Linkse fracties slikken optreden tegen kliniek dichtbij fommetitaar Moties tegen 'abortus-beleid' van Van Agt verworpen (oorden des lands "•optimistisch nocratische zege ionkew wordt versleept Ontslag dreigt 140 werknemers Van Agt lijkt ruim ontwerp niet te zullen ondertekenen het weer Niet waterdicht Blad spreekt van 'belazerpijpje' weerrapporten die arme Europese vrouwen parlementslid verjaarspret prikpil geslacht nadruk OUW/KWARTET DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 F- BINNENLAND T5/K7 da commissie uit de ARP heeft leren een vervolgrapport over het fcden laten verschijnen. In dit fkstuk wordt er oder meer) vanuit jaan dat dit gebied een inkomens- Jterstand als onvermijdelijk zal :ten aanvaarden. Dit uitgangspunt jdt gelanceerd als een onontkoora- waarhcid. Het is wel eerlijk om kingen bij hun naam te noemen en jchien heeft de commissie ook wel 4k. Dat woordje 'misschien' moet Jchter wel bij. Daardoor wordt het weer wat moeilijker. Want de Ikan die achterstand wel als rmijdelijk aanvaarden, maar het toch wel wat ver dit als een dute waarheid te lanceren, zover wij weten heeft ook de geen economische profeten in midden. Het gevaar is dat een jelijk uitgangspunt een eigen leven leiden. Dat zou betekenen dat de ■se overheid regionale achter- !en als normaal gaat beschou- t-1 De commissie uit de ARP kan Hsvel beweren dat achterstanden een gemiddelde inkomensachter- pp niet bij voorbaat onrecht- dig hoeven te zijn, aan de andere is zo'n uitgangspunt moeilijk te jpen aan degenen die deze ach- ind hebben. Anti's stellen dat de discriminatoire ten van de achterstand bestreden y en worden. Waar ligt echter de tussen een achterstand die wel liet discriminatoir is? In deze •ens originele blauwdruk wordt pjjgeven dat men zelf, in dezen de ^id ook niet in pacht heeft. Laten daar dan wat dit aspect ft op houden. foorlopigc gegevens voor de re- economische ontwikkeling die 3;ter Boersma gisteren in de Stich- ivan dc Arbeid heeft onthuld, in duidelijk aangetoond dat dit ^Jet de economische situatie in 'Zp- en buitenland te optimistisch beoordeeld. Het lijkt erop, dat ncessie waar we al enige tijd mee x«kken hebben, een kwaadaardiger waer heeft dan aanvankelijk werd H^en. De tot nu toe door het FAt genomen maatregelen hebben LJiiet het resultaat opgeleverd dat mocht worden verwacht. jabinet staat nu voor de taak om ft denkbeelden te komen die niet k I in puur economische zin indruk- ind zijn, maar die bovenal bij Sdrijfsleven zélf als geloofwaar- ler zullen komen. Dat betekent dat de regering een serieuse j doet, de verdenking weg te I dat zij het ondernemingskli- eigenlijk beschouwt als een her- (im of als een doorzichtig onder- ksmoesje, waaraan niet al te ie aandacht behoeft te worden ^°itijds mogen we van het bedrijfs- (cerwachten dat het in het licht fe nieuwe gegevens zijn gezind- n streven richt op het bereiken In akkoord. Een grote mate van Kindheid zal in de komende tijd (eerlijk zijn. Imerikaanse verkiezingen zijn Ie Republikeinen op een fiasco pen. Een ontevreden Amerika :s hee' gezegd tegen de partij, die er d Nixon in het zadel hielp en daarmee tenminste wat frisse epompt in de bedompte politie- |osfeer in de Verenigde Staten, uiteraard niet na te gaan wat zwaarst heeft gewogen bij de aaj laanse kiezers: de verontwaardi- 1 d rer het Watergate-schandaal of :1 tede over de economische ma- Jeit is zij de partijgenoten van |een flink pak rammel hebben Even hebben de Republikei- illusie gehad dat zij na het van president Nixon in au- (le schade van Watergate snel kunnen herstellen. Met Gerald het Witte Huis leefde de ,el op. Even bestond de nei- te doen alsof er nooit iets was, maar daar is zij op dit wel vanaf geholpen, snirs imocraten hebben nu in het an Afgevaardigden een twee- leerderheid. Dat klinkt indruk- der dan het is. Zij kunnen in de Bii elk veto van president Ford hmen, maar komen in de Se- jh altijd nog een paar stemmen Bovendien komt het bijna )or, dat alle Democraten gelijk ;e, 3 j,. De grote overwinnaars van ">19 (^kiczingcn zullen daarom pre- 27. sFord waarschijnlijk niet zo le, 34i wet kunnen voorschrijven. 