Beekmans moet waarmaken School houdt weinig rekening met vrouw ATa abortusdebat geen verwinningsgevoel ISfte PTT-ers omgekocht Huurverhoging acht procent is te laag Justitie zit in de maag met 'Fred Haché-capsule' Mogelijkheden economie zijn onderschat ekenfondsen nemen beschuldiging ernstig 'Slordigheid' meestal in voordeel arts Aantjes: strijd pas begonnen "[één definitieve eslissing over herplaatsen PTT ag Botsing met rooimachine Huib Riethof in ongena bij deel PSP-bestuur METZLER- Van Agt: monnik maakte misbruik van vertrouwen Vakbeweging bereid overleg voor korte tijd op te schorten W erktijd verkor ting voor 450 personen Wettelijke regeling 'overblijven' onjuist Raad voor volkshuisvesting Organisaties willen van overbodig gehannes af -DUW/KWARTET ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 TJI3TAS T3THA BINNENLAND T3/Rfr-~t m n een verslaggever ia< .3 RECHT Het Tweede-Kamerlid Beekmans zal de juistheid van zijn beweringen moeten bewij- d als zou tien procent van de artsen die aan ziekenfondsen meewerken, onjuiste declaraties indie- n. Dit hebben de centrale besturen van de Landelijke Huisartsen Vereniging en van de Landelijke scialisten Vereniging verklaard. De besturen vinden de beschuldigingen (in de Tweede Kamer en er er voor de tv) zeer ernstig en vinden dat ze tot de bodem uitgezocht moeten worden. 01 besturen vinden het onjuist ,aiir aanleiding van uitzonderingen elke beroepsgroep zullen er en- en zijn die onjuist handelen) te ld ïeraliseren. n t gemeenschappelijk overleg van fcenfondsen (GOZ) heeft de heer beekmans uitgenodigd tot een ge- te ek op korte termijn. Ook het ra)Z neemt de beschuldigingen er, r ernstig. Het gaat op het ogen- iak na hoeveel apotheekhoudende er sen zich bij de fondsen hebben d aeld met de mededeling dat ze -)0 het verleden wellicht onjuist er jben gedeclareerd (begin augus- is dat de artsen gevraagd en ook scherpere controlemaatre- aJen aangekondigd). De fondsen inneren eraan dat al in 1972 op initiatief van het GOZ een 'lande lijk informatiesysteem ziekenfond sen' is opgezet, dat gegevens over medische verrichtingen en declara ties verzamelt. Eind volgende maand komen de eerste resultaten van dit project ter beschikking. Bij de totstandkoming van de jongste y» 1 jen kn onze Haagse redactie e£t>TTERDAM Mr. W. Aantjes, de fractievoorzitter van de ARP, bdt dat elk overwinningsgevoel bij de confessionelen over de loop van het abortusdebat misplaatst is. De strijd om het abor- ;beleid is pas begonnen, zei de heer Aantjes gisteravond in een rgadering van de kamercentrale Rotterdam in het Rotterdamse Difrdhuis. ARP en KVP zullen de grootst rkfgeli jke spoed betrachten met- heh initiatiefwetsontwerp voor de [eling van de abortus. Zij zullen ider moeten verwachten van i politieke macht dan van de ïrtuigingskracht van hun argu- n onze Haagse redactie JN HAAG De regering heeft g geen definiteve beslissing ge- men over de spreiding van de ksdiensten en met name over het te hangijzer van de overplaatsing in de Centrale Directie der PTT deun Den Haag naar het noorden, eiaatssecre^aris W. Polak (binnen- ïxihdse zaken) heeft dit deze week 'en- het georganiseerde overleg voor meegedeeld. Ij sprak daarmee aanhoudende tegen dat de regering 'erjet wil afzien van haar eerder luite voornemen tot overplaatsing in de directie. Bij de ambtenaren- ^nden bestaat echter sterk de in ruk dat de regering niet op deze islissing zal terugkomen. Daarover istaat grote ongerustheid bij het ,57jTT-personeel. >lgens staatssecretaris Polak zijn berichten dat de regering onver- n$rt en zonder meer aan de over- iatslng vasthoudt onjuist. De ik is nog steeds in studie zei hij, het eind van dit jaar zal de jering een nota over het verdere |>reidingsbeleid naar de Tweede imer sturen. ADVERTENTIE menten en van "het appèl op het geweten. Dit is bij voorbaat niet uitzichtloos. Dat heeft het debat van de afgelo pen dinsdag bewezen. De discussies over de abortuswetgeving, aldus mr. Aantjes, moeten niet gevoerd wor den in de geest van een politieke machtsstrijd. Het moet een princi- pieel-ethisch overtuigingsdebat worden. Mr. antjes zei, dat hij dankbaar was voor de afloop van het debat van deze week. 