'Nieuw Voordorp is een schoolvoorbeeld' cBuiteqlancls geld Minister antwoordde op Vragen over Groenhoven BEZORGER VB LEIDSE SPAAR BAN Ky Doelenbrug geheel afgesloten E JOUW/KWARTET ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 STAD ENT REGIO TO W De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt een voor STADSWIJK. Leuke bijverdienste. Nadere inlichtingen afd. Inspectie, Steenstraat 37, Leiden. -Telef. 31441 Na 5 uur 61033 Groepsleiders Huibers en Hensen schreven: 'De mui-telgang van een kinderhuis' ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor DEN HAAG-LEIDEN Onlangs stelden de kamerleden Nijpels (D'66) en Van der Spek (PSP) vragen aan minister Gruyters over de extra subsidie voor de bouw van goedkope woningen in be stemmingsplannen, waarvan de beroepsprocedures nog niet zijn afgesloten. Zij vroegen of de minister bereid pas toezegging van deze extra sub sidies te weigeren als er nog be- oepsprocedures bij GS of de Kroon open. Zij wezen er daarbij op, dat roorwaarde voor extra subsidie was lat voor 1 november 1974 de volle- lige subsideaanvrage moest zijn in- ediend en nog in 1974 met de louw van de woningen kon worden liegonnen. Deze bepaling zou ge meentebesturen ertoe kunnen irengen, te proberen snel bouw plannen te realiseren volgens be- itemmingsplannen waarvan de be- oepsprocedures nog niet zijn afge- loten. In zijn .antwoord antwoordt minis ter Gruyters. dat met het verstrek ken van de extra subsidies wordt leoogd tegemoet te komen aan het lezwaar, dat vaak de stichtingskos- en van woningen, die in stadsver- ieuwingsgebieden en groeikernen ebouw worden, nogal hoog uitval- ;n. Verder moeten zulke bouw- ilannen in het algemeen passen in 4e door hem aanvaarde meerjarige irogramma's. die door de advie- commissies Verdeling Rijkssteun JWoningbouw zijn opgesteld. Bij vervolgt: Voor de uitvoering van de bouwplannen is ingevolge de woningwet een bouwvergunning vereist. Hoewel dat uitzondering behoort te blijven, kunnen naar mijn mening zich bij de beslissing omtrent het verlenen daarvan om standigheden voordoen, waarbij het vooruitlopen op een nog niet rechtsgeldig bestemmingsplan niet onaanvaardbaar Is. Hij heeft er dan ook bezwaar tegen, dat in deze gevallen voor de uitvoering van bouwplannen, die geheel aan de in MG-circulaire 74-13 gestelde eisen voldoen, extra subsidie zou worden geweigerd uitsluitend op grond van de overweging, dat bij het verlenen van een bouwvergunning gebruik is gemaakt van de in de wet uitdruk kelijk geboden mogelijkheid tot an ticipatie. Het gebruikmaken van deze moge lijkheid blijkt overigens ook buiten toepassing van eerdergenoemde cir culaire meermalen nodig en ver antwoord. De gestelde vraag moet in verband daarmee ontkennend worden beantwoord. Voor de goede orde tekent de minister hier nog bij aan. dat de voorwaarde, dat de volledige subsiedieaanvragen voor 1 november 1974 zijn departement moet hebben bereikt, slechts geldt voor de in het jaar 1974 voor 5000 woningen toe te kennen subsidies. LEIDEN Met ingang van gisteren is de Doelenbrug (Rapenburg) gesloten voor alle verkeer, behalve fietsers en bromfietsers. De gemeente heeft zich genoodzaakt gezien tot afsluiting omdat de brug niet meer in staat is de verkeerslast te dragen. Er bestond al een verbod voor zwaar verkeer van meer dan 2 ton. De algehele afsluiting is voor onbepaalde tijd. oor Willem Chr. Nijeboer DOORSCHOTEN Het doek is gevallen, kindertehuis Nieuw Doordorp aan de Leidseweg gaat definitief dicht per 1 januari van iet al ras naderende jaar. Het bestuur, de Stichting Hervormde [aagse Kindertehuizen S.H.H.K. heeft het besluit genomen en aar aan kan weinig meer worden veranderd. De groepsleiders is )0j er 1 januari ontslag aangezegd en de pupillen, tien jongens in GK >eftijd variërend van elf tot zeventien jaar en tien meisjes in leef- ijd variërend van vijf tot zeventien is aangezegd dat ze aan het nl Ègin van 1975 zullen worden overgeplaatst naar één