0. eelirende strubbelingen tussen de it en het Congres zouden trou- 1 onvrede in de VS gemakke- fiSrïlncn vergroten en er zitten in ocratische partij genoeg politi- lat te voorkomen. \RA h dlngsf -om1! verslaggever lel diboAM Het Rotterdamse bewu^bedrijf Smit-Tak maakt op i Mozfjbiik de Shell-tanker 'Metu- >re 19'na zes weken vast te heb- Coelhfceten 0p de rotsen in de ngs 0van Magelhaen op 26 sep- werd vlotgetrókken, sleep- ef door Ferry Mingelen DEN HAAG Als een bokser die net de match van het jaar had gewonnen, liep de KVP- fractieleider Andriessen gister nacht na afloop van het abor tusdebat in de Tweede Kamer rond. Grote tevredenheid straal-, de van zijn gezicht. Zijn partij genoot minister Van Agt had in een volgens de KVP 'briljant' betoog de vervolgingsactie tegen de abortuskliniek in Heemstede verdedigd en alle vier de moties van WD, DS'70 en CPN tegen het beleid van de minister wa ren mede door een groot deel van de linkse regeringsfracties verworpen. Dat laatstè was geen verrassing. Van tevoren was al duidelijk dat die fracties de door hen zo bestre den actie tegen de kliniek zouden slikken om een kabinetscrisis te vermijden. Het was natuurlijk niet leuk voor de PvdA toe te moeten staan dat een minister uit het pro gressieve kabinet-Den Uyl een abor tuskliniek aanpakt. De linkse fracties troostten zich echter met de gedachte dat het debat niet de hele wedstrijd maar pas de eerste ronde van het abortusgevecht vormde. De rechter moet tenslotte nog beoordelen of de kliniek wer kelijk strafbaar is en gesloten moet worden en in progressieve kring bestaat goede hoop dat de rechter dit niet zal doen. 'Wie het laatst lacht, lacht het best', was de rede nering. - In het afgelopen abortusdebat viel er echter nog weinig voor de PvdA te lachen. Het slikken van deze voorlopige politieke nederlaag werd de linkse fracties niet gemakkelij ker gemaakt door minister Van Agt. De indruk, ook in KVP-kring, be stond dat hij soms meer irritatie aan de linkerzijde veroorzaakte dan nodig was om zijn standpunt te verdedigen. Het waren zeker niet de bekende hapklare brokjes die hij de PvdA liet slikken. De linkse kelen werden er alleen maar rau wer door en dat terwijl de belang rijke krachtmeting op het abortus front, het maken van een nieuwe abortuswet volgend jaar, nog moet komen. Zelfs KVP-leider Andriessen vond dat minister Van Agt wel wat ver ging toen deze zei zich niet te kunnen voorstellen dat een abortus- ontwerp waarin de uiteindelijke beslissing over de ingreep aan de arts wordt overgelaten, zoals in het PvdA-wetsontwerp wordt voorge steld, het Staatsblad zal halen. 'Dit is een buitengewoon voorbarige uit spraak die ik ten zeerste betreur', zei PvdA-fractieleider Van Thijn. Het was geen handige maar waar schijnlijk wel reële uitspraak van mr. Van Agt. Zowel het ruime PvdA-ontwerp als het terughouden de, rond de jaarwisseling verwachte confessionele voorstel krijgen zon der steun van de WD geen meer derheid in de Kamer. De VVD over weegt momenteel echter sterk met een eigen wetsontwerp te komen als tussenoplossing. Dan zijn er drie abortus-wetsontwerpen, waar van alleen het WD-voorstel moge lijk een meerderheid kan krijgen. Uit het debat werd wel duidelijk dat minderheden ook in progressie ve kring moeite met de abortus legalisering hebben. Het D'66-Ka- merlid Imkamp viel op: hij verde- Tevredenheid straalde van Andriessens gezicht. De KVP-fractieleider is hier in gesprek niet ir. P. A. M. Cornelissen (KVP), mejuffrouw G. M. P. Cornelissen (ook KVP). Geheel links: mr. A. Geurtsen (WD) en naast hem a.r.