'Ik heb respect voor degenen in de PvdA, die een ver deeldheid in hun fractie hebben aangedurfd om de tegen het beleid van minister Van Agt gerichte mo ties te verwerpen'. Oosterschelde Bij de beslissing over de afsluiting van de Oosterschelde moet de vei ligheid van Zeeland voorop staan, merkte mr. Aantjes verder op. Die veiligheid mag niet opgeofferd wor den aan een beslissing, die een vertraging van jaren zou beteke nen, enige miljarden guldens meer zou kosten en bovendien geen ga rantie zou bieden voor het beoogde milieubehoud. Over de maatregelen, die de rege ring denkt te nemen om een verde re neergang' van de economie op te vangen zei de voorzitter van de AR-fractie, dat het kabinet zeker moet denken aan de door de Ka mer aanvaarde motie-Schouten. Een verschuiving van een deel van de overheidsuitgaven naar het alge meen kinderbijslagfonds, zoals in die motie wordt bepleit, zou stimu lerend voor het bedrijfsleven wer ken en daarmee de werkgelegen heid ten goede komen. Als de gevolgen voor de BTW een bezwaar zouden vormen om het in strument van de wiebeltak te han teren, zou ik niet afwijzend staan tegenover een spoedwetsontwerp, dat het bezwaar van deze koppeling zou wegnemen, aldus mr. Aantjes. DE DOMINEE GAAT VOORBIJ familiealbum van driekwart eeuw protestants leven in Nederland samengesteld door Ben van Kaam en Anne van der Meiden Ruim 400 unieke foto's met bijschriften roepen herinneringen op aan gezins- en verenigingsleven, toogdagen en verkiezingsacties, predikanten en kerkdiensten, vergaderingen en scheuringen 240 grote bladzijden in omslag f 17,50 een amboboek nü verkrijgbaar amEo in de boekhandel Van een verslaggever STRIJEN De 27-jarige T. C. Vonk uit het Zuidhollandse Strijen is bij een verkeersongeluk op de trambaan in zijn woonplaats omge komen. Hij botste met zijn auto frontaal op een aardappelrooima- chine en was op slag dood. overeenkomsten met artsen, apo thekers en andere medewerkers is volgens het GOZ veel aandacht be steed aan verbetering van de con trolemogelijkheden. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne verklaarde giste ren dat staatssecretaris Hendriks in de Tweede Kamer een vergissing gemaakt heeft, toen hij zei dat de vereniging van adviserend genees kundigen nadere informaties zou inwinnen over de beweerde onre gelmatigheden. De heer J. J. Versewel de Witt Hamer, bestuurslid van deze vere niging, zei gisteren dat hij het wel eens was met dr. Beekmans, dat het korps adviserend geneeskundi gen veel te klein is. Bij de zieken fondsen werken nu tachtig medi sche adviseurs in volledig dienst en dat. moeten er tenminste honderd vijftig zijn. 'Een goede controle van declaraties vergt veel tijd. We wor den iedere dag met de meest won derlijke zaken geconfronteerd. Vaak is het moeilijk vast te'stellen of er sprake is van fraude of alleen maar van slordigheid, hoewel het opval lend is dat die slordigheid meestal in het voordeel van de arts uitvalt'. Fraude is volgens de heer Versewel de Witt Hamer moeilijk te be wijzen. 