Vrijwilligers halen meer klei dan bol naar boven weerrapporten iegel: kabinet jalt in aanpakken roblemen Noorden het weer - Oceaan levert weer. - jmmentaar lukwens S l .beltelevisie Overwerkloon voor actie Bangladesj belastingvrij mooi in luier, mooi in sluier miss je krullenpels overval JW. KWARTET ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 we vraag aan de orde: waartoe t dat alles?' Maar ook daar heb- dezelfde commerciële belangen- pen, die de kabelnetten hebben gedramd, wel weer een antwoord in de vorm van de door hen oduceerde programma's, is steeds maar weer het oude de belanghebbenden zijn al druk bezig te voorzien in be- •1 ten, die de consument thans zelfs niet stamelend zou kunnen formu- n. Maar dat deze consument ™gst persoonlijk straks deze kostba- 6 geschiedenis zal moeten betalen, t nu reeds vast. iclusie: misschien is het toch nog beter in de discussie terug te naar een vroeger punt dan van ruit de VARA-studiecommissie is art. ONINGEN WD-fractievoor- ter H. Wiegel is van mening, dat kabinet-Den Uyl volstrekt heeft aald om de grote problemen, armee het noorden van het land maken heeft, aan te pakken. De natie is buitengewoon somber, rkte de heer Wiegel gisteravond in een toespraak in een jaarver lering van zijn partij in Gronin- l Hij vervolgde: 'Aan het noor- i zijn door het kabinet Den Uyl ïden bergen beloofd. Vele hon- rden nieuwe arbeidsplaatsen zou7 1 door de vestiging van de rijks- risten voor het noorden worden wonnen'. lgens de heer Wiegel heeft het binet het noorden blij gemaakt jecl t een dode mus. In Den Haag is 'el vendien grote onrust gewekt bij °rn e ambtenaren en hun gezinnen, t kabinet heeft onzorgvuldig ge- ndeld. Van onze weerkundige medewerker Het was gisteren snerpend koud. Zuidelijke wind voerde lucht uit Frankrijk aan, waarbij de tempera tuur in Zeeland niet hoger kwam dan 5 graden Celsius, elders veelal 6 tot 7 graden Celsius. Zuid-Enge- land 11 tot 13 graden Celsius. Aan alles kon je voelen dat regen niet langer meer kon uitblijven. Die is in de loop van de middag ook wel gekomen maar veel om het lijf had ze niet: Vlissingen, Rotterdam -en Den ^Helder gisteravond 1 millime ter. Ze was voorafgegaan door mid delzware bewolking met lenticulari- sachtige golfbewegingen (lenticula- ris is afgeleid van lenticula en dat is de peulvrucht linze). We hebben ons afgevraagd hoeveel regen funest is voor de aardappel velden in Zuidwest-Nederland. On ze agrarische contactman in Dinte- loord beschouwde ongeveer 3 milli meter als grens. Als er vanmorgen meer gevallen is, zouden volgens hem de machines vandaag moeilijk in actie kunhen komen. In de loop van vandaag verwachten we-overwegend droog weer met en kele opklaringen. Een zwakke rug van wat hogere druk. die gistermid dag Ierland binnentrok, passeert dan namelijk. Vervolgens is de beurt aan een nieuwe oceaande pressie die gisteravond alweer re gen bracht in West-Ierland (Bel- mullet in het noordwestèn 1 mm) bij zuidenwind en duidelijk dalende barometer. Van vanavond af en in de eropvolgende nachten komt er enige regen. Hopelijk blijft de natuur even be scheiden als bij het eerste front (Zuidoost-Eng eland gisteravond 1 tot 3 mm), maar. .zeker is dat niet helemaal.De aanwakkerende zuid tot zuidwesten wind voert zachtere oceaanlucht aan. Gelukkig geen winterkou voor West-Europa dus. Met de nachtvorsten in de tweede helft van deze week is het in het onder redactie van loes smit Lekke vooiband.. ;RV bestaat vijftig jaar en dat i geelukwens waard een geluk- die niet alleen moet worden fet aan de jubilerende vereniging, evenzeer aan het Nederlandse [dat zich