UAX LANGS DE AFGROND Italië werkt aan 'nieuw' gezicht Vergadering KNWU akkoord met sponsorreglement Jit het veld sturen van Johnny Rep symbolisch voor twijfels "eel kritiek p arbiter rerwmmng arm Wiersma Rusland wil niet tegen Chili arpov verbruikt le 'time outs' Feyenoord: vertrouwen door Matty Verkamman Bayern München onder grote druk fitesse wil Suomalainen ontracteren 'Gastrennersverenigingen' dè oplossing om binnen UCI-voorschriften te blijven OUW/KWARTET DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 SPORT T11/K13 in onze speciale verslaggever ITWERPEN Ajax' plaatsing voor de derde ronde in het toer- oi om de UEFA Cup is in het tweede treffen met de FC Antwerp aan het laatste fluitsignaal van de Westduitse scheidsrechter ,ns-Joachim Weyland een uiterst dubieuze zaak geweest. In een tn pure spanning zinderend duel waarin het wegzenden van hnny Rep en Antwerp-speler Desaeyere een makaber hoogte- int vormde moest Ajax noodgedwongen een in de tweede helft gelopen 21 achterstand verdedigen. Uiteindelijk zijn de Am- »rdammers overeind gebleven, maar dan met aanmerkelijk meer Deite dan vóór de dubbel tegen FC Antwerp voor mogelijk was houden. problemen waarmee Ajax in de eede helft te maken kreeg, ;en aanvankelijk allerminst voor n onze speciale verslaggever TWERPEX Hans Kraay, ma- jer van Ajax, toonde zich na oop van het gevecht tegen FC twerp vooral verbolgen over de ding van scheidsrechter Weyland West Duitsland. Weyland liet erdaad geen al te sterke indruk iter en kon ook aan Belgische rekenen op forse kritiek, aay's woorden moeten bij Wey- d ook hard aankomen. 'De arbi- was zwak en we hebben hem paald niet mee gehad. Eigenlijk zo'n man niet mogen worden gelaten op voetbal van dit ni- u. Het was hopeloos', aay twijfelde aan een groot aan- beslissingen. Zoals de strafschop Antwerp kreeg. 'Die is natuur- van zeer grote invloed geweest, heb mijn twijfels over de te- htheid van die beslissing. Maar d, het publiek gaat er dan ach- staan en dan wordt het moei- uitgangspunt van Ajax was iral de bal in eigen ploeg te iden. Daarom ook was er een sterkt middenveld gekomen. Lof er bij dat vijftal vooral voor nold Mühren. Kraay: 'Arnold eft de laatste tijd steeds op de nk gezeten. Hij heeft dat zoals ek mentaal toch goed kunnen werken. Maar ook Dusbaba heeft stekend gespeeld. Hij speelde correct, was sterk aan de bal kwam regelmatig uitstekend e naar voren'. aay's slotconclusie: 'We hadden fs overziend toch zeker een ge- spel moeten hebben.' SR WINNING HARM WIERSMA LIS Dammer Harm Wiersma ift in de tiende ronde van het ididatentoernooi dat in Tiflis rdt gespeeld na 3% uur gewon- van de Italiaan Badiali. Het een flankpartij waarin Wiers in de eindfase zijn tegenstan- volkomen overspeelde. Koeper- n kwam in zijn partij tegen de inamer Waldring in grote tljd- Dd, maar redde zijn huid via een combinatie in het eindspel, ntwarg en Andreiko hadden bei- bijna twee uur nodig om tegen p. de Joegoslaaf Lepsic en de jech Kaderabek tot winst te ko- D. nde ronde: Wiersma (NecD-Badlall (I- 20 Gantwarg (Sov)-Lepslc (Joe) 0 Gagnon (Can)-Don Kandane (Cey) 0 Kaderabek (TsJ)-Andreiko (Sov) 0 toeperman (Sov)-Waldring (Sur) 20 nsvenski (Pol) was vrij. nd: 1. Gantwarg en Koeperman 915 Andreiko en Wiersma 814 5. Wald- S 1010 6. Gagnon 98. 