hakmensen geloven niet n abnormaal hoge prijzen voor aardappels Nettowinst Kon./Shell steeg ruim 82 procent Altijd hout bij een verstandig beleid Kosten verdubbeld Rusland leent euro dollars in westen Personalia Vijzen van een gulden per kilo uit de lucht gegrepen taatssecretaris: uelkslïjters moeten leer samenwerken Houtvoorlichtingsinstituut leer bromfietsen erkocht VS wil IBM opsplitsen Bauxiet-kartel breidt uit Goud stijgt opnieuw Kopersmelterijen in Japan eisen van regering miljarden Machtsgreep bij Immofund Golflanden willen hogere olie-inkomsten Nederland voor 480 miljoen in 'oliefonds' Vakcentrales ongerust over eis aan KLM Mutaties in top Unilever Wall Street goed prijshoudend U| OUW/KWARTET VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE TOS15/HL17 fe 00r Noud van Iperen ']Z3eN HAAG 'De groothandelsprijzen en de termijn-noteringen nor aardappelen laten zien, dat de vakmensen geen écht tekort dJJm aardappelen zien of er niet in geloven. Geruchten, dat de voor aardappelen over enkele weken rond de gulden |>r kilo kunnen liggen, zijn uit de lucht gegrepen en zijn daarom e stemmingmakerij.' wat ook belangrijk is de aardap pelen zijn daar al binnen. Momen teel worden al aardappelen uit de Bondsrepubliek naar ons land geëxporteerd, hetgeen ongewoon is voor deze tijd van het jaar. Raak slepen ne t zegt de heer R. van den Hoek. veinctionaris van het Produktschap A nv/lnnnolon rvnoloor» g« or Aardappelen in Den Haag. Hij AarCUippeleil OpSl<t<Ul c udt het er (daarom) op, dat de J 1 jai ijzen de komende tijd misschien V&aK IllGt VOOrUCllff zieig iets kunnen stijgen. Maar de zij ate daarvan hangt in belangrijke i, t ate af van hetgeen er terecht enomt van het rooien van de aar- looi ppelen die nog in de grond zit- ia en dit is afhankelijk van de zj lersomstandigheden in de komen- _n< weken. ;veigroothandelsnotering voor bint- (een belangrijke aardappel in s land, die veel in zakjes van 2.5 5 kilo wordt verkocht), blijkt in itterdam te zijn opgelopen van 11 ilden de honderd kilo op 14 okto- r, via 14 gulden op 21 oktober en gulden 50 op de 28e, tot 21 lden op 4 november. Dat is van cent per kilo tot 21 cent. De ;enheimer (die van veel minder lang is), steeg gedurende die vier :ken in prijs van 20.50 tot 34.50 per honderd kilo. de termijnmarkt voor bintjes ijkt de prijs al enige weken te hommeien tussen de 23.50 en 26.50. Deze noteringen, die wor- n afgesloten op april volgend ar, blijken dus vrij stabiel. De heer Van den Hoek heeft nog een waarschuwing voor de mensen die maar raak slepen om een fikse wintervoorraad aardappelen op te slaan. In vele gevallen pakt dat voor de consument teleurstellend uit, zegt hij. Vooral in stadswonin gen hebben de mensen daarvoor geen geschikte plaats, weet men vaak niet hoe aardappelen moeten worden opgeslagen en weet men meestal ook niet welke aardappelen geschikt zijn om lang te bewaren. een koopdrang deze prijzenontwikkeling valt. dus de heer Van dei? Hoek, op te iken. dat er geen abnormale opdrang bestaat. Zouden de vak- insen de boeren, de handela- n in de produktiegebieden en in stad en de buitenlandse afne- "s werkelijk tekorten ver- tchten, dan zouden zij nu wel or hogere prijzen kopen, of zich dekken. In samenhang daarmee, uden de noteringen op de markt termijnmarkt. dan sterker opge- pen moeten zijn. n belangrijk element hierbij