Egypte en Israel dichter bij elkaar Europa's communisten willen gewoon meedoen Ouderwetse Mirage heeft z'n voordelen China's bijdrage: mengsel ideologie en boerenverstand Kissinger in december weer naar M.-Oosten Opstand in Bolivia mislukt Belasting op overtollig vet Geheime drukkerij Baptisten in Rusland ontdekt is Controlerende geneesheren gaan Nixon bezoeken Vorster biedt kleurlingen meer zeggenschap aan Ook Giscard boos op 'Mirage-generaa TROUW, KWARTET ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 BUITENLAND T7/R 0 TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henri Kissinger zal volgende maand naar het Midden-Oosten terugkeren, en ook Israël weer aandoen. 'Na dat bezoek zal de Israëlische regering duidelijk weten of de onderhandelingen met Egypte kunnen worden hervat'. Dit heeft de Israëlische minister van voorlichting Ahron Yariv be- keodgemaakt nadat Kissinger gis teren uit Israël naar Tunesië was vertrokken. Hij zou aanvankelijk naar Turkije gaan om over de kwestie Cyprus te praten. Maar dit ging wegens interne kabinets problemen in Amerika niet door. Uit de opmerkingen van Yariv is afgeleid dat zowel Israël als Egypte tot het openen van onderhandelin gen bereid zijn. De volgende maand zouden de procedures voor overleg worden onderzocht. Minister Yariv had voorts opgemerkt dat Kissinger bij zijn terugkeer in december 'mo gelijk de details zal hebben van de noodzakelijke voorwaarden voor de feitelijke opening van onderhande lingen'. Minister Kissinger heeft gisteren na vijf uur onderhandelen voor zijn vertrek uit Tel Aviv verklaard dat er nog steeds een ka*is is op een vredesregeling in het Midden-Oos ten. Hij herhaalde dat de VS hun Midden-Oostenbeleid niet hebben veranderd. Over zijn overleg met de Israëli's zei Kissinger dat was over eengekomen dat 'zeer nauwkeurig onderzocht moest worden' wat kaai worden gedaan, onder de nieuwe omstandigheden die in de afgelo pen maanden zijn ontstaan'. 'Wij geloven dat er mogelijkheden be staan. De besprekingen zijn zeer goed geweest. Wij weten waarheen wij gaan', zo vervolgde hij. Het Israëlische dagblad Haaretz heeft gisteren bericht dat Kissinger de regering van premier Jitzak Ra bin heeft verteld dat Egypte bereid was spoedig nieuwe vredesbesprekin gen te beginnen. Arafat In Cairo heeft het Egyptische dag blad Al Achram gisteren een vraag gesprek gepubliceerd met Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Arafat had gezegd dat hij de Egyptische minister van oorlog, veldmaar schalk Achmed Ismail heeft ge machtigd om namens de Palestij- Een onbedoeld effect van Paul Stehlins' aanval Van een medewerker Op 6 november maakte het Parijse dagblad Le Figaro de inhoud bekend van een rapport dat op 17 september was geschreven door de voormalige Franse luchtmachtchef, generaal b.d. Paul Stehlin. De publikatie bracht de Franse re gering in grote verlegenheid: een eigen topmilitair, notabene ook nog vice-voorzitter van het parlement, die met harde cijfers de schier - hopeloze achterstand aantoonde van de Europese militaire-vliegtuig- industrie. Nog wel op het ogenblik dat Fransen en Amerikanen in een verbitterd gevecht zijn gewikkeld om de wereldmarkt voor middel- lichte jager-bommenwerpers. Want hierin schuilt het meest pijnlijke van het rapport van de generaal in de implicatie dat landen als Nederland en België, die rond 1980 hun verouderende Starfighters wil len vervangen, maar het best kun nen gaan winkelen in het wapen arsenaal van de Verenigde Staten. Kopieën van het rapport werden door de generaal ondermeer ge stuurd naar Nederlandse militairen en politici. Zo raakte op 21 oktober PvdA-defensie-specialist en Kamer lid Piet