Lagere belasting en sociale premie lïenwe Leidse Comrairt Berlijns rechter ioodgeschoten Recreatie bedreigt het Waddengebied Positie van PSV weer iets sterker Regering denkt bedrijvigheid aan te jagen met: !n deze krant mi Bouwvakker: per parachute Kissinger taart en kritiek Grootste schip te water Vraakactie Baader-Meinhof? Staatssecretaris Meijer Taart voor expeditie? Europa krijgt het bijzonder moeilijk Man schiet zijn vrouw dood OER VELDE TORONTO .Reuter) William Eustache, een jonge Canadese bouw vakker, sprong vrijdag met een parachute, van de top van een in aan bouw zijnde wolkenkrabber in Toronto. Zijn verbijsterde collega's za gen hoe het valscherm zich opende en hij heelhuids op de grond be landde. Hij liet daar na weten dat hij anderhalf jaar geleden, toen hij met dit werk was begonnen al meteen de drang tot springen in zich had voelen opkomen. Die drang was steeds groter geworden omdat hij bo vendien zijn collega's en het werk niet kon uitstaan. De para-bouwvakkr is inmiddels ontslagen. Wegens het overtreden van de veiligheidsvoorschriften. Terwijl minister Kissinger zater dagmiddag boven de Atlantische Oceaan met champagne een stuk chocoladetaart wegspoelde, huis waarts kerend van zijn zoveelste wereldreis, schreef de zeer ge zaghebbende Neue Zürcher Zeitung, dat men zó toch geen buitenlandse politiek maakt. De "bemanning van Kissingers speciale vliegtuig had hem de taart aangeboden omdat hij er in totaal 200.000 mijl (320.000 ki lometer) op had zitten Maar de hoofdredacteur van de Neue Zürcher Zeitung schreef dezelfde dag dat Kissingers laatste blik sembezoeken aan een aantal hoofdsteden in de wereld zelfs een zorgeloze toerist teveel zou den zijn geweest. 'Zo'n giganti sche reisagenda in één hoof geprent, in één hand gevat ge durende een reis om de werel in dertig dagen', verzuchtte d schrijver. Iemand met Kissinger brein zal volgens hem niet z gauw kans lopen om in de ma zen van de buitenlandse verwik kelingen verward te raken, maa de vraag is toch, aldus de NZ2 'of het moeilijke globale spel da Washington moet spelen op d lange duur simultaan door man gespeeld kan blijven woi den.' Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN/RUURLO De maatregelen die de regering de komen de weken zal nemen om de economie aan te zwengelen, betreffen een belas tingverlaging en mogelijk een vermindering van de AOW-premie. )nder het oog van duizenden toeschouwers gleed zaterdagmiddag le 'Lepton', het grootste schip, ooit ter wereld op een helling ge touwd, bij de Verolme Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in Ro- enburg het water in. De 313.000 ton metende mammoet-tanker is ;econstrueerd voor rekening van Shell International Marine Ltd. n Londen. De 'Lepton' is 352 meter lang, 55 meter breed en heeft ten diepgang van 22 meter. Minister Duisenberg (financiën) sprak zaterdag in Damwoude (Friesland) over een serie maatre gelen en beslissingen waaronder aanvullende belastingverlaging en een 'ingrijpen' in de sociale verze keringspremies. Zijn partijgenoot en fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. Ed van Thijn zei tezelfder tijd in Ruurlo. dat het aangekondigde pakket maatregelen bijvoorbeeld een gro tere overheveling uit de algemene middelen naar het AOW-fonds kan betekenen. Een lagere AOW-pre- mie, zo voegde hij hieraan toe, komt ten goede aan de lagere inko mens en verruimt de bestedingen zonder de inflatie (geldontwaar ding) aan te wakkeren. Vólgens van Thijn mogen de ver ruiming van de bestedingen en eventueel fiscale maatregelen, de in het vooruitzicht gestelde verklei ning van inkomensverschillen niet aantasten. De maatregelen ter be teugeling van de werkloosheid, zul len niet globaal, maar gericht móe ten zijn. aldus Van Thijn.. Wiebeltax De heer Duisenberg, die ook sprak over de wiebéltax zei dat van de invoering van een (lagere) wiebel tax een sterk dénivellerende wer king uitgaat, wat in strijd is met het devies van spreiding van inko mens. 'Wij kunnen echter de loon- en inkomstenbelasting uitsluiten van de wiebeltax', zei hij. 'De be lastingverlaging zou in dat geval alleen gelden voor gebruiksbelas- ting (op consumptiegoederen), in vesteringsbelasting en vennoot schapsbelasting'. De minister noemde als een van de oorzaken van de economische ver traging dat andere doelstellingen, als medezeggenschap en inspraak om de hoek komen kijken. 'Het offer van tijd en geld is het ons wel waard, maar we zullen toch wel een zodanige regeling moeten vin den, dat de kwalijke eri slechte gevolgen van bepaalde procedures die langzaam werken, opgeheven worden', aldus de bewindsman. De heer Van Thijn zette zich af tegen de WD-voorstellen om. wat hij noemde, de overheidsuitgaven te plunderen. 