'Men kan zich altijd ver schuilen achter een secretaresse die het niet goed gedaan heeft'. Op de schatting van de heer Beekmans dat pr in tien procent van de ge vallen sprake is van fraude wilde de heer Verselewel de Witt Hamer overigens geen commentaar geven. De heer Beekmans zal vanavond in de KRO-rubriek Brandpunt (Neder land 1, 21.45 uur aan het woord komen over zijn beschuldigingen. AMSTERDAM Drie partijbe stuurders van de PSP willen dat drs. Huib Riethof, wethouder van Amsterdam, wordt geschorst en dat onderzocht wordt of het partijlid geroyeerd kan worden. Als motief wordt gegeven dat Riethof tegen het program van de PSP heeft ge handeld door woensdag in de Am sterdamse raad tegen een motie van de PvdA-er Pitt Treumann te stemmen. De motie, waarbij door het opstap: pen van het CDA de stemmen bij 19-19 bleven staken, hield in dat de metrO-oostlijn voorlopig niet afge bouwd mocht worden, zolang het rijk niet voldoende garant zou staan voor de aanleg- en exploita tiekosten en zolang inpassing van de metro op het regionale ver voerssysteem niet gewaarborgd is. Riethof stemde, in tegenstelling tot zijn partijgenote Els Agsteribbe, te gen de motie, maar gaf wel zijn goedkeuring aan een motie-Agste- ribbe om de oostlijn bij het Water- looplein te laten stoppen. Het par tijprogram van de PSP keert zich tegen dè afbouw van de metro en daarom zou Riethof daartegen ge zondigd hebben. Het partijbestuur van het gewest Amsterdam heeft inmiddels van stemming, die vermoedelijk over an- Riethof geëist dat hij bij de her- derhalve week wordt gehouden, wel zijn steun geeft aan de motie- Treumann. Hiertoe werd besloten in een spoedvergadering van de ge westraad. Het bestuur heeft een verklaring uitgegeven, waarin staat dat de PSP onverminderd blijft ijveren voor algehele stopzetting van de oostlijn. (ADVERTENTIE) brilieders oogmerk' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als de 'Fred Ha ché-capsule', die volgende week door de Haagse conferencier Harry Touw via de Nederlandse horeca-bedrijven op de markt wordt gebracht, inderdaad een af doend middel blijkt te zijn tegen de werking van het alcoholblaas pijpje, zal de justitie in ons land voor grote problemen worden ge steld. Een woordvoerder van het minis terie van justitie deelde gisteren mee. dat men er nog geen duide lijk antwoord heeft op de vraag of Harry Touw c.s. strafrechtelijk vervolgd kunnen worden. 'Alleen de officieren van justitie mogen beslissen of er een vervolging wordt ingesteld', aldus de woord voerder. 'De moeilijkheid is alleen: Wat moet de uitgevers van de pil ten laste worden gelegd? Het dichtst in de buurt komt artikel 189 van het wetboek van strafrecht, waar in onder meer staat, dat hij, die een wetsovertreder helpt te ont komen aan de aanhouding door de justitie of hij die opzettelijk een misdrijf bedekt of de naspo ring ervan bemoeilijkt, kan wor den gestraft met ten hoogste zes maanden gevangenis of zeshon derd gulden boete'. Inmiddels heeft Harry Touw van het ministerie van volksgezond heid officieel toestemming gekre gen, zijn capsule, speciaal voor hem geproduceerd door de Neder landse, in de Verenigde Staten werkzame apotheker drs. Hartono, in de handel te brengen. Op de verpakking is namelijk niets aan te merken. Maandagmiddag gaat Harry Touw zijn capsule ter onderzoek aanbie den aan het Gerechtelijk Labora torium in Rijswijk. 'Ik hoef dat niet persé te doen, maar ik ga er heen om de justitie de wind uit de zeilen te nemen', zegt de con ferencier. De grote vraag voor het ministe rie van justitie is momenteel: 'Waaruit is de capsule samenge steld?' Harry Touw: 'Het is een plantaardige, volkomen onschade lijke stof'. Een woordvoerder van het Gerechtelijk Laboratorium: 'Ik geloof er niets van. Om alco hol uit de adem te absorberen, zijn onder andere chlorophyl en fructose of glucose nodig. Maar dan wel in ontstellend grote hoe veelheden. Zo'n kleine c apsule kan nooit via de maag zo snel de alcohol uit de luchtwegen halen. Er zijn de afgelopen weken wel meer van dergelijke middeltjes op de markt gebracht, maar dat bleek allemaal nep. Dat zal dit ook wel wezen. Of er moet iets heel vreemds aan de hand zijn'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteren de oppositie in de Tweede Kamer verweten, dat