gelukkig mag prijzen preniging als de NCRV in zijn te hebben, door de aanwezigheid van een ling als de NCRV namelijk het Nederlandse volk kunnen 1 dat verdraagzaamheid een posi- 1(jj begrip is en allerminst synoniem onverschilligheid en indifferentis- j ICRV is opgericht in de tijd dat onservatieï-liberale minderheids- ,'llc ling in ons land zich tooiend 'ff( woorden als 'algemeen' en 'natio- op de beproefde wijze bezig lcj zich als een meerderheid te ge- 1 n en ook een behandeling als m< derheid opeiste. prichters van de NCRV waren de !ze cd, die daar tegenin gingen en zij tr cn, samen met de tot bewustzijn men vertegenwoordigers van an- m minderheidsgroepen, het pleit ge zien. Dankzij dat begin nu J jaar geleden is de grondslag v d voor een omroepbestel, dat pa ndering wekt bij ieder die er zich sol rdiept en de mogelijkheden ervan eze vijftig jaar heeft de NCRV iele Nederlandse volk laten zien in dit land mensen zijn, die in hun werk gedragen weten (en weten)' door hun geloof en hun teschouwelijke overtuiging; zij duidelijk gemaakt dat ook het in radio en televisie niet waar- Jij is. lij vergeten wij niet de rol, die •ïlereiide vereniging mede heeft :ld bij de culturele emancipatie ewustwording van het volksdeel, Mldoor zij zich in het bijzonder gen wist, overwegingen komen voor ons iven zoveel redenen voor een lijke gelukwens aan de jubileren- ireniging. 'Toch is dit heel wat beter dan je geweer poetsen' door Willem Schrama studiecommissie van de VARA deze week in een rapport gepleit aanleg en beheer door de ge- ischap van kabeltelevisienetten, die conclusie hebben wij niet :1 moeite tenminste als de 'moeten er eigenlijk wel kabelte- enetten in Nederland komen?' beantwoord is. itudiecommissie van de VARA kennelijk uit van het onvermijde- Kabeltelevisie is technisch moge- en dingen die technisch mogelijk moeten er ook komen (of komen ch wel, of wij er nu aan meewer- of niet), zo is dan kennelijk de afgaande redenering een uit- gejspunt, dat al gauw leidt tot de lucia tion MQIATI wiT Ar Hsn onlr Jie zin heeft de VARA-commissie g gelijk. De technische mogelijk- ijnn van de kabeltelevisie zijn al breed door het bedrijfsleven rkend en die mogelijkheden wor- met alle mogelijke middelen keiharde commerciële pressie tot [gestemde en indealistisch getinte rtettiecampagnes) gerealiseerd. ils wij dan eindelijk ten koste van wat investeringen beschikken rvo dure kabelnetten (overigens nog voor slechts een deel van het erlandse volk, want wie niet in dichte bevolkingsconcentratie nt, valt al meteen af), komt de DREISCHOR/OUDE TONGE Er heerst onmin in het land van de boterbabbelaars. Waar het leven anders zo goed is, moet de boer nu gelaten toezien hoe zijn oogst wordt gesmoord in de drijfnatte klei. Enorme partijen aardappelen, uien, bieten en gladiolen zijn gedoemd te verrotten. De weg naai de consument wordt genadeloos versperd door een onbewerkbaar baggertapijt, stug als boetseerklei. Op de Zuidhollandse eilanden is hier en daar nog een machine in werking te brengen, maar in Zee land is dat bijkans onmogelijk. Het water ligt nog steeds roerloos' in de bedden, die ontoegankelijk zijn voor het meest brute bandenprofiel. Het nationale vrijwilligerskorps - - - weet dan ook inmiddels waar het deze week aan begonnen is. Koude handen, geteisterde nagels, en toch nog betrekkelijk weinig resultaat. Maar het doel van de onderneming naar boven halen wat er nog te redden is houdt de vonk er in. Na een paar dagen ploeteren blijkt de emotionele band tussen boer en akker al in ruime mate op hen overgebracht. Dat maakt de stem ming opperbest. Militairen scholie