ok huisartsen en Hekenhuizen van knoeierij beticht Van Agt geprezen voor einde gijzeling Kabinet en Kamer verdeeld over sluiten Oosterschelde urinaams project yls bijdrage aan sbedselvoorziening REEUWIIK !eekmans: Controle op verstrekkingen en declaraties faalt ■jeeki braakliggend kustgebied 3%% 25- JARIGE LENING - 1374 DROSTE kersenbonbons Twee mensen omgekomen bij botsing Ministers onder druk - Valt morgen beslissing? irsma: bedrijven mogen Ise werkers aantrekken Kamer in 't algemeen tevreden over politiebeleid Ziekenfondspremie volgend jaar met 0,3 procent omlaag Ontwikkelingsgeld niet voor defensie OU W/KWARTET DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3.K5 nol (ADVERTENTIE) gaan .dlgze beschuldiging uitte gisteren 1 e Tweede-Kamerlid, dr. J. Beek- ide ns (D'66) bij de behandeling wo® de begroting van volksgezond- Bd Volgens Beekmans deugt het dige systeem van honorering zen t. wat zou blijken uit een aantal tu uduleuze handelingen van speci men en apotheekhoudende art- Vera. die de afgelopen jaren aan het comt zijn gekomen. Hij wees hierbij de 'verschrijving'- van twee dhovense röntgenologen, die in- Idels heben aangeboden onge- r zes ton terug te betalen. De tltie heeft echter, aldus Beek- ns, nog zeker een jaar nodig om bewijzen dat er gefau- t valrd is. ide afgelopen week heeft Beekmans. keel- neus- en oorarts, contact met zes controlerende ™feesheren van ziekenfondsen en 46.11 heeft zodoende de beschikking d%egen over materiaal waaruit 1 blijken dat ook huisartsen en reuzenhuizen bij het plegen van "ide niet vrijuit gaan. Als voor- Id gaf hij een huisarts, die op schillende namen vibramycine laatfo geneesmiddel om infecties te •komen) voorschreef. Het ging Posf doses 5x100 en 2x50 capsules, ijl normaal maximaal tien cap per patiënt worden voorge wen. Op de plaats van de ge- J. A. P. G. Beekmans bruiksaanwijzing stond de zinssne- de 'Bij ons thuis af te geven'. Een andere patiënt die nooit een wond heeft gehad, kreeg een recept voor tien dozen steriel gaas. eveneens bij de arts thuis af te leveren. Kennelijk, aldus Beekmans. had hij het gaas op zijn spreekuur nodig. Ziekenhuizen lantf Ook de ziekenhuizen betrok Beek mans bij zijn beschuldigingen. Zo mag een psychiatrisch ziekenhuis lleclj en' I eml serf waai n zME t rij di /erei een verslaggever De regering van Suriname heeft zich bereid verklaard het kustgebied een grootscheeps project ter hand te nemen om Jj rmee een bijdrage te leveren voor de wereld voedselvoorziening, antftfvoor zou een groot stuk braakliggende grond voor de land- i eig w geschikt gemaakt moeten worden, vereil Van der Stee van land zate en visserij vestigde gisteren, op hens de Surinaamse regering, de lacht op deze mogelijke Suri- uitmse bijdrage aan de wereld- b selproduktie in een rede voor en ^ereldvoedselconferentie van de wi nigde Naties in Rome. Meer na twee-vijfde van de totale Suri- 'ïse oppervlakte van 160.000 ante kilometer is beschikbaar de landbouw, maar slechts een deel is momenteel daarvoor Eebruik. Het totale potentiële reaal in de kuststrook be lt 250.000 hectare. via bestaande organisaties. In ver band hiermee wil Nederland het accent verleggen naar programma's en projecten in de agrarische sec tor. (ADVERTENTIE) Srdinatie belangrijkste technische pro- tn bij de ontwikkeling van het mgrijke gebied is de beheer- van de waterhuishouding. Ver zijn er nog problemen van or- satorische aard. Het belangrijk- )robleem is echter de beschik- heid van kapitaal. De regering Suriname meent in leder geval