Werktijd van nog eens 2500 man wordt verkort Bewind in Bolivia in gevecht met rebellen Prostituee gaf monnik wapens hellicht aket met itoomkop Waarom de post niet te paard !n deze krant Bedrijf mist order voor gevangenis: ontslagen MODEHUIS SL00S Bedrijven zitten met grote voorraden Bewoners stichten brand in gebouw woonwagencentrum TAXI'S en 'BORRELBUSSEN' De Rotterdamse Tar'bedriiven Nieuwe leidse Comrairt VRIJDAG 8 NOVEMBER 1914 55ste jaargang no. 186 ristelijk dagblad voor leiden en omgeving instraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 ..Stantvastich is gheblevsn mijn hert in teghenspoeti" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Voor exclusieve herenkleding Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20S68 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur l onze Haagse redactie n HAAG Nederland koopt h de omstreden Lance atoom- Et tegen gronddoelen. Er wa- I gisteren in politiek Den ig sterke aanwijzingen dat lister Vredeling hierop on- ks druk van de linkse frac- I een positieve beslissing ft genomen. e loop van vandaag wordt een van minister Vredeling aan de ;r over deze en andere mate- aankopen verwacht, de aankoop van de Lance raket bedrag van tachtig a negen miljoen gulden gemoeid. De regeringsfracties hadden ankelijk veel bezwaar tegen de raket, omdat deze uitsluitend sen atoomkop kpn worden uit- t. Zoals bekend willen de link- icties, dat Nederland zich los- ïaakt van de nucleaire strate- an de NAVO. ezwaren tegen de Lance zou- echter wat zijn verminderd de raket in zijn laatste vorm jewone, conventionele koppe*i vervoeren. Het oorspronkelijke in linkse kring was. de Lance aan de Bondsrepubliek toe te waarvoor Nederland dan geld aan West-Duitsland zou bh. Dit plan stuitte bij KVP en op weerstand. Deze oplossing ti de exploitatie achttien mil- gulden per jaar meer kosten wanneer Nederland de raket ou aanschaffen, e behandeling van de defen- ;a drong de KVP-defe«siespe- Van Elzen 'daarom sterk aan ankoop van Lance-raketten Nederland zelf. Minister Vre- zou nu heben besloten in- ad zes Lance-lanceerinrich- te bestellen. (ADVERTENTIE) t DUBBELE V GRAAN JENEVER !t uproeven, die is geweidia 'olkenvelden Jkenvelden, maar ook op- ringen en op de meeste atsen droog. Zwakke tot lige wind uit zuidelijke ktingen. Maximumtempera- in omstreeks zeven graden kius. pGEN EN OVERMORGEN: ider standvastig en iets fcre temperaturen. fin op: 07.48 Cnder: 16.59 op: 02.03 Onder: 14.36 zen tentoon stel Uns; e RAI TaT^lulter^erwijs^iaa^inteïdaa^ Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten denkt erover om Sinterklaas maar de post te laten bezorgen op voor de PTT moeilijk bereikbare adressen in ons land. Hij gaf gisteren dit niet-serieuze antwoord op een evenmin volledig ernstig ge stelde vraag van het Tweede Kamerlid Leb Jansen van de PPR. De achtergrond van de grap van de staatssecretaris is ech ter wel ernstig. De PTT heeft onlangs buitenbussen verplicht gesteld voor die huizen en boerderijen, die te ver weg lig gen van de openbare weg. Nu blijkt echter, dat men om de post te kunnen ontvangen ook nog moet wonen of de buiten bus geplaatst hebben aan een weg, die voor PTT-auto's be rijdbaar is. In de omgeving van Winterswijk, waar men ernstig had geklaagd, wordt nu op een dertig adressen de post niet meer bezorgd. De heer Beekmans van D'66 stelde hiérover gisteren mon deling vragen in de Tweede Kamer. Het was hem gebleken, dat de PTT-auto's, om de route te verkorten, wei over zoge naamde onbegaanbare wegen reden, maar niet naar bepaalde moeilijke adressen gingen. De staatssecretaris bleef er echter bij, dat de wegen be rijdbaar moesten zijn. Hierna kwam Leo Jansen met de idee van een paard te gebruiken. Na het debat vertelde hij, dat de PTT, in plaats van sinterklaas te vragen, toch maar een paard, en een man zouden moeten huren voor het bezorgen van de post. Want daar heeft men toch wel recht op. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN/ENSCHEDE Bij gisteren bekendgeworden werktijdver kortingen zijn in totaal 2.500 mensen betrokken. In de golfkartonindustrie gaat het om vijftienhonderd man, bij het textielbedrijf Blydenstein-Willink in Enschede en Ter Apel om vierhonderd personen en bij Daalderop in Tiel om nog eens 675 mensen. De werktijdverkorting voor vijf tienhonderd mensen in de golfkar tonindustrie betekent, dat meer dan de helft van de 2.500 werkne mers in deze bedrijfstak een twee dagen per week minder gaat wer ken. Het is nog niet te overzien, of de fabrieken, die nu nog volledig doordraaien ook hun personeel een deel van de week naar huis moeten sturen. Oorzaak van de moeilijkhe den is de te grote voorraad. Ook bij Blydenstein-Willink is angst voor stijging van de voorra den oorzaak van de werktijdverkor ting. Deze is voor enige sectoren in de weverijen aangevraagd voor een periode van zes weken. Bij Daalder- op in Tiel speelt de voorraadvor- ming eveneens parten. Voor zes weken is aangevraagd korter te mogen werken. De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond, mr. Van Boven, zei gisteren na een bestuursvergadering van het ver bond dat de regering de maatrege len, die zij vóór 15 november heeft Wat overbleef van het door de bewoners in brand gestoken gemeenschapshuis op het vvooriwagen- centrum in Hardenberg. Van onze correspondent HARDENBERG Bewoners van het regionale woonwagencentrüm in het buurtschap Collendoorn in Hardenberg hebben gisternacht het centrumgebouw in brand gestoken. Het gebouw brandde helemaal uit. De schade wordt op ruim één mil joen gulden geraamd. In blinde woede werd eerst alles kort en klein geslagen, daarna met benzine overgoten en vervolgens werd de boel in brand gestoken. Toen de brandweer arriveerde, ver sperden de bewoners de weg met drie auto's, die eveneens in brand waren gestoken. Zowel het centrum als de auto's werden door de brandweer van Hardenberg geblust. Aanleiding tot dit alles was het weigeren van b. en w. van Harden berg dinsdagmiddag van een bij standsuitkering. Een deputatie van bewoners had hierom verzocht, om dat ze geen werk en geen geld meer hadden. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar nog geen arrestaties verricht. aangekondigd om de verslechtering van de economie een halt toe te roepen, vooral de nadruk zal moe ten leggen op een verlichting van de loonkosten en het aanwakkeren van de investeringen. Met deze verklaring geeft het Ver bond aan dat de regering het ac cent moet leggen op maatregelen als verlaging van de vennoot schapsbelasting, verhoging van de investeringsaftrek en vermindering van de sociale premiedruk ten gun ste van de werkgevers (de niet door de regering uitgevoerde motie- Schouten-ARP). Het werkgeversstandpunt wijkt af van dat van de vakbeweging. De werknemers zien ondanks het som bere economische perspectief toch nog duidelijk een mogelijkheid voor een verbetering van het reëel be steedbaar inkomen. Het accent van President Banzer leidt strijd in Santa Cruz LA PAZ (AP, Reuter, UPI) Militairen en burgers zijn gisteren in Bolivia in opstand gekomen tegen het rechtse bewind van president Hugo Banzer. Binnenland Kryptofoon voor politie 5 Brullend zwemmen 5 Het nieuws van de opstand werd gemeld door een clandestiene zen der in' Santa Cruz, ruim 900 km. ten zuidoosten van de hoofdstad La Paz. Korte tijd later werd censuur op het nieuws ingesteld en door de staatsradio bericht dat president Banzer met eenheden para-com mando's naar Santa Cruz was ge trokken, de stad van 'rebellen' had bevrijd en dat voor het gehele land de staat van beleg van kracht was geworden. De opstand zou zijn uitgevoerd door dissidenten van de rechtse nationa listische revolutionaire beweging (MNR) en de linkse Boliviaanse socialistische falanga (FSB) en steun heben gekregen van enkele legereenheden. In de clandestiene radio-uitzendingen werd gezegd dat tegenstanders van Banzer, die drie jaar geleden aan de macht kwam, werden aangevoerd door Carlos Valverde, een Boliviaanse ex-minis ter. Carlos Valverde Barberi is een van de meest karakteristieke vertegen woordigers van uiterst rechts in Bolivia. Hij was minister van ge zondheid in het eerste kabinet van president Banzer en verbonden met de Boliviaanse socialistische falan- ge FSB die ultra-rechts is. Waarnemers waren zeer verrast dat Valverde en de FSB in het verzet is getrokken met leden van de cen trum-linkse MNR. Woensdag had de regering bekendgemaakt dat zij generaal buiten dienst Eladio San chez Glronda met vijf anderen had gearresteerd