van de an- ere vier kindertehuizen in Den Haag die de stichting beheert. ei Och menen groepsleiders Jos Hui- )a. ers en Irma Hensen, die zeggen te tij ireken namens de rest van de I edagogische staf, dat aandacht >n ror de sluiting in de vorm van "b eer dan een bericht zeker op z'n laats is. Ze zijn- doende een vijf ,13, iliovellen lang relaas dat de titel ,e raagt: 'De martelgang van een (|nderhuis' te zenden naar zo veel no ogelijk persmedia in den lande. i Iternatieven [et is een schoolvoorbeeld van wat aii Nederland mogelijk -is op het ïbied van de kinderbescherming', jigt Jos Huibers. 'Het onrecht dat kinderen op vier november ho- Rèn dat ze per 1 januari, nog geen D ree maanden later, moeten weg- ezen. Wat wij nou aan het doen din is zoeken naar betere alterna- beeven. Naar pleeggezinnen, of kost- m izinnen, alternatieven anders dan a aar de Haagse tehuizen gaan', tij n de andere tehuizen van de vj ichting zijn de jongensgroepen vo iderbezet, de meisjesgroepen niet. o jongens worden over de vier 0 buizen verdeeld, voor de meisjes _i in Nieuw Voordorp zal een aparte b oep worden gevormd. En dat ter- 1 ijl juist die jongensgroep een ve erke eenheid vormde, de meisjes- jdi oep helemaal niet. Dat komt om it die na veel meer mutaties zijn ergebleven. De jongens zijn a) iel langer bij elkaar. Maar on- inks dat die meisjesgroep bij el- ar blijft, wordt er nieuwe groeps- [ding aangetrokken. De oude ffoepsleiding gaat niet mee. Wij ibben daarom sterk het idee dat t financiële redenen een iridisch verantwoorde manier is Ti het huis af te stoten, maar dat 2 werkelijke gronden anders lig- t !r waren vijf. tehuizen. Vier in Den aag en één in Voorschoten. Dat g geografisch wat verder van de idere af. In de tehuizen in Den aag is een strag reglement. Dat bben wij niet. In Nieuw Voordorp een individuele benadering van t problematische kind. Kijk, je nnt een kind dat eens heeft gesto- n als een diefje behandelen, maar 'an stapt hij als hij achttien, twin- g jaar is als een diefje die maat- happij weer in. Wij willen juist oberen te bereiken dat het kind iLjchzelf ontdekt. En dat vraagt een leer bewuste manier van werken. B en kritische instelling tot je ma- ier van werken. Nieuw Voordorp een kritische instelling dat erd niet door iedereen gewaar- eerd'. paarbij kwam dat er steeds meer aken op het pedagofische perso- eel kwam te liggen, die helemaal iet voor hen waren'De stem- ïing onder de kinderen die was fgrijselijk toen ze het hoorden, norm agressief, van mitrailleurs we gooien We hebben gepro- eerd de nuchterheid erin te bren- en. Geprobeerd nuchter de reali teit onder ogen te leren zien. Dat gebeurt nu, alhoewel de frustratie overheerst. Vooral bij die kinderen voor wie we nog geen alternatief hebben. En zijn zijn stuk voor stuk kinderen die geen enkele kans heb ben bij hun ouders terug te ko men Jos en Irma hebben met veer tien collega's ontslag gekregen per 1 januari. Wellicht gooien ze met deze acties hun eigen glazen in bij sollicitaties. Jos Huibers: 'Dat moet geen rol spelen. Ik zou niet in een tehuis willen werken waar ze me dit kwalijk namen. Ik hoop dat wat wij te vertellen hebben kan bijdra gen tot de bewustwording van wat in de Nederlandse kindertehuizen gebeurt en aan de gang is. Zo n stichtingsbestuur is compleet onaf hankelijk. Niemand kan er iets te gen doen.'Voor Jos en Irma zal hun ontslag zeker verhuizen tot consequentie hebben. 'In Den Haag is niet zo gemakkelijk werk te vin den. Je hebt er alleen orthodoxe kinderbeschermingshuizen. En als je daar niet wilt werken, rest je weinig in de omgeving van Den Haag. En dat betekent in ons geval in ieder geval verhuizen.. Zonder inspraak De kinderen worden zonder enige inspraak overgeplaatst, maar ze zijn uiteindelijk ook zonder enige in spraak in Nieuw Voordorp geplaatst door de kinderrechter of de voogdij wanneer het kinderen betreft die uit de ouderlijke macht zijn ontzet. Maar een klein deel is vrijwillig door sociaal-medische dmstandig- heden geplaatst. 