met alle kracht moet worden rkt aan de vergroting van de selproduktie, door braakliggen- rond voor de landbouw in ge- te nemen, opdat voedsel te- redelijke prijzen ter beschik- kan komen van de ontwikke- landen met voedseltekorten. ens minister Van der Stee ziet irland als bijdrage in de oplos van het wereldvoedselprobleem belangrijke taak liggen bij de ikkelingslanden zelf. Zij zou- moeten streven naar een ver van hun agrarische produk- tfederland zou dan bereid zijn is en ervaring op het gebied landbouwonderzoek en land- rvoorlichting in te brengen, is Nederland bereid hiervoor ontwikkelingshulp te vergroten ctief te streven naar een betere linatie van internationale hulp schuldbewijzen Inschrijving storting prospectus STAAT DER NEDERLANDEN f250 miljoen 100% jaarlijks op 1 december in 25 jaarlijkse termijnen van 1 dec. 1975 af vervroegde aflossing op of na 1 dec. 1984 mogelijk nominaal f 1000 (CF of K) en f 100 (K) schuldregisterinschrijvingen ten minste f 100.000 13 november 1974 van 9 tot 16 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten (bedrijfslid Vereniging voor de Effectenhandel) naar keuze op 4 december 1974 of 6 Januari 1975 onder bijbetaling van lopende rente vanaf 1 dec. 1974 kosteloos bij banken en commissionairs hui onze parlementsredactie beSN HAAG De controle op het verstrekken van geneesmiddelen door artsen en specialisten en op e declaraties voor verleende diensten is ondeugdelijk. Niet alleen de specialisten en de huisartsen vat apotheek komen wel eens in de verleiding minder toelaatbare handelingen te verrichten, maar 5 de huisarts zonder apotheek en het ziekenhuis gaan niet vrijuit, lstc Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, gevat in echte chocolade van Droste kwaliteit smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos |k165 gram (15 stuks) voor slechts HÜÜ888 bij ontslag van een patiënt gedu rende twee weken zijn bed gereser veerd houden voor het geval dat die patiënt in moeilijkhedenk omt. Beekmans is echter een geval be kend van een ziekenhuis waar pa tiënten telkens twee dagen werden opgenomen en vervolgens weer twee weken thuis bleven, terwijl het ziekenfonds maar doorbetaalde voor het bed. Een ander ziekenhuis heeft tussen januari en april van dit jaar bij een ziekenhuis 97 ligda gen te veel gedeclareerd. De beschuldigingen van Beekmans lokten veel reacties uit van andere kamerleden. Met name werd hem kwalijk genomen de vage indruk te wekken dat 'alle artsen' geneesmid delen en verband van de zieken fondsen stelen. Hij zei echter bin nenkort nader te willen aangeven in welke mate hier sprake van is. Ook zei hij volledig in te staan voor de waarheid van de gevallen die hem bekend zijn. Hij beschikt in alle gevallen over fotokopieën van brieven, heeft deze aan de betrokken artsen voorgelegd met de vraag of deze echt waren, heeft de betrokken patiënten benaderd en tenslotte de artsen en ziekenhuizen meegedeeld dat hij de betreffende gevallen in de Tweede Kamer zou melden. Uit de handelwijze van sommige ziekenhuizen valt af te leiden, aldus Beekmans, dat de bezetting van de bedden kunstmatig hoog wordt ge houden: 'En wij betalen ervoor'. Uit eigen ervaring meent hij dat de norm van vier bedden per duizend inwoners gemakkelijk kan worden gehaald. Hij zou graag eens een analyse zien van het aantal patiën ten dat hele dagen in ziekenhuis kantines en recreatiekamers door brengt en alleen tijdens de bezoek uren en de nacht in bed wordt gestopt. Deze situaties moeten in de ogen van Beekmans worden