wegens ondermijnende activiteit. Aangenomen werd dat links een samenzwering had be raamd die kennelijk mislukt was. Het militaire opperbevel in La Paz heeft gisteren meegedeeld dat de opstand naast Carlos Valverde, wordt geleid door de generaals Ju lio Prado Montano en Orlando Al varez. In de clandestiene radio-uit zendingen werd de regering Banzer van 'wanbeleid' beschuldigd en ge zegd dat de verzetsbeweging het nationalisme in Bolivia zou doen herleven. President Banzer, die in augustus 1971 na een korte, bloedige burger oorlog de macht overnam, had maandag de strijdkrachten al in staat van alarm gebracht. Woens dag had generaal Raul Alvarez Pe- naranda, de Boliviaanse legeropper- bevelhebber, in een vraaggesprek verklaard, dat het land nog niet klaar was voor algemene verkiezin gen, die zoals Banzer had beloofd, in 1975 zouden worden gehouden. Volgens Penaranda waren de poli tieke partijen volkomen verdeeld en vertegenwoordigden zij niet werkelijk de wensen of gedachten van het volk. ECONOMIE De opstand in Bolivia is de laatste van ongeveer tien die in de afgelo pen jaren tegen het fel anti-com munistische bewind van Banzer zijn ondernomen. In januari kamp te het land met economische on rust en een reeks geweldplegingen toen boeren en arbeiders in staking waren gegaan tegen de inflatie waardoor dé prijzen van grondstof fen waren verdubbeld. Bolivia is het armste land van La- tijns-Amerika en heeft een jaar lijks inkomen van ongeveer 600 gulden per hoofd van de bevolking. foepskaart voor de vrouwen muizenhouders. Van onze redactie sociaal-economische NIJMEGEN De Nederlandse Stalen Ramenindustrie B.V. (NSI) te Nijmegen (65 man) is in ernstige moeilijkheden ge raakt, onder meer doordat de overheid een order van ongeveer vijftien miljoen gulden aan ra men. deuren en dergelijke voor de nieuwe gevangenis in Am sterdam zeker zal gunnen aan een Duits bedrijf. De Verenigde Bedrijven Tiem- stra B.V., waartoe NSI behoort, hebben inmiddels besloten het bedrijf te reorganiseren. Tot grote verontwaardiging van de drie indus iebonden NVV, NKV en CNV zullen vijftien mensen op straat worden gezet zonder een behoorlijke afvloeiingsrege ling. De industriebonden advi seerden gisteravond op een spoedvergadering hun leden geen genoegen te nemen met deze ontslagregeling. Volgens de heer K. Boender, dis trictsbestuurder van de Indus triebond CNV heeft de directie het reorganisatieplan gepresen teerd onder het motto 'stikken of slikken'. De werknemers die worden ontslagen krijgen geen aanvulling op hun WW-uitke- ring. Alleen een paar mensen van boven de zestig krijgen één jaar compensatie. Bovendien is er volgens de heer Boender sprake van selectief ontslag. Werknemers die in de loop der jaren specifieke vakkennis heb ben opgedaan gaan eruit, omdat ze niet all round genoeg zijn, of met andere woorden elders niet inzetbaar zijn. NSI werd in maart overgenomen door Tiemstra B.V. Gedelegeerd commissaris Tiemstra verklaarde bij die gelegenheid dat in het personeelsbestand van beide on dernemingen geen wijzigingen zouden worden aangebracht. Gisteren kregen de bonden ech ter van de heer Tiemstra te ho ren dat NSI een puinhoop is en alleen een ingrijpende reorgani satie de zaak kan redden. De heer Boender vindt het teleur stellend dat de Nederlandse overheid de EG-bepalingen zo strikt naleeft. Als gevolg daar van verdwijnen veel orders naar het buitenland. 'Nederland is wat dit betreft roomser dan de paus', aldus de heer Boender. De werkloosheid blijkt vooral in de drie noordelijke provincie's, Overijs sel en Limburg sterk toegenomen. Naar verhouding het omvangrijkst was de stijging in Overijssel plm. 950), Limburg (plm. 1240) en de drie noordelijke provincies (samen plm. 1970). De vraag naar werk, die in oktober snel terugliep, daalde sterk in Overijssel, Gelderland en Noord-Brabant. De werkloosheid (die vorige maand zoals gemeld met tienduizend steeg) is naar verhouding het grootst in de bouwvaksector. In oktober steeg het aantal werkloze bouwvakkers met ruim drieduizend tot 23.392. Daar naast daalde de vraag naar metaal bewerkers, textielarbeiders en kan toorpersoneel vrij aanzienlijk. de regeringsmaatregelen zou dan echter moeten komen te liggen op verbetering van de koopkrachtige