-fractieleider mr. \V. Aantjes. tënspröblemen en de persoonlijke opvattingen van de heer Van Agt maar deze zijn volstrekt onvoldoen de om daarop het vervolgingsbeleid juridisch te baseren. Bij zoveel onzekerheid zou de mi nister op de nieuwe wetgeving moeten wachten, aldus de heer Roethof. Minister Van Agt kon en wilde echter niet op zijn besluit terugkomen. Na in eerste instantie zonder medeweten van premier Den Uyl de vervolging te hebben aangekondigd, kon hij niet meer terug. 'Het is', zei de minister ons tenslotte, 'niet goed dat Nederland het abortusland van West-Europa ls geworden'. WEESP Het 140 man tellende personeel van de chemische indus trie Rubatex BG in Weesp, wordt met ontslag bedreigd, doordat het bedrijf in ernstige financiële pro blemen verkeert. De directie heeft voor het gehele personeel een ar beidstijdverkorting aangevraagd van vijftig procent gedurende voor lopig zes weken. Het loonbureau heeft hiervoor#nog geen vergunning verleend maar vooruitlopend hierop is Rubatex deze week al overgegaan tot het laten vervallen van de ploegen diensten. De industriebond NVV heeft bij monde van districtsbe stuurder A. de Jong gezegd te vre zen, dat de directie aanstuurt op een geleidelijke afbouw van de Weesper fabriek of zelfs een faillis sement. digde dat, als er in Limburg een meerderheid tégen abortus ls, daar dan ook geen abortuskliniek moet komen. VVD-lelder Wiegel probeer de erachter te komen wat, gezien alle interne meningsverschillen, de D'66 fractie nu eigenlijk met de abortus wil, waarop de communist Bakker tot grote hilariteit riep: 'Wiegel, je maakt een vergissing te denken dat er nog een D'66-fractie bestaat'. Moeilijk punt Het lijkt inmiddels wel duidelijk dat minister Van Agt een eventueel in de Kamer aangenomen ruim abortus-ontwerp niet zal willen on dertekenen. Na het debat zei hij ons: 'Als de Kamer zo'n wetsont werp aanneemt, kan ik het daar heel moeilijk mee krijgen, ook wat betreft mijn politieke voortbestaan. Abortus is een vraag voor de ge meenschap en niet alleen voor ie mand met een medisch brevet of voor de vrouw zelf. Veel vrouwen denken veel te gemakkelijk over abortus. Die meisjes, die op het Binnenhof voor vrije abortus demonstreren, we ten ook niet allemaal waar ze het over hebben. We moeten natuurlijk vermijden dat het aantal illegale abortussen toeneemt als de wetge ving strakker wordt. Ik ben er ech ter van overtuigd dat een groot aantal vrouwen die een legale abor tus wordt geweigerd, niet zal be sluiten. het dan maar illegaal te laten doen, maar. zal kiezen voor voortzetting van de zwangerschap', aldus minister Van Agt. Centraal De twijfel van de minister of in alle gevallen abortus wel zo nood zakelijk is, is voor hem het centrale punt. Bij aborteringen binnen drie maanden wil hij de artsen wel het voordeel van de twijfel gunnen maar bij latere ingrepen zoals in de abortuskliniek in Heemstede, vindt hij die twijfel onverantwoord. Van daar zijn actie tegen die kliniek. Mr. Van Agt. meent dat in zo'n speciale kliniek er automatisch een stimulans ontstaat om de grenzen te verruimen. Hij twijfelt daarom aan de juiste afweging van belan gen vooral als het gaat om het grote aantal buitenlandse vrouwen dat in de kliniek geholpen wordt waarbij de persoonlijke omstandig heden nog veel moeilijker te wegen zijn. 