Historische kans op •linde van apartheid :onder bloedvergieten' Baal vond goede vorm maar de inhoud moet ieder zelf bedenken Verstedelijking geeft beeld egoïstische mens is de Gaay Fortman optimistisch na gesprek met Kaoenda 'Bereid zijn tot een eerlijk gesprek met blanke Afrikaners' J irecteur op congres 'Stedelijk wonen' 'Outspan-aetie' valt uitspraken PPR-leider aan Rechter straft mild voor bezit van vuurwapens Advies verlenging Wet Universitaire Bestu ursher vorming lachine wurgt jongen Laat'ns wat v an je KNYTO bepleit maatregelen tegen driversclub '8 OUW/KWARTET ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T9/K0T or Harm Lamberts de Gaay Fortman, leider van de PPR in de Tweede Kamer heeft deze week bij zijn terugkeer Mozambique, Angola en Zambia, nogal opzien gebaard met zijn uitspraak dat Zuid-Afrika zich betrekking tot Mozambique en Angola 'fatsoenlijk' heeft gedragen. Wat bedoelde hij? Niet, ls wel is gesuggereerd, dat hij de Zuidafrikaan se politiek als zodanig is gaan waarderen. Hij heeft j ihts duidelijk willen maken dat Zuid-Afrika de kans schijnt te grijpen die de geschiedenis nu 1 dt, en die niet terug zal komen, om zonder massaal bloedvergieten een eind te maken aan de irtheid. Niet zonder conflicten en niet zonder pijn maar wellicht zonder dat de hel losbarst in lelijk Afrika. 01 bb ki he kans is er gekomen door de itsgreep van 25 april in Portugal de gevolgen die dat heeft gehad r de Portugese gebieden in Afri- De man die de kans ook ziet en beide handen aangrijpt, is pre nt Kenneth Kaoenda van Zam- met wie dr. De Gaay Fortman dagen heeft gesproken. Wat r gebeurd? schok die de 25e april in Zuid- ia heeft veroorzaakt, is gevolgd de schok van 11 september, de Afrikaanse massa's de at opgingen in Lourengo Mar- Dat gebeurde toen de Portu in geen eind maakten aan de fitting van het radiostation door P" ike extremisten die Mozambique zij dig onafhankelijk wilden ver- en en de blanke suprematie en handhaven. Er vielen meer honderd doden. En hoewel die iken via de radio zonder ophou- Zuid-Afrika smeekten hen te te komen, heeft de Zuidafri- ise blanke regering daarop niet :eerd. Deze wil integendeel ndschappelijke banden aankno- met het Frelimo. nieuwe schok volgde op 21 $>ber toen enige Portugese mili- vlak voor hun vertrek op ümosoldaten schoten en de Afri- n wraak namen door auto's blanke inzittenden in brand te ;n. De blanke Zuidafrikanen dat dit op grotere schaal in annesburg ook kan gebeuren, r^ident Kaoenda van Zambia ft begrepen dat apartheid de tiek van de angst is. Hij heeft zoirom geprobeerd iets van die hest weg te nemen door tegemoet- aaiend te reageren op een opmer- bjke rede die premier Vorster Zuid-Afrika vorige week heeft id ouden. Vorster zei: Zuid-Afrika defit nu voor een. tweesprong en Af£t nu kiezen tussen vrede of een loqilerend conflict. De prijs voor confrontatie zou hoog zijn, te ig voor Zuid-Afrika, zei de pre- in het parlement in Kaapstad. 1 ae dagen later reageerde presi- voit Kaoenda van Zambia: Dit is inefstem van de rede waarop Afrika sla] de rest van de wereld heeft 'acht. aatsmanschap De Gaay Forman gelooft dat reactie van Kaoenda getuigt groot staatsmanschap. 'Wat de biaanse.president doet, is niet verhaal herhalen van de terreur de apartheid ongetwijfeld te- igbrengt, maar hij zegt wel: als ie vrede willen, dan zullen jullie ens moeten beginnen en dat nu in Rhodesië door daar je ipen weg te halen en daarna nibië (Zuidwest-Afrika). En als f begin wordt gemaakt, kan dat fP t zonder gevolgen blijven in d-Afrlka zelf. ".f zwarte bevolking in Zuid-Afrika het heus niet als een concessie de regering-Vorster mooi weer ,1e spelen met president Banda Ji Malawi of dat zij een dialoog jde met Senegal en Ivoorkust. Zij het wèl als een belangrijke icessie dat de regering-Vorster dei he n een onzer verslaggevers g .TRECHT 'De praktijk van de verstedelijking geeft het beeld van de egoïstische mens. 