is llicht de aardappelenoogst in est-Duitsland. Daar is de op- engst groter dan vorig jaar en Als het tegenvalt heeft de consu ment geen geld verdiend, maar juist meer uitgegeven. Bovendien zijn er in zo'n geval geen aardap pelen bespaard, maar verloren ge gaan, zo voegt de heer Van den Hoek hieraan toe. Niet somber Somber is men evenmin bij het Produktschap voor Groente en Fruit in Den Haag als gevraagd wordt naar de toestand van een ander belangrijk (winter) voedsel; de ui. De heer G. Mulder, hoofd van de afdeling documentatie, kan momenteel echter nog niet méér dan een voorlopige indruk geven. Maar op grond van de gegevens (ramingen) over de uienoogst, be cijfert hij het verschil tussen vorig jaar en dit jaar op zes procent. Dit zou betekenen, dat de opbrengst dit De meeste huisvrouwen doen er verstandig aan niet te veel aard appelen op te slaan. jaar zo'n 20.000 ton lager zal uitko men: een teruggang van 335.000 ton vorig jaar tot zo'n 315.000 ton dit jaar (bij een aanvankelijke ra ming van 395.000 ton). Gezien de zware regenval hebben de nog te oogsten uien op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden (de helft van het Nederlands are aal. dat in tótaal 10.000 hectare groot is schade opgelopen, waar door ze waarschijnlijk slechts be perkt houdbaar zullen zijn. Het is daarom niet denkbeeldig dat de eerstkomende maanden wat over aanbod in uien zal ontstaan. Daar na verwacht de heer Mulder een relatieve, maar geen échte schaar ste. Vóór het begin van de "natte moesson' was in het door regen getroffen gebied het vijfde deel van het uien-areaal geoogst. m een verslaggever 1LBURG Staatssecretaris Haze- tmp van economische zaken raadt melkslijters aan hun concurren- epositie ten opzichte van winkel- incerns te versterken door samen- erking bij inkoop, verbetering van efficiëncy in de opslag en distri- ïtie en van de verkooppolitiek wat :treft de samenstelling van hét sortiment, de prijsstelling en de rvice. Samenwerking kan belang- jke economische voordelen ople- ■ren. De heer Hazekamp zei dit in ilburg tijdens de jaarvergadering in de Algemene Vereniging voor eikvoorziening in Zuid-Nederland, staatssecretaris merkte op, dat melkfabriek in de melkslijter ;n regelmatige maar ook bewerke- jke afnemer ziet, die kleinere hoe- lelheden tegelijk inkoopt dan het inkelconcern. Hij achtte het reëel, at een fabriek hogere kosten in ikening brengt aan haar bewerke- jker" klanten. Willen melkslijters de onderhandelingen met de in- ustrie een vuist kunnen maken, an zouden zij gezamenlijk moeten ikopen. taatssecretaris Hazekamp ontken- e, dat de grootwinkelbedrijven unten met melk. Stunten zou zijn Is de melk aan de consument werd irkocht tegen een prijs die onder inkoopprijs ligt. De grootwinkel- edrijven kunnen ^lleen goedkope- i melk aanbieden doordat zij grote artijen van de melkfabrieken af- emen. itussen gaan de produktschappen >or zuivel en dat van granen, za- en en peulvruchten onderzoeken de bezorging van melk en brood og wel verantwoord is. Men hoopt üor een gedeeltelijke inkomensga- mtie een halt toe te roepen aan snelle afneming van het aantal ezorgers. Er zijn plannen bij de teelfabrieken per 100 kilo brood- loem zes cent te heffen, die in de arantiepot zou moeten vloeien. In- loed op de broodprijs zal het niet ebben. AMSTERDAM Volgens de voorzitter van het