'Het probleem zal al een heel end zijn opgelost, als die buiten landse vrouwen niet meer kwamen. De artsen zouden dan veel meer tijd voor de overblijvende gevallen hebben', aldus minister Van Agt; Fel bestreden De linkse fracties, VVD en DS'70 bestreden de uitgangspunten van de minister fel. Zij noemden de drie maandengrens willekeurig en toonden met cijfers aan dat het aantal abortussen onder Nederland se vrouwen na de verruiming van de mogelijkheden is gedaald in- plaats van gestegen. Dr. Roethof (PvdA): 'Wij respecteren de gewe- Van onze weerkundige medewerker De barometers in West-Europa staan hoog maar toch is het weer niet waterdicht. Er is kans op wat regen of motregen maar niet in hoeveelheden die erg belangrijk zijn. Zo zagen we gisteren op de Scilly-eilanden 8 millimeter regen vallen in 24 uur tijd bij een lucht druk van circa 1026 millibar, be- Van een verslaggever DEN HAAG Het magazine Auto visie zal in het vervolg niet meer spreken over 'blaaspijpje' maar van 'belazerpijpje'. Het blad is tot deze conclusie gekomen na een vaardig- heldsproef en reactietest van negen personen, nadat ze zes borrels en een lunch op hadden. Vijf personen reageerden na de zesde borrel snel ler dan in nuchtere toestand en de medische staf was van oordeel, dat de politie wel erg geoefend moet zijn om het blaaspijpje nauwkeurig te kunnen aflezen. 'Men kan zich heel snel vergissen'. Bij de proef, uitgevoerd ln het cir cuit van Zandvoort, werden dezelf de blaaspijpjes gebruikt als politie hanteert bij de tweede blaasproef op het bureau. Vier personen leg den na zes borrels en de lunch een goede proef af. Hun bloedalcohol- gehalte bedroeg tussen 0.10 en 0,35 pro mille, maar de blaaspijpjes ver kleurden direct na de test van deze vier personen tot boven de streep. Het hoogste alcoholpromillage bleek slechts 0,55 te zijn. Autovisie zegt hiermee voldoende grote on nauwkeurigheid van de blaaspijpjes te hebben aangetoond. paald geen alledaags gebeuren. Wij zitten binnen het bereik van een tamelijk vochtige oceanische luchtstroming waarin zwakke fron ten meekomen. Voorlopig komt er in deze situatie niet veel verande ring. Het is in elk geval een geluk dat er geen zware depressiekerrien in de buurt van ons land opereren. Misschien interesseert het u te we ten, hoe de Londense weerkundigen het weersverloop in deze november- maand zien. Wel, zij verwachten na enkele droge dagen in de eerste week, tamelijk onstandvastig weer en van tijd tot tijd wat regen. De 'middelste veertien dagen' van de maand geven ruimte voor een peri ode met overwegend droog weer, waarna het tegen het eind van de maand opnieuw gaat regenen. De gemiddelde temperatuur zal belang rijk onder normaal uitvallen in midden- en oost-Engeland en het zal in de noordelijke gebieden min der vaak stormen dan gebruikelijk is. De algemene circulatie in oktober vertoonde overeenkomst met die in de oktobermaanden van 1885, 1905 en 1919. Beide laatstgenoemde ok- tobers werden gevolgd door een respectievelijk normale en zachte winter. Het seizoen 1885-86 viel naar de koude kant uit voorname lijk door het gedrag van februari. In die maand waren er maar even 28 vorstdagen, 8 ijsdagen en één dag met meer vorst dan -10 graden. Op 20 maart kwam er pas enige verandering in het weer: de veldar beid was bijna vanaf het najaar geheel opgehouden. Het schaatsrij- den op de grote wateren bleef on danks de af en toe strenge vorst gevaarlijk. De gemiddelde oktober temperatuur boven De Bilt op 5442 meter (bijna 5,5 kilometer) was -26.1 graad. Ui terste -32,9 gr. C. op 30 oktober in het 500-mïllibarvlak. Boven Pots dam was het op hetzelfde niveau bij overwegend westelijke luchtaan- voer nagenoeg even koud: -26,2, in Kaltennordheim en Wahnsdorf (DDR) iets kouder met respectieve- den om 4 uur gistermiddag. In Kaltennordheim