SUPRA Van Nelle koffie v nu in prijs verlaaga Inkomen in het Noorden ooit op peil van Westen )prichting opvangcentra voor Surinamers wordt overwogen mm, pliligl Adviesprijzen: Supra Goud f2.68 Supra normaal en snelfilter f2.58 Roodmerk bonen en gemalen f2.48 Prisma f2.24 Philips maakt schorsing 2 Spanjaarden ongedaan vee weken voor proepen tot ildatenactie idieregeling voor irmte isolatie uitgebreid Bouwvakker die ander beroep kiest krijgt wellicht premie 'Discriminatie in regionaal verschil moet bestreden' Chiel Montagne 'Pijproker van het jaar' Vervoersbond wil subsidiëring van busgroepsvervoer ROUW, KWARTET DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T9/K9 wmm. SNELFILTER L GEMALEN !!iii!!!!!!B&^ Koffiebranderijen Sinds1782 A.R.-rapport: Ongelijkheid niet bij voorbaat onrechtvaardig fan een onzer verslaggeverss fan een onzer verslaggevers >EN HAAG De regering denkt aan de oprichting van een op- rangcentrum, waarin de pas in ons land aangekomen Surina- ïiers gedurende een korte periode (van zes weken tot drie maan- len) kunnen verblijven om de overgang niet al te moeilijk te naken. it is gisteren meegedeeld tijdens et overleg, van een delegatie uit i regering met vertegenwoordigers in 108 gemeenten met meer dan $.000 inwoners, over de spreiding ui Surinamers in ons land. 5k al zijn Surinamers NederlanT irs. die ook als zodanig behandeld oeten worden in de praktijk Ijkt dat Surinamers hier bij aan mist nauwelijks gelijke kansen ibben. hatssecretaris Van Dam wees de meen tebesturen er tijdens dit ferleg op. dat de gemeenten voor huisvesting van de Surinamers l de plannen van de regering ge uit kunnen maken van de rege- ig die nu nog geldt voor het ewijzen van woningwetwoningen ji ambtenaren en spoorwegperso- |el. Volgens deze regeling moet m procent van de woningwetwo- hgen voor deze categorie worden reserveerd. De staatssecretaris kgereerde nu een regeling waarin "ambtenaren en de Surinamers ter vijf procent krijgen. Surinamers zouden wel over de [onplaatsen moeten worden ge- ëid, zodat de moeilijkheden van n een verslaggever N HAAG Het hoog militaire echtshof heeft vijf afdelingsbe- lurders van de VVDM uit de le- 'plaats 't Harde wegens het op- :pen tot een 'sit-down-staking' oordeeld tot twee weken onvoor- ardelijke militaire detentie. Ge was vier weken onvoorwaarde- ce detentie tegen de vijf: de 21- igen L. B., J. J en J. V. en de 22- figen G. V. en J. S. staking, waartoe de vijf hadden jeroepen, werd op 8 mei gehou- i. om de ontevredenheid van de DM te uiten over de voorstellen nister Vredeling omtrent com- ïsatie van de weekeind-wachten i de militairen. De krijgsraad d de vijf soldaten twee weken orwaardelijk opgelegd met een beftijd van één jaar, alsmede een fete van 150 gulden. ubsi IN HAAG De op 13 juni in rking getreden subsidieregeling fr warmte-isolatie, zal ook gel- Q voor eigenaars van woningen, I in de periode 21 maart tot en 12 juni van dit jaar isolatie- pieningen aan hun woningen bben getroffen, aldus het minis- ïe van volkshuisvesting en ruim- Ijke ordening. I kunnen daarvoor alsnog een örage aanvragen mits aan de Zwaarden van de regeling is vol- kn. Zij moeten bij hun aanvrage ptonen dat met de uitvoering b dit werk is begonnen in de pode 21 maart tot en met 21 M- Dit kan bijvoorbeeld aan de hd van een prijsopgave, nota of Ptantie. concentratie (gettovorming en de daarmee samenhangende irritatie over-en-weer) worden voorkomen. Minister De Gaay Fortman zei re kening te houden met de mogelijk heid dat ook na de onafhankelijk heid van