REEUWIJK WANDMEUBELEN Tit de weekbladen ligen boontjes onald Augustin Straffen NW-kloof Kabinetscrisis Gemor bij PvdA Onnodig dood Jan Lanser Vraag in programma van ombudsman: Wat te doen als huisarts en controlerend arts 'botsen'? Opnieuw roep om faculteit Tilburg 'Surinamer niet als goedkope kracht inzetten' Opel en Vauxhall stuk duurder Werkgevers: Inkomens in 1975 nog niet openbaar Drentse zoutmassa mogelijk bergplaats radioactief afval Wiegel vraagt pheldering over »sgeld gijzeling Meer geld voor gemeenten met dalend inwonertal Uyl in het Westland De Tijdgeest Uw beste wonen begint bij van Reeuwijk/de Tijdgeest ook voor (voor de extra sfeer in uw kamer Exclusief assortiment "Oud-Hollandse" KUSSENKASTEN '1 touw 'KWARTET DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 T12/K15 e Groene: Groene publiceert een uitvoerig Jaaggesprek, dat Arnout Weeda id met minister Duisenberg. Over economische teruggang merkte op: 'We kunnen in belangrijke te echt onze eigen boontjes dop- x ons eigen beleid voeren. Dank ten eerste het aardgas en ten »ede de sterke onderliggende po- jie van de Nederlandse economie n opzichte van het buitenland, ok exclusief het aardgas'. de investeringscontrole betreft, Duisenberg het eens met NVV- orzitter Kok. 'Ik geloof dat Kok lijk heeft als hij zegt dat de trknemers moeten worden be- ^kken de ondernemersbeslis- ïgen. waarvan zij de consequen- s moeten nemen, maar dat ij et iets. dat je van boven scherp lie int opleggen. Dat moet het be- dj ijfsleven onderling regelen', ia n van der Putten vraagt zich op middenpagina's ef 'wie er nog od ziet in Uruguay?' 'Vraag een Uruguayer naar zijn over de toekomst van zijn j nd en hij zal zijn schouders op- Of hij zegt heel simpel: het. alieft geen toekomst', oo >Tijd: De Tijd met een dikke boeken- jlage. doet Ton Crijnen verslag n de trip. die hij als journalist aakte naar West-Duitsland om ar de zaak-Augustln te onderzoe- n. Dit onder de kop 'De waarheid er Ronald Augustin', een 24-jari- Nedevlander. die nu al weer iderhalf jaar in voorarrest zit op rdenking lid te zijn van de Rote mee Fraktion. Crijnen uit kritiek de wijze, waarop Augustin en it hem trouwens ook de andere politieke gevangenen geïsoleerd irden opgesloten. maar zo irijft hij: 'Augustin bezit één tost. De aanklacht is gereed. Het oces zal waarschijnlijk begin vol- nd jaar worden gehouden', dy Poelman geeft een soort top- httien van de mannen achter de ibs van de eredivisies, waaruit jkt. dat de ploegen, die momen el bovenaan staan, niet automa- ch in deze 'toplijst van bekwaam den' eveneens hoog eindigen, irder in De Tijd een gesprek met heer Kooten en heer Bie door er Hofhuizen ('Niemand hoeft is meer te vertellen, wat 'ons' ik is: dat weten we nu wel'). Hervormd Nederland: 'Het zijn niet de slechtsten die in de gevangenis zitten', aldus Nico ter Linden tegen Cees Veltman van Hervormd Nederland. Ter Linden heeft als dominee 'veel met het gevangeniswezen te maken en zegt dan ook: 'Straffen heeft alleen zin als er een relatie is. Het is iemand naar zijn schuld laten kijken, maar wie kan jarenlang constructief naar zijn eigen schuld kijken. Daarom geloof ik, dat langere straffen niet zo hard aankomen als korte'. In dit blad, dat is opgezet als le zersnummer dat wil zeggen, dat hierin suggesties van lezers zijn verwerkt een gesprek met prof. dr. W. K. van Dijk. hoogleraar- directeur van de Groninger univer sitaire psychiatrische kliniek. Het gaat over religie, angst en cultuur crisis. Van Dijk: 'Het kappen van veel jongeren met het instituut kerk is vaak een bevrijding. Een zekere druk is weg, het is een eindpunt van een ontwikkeling. Toch zoeken die jongeren naar substituten, zoals intensieve con tacten met anderen. Ze noemen dat geen kerk, maar het is toch een sterke gemeenschapsuiting, waar heel wezenlijke dingen in naar vo ren komen'. Haagse Post: De Haagse Post wijdt andermaal een fors aantal kolommen aan de voorzitter van de Industriebond NVV, Arie Groenevelt, die triest wordt van de milde uitlatingen van NVV-voorzitter Wim Kok over de ondernemingsgewijze produktie. 