Korter werken voor 2000 man Kamer is tegen districtenstelsel Door te hoog oplopende voorraden Dubbele nodig van oogst-hulptroepen In deze krant mm H Ontstemde socialisten: nieuwe SDAP eer rellen n Israël Ook géén gekozen formateur Griekse verkiezings campagne Eind oktober al ruim 13000 EG-ministers nog niet eens over Europese top Britten moeten goedkoper eten Bows of vorilriotig'? Borrel duurder Nieuwe Leidlse Courant DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 189 HRISTELIJK DAGBLAD VOOR IEI0EN EN OMGEVING Benstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Meer \^keu« In patsende -omgeving BIJVERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever GRONINGEN Enkele uit de PvdA getreden Groningers hebben het initiatief genomen tot de oprichting van een nieu we sociaal-democratische arbeiderspartij. Of de nieuwe partij, waarvan binnen veertien dagen de oprichtingsvergadering gehouden wordt, inder daad de naam SDAP mag voeren is nog niet be kend. De voornaamste reden voor de oprichting is de onvrede met de bestuur lijke gang van zaken in de afdeling Groningen (stad) van de PvdA. Initiatiefnemer B. H. Se- nechal wil een socialis tische party waar wél naar de gewone man wordt geluisterd. 'Een partij ook die op demo cratische wijze wordt be stuurd', aldus de heer Senechal, die vindt dat de PvdA in Groningen te sterk wordt beheerst door studenten. Binnen enkele dagen zijn een honderdtal adhesie betuigingen binnengeko men. In grote lijn staat de partij achter het be leid van het kabinet-Den Uyl. Initiatiefnemer Se nechal, die by de laatste raadsverkiezingen nog zeer actief voor de PvdA was, voelt zich achteraf teleurgesteld omdat de gewone man geen kans zou krijgen. EL AVIV (Reuter) Grote groe- en demonstranten hebben gister- vond ernstige vernielingen aange- icht in het centrum van Tel Aviv. iij protesteerden tegen de drastische ersoberingsmaatregelen, die de re- ering heeft aangekondigd om de conomie van Israël te saneren. )e hele dag drongen groepen onte- redenen samen, maar de oproerpo- itie wist hen buiten het centrum te louden. Gisteravond braken tiental- en demonstranten door de politie- ordons en koelden hun woede op de rinkels in het centrum. De gehelmde olitie heeft tientallen arrestaties 'erricht. (ADVERTENTIE) Vieux SI. André de vieux met z'n fluwelen karakter Zwaar bewolkt Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later ook verspreide opklaringen afgewisseld met buien. Krachtige, aan de kust harde en nu en dan stormach tige wind uit zuidwest tot west. Maximumtemperaturen onge veer 9 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: opklaringen maar ook tijdelijk regen. Temperaturen meest bo ven normaal. Morgen zon op: 07.56 onder: 16.52 maan op: 07.20 onder: 16.19 Bij recepties geen Icohol meer Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN/MAASTRICHT Gisteren is opnieuw, nu voor ongeveer tweeduizend mensen, werktijdverkorting aangevraagd. Het gaat om verzoe ken van de Philipsfabrieken in Stadskanaal (650 man) en in Winschoten (350), alsmede bij Sphinx Maastricht (maximaal 945 man). Vorige week wer den op één dag donderdag voor vijfentwintighonderd mensen werktijd verkortingen aangevraagd. Van onze pariementsredactie DEN HAAG Een grote meerderheid in de Tweede Kamer is tegen de door de regering gewenste invoering van een beperkt districtenstelsel bij de Tweede Kamerverkiezingen, met daaraan gekoppeld een gekozen kabinetsformateur. De campagne voor de Griekse parlementsverkie zingen van zondag a.s. draait op volle toeren. Hier de linkse politicus Andreas Papandreoe. die jarenlang in ballingschap vertoefde, aan het hoofd van een stoet sympathisanten. De fracties van