ren, huisvrouwen en zelfs artsen en onderwijzers, allen trotseren zij de slijtageslag tot behoud van bol en knol. Meter voor meter. Het tempo is eigenlijk volstrekt ontoereikend, maar sneller gaat het niet. De boer heeft daarom haast. Weinig tijd om te praten. Hij beseft dat hij het wel kan vergeten als de regen geduren de de komende weken nog één keer fors toeslaat. Harde praktijk Landbouwer' Everdink uit Oude Tonge behoort nog tot de gelukki gen die zo goed en zo kwaad als het kah een rooimachinè heeft in gezet. Maar zijn oogsttempo is nau welijks hoger. Telkens als het ap paraat een handvol gladiolen naar de oppervlakte heeft getrokken moet de trekker worden stilgezet, want er blijkt meer klei dan bol naar boven te zijn gekomen. Een monnikenkarwei dus. Everdink heeft hier een aardige en vrij actuele variant op: 'Die gevange nen in Scheveningen', zegt hij. 'die hebben een herenleven vergeleken bij dit werk'. Twaalf scholieren van de land- en tuinbouwscholenge meenschap uit Dordrecht proeven de komende weken bij hem de har de praktijk. Dankzij hen, probeert hij zijn verhes zo laag mogelijk te houden. 'Ovér winst praten we al niet meer, dat kunnen we wel ver geten. Ik heb hier drieëneenhalve hectare, daar doe ik normaal twee weken over. Nü wordt het wel half januari'. Worden de scholieren nu eigenlijk betaald? Everdink prikt zijn riek in de grond en grijnst: 'Ik weet ner gens niks van'. Hij kijkt zuinig naar een aangrezende akker, waar militairen zijn ingezet. Zegt: 'Ach man, wat kost dat wel niet. Je betaalt je rot, en dan zie je 's avonds twintig soldaten met twin tig zakjes bollen. En het is nog niet eens in het boerenbelang, maar in het rijksbelang. Allemaal voor de export'. Wijst naar zijn pruttelende trekker: 'En aan het eind van de dag is je tankie leeg, zeventig liter olie van veertig centen, waar doe je het eigenlijk nog voor1. Maar wat moet ik anders?' Failliet Han Kuipers, de oudste van de Dordtse scholieren maakt zich nog niet druk over een eventuele beta ling. 'Dat is nog niet helemaal ze ker, dat zien we nog wel. Er moet eerst wat gedaan worden. We heb ben op school een lijst met namen verzameld, zijn daarmee naar de directie gestapt en hebben gezegd: doe er maar wat mee. Het resultaat is dat er deze week zo'n tweehon- week je geweer poetsen. Je helpt iemand, best werk'. Een paar kilometer verder is land bouwer Jan de Vos onder waarlijk bizarre omstandigheden bezig zijn partij witlof alsnog bij de groente man te krijgen. Zijn akker is al evenzeer een modderbad. Hij heeft geen hulp gevraagd. 'Die militaire hulp is wel mooi', zegt hij. 'maar het kost veel te veel. Dat krijg je er niet meer uit. De aardappelen die nu nog onder de grond liggen en dat is het merendeel zijn binnen een week blauw als je ze met deze temperatuur eruit haalt. Goed voor de meelfabrieken, en dan krijg je er vijftien centen voor. •Normaal zijn ze voor de export, en dan krijg je vijfentwintig tot dertig centen. De regering had dit gratis voor ons moeten regelen, dan had den we er wat aan gehad'. De Vos draagt een pet. Dat is volgens hem het symbool van de barre tijdeh die zich voor de boer hebben aangediend. 'Vroeger was het een hoed'. In Dreischor, op Schouwen Duive- land. is het juist even tijd voor een haastige verversing als we aanko men. Mevrouw De Rijke brengt haar man en zijn achttien assiste rende militairen een mok koffie en een Zeeuwse koek. De jongens zelf hebben er nog een kratje pils bij gesleept. i De Rijke heeft de afgelopen weken 530 millimeter regenwater op zijn land zien neerdalen. 