'Wiegels woede-aan vallen kunnen door de werklozen moeilijk serieus worden genomen'. Hij voegde hieraan toe. dat de in flatie niet mag worden aangewak kerd, omdat die de zwaksten het hardst treft. Het aangekondigde pakket maatregelen moet daarom een bijdrage leveren aan de tot stand koming van een centraal ak koord. Samenwerking iERLIJN (DPA, ÜPI) De «resident van het hooggereehts- lof in West-Berlijn Günter von irenkmann is gisteravond door bekenden in zijn woning neer- [eschoten. De 64-jarige rechter later in een ziekenhuis over- len. politie heeft een grootscheepse ht geopend op naar schatting zes zeven personen die er na het af ren van de schoten in twee witte uto's vandoor gingen, dodelijke aanslag kwam nadat er hele dag in verschillende steden icidenten waren voorgevallen naar aanleiding van de dood van een lid van de Baader-Meinhofgroep in een gevangenis in Rijnland-Paltz. Het betreft de 33-jarige Hoger Meins. Toen de schoten op rechter Von Drenkmann werden afgevuurd was deze in zijn woning in de Bayern Allee in het district Charlottenburg. De politie weigerde in te gaan op de vraag of zij verband zag tussen deze aanslag en de dood in de gevange nis van Meins, maar algemeen wordt aangenomen dat het inder daad een wraakactie is. (Voor het overige nieuws betreffen de de Baader-Meinhofgroep zie pa gina 7). Van een onzer verslaggevers DEN HELDER Staatssecretaris W. Meijer (recreatie) noemt de groei van de verblijfsrecreatie op de Waddeneilanden ronduit ver ontrustend. Volgens de staatssecretaris zijn 'verschillende recrea tieve activiteiten een reële bedreiging gaan vormen voor het Wad dengebied'. Op bepaalde terreinen zal nu al paal en perk moeten worden gesteld. De CHU-fractievoorzitter in de Tweede Kamer dr. Kruisinga de economische moeilijke situatie meent, dat een meer nationaal ka binet dan het huidige, nodig ls om het hoofd te bieden. Hij zei dit voor de radio in de actualiteitsru briek van de AVRO. Daarih verklaarde AKZO-topman Kraijenhoff dat het ondernemings klimaat in ons land ronduit slecht is. Hij meende, dat de arbeidsmarkt niet spoedig zal herstellen. Prof. Heertje oordeelde, dat de las ten voor werknemers en bedrijfsle ven drastisch omlaag moeten. Naast conjuncturele maatregelen, achtte hij pok een wezenlijke verlaging van de belastingen nodig. Hij zag hierin een begin tot verbetering van het ondernemersklimaat, 'dat nu nog zo is, dat kapitaal en activiteiten over de grens worden gejaagd'. Het NW-district Noord (Gronin gen, Friesland en Drente) wil de werkloosheid mede bestrijden door vervroegde pensionering van werk nemers op 63- of 60-jarige leeftijd. Staatssecretaris Meyer: bedreiging Weer regen Eerst nog opklaringen maar van het westen uit geleidelijk toenemende bewolking met morgen voornamelijk in de middag regen. Matige tot krachtige, aan de kust tot hard toenemende naar z.w. krim pende wind. Maxima ongeveer 10 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: onbestendig en maximum tem peraturen omstreeks 9 graden. Morgen zon op: 07.54 onder: 16.54 maan op: 06.02 onder: 15.47 protesten naar noorden Van onze sportredactie AMSTERDAM —PSV heeft weer een iets steviger positie aan de kop van de eredivisie gekregen. De Eindhovenaren versloegen zonder veel moeite dit week einde AZ'67 met 40. Feyen- oord dat al twee punten achter stand had, hield die marge even groot door een nipte overwin ning op MVV. Ajax raakte echter een punt kwijt. Dat gebeurde in Galgen waard tegen FC Utrecht. Ajax kwam niet verder dan een ge lijkspel: 11. Op eerbiedwaardi ge afstand van het trio koplo pers verkeert FC Twe-ite dat gisteren in een weinig opwin dend treffen van NAC won (2 0). Verrassend is dat Roda JC en Excelsior de race nog steeds aar dig volhouden. Roda boekte nu een gelijkspel tegen Sparta: 1 1. Excelsior gelukte hetzelfde bij FC Amsterdam. Het circuit van Zandvoort was de plaats waar gisteren 726 lo pers (foto: start van het evene ment) deelnamen aan de eerste Nederlandse volksmarathon. 