houtvoorlichtings instituut, de heer W. J. A. Beerkens, zal er altijd hout voorhanden zijn, mits de mensen hun gezond verstand gebruiken. Hij weer sprak de bewering als zou bij continuering van de huidige hout- produktie de wereld over vijftig jaar niet meer over bosbestand beschikken. an een verslaggever MSTERDAM In de eerste ne en maanden van dit jaar zijn in iederland bijna zes procent meer ieuwe motorfietsen gekocht dan i dezelfde periode van vorig jaar. olgens de kentekenregistratie van e RAI in Amsterdam werden 8.771 egen 8.281 motorfietsen verkocht. n het bijzonder de maanden au- ustus en september gaven goede èsultaten te zien. In augustus lag e verkoop 30 procent hoger (1.250 egen 967) en eer. maand later zelfs 50 procent (1.316 tegen 526). De heer Beerkens deed zijn uitspra ken in het RAI-congrescentrum in Amsterdam op de Houtdag. 1974. Naar zijn mening hoort men al te lichtvaardig spreken over roofbouw in het wereld-bosareaal. Zij die da gelijks te maken hebben met dit WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van justitie is er van overtuigd dat opsplitsing van Inter national Business Machines Corpo ration (IBM) de enige manier is om de greep van de maatschappij op de computerindustrie teniet te doen en de concurrentie te bevor deren. Over de voorbereiding van het komende proces tegen IBM heeft het ministerie meegedeeld dat een gedwongen reorganisatie van de maatschappij zijn voornaamste doelstelling is. IBM wordt er van beschuldigd de kartelbepalingen te hebben overtreden. De voorberei ding van het proces heeft bijna 6 jaar geduurd. Het doel er van is meer schakering aan te brengen in de Amerikaanse computerindustrie. Het zal niet worden bereikt bij alles wat minder is dan een om vangrijke structurele reorganisatie, zo zei het ministerie. NED. FONDSEN IX NEW YORK NEW YORK Kon Olie noteerde giste ren (in dollars) 26%-Vi (25%-26), Unile ver 27%-% (27%-%), Philips 7%-% (7%-%) en KLM 15 (15%). Opgave Horn- blöwer Weeks. GEORGETOWN Ghana, Haiti en de Dominicaanse Republiek zijn woensdag geaccepteerd als volwaar dig lid van de Internationale Bauxiet-Associatie (IBA) die op het ogenblik vergadert in Georgetown, de hoofdstad van Guyana. De orga nisatie heeft nu tien leden. Oprich ters waren Guyana, Suriname. Ja maica, Australië. Guinee, Sierra Le one en Joegoslavië. Besloten werd India en Trinidad en Tobago uit te nodigen overleg bij te wonen als waarnemers. natuurprodukt weten, dat in vele landen al heel wat genuanceerder wordt gedacht over de toekomst van het produkt hout. Zowel in de Europese landen als in de Verenig de Staten en Canada wordt al ge durende vele tientallen jaren de herbebossing systematisch aange pakt onder overheidstoezicht, ter wijl in sommige landen van Azië de overtuiging voor de instandhouding van het bosareaal op duidelijke wijze doorbreekt. Andere gebieden, zoals Brazilië, zijn uitsluitend geïnteresseerd in de le vering van half- en eindprodukten, en in Afrika wordt al jaren op zeer selectieve wijze gekapt. Weinigen zijn ervan op de hoogte dat slechts één boom per hectare uit het bos wordt gehaald. AMSTERDAM. LONDEN De goudprijs heeft ook gisteren de op waartse beweging voortgezet. In Londen werd op een zeker moment notering bereikt van 179,50 dollar per ounce (van 31.1 gram), hetgeen slechts 50 dollarcent beneden het record van 180 dollar