ze de mogelijkheden van onze eco nomie heeft onderschat. Steeds is gewezen op de aardgasopbrengsten, maar de energiecrisis en de stijgen de energieprijzen betekenden ook voor de Nederlandse economie een zwaardere belasting. De regering daarentegen, zei pre mier Den Uyl gisteren tijdens de dinerpauze van de vergadering van de ministerraad, heeft zich niet verlustigd in optimistische ver wachtingen. Drs. Den Uyl herinnerde eraan, dat hij tijdens de algemene beschou wingen reeds had gewezen op een mogelijke recessie. Volgende week zal het kabinet het pakket maatregelen vaststellen, dat nodig is om de gevolgen van een naderende recessie te keren. Het is overduidelijk, zei de premier, dat het handhaven van de overheid suitgaven een eerste eis is in de strijd tegen de recessieverschijnse len. Met deze verklaring keerde de minister-president zich tegen de opvatting van bondskanselier Schmidt van West-Duitsland. Ook hield deze uitspraak een veroorde ling in van de door de Kamer aanvaarde motie-Schouten, waarin om een bescheiden verlaging van de overheidsuitgaven wordt ge vraagd. Op de Parijse topconferentie van de negen EG-landen. die 11 en 12 december in Parijs wordt gehouden zal Nederland ook waarschuwen te gen de kwalijke gevolgen van de verlaging van de overheidsuitgaven. Op deze conferentie zullen de pro blemen van inflatie, werkgelegen heid en energiebesparing centraal staan Ook komt dan de instelling ter sprake van een raad van minister presidenten van de negen EG-lan den. Nederland zal zich hier niet tegen verzetten, onder voorwaarde echter, dat geen geweld wordt ge daan aan de democratische besluit- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) betreurt het dat de mon nik. die hij persoonlijk kent, mis bruik heeft gemaakt van het gege ven vertrouwen en wapens in de Scheveniügse strafgevangenis heeft binnengesmokkeld. Deze wapens zijn gegeven aan één van de vier gedetineerden, die in de Scheve- ningse gevangenis in eerste instantie 22 mensen gegijzeld hebben. Premier Den Uyl noemde het gister avond een zeer ernstig feit dat deze monnik, die toegang had tot de gevangenis, de wapens heeft binnengesmokkeld. Volgens Den Uyl heeft de monnik echter geen verlof gekregen van minister Van Agt om de gevangenis te bezoeken. Minister Van Agt heeft, toen hij op een vakantie door de monnik met een verzoek tot bezoek aan gevan genen werd benaderd, niets anders gedaan dan de monnik verwezen naar de betreffende instanties. De 45-jarige monnik is gistermid dag voorgeleid aan de officier van justitie mr. Schimmel. Donderdag had hij bekend de twee pistolen aan de gedetineerde Jan Brouwers te hebben geleverd. Aan de monnik wordt ten laste gelegd: medeplich tigheid aan de gijzeling en overtre ding van het artikel van de vuur- wapenwet, dat aflevering van vuur wapens strafbaar stelt. Van een verslaggever UTRECHT De verbondsraden van de drie vakcentrales zijn bereid de onderhandelingen in de Stich ting van de Arbeid voor korte tijd op te schorten. Het verzoek om dit te doen is gedaan door de regering in verband met de gewijzigde in zichten in de economische ontwik keling in 1975. Zoals bekend ziet het economische beeld voor vol gend jaar er aanzienlijk ongunsti ger uit dan ten tijde van de indie ning van de miljoenennota kon worden voorzien. ROTTERDAM Een of meer aan nemingsmaatschappijen, die kabels en buizen leggen ten behoeve van de PTT en vele gemeenten, zijn verwikkeld in een omkoopschan daal. Ook hebben zij zich vermoe delijk schuldig gemaakt aan belas tingfraude. De rijksrecherche en de fiscale recherche zijn bezig de zaak te onderzoeken. Een PTT- en een gemeenteambte naar hebben bekend steekpennin gen te hebben aangenomen. Een en ander is gisteren medegeleeld door mr. A. C. 