KVP. CHU, VVD, DS'70. PSP. GPV en SGP spraken zich gisteren in een openbare com missievergadering over de rege ringsnota inzake de komende grondwetsherziening duidelijk te gen deze twee belangrijke rege ringsvoorstellen uit. De KVP- woordvoerder Van der Sanden kon digde al een motie tegen de geko zen kabinetsformateur aan die zon der twijfel een meerderheid in de Kamer zal halen. Maar ook de invoering van een districtenstelsel alleen, zonder kop peling met een gekozen formateur, maakt vrijwel geen kans de uitein delijk noodzakelijke tweederde meerderheid te halen. De linkse regeringsfracties die gisteren beide voorstellen verdedigden, verwach ten weinig heil van een districten stelsel alleen. Voorts staat de steun van KVP, AR en CHU voor een beperkt districtenselsel alleen, on der zware druk. Deze fracties heb ben de indruk dat het kabinet met zijn voorstellen streeft naar het ontstaan van twee grote politieke blokken, links en rechts, waarbij voor een christen-democratische ei gen richting geen plaats meer zou zijn. Indiening vraag Gezien deze tegenstand is het de vraag of de regering haar wensen op dit punt werkelijk in wetsvoor stellen zal omzetten. Het zou wei nig zin hebben hierover wetsont werpen In te dienen als van tevo ren al vaststaat dat het parlement deze zal verwerpen. Minister De Gaay Fortman wilde niet zeggen of een motie die de Kamer al van tevoren tegen een bepaalde grond wetswijziging aanneemt, automa tisch er toe zal leiden dat het kabinet het betreffende wetsont werp niet indient. 'De regering heeft haar eigen verantwoordelijk heid', zei hij. Het is de bedoeling van de regering de grondwetsherziening in ruim veertig afzonderlijke wetsontwerpen bij de Kamer in te dienen. Het kabinet zal zich, nadat het parle ment over de nota haar mening heeft gegeven, nog beraden over welke wetsontwerpen precies zullen worden ingediend. Om tot werkelij ke grondwetswijziging te komen, moeten deze wetsontwerpen in de huidige kabinetsperiode eerst met gewone meerderheid worden aan- Zowel bij Philips als bij Sphinx is de oorzaak de te hoog opgelopen voorraden. Wat Philips betreft, zei districtsbestuurder J. Wolthers van de Industriebond NW gisteravond, dat de voorraden bij Philips in Stadskanaal en Winschoten een re cordhoogte hebben bereikt. Nor maal is er een werkvoorraad van ongeveer 70.000 tv-buizen, maar nu ligt er een voorraad van bijna 300.000 stuks. Philips heeft zelfs bij andere bedrijven ruimte moeten huren om de voorraden op te slaan. De heer Wolthers zegt, dat de vak bonden geen reden hebben aan te nemen, dat er in Stadskanaal en-of Winschoten ontslagen in de lucht zitten. De huidige maatregelen zul len voldoende zijn om de voorraden weer op aanvaardbaar peil te brengen. Bovendien zal Philips, volgens de heer Wolthers, volgend jaar zowel in Stadskanaal (waar zwart-wit tv- buizen worden gemaakt) als in Winschoten (het toeleveringsbedrijf voor Stadskanaal) gedeeltelijk overschakelen op de produktie van kleuren-tv's. De vraag hiernaar zal, zo wordt verwacht, sterk stijgen. Twaalf weken De werktijdverkorting voor Stads kanaal, waar Philips overigens 2.700 personeelsleden heeft, zal in twaalf weken twee dagen per week zijn. De werktijdverkorting in Winscho ten, waar ruim 450 mensen werken, P. J. A. van der Sanden: motie vaard en vervolgens na de verkiezin gen in 1977 nog eens met een tweederde meerderheid. Van een verslaggever GOES Aan minister Van der Stee (landbouw) en staatssecretaris Van Lent (defensie) zal vandaag worden gevraagd het aantal bij de oogst- hulp betrokken militairen minstens te verdubbelen. Op het ogenblik helpen 1800 militairen bij het binnenhalen van de oogst in zuidwest-Nederland. Minister en