Staat doet bod op gronden Mors Kindertehuis Nieuw Voordorp gaat sluiten Gemeente verbaasd over zoveel misverstanden bij actie BHW Aarlanderveense molen weer recht op de palen Meeste bewoners van 'roden' in Merenwijk lieten flat achter Boeiende film over het detailhandelsonderwijs Stoptekens van de verkeersbrigadiers worden genegeerd HANOMAG HENSCHEL zuinig van huis uit 't Geeahzuiloff- loqoi Kantoorgebouw in Merenwijk Hoger beroep Janvossensteeg TROUW/KWARTET DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 Universitaire werkgelegenheid in Leiden bijzonder welkom (ADVERTENTIE) LEIDEN De onderhandelingen tussen de gemeente Leiden, de Staat der Nederlanden, de Leidse Universiteit en het Academisch Ziekenhuis zijn zover gevorderd dat B. en W. van Leiden een concept-preadvies hebben opgesteld over verkoop van grond in het Morskwartier. Over de prijs van de gronden wordt in het stuk met geen woord gerept, omdat in de vergadering van de Leidse gemeenteraad van 24 augus tus geheimhouding is opgelegd voor wat betreft de prijs van de grond. Met deze voorlopige overeenkomst, die nog slechts door de Leidse ge meenteraad moet worden bekrach tigd, komt een einde aan een al uit I960 daterend conflict over de grondprijs. Het gebied waar het om gaat wordt ruwweg begrensd door rijksweg 44, Plesmanlaan, Rijnsburgerweg en Wassenaarseweg. Uit oogpunt van verbindingen achten B. en W. het minder gewenst dat er op het ge noemde terrein één ondoordring baar universitair terrein ontstaat. Daarom vinden zij dat er minimaal drie fietsroutes door het gebied ko men. Daarbij wordt gedacht aan een fietsroute die aansluit op de Vondellaan richting Blauwe Vogel- weg, dus tussen het oude en nieuwe ziekenhuis in, aan een route paral lel aan de ontsluiting voor autover keer tussen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan en aan een verbin ding tussen de Haagse Schouwweg en de Endegeesterstraatweg. Er wordt nog overlegd over de moge lijke realisering daarvan. Van de zijde van de universiteit en van de zijde van de gemeente wordt nog gestudeerd op de vraag wat de juiste plaats is voor het nieuwe ziekenhuis in verband met de bereikbaarheid. B. en W. raden in het ontwerp- préadvies aan het bod van 'de ko per' te aanvaarden, ten eerste om dat de 'koper' niet bereid is een hoger bod te doen, ten tweede om-' dat de verkoop ten behoeve van de universiteit het gunstigst is voor de exploitatie, ten derde omdat voor zieningen in de sfeer van andere werkgelegenheid dan de universiteit of van het ziekenhuis, bijvoorbeeld kantoorvestigingen, in hoge mate onzeker zijn. Zorgwekkend OEGSTGEEST Maar al te vaak gebeurt het dat weggebruikers, au- I tomoblisten, bromfietsen en fiet- J sers, de stoptekens van verkeersbri- gadiers negeren. In Oegstgeest wordt dit brigadierswerk gedaan j door vrijwilligsters, maar die hou- den soms hun hart vast. Dat bleek tijdens de vergadering ?an de Oegstgeester afdeling van 1 Veilig Verkeer Nederland. De Hoge $aad heeft onlangs uitgesproken dat het negeren van stoptekens van verkeersbrigadiers evengoed straf- i baar is. Daarom zal binnenkort de politie assistentie gaan verlenen aan de verkeersbrigadiers en ver- I baal opmaken tegen overtreders. Op 14 november wordt een verga- dering gehouden met de verkeers- J brigadierst^rs in het gemeentecen- trum. Dat gebeurt 's middags om twee uur. De universitaire werkgelegenheid behoort tot de vormen van werkge legenheid die bijzonder welkom zijn gezien het milieu-aspect, menen B. en W. 