r\ u Ambt open voor vrouw in twee Britse diocesen Hervormde synode praat weer over abortus Vandaag Blinden krijgen geen compleet liedboek Indiaan Manuel Arenas bij de Wycliff es lllsillfiill Trouw K wartet Dom in Oost-Berlijn wordt gerestaureerd Vorster is verdrietig Familie Vins vraagt advocaat van wereld raad van kerken Beroepingswerk Achttien procent mensheid katholiek Kleurüngenkerk zendt afvaardiging naar gereformeerden Nieuwe boeken TROUW/KWARTET DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2 fR DEN HAAG Tijdens de no- vembersynode van de hervorm de kerk, die 18, 19 en 20 novem ber op Hydepark te Driebergen zal worden gehouden, komt het abortusvraagstuk weer aan de orde. Ditmaal naar aanleiding van een eindrapport, dat tot stand kwam na een overleg tus sen de commissie van ontwerp, die voor de zomersynode een rapport had voorbereid en de synodale commissie van rap port. die dit eerste rapport had beoordeeld. Deze laatste com missie werd nog met drie vrou welijke leden uitgebreid: ds. L. W. Reyendam-Beek, mr. J. A. van Ruler-Hamelink en L. M. Vroom-de Geus. De bespreking begint dinsdagochtend 19 no vember om kwart over negen. De commissie van ontwerp heeft een samenvatting en een conclusie aan het rapport toegevoegd. De commissies geven de synode in overweging om deze samenvatting en conclusie en de 'begripsbepaling' van de commissie van ontwerp als uitgangspunt voor de discussie, te nemen. De commissie van rapport heeft daarnaast een aantal gezichts punten geformuleerd, die. zo de synode daarmee akkoord gaat, als richtlijn voor de komende bespre kingen gehanteerd kunnen worden. Geboorteleden De commissie theologische vragen met betrekking tot dg problematiek van de geboorteleden komt voor de tweede maal met een rapport. Tij dens'de novembersynode van vorig jaar is de commissie gevraagd een toen door haar ingediend rapport verder uit te werken, zodat het geschikt zou zijn om aan de classi cal vergaderingen te worden toe gezonden. De commissie vraagt de synode het huidige rapport aan de ze vergaderingen toe te zenden, op dat de gehele kerk zich over deze materie kan uitspreken. Tevens verzoekt ze het rapport toe te zen den aan de commissie voor kerkor- delijke zaken van de interimraad van deputaten, het gezamenlijk uit voeringsorgaan van de hervormde en de gereformeerde kerken. Een rapport over de voortgang van de werkzaamheden van de stichting mechanische registratie en admini stratie (SMRA) zal dinsdagavond 19 november om half acht in een besloten zitting van de synode in behandeling komen. Zulks vanwege de zakelijke achtergronden, die aan dit onderwerp zijn verbonden. Ikon Een ander punt van belang vormt de handreiking bij het statuut van de Raad van kerken in Nederland, dat onlangs door deze raad is opge steld. Dit komt dinsdagmiddag in discussie, tevens hoopt men die middag de statuten van de nieuw op te richten stichting IKON (In terkerkelijke Omroep Nederland) te kunnen goedkeuren. Wat de kerkordelijke aangelegenhe den betreft is belangrijk een voor stel tot wijziging van de kerkorde in verband met het predikantschap voor een beperkte werktijd, het part-time predikantschap. Bij de benoemingen, die in comité generaal worden behandeld, komt de benoeming van een praeses van het college van visitatoren-generaal aan de orde. De huidige voorzitter, ds. M. Groenenberg moet zijn func tie neerleggen aangezien hij de leeftijd van 70 jaar heeft bereikt. UIT De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Positie vrouw (slot) Uit het verslag over een studiedag met mevrouw Van Leeuwen is mij niet goed duidelijk, waartoe deze dag diende, wat men met zulke dagen wil. Ik vroeg iemand, die er geweest was er naar. Zij kon het me ook niet zeggen. Overigens is die 'iemand' een groot voorvecht ster van alles wat goed christelijk is, dat wel. Lid van de E.O. en ook van de NCRV, zwiert met bijbeltek sten rond, weet heel goed wat niet en wel deugt. Als je vraagt