van 3 april j.l. was. Door winstnemingen ging later echter een deel van de aan vankelijke prijsstijging verloren. In Amsterdam was het van hetzelf de laken een pak. Hier kwam de goudprijs donderdag op 14.830,- 15.230 per kg., tegen woensdag 14.720-15.120 per kg. Handelaren waren van mening, dat het niet lang meer zal duren voor de grens van 200 dollar wordt bereikt. Zij verwachten dat tegen het einde van het jaar of begin volgend jaar. In veertien dagen tijd is de goud prijs maar liefst ruim 20 dollar hoger geworden. Een ontwikkeling die o.a. wordt toegeschrevenaan de veronderstelling, dat de vraag krachtig zal toenemen als op 1 januari a.s. in de VS de wet in werking treedt, die Amerikaanse burgers het recht verleent goud te bezitten en te verhandelen. De vraag naar goud wordt verder aangemoe digd door de onzekere economische vooruitzichten voor de VS en ande re westerse industrielanden, alsook door de onrust in het Midden-Oos ten en de zwakke positie van de dollar op de wisselmarkten. TOKIO De Japanse kopersmelte rijen willen ruim 100 miljard yen (ongeveer een miljard gulden) van hun regering, welk bedrag onmid dellijk ter beschikking moet wor den gesteld voor de financiering van hun voorraden kopererts, con centraat en elektrolytisch koper. Volgens hen is dit geld nu onmid dellijk nodig omdat het ministerie van internationale handel en in dustrie voor onbepaalde tijd geen vergunningen meer afgeeft voor het uitvoeren van koper. Dit minis terieel verbod kwam na de toene mende kritiek van de in de CIPEC verenigde Koper Exporterende Lan den dat de Japanse koperexport onlangs de daling van de prijzen op de wereldmarkt heeft veroorzaakt. De koperuitvoer van Japan was al aanzienlijk beperkt, maar in febru ari stond het ministerie de verkoop van koper naar het buitenland weer toe om het koperoverschot in Japan te verminderen dat werd veroorzaakt door de slechte gang van zaken op de Japanse markt. Vorige maand werd gezegd dat Japan dit begrotingsjaar een koper overschot zal hebben van ruim 400.000 ton. ROTTERDAM De heren L. J. Hemmes en P. J. Schouten, de op richters van de onroerendgoed-be- leggingensmaatschappij Immofund hebben weer vrijwel alle macht in handen. De heren Schouten en Hemmes hadden onlangs van een Engelse beleggingsmaatschappij het 60 pet. belang in de beleggings maatschappij Immotrade gekocht, wat deze onderneming eerder van de Nederlanders had overgenomen. Die maatschappij Immotrade is be langrijk in de hele kwestie, omdat zij het beheer voert over de drie vastgoedbeleggingsfondsen. Immo fund 1962. 63, en 64. Er was tegen de benoeming van de heren Hemmes en Schouten nogal wat oppositie omdat zij binnen de ingewikkelde organisatiestructuur van Immofund teveel functies zou den hebben verzameld. Op een vergadering van participa tiehouders konden Hemmens en Schouten zich zelf in de raad van bijstand kiezen, hoewel zij in het totaal van de Immofundsfondsen maar een belang van 25 pet. heb ben. Zij profiteerde van het gebrui kelijke absentisme op vergaderin gen van aandeelhouders of partici panten. De voorzitter van de raad van bijstand, de heer W. Knoppers, stapte na de verkiezing van Schou ten en Hemmes op. KOEWEIT Ongeacht welke rege ling zal worden getroffen voor de vaststelling van de olieprijzen blijft het streven van de olieproduktie- landen gericht op een