'eking stelt Moskou esprekingen voor Alleen voedsel-overleg of overdracht van macht? >artheidspolitiek Z.-Afrika wankelt Voorzichtig optimisme over missie Kissinger na overleg met Arabieren ^nse 'Mirage-gene raai' laat top van parlement Eetlust Keiharde onderhandelingen met Israël verwacht Beslissende vraag achter diverse plannen Vastendag Rellen in Loeanda eisen twee doden en vele gewonden ^/KWARTET VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 BUITENLAND TPNOUS7/DHL9/R17 geli/fe overleg over niet-aanvalsverdrag KOU, TOKIO (Reuter, UPI, AP) China heeft de Sowjet-Unie gisteren voorgesteld besprekin- je beginnen over het sluiten van een niet-aanvalsverdrag en de scheiding van troepen in om en grensgebieden. horstellen werden gedaan in [oodschap van Peking aan de Bche leiders ter gelegenheid fle 57ste verjaardag van de iwistische revolutie in 1917, zo jr Chinese kringen in Moskou ;d gemaakt. Ook in Tokio zijn Iten van deze strekking in een jdlng van radio-Peking opge- n. Het Kremlin heeft China jrhaaldelijk van beschuldigd het voortdurend Russische pllen heeft afgewezen of ge- td voor een niet-aanvalsver- Chinese functionarissen I steeds te kennen dat zij de phe voorstellen beschouwden (issische hypocrisie'. Maar de iap uit Peking, die aan 'het jan de Sowjet-Unie' gericht egt dat de voorstellen een [eel waren van wederzijdse nstemming, bereikt tijdens ptmoeting tussen de Chinese Tsjou En-lai en zijn Russi- pllega Alexej Kosygin in sep- 1969. lenend boodschap, de meest verzoe- van Peking aan Moskou in ste jaren, wordt verder ge- at de Chinese regering alle en zal steunen om 'de revo ke vriendschap tussen de ilkeren te verdedigen'. Even- eerdere telegrammen ter ge- iid van de verjaardag van de revolutie herhaalt Peking ficipiële verschillen de 'nor- ing van de betrekkingen niet in de weg mogen staan*. Met een wordt hieraan toegevoegd dat de Chinese regering herhaaldelijk heeft voorgesteld ,dat de twee lan den besprekingen zouden moeten voeren om tot 'vriendschappelijke en goede betrekkingen te komen'. De boodschap, die nog niet door de Sowjet-pers verspreid is, en waarop de Sowj et-leiders nog niet officieel gereageerd heben, geeft volgens waarnemers een vergaande wijzi ging van de houding van Peking ten opzichte van Moskou weer. Sinds 1969 heben China en Rus land herhaaldelijk besprekingen ge voerd over de grensgeschillen bij de Oessoerlrivier. maar daarbij werd nooit vooruitgang geboekt. De be sprekingen leken te zijn opgeschort toen de Sowj et-onderhandelaar, onderminister van buitenlandse za ken, Iljitsjew, deze zomer naar Moskou terugkeerde. Parade De Sowjet-Unie heeft gisteren met de gebruikelijke militaire parade op het Rode Plein in Moskou de 57ste verjaardag van de oktober-revolutie gevierd. Dit jaar bleef echter de stoet van burgers, die anders altijd op de parade volgt, om onduidelijke reden achterwege. Buitenlandse waarnemers merkten geen nieuw wapentuig op in de militaire stoet. De minister van defensie, maar schalk Gretsjko, hield, staande bij het graf van Lening en geflankeerd door partijleider Breznjew en presi- NESBURG (AP) De Nationalistische Partij van premier flohn i van Zuid-Afrika lijkt de blanke minderheid in het land te willen Heiden op gedeeltelijke afschaffing van het apartheidsbeleid. I redevoeringen van Vorster joespraken welke enkele mi- woensdagavond hebben ge- |op het jaarlijkse partijcon- ii de Nationalisten wijzen in ■ting van verandering. Zo premier Vorster onlangs dat blanken, mensen van ras en mensen van India- ie een passende manier zul- en om hun eigen zaken te in 'blank' Zuid-Afrika. Dit :n integratie van- de kleur- n