7. Badiali 8 8. Konsvenskl 96 9. Kaderabek 9 0. Lepsic 83 11. Don Kandane 90. de hand. Want reeds na twaalf mi nuten had Ruud Geels voor een 10 voorsprong gezorgd. Toen Piet Schrijvers nog vóór rust er mid dels een blunder evenwel de oor zaak van werd. dat Antwerp door Kodat langszij kon komen, was dat het begin van Ajax' moeilijkheden. Die werden alleen maar vergroot, toen Weyland na rust de Belgen een enigszins twijfelachtige penalty toekende. Riedl maakte van de bui tenkans dankbaar gebruik. En na dat moment heeft Ajax het zeer moeilijk gehad. Niet zelden verloor ANTWERPEN Via voorzitter Wauters heelt FC Antwerp gisteravond na de wedstrijd tegen Ajax officieel geprotes teerd tegen de leiding van de scheids rechter. die in de tweede helft een doel punt van de Belgische ploeg afkeurde, dat volgens de clubleiding volstrekt gel dig was. De Noordierse afgevaardigde van de UEFA die bij de wedstrijd aan wezig was, heeft het protest in behande ling genomen. ANTWERPEN Ruud Geels behoort ze ker niet tot de selectie van het Neder lands elftal voor de interland tegen Italië. De AJacled heeft van de KNVB een brief gekregen waarin stond dat hij wegens vormverlies niet in aanmerking kwam voor uitverkiezing. Ajax toonde zich zeer tevreden over de wijze waarop de KNVB deze beslissing aan Geels heeft overge bracht. Jan Mulder zal waarschijnlijk wel bij de selectie behoren. Rond Mulder speelt alleen nog een verzekeringskwestie waar voor de KNVB naarstig een oplossing zoekt. MOSKOU De Russische voetbalbond heeft een verkla ring uitgegeven waarin wordt gezegd dat het Russische na tionale team niet tegen Chili zal uitkomen. Vorige week meldden internationale persa gentschappen dat beide lan den in juni 1975 in Spanje tegen elkaar zouden spelen. De recette zou worden ge bruikt om de schadeclaim van Chili te betalen, groot 250.000 gulden, omdat Rusland gewei gerd had in het stadion van Santiago de tweede wedstrijd tegen de Chilenen te spelen voor de voorronden van het toernooi om het wereldkam- pieonschap. De Sovjet-autori teiten verboden het nationale team in het stadion, dat als gevangenkamp was gebruikt, uit te komen. In de verklaring wordt gezegd dat geen enkele Russische of ficial met bestuursleden van de Chileense bond heeft ge sproken over de organisatie van een wedstrijd. Op 5 november jl. sprak de financiële commissie van de wereidvoetbalorganisatie zich uit voor een dergelijke ont moeting teneinde Chili scha deloos te stellen. DSKOU (Reuter) De tweeën- mtigste partij in de schaak-twee- mp tussen de Russen Anatoli arpov en Viktor Kortsnoj heeft steren geen doorgang kunnen nde«. Karpov meldde zich ziek. et nog maximaal drie wedstrijden or de boeg is de voorsprong van arpov geslonken tot een punt: 3 Maandag verloor Karpov voor de 'eede keer in deze tweekamp na- it hij zich volgens experts bij een inval van Kortsnoj wel erg roeke- os had gedragen. i de tweekamp tussen Karpov en ortsnoj die op 16 september be an heeft Karpov (23) zijn 3 regle- entaire 'time outs' nu verbruikt, ortsnoj (43) heeft twee maal om tstel van een partij gevraagd. Waarschijnlijk wordt de 22ste par- J morgen gespeeld. de toch zo professionele ploeg het hoofd, waarvan het incident met de van het veld gestuurde Johnny Rep getuigde. Ajax wankelde wel dege lijk. maar mocht uiteindelijk dan toch de voorbereidingen voor de strijd tegen het Italiaanse Juventus gaan treffen. In het vrijwel uitverkocht stadion De Bosuil was Ajax zonder Barry Hulshoff begonnen. De sterke cen trale verdediger bleek nog niet in staat om de woensdag na een zware competitiezondag weer een wed strijd te spelen. De knie van Huls hoff was na de inspanning in Utrecht nog niet voldoende her steld. De periode van recuperatie vergt nog altijd langer dan drie dagen.Op zijn plaats trad Johnny Dusbaba aan, die was be last met de dekking van de Oosten rijkse spits Karl Kodat. Maar Hans Kraay had voor nog een enigszins verrassende wissel in zijn ploeg ge zorgd. Aangezien Willy Brokamp nog steeds