Suriname (per 31 decem ber 1975) de Surinamers naar ons land zullen komen. Er zullen altijd Surinamers zijn die zich bij hun familie willen voegen. De minister wees erop dat er geen land ter wereld is dat de inwoners uit zijn vroegere- kolonieën verbiedt naar het voormalige moederland te komen. In aanmerking genomen dat Nederland ook geen visumplicht kent voor landen als Ghana, Zam bia en Senegal is het ondenkbaar dat deze plicht er wel zal komen voor Suriname na de onafhanke lijkheid, aldus minister De Gaay Fortman. Zaak nu geregeld met berisping Van onze sociaal-economische redactie EINDHOVEN Het college van beroep van Philips in Eindhoven heeft de schorsing vernietigd van de twee Spanjaarden, die enkele weken geleden het middelpunt vormden van een staking in dit bedrijf. Het college een bedriifscommissie die zich met interne beroepszaken bezighoudt heeft gisteren volstaan met een be risping. Aanleiding tot de staking onder de Spaanse werknemers, allen afkom stig uit het woonoord El Pinar, waren de woon- en werkomstandig heden. De aanvankelijke beschuldi ging dat de twee geschorste Span jaarden in blinde woede een aantal tv-buizen kapot zouden hebben ge slagen, is al eerder ingetrokken. Het college is nu tot de conclusie gekomen dat de twee mannen be kend staan als goede werknemers en dat taalmoeilijkheden bij het ontstaan van het conflict dat een week duurde een belangrijke rol hebben gespeeld. Gebleken is dat het conflict tot uitbarsting kwam, toen de twee marinen vijf minuten voor beëindi ging van de werktijd nog een op dracht kregen. Als gevolg van die opdracht zouden ze de bus naar huis missen. Toen zij in niet mis te verstane bewoordingen uiting ga ven aan hun ongenoegen, volgde de schorsing. Het college vindt de hef tige reactie, mede gezien de taal moeilijkheden, wel begrijpelijk, maar er zou toch sprake zijn van 'een niet aangepaste reactie op een niet onredelijke opdracht'. De zaak is nu afgedaan met een berisping. CNV-bestuurder H. van Deijk zei gisteren waardering te hebben voor de grondige wijze waarop het colle ge dit soort zaken aanpakt. 'Dat zou ik ook gezegd hebben wanneer we de zaak hadden verloren', aldus de heer Van Deijk. Ook wees hij erop dat Philips momenteel 'met een sneltreinvaart' werkt aan de problemen en grieven, die al langer leefden onder de Spaanse werkne mers. AMSTERDAM Het ministe rie van sociale zaken onder zoekt de mogelijkheid om zowel werkende als werkloze bouw vakkers, die een ander beroep kiezen, een premie te geven. Het directoraat-generaal voor de Arbeidsvoorziening bestudeert op dit ogenblik de 'definitieve vorm', waarin deze premierege ling gegoten dient te worden. Dit heeft de directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening, rar. W. A. Renardel de Lavalette, tegen El- seviers Weekblad gezegd. De defini tieve voorwaarden, waaronder dit plan moet gaan werken, zullen bin nen enkele weken rond moeten zijn. Het plan zou in ministers Boersma's werkgelegenheidsnota moeten worden opgenomen. Deze nota wordt tegen het eind van dit jaar verwacht. Mr. De Lavalette kan nog niet bij benadering zeggen hoeveel bouw vakkers er af moeten vloeien 'om dat we nog steeds geen inzicht hebben of de overtollige nieuw- bouwbouwvakkers ingezet kunnen worden op vernieuwingsprojecten en als dat eventueel wel mogelijk mocht zijn, hoeveel dat er dan zul len zijn'. 