de blanke samenleving duiden. Vorster voegde er an toé 'dat in blank Zuid- blanken zullen blijven erdere rede voor de Senaat irster opgeroepen tot uit- van de samenwerking tus- rt en blank Afrika en ver- ,t men in Afrika moet stre- vrede, niet naar confron- minister van defensie, lotha, heeft woensdag op res van de Nationalistische Stellenbosch gezegd dat het apartheidsbeleid met tnd en onhandige vingers gevoerd, het zou kunnen t de ondergang van Zuid- ie situatie ;ard Muller, minister van dse zaken, vond dat Zuid- ch in een ernstige situatie Volgens hem moeten er op ■mijn oplossingen komen problemen in Zuid-Afrika. .'i dat het de plicht van .afrikaan was zich te dis van racisme en onnodige [AP, Reuter, UPI) Paul Stehlin, de voormalige Franse lucht- if is afgetreden als vice-voorzitter van het Franse parlement. éi dat hij vertrok om zich kunnen verdedigen. De ex- is ook uit zijn partij, de int Réformateur (hervor- (reden. )ft in Frankrijk he- jhudding veroorzaakt door lort op te stellen en te waarin hij zegt dat de hse gevechtstoestellen, die i staan om de Starfighter m-Jgen in vier Westeuropese S|$»chnisch gezien 'superieur' mm de Franse Mirage F-l. 67-jarige Stehlin was na van delen van het rap- it Franse daglad Le Figaro pra<? van woede opgestoken. >mgöt parlement werd de oud- 'heftig aangevallen zodat Isch nauwelijks als vice- creat tuin 'ADVERTENTIE) dent Podgorny, een korte rede, waarin hij zei dat de inspanningen van de Sowjet-Unie en andere communistische landen mogelijk heben gemaakt dat 'de vrede is versterkt en dat de dreiging van een atoomoorlog is verminderd'. De Westduitse minister van landbouw, Josef Ertl (rechts) en een ander delegatielid by de wereld- voedselconferentie in Rome zitten tydens een pauze in de besprekingen te eten. Praten over voedsel en voedseltekorten wekt blykbaar de eetlust op. TEL AVIV, DAMASCUS (AP, Reuter, UPI) De spaarzame opmerkingen van Henry Kissinger en uitlatingen van zijn Arabische gesprekspartners hebben weer enige hoop doen rijzen dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken er toch nog in zal slagen een nieuwe impasse in het Mid den-Oosten te voorkomen. discriminatie, en praktische oplos singen te zoeken voor de proble men waar het land mee kampt. De minister wees met nadruk op de precaire situatie waarin Zuid-Afrika in de Verenigde Naties verkeert. Het land werd bijna uit de volkeren organisatie gezet. Wel hebben de VS, Engeland en Frankrijk door een veto de uitstoting weten te verhinderen, maar alle drie deze landen hebben hun 'ernstige reser ves' tegen het beleid van Zuid- Afrika kenbaar gemaakt. Veel Afrir kaanse landen zien in Rhodesië en Zuid-Afrika de 'enige overblijfselen' van kolonialisme* en vinden dat deze uit de weg moeten worden geruimd. 'Wij moeten dan ook dringend het imago van ons land veranderen, willen wij in vrede met Afrika leven', aldus Muller. Verouderd Ook andere functionarissen op het partijcongres gaven aanwijzingen dat er een andere wind zal gaan waaien. 'Punt' Janson, plaatsver vangend minister van het Bantoe- bestuur suggereerde een nieuwe be nadering van de rassenbetrekkin- gen en vroeg zich af of het geen tijd werd een aantal verouderde wetten inzake apartheid af te schaffen. De minister van kleurlin- genzorg, Schalk van der Merwe verklaarde: 'Wij moeten de mensen het recht van zelfbeslissing geven en dat geldt ook voor de kleurlin gen'. Ook hij wees op de ernst van de situatie en vroeg zich af hoe lang Zuid-Afrika nog op de steun van de Westerse wereld kon reke nen. Kissinger is gisteren in Israël aan gekomen voor overleg met de rege ring van premier Jitzak Rabin, na