't Hart. officier van Justi tie in Rotterdam, die de leiding heeft van het door de rijksrecher che ingestelde onderzoek. Omdat men op het ministerie van justitie 'tot de hoogste top toe' betrokken is bij het onderzoek, achtte de officier zich gisteren niet gerechtigd meer duidelijkheid te verschaffen. Wel wilde hij kwijt, dat het in deze zaak 'niet om een doosje sigaren gaat'. Het omkoopschandaal Is aan het licht gebracht door de fiscale re cherche. Bij een periodiek onder zoek van de boeken van de maat schappij (en) kreeg men aanwijzin gen dat er strafbare feiten gepleegd waren. De genoemde ambtenaren werden verhoord en sloegen door. De PTT-er Is hangende het onder zoek geschorst. De gemeente-amb tenaar zou Inmiddels disciplinair gestraft zijn. Een woordvoerder van de PTT weigerde gisteren verdere mededelingen te doen. 'In overleg met de justitie hebben wij besloten om niets te vertellfen, totdat zich wat de PTT betreft nieuwe ontwik kelingen voordoen'. De geschorste PTT-ambtenaar is naar van gezaghebbende zijde is vernomen, een beleidsfunctionaris, die een stem had in het gunnen van opdrachten aan aannemlngs- maatschapijen. De man zou al en kele jaren steekpenningen hebben aangenomen tot een totaalbedrag van enkele tienduizenden guldens. ALMELO De Leeuwarder Tex- tielmaatschappij te Almelo heeft voor het gehele personeel (450 man) een werktijdverkorting van vijftig procent aangevraagd. De werktijdverkorting zal voorlopig zes weken duren en in fasen worden uitgevoerd. De orderpositie van het bedrijf is volgens de directie in gevaar gekomen doordat een grote legerorder voor marechaussee-uni formen niet naar het Almelose be drijf ging, maar werd gegund aan een Duits bedrijf. HILVERSUM Minister Van Ke- menade vindt het onjuist om een wettelijke regeling te maken, waar door elke school de mogelijkheid moet bieden voor overblijven tus sen de midda g. In het vrouwenprogramma van de VPRO-radio zei de minister van onderwijs gisteren, dat invoering van het zogenaamde continue-roos- ter een zaak van school en ouders 'is. DEN HAAG De huurverhoging van acht procent, die de rege ring wil doorvoeren, is te laag. Volgens de Raad voor de Volkshuis vesting, die dit zegt in een advies over de nota huur- en subsidie beleid van minister Gruijters, moeten de huren gelijke tred hou den met de stijging van de loonkosten. De Raad voor de Volkshuisvesting meent in meerderheid dat het huurstijgingspercentage op korte termijn, binnen twee k drie jaar. op het peil van de loonontwikke ling moet worden gesteld. De loon kostenstijging bedraagt dit jaar twaalf procent en volgend jaar waarschijnlijk dertien procent. Slechts een minderheid van de Raad voor de Volkshuisvesting, een adviesorgaan van de regering, deelt het standpunt van minister Gruij ters, dat voor de eerstkomende ja ren een huurstijging van acht pro- Van onze onderwijsredactie HILVERSUM Gelijke schooltijden voor alle kinderen van vier tot twaalf jaar en verplichte overblijfmogelijkheid op iedere school. Dat zijn de voornaamste wensen van de vrouwenorganisaties die vanmiddag om twee uur in het Univer siteitsziekenhuis in Utrecht bijeen komen. De actie is begonnen in Hil versum, waar een aantal moeders genoeg begonnen te krijgen van het heen en weer lopen of rijden van en naar scholen. Mevrouw Eri- ka Dedinsky (tel. 02150- 17161) is een van hen. Ze heeft één kind op de lagere school en één kind op de kleuterschool. Deze scholen beginnen 's morgens en 's middags op dezelfde tijd, maar gaan op verschillende tijden uit. Met als gevolg dat moederlief de afstand tussen school en huis (onge veer zeven minuten lopen) zes keer per dag moet afleg gen. Een filmploeg van KRO-Brandpunt heeft deze week zes keer meegelopen. De zesde Jeer vonden de he ren het ook welletjes. Een belangrijk argument van de initiatiefnemers van de actie 'School en moeder' is dat de bestaande situatie vrouwen eigenlijk belet