'Dit zei teren in Utrecht tijdens het congres over 'Steiums Woningstichting Delfshaven te Rotterdam, ng heer P. van Gemeren, directeur van Patrimondelijk Wonen'. Dit congres was georganiseerd door ge t Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV) te De Bilt. de blanken in Mozambique niet te hulp snelde toen die daar in aan houdende radioboodschappen, die iedereen kon horen, om vroegen. Zuid-Afrika kan er niet meer aan ontkomen dat dit binnenlandse concessies tot gevolg moet hebben'. 'Het knappe van Kaoenda is', aldus De Gaay Fortman, dat hij Vorster de weg terug eigenlijk heeft afge sneden. De weg vooruit mag dan bijna onbegaanbaar lijken voor Vorster en de zijnen, de weg terug is dat zeker. Natuurlijk, de nieuwe richting die Vorster heeft aangege ven en die zo mogelijk nog sterker werd gewezen door Pik Botha, Zuidafrika's ambassadeur bij de VN, kan nog zulke reactionaire krach ten losmaken dat hét allerminst vaststaat dat de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika goed zullen aflopen. Wat we i wèl weten, is dat iedere ideologie in een bepaald machtska der is gevat en dat was voor Zuid- Afrika de grote apartheid, d.w.z. de zogenaamde blanke gebieden met daaromheen de thuislanden en de kafferstaten.. 'Niet de kleine apartheid. Die was ook zonder staatsgreep in Portugal wel verdwenen. Daarmee maakten de blanken in Zuid-Afrika zich be lachelijk en ze begonnen dat te beseffen. "Botha heeft notabene in de VN vorige week zijn excuses aangeboden voor die politiek. Hij zei ondermeer: 'Ik ontken niet dat er in Zuid-Afrika afkeurenswaardi ge. onbehoorlijke incidenten voor vallen tussen blank en zwart, inci denten. die geen beschaafd mens zou willen blijven vergoelijken, in cidenten die ik niet sterk genoeg kan afkeuren'. Gemengde economie 'Kern is ook niet de thuislanden- politiek', gelooft de PPR-voorman. "Waar het om gaat is de vraag: wat is de plaats van de zwarte Afrika nen in de gemengde Zuidafrikaanse economie. Komen er gelijke politie ke rechten en gelijke economische kansen in de zogenaamde blanke gebieden voor de Afrikanen. Als die er komen, is er geen sprake meer van blanke gebieden. Daar gaat het "om. Kaoenda's visie is nu dat als de door blanke minderheidsregiems geregeerde bufferstaten rondom Zuid-Afrika vallen en Zuid-Afrika er niet langer door als een. eiland van de buitenwereld wordt afge schermd, de gekleurde bevolking van Zuid-Afrika niet langer zal aanvaarden dat het in Angola en Mozambique en straks in Rhodesië en Namibië anders zal zijn dan in hun land. Maar is wat Kaoenda nu zegt en waarin De Gaay Fortman hem vol ledig steunt, nu zoveel anders dan de roep om een dialoog die Zuid- Afrika na de dood van Verwoerd steeds heeft doen klinken en die gepaard ging met een verharding van het apartheidsbeleid? Is het wat anders dan ingaan op de Zuid afrikaanse wens naar 'uitwaartse beweging'? 'Wat Vorster en Botha hebben ge zegd, is: we willen eerlijk over onze problemen praten en we zien apartheid als een fase in onze ge schiedenis, dan is dat wat anders dan wanneer de universiteit van Potchefstroom zegt: we zijn een blanke universiteit en willen dat altijd blijven en we willen rustig uitleggen waarom we zo voor apart heid zijn. Dat is natuurlijk geen echte dialoog. Waar het nu om gaat is, dat de blanken in Zuid-Afrika zeggen: we willen zoeken naar een andere oplossing. Dan krijgt een gesprek zin'. 'Kijk. je kunt natuurlijk roepen om een dialoog en tegelijk tegen het ANC zijn, het Afrikaanse Nationale Congres, dat streeft naar een zwar te meerderheidsregering in Zuid- Afrika. Maar dat gaat niet. Als de Zuidafrikanen met ons willen pra- Van een verslaggever LEIDEN De Boycot Out- span Actie (BOA) is zeer ver ontwaardigd over uitspraken van dr. B. de Gaay Fortman. De uitspraak dat de blanken in Zuid-Afrika zeer onzeker zijn geworden en dat apart heid de politiek van de angst is, is volgens de BOA een uitspraak die 'bijna niet leu- genachtiger kan'. 