'Dat is waar, maar dat is volgens ons ook al het begin van de fout die in de kinderbe scherming wordt gemaakt. Er wordt niet aan het kind gevraagd of het wel wil komen. Alleen aan de oude ren wordt gevraagd: vind je het leuk hier, wil je blijven. Maar dat laatste alleen omdat met oudere kinderen die niet gemotiveerd zijn niet valt te werken. Wanneer een kind wordt geplaatst zegt zo'n in stelling: best, weer achtenveertig gulden per dag. Er wordt niet geke ken naar wat het tehuis heeft te bieden. Een aantal citaten uit het trieste relaas dat 'De martelgang van een kindertehuis' heet. Een weerslag van de geschiedenis van Nieuw Voordorp zoals die door de groeps leiding dus niet het bestuur is ervaren: 'De sluiting is het schokkende bewijs dat het in de kinderbescherming nog steeds niet gaat om de belangen van de kinde ren: dat de kinderbescherming de handen zo vol heeft met het in standhouden van zichzelf, dat het aan de bescherming van de kinde ren niet meer toekomt. Na een geweldige geschiedenis als inter naat en later als opvoedingsinsti tuut. Een monumentaal gebouw, dat eens plaats bood aan meer dan 150 kinderen, gelegen op een prachtig terrein, compleet met voetbalveld, bos, boomgaard en vij ver'. 'Vijf jaar geleden nam S.H.H.K. het gebouw over van Voogdij vereniging Kinderzorg in de verwachting dat kort daarop met nieuwbouw kon worden gestart. Het ministerie van Justitie doorkruiste de nieuwbouw- plannen en ons restte een sterk verwaarloosd, maar redelijk goed funktionerend kindertehuis'. 'Het vertrek van een aantal steun pilaren van toen viel samen met een kentering binnen de kinderbe scherming. Steeds minder kinderen kwamen voor plaatsing in een kin dertehuis in aanmerking. Dat is zowel een gevolg van een ontwik keling in het maatschappelijk werk, als van een andere instelling van de kinderrechters, die zo lang mo gelijk wachtten met een eventuele maatregel. De directe consequentie was. dat er in de tehuizen relatief minder kinderen kwamen met een relatief hogere moeilijkheidsgraad. Dit vroeg om een aanpassing bin nen de tehuizen. Het kleinere aan tal kinderen leidde tot een finan ciële noodsituatie, omdat de ver- pleegprijs per kind per dag wordt berekend'. 'Binnen Nieuw Voordorp leidde dit tot een enorme inkrimping van de personele bezetting'. 'De ga ten die er vielen bij het vertrek van een aantal mensen, konden niet effectief worden gedicht. Het ontbrak aan tijd en mankracht. Het gevolg was dat enorm veel werk bleef liggen, zoals het maat schappelijk werk. het onderhoud van huis en tuin en gevolg was dat er veel werk moest worden gedaan door mensen die hiertoe feitelijk niet in staat waren. Bij het vertrek van de adjunct-directeur in januari 1973 verslechterde de situatie nog'. Ad j unct-directeur 'Als nieuwe adjunct-directeur werd een voormalig sportleraar aange steld, die sinds een jaar als hoofd leider aan de stichting was verbon den. De algemeen directeur van de stichting, de, heer Boehlé, die ook secretaris is van het bestuur, bleef nadrukkelijker dan voorheen de hoogste machtsinstantie. Al snel bleek de adjunct-directeur niet op zijn Laak te zijn berekend. Bogin gen om een nieuwe hoofdleider te vinden werden na ongeveer twee maanden gestaakt. Vele taken kwa men zodoende in handen van de pedagogische staf. Van enige struc tuur en organisatie was echter geen sprake. Protesten van personeel, kinderen, ouders, scholen en plaat sende instanties bleven niet uit. Een aantal personeelsmuta- ties was het gevolg, zeer tot onge noegen van de kinderen. Ook het aanbod van nieuwe pupillen liep sterk terug. Duidelijk was dat Nieuw Voordorp als instituut niet meer aantrekkelijk was en naar buiten uit niet bevredigend kon worden gepresenteerd Chaos 'Er werd een structuurrapport opge steld, maar dat miste zijn doel vol ledig; De chaos nam toe. De admi nistratie moest worden opgevangen door een part-time kracht en de keuken was onbezet. Er werd ge kookt door huishoudelijk personeel en door.de groepsleiding, terwijl de kinderen zich in het weekeinde te vreden moesten stellen met patat van een plaatselijke snackbar, ap pelmoes en koude rollade. Later werd een dame aangenomen die in de keuken met weinig succes mocht leren koken In januari 1974 was de sfeer zeer explosief. Harde acties werden overwogen. Daarvan hebben' we afgezien omdat we toe- valliè op de hoogte kwamen van het bestaan van de Stichting Pro- jektontwikkeling Jeugdwelzijns- zorg'. 