Dankert in het bezit van een exemplaar. Al tijdens de oorlogsjaren had Stehlin, zo schrijft hij. ontdekt dat de Fransen zich bij de toekomstige bouw van militaire vliegtuigen het best konden richten op nauwe sa menwerking met Engeland, dat im mers, vooral bij de mo^orbouw, kon bogen op aanzienlijke voorsprong ten opzichte van alle andere lan den. Stehlin: 'Maar de Franse vliegtuig industrie. die zich wellicht meer bekommerde om zijn eigen belan gen dan om die van onze defensie, wierp zich op de bouw van exclu- sief-Franse modellen, hoewel de motoren aanvankelijk van Engelse makelijk waren. Zo nam een dolzin nig-nationalistische ontwikkeling een aanvang. Dit gebeurde rond het tijdstip dat de Verenigde Staten stopte met gratis wapenleveranties in het kader van de NAVO. Dit leidde tot een almaar kostbaarder produktie. tot steeds minder leve ranties dus. Een vicieuze cirkel, waarin wij ons thans bevinden, was geschapen. Het gevolg hiervan is dat het beschikbare aantal Franse vliegtuigen taktische machines en toestellen voor de luchtverdedi ging. achteruit holt'. Tegenover de Sowjet-Unie en an dere lidstaten van het Pact van Warschau (wier vredelievendheid door Stehlin wordt betwijfeld) stelt de Franse luchtmacht niets meer voor. Als gevolg van het doordrij ven van de heer Bloch, eigenaar oprichter van Dassault, de grootste bouwer van militaire vliegtuigen, is Frankrijk voor zijn veiligheid over geleverd aan het bestaande even wicht tussen de atoombewapening van de VS en de Sowjet-Unle. Cijfers Hierna komt de generaal met een reeks cijfers op de proppen om zijn hoofdstelling te verdedigen: het nationalisme van Frankrijk, het egoïsme van Dassault en de tech nologische versnippering van Euro pa hebben ertoe geleid dat de Eu ropese vliegtuig-industrie. zeker sinds 1960 steeds meer achterop is geraakt bij de Amerikaanse. Stehlln's cijfers spreken duidelijke taal: De VS besteden per jaar onge- Emigratie Russische Joden afgenomen GENEVE (DPA. AFP» De emi- gratie van Joden uit de Sowjet- Unie is dit jaar sterk afgenomen, zo meldt het intergouvernementele comité voor Europese migratie (I- cem). een orgaan van de Verenigde Naties in Genève. In de eerste tien maanden van 1974 hebben 14.822 Joodse emigranten de Sowjet-Unie verlaten, tegen 23.345 In ~de over eenkomstige periode van 1973. BEIROET (DPA) Het Libanese leger heeft gisteren na zware straatgevechten in het centrum van de havenstad Tripoli afgezien van een bestorming van de verzetshaar- den waarin gewapende groepen zich nu al 36 uren verschanst heb ben. Deze worden door de politie gezocht w egens misdaden of poli tieke delicten. De straatgevechten tussen militai ren en de gezochten, die automati sche .wapens en handgranaten heb ben. hebben aan minstens twee voorbijgangers het leven gekost. Al tijdens vorig weekeinde waren in Tripoli twee mensen bij schiet partijen gedood. Het is niet bekend hoeveel gewonden er zijn. nen te onderhandelen met Israël over de ontruiming van de weste lijke Jordaanoever. Israël heeft zich nog steeds op het standpunt gesteld dat met de PLO niet wordt onder handeld en dat overleg over de westelijke Jördaanoever moet wor den gepleegd met koning Hoessein van Jordanië. Hoessein, die zich heeft neergelegd bij de besluiten van de Arabische top in Rabat (waar de PLO tot Palestijns alleenvertegenwoordig ster is uitgeroepen) is echter bezig zich totaal van de westelijke Jor daanoever los te maken. Vandaaag komen in Amman de parlementsle den bijeen om over een grondwets herziening te overleggen. Onder de nieuwe grondwet zouden de bewo ners van de westelijke Jordaanoe ver geen Jordaniërs meer zijn. Bewoners van de oostelijke Jordaa noever