verbeterd. Mogelijkheden hiertoe zijn bij voorbeeld het versterken van het apparaat van geneesheren van zie kenfondsen, het periodiek melding maken van het percentage ver schrijvingen per gebied, gemeente of ziekenfonds, het verbreken van relaties met bepaalde medewerkers door ziekenfondsen, het verbieden van herhalingsrecepten en dergelij ke. Tenslotte zei hij dit alles te hebben gezegd met enige spijt ten aanzien van vele artsen voor wie de beschuldigingen niet opgaan. Tege lijkertijd betreurt hij het ook dat de medische wereld er nog steeds niet in is geslaagd het beeld dat het denken in centen zo een belang rijke rol speelt, van zich af te schudden. Bh HAARLEMMERMEER De 33-jarige mevr. T. H. Sweekhorst-Van Graven uit Lisse en de 24-jarige B. J. Kreeft uit Zaandam zyn giste ren omgekomen bü een gecompliceerde bot sing op rjjksweg 4 ter hoogte van Hoofddorp. Een tankauto kwam na een klapband op de linkerweghelft waar de auto, bestuurd door de echtgenoot van mevrouw Svveekhorst, er frontaal opbotste. De heer Kreeft reed er daarna met zijn auto weer tegenop. Twee mensen zijn zwaargewond naar het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam ge bracht. Het verkeer was een uur lang ge stremd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op de agenda van de ministerraad van morgen staat weer hét moeilijke probleem van de afsluiting van de Oosterschelde. Door de partijen in de Tweede Kamer wordt zware druk uitgeoefend op de leden van het kabinet om een beslissing te nemen overeenkomstig het standpunt van de partijen. Dr. Vondeling, de voorzitter van de Tweede Kamer zei gisteren, dat het kabinet morgen over de Ooster schelde zou spreken en dat de be slissing zo spoedig mogelijk aan de Tweede Kamer zal worden meege deeld. Op 19 november en 20 no vember is minister Westerterp be schikbaar om de beslissing in de Tweede Kamer te verdedigen. Na deze mededeling besloot de Kamer nog geen beslissing te nemen over het verzoek van de heer Schakel (ARP) om een interpellatie te mo gen houden over dit onderwerp. Uit de reactie van de heer Schakel bleek, dat hij eraan twijfelde of de ministerraad er morgen wel uit zou komen. Hij zei: 'Het is bepaald niet de eerste keer, dat de Oosterschelde op de agenda van de ministerraad is geplaatst. Het is ook niet de eerste keer, dat minister Westerterp mededelingen deed over de termijn, waarbinnen zal worden beslist'. In ieder geval volgt er in de Kamer een Oosterschelde-debat. Het staat vast, dat zich dan zeker moeilijkhe den zullen voordoen in de rege- rings-coalitie, omdat de Kamer ver deeld is over dit probleem, net zo als met het kabinet het geval is. 'Afsluiting' De heer Schakel zei ons desge vraagd. dat de enige aanvaardbare oplossing voor hem is de afsluiting van dé zee-arm. Dan kan de veilig heid van de Zeeuwen worden gega randeerd. Een dam, die de tijbewe gingen doorlaat, is niet zo veilig. Lijnrecht hier tegenover staat de mening van de fractieleider van D'66, dr. Jan Terlouw. Hij vindt dat de Oosterschelde geheel open moet blijven en dat de dijken langs de oevers moeten worden opgehoogd. Dr. Terlouw zou het zeer ongeloof waardig vinden, wanneer het kabi net zou besluiten tot afsluiting met een dichte dam. Dat is tegen de afspraken in en in strijd met de regeringsverklaring van mei 1973, waarin wordt beloofd de natuurge bieden onaangetast te laten. En de Oosterschelde is een natuurgebied. Deze belofte wordt herhaald in de laatste troonrede. De regering heeft zich reeds vastgelegd en kan geen andere beslissing