niet is gerechtigd om in Europees bekervoetbal uit te ko men, lag het voor de hand dat Arno Steffenhagen samen met Ruud Geels en Jan Mulder de voor hoede zou vormen. Kraay bleek echter voor Arnold Mühren te heb ben gekozen, die naast Gerrie, Arie Haan en Jan Mulder in wezen dus een extra middenvelder was. Rep was op de rechtervleugel voorts verkozen boven Steffenhagen. INITIATIEF Een op het oog vrij behoudende opstelling, maar in de praktijk blijkt daar weinig van. Antwerp maakte al direct duidelijk dat het Ajax het initiatief gunde. Hoewel nog vrij zuinig, maakte Ajax de eigen aanvallende bedoelingen in het begin meteen al duidelijk. En toen dan na twee minuten dat eer ste doelpunt al viel, was er sprake van een zonnig perspectief voor Ajax. Gerrie Mühren nam op rechts een corner, die Ruud Geels tussen Jos Velser en Caers in met het hoofd slim tot doelpunt verfraaide: 01. FC Antwerp stond toen voor de haast onmogelijke opgave, drie go als te produceren, wilde het Juven tus Turijn als volgende UEFA Cup opponent ontmoeten. En Ajax leek na die goal op weg, de tegenstander meteen maar helemaal uit het toer- Van onze sportredaktie ROTTERDAM - Gisteren heeft bij Feyenoord een gesprek plaatsge vonden waarbij de clubleiding, de spelers en de medische staf alle vertegenwoordigd waren. Wiel Coerver. Feyenoord's trainer noem de de bijeenkomst 'zeer positief'. De spelers hebben hun vertrouwen uitgesproken in het medisch appa raat en van de kant van de medi sche leiding is weer begrip uitge sproken voor de verlangens die er bij de spelers bestaan. De positie van Wiel Coerver zou totaal geen onderwerp van gesprek zijn ge weest. De treffer die Ajax in het toernooi om de UEFA Cup hield. Ruud Geels scoort nadat Rep en Velser tevergeefs getracht hebben de bal te raken. nooi te stoten. Geels kopte alweer na een corner decimeters naast, en Jan Mulder leek op weg naar een penalty toen Pilot hem in het strafschopgebied neerlegdp. Waar scheidsrechter Weiland W. Did) evenals bij een valpartij voor Ko dat aan de andere kant, vervolgens niet aan wilde. PERFECT Maar intussen controleeruc Ajax het duel wel perfect. De ploeg liet de bal voortdurend rond gaan en FC Antwerp kon zelf nauwelijks gevaarlijk worden. De normale gangmaker René de Sanghere ma nifesteerde zich voornamelijk via harde charges die vooral op Jan Mulder waren gericht. Het deed dan ook wat vreemd aan, dat Mul der tien minuten voor rust een gele kaart kreeg na een overtreding te gen Ove Lund. En juist uit de daardoor ontstane vrije trap kwam Antwerp verras send aan de een wending gevende gelijkmaker. De Sanghere bereidde de goal voor, die overigens dankzij een regelrechte blunder van Piet Schrijvers tot stand kwam. Kodat werd in het strafschopgebied uit eindelijk aangespeeld en diens sim pele rollertje liet Schrijvers door zijn benen glippen. Met die goal was de vlam in de pan geslagen. En dat leidde kort daarop tot een inci dent. Na een vrij zware overtreding van Dusbaba tegen Jos van Riel nam de Antwerpverdediger openlijk revanche. Hij trapte duidelijk zichtbaar voor Weyland Dusbaba tegen de grond. Na de vervolgens ontstane algemene vechtpartij werd slechts Van Riel met een gele kaart beboet. En het bleef niet bij dat ene inci dent. Want direct na rust al maak te Kodat een trappende beweging naar zijn tegenstander Dusbaba. Toen nog geen kaart. Maar dan, na twintig minuten wèl: het rood door Weyland, in stereo uitgedeeld. Bij de zijlijn raakten .Tohr.ny Rep en René Desaeyere met elkaar in ge vecht. Beide spelers verloren lang durig zichzelf en voor Weyland be stond de terechte straf uit een dub bele verwijzing. Maar bij