zouden kunnen kiezen voor het Jordaanse staatsburgerschap of de Palestijnse nationaliteit. Pales tij nen zouden da*i niet meer tot officiële Jordaanse functies kunnen worden toegelaten. De nieuwe grondwet zou er vanuit gaan dat de westelijke Jordaanoe ver plus andere, door Israël bezette, gebieden deel gaan uitmaken van een nieuwe, zelfstandige Palestijnse staat. Het bewind van president Hugo Banzer (links) heeft blijkens de laatste berichten de opstand tegen zijn bewind in Bolivia weten te onderdrukken. Een van de leiders van de opstand is ex-minister van gezondheid Carlos Valverde (rechts). Banzer zou aan het hoofd van een sterke strijdmacht, voor ziet! van tanks en vliegtuigen, de rebellerende groepen in de stad Santa Cruz in enkele uren onder de duim hebben gekregen. Over aan tallen doden en gewonden is niets gemeld. Wel werd gesproken van 'diverse doden en gewonden'. 'Een aantal' opstandelingen was gearres teerd. aldus de officiële Boliviaanse nieuwsdienst. De censuur op nieuws aan het buitenland die eer der was ingesteld, is gisteren weer opgeheven. ROME (Reuter, AP De deelnemers aan de wereld- voedselconferentie in Rome hebben gisteren het verzoek gekregen belasting te betalen voor hun overtollige vet, zo dat dit geld kan worden ge stuurd naar de hongerenden op de wereld. Bij het restau rant van het congresgebouw kunnen de afgevaardigden zich laten wegen. Daar wor den ze uitgenodigd voor iede re twee overtollige ponden vet drie dollar te betalen. Het idee is afkomstig van Pan, een blad dat de conferentie dagelijks verslaat en dat wordt gepubliceerd met be hulp van bijdragen van vrij willigersorganisaties. Nog niet veel delegatieleden hebben zich laten wegen. MOSKOU De Russische geheime politie heeft een inval gedaan in de ondergrondse bijbeldrukkerij van de niet door de regering erkende vrije baptisten. Negen in de druk kerij aanwezige mannen werden gearresteerd. Vijftienduizend nieu we testamenten en zestien ton wer den in beslag genomen. Volgens 'Kruistochten', de in Oost- pEuropa werkende organisatie van de Nederlandse evangelist Anne van der Bijl, waren tweehonderd geheime agenten ingezet om een eind te maken aan de illegale pro duktie van evangelische lectuur. De drukkerij heeft vijf jaar be staan. In deze periode werden ruim driehonderdduizend bijbels, bijbel gedeelten en christelijke boeken gedrukt. Er was een groot bedrag uitgeloofd voor wie informatie kon verstrekken, die tot het vinden van de drukkerij zou leiden. Mirage: kritiek als reclame veer twaalfmaal zoveel als de Fran sen aan defensie, terwijl dertien procent van het Amerikaanse de fensie-budget wordt uitgetrokken voor research en ontwikkeling, te gen negen procent in Frankrijk. De Franse produktie van jager bommenwerpers is slechts geba seerd op de reeks Mirage-modellen van Dassault, terwijl geheel West- Europa de afgelopen tien jaar slechts in twee gevallen erin ge slaagd is een multi-nationaal pro ject voor een jager-bommenwerper van de grond te krijgen: de Jaguar en de MRCA. Daarentegen hebben de VS in dezelfde periode, liefst twaalf geheel verschillende typen in dezelfde categorie gebouwd of ingrijpend gemoderniseerd. Het motorvermogen van de nieuwste Mirage-versie, model F. 1 met 9K-50-motor. is zó armzalig dat de verhouding stuwkracht-ge wicht van dit gloednieuwe Franse type 4.7 bedraagt. Dit is pover, aan gezien de Amerikaanse Starfighter uit 1960 (met model dat ook in Nederland vliegt en nu misschien wordt vervangen door diezelfde Mi- rage F.l) al een verhouding had van 4.5. Met de Jaguar, gebouwd door de Franse Dassault plus de Engelse BAC, is het hetzelfde liedje: het ding blijkt praktisch ongeschikt voor