'Ten aanzien van dit vraagstuk zit er een kloof tussen Wim Kok en mij'. En: 'Je moet dat niet erg vinden, je moet constateren dat er binnen de vakbeweging over een aantal essentiële dingen nog gedis cussieerd moet worden', herder een analyse van het abor tusdebat met als conclusie: 'Als de ene minister (Van Agt) justitioneel toeslaat moet hij de verschrikkelij ke apparatuur ^en de boosaardige artsen van Bloemenhove snel inre kenen anders gaan ze. op ver zoek van de Koninklijke Maat schappij en de andere minister CVorrink), gewoon door als officiële dependance van een algemeen zie kenhuis'. Michel Korzec beschrijft het tweede deel van Solzjenitsins Goelag Ar chipel en diept een schat aan nieu we gegevens op over de dwangar beid bij het graven van het Witte Zeekanaal gedurende de jaren der tig. Dit is tevens de inleiding van een boekenspecial in HP, met o.a. een nauwkeurig portret van de schrijver Lodewijk van Deyssel en als primeur een hoofdstuk uit Jan Wolkers nieuwe roman 'De Walg vogel', die binnenkort verschijnt. Elseviers Magazine: Ook Elseviers Magazine rukte op naar het abortusfront en vond mi nister Van Agt bereid tot een aan tal krasse uitspraken: 'De abortus kwestie is mij een kabinetscrisis waard' 'Ik heb grote menings verschillen met mevrouw Vorrink' 'De brief van de bisschoppen ging mij te ver' 'De medici stonden in hun hemd, en dat was nodig'. Toch ziet hij geen tijdbom onder dit kabinet liggen: 'Ik geef toe dat de coalitie gezelliger dagen heeft gekend, maar volstrekt onop losbaar zijn de problemen niet'. De EM-redacteuren Cees Labeur en Onno Reitsma krijgen maar niet genoeg van de 'Haagse' gijzeling en zien kans om nog eens welgeteld 1.78 meter tekst af te drukken over hun eigen boek 'De Gijzeling'. Het omslagverhaal gaat over 'een nieuw drama in het Midd'en-Oosten-con- flict', met in de hoofdrol Yassir Arafat. Op de wekelijkse waarschu wende gele pagina's een voorzichtig credo in Vorsters uitlatingen over een nieuwe rassenpolitiek in het aparte Zuid-Afrika. gevolgd door een artikel van dezelfde teneur. Vrij Nederland: 'De tevredenheid over het PvdA- aandeel in het kabinet komt niet als een wolk uit den lande naar boven', constateert Gerard van Westerloo in Vrij Nederland na een globale peiling onder PvdA-werkers in de gewesten. 'Er is gemor, wre vel. ongeduld en groeiende onge loofwaardigheid. Eigenlijk behaalde links maar twee eclatante overwin ningen: Van der Louw mocht, bur gemeester worden en de bede bleef uit de troonrede'. Bibeb interviewde Michel van der Plas 25 jaar Elsevler-redacteur en begenadigd tekstschrijver. Van der Plas (pseudoniem van B. Brin- kel): 'Ach, ik ben eerder calvinis tisch dan katholiek. Leg teveel de nadruk in m'n leven op zonde en schuld. Sta te wantrouwend tegeno ver bepaalde aspecten in het men selijk bestaan. Ik zou meer moeten .genieten'. Verder in VN aandacht voor de Mirage-affaire. De Nieuwe Linie: In De Nieuwe Linie meent Rudie Kagie, dat de huidige wapenin structies voor polltie-agenten de veiligheid bepaald niet waarborgen. Hij beschrijft hoe agenten sinds 1971 negen keer onnodig iemand doodschoten. Het slot van zijn trieste feitenrelaas: 'Niets is on rechtvaardiger dan het voltrekken van een doodstraf, waaraan niet eens een rechter of advocaat te pas is gekomen'. Ook in DNL de abortus-kwestie. Jan Nagel: 'Het verschil tussen Van Agt en zijn kapsel is, dat het laat ste nooit in de war is'. Gerard De Bruijn praatte een pagina vol met de socialistische historicus prof. dr. Wim Wertheim en diens echtgenote dr. Hetty Gijse Weenink. Beiden zien de opstand in de Derde Wereld met rasse schreden naderen: 'Het zijn stappen met zevenmijlslaar zen'. Eveneens een pagina over de crisis binnen de PSP. geschreven door de historicus prof. dr. Ger Harmsen. Na een stuk uitvoerige pacifistisch-socialistische geschied schrijving' komt hij tot de conclusie dat de partij zichzelf heeft over leefd. Accent: Op het omslag van Accent, verder omgeven met oranje als gold het een lid van het koninklijk huis. een foto van CNV-voorzitter Jan Lan ser. Lanser vindt bezit geen vies woord, legt hij Accent uit en dat slaat dan op de VAD. de vermogens- aanwasdeling. Hij wit niet alles onderbrengen onder één collectieve noemer. 