'Apartheid is en blijft een politiek van blanke overheersing en blan ke bevoorrechting, hoe je het ook wendt of keert', aldus de BOA. 'Als het alleen maar angst was, zoals De Gaay Fortman het voorstelt, waar om zouden blanken dan aan de macht blijven?', vraagt de BOA zich af. De BOA heeft zich er verder erg over opgewonden dat dr. De Gaay Fortman 'de cyni sche moed' had te zeggen (onder meer) dat Zuid-Afrika geen politiek van vrede con frontatie maar van vrede en samenwerking voert. Volgens de BOA verwart de, PPR-lei- der de buitenlandse en de binnenlandse politie van Zuid-Afrika (die laatste wordt er alleen maar strenger op). 'Van fatsoenlijk beleid kan men nooit spreken als men weet dat Zuid-Afrika de bo- cot van Rhodesië, door de VN opgelegd, moedwillig door breekt'. Dr. B. de Gaay Fortman ten, moeten ze niet van ons vragen onze solidariteit met het ANC in te leveren. De vraag waar het nu om gaat is, hoe stimuleer je de bewustwording bij de blanken in Zuid-Afrika dat het zo niet langer kan, dat er een eind moet komen aan de apartheid. Door te Zeggen 'wat Vorster zegt betekent niets' of door Kaoenda's reactie? 'Ik geloof', zegt Bas de Gaay Fort man, 'dat we, zonder ze ook maar één moment de hoop te geven dat ze met ons verder kunnen onder handhaving van de apartheid, je moet laten merken dat ze bij het opgeven van de apartheid de con tacten kunnen krijgen waar ze nu al jaren naar streven. Maar het moet volstrekt duidelijk zijn, dat we geen prijs stellen op een band met een overheersende minderheid. Dat de blanken die al generaties lang in Afrika wonen daar willen blijven is een recht dat ook men sen als Kaoenda en de leider van Mozambique, Samora Machel, hun' graag laten, maar dan in een be scheiden positie die overeenkomt met de werkelijke verhoudingen. Afrikaanse leiders als Kaoenda, Machel en Neyrere hebben begrip voor de rechtmatige plaats van de blanken in Afrika, maar niet voor hun bevoorrechte positie*. Het is een gave dat er nu zulke leiders in zuidelijk Afrika zijn. Ka oenda maakt zich niet geweldig po pulair in Afrika en in eigen land door te reageren op een rede van Vorster als hij heeft gedaan. De Afrikanen zijn zolang vernederd, dat zij totale verandering willen of anders er hard tegen aan willen gaan. Vorster weet wat er dreigt. Rhode sië grenst nu aan een onafhanke lijk Mozambique en vanuit dit land kunnen de guerrillastrijders van ZANU, de bevrijdingsbeweging van Zimbabwe (Rhodesië) grote con centraties van blanke kolonisten bereiken. Die zullen bij een aanval de basis van ZANU in Mozambique willen aanvallen en dan kan het Frelimo niet lijdzaam toezien. Er zal een groot conflict uitbreken'. Verwachtingen Wat betekenen nu al deze ontwik kelingen voor Nederland? Volgens de fractieleider van de PPR moeten wij, zonder enige con- oli| heer Van Gemeren meent, dat bestbetaalden in onze samenle- v ig het niet zochten in een proces stadsuitbreiding, maar in een ei] ille groei van kleine dorpen rond- :n® de steden. Van hieruit parasï- ek rden zij, al mopperend over de chte verkeersverbindingen, op zelfde stad als het ging om eco- an mische en culturele voorzienin- Zij werden daarbij en daarin löaiteund, zo vervolgde hij, door de eze|ar uitbreiding hunkerende colle- van B en W. Hij meent, aat een door verandering in mentali- t hierin verbetering kan worden iracht. t instemming signaleerde hij de dat het traditionele ta irstromings-proces doorbroken k rdt. Bewoners van stadsvernieu- sca ngsgebieden komen als eerste in acï nmerking voor nieuwe en ver vel nieuwde huizen. De subsidie wordt op de juiste bevolkingsgroep ge richt, namelijk op de laagstbetaal den in de slechtste woonomstan digheden. Van de punten, die hij verder naar voren bracht, in het kader van het tegengaan van de 'versnelde sociale slijtage' van de stad was het meest opvallende, dat hij de verantwoor delijkheid van de gemeentebesturen verlegd wil zie