die sensatie bleef het niet. Want het plotseling weer tot een ware Hel van Deume verworden Bosuil-stadion kende kort daarop de zoveelste opwinding in de vorm van een strafschop, toegekend aan FC Antwerp. Gerrie Mühren werd met die kapitale tegenvaller be straft bij een overtreding tegenover Kodat. Een strafschop die bij Ajax woe dende protesten opriep. Alfred Riedl liet zich er overigens niet door van de wijs brengen, want zijn linkerbeen haalde vernietigend uit: 2-1. En toen stond het in de eerste helft nog zo rustige publiek natuurlijk als één man achter de eigen formatie. Een schot van Ger rie Mühren op de lat veranderde daar vooralsnog niets aan. De haast uitzinnige massa kon alle hoop op een voor de Belgen gunstige afloop bewaren. Antwerp drong furieus aan en Ajax wankelde overduidelijk. E<n enkele minuten voor tijd leek het doek zelfs te vallen voor de Amsterdam mers. Heyligers speelde Riedl aan. De Oostenrijker ontdeed zich van Suurbier en schoot onhoudbaar hard voor Schrijvers in. Het stadi on op stelten; maar van korte duur. Scheidsrechter Weyland had buitenspel geconstateerd en ver klaarde de treffer ongeldig Ajax reddend van een afgang. FC ANTWERP-AJAX 2-1 (1-1) 12: Geels 0-1. 38: Kodat 1-1. 58: Riedl (straf schop) 2-1. Scheidsrechter: Weyland (W- D1U). Toeschouwers: 50.000. FC ANTWERP: Trappeniers; Van Riel, Velser. Geens, Caers: Pilot. DeSaeyere. Heyligen; Lund. Kodat, Riedl. AJAX: Schrijvers: Suurbier, Dusbaba. Blankenburg. Krol; Arnold Mühren, Mul der. Haan. Gerrie Mühren: Rep. Geels (Steffenhagen) Van onze sportredaktie ROME Een week vóór de interland tegen Nederland, in het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploegen, heeft het nationale elftal van Italië gisteren een oefenwedstrijd gespeeld tegen de Westduitse kampioensploeg Bayern München. Het elftal van coach Fulvio Bernardini behaalde een krappe over winning van 10. nadat in twee eerdere oefenduels, tegen Joego slavië (10 nederlaag) en tegen tweede-divisieclub Reggiana (11 gelijkspel) al evenmin een opvallende prestatie was geleverd. In het Italiaanse elftal waren nog maar twee oude bekenden aanwezig uit de ploeg die tijdens het afgelo pen wereldkampioenschap zo af zichtelijk teleurstelde. Dat waren keeper Dino Zoff en aanvaller Ro berto Boninsegna, de spits van In- ter Milan die onlangs tegen FC Amsterdam (voor de UEFA-beker nog nauwelijks aan de bak was gekomen. Boninsegna zorgde tegen Bayern München. zoals vaker, voor het eni ge Italiaanse doelpunt, dat overi gens pas in de tweede helft werd gemaakt. Bayern was als favoriet van start gegaan, vooral omdat de Italianen nogal nadruk hadden ge legd op de aanwezigheid van een viertal Duitse internationals, te we ten Sepp Maier, Bayern's keeper, Franz Beckenbauer, Gerd Müller en Georg Schwarzenbeck. Ondanks die vier internationals wist Bayern München niet aan de winst te ko men. Bayern München heeft in de West duitse competitie de laatste weken klap op klap gekregen. Ook tegen Italië moest de ploeg vaak ver te rug in de verdediging. Vooral ook, omdat Italië, in afwijking van wat de gewoonte is, zeer aanvallend speelde. Al in de eerste helft pro beerde het elftal van Bernardini om Bayern onder de grootst moge lijke druk te zetten. Dat lukte pas in de tweede helft, nadat Bernardini maar liefst vijf spelers had uitgewisseld voor verse krachten. In de achtenveertigste minuut was het Boninsegna die een pass van Giorgio Braglia benutte: 1-0. Later kreeg Italië nog talloze kansen om Bayern naar een grotere nederlaag te spelen. Pietro Anastasi miste zelfs een strafschop, voor de Italianen het beste bewijs dat de ploeg nog moet wennen aan