welke kranten ze leest en welke program ma's voor radio en tv. haar boeien, dan zijn dat het plaatselijke nieuwsblad en de Mies Bouwman en Berend Boudewijnshow. Is dit begrijpelijk en te verklaren? Als je zit te zwijmelen bij mevrouw Van Leeuwen, omdat ze iets dierbaars brengt, zal dat wel mooi zijn, maar wat doe je ermee? Wil je als vrou wen wat zijn, wat doen en doe of denk je anders dan de gangbare meningen, dan wordt dat zo gauw veroordeeld, juist door hen, die je zusters zouden moeten zijn. Ik denk wel eens: hoe voeden deze vrouwen hun kinderen op, hoe pra ten ze over de wereldnoden: dat vind je niet in de plaatselijke krant en ook niet in de genoemde programma's. Hoogeveen T. Swaan Scheveningen (8 en slot) Nu de gijzeling gelukkig zonder bloedvergieten is geindigd, moet mij het volgende van het hart. Mijn vrouw en ik hebben jaren geleden met ons koor vele malen gezongen bij de kerkdiensten in hulzen van bewaring in Amster dam. In het Lloydhotel werden wij bij het in- en uitgaan geteld: daar zaten de gedetineerden vlak bij ons. dus niemand kon met ons koor mee de deur uitwandelen. Op de Amstelveenseweg en Wetering schans lagen de zaken anders. Wij waren als koor volkomen geschei den van de gedetineerden. De eme ritus predikant ds. Van Beem (nu nog in leven) ging daar vele malen in de dienst voor. Wij zongen daar op de balcons van de kerkzaal met ons gezicht naar de predikant en onder ons in het ruim waren amfi- theatersgewijs de hokjes van de gedetineerden. Deze konden de pre dikant zien en omgekeerd hij hen, maar ons konden zij niet zien en wij hen niet. Deze kerkzalen waren voor rooms, protestant en joods. Naast de predikant zaten links en rechts een bewaker, die wij de ou derlingen noemden en verder in het ruim links en rechts een vrou welijke en mannelijke bewaker. Wij mochten als koor niet de balcons betreden voordat de gedetineerden hun plaatsen in de hokjes hadden ingenomen. Wij moesten na de dienst weer zo spoedig mogelijk vertrekken om de bewakers de ge legenheid te geven de gedetineer den af te voeren. Maar nu ik een foto zie van de kerkzaal in Sche veningen van heden is het meer een gezellig onderonsje geworden, met alle gevaren van dien. Wij leven nu in een tijd van lief zijn voor elkaar, rechten van de mens, begeleiding en vul maar aan. Een hond kan ook lief zijn, maar een dolle hond laat men ook niet los in een kindercrèche. Ik denk wel dat de zangkoren huiverig worden hun medewerking te verlenen bij de kerkdiensten. G. J. Hildebrand (Discussie gesloten, red.) Abortus (12) Ondergetekende wil graag een pro test laren horen over de steeds meer toegepaste vorm van zwan gerschapsonderbreking door abor- tus-provocatus. Misschien ben ik zeer eenzijdig als ik beweer dat het voor mij een raadsel is hoe zij, die zich christenen noemen, deze ver wijdering van 'zwangerschapsweef- sel' zoals het al genoemd wordt, kunnen goedpraten. In de bijbel, in Psalm 139 wordt ook het woord 'weven' genoemd, maar dan wordt bedoeld het 'weefsel' dat door God, de schepper, in de schoot van de moeder gegeven wordt, vers 13 e.v. En dit Goddelijk weefwerk wordt gewoon vermoord. Want dat is het, ook al is dit weefwerk nog ongebo ren. Wageningen mevrouw A. H. J. Touber-Aalders Abortus (13) Wij worden niet geboren door de wil van man en vrouw, maar door de wil Gods. Die wil legt God in ons. Wij moeten onze wil paren aan Gods wil. Onze wil paren aan Gods wil betekent ook dat wij ons rekenschap geven van onze per soonlijke en maatschappelijke om standigheden. Als wij geen meerder kindertal willen dan dienen wij en kel te leven voor de kinderen die wij hebben en niet ons zeiven te leven. Ook niet al preekt men sex van de daken. Ons leven is een raadsplan Gods. De enorme aanwas van de wereldbevolking betekent een versnelling van Gods raads plan. Wij snellen naar het einde. Het einde mogen wij niet met een pil. abortus, euthanasie of atoom bom opvangen. Man en vrouw scheppen door hun