export (behalve Ecuador en Oman), omdat de concurrerende F- 5E van de Amerikaanse firma Northrop 50 procent goedkoper is. 15 procent sneller vliegt en een anderhalf maal zo gunstige verhou ding tussen stuwkracht en gewicht kent als de Jaguar. Pikant detail: Northrop is thans in de markt met haar nieuwe YF-17 Cobra als op volger voor de Nederlandse Star fighters! Reclame Maar Stehlin's redenering is om keerbaar: waarom zou Nederland toch niet de ouderwetse, nochtans beproefde Mirage kopen? Want juist in het feit dat de nieu we Amerikaanse straaljagers. YF-16 en YF-17 zo hypermodern zijn, schuilt een gevaar: deze machines blijken geschikt te zijn voor véél meer taken dan politiek Nederland thans ambieert. Zo kunnen ze atoombommen vervoeren over mid dellange afstanden. Maar deze taak zal Nederland, als eenmaal een op volger voor de Starfighter in ge bruik is. afstoten. Aldus heeft de NAVO-raad december 1973 beslo ten. Via de omweg van de. techno logische voorsprong van de nieuwe Amerikaanse jager-bommenwerper loopt Nederland dus de kans onge vraagd die taak weer terug te krij gen. Want als je het kunt, waarom, zou je het dan niet doen? Het is moeilijk om de geruchten uit Lissabon te beoordelen alleen al omdat ieder geïnformeerd mens in Washington het er wel mee eens is, dat een poging om een staatsgreep in Portugal uit te lokken het toppunt van dwaasheid zou zijn. Maar Kissinger heeft andere mid delen om zijn bedoelingen na te jagen en sommige politici in NA- VO-landen zijn bezorgd dat hij daarbij te ver zou kunnen gaan. Ze geloven dat hij de NAVO wil'ge bruiken om de binnenlandse poli tiek van leden-landen te manipule ren. De communisten die nu in de rege ring van Portugal zitten en de communistische leiders in Italië zeggen dat zij hun land niet uit de NAVO willen halen. Door dit te bepleiten zouden zij de indruk wek ken zich in de richting van het Sowjetkamp te begeven en daarmee de steun van het publiek verliezen. Het lidmaatschap van de NAVO wordt door sommigen gezien als een garantie voor de democratie en dus omgekeerd ook als een conditie waaronder hun land zich kan ver oorloven er communisten in de regering op na te houden. Seintje Maar de steun van Washington aan tussen die coalitie en het lidmaat schap van de NAVO. Portugals verzoek om economische hulp gedurende het bezoek van pre sident Gomes aan Washington ont lokte ook al een beleefde verhande ling aan Kissinger over de moei lijkheid om hulp van het Congres te krijgen in het algemeen en in het bijzonder voor landen met communistische connecties. Portu gese regeringsfunctionarissen stel len daar even beleefd tegenover dat economische hulp de dreigende massale werkloosheid zou kunnen helpen afwentelen, alsmede de daarmee gepaard gaande politieke Portugals lidmaatschap van de NA; -, onrust die het land nog een veel VO zou natuurlijk door Italië kun- -• - nen worden opgevat als een seintje dat communisten in de regerings coalitie én lid-zijn van de NAVO best te verenigen zijn. En dat is nu net niet de boodschap die Amerika wenst over te brengen. Daarom probeert het achter de schermen op alle mogelijke manieren duidelijk te maken dat er zekere grenzen zijn. Inmiddels is de vergadering van de ministers van defensie van de NA- VO-landen die de beleidsgroep voor de nucleaire strategie vormen uit gesteld. Die had de afgelopen week in Rome moeten worden gehouden. Een van de redenen die Wash ington ervoor opgaf was dat het geen hypervertrouwelijke gegevens kon openbaren in tyet bijzijn van de vertegenwoordiger van een rege ring. waarvan de comministische ministers een en ander zouden kunnen doorgeven aan Moskou. Dit kon worden opgevat als een wenk