het aantal geschapen kansen dat giste ren hoger lag dan de Italiaanse toeschouwer in tijden heeft meege maakt. Bayern kwam aanvallend nauwelijks ergens aan toe. De ploeg slaagde er zelden in om een serieuze aanval op te zetten, omdat er door lopend agressie was van de kant van de Italianen. Italië: Zoff; Rog#. Rocca, Orlandlnl. Mo rt nl: Zecchlni. Causlo. Rececconl; Bonin segna. Juliano. Antognonl. Bayern MüneheD: Maler: Hansen. Anders- son Schwarzenbeck. Beckenbauer; Ka- pellmann, Rumenigge, Zobel; Müller, Dürnberger, Wunder. POLEN GELIJK OSTRAVA Het nationale voet- Roberto Boninsegna maakte het enige doelpunt voor Italië in de wedstrijd tegen Bayern München. balteam van Polen heeft gisteren tegen Tsjechoslowaklje een gelijk spel van 2-2 behaald. De Polen verspeelden in dit duel, dat door 15.000 toeschouwers werd bijge woond, een voorsprong van 2-0. Gadocha (31) en Szarmach (25) zorgden voor de Poolse treffers en voor de Tsjechen scoorden Svehlik (61) en Masnik (uit een strafschop) (72). OOSTENRIJK ISTANBOEL Oostenrijk heeft gistermiddag in een vriendschappe lijke wedstrijd met 1-0 gewonnen van het nationale voetbalelftal van Turkije. Het beslissende doelpunt viel al in de vierde minuut. Rechts buiten Stering was de maker. Er waren 40.000 toeschouwers. an onze sportredaktie RNHEM De eerste divisieclub Itesse doet op het ogenblik ver- oede pogingen om de Finse inter- ational Jouko Suomalainen te intracteren. Suomalainen speelde as geleden in de wedstrijd tegen et Nederlands elftal als aanvallen- e middenvelder en fungeert in jn nationaal elftal sinds enige tijd ls aanvoerder. uomalainen van wie wordt be- 'eerd dat-le deze week nog in Arn- em arriveert, zou bij Vitesse zijn angemeld' door dezelfde makelaar ie de Finnen Laïne en Rahja bij redivisieclub MW heeft binnenge dacht. UTRECHT (ANP) De bui tengewone algemene leden vergadering van de Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie heeft zich akkoord verklaard met het principe van het nieuw ontworpen sponsor reglement. De vergadering gaf het hoofdbestuur machti ging de nieuwe regeling in te passen in de statuten en re glementen. In een volgende vergadering zal het nieuwe sponsorreglement, aangevuld met bepaalde suggesties uit de vergadering, in stemming wor den gebracht. Dat nieuwe sponsorreglement voor amateurs wordt in wezen 'gedragen' door het oprichten van gastrennersverenigingen. Deze verenigingen hebben niet in hun totaliteit dezelfde rechten als de reeds bestaan wielerclubs, maar laten de KNWU wel de mogelijk heid de internationale amateur reglementen ria te leven. D^ UCI namelijk stelt dat het sponsoren van amateurs slechts is toege staan via een clubsponsorlng via alle aangesloten leden in een be paalde categorie. Door het ombouwen van de fa- -brieksploegen tot zogenaamde gast rennersverenigingen is aan die voorwaarde voldaan. De door fa brieken gesponsorde ploegen van b.v. Ketting, Amstel, Caballero en Michelin, zullen met ingang van 't nieuwe seizoen (gastrenners) ver enigingen met dezelfde namen zijn. Daarnaast blijft het natuurlijk mogelijk dat een reeds bestaande vereniging wordt gesteund. Een dergelijke club zal naast de vere- nigingsnaam die van het bedrijf dat steun verleent in de vastge stelde afmetingen op het shirt mogen dragen. Het is duidelijk dat het nieuw opgezette reglement, aangepast is aan de in Nederland gegroeide verhoudingen in de wlelersponso- ring. De constructie ls echter zo danig dat die geheel binnen de reglementering van de UCI valt. De belangrijkste punten uit het voorgestelde reglement zijn: 1. De KNWU zal ontheffing van het verbod tot het voeren van reclame geven aan clubs die wor den gesponsord, waardoor naast de clubnaam de naam van de sponsor op de uitmonstering kan worden gevoerd. 