'Je krijgt de rooimachinè er niet in. Je hoopt dus maar dat het nou eindelijk eens droog blijft. Laten we hopen dat ze dat van boven zullen rege len. Maar zo kan ik niet zaaien en niet ploegen. Veel te nat. De boe ren in de omgeving hebben al hun aardappels nog in de grond. Ze weten zelf niet wat ze nu moeten doen. Maar ik zeg je: al die bedrij ven gaan kapot als ze blijven zit ten/ De grond wordt daarbij nog zo zuur van het verrottingsproces, dat er volgend jaar ook niks groeit. Daarom zeg ik maar: dit jaar wordt het een ramp. maar volgend jaar werkt die nog gedeeltelijk door. Ik kan m'n wintertarwe ook niet zaai en. Reken maar dat me dat twee- k driehonderd gulden minder per hectare gaat opleveren'. Met vereende krachten gaan de he ren weer aan de arbeid. Bolletje na bolletje. Knolletje na knolletje. De enige die eigenlijk nauwelijks be zorgd is over de toestand in zuid west Nederland, is een goedlachse benzipepomphouder in Oud-Beijer- land. 'Als ik zo eens lees wat er allemaal in de kranten staat, en ik kijk hier zo eens om me heen, dan lach ik maar eens'. Boer Everdink heeft hulp van scholieren uit Dordrecht. Na elke handvol gladiolen moet de trekker worden stilgezet. (foto Dirk Ketting). derd man hun diensten hebben aangeboden'. Everdink is dolblij met zijn scholie renhulp. 'Beste jongens bennen 't. maar dit had al een maand geleden motten beuren', peinst hij, doelend op het immense maaltje aardappe len dat nog onder de grond zit. Hij weet eigenlijk niet wat hij ermee aan moet. 'We wachten maar op een betere temperatuur. D'r zit niks anders op'. Boer Koenen, zijn buurman, staat samen met twintig militairen voor tien hectare onwillige gladiolen. 'Ik red het niet', stelt hij somber vast. 'Ik ben hardstikke blij met die soldaten, maar ik heb toch nog drieëneenhalve dag nodig om één hectare binnen te halen. Die mili tairen kosten me 2500 gulden per hectare. Als ik het zelf doe, kost het hele karwei me 3000 gulden. Nu gaat het grapje me 25.000 gulden kosten. Maar toch heb ik ze hard nodig. Eigenlijk 35 dagen lang, maar volgende week moeten ze al weer naar Duitsland, dan zit ik weer. Ik heb nota bene nog voor ruim twee ton in de grond zitten. Als het niet lukt, ben ik volgend jaar failliet'. Als het aan de militairen ligt, blij ven ze de hele maand. Nico Rijnen en Ben Raaij beiden boerenzonen, hebben het gevoel dat ze eindelijk eens iets nuttigs doen. Nico: 'Dit is heel wat beter dan tien keer in de DEN HAAG De staatssecretaris van financiën, drs. M. J. van Rooij- en, heeft, zoals ook in vorige geval len op humanitaire gronden is ge schied, een fiscale tegemoetkoming verleend ten behoeve van de anti- Jiongeractie voor Bangladesj. Er zal geen loonbelasting, inkom stenbelasting en premie AOW/AWW worden geheven over loon voor overwerk dat ten bate van deze actie vóór 1 april 1975 is verricht, mits de werkgever zorg- 'draagt voor de overmaking van dit overwerkloon op postrekening 2560 ten name van de Interkerkelijke Aktie Bangladesj te 's-Hertogen- bosch. Weerrapporten van gistermorgen, maxirfium-teniperaturen en neerslag 24 uur Amsterdam •regen 6 04 De Bilt regen 6 0.4 Deelen motregen 6 0.3 Eelde regen 6 0.1 Eindhoven regen 7 0.1 Den Helder geh. bew 7 1 Luchth. Rtd. regen 6 1 Twente regen 7 0.1 Vlissingen regen 5 1 Zd.-Limburg geh.bew. 9 0 Aberdeen zw. bew. 14 0 Athene regen 19 7 Barcelona onbew. 15 0 Berlijn zw. bew. 8 0 Bordeaux half bew. 17 0.4 Brussel regen 7 0.1 Frankfort mist 0 0 Genève zw. bew. 5 0 Helsinki geh. bew. 2 0 Innsbrück onbew. 7 0 Kopenhagen zw. bew. 7 0 Locarno opbew. 12 0 Londen motregen 12 0.6 Luxemburg mist 4 0 Madrid onbew. 19 0 Malaga licht bew. 19 0 Mallorca licht bew. 18 0 München onbew. 