in het zuiden van de DDR viel met 167 mm (normaal 66) nagenoeg evenveel neerslag als op de Fichtelberg op 895 m. hoogte te weten 169 mm (89). De gemiddelde oktobertempe- ratuur op die berg was met -1 gr. C. bijna 4.5 graad onder normaal. Khosseda-Khard in noord-Rusland houdt de barometer hoog: 1039 mb. en de thermometer laag: -14 gra den om 4 uur Gistermiddag. Amsterdam zw. bew. 8 0 De Bilt zw. bew 8 0 Deelen half bew. 7 0 Eelde geh. bew. 8 0 Eindhoven zw. bew. 8 0 Den Helder geh. bew. 9 0 Luchth. R'dam zw. bew. 8 0 Twente zw. bew. 6 0 Vlissingen zw. bew. 8 0 Zd. Limburg I. bew. 8 0 Aberdeen 1. bew. 11 0 Athene 1. bew. 21 0 Barcelona onbew. 14 0 Berlijn 1. bew. 7 0 Bordeaux onbew. 10 0 HOOG WATER VOOR VRIJDAG 8 NOV. Vllssingen 8.0920.45. Harlngvlletsluizen 9.3622.17, Rotterdam 10.3223.36, Sche- veningen 9.04—21.45. IJmulden 9.53 22.34. Den Helder 0.40—13.40. Harllngen 2.58—16.10. Delfzijl 5.16—18.19. onder redactie van loessmit Het grootste obstakel dat de emancipatie van de Europese vrouw in de weg staat, is de Europese man. Of dat waar is, moet ledereen maar voor zich zelf uitmaken, maar die uit spraak komt van een onbekende Engelse huisvrouw en is gretig overgenomen in het weekblad 'Time', dat een artikel van vele pagina's aan Europese vrouwen en de emancipatie wijdt. Als je de verschillende verhalen leest die vrouwen uit verschillende landen over hun positie en mo gelijkheden doen, krijg je wel de indruk dat Europese vrouwen het ontzettend slecht hebben getroffen vergeleken bij hun Amerikaanse seksegenoten. Nu verschilt de situatie natuur lijk van land tot land. reden waarom 'Time' een aantal lan den apart onder de loep heeft genomen. Het begint al meteen met een paar plaatjes van da mes die blijkbaar model moeten staan voor de Europese vrouw: eentje die (in Parijs) demon streert voor 'baas in eigen buik', een hele strijdlustige met gebal de vuist en eentje in een heel blote bikini aan een zonnig strand, dus zeker niet in Neder land. Misschien is ze wel een Italiaanse, die het dan alvast niet makkelijk zal hébben: in de dorpen en stadjes op het platte land is het volgens 'Time' zelfs zo erg, dat ze hoogstens 's avonds een ommetje mag maken aan de arm'van de baas. maar o wee als ze zich in een mannen- gesprek durft te mengen. Dat is overigens nog niets vergeleken bij het Portugese platteland, waar vrouwen niet eens aan één tafel mogen zitten met mannen. Met zijn vijftien jaar is Per Candell het jongste lid van het Zweedse parlement. Niet dat de Zweden zo progressief zijn dat kinderen van die leeftijd al tot volksvertegenwoordiger gekozen kunnen worden, maar wel zijn him scholen zo ver dat elk schoolkind op z'n vijftiende jaar in de praktijk met het gekozen toekomstige beroep kennis mag maken. WH een leerling arts worden: hij of zij mag twee weken in een ziekenhuis een dokter op de vingers kijken. Zo gaat het ook met de politie, kap pers, bakkers, ingenieurs, jour nalisten, coupeuses, tramconduc teurs, pursers en stewardessen, kortom, met elke denkbare tak van beroep. Alleen met Per za ten ze even in hun maag toen hij te kennen gaf politicus te wUlen worden. Een echt vak vond niemand dat eigenlijk, maar na enig wikken en wegen kwam Per Candell dan toch tij delijk in de banken van de par lementariërs terecht. Een verjaardagsfeestje in een hotel in Beverly Hills (de film- sterrenbuurt van Calif ornlë) heeft negentien dure gasten handenvol geld gekost. Handige jongens vingen ze bij de ingang van de gehuurde suite op. kne velden ze stevig en beroofden ze van al hun geld en kostbaarhe den.. Samen raakten de negen tien feestgangers voor duizenden dollars kwijt en pas vier uur na de start van hun 'partijtje' had den ze zich zo ver