eerder overleg te hebben gevoerd met president Sadat van Egypte, koning Feisal van Saoedi-Arabië, koning Hoessein van Jordanië en premier Assad van Syrië. Sadat had na Kissingers bezoek verklaard dat 'de wegen naar voor uitgang nog steeds open zijn' en herhaalde het volste vertrouwen in de Amerikaanse minister te hebben. In Riad zei Kissingers Saoedi-ara- bische collega Omar Saqqaf dat 'de weg die Kissinger bewandelt de juiste is'. Kissinger liet na elk on derhoud weten dat er "geen wijzi ging was gekomen in het door zijn regering gevoerde beleid en zei dat de VS vasthouden aan het stap- voor-stap bereiken van vrede ln het Midden-Oosten. Na zijn bezoek aa.n Syrië verklaarde Kissinger dat was afgesproken dat president Assad in de komende we ken contact met hem zou blijven onderhouden en dat 'de vriend schappelijke betrekkingen tussen Syrië en de VS zullen voortduren'. Uit dit laatste is afgeleid dat Kis singer het in Syrië het moeilijkst heeft gehad. Maar volgens diploma tieke zegslieden in Syrië zou Assad vooral willen voorkomen dat er een afzonderlijke vredesregeling tussen Egypte en Israël tot stand komt, zonder een oplossing voor de Syri- sch-Israëlische problemen. Daar door zou ook Assad Kissinger tame lijk soepel hebben bejegend. Daar komt bij dat politieke zegslieden in Amman het mogelijk achten dat de VS de Palestijnse Bevrijdingsbewe ging PLO 'te zijner tijd wellicht direct zullen benaderen en met hen, evenals Frankrijk dat deed, formele contacten zal gaan onder houden. Ook in Jordanië was het gesprek met koning Hoessein vlot verlopen. Kissinger noemde Jordanië voor zijn vertrek naar Damascus 'een oude. gewaardeerde vriend' en zei dat de vriendschap door de recente gebeurtenissen nog was versterkt. 'De VS beschouwen Jordanië als een belangrijke factor in het gebied en zullen voortgaan hun beleid te baseren op die overtuiging', aldus Kissinger. Functionarissen uit de Amerikaanse groep die Kissinger vergezelt heb ben laten weten dat de minister gelooft dat er een redelijke kans is om in elk geval onderhandelingen voort te zetten tussen Israël en Egypte over een troepenterugtrek king uit de Sinai. Kissinger zou verrast zijn geweest door de 'ver borgen soepelheid' die hij in Cairo en in Saoedi-Arabië had aangetrof fen. In Tel Aviv heeft dr. Nahum Gold man, de president van het Joodse Wereldcongres Israël aangeraden grote terroriale concessies te doen aan de Arabieren om vrede te be werkstelligen. Goldman zei niet' te geloven in vrede via een strategie van etappes, zoals Kissinger wil. Israël, aldus Goldman, moet met een 'dramatisch politiek initiatief' komen en volledige vrede voorstel len in ruil voor het opgeven van grondgebied. Kleine concessies zul len tot niets leiden, aldus Goldman. ROME De Wereld voedselconferentie hier wordt gehouden in het Palazzo Dei Congressi in de bombastische, onder Mussolini naar klassiek voorbeeld gebouwde wijk Eur. Eur staat voor Uni versele Expositie Rome, de wereldtentoonstelling die in 1943 zou worden gehouden omdat twintig jaar daarvoor Mussolini aan de macht kwam. Andere ondernemingen van deze sterke man hebben dat, zoals bekend, doorkruist. voorzitter had kunnen blijven zitten. Uit Brussel is gisteren vernomen dat de Belgische regering al een besluit heeft genomen welk toestel de Starfighter gaat vervangen. Welk vliegtuig het wordt is niet meegedeeld. Maar er wordt reke ning mee gehouden dat de Belgen de Mirage hebben gekozen. In de Belgische mededeling werd gezegd dat de technici alle toestellen, die in aanmerking komen voor de op volging van Starfighter, hebben be studeerd nog voordat Stehlin zijn rapport had