verhoging van de olie-inkomsten en niet op een vermindering. Dit heeft Koe- weit's minister van financiën en olie. Abdel-Rachman Al Atiqi, verklaard. Koeweit is één van de zes landen aan de Perzische Golf waarvan de ministers het komende weekeinde in Aboe Dhabi zullen vergaderen over het prijsbeleid voor olie. Ook Iran zal daar verte genwoordigd zijn. Als tot een verlaging van de zoge heten 'posted price' (fictieve prijs op basis waarvan de belastingen en royalties worden berekend) wordt besloten, zal het verschil gecom penseerd moeten worden door een verhoging van belastingen en roy alties die de oliemaatschappijen voor het hun toekomende deel (ge middeld veertig procent) van de totale produktie moeten betalen, aldus Al Atiqi. In ieder geval wordt de winst van de olieconcerns dan beperkt, maar 'onze belangstelling gaat in de eerste plaats uit naar een verhoging van de olie-inkom sten'. In derde kwartaal van lopende jaar DEN HAAG De Koninklijke/Shell Groep heeft in het derde kwartaal van het lopende jaar bijna het dubbele verdiend van de overeenkomstige periode van vorig jaar. De nettowinst over het tijdvak juli t.e.m. september kwam nl. uit op 304,3 miljoen pond- sterling (een Brits pond is momenteel ca. 6,15), tegen 166.8 mil joen pond sterling in dezelfde maanden van 1973. Een toeneming van ruim 82 procent. jl. ingevoerde kostenverhogingen van ruwe olie en de algemene in flatie zullen de winstmarge op olie geheel ongedaan maken, tenzij deze stijgende kosten in de marktprijzen tot uitdrukking mogen worden ge bracht. Voor 1974 zijn de geraamde kapi taaluitgaven ongeveer 1.000 miljoen pond. vergeleken met 665 miljoen pond over 1973. De kapitaaluitga- venin de eerste negen maanden bedroegen 637 miljoen pond, het geen in overeenstemming is met de raming voor het gehele jaar. Het toekomstig niveau van de kapitaal uitgaven zal afhangen van de vraag of de winstmarges voldoende zijn. De Kon./Shell tekent bij de cijfers aan. dat 'onvoldoende wordt inge zien dat de algemeen aanvaarde administratieve beginselen die aan de berekening van deze resultaten ten grondslag liggen, steeds minder betekenis krijgen. Zij geven alleen in tijden van relatief stabiele prij zen een redelijk beeld van de wer kelijke financiële positie van een onderneming. De toepassing van deze beginselen onder de huidige omstandigheden, waarin met name in de olie-industrie de kosten steeds verder stijgen, geeft een sterk vertekend beeld van de wer kelijkheid. Voor de continuïteit van een on derneming moeten winsten die no dig zijn om voorraden te vervangen tegen hogere kosten niet als win sten worden beschouwd. Voor be- Door deze ontwikkeling beliep de nettowinst van de Groep over de eerste negen maanden 871.7 mil joen pond sterling, tegen 423,8 mil joen pond aan het einde van de eerste negen maanden van het ver streken jaar. Er was derhalve spra ke van een winststijging met bijna 106 procent. De aanhoudend gunstige resultaten van Shell Oil Company in de Vere nigde Staten en van Shell Canada droegen in belangrijke mate bij tot het resultaat over het derde kwar taal. Samen met de gestegen In komsten uit de groeiende sectoren gas en chemie van groepsmaat schappijen buiten Noord-Amerika, vormden zij ongeveer de helft van de winst over het afgelopen kwar taal. De internationale oliesector buiten Noord-Amerika geeft echter