testuur universiteit in rote verlegenheid na notie van wantrouwen n vervoerssector 6.000 man nodig Een goede winkelier verliest Koning Klant niet uit het oog. Maar ja Veel Kampenaren stemden nu anders De nieuwe Fiat 133ï al voor 6560,- amer wil haast met handelen wijziging et gewetensbezwaren uatie is 'zeer ernstig' gering moet standpunt bekendmaken Vermiste man verdronken Moeders op MAVO kan wettelijk Zakendoen met de ABN geeft meer tijd voor eigen zaken. Eerste Europese conferentie van gastarbeiders PvdA: Ondernemers moeten een stuk vrijheid afstaan JW/K.WARTET DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T9/DRL11 een onzer verslaggevers iTERDAM Het college van bestuur van de universiteit van Amsterdam beraadt zich nog over raag welke consequenties het zal verbinden aan het opzeggen van het vertrouwen door een van de universiteitsraad. De ontstane situatie wordt door het college als 'zeer ernstig' geken- tst. (ADVERTENTIE) door de ASVA-fractie inge- de motie van wantrouwen te- het dagelijks bestuur van de ersiteit werd gisternacht met en stemmen voor, veertien te en zeven onthoudingen aange- en. De motie kreeg de steun van ia alle in de raad zitting heb- ie studenten en de vertegen- digers van het technisch en ad- stratief personeel. De vertegen- diging van de wetenschappenj- staf vormden voornamelijk de ïstanders. vijf leden tellende college door de minister aangewezen G. J. P. Cammelbeeck (voorzit- en J. Harmsen, de door de ersiteitsraad gekozen dr. P. E. man (vice-voorzitter) en dr. H. olak en rector-magnificus prof. A. de Froe wordt vooral ge- seerd vanwege het beleid met ekking tot de zogenaamde na- eringsregeling voor de college- het gevoerde personeelsbe- en de houding tegenover niet ;ns de regels van de Wet Uni- itaire Bestuurshervorming itionerende faculteiten. In z'n meenheid meent de universi- raad dat het college steeds der rekening houdt met de op togen van de raad. negen uur motie werd ingediend aan het van een negen uur durende vergadering over de beleidsnota van het college van bestuur. Dit had verklaard dat het wel overleg gen wilde over de bestuursvormen bij de subfaculteiten adragogie en pedagogie maar dat deze buiten de WUB vallende vormen niet rechtens erkend kunnen worden. De staats secretaris voor het hoger onderwijs dr. G. Klein heeft de Nederlandse universiteiten onlangs laten weten dat bestuursvormen, die buiten het experimenteerartikel van de WUB vallen, aangepast moeten worden. De subfaculteiten zijn van mening dat de democratisering in de uni versiteit hiermee wordt terugge draaid. Het college had over de navorde ring van collegegelden gezegd dat meegewerkt zal worden aan het op lossen van de administratieve pro blemen, die kunnen optreden bij het ondertekenen van een studie verklaring, een zaak die door staatssecretaris Klein per 1 januari verplicht wordt gesteld. Die mede werking betekent dat het onderte kenen losgekoppeld kan worden van de vaste termijn van examen- aanvraag. Het personeelsbeleid is al enige tijd in discussie en hierbij ging het onder meer over de functie en de persoon van de universiteitssecreta ris. Een voorstel om in verband met een te verwachten vacaturen en ziekte een invaller voor drie maanden op die post te zetten-werd ionze parlementsredactie !i HAAG De Tweede Kamer wil dat de regering met spoed r standpunt bekend maakt over wijziging en mogelijke ver- ning van de wet gewetensbezwaren militaire dienst. De spe- e Tweede-Kamercommissie die zich met deze wetswijziging ig houdt heeft hiertoe gisteren een brief gestuurd van de mi- erraacL commissie had een maand gele- al hetzelfde verzoek aan de isterraad gedaan. Ze heeft dit eens herhaald, gezien de gang zaken rond de dienstweigeraar Vellekoop. Diens deels politie- bezwaren tegen de vervulling de militaire dienst kunnen niet er de huidige wet erkend wor- Hij werd wegens dienstweige- daarom veroordeeld tot 21 inden gevangenisstraf, verzoek van hem om uitstel deze straf gezien de mogelijke mderingen in de wet werd afge- n. De staatssecretarissen Glas- Van Loon (justitie) en Ste- dink (defensie) motiveerden afwijzing door er op te wijzen niet bekend is wanneer de wet ijzigd zal worden en welke wij ngen dan door de regering zul- worden voorgesteld. De com- sie is niet meer bereid nog veel ger op het regeringsstandpunt te moeten wachten. In februari 1971 diende het toen malige kabinet De Jong