'Het zal niet mogelijk zijn op korte termijn werkgelegenheid te vinden die in dezelfde mate arbeids intensief ,is en uit oogpunt van milieu en ruimtelijke ordening even verantwoord. De bouw van het nieuwe ziekenhuis, die eerst na de verkoop van de grond mogelijk wordt, zal de werkgelegenheid in Leiden een krachtige impuls geven. De werkgelegenheid kan op dit mo ment zonder meer zorgwekkend worden genoemd'. De gronden waarop de universiteit en het AZL willen gaan bouwen liggen in de bestemmingsplannen 'Oegstgeest in hoofdzaak 1960' en 'Lelden-Pesthuispolder 1960'. De be stemmingen die in beide plannen staan vermeld zijn niet overeen komstig de plannen voor de bouw van unlversiteitsruimtfen en een ziekenhuis. Daarom zal binnenkort van de raad een herzieningsbesluit worden gevraagd. De twee bestem mingsplannen zullen niet tijdig kun nen worden aangepast. Het herzie ningsbesluit maakt op grond van ar tikel 19 mogelijk dat de bouw niet wordt vertraagd. (ADVERTENTIE) efficiënt transport Automobielbedrijf ADRI MULDER B.V. Rijnsburgerweg 86 b, RIJNSBURG. Tel. 01718-73144 LEIDEN Per 1 oktober 1974 was een vijftal 'roden' in de Merenwijk te weten Peppelrode, Essenrode, Platanenrode, Wilgenrode en Ol menrode, geheel bewoond. Deze 115 woningen, behorend tot het com plex van 342 woningen van de wo ningbouwvereniging 'Ons Doel' werden in de periode november 1973 tot en met mei 1974 opgele verd. Alle 115 woningen zijn eenge zinswoningen in rij. Als voorwaarde voor bewoning werd gesteld, dat het gezin uit minstens vier personen moest bestaan en dat de maandhuur van de woning, die men achterliet niet hoger was dan 220 gulden. De 'kale' huur van de woningen van 'Ons Doel' bedraagt momenteel 340 (incl. overige woonlasten 355). In de roden woonden per 1 oktober 531 mensen verdeeld in 115 gezin nen en 6 inwonenden. Van de 115 gezinnen kwamen er 13 (11,3 pro cent) van bulten Leiden en 102 (88,7 procent) van binnen Leiden. Deze verhouding ligt bij de bewo ning van het complex van de stich ting 'Eigen Huis', als dit eind 1974 geheel is bewoond, wel anders nl. 28,4 procent van bulten Leiden en [171,6 procent van binnen Leiden. De gemiddelde gezinsgrootte van de bewoners van de roden ligt aan zienlijk hoger dan die van de totale Leidse bevolking per 1 januari 1974 nl. 4,57 en 3,23. De leeftijdsopbouw van de roden vertoont een duidelij ke afwijking met die van de gehele Leidse bevolking. Is het percentage 65-jarigen en ouderen in de roden 0,8 in de gehele gemeente bedroeg dit op 1 januari 12,6 procent. Opmerkelijk is de sterke vertegen woordiging van de gezinnen afkom stig uit het Bos- en Gasthuisdistrict met 33 procent terwijl 23 procent van de Leidse gezinnen in dit dis trict woont, en uit het Morsdistrict waarin 12 procent van de Leidse gezinnen woont met 34 procent. Het percentage gezinnen, dat een eengezinswoning achterliet (7 pro cent) was in verhouding tot de totale Leidse woningvoorraad, die 42 procent eengezinswoningen telt bijzonder gering. Dit was, zij het in mindere mate, ook het geval met betrekking tot de zogenaamde eta gewoningen. Het percentage huis houdingen dat een flatwoning ach terliet lag met 84 procent ten. op zichte van het aandeel flatwonin gen van de totale woningvoorraad (33 procent) aanzienlijk hoger. VOORSCHOTEN Kindertehuis Nieuw Voordorp, aan de Leidseweg in Voorschoten zal per 1 jaunari worden gesloten. De kinderen en de groepsleiding zijn het met de sluiting niet eens. De groepsleiding is ontslag aange zegd, de kinderen zullen worden geplaatst in Haagse kindertehuizen. De Stichting Haagse Hervormde [Kinderhulzen S.H.H.K. exploiteert Nieuw Voordorp. Nieuw Voordorp is gevestigd in een monumentaal ge bouw, waar eertijds 150 kinderen Werden ondergebracht. Er zou voor het gebouw een nieuw worden ge zet, maar dat zal defnitief geen doorgang vinden. Volgens de groepsleiding zijn de kinderen die in Nieuw Voordorp zitten, twintig in getal, aan elkaar gewend. Al heel wat jaren verblij ven ze in de zelfde groep. Een aantal kinderen zijn broertje en zusje, die niet meer bij elkaar kun nen worden gepl-atst in een vol gend tehuis ,In Den Haag. De pupillen en de groepsleiding willen graag bij elkaar blijven. HOTEl-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT55/ LEIDEN 22509 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties voor menu's Een deel van het terrein dat de staat gaat kopen voor de universiteit en voor het Leidse Academisch Ziekenhuis. De foto is genomen uit het Gorleus- laboratorium. Boiler-perikelen in Voorschoten LEIDEN Een