aanleiding tot ernstige verontrus ting. Winstmarge In het derde kwartaal bedroeg de totale winstmarge in de oliesector buiten Noord-Amerika circa 1 dol- Jar per barrel, ongeveer 15 dollar cents minder dan in de eerste helft van het jaar. Op basis van de in het derde kwartaal geldende ver- vangingskosten was deze winstmar ge echter slechts 50 dollarcens per barrel, daar de resterende 50 dol larcents uit niet gerealiseerde voor- raadwinsten voortkomen. De door de produktielanden per 1 oktober In miljoenen ponden Verkopen Omzetbelasting e.d. Bedrijfsresultaat Andere inkomsten Aand. in ondernemingen Interestbaten Totale inkomsten Aank.- en bedrijfskosten 2.468.6 Opsporing Afschrijvingen Interestlasten Belastingen Aandeel derden Totale kosten Netto resultaat Winst per aandeel 'Koninklijke'* 3e kwartaal 1974 1973 1974 1973 4.447.5 2.616,7 12.616,0 7.284,7 876,7 851.9 2.497,8 2.264,1 3.570.8 1.764,8 10.118.2 5.020.6 68.6 54.3 198.0 144,3 i 28.1 20.6 44.0 62,7 59,3 24.6 150,4 60,6 3.726,8 1.864.3 10.510,6 5.288.2 2.468.6 1 220.0 6.726.0 3.488.5 77,3 56,8 202,3 155,6 112.5 109,3 U37.3 324,4 51.9 34.9 124.0 100.1 672.3 267,7 2.149.0 761.7 39,9 8.8 100.3 34,1 3.422.5 1.697,5 9.638.9 4.864,4 304,3 166,8 871,7 423,8 8.56 4.84 24,82 13,22 lasting- en andere doeleinden doet men echter alsof er toch sprake is van gerealiseerde winst. De omvang van het probleem blijkt duidelijk uit de olievoorraden, die voor Shell-maatschappijen buiten Noord-Amerika aan het eind van het derde kwartaal 1974 ongeveer gelijk waren aan die van een jaar geleden. De kosten waren echter 1.200 miljoen pond hoger drie maal zo hoog als toen. De op het vierde kwartaal betrek king hebbende kostenverhogende maatregelen van de OPEOlanden zullen de kosten van de voorraden met nog eens 100 miljoen pond doen toenemen. De gebruikelijke administratieve methoden leiden in tijden van inflatie niet alleen tot een overdreven voorstelling van de winst omdat onvoldoende wordt af geschreven, maar ook tot een on juist beeld van het rendement door te lage weergave van de huidige waarde van het geïnvesteerde kapi taal'. DEN HAAG Nederland zal rond 480 miljoen gulden ter beschikking stellen van de zgn. 'oliefaciliteit' van het Internationale Monetaire Fonds" (IMF). Uit dit fonds kan overbruggingsfinanciering worden gegeven aan landen, die door de gestegen olieprijzen in betalings moeilijkheden zijn geraakt. Minister Duisenberg (financiën) heeft dit bekend gemaakt in een brief aan de Tweede Kamer. Dr. Zijlstra, president van de Neder- landsche Bank heeft deze Neder landse deelneming goedgekeurd. Zij is mogelijk door de gunstige positie van de Nederlandse betalingsbalans en reserves. De regering wil met deze deelneming voorkomen, dat olie-verbruikende landen, die kam pen met ernstige betalingsbalanste korten, zouden worden gedwongen tot drastische akties. die het gevaar vpor het ontstaan van een wereld recessie slechts kunnen vergroten. Omgerekend uit de desbetreffende sterlingbedragen tegen de gemid delde koersen in de verschillende perioden. Onderscheidingen Benoemd tót ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: ds. F. L. van Duikeren, emeri tus-predikant van de hervormde gemeente te Someren en H. J. Blaas te Scherpenzeel. coördinator- bedrijfsleider bij de N.V. Centraal Autoherstel bedrijf te Utrecht. LONDEN De Bank voor