een wets ontwerp in tot wijziging van de wet, waarbij het alleen om een verandering van de procedure ging. Tien maanden later kwam de Ka mer in haar eerste reactie met vra gen over een mogelijke verruiming ExaitieilS van de wet. Vooral in de linkse fracties leeft het idee sterk om ook de zogenaamde atoom-pacifisten onder de wet te laten vallen. Niet afgerond Vanaf eind 1971 wacht de Kamer nu dus op de reactie van de rege ring op die vragen, maar die reac tie is door allerlei oorzaken, waar onder de kabinetswisselingen, nog steeds niet gekomen, op het depar tement van defensie is men nu hard met dit onderwerp bezig, maar de zaak is daar nog niet afgerond. n een verslaggever "RECHT In het beroepsgoederen vervoer over de weg werken het ogenblik ongeveer veertigduizend mensen. Er zou veertig ocent méér personeel, dus zestienduizend man nodig zijn om het aken van overuren te voorkomen. heer J. J. Dassel, voorzitter van ACBV, de Vervoersbond CNV, zei in Utrecht op een vergadering de bedrijfsgroep spoorwegen de bond. Hij voegde hieraan dat de noodzakelijke uitbrei- ig niet op korte termijn mogelijk maar dat het die kant wel op oet en dat uitbreiding met acht- izend man binnen niet al te lan- tijd toch zou moeten worden rwezenlijkt. 'Het is onbillijk, al- de heer Dassel, als enerzijds ensen extreem lange werktijden »ken, terwijl er voor anderen en werk is.' rgen over de toekomstige bedrij- Iheid maakte de heer Dassel zich or de KLM (Amerika wil inkrim- g van de KLM-diensten) en ir de Amsterdamse haven. Hij i. dat de overheid de Amsterdam - havenbedrijven de zekerheid zal ften bieden dat zij bij de taak- eling tussen Rotterdam en Am- iam op z'n minst op voortzet- en handhaving van hun huidi- activiteiten kunnen rekenen. b vooruitzichten voor de werkge- genheid in het streek- en railver- «r noemde de heer Dassel vrijwel abiel. Uitbreiding van de werkge- genheid in het openbaar perso- «nvervoer zou mogelijk zijn, zei hij, als daadwerkleijk wordt uitge voerd wat achtereenvolgende kabi netten hebben gezegd. Namelijk dat het openbaar vervoer moet worden gestimuleerd. VEENENDAAL De 53-Jarlge A. van Capelle uit Amerongen, ls dood gevonden in de Grift in Veenen- daal. De man moet volgens de poli tie verdronken zijn en er moet sprake zijn van een ongeluk. De man was zwakbegaafd en werd al een paar dagen vermist. Algemene Bank Nederland vorige week in de universiteitsraad verworpen. Het ASVA-bestuur heeft naar aan leiding van de ontstane crisis ge zegd dat het college van bestuur de wens van de ASVA om van de staatssecretaris de gelegenheid te vragen besluiten van de universi teitsraad te kunnen uitvoeren naast zich neer had gelegd. Ten aanzien van de bestuursvormen is de ASVA van mening dat het beleid niet is gebaseerd op discussie in de raad. Wat het personeelsbeleid betreft heeft het college, aldus de ASVA, er In het verleden blijk van gegeven raadsbesluiten niet te willen uit voeren. In een aantal gevallen werd de raad buiten de besluitvor ming gehouden. De ASVA zegt dat het haar niet persé om het verdwijnen van dit college van bestuur is te doen maar dat het slechts om haars inziens minimale toezeggingen gaat. De antwoorden van het college tijdens het debat van gisternacht werden als teleurstellend ervaren en vorm den een volstrekt onvoldoende ga rantie dat het college zich in de toekomst nauwer aan de besluiten van de raad zou binden. Het stand punt van de ASVA-fractie in de raad zal op 19 november tijdens een bijeenkomst in de aula van de universiteit worden toegelicht. Dan zal aan de leden een aantal ideeën worden overlegd over de manier om besluiten van de universiteitsraad toch uitgevoerd te krijgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het is niét in strijd met de wet, dat moeders overdag de MAVO bezoeken, maar dan moe ten zij wel het volledige onderwijs volgen, want de wet kent geen niét-volledige leerlingen. Staatsse cretaris Veerman zei dit gistera vond in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van onderwijs. De staatssecretaris vond de beste oplossing, dat de moeders het avondonderwijs zouden volgen. Waar geen avondschool is, kan het stichten van een filiaal van een 'moederschool' in een andere plaats uitkomst brengen. De heer Veer man zag niet, dat er op grote schaal moederscholen zouden wor den opgericht. Er zullen zich veel moeilijkheden voordoen met gebou wen en personeel. De