staatssecretaris brengen vandaag een bezoek aan Zeeland. De hulp van militairen en scholieren levert wel resultaten op, maar is nog lang niet voldoende, aldus het centrale 'hulpoogstactiecentrum' in Goes. Het staat nog te bezien of de oogst voor het grootste deel gered kan worden, omdat de nachtvorst elk ogenblik kan invallen. Coördinator Goeman van het actiecentrum deed gistermiddag een extra beroep op de bevolking in het zuidwestelijk landbouwgebied om de boeren, die dagen van 15 tot 22 uur maken, in ieder geval op de vrije zaterdag massaal te hulp te komen. Van de aardappelen zit nog 55 procent in de grond (een week geleden 65 procent), van de suikerbieten nog 40 procent (een week geleden 70 pro cent), van de uien nog 60 procent (een week geleden 80 procent) en van de gladiolen nog 70 procent (een week geleden 90 procent). zal ook twaalf weken duren, maar dan voor de helft van de week. In beide gevallen zou de werktijdver korting op 1 december moeten in gaan. Vorige maand werd bij de tl-bui- zenfabriek van Philips in Roosen daal (1.500) man de procedure voor werktijdverkorting in gang gezet. Philips was toen ook van plan werktijdverkorting aan te vragen voor de gloeilampenfabriek in Weert (waar 800 man werkt). Bij verschillende Philips-vestigingen in het buitenland wordt intussen al korter gewerkt, of is de werktijd verkorting aangekondigd. De werktijdverkorting van ten hoogste vijftig procent bij de Koninklijke Sphinx voor maximaal 945 van de in totaal ruim 1.200 man van de sanitair-divisie (bij het concern werken in totaal ruim 2.600 mensen) geldt voor een perio de van zes weken en zou per 2 december moeten ingaan. Om 'pro ces' technische redenen is verzocht de werktijdverkorting te mogen doorvoeren, door een aaneen-geslo- ten periode niet te werken. De problemen houden verband, zo zegt de directie, met de moeilijkheden in de bouw, vooral in Nederland en Duitsland. Ook de zeer goedkope invoer voornamelijk uit Oost- Europa maakt de verkoop nog extra moeilijk. Volgens hoofdbestuurder C. Gijssen van de Industriebond NKV zijn de bonden niet helemaal gerust op de vooruitzichten bij Sphinx. Als de problemen van hardnekkige aard zijn, gaat het met de bouw- en toeleveringsbedrijven de verkeerde kant uit, vrezen zij, tenzij de rege ring met tstimulerende maatregelen komt. Behalve sanitair, maakt Sphinx ook tegels, vuurvaste materialen en huishoudelijke artikelen. Voor deze afdelingen is geen werktijdverkor ting aangevraagd. Al 13000 Intussen waren eind oktober 356 vergunningen voor werktijdverkor ting van kracht voor ln totaal 13.339 werknemers. Dit blijkt ült gegevens van het directoraat-gene raal van de arbeid. Het aantal be- Belang De heer De Gaay Fortman bena drukte nog eens het belang van de twee omstreden belangrijkste wijzi gingen van de grondwet. De bedoe ling hiervan is de vorming van een kabinet in de toekomst te verge makkelijken, de kiezer meer in vloed op het beleid te geven en tenslotte de politieke versplintering tegen te gaan. 'Wij streven niet naar een twee blokken of twee partijen stelsel. Het gaat er om dat er meer politieke duidelijkheid komt en dat er gemakkelijker meerderheden voor een regering gevormd kunnen worden'. 