476 deelnemers liepen de hele af stand, de rest van de voorname lijk, recreatie-atleten volstonden met de helft van de afstand. oheb jij vast maatregelen ge- boften? De heer Meijer zei dit zaterdag in Den Helder op de tweede studiedag die de Landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee samen met het gemeentebestuur van Den Helder had georganiseerd. De staatssecretaris meent dat de recre atie een bedreiging is gaan vormen voor de natuur, het landschap en het milieu in het Waddengebied, en ook een bedreiging voor de cultuur historische waarden op de eilanden, die mede de identiteit van het Waddengebied bepalen. Er zullen bepaalde grenzen aan de uitbrei ding van de recreatie moeten wor- den gesteld. (Voor de komende tien jaar verwacht men een toename van vijftig procent). Positief Het stellen van grenzen in het Waddengebied moet positief bena derd worden, aldus de heer Meijer. Hij pleitte voor het opstellen van een beheersvisie voor natuur en landschap. Deze visie dient uit te gaan van de eigenschappen die de waarde en het karakter van het Waddengebied bepalen Het stellen van grenzen of voorwaarden van of aan de uitbreiding van de verblijfs recreatie moet gekoppeld worden aan de inzichten omtrent het na tuurlijk en landschappelijk gege ven. Vooruitlopend op deze beheersplan nen gaf de heer Meijer toch al wel aan, waar zijns inziens de eerste grenzen getrokken moeten worden. Op grond van de nuidige gegevens dienen bijvoorbeeld het gebruik van auto's, speedboten en sport- vliegtuigen in het Waddengebied sterk beperkt te worden. Andere vormen van recreatie, zoals wadlo pen, sportvisserij en wadzeilen zijn in beginsel toelaatbaar, mist deze met de nodige voorzichtigheidsmar- ges worden omgeven Op grond van de verontrustende cijfers meent de heer Meijer dat wat betreft de openluchtrecreatie (kamperen e.d.) een beleid moet worden gevoerd dat op stabilisering is gericht. De staatssecretaris aeelde mee dat hij binnenkort met zijn collega van buitenlandse zaken, de heer Brink horst, voor overleg over de Wad denzee naar Bonn zal gaan. Ook zal overleg worden gepleegd met Dene- (ADVERTENTIE) Vieux St. André z'n drie sterren meer dan waard marken. Veder zei de heer Meijer dat de Boschplaat op Terschelling onder de natuurbeschermingswet is gebracht. Wat betreft de inpoldering van het Balgzand was vrijdag, toen over de inpolderïngsplannen van bepaalde Zie verder pag. 5, kolom 7 (ADVERTENTIE) ☆☆Vieux St. André de vieux met z'n fluwelen karakter Kissinger heeft een chocoladetaart gekregen omdat hij op zijn reizen al meer dan 200.000 mijl heeft afgelegd. Hoeveel mijl zou de expeditie van onze krant er al niet op hebben zitten? Vragen zij u een taart? Kom nou, zij weten wel iets beters! Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: i PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand /kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J van Zuthera. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792. A'dam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT.Q NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Minister Duisenberg Ex-commissaris: MAASTRICHT De komende vijf a zes jaar zullen voor de Economi sche Gemeenschap een tijd zijn, waarin geen groei mogelijk is. Het zal een buitengewoon moeilijke, zo niet een verschrikkelijke tijd wor den. Dit zei ir. P. Lardinois, lid van de Europese Commissie gisterenin Maastricht op het congres van de Unie van jonge christen-democra ten Volgens de heer Lardinois zal de EG het zondet een stuk economi sche groei niet kunnen stellen. De Gemeenschap is meer dan ooit af hankelijk van de derde wereld ge worden. De heer Lardinois bepleitte het leveren van een grotere finan ciële bijdrage aan de landen van de derde wereld, niet alleen uit merl- selljke overwegingen, maar ook en vooral om redenen van zelfbehoud. AMSTERDAM De 2 7-jarige Ch.Ch. heeft gisteravond zijn 25- jarige vrouw ln haar woning in de Preangerstraat in Amsterdam-oost in het bijzijn van twee familieleden doodgeschoten, de dader, die is aangehouden, belde zelf de politie. De achtergrond van zijn daad wa ren huwelijksmoeilijkheden. Het uit Suriname afkomstige echt paar was gescheiden van tafel en bed. Volgens de politie had de ver dachte zijn vrouw opgezocht om met haar te praten. Het slachtoffer werd door drie kogéls getroffen en was op slag dood. Binnenland Oosterschelde half open5 'Behandeling Augustin on menselijk' 5 dat ze hem eruit schrijven 6 Buitenland Israëliërs woedend over devaluatie 7 Kerk Blanken en de zwarte theologie Kunst Parker-manifestatie Nieuwe hoeken Lexers schrijven Commentaar Radio en tv Strips, feuilleton Recept, puzzel Weer Fumllleberlchten MAANDAG 11 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 188 leiden: zoeterwoudseweg2 tel: 69322 „Stantvastich is ghebleven wasseAair CITROËN^: IHRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mij.ili.rt int.ghen.po.tf y,-vnl|f:w,a'ür.-,rr,;:r.ei:iggaï leenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Arasterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1