meer nemen. Trouwens, in juli nam de minister raad reeds in principe de beslissing de getij bewegingen in stand te houden. De fractieleider van D'66 kon niet zeggen of zijn partij bij een beslissing tot afsluiting het vertrouwen in het kabinet zou op zeggen. Hij wilde niet bij voorbaat dreigen. Ook de fractie van de PPR wil nog niet kwijt of bij een voor deze partij negatieve beslissing de loyaliteit tegenover het kabinet wordt opgezegd. Eric Jurgens zei. dat de afsluiting een ramp zou zijn voor het milieu, waarmee de vol- Dreigement een verslaggever HAAG Volgens minister ima hebben Nederlandse be en volledig het recht om Britse nemers aan te trekken. Hij dit in antwoord op vragen van VD-kamerleden Keja en Van enne, gesteld naar aanleiding een wervingsactie van een al bedrijven in en om Dor- it in Liverpool. Deze actie zou enhonderd namen hebben op- erd van Britten, die met hun nen in ons land willen komen en en werken. Volgens Boersma »en de Britten als E.E.G.-onder- !n alle voorrechten van het J verkeer. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt heeft gisteren van vele kanten in de Tweede Kamer lof toegezwaaid gekregen voor de oplossing van de gijzeling in de Scheve- ningse gevangenis. tie waarin de individuele politieman daardoor komt te verkeren. 'Dit keer heerst niet de wrange nasmaak, zoals bij de gijzeling in de Franse ambassade, toen de misdadi gers hun straf ontliepen', zei de heer Koning (WD). 'De regering had de moed 'nee' te zeggen en in te grijpen, dat kan voor de toekomst zeer belangrijk zijn', consta teerde het CHU-Kamerlld Scholten. Ook mr. Schakel (AR) was zeer tevreden, maar hij vond wel dat de interne verbin dingen van de politie gewij zigd moeten worden. 'Ik heb me laten vertellen dat Je ergens voor zevenduizend gulden een apparaat kunt kopen waarmee Je alle ka nalen van de Haagse politie kunt afluisteren', aldus mr. Schakel. Zoals bekend wer den er bij de Scheveningse gijzeling de gesprekken tus sen de onderhandelaars en de kerkzaal afgeluisterd door journalisten. De Kamer was in het alge meen tevreden over het po litiebeleid van de ministers Van Agt (Justitie) en De Gaay Fortman (binnenland se zaken). De Kamer bena drukte de problemen van de toenemende harde crimina liteit en de moeilijke situa- Bescherming De Kamer vond dat juist de bescherming van die politie man grote aandacht moet krijgen. Zij was tevreden over de maatregelen, die de ministers in hun begroting hebben aangekondigd op dit punt. De uitrusting van de politie zal op het punt van kogelvrije vesten en wapens worden verbeterd en tevens zullen politiemensen specia le cursussen krijgen voor het aanhouden van gevaar lijke verdachten. Ook de aangekondigde uit breiding van de politiesterk te en de organisatie van landelijke recherche en in lichtingendiensten voor het bestrijden van de harde in ternationale misdaad, wer den goed ontvangen. Vorig Jaar kreeg het kabinet nog veel kritiek te horen omdat het teveel aandacht zou geven aan misdaadvoor- koming en te weinig aan Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering wordt volgend jaar 9.2 procent. Mo menteel is de premie 9.5 procent. De staatssecretarissen Mertens en Hendriks hebben bij hun besluit meegedeeld dat de verlaging met 0.3 procent het gevolg is van een aantal meevallers. Zij noemen on der andere een minder snelle stij ging van de kosten van de ver strekkingen dan aanvankelijk was geraamd. Belangrijke factoren daarbij waren een minder gebruik van farmaceutische hulp. achter blijvende kosten