'Die meerderheden ontstaan ook als verschillende minderheden het eens worden. Om dit te breiken achten wij een districtenstelsel plus geko zen formateur de beste oplossing. Het kabinet moet zich nog over de vraag beraden of alleen invoering van een districtenstelsel zin heeft. Men kan weieens genoegen nemen met het mindere als het meerdere niet'haalbaar ls', aldus de minister. Zie verder pagina 6, kolom 5. BRUSSEL (ANP, Reuter, UPI) De EG-ministers van buitenlandse zaken zijn het ln Brussel niet eens kunnen worden over de agenda en de datum van de Europese topconfe rentie, die men volgende maand in Parijs wil houden. Minister Max van der Stoel heeft verklaard dat de EG-ministers op 18 en 25 november opnieuw zullen vergaderen, omdat in Brussel weinig vorderingen zijn ge maakt in de richting van de EG-top. Wij zullen er geen halszaak van ma ken an pruilend in een hoekje gaan zitten als de topconferentie door gaat. Er is niemand bij gebaat als iemand wegblijft, maar niemand is ook gebaat bij een bijeenkomst die geen concrete resultaten oplevert, aldus Van der Stoel. Eender was uit Brussel gemeld dat Ital'ë en Ierland hadden geëist dat eersi- een besluit zou vallen over he Europese regionale ontwikkelings fonds, voordat de top zou worden ge regeld. Zie ook pagina 13. LONDEN (AP) Het is 'precair' gesteld met de voed selsituatie in Engeland. Dit heeft Lord Shawcross, lid van een groots Brits levens middelenconcern Rank Ho- vis McDougall meegedeeld. De Lord zei dat goedkoop voedsel in Engeland een voorbije zaak is eh dat de Britten nu andere dingen moeten gaan eten. Shawcross zei één en ander in een rede voor de Britse voedselstich- ting. Het publiek moet goed koper en minder gevarieerd eten gaan kopen, aldus prof. Ernest Chain, voorzitter van deze stichting. Een van de stichtingsleden stelde voor zelf het voorbeeld te geven door het instellen van één vleesloze dag per week. Op Nieuw Guinea wordt een stammenstrijd uitgevochten. En er komen toeristen. Om naar de oorlog te kijken. Moet je daar nou boos om worden of verdrietig. Soms weten vrij het ook niet meer. Dat hoeft ook niet altijd. Het gaat er om dat het weet. En al die anderen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTO NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Alttjd paraat map brlef- papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792. A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. drijven met werktijdverkorting is niet identiek met het aantal ver gunningen. Het aantal bedrijven is nl. iets lager dan 356. De cijfers hebben alleen betrekking op de lopende werktijdverkortin gen. Een aantal werktijdverkortin gen. o.a. die welke door enige grote bedrijven zijn aangevraagd, moet nog ingaan en is niet in het totaal meegeteld. Dit zal derhalve nog met ettelijke duizenden stijgen in de komende weken. Eén dezer da gen is door een grote onderneming werktijdverkorting aangevraagd voor duizend personeelsleden, die op 2 december zou moeten ingaan. Van een verslaggever AMSTERDAM Sterke drank, voor zover in Nederland geprodu ceerd, is gisteren duurder gewor den. De grootte van de prijsstijging kan van winkelier tot winkelier va riëren: de detailhandel is vrij om van de prijsverhogingen die de dis- tallateur hun in rekening brengt meer of minder door te berekenen. De prijsstijgingen zullen naar ver wachting echter niet meer bedra gen dan: 35 cent voor jonge jenever, oude jenever, brandewijn en vieux. veertig cent voor citroenartike len 35 cent voor bessenjenever en vruchtenbrandewijn. De prijsverhogingen zijn een gevolg van het duurder worden van de grondstof alcohol, andere kosten stijgingen en een marge verruiming voor de handel. (ADVERTENTIE) Vieux St. André z'n drie sterren meer dan waard Binnenland Gesprek met Beyers Naudé 7 Parkeerkring in Apeldoorn 5 Buitenland PLO wil ook Jordaans ge bied 9 Kerk Medische ethiek in de branding 2 Kerk en Vrede bestaat 50 jaar 2 Sport Piet Keizer voetbalt niet meer 11 Economie Winst Akzo onder druk 13 Brieven van lezers 2 Boekcnetalage 2 Radio- en tv-programma's 6 Strips Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Faiuilieberichten 12

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1