uitgegeven. Na België zullen ook Nederland, Noorwegen en Denemarken binnenkort over de aankoop van een nieuw gevechts vliegtuig beslissen. De Zwitserse regering heeft meege deeld dat zij heeft besloten de Amerikaanse Tiger-gevechtstoestel len te kopen en niet de Franse Mirage V. De 82-jarige Marcel Dassault, die de Mirage-fabrieken leidt, heeft gisteren verklaard dat hij bereid is zijn Mirage F-l op de proef te stellen in een schijngevecht tegen de Amerikaanse Y-16 en Y-17 en tegen de Zweedse Saab-Viggen, vol gens Dassault ook een 'uitstekend' vliegtuig. Het zou een luchtduel moeten worden, waarbij boordkan- nonnen worden gebruikt voorzien van camera's. Er zou niet echt ge schoten worden, maar gefingeerde treffers zouden op de gevoelige plaat worden vastgelegd. Uit het duel zou, aldus Dassault, blijken dat de Mirage de beste was. Dat de wereldvoedselbijeenkomst in deze onaantrekkelijke wijk in een ongeschikt, te klein congrespaleis met slechte voorzieningen wordt gehouden in plaats van in het voor treffelijk uitgeruste hoofdkwartier van de FAO in het centrum van de stad is de schuld van de Sowjet- Unie. Moskou is geen lid van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties en wil daarom niet in het FAO-gebouw vergaderen. (Overigens werd ook dat onder Mussolini gebouwd als minister van koloniën). Wel is de kans groot dat de Sow jet-Unie nog tijdens of vlak na de conferentie tot de FAO toetreedt. Daarvoor is alleen maar een simpe le handtekening nodig omdat Mos kou destijds akkoord ging met de oprichting van de organisatie. Dat het Kremlin desondanks altijd de boot heeft afgehouden is omdat de landbouw de achillespees is van de Russische economie. Moskou wenst daarbij geen pottekijkers, laat staan 'dat het statistische gegevens ter beschikking wilde stellen van de FAO. Het niet lid zijn van de organisatie geeft grote problemen omdat de Sowjet-Unie als zij graan tekort komt grote hoevéelheden uit de markt opneemt waardoor ineens grote gaten in dè wereldvoorraad slaan en de prijzen'omhoog schie ten. In 1972 was dat het geval toen Moskou 25 miljoen ton graan kocht van de Verenigde Staten, vooral als veevoer, omdat het Kremlin de Rus- ser} niet langer brood in plaats van vlees durft voor te zetten. Vooral de ontwikkelingslanden zul len bij een toetreding van de Sow jet-Unie baat hebben omdat zij de eerste slachtoffers zijn van hogere prijzen. Maar ook de Verenigde Staten zijn voorstander van een Russisch lidmaatschap. De uit spraak van minister van buiten landse zaken Henri Kissinger dat landen 'met onregelmatige invoer' de verplichting hebben 'tegenover hun volk en tegenover de wereldge meenschap' om deel te nemen in een systeem dat de verantwoorde lijkheid (voor de voedselsituatie) meer spreidt, was dan ook duidelijk voor de Sowjet-Unie bedoeld. Voedselreserve De instelling van zo'n 'voedselvei- ligheidssysteem' met voldoende re serves en een waarschuwings systeem voor dreigende misoogsten staat centraal tijdens de eerste da gen van deze conferentie. Lang niet iedereen is het erover eens hoe het er uit moet zien. Alle landen van de Europese Gemeenschap bijvoor beeld geloven niet in wéér een log lichaam met een aantal ambtena ren. Zij zien deze taken liever toe bedeeld aan de FAO. De directeur- generaal van de FAO, de Nederlan der dr. Addeke Boerma is het'daar mee eens. In zijn toespraak tot de conferentie benadrukte hij dat de door Nico Kussendrager Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties geen 'sta tische maar een dynamische orga nisatie' is. Dat wordt uitgelegd als een uitnodiging om de taken van een nieuwe instelling om hét we