3 0 Nice licht bew. 16 0 Oslo' motregen 1 1 Parijs geh. bew 5 0 Rome onbew. 17 0 Split half bew. 15 0 Stockholm geh. bew. 15 0 Wenen onbew. 7 0 Zürich geh.bew. 3 0 Casablanca licht bew. 20 0 Las Palmas half bew 18 0 NewYork zw. bew. Tel Aviv licht bew. 24 0 Tunis regenbui 18 3 Lissabon .onbew. 22 0 HOOG WATER VOOR 'ZONDAG 10 NO VEMBER - Vlisslnxen a.?a-23.19 Ha- rtngvlietslulzen: 12.19-0.00 Rotterdam: 0.57-18.16 Scheveningen: 11.49-0.00 IJmul- den: 12.28-0.00 Den Helder: 3.27-16.40 Harlingen: 5.38-19.03 Delfzijl: 7.58-20.58. HOOG WATER VOOR MAANDAG 11 NO VEMBER - Vlissingen 11.45-0.00 Hartng- vllètsluizen: 0.47-13.16 Rotterdam: 2.03- 14.12 Scheveningen: 0 17-12.47 IJmulden: 0.56-13.24 Den Helder 4.58-17.57 Harlin gen 7.05-20.14 Delfzijl: 9.08-22.00. De eerste maanden zal Neder land nog geen miss of mister baby kennen. Morgen had Rob Elson (befaamd om de door hem bedachte en georganiseerde miss bejaarde- en miss dik-wedstrij- den) in Amsterdam het mooiste meisje of jongetje tot miss of mister baby willen laten uitroe pen, maar door tijdnood is het feest verzet naar 9 februari. Dan zal er echt een jury in het Am sterdamse Apollohotel klaar zit ten om moeders mooiste te kie zen. Kinderen die ouder zijn dan veertien maanden mogen van Rob niet meedoen en alle baby's die op dit moment de miss-grens dicht genaderd zijn. vallen dus door het uitstel in februari niet meer in de prijzen. Van de dorpen, die tot de pro vincie Gelderland behoren, is Warnsveld moeders mooiste. Dat heeft een jury onder leiding van mevrouw E. G. van Reuven- Reesink. vrouw van een huisarts in Voorst, uitgemaakt. Binnen kort zal de 'schoonheidsprijs' drieduizend gulden door gede puteerde mr. S. J. Wijnperle in Warnsveld worden uitgereikt. Het is dit jaar voor het eerst dat in de hele provincie Gelderland de wedstrijd 'ons dorp kan scho ner' werd gehouden. Mevr. Van Heuven heeft destijds, toen ze nog lid was van de Gelderse Staten, het paard voor de wagen gespannen. Bij de beoordeling wordt niet alleen gelet op de schoonheid die de dorpen van nature mee gekregen hebben. Plaatsjes, die in dat opzicht minder gezegend zijn. zouden dan al dadelijk een achterstand hebben. Er wordt ook gelet op activitei ten die de ingezetenen zelf ont wikkelen. eventueel samen met de gemeente, om hun dorp een zodanig aanzien te geven, dat je er met genoegen naar kijkt. In Warnsveld vind je inderdaad beide: het is van zichzelf mooi en je treft er de bereidheid aan het mooi te houden. Mooi in de luier mooi in de sluier, zo gezegd. Aan de schoonheidswedstrijd na men twee en veertig dorpen deel. Elk dorp kreeg bezoek van een regionale jury. Na de voor selectie trok eeji iopjury naar de hoogst gekwalificeerde dorpen. Tenslotte kwamen er tien prijs winnaars uit de bus: in elk van de Gelderse kwartieren (Veluwe. Rivierengebied en Achterhoek) drie en bovenaan Warnsveld. Warnsveld waarover elf jaar de schaduw van annexatie door Zutphen viel, maar dat dankzij de beslissing van minister De Gaay Fortman in elk geval de eerste jaren nog wel zelfstandig blijft baadt 's zomers altijd in een weelde van kleuren. Maar buiten dat eenjarig plantgoed in de tuinen ziet het er ook verder opvallend verzorgd uit. Dat geldt voor de plantsoentjes, het open baar groen, de bossen, de open bare bankjes, de straten enzo voorts. 