te gaan werken. Pas als hun kinderen twaalf zijn kunnen ze wat makkelijker een baan nemen. Zolang zij in de kleine kinderen zitten gaat iedereen er kennelijk vanuit dat 'moeder thuis is, thuis hoort en altijd thuis zal blijven'. Zelfs een halve baan is voor een moeder met kleine kinderen moei lijk te regelen. Als haar kin deren naar verschillende scholen gaan hebben ze vaak ook verschillende schooltijden. Ook de vakan ties zijn vaak niet op elkaar afgestemd. Bovendien is de tijd tussen negen en twaalf eigenlijk te kort om te wer ken. Vier maatregelen De actiegroep 'School en moeder' wil een eind maken aan deze vorm van discrimi natie van de vrouw' door vier maatregelen: verplichte mogelijkheden om over te blijven op elke school: gelijkschakeling van on gelijke schooltijden: gelijkschakeling van on gelijke vakanties (per streek) afschaffing van extra vrije dagen door voldoende reservekrachten in geval van ziekte. - Het verplichte overblijven hoeft volgens de actiegroep niet in te houden dat de leerkrachten tussen de mid dag verantwoordelijk zijn. De kinderen kunnen ook opgevangen worden door een wlsseldienst van ouders of door van buitenaf aange trokken krachten. Dat laat ste is ook het geval bij over- blijf-gelegenheden bulten schoolverband die nu in veel plaatsen al bestaan. Me vrouw Dedinsk: 'Mijn man en ik zitten allebei in het onderwijs en ik weet dat leerkrachten erg intensief werk doen en dus wel een pauze nodig hebben'. Overblijven Het overblijven op school is volgens haar ook om peda gogische redenen aantrekke lijk. Als de kinderen de hele dag op school blijven hangt de middag er minder bij. In het huidige systeem is de middag vaak te kott om echt iets te gaan doen. Ook voor de kinderen is het moeilijk om zich weer op nieuw te concentreren. Er varingen op scholen met een contlnu-rooster zijn volgens mevrouw Dedinsk gunstig. De Vrije Scholen in ons land werken al vijftig Jaar met een doorlopende schooldag. Erika Dedinsk geeft toe dat de naam 'School en moeder' mis schien niet helemaal juist gekozen is. 'Inderdaad het is ook een probleem van man nen. Vaders van onvolledige gezinnen (weduwnaars, ge scheiden mannen) en man nen die part-time werken hebben er ook mee te ma ken. De naam 'School en moeder' is ook nog voorlo pig. We zoeken naar een be tere'. De actiegroep heeft ln de afgelopen dagen al erg veel bijval gekregen. Veel vrou wenorganisaties (van Dolle Mina en Rooie Vrouwen tot en met de vereniging van vrouwenbelangen) doen met de actie mee. Ook de com missie die het Jaar voor de Vrouw organiseert wil de actiegroep hulp bieden. Een aantal Kamerleden is van plan door het stellen van vragen deze kwestie politiek voor te bereiden. Want het uiteindelijke doel van de ac tie is dat de gewenste ver beteringen wettelijk worden vastgelegd. cent een aanvaardbaar midden is tussen al te forse huurstijgingen en de structureel te lage verhogingen die thans nog gelden. De raad heeft ook bezwaar tegen het voornemen woningen die ouder zijn dan vijf jaar ln klassen in te delen met daarbij vastgestelde hu ren. Volgens de raad zal het zeer moeilijk zijn een bevredigend pun- tenstelsel op te stellen, dat is geba seerd op woningkwaliteit. Boven dien brengt een dergelijke indeling een zeer omvangrijke ambtelijke bemoeienis met zich mee, waaraan grote kosten zijn verbonden. Nadere studies Volgens de raad bevat de nota een aantql maatregelen, waarover nog onzekerheden bestaan en waarvoor nog nadere studies zijn vereist. De raad pleit er dan ook voor de in voering van ingrijpende voorne mens uit te stellen. Volgens de nota van minister Gruijters zou het nieuwe huur- en subsidiebeleid 1 juli 1975 van kracht moeten wor den. 'Ik wil een kleine lening slui ten om een pony te kopen. Wilt u de beer als onder pand?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5