sub-commissie van de commissie Economische Aange legenheden zal een praatstuk gaan maken over het instrumentarium om de werkgelegenheid in Leiden beter te kunnen aanpakken. En om de oorzaken na te gaan van de geringe toeloop van de industrieën naar Leiden. Zo besloot dezer dagen de commissie voor Economische Aangelegenheden die het praatstuk te zijner tijd gaat bespreken. De commissie was het verder eens over de wenselijkheid om bij' de bouw van het nieuwe Academisch Ziekenhuis zo veel mo gelijk Leidse werknemers in te schakelen. De heer Van Duin vrees de echter dat Ballast Nedam die de bouw op zich heeft genomen, zelf zal uitmaken welke werknemers in dienst neemt, en dat het er maar van afhangt, uit welk gebied haar onderaannemers komen. Als zo'n onderaannemer bijvoorbeeld uit Eindhoven komt neemt die zijn eigen mensen mee. Hoeven stelde voor om het arbeidsbureau de mo gelijkheden voor werk voor Leidse werknemers te laten inventarise- VOORSCHOTEN De bewoners van de gemeentewoningen in Voor schoten hebben van de Bond van Huurders en Woningzoekenden (BHW) door middel van de buurt krant Bulletin de raad gekregen niet in te gaan op de verkoopme thode van de gemeente Voorscho ten, die oude boilers aanbiedt en een forse huurverhoging in het vooruitzicht stelt. BHW schrijft: 'Enige weken gele den hebt u een brief van de ge meente ontvangen, waarin u voor de keus gesteld wordt of de oude versleten boiler te kopen of als u daar bezwaar tegen hebt, de boiler te blijven huren, maar dan met een drastische huurverhoging. Velen van ons hindert het, dat wij voor deze onaanvaardbare keus, zonder enig vooroverleg, gesteld worden. Wij willen geen forse huurverho ging, wij willen geen oude boiler. Daarnaast ergeren we ons aan de agressieve verkoopmethode van de gemeente, die vooral spreekt uit de laatste zin van de gemeentelijke brief: als uniet reageert, dan bent u automatisch na 1 november in het bezit van de boiler. Volgens onze BHW-Juriste uit Den Haag mist de datum van 1 novem ber elke rechtsgeldigheid. Betaal dus nooit onkosten, die u na 1 november aan de boiler zou krij gen'. Verbaasd Een woordvoerder van de gemeente Voorschoten is verbaasd over zoveel misverstand bij de BHW en vraagt zich tevens af of inderdaad de 700 bewoners van een gemeentewoning met een boiler zich 'genomen' voe len. Er zijn welgeteld 22 bewoners geweest, die kontakt opgenomen hebben met de gemeente en nadere In 1954 is de gemeente gestart met het in huurkoop geven van boilers aan de bewoners van de gemeente woningen. Na 20 jaar zouden de boilers heteigendom worden van de bewoners. In de navolgende ja ren zijn er steeds meer boilers ge plaatst en nu zijn het er ongeveer 700. Om het allemaal eenvoudig te maken maar vooral om de bewo ners ter wille te zijn, heeft iedere bewoner, die zijn boiler nog niet afbetaald had een brief gekregen, waarin stond dat hij zijn boiler in eigendom kan krijgen, mits er nog 30 betaald zou worden. Dit be drag kan over een heel jaar afbe taald worden en komt dan bij de huur. Volgend jaar november heeft dan iedere bewoner de boiler in eigendom. De gemeente is blij van de boilers af te zijn, omdat de laatste jaren de onderhoudskosten allang niet meer stonden in verhouding tot de kosten van ongeveer twintig jaar geleden. Een boiler gaat veel langer mee dan 20 jaar. Het onderhoud is steeds goed geweest. De gemiddelde aanschafprijs van de boilers was ongeveer 300. Nunkost een nieu we boiler minstens 650. Er is uitgegaan van een toenmalige on- derhoudsprljs van 5 per werkuur en die is nu 22,50 per uur. De bewoners van de gemeentewo ningen zouden inderdaad een forse verhoging van de huurprijs van de boiler krijgen indien de gemeente de oude boiler zou gaan vervangen door een nieuwe, want dan gelden alle nieuwe prijsmaatregelen. Het gemeentelijk woningbedrijf heeft de voordeligste oplossing gevonden in het afstoten van de afgeschre ven, technisch nog volkomen goede boilers. Voor ongeveer 30 krijgen de bewoners niet alleen de boiler in eigendom maar tevens