van de ziekenhuis- verpleging, daling van het aantal verpleegdagen in de ziekenhuizen en daling van het aantal gratis meeverzekerde gezinsleden (als ge volg van het lagere geboortenover- schot). Daarbij kwamen nog de ho gere premie-ontvangsten en hogere rentebaten De ziekenfondsraad ad viseerde e jïAür de premie voor vol gend jaar vast te stellen op 9.3 procent. Uit de verlaging van de zieken fondspremie vloeit niet automatisch voort dat de ziekenfondsverzeker den volgend jaar een lager bedrag aan premie verschuldigd zullen zijn. Dat komt doordat het nieuwe percentage moet worden betaald over lonen, die inmiddels weer zijn gestegen. Bovendien zal het bedrag waarover maximaal premie ver schuldigd is, volgend jaar worden verhoogd van 76 tot 90 gulden per dag. Voor degenen, die zowel dit Jaar als volgend jaar de maximale premie moeten betalen betekent het nieuwe premiepercentage in feite dan ook een stijging met 14.7 procent. Van een verslaggever DEN HAAG Volgens minister Pronk kan Egypte kapitaal, dat het van Nederland als ontwikkelings hulp ontvangt, niet gebruiken voor oorlogvoering tegen Israël. De ne- derlandse hulp aan Egypte is uits luitend bestemd voor omschreven projecten, die zijn gericht op soci aal-economische vooruitgang. Mi nister Pronk zegt dit in een open brief aan 71 leden van verschillen de kerken, die vorige maand aan de raad van kerken in Nederland had den gevraagd er bij het parlement op aan te dringen de ontwikke lingshulp aan Egypte te stoppen. (ADVERTENTIE) gende generaties niet belast mogen worden. Hij wees er nog en passant op. dat de afsluiting met open cais sons minder extra kost dan de nieuwe straaljagers. Hoe de beslissing van het verdeelde kabinet zal vallen, is moeilijk te voorspellen. Een sterke stroming in het kabinet is voor volledige afslui ting, omdat de extra-kosten van de dure doorlaatdam elders beter ter bescherming van het milieu kun nen worden besteed. De ministers van de sociaal-economische drie hoek (Duisenberg, Lubbers en Boersma) zouden op dit standpunt staan, evenals de ministers De Gaay Fortman en Westerterp. Te genstanders van de volledige afslui ting zijn vooral de PPR-ministers en minister Gruijters van D'66. Een aantal ministers en staatsse cretarissen zou om de beslissing van de volledige afsluiting tegen te houden met aftreden gedreigd heb ben. Nu is het echter zo. dat be windslieden in het kabinet op ver schillende manieren met portefeil- les zwaaiden en kenbaar maken, dat iets voor hen onaanvaardbaar is. Er is een groot verschil tussen een dreigement, zo heeft premier Den Uyl eens uitgelegd, en het moment waarop men zijn tas pakt en de deur hard dicht slaat. Nederlands grootste woninginrichting 18000 m2 kijkplezier 3000 meubel- en wonlngtextlel- koUektles Binnenwegpleln/Karel Doormanstraat Rotterdam tel.: 010-14.18.00 VRIJ TOEGANG, elke werkdag ran 9 tot 17 uur 30 •vrijdags tot 21 uur* 's maandags gesloten. de grootste kollektle meubelen en woningtextiel onder één dak in Nederland misdaadbestrijding. Het Ka merlid Scholten constateer de tevreden dat het beleid op dit punt meer evenwich tig was geworden. De socialist Franssen drong tenslotte bij minister Van Agt aan op spoed bij de reorganisatie van politie waarover al enkele jaren wordt gepraat. 'Spoed is no dig gezien de moeilijke situ atie waarin de politie moet werken', zei hij. Vandaag zullen de ministers de Ka mer antwoorden. 'Ik begryp niet, hoe Rita haar planten steeds zo mooi kr(jgt...'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5