Buitenlandse Handel van de Sowjet- Unie onderhandelt met een consortium van westerse banken over de opneming van een lening van honderd miljoen Euro-dollar met een looptijd van vijf jaar, zo is in bankkringen in Londen verno men. Het is voor het eerst dat een Russische staatsinstelling zich tot de markt voor Eurodeviezen wendt, die voornamelijk in Lon den is geconcentreerd. Een van de Londense banken die bij de on derhandelingen betrokken is, is Moscow Narodny Bank. maar com mentaar van die kant was niet te krijgen. Van een verslaggever UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales NVV, NKV ea CNV is met de drie aangesloten vervoersbonden ernstig verontrust door de Amerikaanse plannen om het passagiersvervoer van de KLM van en naar de Verenigde Staten te beperken. Zij hebben minister Wes terterp van verkeer en waterstaat gevraagd om zich als leider van de onderhandelingsdelegatie met kracht te blijven verzetten tegen de gestelde eisen. De vakcentrales zijn van mening dat de dreigende eenzijdige Ameri kaanse ingreep onaanvaardbaar is. De uitwerking die .een dergelijke beperking op de werkgelegenheid bij de KLM zou hebben achten zij, mede gezien de toch al hoogst zor gelijke werkgelegenheidssituatie in ons land, rampzalig. Dit geldt te meer, aldus het overlegorgaan, om dat een dergelijke ontwikkeling on vermijdelijk een verdere negatieve invloed zou hebben op de Neder landse economie. De centrales vragen en vertrouwen dat de Nederlandse regering, die inmiddels op de hoogte is gebracht van hun standpunt, alles in het werk zal stellen om te voorkomen dat de lopende luchtvaartonderhan delingen een voor Nederland nega tief resultaat zullen krijgen. Het standpunt van de vakcentrales is ook bekend gemaakt aan de Ameri kaanse ambassade met het verzoek de verontrusting kenbaar te maken aan de regering in Washington. De zegslieden in Londen gaven als hun mening dat de Sowjet-Unie er kennelijk op uit is de handelsbe trekkingen met het Westen uit te breiden. De Russische staatsinstel lingen zouden vooral leningen in westerse industrielanden willen op nemen voor de ontsluiting van de omvangrijke natuurlijke hulprbon- nen in de Sowjet-Unie. De onder handelingen moeten naar men zei worden beschouwd als het peilen van de reacties in de westerse fi nanciële wereld. Als ze slagen zal de Sowjet-Unie mogelijk aange moedigd door de overeenstemming die onlangs met de Verenigde Sta ten is bereikt over verbetering van de Amerikaanse handelsvoorwaar- den nadat Moskou had toegezegd dat de beperking van de emigratie van Russische Joden naar Israël zouden worden opgeheven. De staatsbanken en staatshandels- ondernemingen in Oost-Europa nemen vrij regelmatig leningen op in het Westen. Landen als Bulgarij- e. Polen en Joegoslavië hebben zich al vaak om krediet tot consortiums van banken in de industrielanden ggewend. De Sowjet-Unie heeft tot dusver alleen met Europese banken in dollars gehandeld via kanalen als Moscow Narodny Bank in Lon den. Het is voor het eerst dat zij rechtstreeks met westerse banken in contact treedt. ROTTERDAM Ir. G. D. A. Klijn- stra. voorzitter van de raad van bestuur van Unilever NV en vice- voorzltter van de raad van bestuur van Unilever Limited, zal' in de jaarlijkse algemene vergaderingen van aandeelhouders, in mei 1975 aftreden. Hij zal dan de leeftijd hebben bereikt