huwelijk de mo gelijkheid tot menswording. Als het leven zich heeft aangediend, dat van een jongen of een meisje, dan hebben de ouders aan hun plicht te voldoen. M.a.w. geen abortus. Rotterdam P. C. van Wijk Gezang 474 In zijn artikel 'Maar waar is de jarige' sloeg ds A. A. Spijkerboer m.i. de spijker op z'n kop. In het bijzonder trof mij wat ds. S. onder 'liedboek' schreef. Na de invoering van het nieuwe liedboek is het mij twee maal overkomen, dat lied 474 gezongen werd. Beide keren kón ik het gewoonweg niet meezingen. Ik weet bijv. dat ds. Groenenberg van Utrecht het bewuste' lied nimmer laat zingen, dat onze meest geënga geerde dichter. Ad den Besten, niet houdt van zulke 'God roept ons broeders tot de daadkrachtige' lie deren. In 'de theologische ether gang' van februari '74 is prof. G. J. Hoenderdaal hierover heel duide lijk. Amstelveen A. N. Alderliefste Mirage Dat onze regering geen sympathie voor het inkopen van toestellen van Amerika voor de defensie heeft, kan ik me wegens de KLM- besnoeiing voorstellen. Maar van Frankrijk is ook niet veel goeds te verwachten, dat heeft de omkoop affaire bewezen. In de Oktoberoor- log heeft Lybië die door Frankrijk geleverde 125 Mirages prompt, trots embargo, aan Egypte doorgestuurd en tegen Israël ingezet. Daarom geen Mirages van Frankrijk bestel len. Ik ben het ook eens met de "lezersbrief' van de Zeeuwse Werk- groép van 1 november. Amsterdam J. Sekan Mirage (2) den deel te nemen aan de elk- mens-ontziende oorlog in Vietnam. Het is mij een volkomen raadsel waarom een aantal hoogleraren en bekende Nederlanders zich nog steeds niet op een dergelijke wijze over de aankoop van Mirages heb ben uitgelaten. Moge dit socialis- tisch-christelijk kabinet ook werke lijk een christelijk-socialistisch be sluit nemen. Ik hoop dat vele Ne derlanders dit kabinet deze christe lijke weg willen wijzen. Westzaan C. v.d. Berge Oosterschelde Nu, met een dreigende economische crisis voor de deur, de lange-ter- mijn beslissingen steeds meer voor kortzichtige besluiten plaats moe ten maken, dreigt ook de Ooster schelde daarvan de dupe te worden, tegen beter weten in. Dit mag niet gebeuren. Aangezien de Oosterschelde van internatio naal belang is (zowel voor de Noordzeevisserij als voor de enorme aantallen trekkende watervogels) zou de regering een beroep moeten doen op alle Westeuropese landen die vissersvloten op en om de Noordzee en de Noordelijke IJszee hebben om bij te dragen in de duurdere oplossing van gedeeltelij ke afsluiting. Het is een EG-zaak bij uitnemendheid en van veel gro ter gewicht dan de gezamenlijke aanschaf van straaljagers voor ne gen miljard gulden. Onze (klein-) kinderen zouden ons nog meer ver vloeken dan ze nu al zouden doen. Ermelo J. G. Mees BERLIJN De protestantse dom aan de Oostberlijnse Marx-engels- Platz wordt herbouwd. De protes tantse kerk van de DDR heeft met de staat een overeenkomst over de restauratie van de tachtig meter hoge dom bereikt, die tot 1980 zal duren. De overeenkomst tussen de kerk en de staat betreft tot dusver alleen de herbouw van de buitenkant van de dom, waarvan het silhouet voor de stad Berlijn zeer belangrijk is. De kerk zal later, na interne bezin ning, een besluit nemen over de wijze van herbouw van het inte rieur. Van de dom. die in 1944 door een geallieerde bom werd getroffen was tot dusver alleen een trouwka- pel in gebruik gebleven. In enkele bijgebouwen vinden colleges plaats van de theologische faculteit van de Humboldt-universlteit. Pronk wijst theologen op vredeswil Egypte DEN HAAG De 71 theologen, die minister Pronk via de raad van kerken vroegen de pdst ontwikke lingshulp voor Egypte te schrappen hebben van de minister ten ant woord gekregen dat door verhoging van de welvaart in het Midden- Oosten de stabiliteit van dit gebied wordt versterkt. Minister Pronk wijst er in zijn antwoord op dat Egypte wel dege lijk het bestaansrecht van Israël heeft erkend. Pronk citeert premier Den