de meng- kranen zowel in de keuken als in de douchecel. Er zijn ook nog een 100 gasgljzers. Deze kunnen eigendom worden AARLANDERVEEN Met het rechtzetten en opvijzelen van de tweede molen van de Aarlander veense Molenviergang is een belang rijke fase in dit zeer specialisti sche werk afgesloten. Uit de werkzaamheden, waarbij de oude fundering werd bloot gelegd, bleek duidelijk, dat de molen ge heel van de overigens nog gave palen was geschoven, waardoor de meeste palen waren afgebroken en horizontaal waren komen te liggen. Het gevaar is dan ook zeker niet denkbeeldig geweest, dat de molen zou kantelen. Door deze verzakkin gen was hij meer dan 70 cm. uit het lood geraakt. Met het weggraven van de grond en' het slaan van een werkput tot een diepte van zeker acht meter, kwam de oude fundering bloot. Personeel van de firma Smit te Gouda, experts op dit gebied, heeft de tonnen wegende molen toen op een groot aantal vijzels gezet en een flink aantal betonnen palen onder de molen de grond in gedre ven. In feite staat de hele molen nu, wat de onderbouw betreft recht op de vijzels. Vanaf de eerste verdie ping in de molen staat deze nu echter scheef in westelijke richting. Deze toestand zal veranderd wor den zodra de molen op de nieuwe fundering is geplaatst en de werk put is gedicht: pas dan kan met het rechtzetten van de bovenbouw worden begonnen. Met het werk, dat eind mei van dit jaar begon, is een bedrag van meer dan drie ton gemoeid. Wanneer de molen weer in volkomen rechte toestand kan worden opgeleverd en het gezin van molenaar Borst de molen weer kan betrekken, valt nog niet te zeggen. Veel zal afhan gen van het weer In de komende maanden. Het ziet er wel naar uit, dat volgend voorjaar dit karwei met succes kaï. owrden afgesloten. Op de Foto: Molen 2 staat wat de onderbouw betreft weer recht; de bovenbouw helt nu echter 40 cm. over, maar ook di ewordt rechtge zet. voor de prijs van gemiddeld 16 en dat bedrag kan ook in termij nen worden betaald. Geen enkele bewoner is verplicht om de boiler in eigendom te nemen, maar dat betekent wel dat dan de gemeente de boiler met de mengkranen komt weghalen zodra de wettelijke ter mijn verstreken is. Gevolg Het gemeentelijk woningbedrijf heeft nog steeds geen stormloop gezien van bewoners, die het on eens zijn en men verwacht echt niet dat de bewoners zich bekocht voelen, wanneer ze de hele tran- saktie rustig bekijken. Wanneer de BHW-mensen eerst eens waren ko men praten, dan hadden ze zelf ontdekt dat deze brief van de ge meente gewoon een gevolg is van een overeenkomst die jaren geleden werd afgesloten. Waarom een jaar voor de afloopda tum de boilers in eigendom over dragen? De gemeente wil gewoon voorkomen dat dan de handige be woners, die volledig op de hoogte zijn het laatste onderhoudsjaar zouden gaan gebruiken om extra onderhoudskosten te claimen. Wie nu nog zijn boiler laat droogkoken of iets dergelijks, draalt zelf voor de kosten op. De meeste reparaties waren veelal het aanbrengen van leertjes in de kranen en dat kan iedere bewoner zelf wel doen. Inmiddels is de BHW een handte- keningenaktle begonnen. Volgens deze bond is de aktie een succes en zijn er 'honderden bewoners' die bezwaar hebben tegen het in eigen dom verkrijgen van de boller. VALKENBURG Valkenburgs Harmonie, dirigent D. van Oyen, neemt zaterdag 9 november deel aan een nationaal concours te Zaandam. Het komt uit in de afde ling uitmuntendheid. LISSE De heer en mevrouw Mens-Van der Hulst zijn zestig jaar getrouwd. Het echtpaar bracht zes tien kinderen groot. Er zijn 54 kleinkinderen en 18 achterklein kinderen. Maandag 18 november wordt het huwelijksfeest gevierd in Hof van Lisse. LEIDEN Promotie. Aan de Leid se Universiteit is de heer W. L. Idema, wetenschappelijk medewer ker aan de Leidse Universiteit, cum laude gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, ge titeld 'Chinese vernaucular fiction, the formative period'. Promotor was prof. dr. A. F. P. Hulsewé. Over de leegstand van kantoorge bouwen deelde wethouder