'Wij waren van mening dat de S.P.J. zou kunnen helpen bij het vinden van een oplossing. Voor waarde van de S.P.J. was echter dat alle geledingen binnen Nieuw Voor dorp, dus inclusief directie en be stuur. bereid en gemotiveerd zou den zijn om mee te werken. Toen volgde een tijd vol emotionele ver gaderingen en bikkelharde con frontaties. Voor het eerst konden wij kennis maken men een aantal bestuursleden, voornamelijk juris ten. die vier maanden de tijd na men om ons duidelijk te maken dat ze weigerden met de S.P.J. in zee te gaan. Wij moesten eerst de schuld bij onszelf zoeken en dus de hand in eigen boezem steken. Ondertus sen echter was het pupillenbestand weer dermate gedaald dat sluiting van één van de groepen volgens het bestuur noodzakelijk was'. Geweldige tijd 'Er volgde een tijd van samenvoe gen van groepen en ontslagen of bedreigingen met ontslag voor groepsleiders die het daarmee niet eens waren. 'Een groot aantal in stanties werd te hulp geroepen: de Werkgroep Integratie Jeugdwelzijn Nederland, de Algemene Bond Van Ambtenaren die is aangesloten bij het NVV, de S.P.J. en het orde ningsorgaan. Geen van deze in stanties kon echter iets voor ons doen. omdat de S.H.H.K. een parti culiere stichting is. waarop geen controle mogelijk is'. Op dat mo ment werd de adjunct-directeur ziek. Directeur Boehlé was met va kantie en de hoofdleider was afwe zig in verband met verhuizing. Om dat het belang van de kinderen ons uitgangspunt was. besloten wij om zelfstandig door te gaan. Een ge weldige tijd volgde. Communicatie en samenwerking waren optimaal, ondanks dé minimale bezetting. Dit tot grote verwondering van de di recteur na zijn vakantie. Het in zicht groeide dat de adjunct-direc teur de ontwikkeling van Nieuw Voordorp in de weg had gestaan. Dat is hem in een gesprek met drie man groepsleiding meegedeeld'. 'In september nam de adjunct-di recteur ontslag per 1 januari. Een eventuele sluiting van Nieuw Voor dorp was nog niet tér sprake ge weest. Eerder was er een soort wa penstilstand tot het vertrek van de adjunct-directeur. Daarna weer be roering: door ziekte van een groepsleider en ontslag van een an der. Dat had tot gevolg dat op nieuw een groep moest worden ontbonden. De kinderen werden verdeeld over de twee resterende groepen. Vier zwakzinnige jongens werden na één dag voorbereiding zonder meer overgeplaatst naar een tehuis in Den Haag van dezelfde stichting Op de stafvergade ring op 15 oktober deelde de heer Boehlé mee dat het bestuur voorne mens was een brief te doen uitgaan naar ordeningsorgaan en ministerie van justitie met het doel toestem ming te krijgen voor sluiting van Nieuw Voordorp'. Clausule 'Het motief dat werd gehanteerd was een contractuele verplichting grond en gebouw op 1 mei 1975 terug te verkopen aan de Voogdij vereniging Kinderzorg, omdat des tijds de clausule opgenomen zou zijn dat wanneer er niet binnen 5 jaar met nieuwbouw zou zijn be gonnen. gebouw en terrein voor dezelfde prijs moest worden terug- verkocht. Dat verhaal was voor ons nieuw en het kwam ons onwaar schijnlijk voor gezien de enorme bedragen die er recent aan verwar ming en verbouwing waren be steed'. 'Een sluiting op korte termijn lag toen ook nog niet voor de hand. Het bericht dat het 1 januari al zover was kwam dan ook als een donderslag bij heldere hemel'. 