vraag door middel van een verla ging van de loon- en inkomstenbe lasting en/of een vermindering van de sociale premiedruk ten gunste van de werknemer Wim Kok, voor zitter van het NVV, zei dat als de maatregelen voldoende houvast bie den, een centraal akkoord met de werkgevers mogelijk zou zijn. Zie ook pag. 5 kol. 4 Celbezoeker 'kon helpen niet laten' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De 45-jarige monnik, die de twee vuurwapens van de gijzeling in de Scheveningse gevangenis heeft binnengesmok keld, kreeg oeide pistolen /an een 32-jarige prostituée uit Breda. De monnik Maltheus N., had aan gedetineerde Jan Brouwers ook het zaagje gegeven, waarmee deze eind 1973 de tralies van zijn cel in het Bredase Huis van Bewaring heeft doorgezaagd, waarna hij ontvluchtte. Het zaagje had broeder Mattheus ook gekregen van de prostituée. 'Laboratoria ziekenhuizen goedkoper' 7 A'damse raad in impasse 11 Kerk Berkhof over Schillebeeckx 2 Schweitzers filosofie 2 Sport Jacht op Coerver geopend 15 De monnik heeft tegtn de politie gezegd dat hij de voorwerpen had geléverd omdat hij geen weerstand kon bieden aan de neiging Brou wers behulpzaam te zijn. Broeder Mattheus van de St. Paulusabdij in Oosterhout, heeft gisteren bekend. Hij zei opgelucht te zijn 'dat het verhaal er uit was.' De prostituee Tineke B„ die in haar woningin Breda is aangehouden, had gisteren niet bekend. De monnik is enige weken vóór de gijzeling in de gevangenis van Scheveningen benaderd door Jan Brouwers met het verzoek om twee wapens binnen te smokkelen. Brou wers had deze nodig 'om zich via bedreiging uit de gevangenis te be-, vrijden', aldus de monnik. De Be nedictijn had naar zijn zeggen niet het minste vermoeden dat de pistolen bij een gijzeling ge bruikt zouden worden. Broeder Mattheus kende Jan Brou wers en Daan Denie, ae twee Ne derlandse gedetineerden bij de gij zeling, al meer dan zes jaar. Hij verrichtte een soort reclasserings- werk in de .gevangenissen, waar de mannen gedetineerd waren. Hij kwam ook regelmatig bij Brouwers toen deze in 't Huis v. Bewaring van Breda zat wegens zijn aandeel in de gijzeling van Deil. In oktober 1973 smokkelde hij op verzoek van de gedetineerde een zaagje binnen. Op 2 november zaagde Brouwers de tralies van zijn cel door en kon hij ontsnappen. Drie dagen later werd hij aangehouden in Den Haag. In oktober 74 werd Brouwers vanuit de gevangenis van Den Bosch over geplaatst naar het penitentair cen trum van de Scheveningse gevange nis. In dezelfde vleugel kwam kort daarop Daan Denie. De monnik be zocht Brouwers nog steeds. Enige weken vóór de gijzeling vroeg deze de monnik contact op te nemen met de prostituee, een kennis van Brouwers. Van haar zou de monnik de wapens kunnen krijgen. Op 24 oktober, enkele uren nadat de vrouw de wapens aan broeder Mat theus overhandigde, heeft de mon nik de pistolen in de gevangenis gebracht. De verpakte voorwerpen smokkelde hij onder zijn pij. Vol gens de monnik heeft Brouwers hem noch gechanteerd, noch hem een beloning in het vooruitzicht gesteld. 'Ik heb me zo diep inge leefd in de problemen van gedeti neerden dat ik geen weerstand kon bieden aan de neiging Brouwers behulpzaam te zijn', zei hij. Broeder Matthelis heeft minister Van' Agt (justitie) geruime tijd ge leden aangesproken over zijn be zoek aan gedetineerden. De be windsman bracht tijdens een va kantie. ongeveer twee jaar geleden, een bezoek aan de St. Paulusabdij in Oosterhout. Broeder Mattheüs liet de heer Van Agt bij deze gele genheid weten, dat het celbezoek wat problemen opleverde. (ADVERTENTIE) De wijze waarop in het afgelopen week-end een aantal taxi-bestuurders gemeend heeft uiting te moeten geven aan hun onvrede met de instelling van de zg. 'BORRELBUS' wordt door de besturen der Rotterdamse Taxibedrijven de bedrijfs- vergunninghouders van taxi's) zonder voorbehoud afgekeurd. De besturen betuigen dan ook langs deze weg het publiek en de Taxi Telefooncentrale, wegens het niet kunnen uitvoeren van de telefonisch bestelde rit- opdrachten, hun oprechte spijt voor het gebeuren en bieden een ieder, die op enigerlei wijze las' of ongemak van het gebeurde heeft ondervonden, hun verontschuldigingen aan. l

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1