'Dan gaat het aan de men sen voorbij. En dat wil ik nu juist niet. De mensen mogen best over wat bezit beschikken. Ik geloof zelfs dat dit hen meer motiveren zal binnen ons systeem van voort brenging'. Prof. A. Heertje legt uit. dat 'de werknemers het slachtoffer wor den', maar dit slaat (uiteraard) niet op de visie van Jan Lanser de arbeiders 'kleine bezittertjes' te la ten worden. Heertje doelt op de plannen van het kabinet-Den Uyl om de werkloosheid te lijf te gaan. Verder in Accent een gesprek met trainer Ernst Happel, die best terug wil naar het topvoetbal in Neder land, 'al is 't vandaag nog'. Van onze sociaal-economische redactie HILVERSUM Wat moet een zieke werknemer doen wan neer de controlerende arts zegt dat hij het werk moet her vatten, terwjjl zijn huisarts hem ontraadt weer aan de slag te gaan? Deze vraag staat centraal in het programma van VARA's ombuds man Hans Ouwerkerk, dat vana vond via Nederland 1 om 21.15 uur zal worden uitgezonden. Vol gens Ouwerkerk kan de patiënt twee dingen doen: of hij gaat aan het werk, misschien tot schade van zijn gezondheid, of hij zoekt zijn recht hogerop. In het laatste geval komt hij via de bedrijfsvereniging terecht bij de Raad van Beroep, die gemiddeld drie a vier maanden doet over een beroepszaak. In tussentijd zit de patiënt in onze kerheid. Hij weet ook niet of de huisarts hem steunt in de be roepszaak en verder is hij voor zijn inkomsten zolang aangewe zen op een minimum-uitkering van de bijstandswet. Ouwerkerk wil nu in de eerste plaats een verplicht contract re gelen tussen de controlerende en de behandelende arts, in de tweede plaats wil hij de geheim zinnigheid op medisch gebied opheffen. De patiënt moet kun nen weten wat de doktoren van hem zeggen. In de tv-uitzending bepleit de ombudsman drie maatregelen: de controlerende arts is verplicht de huisarts te horen; de controlerende arts moet tegen de patiënt zeggen wat de behandelende arts ervan vindt en tenslotte moet de be roepsprocedure worden veran derd. Nu moet de patiënt in het geval van een conflict bij de bedrijfs vereniging een 'voor beroep vat bare beslissing' aanvragen. Daarin staat officieel dat hij volgens de bedrijfsvereniging weer arbeidsgeschikt is. Met die beslissing kan hij dan naar oe Raad van Beroep. Vol gens het plan van Hans Ouwer kerk moet in die 'voor beroep vatbare beslissing' zowel de ge fundeerde mening van de con trolerende als van de behande lende huisarts of specialist wor den opgenomen. Als de patiënt zwart op wit voor zich ziet dat de behandelende arts met hem van mening is dat hij nog niet kan werken, dan weet hij dat het zinvol is in hoger beroep te gaan. Als bijkomstig voordeel noemt Hans Ouwerkerk een ver mindering van het aantal be roepszaken. Daardoor kunnen de overblijvende beroepszaken snel ler worden afgehandeld. BREDA In een raadsvoorstel vragen b. en w. van Breda bij provinciale staten aan te dringen op de vestiging van een faculteit der letteren in Tilburg. Het voorstel is gebaseerd op een studie in Rot terdam en Noord Brabant over de noodzaak van een faculteit. Staats secretaris Klein heeft toegezegd ad vies te vragen aan de Academische Raad waarin de regionale aspecten grote nadruk zullen krijgen. Enkele jaren geleden liet de Academische Raad nog weten dat er geen grond was voor de vestiging van een ze vende faculteit. De laatste tijd wordt er van verschillende kanten weer sterk op aan gedrongen, onder meer door