Van Aken mee dat er contact bestaat met Zadelhof over het kantoorge bouw aan het Schuttersveld. Van dit gebouw, alsmede van het ge bouw aan de Vondellaan en het voormalige St. Elizabeth Ziekenhuis is nog steeds niets verhuurd. Behal ve een plan voor een kantoor ge bouw van 10 hoog bij het winkel centrum in de merenwijk. bestaan er geen andere plannen voor nieu we kantoorgebouwen. In de com missie bestond de anest dat het kantoorgebouw In de Merenwijk er zomaar opeens zal staan. Plannen voor overplaatsing van rijksdien sten naar Leiden bleken uiterst vaag te zijn. Een ander groot gebouw dat wel degelijk gebruikt wordt, de Groen- oordhal. kwam hierna ter sprake. Over enkele weken komt er een voorstel tot uitbreiding hiervan met Ingreep van de restauratie. Het dekkingsplan is rond. Over de stankoverlast van Fasson merkte wethouder Van Aken op dat dit bedrijf naar zijn indruk onver minderd plannen heeft om een ver brandingsinstallatie neer te zetten cn dat het ook plannen heeft voor een terugwin procédé. De hinder wetvergunning zal in verband hiermee moeten worden bijgesteld. De wethouder deelde tenslotte mee dat hij wil gaan praten met het onlangs opgerichte aktiecomlté ieugdwerkeloosheid en verder de begeleidingscommissie winkelcen trum Merenwijk is geïnstalleerd en reeds een keer heeft vergaderd. LEIDEN Op 1 juni van dit Jaar had in de Jan Vossensteeg te Lei den een complete veldslag plaats tussen Marokkanen en een groep Nederlanders. De moeilijkheden be gonnen 's morgens, toen een Lelde- naar, die zijn auto aan het wassen was. door een Marokkaan op de nek werd gesprongen. Dit vormde aanleiding tot de ge beurtenissen van die avond, die ze ker de naam veldslag verdienen. Een pand. waar Marokkanen woon den, werd vernield door de strij dende partijen. Meubilair en stenen werden naar de belegeraars van het pand geworpen, terwijl een aantal werd teruggedraaid. Wegens hun aandeel in de vernieling werden een 46-jarige sloper J. G. B. en een 54-jarige vakgenoot E. J. van D. door de rechtbank veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf waar van vier voorwaardelijk. Tegen dit vonnis gingen de ver dachten in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof, waar de procu reur-generaal geen reden zag om het vonnis te wijzigen. LEIDERDORP Dezer dagen had de premire plaats van een opmer kelijke film van de Leidse cineast Joop Pieëte 'Op weg naar het on dernemersschap'. Men is tot dat initiatief gekomen omdat bleek dat er te weinig be kendheid aan de opleidingen werd gegeven, terwijl de scholen al sinds 1955 functioneren. De Jongen en het meisje met aspiraties in com merciële beroepen kwamen en ko men nog veelal bij een mindere specifieke tak van onderwijs te recht en krijgen daardoor niet de optimale opleiding, aansluitend bij eigen interesse en capaciteit. De directeurenvereniging heeft eni ge mede-sponsors gevonden waar door een project voor 30.000 ge realiseerd kon worden. Het resul taat: een 16 mm-kleurenfllm van 17 minuten die vol vaart een boei ende Impressie geeft van het de tailhandelsonderwijs en de maat schappij waarin het past. De film begint met een weergave van de stad met haar handel en wandel. In die wereld is handel omdat er industriële produktie Is. Die handel heeft vele facetten maar steeds is er direct menselijk contact. In kortere shots ziet men dan de opleiding zoals die in Haarlem en Leiderdorp geschiedt: met geavab- ceerde methoden, waarbij de na druk lijkt te vallen op de prakti sche toepassing, worden economi sche vakken, expressievakken, talen en gymnastiek gedoceerd. Zo te zien is dat niet het hele lesprogramma, maar het geeft wel een indruk van de dynamiek die kenmerkend is voor dit onderwijs. Tenslotte weer de plaatsing in de wereld bulten de school: een goede aansluiting. Een film die de juiste belangstelling wekt voor een te on bekende tak van onderwijs. Daarom aanbevolen voor alle beroepsvoor- lichters van basisonderwijs en voortgezet onderwijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3