aan die Italiaanse politici die voor een coalitie met de communisten zijn. dat ze zullen ipoeten kiezen grotere ruk naar links zou geven. Door met die hulp te talmen of door die hulp té gebruiken als een politieke hefboom zou Washington juist de ontwikkeling kunnen ver haasten waar het bang voor is. Nieuwe kieswet Elke grond waarop men enigszins de loop der gebeurtenissen in Por tugal zou kunnen voorspellen is nu weggeslagen door de nieuwe kies wet. waarbij het kiezersvolk op slag toenam van twee tot vijf miljoen. Enige opinie-onderzoeken die in Portugal werden gehouden wezen op een communistisch stemmen- aandeel van 15 tot 20 percent maar dat was wel vóór de nieuwe wet. De verkiezingen in maart zul len alleen een grondwetgevende vergadering opleveren, en niet een nieuwe regering. Het ziet er dus naar uit dat de communisten in de regeringscoalitie zullen blijven. In een land waar de roomskatholie- ke religie en traditie zo diep zit is er geen gevaar van een massale ROME Zoals op alle grote conferenties sinds hun toenaderii tot de Verenigde Naties staan de Chinezen ook hier in het midd< puilt van de belangstelling. Voortdurend vriendelijk glimlachen f maar onbenaderbaar, schrijden zij door het congrespaleis. Als ik probeer met een van de leden van de Chinese delegatie een afspraak te maken voor een vraag gesprek, stelt hij voor zijn hotel te bellen. Daar belooft een vriendelij ke secretaresse dat er contact ge maakt zal worden, maar de Chine zen zwijgen vervolgens in alle ta len. Later veinst een Chinees tegen over mij plotseling geen Engels meer te kunnen spreken, waarop hij zich snel, maar glimlachend verwijdert. In hun toch nog hiërarchieke Mao- pakken (donkergrijs, grijs, blauw) zien de Chinezen er ook hier weer uit als heilsoldaten zonder collecte bus. Maar zij vragen niets, zij heb ben iets te bieden: de oplossing van het wereldvoedselprobleem. De aardbol kan miljarden voeden. Het gebrek aan graan is te wijten aan de overheersing door de super machten, volgens de Chinezen. Veertien maal kwamen (in ver schillende combinaties) deze kreten terug in een rede van 32 minuten van de Chinese onder-minister van landbouw. De rijke, westerse landen hebben de arme landen tijdens de kolonia le periode gedwongen tot een een zijdige economie en hebben na de Tweede Wereldoorlog de landbouw in de arme landen geruïneerd. De Verenigde Staten sleten toen grote hoeveelheden graan aan de ontwik kelingslanden tegen prijzen waar voor de boeren in die landen het niet konden leveren. Landen, die traditioneel voedsel uitvoerden, gingen nu voedsel invoeren. Los van alle retoriek pleitte de bewindsman voor politieke en eco nomische onafhankelijkheid van de ontwikkelingslanden. Van wezenlijk belang daarbij is of de landen zelf in hun voedselbehoeften kunnen voorzien. 'Het afhankelijk zijn van voedselinvoer is geen oplossing op lange termijn', aldus de Chinees. 'Zo lang 'n land werkt langs de weg van onafhankelijkheid en groei op ei gen kracht is het volledig in staat het voedselprobleem op te lossen.' In de 25 jaar na de Chinese revolu tie, waarin de bevolking groeide van 500 miljoen tot 800 miljoen, is de graanproduktie in China zo door Nico Kussendrager Li sterk toegenomen, dat er geen hoi gersnood meer heerst. 'Bij het m ken van nationale plannen hebb zij de voorrang gegeven aan r landbouw, maar wij ontwikkeld tegelijkertijd de industrie', aldus Chinese onder-minister. 