de Tilburgse Hogeschool die wordt gesteund door Gedepu teerden van Noord Brabant. W elzjj nsorganisaties: Van een verslaggever AMSTERDAM De gezamenlijke welzijnsorganisaties voor Surina- mers in Nederland wijzen elke po ging van de Nederlandse overheid af die 'erop gericht is Surinamers als goedkope arbeidskrachten in te zetten bij de oplossing van con juncturele en structureel-economl- sche vraagstukken waarvoor geen autochtone Nederlanders bereid ge vonden worden'. Dit is een van de conclusies uit een gezamenlijk overleg van de welzijns organisaties. De conclusies zijn aan minister Van Doorn toegezon den. De organisaties vinden het on aanvaardbaar Surinamers anders dan op grcwid van persoonlijke be hoeften tot migratie binnen Neder land te bewegen. Daarom zijn de organisaties het niet eens met het door de regering naar voren ge brachte spreidingsbeleid. Volgens de organisaties wekt de manier waarop de regering de maatregelen heeft voorbereid de indruk dat zij onvoldoende aandacht gehad heeft voor de fundamentele maatschap pelijke behoeften van de Surina mers. Er zijn de laatste vijf jaar herhaaldelijk voorstellen bij de opeenvolgende regeringen inge diend, waarop echter niet passend gereageerd is. De organisaties vin den dat de huidige gedragslijn het gevaar inhoudt dat de Surinamer in zijn vrijheid als individu wordt be dreigd. De oprichting van een cen traal bureau met een uitvoerende functie achten zij onaanvaardbaar. AMSTERDAM General Motors Continental in Rotterdam heeft de prijzen van Opel en Vauxhall ver hoogd. Voor Opel geldt een gemid delde prijsstijging van 3*4 procent. De Opel Kadet. Manta en Commo dore worden 4 pet duurder: de Opel Record vijf procent. Ook het model GM Ranger gaat met 5 pet omhoog. Het sterkst in prijs verhoogd wor den de Engelse modellen Vauxhall Viva en Magnum: 8*4 procent. Iets minder is de verhoging voor de Vauxhall-modellen Victor en Ven- tora: 6*4 pet. Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG De werkgeversorga nisaties voelen er weinig voor vol gend jaar al een volledige open baarheid van inkomens in het be drijfsleven in te voeren. Dit bleek gisteren tijdens het voortgezette overleg over het Centraal Akkoord 1975. Volgens mr. Chr. van Veen, voorzit ter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen is de open baarheid van inkomens op zich po sitief te waarderen. Rekening moet echter worden gehouden met ver schillende situaties in de bedrijven en bovendien mag het niet zo zijn dat het inkomen van iedere indivi duele werknemer bekend moet wor den. In dit stadium gaat het daarom volgens de werkgeversvoorzitter te ver om nu al (zoals de vakbeweging wil) een aanbeveling in de CAO's op te nemen de openbaarheid van inkomens in te voeren. De vakbe weging was het met deze opstelling niet eens. 'Openbaarheid van inko mens levert bij de overheid geen enkele moeilijkheid op. Ik zie daar om niet in dat het in het bedrijfs leven ook niet zou kunnen', aldus de heer W. Kok, voorzitter van het NVV. Niet alleen zou het inkomen van iedere werknemer, inclusief dat van de directeur, maar ook het inkomen van commissarissen en externe adviseurs bekend moeten worden gemaakt. Werknemers en werkgevers spraken gisteren over de immateriële zaken van het Centraal Akkoord. Daarbij kwamen aan de orde: arbeidstijd verkorting, sociaal jaarverslag, faci liteiten voor het 'vakbondswerk in de onderneming, scholing en vor ming voor jeugdigen en dergelijke. Het gesprek zal volgende week wor den voortgezet. Van een onzer verslaggevers ASSEN Een klein deel van het stroomdallandschap Drentse Aa kan eventueel in aanmerking komen voor opslag van radioactief afval in ondergrondse zoutformaties. Dit antwoordt minister Lubbers van economische zaken op vragen van drie VVD^Kamerleden. De zaak is nog in onderzoek. Ongeacht de resultaten daarvan kan nu reeds worden vastgesteld dat geen bovengrondse werken worden opgericht in