Uyl. die in een antwoord aan het kamerlid W. Drees heeft ge zegd: De resolutie 242 van de Vei ligheidsraad, die de souvereiniteit, de territoriale integriteit en de po litieke onafhankelijkheid van elke staat in de regio duidelijk bevestigt, is ook door Egypte aanvaard. Het is een feit dat Egypte de weg naar een definitieve vredesregeling in sloeg, toen het resolutie 338 van de Veiligheidsraad aanvaardde. Minister Pronk voegt hieraan toe dat het Nederlandse geld uitslui tend bestemd is voor concrete pro jecten, die gericht zijn op sociaal- economische vooruitgang. De 71 theologen meenden dat Egypte het Nederlandse geld zou gebruiken om eventuele oorlogshandelingen tegen Israël te hervatten. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Gesprek met Trouw's hoofdredakteur. R.K.-kerk wordt minder Rooms. I.T.T.'s macht zonder grenzen. Weer een gijzeling voor bij. Lou de Palingboer „ver moord". Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer 7""^Y van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER TELEF.NR Abonnementsprijs 23,per half jaar: 46,per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- Hervormd Nederland. TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Antw.nummer 177$. Den Haag. Op doorreis van Duitsland naar Mexico hield Manual Arenas een korte toespraak op de conferentie van de Wycliff bijbelvertalers in Utrecht. Hij drong er vooral bij de jonge mensen op aan hun leven in te zetten voor de dienst van God. 'Het vertalen van de bijbel is een moeilijke opgave', zei hij. 'Maar linguïstiek is een moderne weten schap die ons helpt een moeilijke taal te leren'. De problemen waarmee vertalers kunnen worstelen, illustreerde hij met zijn eigen Totonac, waar veel woorden vertaald moeten worden met beschrijvende zinnen. Zoals: Zonde het slechte dat je aan het denken zet. Of: Vliegtuig - een grote vogel uit staal gemaakt. Demonstratie .Onder leiding van zendeling Mari- 'nus Wierlng, met verlof uit West Afrika, werd er verder een mini- talencursus gegeven, waarin werd gedemonstreerd hoe adspirant-ver- talers worden ingeleid in het ontle- MOSKOU De Russische natuur kundige Andrei Sacharow heeft ge zegd dat familieleden van de gear resteerde Russische baptistenpredi ker Georgi Vins aan de wereldraad van kerken gevraagd hebben om een buitenlandse advocaat om Vins te verdedigen in zijn binnenkort verwachte proces. Volgens Sacharow schreven de fa milieleden dat een atheïst niet com petent geacht kan worden om Vins te verdedigen lh een proces ^clat gaat over godsdienstige vragen. Vins is secretaris van een groep baptisten, die afgescheiden zijn van de grote baptistenunie. Hij heeft zojuist een vier maanden durende hongerstaking achter de rug, nadat hij in het voorjaar in Kiev was gearresteerd. Van een onzer redacteuren LONDEN Na de anglicaanse kerk in Nieuw Zeeland hebben nu ook twee Engelse diocesen, van Rochester en van Bath en Wells, besloten vrouwen toegang te geven tot het priesterambt. Deze kwestie heeft deze zomer in Amerika veel stof doen opwaaien, toen de episcopal church er ineens elf vrouwelijke priesters bij kreeg, nadat zij waren gewijd door drie gepensioneerde bisschoppen en een missie-bisschop. De anglicaanse kerk van Hongkong kent reeds sinds de wereldoorlog vrouwelijke priesters en in 1970 be sloot Hongkong officieel het ambt voor vrouwen open te stellen. Dit besluit van de Hongkongse bisschop Gilbert Baker kreeg steun in de wereldwijde anglicaanse vergade ring in 1971 in Limoeroe in Kenya. Het huis van bisschoppen van de Amerikaanse episcopal church heeft de wijding van de elf vrouwen on geldig verklaard en de vier bis schoppen die haar hadden gewijd zijn officieel vermaand omdat zij 'de collegialiteit van het huis van de bisschoppen hebben verbroken'. Een van de bisscnoppen is gesus pendeerd van het uitoefenen van enig bisschoppelijke functie in het diocees waar hij als gepensioneerde nog woonde. Het huis van de bisschoppen wendt