nnaar het geweste lijk bestuur. de forens niet onvoordelig, maar voor de samenleving wel. In een vlot en geestig betoog, ging de heer W. Jansen, directeur van de Bouw- en Woningdienst van ^Utrecht in op de verschillende waardering, die stadsbewoners voor het wonen in hun wijk hebben, de motieven van degenen die verhui zen en de pogingen (vooral in het buitenland) om de saaie manier van bouwen te doorbreken. MIDDELBURG In zijn vonnis tegen 32 mensen die zich te ver antwoorden hadden wegens het in bezit hebben of verhandelen van vuurwapens is de politierechter in Middelburg gisteren aanzienlijk milder geweest dan de officier van justitie blijkens zijn eisen gewild had. Tegen vier hoofdverdachten, een sluismeester, een onderwijzer en twee varensgezellen uit Hansweert, eiste de officier gevangenisstraffen van vijf tot twaalf weken: tegen de andere verdachten gevangenisstraf fen of geldboeten. 'Ondanks het feit dat er over mijn hoofd een storm van kritiek zal losbarsten over het feit dat ik deze verdachten te mild beoordeel, wil ik toch nie mand met een onvoorwaardelijke gevangenisstraf benadelen', zei de politierechter. De 32 zijn nog nooit eerder met de politie in aanraking geweest. Vol gens de politierechter zijn het geen echte misdadigers maar mensen die door hun hobby in strijd met de wet gekomen zijn. De 38-jarige sluismeester J. H. P. en de 31- jarige onderwijzer J. M. van de J. kregen zes weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Twee an dere hoofdverdachten, de twintigja rige E. D. en de 23-jarige A. J. kregen resp. zes weken voorwaarde lijk en vijfhonderd gulden boete en vier weken voorwaardelijk en 750, gulden boete. De andere 28 ver- dachten kregen lichtere straffen opgelegd. De bende was een paar maanden geleden 'opgerold'. Bij huiszoekingen in de buurt van Hansweert waren er heel wat vuur wapens voor de dag gekomen. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De commissie-Polak adviseert de Wet Universitaire Be- stuurshervorming (WUB) 1970 te verlengen tot 31 augustus 1980. De nu geldende wet loopt af op 31 augustus 1976. Volgens de commis sie is de afgelopen periode te kort geweest om voldoende ervaring op te doen met de nieuwe bestuurs vorm. De commissie adviseert de wet al leen te wijzigen op die punten die onduidelijk of onjuist zijn. Zo is nu onduidelijk of leden van het uni versiteitsbestuur het recht hebben alle vergaderingen van de universi teitsraad bij te wonen. Dat recht behoren zij te hebben en de wet moet het vastleggen. Een belangrijk punt is de samen stelling van het bestuur van de vakgroep. 'De commissie-Polak wil, dat de wet zal bepalen dat de helft van het aantal zetels in het vak groepsbestuur bezet wordt door het wetenschappelijk personeel in vaste dienst. Een derde wijziging die de commissie voorstelt is de verbete ring van het recht van beroep en van de rechtsbescherming. De hui dige wet maakt het onmogelijk sommige besluiten van faculteitsra den te vernietigen. Staatssecretaris Klein wil januari volgend jaar een voorontwerp van wet publiceren, waarin de verlen ging en wijziging van de wet gere geld worden. Na een korte discus sieperiode kan dan in augustus vol gend jaar het definitieve wetsont werp worden verwacht. cessie te doen aan onze solidariteit met de onderdrukten in zuidelijk Afrika, bereid zijn in te gaan op de wens van de blanke Afrikaners te komen tot een eerlijk gesprek over hun problemen. 