'Het is zo'n dorp', \zegt ynevrouw Van Heuven, 'waarvan je, als je er doorrijdt, zegt: hier zou ik willen wonen'. Gelet ivordt door de jury ook op die Oudhollandse eigenschap van properheid en zelfs op de manier waarop er gebouwd is. Een belangrijke vraag kan ook zijn wat de burgers doen voor het behoud van een oud. sfeervol element, bijvoorbeeld een dorpsr pomp op het plein. De prijs van drieduizend gulden gaat naar de stichting Het Warnsfonds. dat veel doet aan de bescherming van natuur en landschap en aan het behoud van het eigene van dorp en streek. Het bestuur zal het met beleid investeren in 'cosmetica' die de schoonheid van Warns veld nog meer kunnen accentue ren. Luxemburg 'Luxemburg on der Oranje-Nassau, 1815-1890' heet de tentoonstelling die van 15 november tot 13 januari in het Haags gemeentemuseum te zien is ter viering van de 25ste verjaardag van het Nederlands- Luxemburgs cultureel verdrag. Aan de hand van documenten, schilderijen, tekeningen, kaar ten. foto's en historische voor werpen wordt duidelijk gemaakt, hoe groot de 'onvloed van de eerste, tweede en dérde koning Willem ook groothertogen van Luxemburg op de kleinste Benelux-staat geweest is. Blij Bya de Ruiter, het meisje dat in het MRC Aardenburg (karner 45) in Doorn verpleegd wordt, heeft op haar roep om medele ven zoveel aardige brieven ont vangen dat ze nauwelijks woor den kan vinden om alle af zenders te bedanken. Kaarten en brieven blijven natuurlijk wel kom. Restauratie Het gaat 14.000 kosten om twee meer dan vijf eeuwen oude altaarkas- ten van de Illustere Vrouwe Broederschap in Den Bosch te restaureren en daarom heeft de broederschap gemeente en pro vincie om subsidie gevraagd. Het bijbehorende altaar dat in de Sint Jan heeft gestaan, is allang verdwenen. Reünie Enkele oud-militairen van de D-com- pagnie van 5-4 R.I., die in no vember 1947 naar Nederlands Indië afreisde en voornamelijk op het eiland Tarakan gelegerd is geweest, zijn van plan volgend voorjaar een reünie te houden. Wie met dat onderdeel te maken heeft gehad en interesse heeft, kan dat per brief of telefoon melden aan O. J. van der Wijk, Heemskerkstraat 96, Veendam, tel. 05987-4201. Een exclusieve pels voor exclu sieve vrouwen, al zal deze als kledingstuk gepresenteerde krul- lenvacht nooit in de winkel te koop zijn. Het is meer een grap je van een kapper uit Düssel- dorf, die zich 'Ahmed, hairstylist' noemt. Hij nam anderhalve kilo echt haar en maakte daar deze krullende kriebelige en voor de draagster moeilijk te onderhou den creatie van. Je zult je haar maar even moeten wassen. Een kassier van een bank In Keulen kreeg onder zijn loketje door een kladje van een klant, waarop stond: 'Dit is een over val. Kom op met je centen,'. De kassier voldeed haastig aan het bevel, maar nog maar nauwelijks was hij aan het uittellen, of de met een pistool gewapende over valler liet hem ophouden: 'Zo ls het wel genoeg voor een kaartje naar Zuid-Afrika'. zei hij en ver dween. Een bediende van de bank rende dë dief achterna en wist hem een paar straten ver der te vangen en aan de politie over te leveren. Het geld kwam weer in de kas en de overvaller in de cel. mét zijn wapen dat een speelgoedpistooltje bleek te zijn. grootste deel van het land nog net goed gegaan: minima minus 2 tot minus 2 graden Celsius. In Duits land tastte de winter sterker toe: Hannover minus 3, München minus 5, vliegveld Hof in Beieren minus 6 graden Celsius. In West-Rusland is het ook al niet erg koud: Moskou gistermiddag plus 1. molensk plus 2 evenals Leningrad en het zeer noordelijk gelegen Moermansk mi nus 1 graad Celsius. Volop winter is hel wel in Noordoost-Siberië, waar Kedon in Jakoetsk gisteren m,inus 26 gr. C. registreerde na een maxi mum van minus 24 gr. C. De baro meter was er 1014 millibar, dus tamelijk laag. in het weerwind stilte. hogere temperaturen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7