nu voor dat de wijding ook nietig zou zijn geweest, indien de elf wij delingen van de mannelijke kun nen zouden zijn geweest omdat de formele toestemming ontbrak. Maar hier zijn enkele vraagtekens op hun plaats. Want tot dusver is het ver krijgen van een officiële toestem ming voor de wijding van mannen, die bèantwoorden aan de eisen van opleiding, roeping en onberispelijke levenswandel slechts een formali teit geweest. Toch wekt het verbazing, dat die bisschoppen, die voor de wijding van vrouwen in de episcopalaanse kerk zijn, eveneens van mening blijken, dat de wijding ongeldig was. Zij blijken erover gebelgd te zijn dat zij via de krant moesten horen van de wijding van de elf vrouwen. Missiebisschop Framos van Costa Rica, een van de vier bisschoppen, die de wijding verrichtte noemt de weigering van het huis van bis schoppen om de wijding te aan vaarden 'de nieuwe besnijdenis' en zegt onophoudelijk dat het kerk recht zich niet mag stellen boven het burgerlijk recht, waarin de vrouwen gelijk gesteld zijn. De priester, die de preek hield tijdens de wijdingsdienst, de zwarte theo loog Charles V. Willie, noemde het besluit van de bisschoppen 'de bru taalste uitoefening van mannelijke arrogantie, die ik ooit heb gezien'. Intussen hebben acht bisschoppen een verklaring uitgegeven waarin zij het huis van de bisschoppen vragen de vrouw tot het priester ambt toe te laten alvorens de hele kerk bijeenkomt in de algemene vergadering. In elk geval is het de acht reeds gelukt om de voorzitter, bisschop Allin mee te krijgen. Hij was, toen hij gekozen werd, een sterke tegenstander van de vrouw in het ambt, maar heeft zijn be zwaren nu laten varen. De elf vrouwen mogen officieel nu niet als priesters optreden. Zij zijn evenwel niet bereid zich bij deze beslissing neer te leggen. Verschil lende vrouwen zijn van plan ge woon voort te gaan met hun werk als priester en intussen hebben in de Amerikaanse kranten reeds fo to's gestaan van vrouwen, die de eucharistie bedienen, onder meer in New York. In Washington zou Alli son Cheek de eucharistie bedienen, maar werd daarvan op het laatste moment weerhouden van de rector van de kerk, die haar wel de preek liet houden. Na de preek werd zij op de schouders de kerk uitgedra gen, terwijl de gemeenteleden zon gen 'We shall overcome'. Manuel Arenas (links). door een onzer medewerkers UTRECHT Een Indiaan, die uit de geïsoleerde cultuur van zijn stam naar buiten treedt, keert daarheen zelden terug. Hij is ge woonlijk zo vervreemd van zijn eigen cultuur dat hij niet meer in staat is aan het dorpsleven deel te nemen. Een uitzondering op deze regel is de Totonac-Indiaan Manuel Arenas, een man die met zijn 42 jaren niet alleen onder zijn eigen mensen, maar ook in meer dan 25 landen een levende legende is. Nadat hij christen was geworden, mede door invloed van de Wycliff Bijbelvertalers, in Mexico, studeer de de heer Arenas aan diverse col leges en universiteiten in Amerika en Duitsland. Thans is hij directeur van een bijbelschool, waarvan hij zelf de oprichter is en waar zijn volksgenoten onderwezen worden in de prediking van het evangelie. Moeilijk den, uitspreken en op schrift stel len van een ongeschreven taal. Een zijsterorganisatie van de Wycliffe Bijbelvertalers, het Zomer Instituut voor Taalwetenschappen, belegt hiervoor jaarlijkse cursussen in Amerika. Australië Nieuw Zeeland, Engeland en Duitsland. Wycliffe Bijbelvertalers, dat het snelst groeiende zendingsgenoot schap wordt genoemd, heeft 3000 medewerkers op de verschillende velden. Onder hep werken thans elf Nederlanders. Een aantal dat bin nenkort verdubbeld wordt. NON TALI AUXILIO De woorden die hierboven staa betekenen zoveel als 'niet met d ke hulp', vrij vertaald: van d soort hulp zijn we riiet gediend, heb het vermoeden dat dit gezegd bij de leiding van de N.C. Radio-j naar boven gekomen zal zijn toe zij in dat dagblad waarvan je alti zulke vieze vingers krijgt een 1 vend artikel over haar programma tegenkwam. 