reldvoedselprobleem te lijf te gaan maar bij de FAO onder te brengen. In het FAO-gebouw in Rome daar entegen Boerma's eigen /hoofd kwartier heeft de secretaris-ge neraal van de conferentie, de Egyp tenaar Sahmed Marei, het plan ontwikkeld voor een wereld-'voed- selautoriteit'. Het verhaal gaat dat Boerma pas van het plan hoorde één etmaal voordat het zou worden gepubliceerd. Marei heeft het idee voor zo'h autoriteit enkele malen geopperd maar zwijgt er de laatste dagen in alle talen over, hoewel het wél als officieel voorstel ter tafel ligt. Een wereld-voedselautoriteit klinkt erg autoritair maar zou toch volgens de conceptie van Mattel niet verder moeten gaan dan regel matig overleg tussen de grote ex porteurs en importeurs van graan. De autoriteit zou een permanente raad moeten krijgen. Voor de helft gekozen door de Algemene Verga dering van de VN en voor de ande re helft aangewezen door de FAO. Daaronder komt een landbouwont wikkelingsfonds, een commissie voor voedselveiligheid (met graan reserves) en een commissie voor voedselhulp. Machtsoverdracht Veel verder gaan de plannen voor een commissie voedsel-veiligheids- raad zoals die worden voorgesteld door Bangladesj, alsook door India en Mexico. Dat orgaan zou beslis sende bevoegdheden moeten krij gen en het recht in te grijpen als ergens voedselschaarste heerst. Voor dit voorstel is zeker geen meerderheid te vinden omdat de meeste landen er niet voor voelen een stuk macht uit handen te ge ven. Ook de Verenigde Staten zijn te gen, hoewel Kissinger in zijn rede zei dat Washington open staat voor alle voorstellen. Hoe de Verenigde Staten als belangrijkste graanle- veranciers denken over een we- reldvoedselautoriteit is onzeker, binnen de Amerikaanse regering bestaan daarover meningsverschil len. Kissinger voelt voor een dergelijke instelling, maar minister van land bouw Earl Butz heeft bezwaren. Hij vreest dat als er reserves komen die door zo'n wereldvoedselautoriteit beheerd worden, de graanprijzen dalen en als typisch vertegenwoor diger van de Amerikaanse boeren heeft Butz daartegen ernstig be zwaar. Heel opvallend was ook dat hij zijn rede van afgelopen woens dag vooral sprak over prijzen die hoog genoeg moeten zijn- om boe ren de prikkel te geven méér te produceren. Een prijsdalend effect van wereldvoedselreserves zou kun nen worden voorkomen door harde prijsafspraken, maar overleg daaro ver vindt op deze conferentie niet plaats. Een meerderheid ook de Europese Gemeenschap behalve Ne derland was tegen dergelijk overleg omdat dan de wereldvoed- selconferentie tot een 'landbouw- UNCTAD' zou zijn geworden en daar voelde men over het algemeen weinig voor. Hoe dan ook: voor een wereldvoedselautoriteit of een Voedselveiligheidsraad is de mede werking van de Sowjet-Unie nodig en het is de vraag of Moskou wel tot een dergelijke organisatie zal toetreden als het tegen de ver wachting in geen lid wordt van de FAO. De olielanden Behalve op de Sowjet-Unie had Kissinger ook kritiek op de olielan den die volgens hem als 'nieuwe rijken' veel meer zouden moeten bijdragen tot de oplossing van het probleem. De olieproducenten zijn het daarmee niet eens, zij geven de rijke landen de schuld van de hui dige crisis. Die maakten, naar hun mening de inflatie en verspillen reusachtige hoeveelheden voedsel door een verkeerd consumptiepa troon. De oproep van Kissinger aan de olielanden om meer steun te geven in navolging van de VS die in totaal ruim 80 miljoen dollar extra beschikbaar stelden wijzen de olielanden resoluut van de hand. Zij zeggen al meer steun te geven dan de rijke landen*). Ook India is het met Kissinger niet eens. New Delhi onderschrijft zijn analyse van de problemen maar vindt dat hij geen enkele aanwij- De Franse landbouwkundige René Dumont, heeft de meer dan 1.200 afgevaardigden op de wereldvoedselconferentie in Rome voorgesteld op 13 november te vasten om op die manier aan den lijve te ondervinden wat honger be tekent. .Het geld dat op de vastendag wordt uitgespaard zou naar een van de gebieden in de wereld waar hongers nood heerst moeten worden gezonden. 