'De echte dialoog moet in Zuid-Afrika zelf gevoerd worden, dat is waar. Maar op het moment dat men daar aan het apartheidssysteem gaat twijfelen is er geen reden om ons volstrekt af te sluiten. Wij moeten van onze kant bijdragen aan het wekken van verwachtingen, dan wordt de weg terug steeds moeilijker voor ze. In de tweede plaats moeten we niet alleen via die kant werken. We moeten ook door ontwikkelingshulp Mozambique in staat stellen zijn havens af te sluiten voor produkten die naar Rhodesië gaan, zodat de boycot eindelijk effectief kan wor den. Rhodesië moet binnen een jaar een zwarte meerderheidsrege ring hebben en als het daar nu in de nieuwe situatie niet naar toe gaat, als er een conflict uitbreekt, zal of Engeland of de VN troepen moeten sturen. Dat zal dan de enige weg zijn om massaal bloedvergieten te voorkomen. Er is nu een reële kans dat Rhodesië binnen een jaar vrij kan zijn en dan komt er schot in de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika'. door Ber Huising AMSTERDAM Baal heeft donderdagavond in Amsterdams Shaffy-theater een bijzonder boeiende, best gespeelde, met humor doorwerkte, vreemde voorstelling gegeven van De Rit over het Bodenmeer. Het vreemde zit in het spel varf Peter Handke, waar mee Baal weer vrij is gaan spelen. Hij ging uit van een romantisch gedicht van Gustav Schwab (1792- 1850) over een ruiter die in een winternacht naar het Bodenmeer moet en dan hoort dat hij het over het dunne ijs al heeft overgesto ken. Dan valt hij alsnog dood van schrik. De gedachte aan het gevaar vyas fataler dan het gevaar zelf. Handke meent dat woorden, los van de werkelijkheid die zij beteke nen, een eigen leven leiden en macht over ons uitoefenen. Dat woorden, in dagelijkse gesprekken, dus zinloos, zijn en toch invloed hebben op onze emoties en gedra gingen. Een soort 'geen daden maar woorden' theorie dus. Waarmee toneel, drama alleen maar vorm wordt zonder inhoud. Hoe leg je nu zoiets met woorden uit? Het is alsof je een onbekend stuk in een onverstaanbare vreemde taal ziet sjJelen. Er gebeurt theatraal van alles en je kunt er wonder wat van denken maar je weet niet waarover het gaat. Je ziet opwindingen, bot singen, verdrietige reacties en uit bundige vreugdehof dromerige stil tes. maar die gaan dan doordat Nederlands toch verstaanbaar blijft over geflambeerde niertjes, een klemmende la. een speld, en dat soort onbenulligheden, over vragen zonder antwoord, gedachten zonder zin, zinnen zonder bedoeling. Waarmee de spelers zich dan toch dramatisch opladen, of ontladen. Ze zouden ook het telefoonboek kunnen spelen. De zes van Baal: Elja Pelgrom, Marjon Brandsma, Els Ingeborg Smits, Rudolf Lucieer, Hans Dage- let, Bart Kiene, geregiseerd door Leonard Frank, hebben er met een grote inzet, en gelukkig met veel ironie, een afwisselend spel van gemaakt. Zij komen, als zes toevallige vreem den voor elkaar, uit hun kleedhoek jes met grote spiegels aan een tafel die wel wordt gedekt, maar waar aan nooit wordt gegeten. Zij spelen angsten, emoties, macht, onderwer ping, woede en vriendelijkheid, mooi uit. Zij vallen van de ene stemming in de andere, elk op zijn manier, en daar de woorden, de absurde dialogen, er niet bij horen, werkt dit alles merkwaardig ver vreemdend. Zij zingen, en goed, zonderlinge liederen, waarbij De Rit over het Bodenmeer zelf. Zij dansen, een dwaze tango bijvoor beeld of als revuemeisjes, en Bambi Uden, de choreograaf heeft daarop net zolang gewerkt tot het zal. Ze hebben daarbij muziek van Willem Breuker (en zeven musici, op de band) die er helemaal bij past, en mooi klinkt. Baal maakt dus uitstekend theater. Wat de vorm betreft. En inhoud hoeft er. volgens Handke dan. niet te zijn. Of die mogen wij er zelf bij denken. Jaap Flier heeft het in Australië moeilijk ADELAIDE De Nederlandse cho reograaf Jaap Flier, die veertien maanden geleden naar Australië (ADVERTENTIE) Overwoekerd Sti u een verslaggever m TERSUM In het Noordlira- t u rgse Ottersum is gistermorgen de acl -jarige A. van Benthum tijdens ov t bieten rooien om het leven teg komen. Toen hij moeilijkheden ^t de rooier wilde verhlpen, kwam n sjaal tussen het aandrijfme- anisme en werd hij gewurgd. Prof. ir. N. A. de Boer, directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland klaagde, dat ons land wordt overwoekerd door een beschouwing, die noch stedelijk, noch dorps is. Hij waar schuwde dat het bijna te laat is om de oplossing te