'Op 28 oktober ontvingen alle me dewerkers zeven van de pedago gische staf. vier huishoudelijke hul pen. een kookster, een administra trice en eén technische man een brief waarin ontslag per 1 januari werd aangezegd. Van een huishou delijke hup hoorden de kinderen de volgende dag ook wat hun boven het hoofd hing. 'De over plaatsingsplannen van de directie stuitten op weinig enthousiasme van de kinderen en er werd gezocht naar bevredigender oplossingen. Voor een aantal kinderen rest ons echter veel te weinig tijd. zodat een overplaatsing onvermijdelijk lijkt'. 'Zo ver zijn we nu. temidden van een wanhopige paniekssfeer Twee kennissen van Jos Huib*rs hebben intussen aangeboden te helpen. Van dat aanbod is dank baar gebruik gemaakt, zodat de groepsleiders meer tijd krijgen te zoeken naar oplossingen voor de kinderen. 'Dat is twee mensen die u heeft gesproken namens de hele pedago gische staf spreken is beslist on juist'. zegt de Haagse rechter mr. B. Pronk, in zijn vrije tijd voorzitter van Stichting Haagse Hervormde Kinderhuizen. 'Er komt nieuwbouw op Scheveningen. Eerst was er nieuwbouw gepland in Voorschoten, maar dat is niet goedgekeurd. Daarna is het plan gerezen alles op Scheveningen te concentreren, waar we wel toestemming hebben gekregen voor nieuwbouw. De nieuwbouw wordt het komend^ jaar geëffectueerd'. 'landelijk is het zo dat het aantal kinderen dat in een tehuis zit tot ongeveer de helft van voorheen is teruggelopen. De kinderen in Nieuw Voordorp zaten in een veel te grote behuizing en dat is pedagogische onverantwoord. De kinderen ver drinken er in de ruimte'. 'De S.H.H.K. is een diaconale in stelling van de Hervormde kerk. Daarvan krijgen we een groot be drag. Het laatste jaar bedroeg dat geloof ik zo'n vijftigduizend gulden. Maar door de onderbezetting kon dit niet doorgaan. Dan had de dia conie wel het hele vermogen aan ons kunnen overdoen'. 'Het wordt per kind bekeken wat het beste voor hem of haar is en dat in overleg met de plaatsende instantie. Van de twintig kinderen betekent dat dat er tien naar Sche veningen zullen gaan, jongens en meisjes en dat er voor de rest andere plaatsingsmogelijkheden zal worden overwogen, misschien een kamer'. 'Het is niet uitgesloten dat er per soneel van Nieuw Voordorp in Scheveningen zal worden geplaatst. Dat er een ander beleid zou zijn kan ik me niet voorstellen. Al onze tehuizen werken onder een zelfde directie en onder een zelfde psycholoog. Ik vraag me af hoe ze andere tehuizen kunnen beoorde len. ze hebben er nooit gewerkt. Nee, dat we Nieuw Voordorp sluiten om andere dan financiële en de al genoemde pedagogische reden is een argument dat kant noch wal raakt. Tot slot valt nog te melden, dat algemeen directeur Boehlé van dé Stichting dezer dagen in het Kwar tet-blad Nieuwe Haagse Courant de overplaatsing van 'Nieuw Voordor pers' ter sprake bracht. Hij liet weten, dat een aantal pupillen wordt ondergebracht in een meis jeshuis. dat slechts tijdelijk in ge bruik zal zijn. Dit tehuis wordt- binnen afzienbare tijd in Den Haag geopend. (ADVERTENTIE) C. J. Reijneveld schonk eiken kaapstander LEIDEN Onlangs heeft de G. J. Reijneveld te Nieuwkoop vroeger te Rijnsaterwoude, aan de Rijnlandse Molenstichting een eikenhouten kaapstander ten geschenke gegeven afkomstig van het v..m. timmer mans- en molenmakerswerktuig, waarmee vroeger werd gewerkt bij het aanbrengen en verwijderen van zware molenonderdelen, zoals as sen. roeden en spruiten. Het is een staande windas met vier spaken, waaraan door vier of acht man werd gedraaid bij het opwinden van de reep, een dik touw van enige honderden meters lengte. De kaapstander werd kort bij de molen opgesteld en naar behoren aan de grond vastgepend. De reep liep ho rizontaal van de kaapstander naar het z.g. 'lelhoofd' bij de molen en vervolgens met gebruikmaking van zware takelblokken via de hijsmast (zo mogelijk de molenroede) naar het op te takelen voorwerp. exclusieve meubelen INTERIEURVERZORGING VERDUYN RIJNSBURG Rapenburg lb.tel. (01718)-13036.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3