2. De door sponsoring verkregen gelden zijn bestemd voor de club kas en mogen niet rechtstreeks aan de renners ten goede komen. 3. Met bepaalde resultaten mag geen reclame worden gemaakt. 4. De sponsor dient voor leder ju nior- en amateurlid een bedrag va'n 400 gulden In de clubkas te storten naast een vast bedrag van 750 gulden. 5. De sponsor dient een bepaald bedrag als 'erkenningsgeld' aan de KNWU af te dragen. 6. Verenigingsleden die tevens be horen tot een gastrennersclub vallen buiten de verplichting van de verenigingssponsor. Dergelijke leden mogen ook niet in club shirt-met-reclame rijden. 7. Binnen een vereniging hebben alle renners die behoren tot een gesponsorde categorie dezelfde rechten en faciliteiten. 8. Gastrennersverenigingen zullen door de KNWU slechts voor een jaar als Ud worden aanvaard. Ver lenging moet leder jaar opnieuw worden aangevraagd. 9. Een gastrennersvereniging moet ten minste twaalf leden hebben en ten hoogste twintig. Wanneer er twintig leden zijn, kan aanvulling alleen dan plaats vinden na overgang van een lid naar de rijen de beroepsrenners. Boven het aantil van twintig kunnen vier houdsters van da mes-licenties lid van de gastren nersvereniging zijn. 10. Lidmaatschap van een gast rennersvereniging is slechts te verkrijgei. op uitnodiging. 11. Het bestuur van een gastren nersvereniging dient voor 1 sep tember de leden die men ook in het volgend seizoen wil behouden, schriftelijk van dat verlangen op de hoogte te stellen. Gebeurt dit niet dan kan de licentiehouder elders een lidmaatschap aanvaar den. Wordt de uitnodiging lid te blijven niet aanvaard, dan kan de licentiehouder pas na 1 augustus van het daarop volgende jaar tot een andere gastrennersvereniging toetreden. 12. Het lidmaatschap kan door de vereniging tijdens het seizoen al leen met toestemming van de sportcommissie worden opgezegd. De licentiehouder kan op bepaal de gronden verbreking van het lidmaatschap verkrijgen, maar ook alleen na toestemming van de sportcommissie. 13. Een gastrennersvereniging moet op straffe van boete aan ten minste de helft van de eendaagse van-stad-tot-stad-wedstrijden deelnemen. Geen lid van de vere niging mag in meer dan acht van dergelijke wedstrijden starten. 14. Gastrennersverenigingen staan slechts open voor houders van een Nederlandse licentie, maar niet voor oud-profs. Oude afspraken mogen worden geconti nueerd. 15. De sponsor dient per lid 1000 gulden af te dragen aan de gast rennersvereniging en 100 gulden aan de KNWU. 16. Leden van een gastrenners vereniging moeten ten minste 19 jaar zijn. 17. Sponsors hebben het recht de vereniging extra-betalingen te doen voor het deelnemen aan grote of buitenlandse wedstrijden. De vergadering bracht enkele punten naar voren die in de nieu we opzet opgenomen, dan wel ge wijzigd moeten worden. Ten eer ste miste men een leeftijdsgrens voor amateurs, belangrijk punt op de vergadering van januari 1974. Verder wilde de vergadering graag de vereniging meer vrijheid gun nen met het bedrag dat van de clubsponsor moet worden ge vraagd. Een som van 400 gulden per renner werd door velen te hoog gevonden. Een beperking van deelneming aan acht klassie kers werd voor de belangrijkste groep, de sterkste renners, van de amateurs onjuist geacht. De heer J. van Dullemen, die de vergadering voorzat, zegde toe dat de tijdens de bijeenkomst ge maakte opmerkingen bij het wij zigen van statuten en reglemen ten zeker in ogenschouw zullen worden genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13