'Maar dan nog vind ik dat we op dit ogenblik behoefte aan zo'n re geling hebben. Deze overtollige bouwvakkers kunnen daar voorlopig toch niet geplaatst worden, gezien het langzame tempo waarin ver nieuwingsprojecten van de grond komen. Tegen de tijd dat vraag en aanbod elkaar ongeveer in even wicht houden, kun je alsnog beslui ten de regeling in te trekken', aldus mr. Renardel Lavalette. Nederland telt momenteel meer dan 25.000 werkloze bouwvakkers. JEN Nooit zal het gemiddeld inkomen in Noord-Nederland het peil van het westen bereiken, ijl gisteren verschenen ARP-rapport houdt dit als een harde waarheid voor aan het Noorden n ons land. Het rapport vindt dat er maar geen doekjes om moeten worden gewonden. Ook öordelijke werkloosheidscijfers zullen steeds sterker met de conjunctuur op en neer gaan dan het Btionaal gemiddelde. e ARP-Tweede Kamerfractie en e Dr. Abraham Kuyperstichting ebben met hun rapport een ver- ulg willen geven op een rapport, at. men al in 1971 uitbracht. Te- ins wordt ingehaakt op het Inte- aal Structuurplan (ISP) dat nu or het noorden in de maak is. De r. zeggen dit vanuit bijbelse nor en te willen doen en heeft het pport een politieke lading meege ven, die van meer algemene be- kenis is dan alleen voor het lorden. Zo wordt gesteld dat de ndens om de gehele samenleving politiseren tot een totalitaire sa- enleving zal leiden, waarin de erheid alle touwtjes in handen eft. 'er regio dit verband vindt de ARP het jthutsend dat 'de regio's' als van- fsprekend de oplossingen voor n problemen uit Den Haag ver- ichten. En van uit gaande dat 'in beis licht' rechtvaardigheid niet iter mag worden gezien als een ^iaal-economische gelijkheid, irdt geconcludeerd dat inkomens gelijkheid niet bij voorbaat, on- jhtvaardig is. 'Ongelijkheid en rechtvaardigheid worden vereen- vigd. Dat is te gemakkeluk, on- ist, en het zou bovendien tot :hwekkende conclusies leiden'. >t a.r.-rapport zegt de wijsheid et in pacht te hebben en niet ecies te weten welke mate van regionaal inkomensverschil dan wel gerechtvaardigd is. Dat vindt zij ook niet zo belangrijk. 'Waar het begrip in de Bijbel wordt gebruikt gaat het primair om de sociale relatie'. Waar het om gaat is discri minatie te voorkomen. Het discri minatoire aspect van het inko mensverschil moet met een slag vaardig regionaal beleid worden be streden. De relatie met de Bijbel aanduidend stelt de ARP: Tedere mens is geroepen tot het rentmees terschap zowel ten opzichte van de natuur (milieu - red.) als ten op zichte van zijn medemens'. Sjaloom Hoewel de ARP vindt dat het begrip, 'sjaloom' niet met politieke midde len kan worden waargemaakt, moet het toch worden ingevoerd in het regionale beleid. De Sjaloom wordt negatief beïnvloed door het 'jam- merklachtenbeleid', dat het Noor den in het verleden vaak heeft ge voerd, maar nu gelukkig niet meer. Er wordt vaak teveel waarde ge hecht aan de verwachtingen over de bevolkingsgroei, aldus voorts het rapport. Wijzigingen van die ver wachtingen hebben echter nooit wezenlijke invloed gehad op het nationale beleid. Omdat het zonder bevolkingsprognoses niet gaat, vindt de ARP bevolkingsprognoses per vier jaar wenselijk, zodat men steeds een aangepast beleid kan voeren. Om de discriminatoire aspecten in zake de regionale verschillen te be strijden, moet volgens het rapport het thans gehanteerde instrumen tarium (premies voor zich vestigen de industrieën enz.) worden ge handhaafd en tevens verder moet worden uitgebouwd. De samenstel lers van het rapport vinden het overigens een fictie te geloven dat het regionaal beleid zo succesvol moet zijn dat het zich zelf overbo dig maakt. Stasneuzen Wat het milieubeleid betreft vindt men dat 'stadsneuzen' niet