waarop leden van de raad van bestuur van Unilever gewoonlijk hun functie neerleggen. Het ligt in de bedoeling dat de heer H. F. van den Hoven, thans lid van de raden van bestuur, de heer Klijnstra zal opvolgen. Verder zal aan de jaarvergadering drs. H. Meij worden voorgedragen tot benoe ming als lid van de raden van bestuur. NEW YORK 6/11 7/11 31 39% 12% 12% 32% 33 Ti 32% 30% 3£ 32% 26 25? ACF Industries Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am American Brands American Can. Am Cyanamld 22% 22% Am Electr Power 16% 16% Am Metal Climax 35% 34% Am Motors 4% 4% Am Smelt 8t Pej 16% 16% Am Tel Tel 47% 47% Ampes 3% 3% Anaconda 17% 17% Armco Steel 21% 21% Atlant. Richfield 91% 91% Bendis Bethi Steel Boeing Burlington Ind. 21% 21% 26% 26 18% 19ex 17% 17% Can Pacific Ry 14 14 Celanese 28% 28% Chase Manhat-tar 29% 29 Cbessle Systeem 53% 53% Chrysler 9% 9% Ctttys Service 46 45% Colgate Paimoiiv. 25% 25% Colt Industries 25% 26% Commonw Edlsoi 24% 24% Cons Edison 6% 6% Cont. Can 25% 25% Cont. OU 14% 45 Curtlss Wright 6% 7% Curtlss Wright A Dart Ind. Deere and Co. Dow Chemical Du Pont 81) 16% 16% 43% 43% 65% 66% 107% 109% DOW JONES INDEX lodast. Spaman Utlll. Obi. Mods 5 nov. 674.75 153.05 69.82 66.31 N.V. 6 nocv. 669.12 153.55 69.69 66.44 892.9 First Nat City 32% 32% 7 nov. 671.93 156.61 70.68 66.55 902.5 N.V. niet verkrijgbaar Aand. Ubl. lot. u. u 5 nov. 15.960 17.640 1.751 983 393 6 r.ove. 23.930 18.840 1.812 876 552 7 nov. 17.150 22.000 1776 847 543 Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ ütl) Gen Tel éb Tel Getty OU i G! lette Gtmbel Brothers Goodyear I an P Gulf OU 38% 39% 19% 19% 35% l%ex 11% 11% 19% 19% 42% 142% 25% 25% 20 19% 25 25% 17% 17% Illinois Centra) Ind 13% 13% Instlco 6% 6% int Bueln Mach K)exdl87% Intern Harvester 19% 19% Int Nlclt of Can 22% 22% Int Paper 40% 40 Int Tel Si Tel 16% 16% Llng Leraco Voug 9% Litton Ind 3% Lockheed Alrcrai 4 4% Allegheny Pow S 15% 15% Aksona 13% 13 Am Sandard 9% 9% Amsted Ind. 36% 36% 4% Koersen in Montreal Bovla Husky Nat Gas Mass Ferguson Nat Resources SheiJ Canada Ce rro 11% 11% ChadDourn Corn Chase Select Pd 24.03 23.98 7/11 Columbia Gae 21 20% 1 02 Cominco 26% 26% 15% Cont Telephone 10% 15% Fluor Corp Gen Clgar 27% Marcor 15% 16% Martin Marietta 15% 15% May Dep Stores 22% 22 T. McDonnell Dougl 10% 10 MobU OU Corp 34% 33% NaDlaco 26 26% Nat Cash Reglat 17% 18 Nat Distillers 14% 14% Nat Ovpsum 10 10% Nat Stee) 33% 33% Net Lead lod 14% 14% Int Bank Tor Re> Int Flav Prao 2 Int Paper 'S4l Olln Pac Gas and BI Penn Central Pepalco Phelpe Dodge Philip Morris Philips Petr. 17% 17% 20% 20% 1 1% 46% 45 31% 31% 46% 47% 49% 47% Procter Gambi 88% 91 RCA 11% 11% Republic Steel 25% 25% Reynolds Ind. 50% 51% Royal Dutch Petr 25% 26% Ssnta PA Ind. 29% Sears Roebuck 54 Shell OU 48% Southern Co 10% Southern Pacific Southern Rallw Sperry Rand Stand OU Callf. Stand Oil Indian» 90% i Studebak Worth 25% Sun OU 41% 43% 29% 24% Madison Fund Nat Can NV Centr A North West R Texas Oull Texas Inst. Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel. 10% 10% Westlnghouse El. 9% 9% Wool worth 10% 10% N Am Philips Co 15 15 Occidental petr. 11% 12% 28 29% 3% 3% 40 38% Reliance Group Standard Brands Tandy Union Electr. United Electr. Ugl Corp. 8% 8'. 51% 60% 14% 14% 10% 10% 6% 6% 12% 12%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17