige beleidsombuigingen in het bedrijf of onderneming zelf op te vangen. St. Pbilipsland C. Kosten GENEVE Het blad dat het cen traal comité van de wereldraad van kerken deze zomer besloot te gaan uitgeven heeft in zijn eerste num mer. dat nu verschenen is, veel aandacht voor terreur in Equatori aal Guinea en volgt tevens de actu aliteit van de kerk in beweging van dichtbij. Het blad, dat eens per maand verschijnen zal, is getiteld One World. De directeur van de communicatie afdeling van de wereldraad. Jiirgen Hilke. zegt in het voorwoord dat het blad de lezers zal informeren over de belangrijkste stromingen in de oecumene en aan hun een fo rum wil aanbieden voor hun me ningsvorming. Het blad wil de le zers nauwer betrekken bij wat de verschillende afdelingen van de wereldraad doen en bij wat er in de wereldkerk gebeurt. Het blad bevat een beschouwing over de conferentie voor evangeli satie, die deze zomer in Lausanne is gehouden en geeft een uittreksel uit de verbintenis van Lausanne. Het blad wordt besloten met een bijbelstudie door de secretaris-ge neraal van de wereldraad van ker ken, Philip Potter. Het blad is gesteld in het Engels en - ,p -ONUS f COUt» J.c Of- LUNS CAdafi. K H£ART ATTPCK ft A cfiR SnftsH - 'Kon ik maar van longkanker of aan een hartverlamming sterven of doodgaan door een aanrijding, in plaats van door de honger'. (Illus tratie uit One World van deze maand). verschijnt in 15.000 exemplaren. Abonnementen kosten 25 gulden per jaar. Zij kunnen worden opge geven bij het bureau van de wereld raad. WCC Publicatians Office. 150. route de Ferney, P.O. Box 66. 1211 Genève, Zwitserland. De initiatiefnemer was bovendien een man. die sinds kort uit Brazilië naar Portugal was gekomen. De zo genaamde nationale boete- en ge bedsdag verwijst naar de staats greep van 31 maart 1964, die Brazi lië onder het juk bracht van de militaire dictators. De Portugese presbyterianen zeggen in een ver klaring die eerst nu is gepubli ceerd: 'De verwijzing naar de mili taire coup. die de mensen in ons broederland gevangenschap zonder veroordeling, martelingen en de vertrapping van de mensenrechte bracht, wordt afgeschilderd als van God gewild. Het comité aarzelt niet de omverwerping die de vrijheid in DRIEBERGEN De raad van ker ken in Nederland heeft de kerken verzocht, de kerkdiensten op zon dag 8 december in het teken te stellen van de campagne tegen martelingen. In verband hiermee heeft het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk 'liturgische wenken' samengesteld voor deze diensten. In deze wenken worden ook praktische tips gegeven ten aanzien van de voorbereiding en de wijze, waarop de gemeente kan worden geïnformeerd. De 'liturgi sche wenken' zijn alleen bruikbaar samen met de eerder verschenen brochure 'Martelen niet te geloven', uitgegeven in de serie Kwik. Brazilië smoorde, te vergelijken met onze revolutie die een eind maakte aan een fascistisch regime. De ver klaring besluit: Indien in Brazilië nu zogenaamd vrijheid is om het evangelie te vertolken, dan begrij pen wij niet waarom de trouwste Braziliaanse christenen vervolgd worden en gemarteld door de wre de politieke politie van dat land. We zijn verwonderd dat diegenen die nu oproepen tot een dag van boete en gebed nimmer van zich lieten horen, toen Portugal zuchtte onder de vervolgingen door een fas cistisch regime. AMSTERDAM De internationale raad van christelijke kerken (ICCC) verwacht drieduizend men sen op zijn negende wereldcongres, dat van 16 tot 27 juli 1975 in de hoofdstad van Kenia, Nairobi, zal worden gehouden. Verreweg het grootste deel zal afkomstig zijn uit de derde wereld. Het congres is bedoeld om 'de deelnemers, die in eigen land, veelal verstoken van elke vorm van materiële rijkdom, een eenzame strijd voeren voor de verbreiding van Gods Woord, te bemoedigen en voor te lichten', al dus het persbericht van de ICCC. Het congres in Nairobi zal als the ma voeren 'De eerste en de laatste'. NED. HERV. KERK Beroepen te Goudriaan-Ottolai D. van Meulen kand. te Utrecht; Lexmond: M. B. v. d. Akker Stellendam. Bedankt voor Ede: A. W. v.d. I te Ooltgensplaat. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bolnes: drs. T. Bos kand. te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop: drs. W. 