losgewurmd, dat ze de politie konden waar schuwen. In de grotere steden gaat het iets beter, maar in Spanje is zelfs een ietwat modern stadsleven ver te zoeken: een Spaanse mag zelf geen bank- of girorekening openen, een huis kopen of ver kopen. of een paspoort aanvra gen zonder de nadrukkelijke in stemming van haar echtgenoot. De meerderheid van de West- d uit se vrouwen vinden zichzelf nog altijd een stukje minder dan mannen. Stel je voor, zegt de jonge vrouw van een arts in Time, dat ik mijn man met een stofdoek zag rondlopen. Ik zou het niet meer over m'n hart kunnen krijgen met zo'n man naar bed te gaan! In Scandina vië lijkt de vrouw nog het meest vrijgevochten de Finse dames voelen het zelfs als een beledi ging als in tram of bus een heer voor hen opstaat in Frank rijk schijnen de vrouwen pre cies de gulden middenweg pe- vonden te hébben, maar in En geland is het bar: 'Wij moeten het enige ras ter wereld zijn, waar een man bij wijze van liefkozing 'old girl' zegt zoiets als 'ouwe jongen' in een vrouwe lijke vorm. Aan ons land wordt geen woord vuil gemaakt, behalve dan dat landen als Nederland en België 'vurige feministen' hebben voortgebracht, van wie de ideeën maar niet tot de bourgeois- kringen willen doordringen. Voor alle vrouwen geldt in elk geval, zelfs voor 'Time', dat ze in Europa moeilijk een behoorlijke baan kunnen krijgen, zeker niet als ze getrouwd zijn en kinderen hebben. Sigmund Freud schreef het al een halve eeuw geleden: De grote vraag, die ik ondanks dertig jaar graven in de vrou wenziel nooit heb kunnen be antwoorden. is: wat wil een vrouw eigenlijk?' Dat zullen de vrouwen van Europa dan zelf wel uitzoeken. Het Braziliaanse ministerie van volksgezondheid ls van plan de hondenplaag ln de hoofdstad Brasilia weer ln de hand te krij gen door alle loslopende teefjes de 'prikpil' te geven, waardoor ze zes maanden onvruchtbaar zul len zijn. De Brazilianen vinden het nog niet eens zo erg dat de talrijke zwerf- en loslopende honden in de hoofdstad voor steeds meer nageslacht zorgen, maar wel dat de dieren heel gemakkelijk rabies (hondsdol heid) kunnen verspreiden. Een buffel die in de Thaise hoofdstad Bangkok voor de slachtbank was bestemd en bin nen een omheeinlng op de nede- rende dood door het slagersmes wachtte, is op eenheel andere manier aan zijn eind gekomen. Het dier brak ln paniek uit de omheining los, trapte een oude man dood, bracht een passeren de dame ernstige verwondingen toe en stampte een auto in el kaar. De smadelijke dood in het slachthuis is hem bespaard ge bleven: een politieman schoot hem met één welgemikt schot dood. De betiteling 'rijdende doodskist' die de volksmond wel gebruikt voor de auto. legt al te eenzijdig nadruk op het risico dat deln- zittenden zelf lopen, vindt J. van Andel. die binnenkort aan de VU ln Amsterdam promoveert. Hier zijn nog een paar stellin gen van mensen die binnenkort promoveren of hun promotie net achter de rug hebben: 'Bij het probleem wie van de partners in een voltoid gezin gesteriliseerd moet worden, ver dient het aanbeveling gebruik te maken van het aftelrijmpje iene, miene mutte(J. J. Grote, KU Nijmegen). 'Gezien de tendens in het mo derne voetbal tot verdedigen en vertragen en het hieruit voort- vloelende breedtespel verdient het aanbeveling de doelen aan de lange zijden van het veld te plaatsen'. (J. M. W. M. Merkus. VU Amsterdam). Tot slot een hoogst opmerkelijke stelling voor iemand (mevr. A. Feitsma) die zelf zich de blaren gewerkt heeft om (op 21 novem ber) de graad van doctor in de letteren te behalen: 'Het ver dient aanbeveling de doctorstitel af te schaffen'i 'Hij krijgt kennelijk geen opslag..

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7