zaak groeit; een filiaal erbij en voor u het weet zit u vooral in de paperassenwinkel.U ziet uw klanten niet meer. En wat nog erger is, uw klanten zien nooit meer. Als de ABN uw bank is, kunnen wij uw werk misschien wat verlichten. Dat wij voor geld kunnen zorgen als u wilt investeren, spreekt eigenlijk vanzelf. Daarvoor heeft de ABN een gespecialiseerde dochteronderneming, de Algemene Bedrijfskredietbank. Maar dat we veel andere dingen voor u kunnen regelen, is minder bekend. Om wat te noemen, u kunt uw loonbetalingen via ons laten lopen. En alle verzekeringen ook. Desgewenst nemen we al uw polissen kritisch - en kosteloos onder de loep. Zelfs als u denkt over automatisering, kunnen wij u van dienst zijn. U kunt gebruik maken van het Bedrijfseconomisch Informatie Systeem, een standaard computer-programma voor bedrijfsadministratie. Natuurlijk kan de ABN u helpen veel tijd te besparen. Tijd, die u bijvoorbeeld kunt besteden om voeling met uW klanten te houden. De Algemene Bedrijfskredietbank en het hele scala van ABN-diensten bereikt u via een telefoontje met de direkteur van het ABN-kantoor in uw buurt. U kunt ook bellen met de afdeling Commerciële Ontwikkeling van ons Hoofdkantoor in Amsterdam - 020-29 3972 - die er dan voor zorgt dat u door de juiste man wordt teruggebeld. Zelfs twee verkiezingsoproepen naar Indonesië gestuurd De staatssecretaris legde verder uit, wat hij verstond onder de spreiding van examens. Deze spreiding kan de vorm hebben van het afnemen van tentamens in de verschillende vakken in de loop van de tijd. Na afloop van de tentamens wordt het diploma uitgereikt. Spreiding van examens kan ook betekenen, dat men de leerstof in gedeelten per vak examineert. In geen geval wil de de heer Veerman de tijd terug met een mondeling examen. Afge zien van de vraag of hiervoor vol doende mankracht aanwezig zou zijn, zou dit ook betekenen dat het examen weer een momentopname wordt van kennis en vaardigheden. Over het schoolonderzoek zei staatssecretaris Veerman, dat het zich juist leent voor een menselijke benadering van de kandidaat. Kleuters Omdat hierover door de deskundi gen zeer verschillend wordt ge dacht, zal de toelatingsleeftijd voor de kleuterschool niet belangrijk worden verlaagd, zei minister Van Kemenade. Wél zullen voortaan in de maanden augustus en september kleuters worden toegelaten, die vóór 1 oktober daaraan volgend vier jaar worden. Minister Van Kemenade beloofde dat nog in deze kabinetsperiode een nieuwe wet wordt ingediend voor het basisonderwijs. Er zal eerst een voorontwerp komen. Om dat in het jaar 1978 een overschot wordt verwacht van 2.200 kleuter leidsters, zal de leerllngenschaal voor het kleuter-onderwijs ln de jaren 1977 en '78 worden verlaagd. Het overschot wordt dan terugge bracht tot duizend. Bij het lager onderwijs zal pas na 1978 als gevolg van de geboortere geling minder werk zijn voor het onderwijzend personeel. Het komt de minister daarom verantwoord voor, ook voor het lager onderwijs Van een onzer verslaggevers KAMPEN De Kampenaren in stemdistrict zeventien, dat deel uitmaakt van de nieuwe Flevo-wijk, moesten gisteren voor de tweede keer in een half jaar naar de stembus, omdat daar de vorige keer bij de raadsverkiezingen ongeveer de helft van de hokjes met een balpen rood gemaakt was. Gedeputeerden van Overijssel von den dat niet zo erg omdat de ken nelijke bedoeling van de kiezer ook op dié manier wel tot uitdrukking was gekomen. De Kroon waarbij de raad in hoger beroep was gegaan, sprak echter uit dat de kieswet het gebruik van een rood potlood ger biedend voorschrijft. Met achttien leden mocht de Kam per raad van de Kroon aan het werk gaan. Drie kandidaten werden voorshands niet benoemd ver klaard. Dat waren de heren C. A. Kranenburg (PvdA), R. Kist (Kam per Gemeentebelang) en G. van Reeuwijk (AR/CH). In Kampen is nooit onder stoelen of banken ge stoken dat het bij die herstemming in district 17 voor een zeer belang rijk deel ging om een zesde zetel voor de PvdA (Kranenburg) of een éérste zetel voor het GPV (Van de leerlingenschaal in de jaren 1977 en '78 steeds met één punt te verlagen. Staatssecretaris Klein deelde mee, dat zijn beleid erop is gericht een optrekking van de maximum-rijks studietoelage voor het hoger be roepsonderwijs snel door te voeren. De verhoging voor het hoger be roepsonderwijs gaat zestien miljoen gulden per jaar kosten. De