zoeken in een paar grote stedelijke concentraties en een écht platteland. Dat zou trou wens een omkering betekenen van net nationale spreidingsbeleid. Een groot platteland vrijwaren van ongewenste verstedelijking vraagt in de eerste plaats verbetering van het stedelijk woonmilieu alsmede eerlijker spelregels. Met zijn toe lichting daarop zat hij in het straatje van de heer Van Gemeren. Hij meent ook dat het wonen van stedelingen op het platteland para sitaire trekken toont: het is voor Jawel, de reisfolders zijn al weer binnen. Maar die vertellen ook niet alles over een vakantie plaats. Bel daarom iemand die er zelf is geweest. Hoe 't strand is,boe de mensen zijn. Zeker is zeker. Zo'n telefonische informatie is niet duur. Want 's avonds na zessen en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. ging om daar als artistiek directeur van het Australisch Danstheater in functie te treden, heeft bekend ge maakt ontslag te zullen <nemen in verband met onenigeheid met an dere theaterfunctionarissen. Flier zei dat het meningsverschillen be trof tussen hem en de directie van het theater, en de andere artistiek directeur Eli Sabeth Dalman. Flier overweegt thans aanbiedingen van andere Australische gezelschappen, waaronder het Australisch Ballet, de Australische Opera en het ballet gezelschap van Nieuw Zuid-Wales. Operastichting er» Forum met 'Schweik' DELFT De Nederlandse Operas tichting en het Operagezelschap Forum gaan voor het eerst samen een produktie uitbrengen. Het is 'De brave soldaat Schweik', geba seerd op de klassieke roman van Jaroslav Hasek, op muziek gezet door de Amerikaan Robert Kurka op een libretto van Lewis Allen. Er komen 26 karakters in de opera voor die door acht zangers, en een koor worden verbeeld. De première van deze opera vond in 1959 in New York plaats. Sedertdien werd het vele malen opgevoerd in Ame rika en Europa. De Nederlandse première vindt woensdag 13 no vember plaats in de Stadsdoelen te Delft. Later in het seizoen zullen de Nederlandse Operastichting en Fo rum het ieder in hun eigen reper toire opnamen. De regie is in han den van Rhoda Levine; Jochem Slothouwer heeft de muzikale lei ding. Een ensemble an de NOS verzorgt het instrumentale aandeel in deze opera. Paul Biegel, eerste man met staatsprijs voor jeugdliteratuur RIJSWIJK De staatsprijs voor kinder- en jeugdliteratuur 1973 is door de minister van CRM toege kend aan de schrijver Paul Biegel te Amsterdam. De uitreiking van deze prijs waaraan een bedrag van 5000 gulden is verbonden, zal op woensdag 27 november plaatsvin den. Deze driejaarlijkse staatsprijs werd in 1964 ingesteld en geldt als belangrijkste Nederlandse bekro ning voor het oeuvre van een schrijver van kinder- enj eugdboe- ken. ïn het verleden werd de prijs toegekend aan de schrijfsters Annie M. G. Schmidt, An Rutgers-van der Loeff en Miep Diekman. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Vereniging van transport ondernemingen. waarbij ook de grote taxibedrijven zijn aangeslo ten. gaat maatregelen bepleiten, waardoor het onmogelijk wordt zonder vergunning passagiers tegen betaling te vervoeren. De vereniging doelt hiermee op de activiteiten van organisaties als de Drivers Club in Utrecht, die na de invoering van de. blaaspijpjeswet, chauffeurs aanbieden om de auto mobilist. die meent teveel gedron ken te hebben, in diens eigen auto naar huis te rijden. Zoals bekend uitten de taxichauf feurs vorige week hun verontwaar diging over deze intiatieven door een van de auto's van de Drivers Club in Utrecht tc vernielen en de uitvoering van nachtdiensten door autobussen in Rotterdam vrijwel onmogelijk te maken. De KNVTO betreurt dit optreden, maar 2egt er wel begrip voor het hebben. Volgens de KNVTO wordt door dit soort organisaties tussen de mazen van de wet doorgewerkt. De taxibedrijven wordt daardoor oneerlijkë 'cörtcürrentie aangedabft'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9