gebieden die natuurwetenschappelijke en land schappelijke waarde hebben, of in derdaad tot opslag in de kilometers diepe zoutmassa's zal worden over gegaan, is nog niet te zeggen. Voordat een desbetreffende beleids beslissing wordt genomen zullen de regionale en lokale instanties wor den betrokken bij het planologische onderzoek dat voor een beslissing noodzakelijk is. EN HAAG De VVD-fractieleider Wiegel wil van premier Den Uyl eten hoe het nu precies zit met de riehonderdduizend dollar van de (jzeling op de Franse ambassade ie Nederland nog steeds niet van Syrische autoriteiten heeft te- gekregen. Hij heeft drs Den Uyl briftelijk verzocht op zo kort mo- ilijke termijn uit te leggen wan eer en van wie Nederland dat geld irugkrijgt. oals bekend overhandigen de drie ipanse terroristen bij aankomst in 'ië het geld aan gezagvoerder irks, die het voor een nacht aan Syrische autoriteiten in bewa- l gaf. Sindsdien zijn er door Ierland en Frankrijk zonder re- ltaat al enkele pogingen gedaan it losgeld terug te krijgen. Van een verslaggever DEN HAAG De regering heeft besloten zeventig miljoen gulden extra uit te geven aan gemeenten, die het slachtoffer zijn van een aalend inwonertal. Deze gemeenten zien hun inkomsten dalen, omdat de uitkeringen van het rijk aan de gemeenten in sterke mate afhanke lijk zijn van het aantal inwoners. Maatstaf voor de extra uitkering is Voortaan het hoogste inwonertal na 1959. Het is de bedoeling de daling van de uitkering sindsdien voor tachtig procent op te vangen. De nieuwe regeling geldt al voor 1974. De oude regeling kende een in vijf jaar uitlopende uitkering. Den Uyl bezocht gisteren Het Westland om hoogte te stellen van de problemen in de tuinbouw, ip deze foto staat hij naast voorzitter Zeelenberg van de veiling 1 's-Gravenzande. De premier bezocht ook .de veiling in Honse- :rsdyk en een drietal tuinbouwbedrijven. 'Ik ga hier optimisti- :her vandaan dan ik gekomen ben. Dit zijn mensen die ervoor nokken,' zei de minister-president, die op de veiling in Honse- irsdyk begroet was met het lied 'Den Uyl zit in de olie'. Warm eiken wandkast met glas- in-lood vitrines en bar- en TV-palet. Zeer robuust. Zeer mooL Breedte: 230 can. Zeer chique wandmeubel in mat noten uitvoering. Natuurlijk bar- en TV-indeling en een zee van bergruimte in laden en kasten. IftQE Breedte: 260 cm. lUOOa" Dit zijn 6 van de meer dan 100 verschillende modellen waaruit U bij ons kunt kiezen. Bekijk ze alle... zij zijn het waard. Binnenwegplein 010-14.18.00 Amsterdam Stadhouderskade 3 020-16.04.91 Hilversum Leeuwenstraat 45/47 02150-14.5.65 Tilburg Spoorlaan 340 013-42.23.26 Venlo Koninglnneplein46 077-16.6.18 Alles voor wonen Amsterdam Bilderdijkstraat 73/87 020-18.14.14 Amsterdam Osdomplein3-17 020-19.17.07 Amstelveen winkelcentrum 020-45.49.51 Gratis levering door geheel Nederland. Verstandige mensen kiezen van Reeuwijk/de Tijdgeest. U kijkt er vrij. U betaalt er nooit teveel. En kiest uit de grootste kollektie, want U bent te gast bij de grootste woninginrichtingskombinatie in Nederland. Gewoon een feit. Op koopavonden tot 21 uur geopend.'s Maandags gesloten. Moderne wandkast, uitgevoerd in wengé/wit of palissander/wit naar keuze. Met TV-ruimte en bar. Breedte: 200 cm. Hier drie voorbeelden uit tientallen. Vanaf de 1600 tot de 10.000 gulden- prijskTasse. Met gladde, opliggende kussens, met origineel handgestoken ornamenten, in kolom uitvoering. enz. Elke kast in waarde toenemend, naarmate U hem langer bezit. Prachtig bloem-mahonie meubel. Open vakken, bekleed met damast. Bar- en TV- indeling. lO^C Breedte: 200cm. lulVi Driedelige wandkombinatie. Vier kastjes, bar en veel boeken- ruimte. In tienerkamer bar als secretaire te gebruiken. Kleuren wengé/wit. AQQ 50 Breedte: 240 cm. "I 51 Klassiek, sapelie mahonie wand- meubel met glas-vitrine, en veel opbergmogelijkheden. Breedte: 180 cm. g Q 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15