optrek king is echter alleen te verwezen lijken door een verlaging van de toelage voor het wetenschappelijk onderwijs. Dijk). Laatstgenoemde, een bekend groothandelaar in met name school boeken, kwam op 29 mei precies één stem tekort om te worden ge kozen. De heer Kranenburg heeft steeds beweerd dat het de confessio nele fracties alleen maar om poli tieke winst ging. In dat kamp heeft men niet verholen liever de heer Van Dijk in de raad te zien dan de zesde PvdA-er. Achter de schermen is hard aan de herstemming van gisteren gewerkt. Naar buiten merkte men er niet zo veel van. De PvdA zei geen geld te hebben om nog eens propaganda te gaan maken. Zij 'leeft' in dat op zicht van de landelijke partij. Het GPV had nog wat oude biljetten over; die kon men hier en daar voor de ramen zien hangen. Gister morgen schijnt een overigens par ticulier groepje uit de sfeer van AR/CH nog wat foldertjes te heb ben verspreid. Daari nzou opgewekt zijn in plaats van de heer Van Reeuwijk met voorkeurstemmen de heer H. Aalbers in de raad te bren gen. Ingevolge de kieswet mochten gis teren de mensen stemmen die de vorige keer in district zeventien woonden en toen ook een oproep kregen. Dat waren er toen 924, waarvan er op 29 mei ongeveer 200 niet opkwamen. Intussen bleken 78 mensen verhuisd te zijn, meestal binnen Kampen, in een klein aantal gevallen naar buiten het IJsselstad- je. Twee van hen vertrokken naar Indonesië en ook zij hebben een oproep gekregen. Gistermiddag om vier uur waren vijf van de niet meer in Kampen wonende giesge- rechtigden hun stem weer komen uitbrengen. Kamper Gemeentebelang hield gis teren met toestemming van het ge meentebestuur in de hal van het stembureau een enquête. De heer Kranenburg was daar zelf perma nent bij aanwezig. Uiteraard op ba sis van vrijwilligheid werd de men sen na hun stem uitgebracht te hebben gevraagd een formulier te willen invullen. Ongeveer 75 pro cent van hen deed dat. Gevraagd werd onder meer op welke partij men had gestemd, of men anders dan de vorige keer had gestemd en waarom men anders had gestemd. Het bleek dat vrij veel personen van AR/CH, SGP, en de Gerefor meerde Kiezers hun stem ditmaal op het GPV hadden uitgebracht. 'Hiervoor zijn we altijd bang ge weest, nu men voor de tweede maal invloed op de samenstelling van de raad zou kunnen uitoefenen', aldus de heer Kranenburg. Sommigen motiveerden het met; 'We willen gewoon de GPV-er in de raad zien te krijgen'. Enkele SGP- DEN HAAG De eerste Europese conferentie van gastarbeiders wordt in het weekeinde van 22 tot 24 november a.s. in Wageningen ge houden. Ongeveer 150 vertegen woordigers van vijftig orghnisaties van gastarbeiders in elf Westeuro- pese landen nemen aan de confe rentie deel. Doel is het ontwerpen van een internationaal statuut voor gastarbeiders en een internationale conventie. ers verklaarde ditmaal het GPV ge stemd te heben omdat dit ook voor zijn standpunt, gebaseerd op Gods Woord, durft uit te komen Eén SGP-er zei onder het motto 'Deze regering moet weg' op de VVD gestemd te heben. Opvallend was voorts dat een aantal KVP-ers - hun eigen partij had ook niets meer te winnen of te verliezen - liet weten dit maal hun steun aan de PvdA te hebben gegeven. rotterdam De PvdA vindt dat de regering voorstellen moet doen om ondernemers een stuk vrijheid af te nemen. Dit om de werkloosheid te gen te gaan. 'Gebeurt dat niet, dan zullen alle maatregelen niet kun nen voorkomen dat het weer mis gaat', aldus het socialistisch kamer lid J. van den Doef op een verga dering van het PvdA-gewest Rot terdam. Volgens Van den Doef moet de regering gedwongen worden harde maatregelen voor te stellen. Hij zei dat de PvdA achter een regeling staat, waarbij bedrijven gedwongen worden zich elk jaar te laten door lichten. Blijkt dat een bedrijf niet goed draait, dan heeft de regering tijd om in te grijpen. De overheid zou zwakke bedrijven eventueel kunnen overnemen. De regering moet voorts meer vat krijgen op het personeelsbeleid van particuliere ondernemingen. 'Als Je in Nederland zwart bent of homo fiel zijn de kansen op werk de helft kleiner dan die van een 'gewoon iemand'. Daaraan moet een einde komen', aldus het Kamerlid. (ADVERTENTIE) 4 volwassenen, 843 cc, 125 km/u. Importeur Leonard Lang. Stadhouderskade 113. Amsterdam. Telefoon (020) 73 08 67. Prijs Ind B.T.W. af Ëorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11