'Een dag symbo lisch vasten is wel het minste wat de gedelegeerden kunnen doen', aldus de 70-jarige Du mont. Als men ervan uitgaat dat de gedelegeerden per dag ongeveer 15 dollar aan eten uitgeven zou hun vastendag een bedrag van 210.000 dollar opleveren. Men heeft uitgere kend dat het restaurant bij de conferentiezalen voor de lunch van de afgevaardigden alleen reeds gedurende de elf dagen van de conferentie drie ton spagetti, 12.000 eieren, een halve ton vis, drie ton fruit en 3.500 liter wijn, bier en mineraalwater zal nodig hebben. zing heeft gegeven hoe honger en ondervoeding binnen tien jaar uit te bannen. Over de uitwerking van die ambi tieuze doelstelling zal in Commissie I de komende dagen worden verder gepraat. Eén dag is al verloren gegaan omdat aan een half rappor teurschap méér waarde gehecht werd dan aan een dag vergaderen over de voedselcrisis. Deelnemers hebben urenlang zitten touwtrek^ ken om de bezetting van de ver schillende posten. Op een gegeven moment stapte de afgevaardigde van India het podium op en fluis terde iéts in het oor van conferen tie-voorzitter, de Italiaan Giuseppe Medici. De microfoon stond open en zo beluisterde iedereen de vrees van India dat het rapporteurschap naar de rijke landen zou gaan, die zich ondervertegenwoordigd voelen op diverse posten. De gebruikelijke verdeling op dit soort conferenties is doorbroken, in het nadeel van rijke landen. Na een dag vergade ren, fluisteren in de wandelgangen en verontwaardigde interrupties gingen de rijke landen akkoord met een compromis. India deelt nu met Zweden het rapporteurschap van de belangrijke commissie I. Het we zenlijke overleg over vergroting van de landbouwproduktie in ontwikke lingslanden en oplossingen van het voedseltekort kon eindelijk begin nen. Perzië bijvoorbeeld gaf voor een miljard dollar hulp op zachte voor waarden aan India en verplichtte zich tot 7.7 miljard dollar aan bij dragen aan het Internationaal Mo netair Fonds, LOEANDA. TUNIS (Reuter. UPI. AP) Bij ongeregeldheden in een krottenwijk van Loeanda, de hoofd stad van Angola, zijn in de nacht van woensdag op donderdag ten minste twee personen gedood en naar schatting 50 personen gewond, zo hebben militaire woordvoerders gisteren meegedeeld. Aanleiding tot de gewelddadighéden was de dood van een blanke, die woensdagmid dag door een groep zwarten werd doodgeslagen. Toen militairen zijn lijk wilden weghalen, brak een vuurgevecht uit waarbij één Portu gese soldaat de dood vond. De Portugese minister van buiten landse zaken, Mario Soares, heeft gisteren in het geheim een ontmoe ting gehad met Johny Edouardo, hoofd internationale zaken van het Angolese bevrijdingsfront FNLA. De ontmoeting vond plaats in het Tu nesische ministerie van buitenland se zaken. Er zou een basis-akkoord bereikt zijn om meer besprekingen te houden over de dekolonisatie van Angola. 