'Bij ontwikkeling van de economie hef ben wij de landbouw gebruikt i basis en de industrie als leiden factor'. Inderdaad is het verba 'j tussen landbouw en industrie veel ontwikkelingslanden verwaa loosd. Industriële groei vraagt arb< ders uit de landbouw, maar voedselproduktle moet op peil bli ven. De landbouwbevolking is ve uit de grootste in de ontwikkelingr landen en haar inkomen'moet str; gen, anders kan de industrie ha produkten niet kwijt. Voor de kaj taaisverschaffing tenslotte zijn bi nenlandse besparingen het belan rijkste en die moeten vpor 1 leeuwendeel komen van de lan bouw. Humphrey V v WASHINGTON De herhaalde geruchten over een plan van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) om het nieuwe Portugese bewind aan het wankelen te brengen doen een vraag opkomen. Wat bedoelde Kissinger toen hij zei dat hij niet inzag 'waarom we lijdelijk zouden moeten toezien wanneer een land communistisch wordt als gevolg van de onverantwoordelijkheid van zijn eigen bevolking'? Dr. Kissinger maakte die opmerking volgens onlangs verschenen documenten tijdens de discussies in de 'Commissie van veertig' in 1970 toen deze zich bezig hield met geheime operaties in Chili. ROME Het is heel aardig zoiets op papier te zetten, maar het zal een enorme in vestering vergen en er zal ook een enorme training en be kwaamheid van Surinamers nodig zijn om het van de grond te krijgen. Zo denkt nederlands minister van landbouw en visserij mr. A. van der Stee over het plan van de Surinaamse regering om, als bijdrage aah de we reldvoedselvoorziening, op veel grotere schaal rijst te gaan verbouwen dan nu in Suriname gebeurt. Minister Van der Stee gaf van zijn gereserveerde hou ding blijk tijdens een gesprek met Nederlandse journalisten. De Amerikaanse senator Hubée Humphrey luisterde zeer gespann a naar de Chinese rede. Hij is ng: terug uit de volksrepubliek noemde de toespraak 'een unie combinatie van ideologie en gezoir boerenverstand.' 'De Chinezen he ben goede vooruitgang gemaa i' met hun landbouw en ik was bj de suggestie van de minister horen, dat de ontwikkelingsland^ zelfvoorzienend moeten wordefr Een afgevaardigde van een Aft kaans land zag het Chinese móc£ niet als het voorbeeld. De leveri wijzen in Afrika zijn daarvoor >1 verschillend. Wel noemde hij socih le veranderingen op een schaal in China van wezenlijk belang volt werkelijke vooruitgang. De ChineS rede is door de ontwikkelingsla den over het algemeen goed onp vangen, in tegenstelling tot de to_ spraak van de Amerikaanse min£ ter van buitenlandse zaken Kissi ger. De Amerikaan wordt verwet met 'volle mond te praten.' 1 a stembusoverwinning, die de com munisten geheel aan de macht helpt. Evenmin zijn de huidige tak- tieken van de communisten in West-Europa erop gericht coalities te gebruiken om in de besturen te kunnen infiltreren en vervolgens partje bij partje de regeringen over te gaan nemen waarvan zij deel uitmaken. Deze salami-taktieken die zij eens in Oost Europa gebruikten zijn ge volgd door een strategie die meer past bij de democratische traditie van het Westen. Zo hoeven alle communisten in de Westeuropese landen het nog niet te zien, maar dan hebben zij het politiek klimaat wél tegen. Wat Europa's communisten nu wil len is het aanzienlijke stemmen- aandeel, dat zij nu vaak in natio nale verkiezingen krijgen, omzetten in een aandeel in de overheids macht, dat daaraan evenredig is. Zij willen tonen dat de politiek die zij voorstaan een bredere steun waard is. En zij willen van binnen uit alle machtsspelletjes en intri ges mee gaan maken die de geves tigde politieke partijen altijd heb ben gebruikt in huh streven het politieke leven van hun land te domineren. Nieuwe formule Niet-communisten en anti-commu nisten in het Westen hebben er natuurlijk zowel een politiek als ideologisch belang bij om zulk een communistische toonzetting van het politieke leven te voorkomen. Maar als zij de