'i Heest te Rantepao (Indonesië); Zeist: P. Beekhuis te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nunspeet: A. Hoog land te Krabbendijke; voor Katw aan Zee Chr. v. d. Poel te Yerse door Aldert Schipper De breuk (want daar zal het wel op uitdraaien) tussen de Nederduitse gereformeerde kerken in Zuid-Afri ka en de Nederlandse gereformeer den is niet het einde van het ge sprek met Zuid-Afrika. De meeste christenen in Zuid-Afrika zijn zwart. Van de tien miljoen leden van de kerken die lid zijn van de raad van kerken is tachtig percent zwart of bruin (het adjectief dat tegenwoordig vaak door kleurlingen gebruikt wordt). De (zwarte) Nederduitse gerefor meerde kerk in Afrika, die voortge komen is uit het zendingswerk van de blanke kerk. staat nog steeds in correspondentie met de Nederland se gereformeerden en is ook vol waardig lid van de gereformeerde oecumenische synode. Deze kerk speelt binnen deze kring een steeds groter rol. Vlak voordat prof. Ridderbos en dr. Kruyswijk bij de broeders van de Prof. dr. H. Ridderbos blanke NG kerk zo hardhandig de kous op de kop kregen, besloot de zwarte kerk de banden met de ge reformeerden en hervormden in Nederland aan te halen. Een besluit van betekenis. Dr. C. F. Beyers Naudé, de directeur van het chris telijk instituut in Johannesburg, die deze week in ons land is, legde mij uit waarom dit besluit van de zwarte synode zoveel waarde heeft. Als gezegd, de zwarte kerk is een 'dochter' van de blanke kerk. Deze laatste betaalt nog steeds meer dan driekwart van het budget van de zwarte kerk. Het afgelopen jaar gaf de NG kerk omgerekend in Hol lands geld 36 miljoen gulden aan de zwarte kerk en aan de kleinere indiër en kleurlingenkerk. Ondanks deze gouden banden, die de kerken onderling verbinden, is het proces van zelfstandigwording van de dochtérkerken de laatste tijd voortgegaan. Hoewel de blanke synode de laatste keer herhaalde dal. naar huidskleur gemengde hu welijken tegen de scheppingsordi nantiën ingaan en dus niet geoor loofd zijn. heeft de kleurlingen synode dit vrijwel tegelijkertijd et nocentrisch heidendom genoemd. Dr. Beyers Naudé zei me dat de zwarte kerken zover zijn dat ze zich niet om hel blanke geld zullen laten afhouden van toenemend contact met Nederland. Een van de zwarte voormannen had tegen Nau dé gezegd: Ook al wordt onze geld kraan gesloten, we gaan toch door. want voor ons eist de waarheid van het evangelie dat we de gemeen schap met andere kerken beleven: dat ls voor de groei van het Konink rijk van meer belang dan alle financiële steun die we krijgen. De dominee die dit zei is voor zijn levensonderhoud bijna geheel af hankelijk van de goedgeefsheid van de blanke gereformeerden. Een ge sprek met dit soort mensen lijkt me wel vruchtbaar voor de Neder landse gereformeerden. Dat beiden veel over hebben voor een goed gesprek is nu wel duidelijk gewor den. Een eerste kans om het contact met de niet-blanke gereformeerden te verstevigen doet zich reeds bin nenkort voor, wanneer de vroegere voorzitter van de kleurlingensyno de, ds. David Botha en de evangeli satiepredikant ds. J. Mettler te gast zullen zijn in de gereformeerde synode in Lunteren. Een punt waar mogelijk bij die gelegenheid over gepraat kan wor den is de resolutie van Hammans- kraal. waar de 'dochter'-kerken zich achter gesteld hebben, door nu te vragen volledig 1id te mogen wor den van de Zuidafrikaanse raad van kerken. Een napraten over de breuk met de blanken heeft minder zin dan een gesprek over 'Ham- manskraal'. want dat is tot dusver de meest beduidende kerkelijke ge beurtenis in Zuid Afrika van dit jaar. Guus Luijters. Het bederf. Amst dam, De Bezige Bij, 1974. 124 12,50. Guus Luijters' eerste roman is mooi voorbeeld van literaire kits Wie handig 'is kan een aantal go in de markt liggende themata voorvallen zó arrangeren dat er verhaal uitkomt. Luyters mixte 'niet-studerende student' ('d< seks geobsedeerde middentwin ger"), 'drank', 'vrouwen', 'and vrouwen', 'verloren jeugdvrien 'bisexualiteit' tot een drakerig vi haal, waar de verlakkerij duime dik bovenop ligt. Student Arie tri fen wij in steeds andere bedd aan. hij trouwt met Wanda, vrouw van zijn door een auto-on| luk om het leven gekomen vrie Fred, heeft sado/masochistisc droombeelden, waarin Fred een 1 langrijke rol speelt, begint hom sexuèle contacten, maar laat de li terosexuele niet links liggen, vt laat tenslotte Wanda. zoekend i maar zoekend naar een plaatsvf vanger voor zijn gestorven vrlei Weergaloos symbolisch eindigt i romannetje dat met een identific tie: 'Ik heet Fred, Fred en ik b bang. Bang'. Van die angst en van Arie's rela met Fred brengt 'Het bederf' echt niets over. Het verhaal is geheel liet meest banale effect geschrev ('Hij viel voorover en likte met zi tong de zoute tranen van zijn li pen. Hij was weer alleen'). Er ve der over zwijgen is maar het best T.v UTRECHT De Nederlandse r bisschoppen hebben in principe b sloten tot een derde pastoraal ovi leg. echter niet 'voor april 19 Eerst moeten de aanbevelingen vi het tweede pastoraal overleg b hoorlijk zijn verwezenlijkt. Het o derwerp zal later worden vasts steld, mogelijk aan de hand van doorwerking van het tweede ove leg. De bisschoppen besloten hie toe in hun in Breda ge houd maandelijkse vergadering. Bisscht Gijsten onthield zich van sten ming, in afwachting van nade gegevens over opzet en thema v» het derde pastoraal overleg. AMSTERDAM Enkele leze vroegen naar het' adres van de a< tie Betaald Antwoord, waar de roo del-brieven verkrijgbaar zijn vo< klanten van de Amro-bank, die hu bank willen vragen geen geld Zuid-Afrika meer te steken. H gevraagd adres luidt: Postbus 18 Driebergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2