moeten gaan uitmaken wat op het platte land al dan niet hinderlijk is. Van afkomst stedelijke forensen maken het boeren vaak moeilijk doordat zij op grond van wat hun verwende neuzen waarnemen vaak met suc ces een beroep doen op de hinder wet. Men kan koeienlucht en mest- geur op het platteland echter toch moeilijk als milieu-verpestend be schouwen. De hinderwet zou daar om maar moeten 'gesplitst' in een deel voor het platteland en een - Regering overlegt met gemeenten deel voor de stad. Boeren die moe ten gedogen dat hun grond slechts beperkt agrarisch mag worden ge bruikt dienen eventueel een 'rent- meësterspremie' te krijgen in de vorm van een jaarlijkse hectare toeslag. Daar zitten wel wat haken en ogen aan vast, maar in Zwitser land. Oostenrijk en Engeland kent men ook zoiets Fabrieken Volgens het rapport is -het een goed idee om fabrieks- en kantoorpan den in het Noorden 'op voorraad' te bouwen, zodat gegadigden die zich willen vestigen hun bedje gespreid vinden. In België en Engeland heeft men daarmee goede ervarin gen opgedaan. Wat de vergunnin- geriafgifte betreft zouden we heel wat minder bureaucratisch te werk kunnen gaan. Ook ziet men niet in dat de vestiging van nieuw scholen in Noord-Nederland afhankelijk moet zijn van computerachtige ge talsnormen die landelijk gelden. Fiscaal voordeel voor de regio vindt men ook goed. Men moet eens op houden de fiscale politiek van nu als een heilige koe te behandelen. Wat de Noordelijke Ontwikkelings maatschappij (NOM) betreft: Het Noorden zou over de deelname aan en financiering van het noordelijke bedrijfsleven met rijksgelden meer te vertellen moeten hebben. Dat zou kunnen door de rol van de minister van Economische Zaken, die het nu zelf regelt, te beperken tot een veto-recht. Het rapport, dat gisteren door fractievoorzitter mr. W. Aantjes in Assen ten doop is gehouden, is gemaakt door een werkgroep onder voorzitterschap van mr. J. P. Miedema. Disk-jockey Chiel Montagne (midden) is 'Nederlands pijproker 1974' geworden. Tweede in de door een Groningse tabaksfabrikant georganiseerde verkiezing werd de Groningse wethouder Max van den Berg (links). Derde werd minister Van Doorn van CRM (rechts). UTRECHT De algemene christe lijke bond van vervoerspersoneel, de ACBV, wil dat de overheid het groepsvervoer per bus gaat subsi diëren. De lijndienstondernemingen worden op economische gronden gedwongen het groepsvervoer af te stoten naar particuliere busonder nemingen, hetgeen een steeds ver dergaande uitholling betekent van de functie van het openbaar ver voer, aldus de ACBV in zijn bonds orgaan 'Het Seinlicht'. De ACBV constateert dat het aantal reizigers per bus en tram de laatste tien jaar met 30 procent is afgeno- men. Daartegenover staat een stij ging van het groepsvervoer van 23 procent in dezelfde periode. Maar omdat het openbaar groepsvervoer evenals de lijndiensten in de rode cijfers is gekomen, wordt een groot deel van deze markt door particu liere ondernemingen opgeslokt. De ACBV vraagt zich af of, waar parti culieren zich niet onderwerpen aan cao's en rijtijdenbesluit, zelfs niet gesproken kan worden van beunha zerij. Als argument voor de subsidiëring voert de ACBC aan, dat er ook bij het groepsvervoer sprake is van mensen die op dit vervoer zijn aan gewezen: ze zijn te rekenen tot de meest kwetsbaren van onze samen leving, zoals schoolkinderen (vooral van blo- en lom-scholen), minder validen naar sociale werkplaatsen en arbeiders naar industriële cen tra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9