veranderingen niet willen inzien die de Westelijke communistische partijen inmiddels hebben ondergaan en hun benade ring daar niet aan willen aanpassen dan zullen zij de com munistische doeleinden eerder be vorderen dan verijdelen. Dat be tekent zowel voor de VS als voor de NAVO: een nieuwe formule te ont wikkelen die het lidmaatschap van de NAVO ook mogelijk maakt voor landen met communisten in de regering. Dat is beter dan de drei ging zulke landen te isoleren of eruit te zetten. De Sowjet-Unie kan zich permit teren het land van zijn bondgeno ten binnen te vallen. Dat kunnen en willen de VS niet en daarom zullen' zij andere wegen moeten zoeken om zulke problemen tege moet te treden. COURVOISIER Le Cognac de Napoléon WASHINGTON (UPI, AP) De Amerikaanse rechter John Sirica, die zich bezighoudt met het Water- gate-pröces, heeft gisteren gezegd een team van drie artsen te zullen benoemen, dat ex-president Ri chard Nixon zal gaan onderzoeken om vast te stellen of deze in staat .is te getuigen tijdens het Waterga- te-Proces in Washington. Nixons advocaat. Herbert Miller heeft Siri ca donderdag laten weten dat Nixon niet in staat is de komende drie maanden verklaringen af te leggen voor de rechtbank. Edward Morgan, die Nixon heeft geholpen met een belastingaftrek van 500.000 dollar in ruil voor per soonlijke documenten van Nixon uit de periode voor zijn president schap, heeft verklaard zich te heb ben schuldig gemaakt aan samen zwering met het doel de belasting wet te overtreden. ANKARA (Reuter. AP) Turkse oproeorpolitie pn militairen hebben gisteren in Ankara twee universi teitscomplexen bezet, nadat er ge vechten waren uitgebroken tussen linkse studenten en aanhangers van een neo-nazistische jongere norganisatie. de 'Bozkurts' (jonge wolven). Tenminste '18 personen zijn ernstig gewond geraakt. KAAPSTAD (Reuter. UPI) Pr mier John Vorster van Zuid-Afrit heeft de ongeveer twee miljo kleurlingen meer zeggenschap aa geboden, maar heeft een rech streekse vertegenwoordiging van gemengd bloedigen in het uitslij tend uit blanken bestaande pari ment van de republiek, uitgeslote Vorster stelde ih een rede bij opening van' het nieuwe zitting jaar van de raad van de kleurli gen (CRG) voor, het bestaan i verbindingscomité tussen de Cl en de regering te maken tot e raadgevend lichaam onder voorz terschap van de minister-presidei Het uitvoerend comité van de Cl' zou kunnen optreden als een kal^ net voor de kleurlingen. Vorster dat de wet zonodig zal worden he zien om de CRC volledige zelfb schikking te geven. Het is volge waarnemers nog zeer de vraag de kleurlingen met de suggest! van Vorster genoegen zullen r men. Militante leiders verlang reeds lang rechtstreekse vertege woordiging in het parlement. De Zuidafrikaanse veiligheidspoli heeft opnieuw een aantal mens gearresteerd onder wie leden vi| de Zuidafrikaanse studentenorgai t satie en de Black People Convent on. Het totale aantal arrestant gemaakt in de laatste zes wek bedraagt nu zeker 37. Duizenden zwarte mijnwerkers Zuid-Afrika lijden wegens vitan ne-c gebrek aan scheurbuik, heeft een onderzoek van de Zuida rikaanse medische raad uitgeweze PARIJS (Reuter. UPI) —Ook Franse president Valery Gisca dTSstaing heeft de ex-luchtmacl chef Paul Stehlin (67) verwet dat hij de Franse nationale en e< nomische belangen heeft gescha door te beweren dat de Mirage I slechter is dan de Amerikaai kandidaat-opvolgers voor de Sti fighters, die in België, Nederlai Noorwegen en Denemarken mi worden vervangen. Giscard liet ten dat hij het aan de luchtmacl leiding en andere instellingen ov laat maatregelen te nemen teg Stehlin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8