100ste dode door \vervuilde lucht KAWASAKI. JAPAN (AP) In het gebied tussen Tokio en Jokohama is als gevolg van de door de indus trie vervuilde lucht het 100ste do delijke slachtoffer gevallen, aldus is door gemeentelijke autoriteiten be kendgemaakt. De 100ste dode, de 74-jarige Nakajiro Koerosawa, was overleden na een hartaanval. In maart waren zich bij hem de eerste 'luchtvervuilingsverschijnselen' gaan openbaren. Geen krant op zaterdag LONDEN (Reuter) Het Londense blad Evening Standard zal met in gang van 30 november niet langer meer op zaterdag verschijnen. Vol gens het blad is dit besluit een essentiële stap om 'rentabiliteit te handhaven in het licht van een grote achteruitgang in advertentie- inkomsten en de voortdurende stij ging van de drukkosten'. De Stan dard heeft in en rond Londen op zaterdag een oplage van 400.000 terwijl dat op weekdagen 540.000 is. Russische Joden WENEN (AP) Kanselier dr. Bru no Kreisky van Oostenrijk heeft woensdag gezegd dat zijn land niet langer alle Russische Joodse land verhuizers zal kunnen opvangen als zij op weg zijn van Moskou naar Israël, en wier aantal als gevolg van het nieuwe handelsakkoord tussen Washington en Moskou belangrijk kon gaan toenemen. In november 1973 had de kanselier het door gangskamp te Schönau gesloten en een ander aangewezen na dat twee Arabische terroristen drie Russische Joden, per trein op weg naar Oostenrijk, hadden gegrepen. Geen Turks kabinet ANKARA (AP) Waarnemend premier Bulent Ecevit heeft don derdag zijn pogingen om Turkije een nieuwe regering te geven voor de tweede maal sinds de politieke crisis zeven weken geleden began opgegeven. Ecevit heeft na een ontmoeting met president Fahri Koruturk voorts bekend gemaakt dat het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger aan Turkije is af gezegd. VN en Chili NEW YORK (Reuter) De VN- assemblee heeft woensdag een reso lutie aangenomen, waarin de mili taire regering van Chili wordt ver zocht de politieke gevangenen vrij te laten en iedereen vrij uit het land te laten vertrekken die dat wil. Er zijn. 90 stemmen voor de resolu tie uitgebracht, 8 tegen bij 26 ont houdingen. Leger Oeganda paraat NAIROBI (AP) De Oegandese president Idi Amin heeft gisteren opdracht gegeven de troepen in staat van paraatheid te brengen, zo is door welingelichte bronnen be kend gemaakt. Het is niet bekend of Amin's stappen verband houden met de beschuldiging van de Oe gandese defensie raad dat militaire vliegtuigen van het naburige Tan zania spionagevluchten zouden uit voeren boven Oeganda. Ook wordt rekening gehouden met de moge lijkheid dat'de akties iets te maken hebben met de nieuwe anti-Britse campagne in het land. Nixon op beeldband WASHINGTON (AP) Rechter John Sirica heeft gisteren gezegd dat oud-president Nixon een getui genverklaring in het proces tegen zijn voormalige ondergeschikten mogelijk via de beeldband zal moe ten afleggen. Sirica zei dit nadat Nixon's advocaat Herbert Miller hem ervan op de hoogte had ge bracht dat het zeker twee tot drie maanden duren zal voordat zijn cliënt mag worden blootgesteld aan 'belangrijke fysieke of geestelijke inspanning.' Drie doden in Ulster BELFAST (UPI) In het afgelo pen dorp Stewartstown, 56 km ten westen van Belfast, zijn drie Britse militairen, vermoedelijk door het ontploffen van een landmijn om het leven gekomen. Een politieman en vijf militairen werden gewond. De militairen waren op weg gegaan om een onderzoek in te stellen na een bomalarm. In de afgelopen vijf Jaar zijn in totaal 1.106 militairen en burgers door geweld in Noord- Ierland omgekomen. Franse post blijft in staking PARIJS (UPI) De post-beamb- tan in Frankrijk blijven voorlopig in staking, nu gisteren de vakbon den opnieuw hebben geweigerd in te gaan op voorstellen van de rege ring. De vakonden eisen loonsver hoging en uitbreiding van het per soneel. De regering heeft betere promotie-kansen voorgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9