'De NCRV op het poö um'. Dé NCRV wordt daar geprezf om haar verstandige politiek om i door een bepaalde aard van ha uitzendingen (het harmoniS wordt erbij gehaald) het voorbet van de EO te volgen of haar i wind uit de zeilen te nemen. Spec aal krijgt (overigens terecht) ei bepaalde rubriek van de NCRV 1 toegezwaaid maar dan wel met'ei met een denigrerende opmerking de richting van andere Hilversum radio- en televisiemakers. Ik dei dat de NCRV-mannen niet zo blij zullen zijn met die hulp. i heeft namelijk een kwalijke achte grond. Het is die houding van b paalde mensen die vroeger wel ee: in de kerk geweest zijn of ande zins met het christelijk leven hel ben meegedaan, toen daarvan he ben afgezien en het nu maar sleeli kunnen zetten dat er in die ken iets verandert. Want de kerk moi zo blijven zoals ze was. In dat gev; blijft immers de reden bestaan o: er niét aan mee te doen. Wannes de kerk of een christelijke organ i satie echter dingen gaat doen d voor vandaag relevant zijn daj moet eigen houding op z'n mini opnieuw bekeken zo niet herzie i worden. En daar voelen deze 'hel pers' niet voor. Trouwens de re- van hun schrijverij getuigt daa dégelijks, van. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Katwijk aan Zee (wijl Hoornes West)J. den Besten ff Huizen. Aangenomen naar Hallg D. R. Jor' ker te Akkerwoude c.a.: naar Pols broek: J. R. Volk kand. te Bunnikj GEREF. KERKEN Beroepen te Goes: W. Stolte ij Aalten: te Bolnes: kand. F. T. Btr te Amsterdam. NED. HERV. KERK Beroepen te Tietjerk (Fr.): K. li Slik te Groningen, (centrum-noordij ROME (Reuter) Volgens d nieuwste cijfers van het Vaticaai zijn achttien van de honderd men sen op de wereld rooms-katholiek In Noord- en Zuid-Amerika is 6 procent rooms-katholiek. In Europ bedraagt dit percentage veertig, ii het gebied van de Stille Oceaan 2 en in Azië slechts twee. Er zijn 418.000 priesters. Het aanta uitgetreden priesters wordt ruim schoots overtroffen door de pries terwijdingen, vooral in Afrika. Azi en Amerika. 'Dit getuigt van d vitaliteit van de kerk. ondanks he feit dat Europa door diepgaandi maatschappelijke omwenteling* wordt gekenmerkt', aldus het Vati caanse bladOsservatore Romano dat deze cijfers publiceerde. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In ons land zijn twee afgevaardigden aangekomen van de nederduits gereformeerde zendingskerk, een kleurlingenge meenschap, die nog steeds een band heeft met de gereformeerde kerken in ons land en die relatie ook wil handhaven. De twee afgevaardigden, de vroege re voorzitter van de synode, ds. David Botha en ds. J. Mettler, die vrijgesteld is voor het evangelisa tiewerk, zullen de gereformeerde synode bezoeken, die op 20 novem ber bijeenkomt. Zij reizen op dit moment nog in Europa rond om zich oriënteren op het gebied van zending en evangelisatie. Eindelijk heeft dan een groep men sen laten horen waarom het be schamend zou zijn indien Neder land Mirages in Frankrijk zou ko pen: 1. Frankrijk leverde Mirages aan Israël, maar is daar uit eigen belang mee gestopt: 2. Frankrijk leverde Mirages aan Lybië op voor waarde dat ze niet in de oorlog met Israël gebruikt mochten worden. Dit gebeurde toch. maar Frankrijk blijft Mirages leveren (puur eigen belang) 3. Frankrijk is een van de lastigste EG-partners (het meest uit op eigenbelang)4. Gedurende de oliecrisis van afgelopen winter was Frankrijk een van de eerste landen die Nederland in de steek liet. Vergelijk bijvoorbeeld Zweden. Dit land geeft naar draagkracht meer aan ontwikkelingshulp dan welk ander land dan ook. Dit land was en ls een adoptieland voor alle Amerikaanse jongeren die weiger- Van ds. G. van der Weide, her vormd predikant te Tricht, ontvin gen we deze brief: Het liedboek voor de kerken is kort geleden gereedgekomen in brail leschrift. Allen, die op brailleschrift zijn aangewezen, kunnen dit boek kopen voor 17,50, de normale prijs voor een groot formaat liedboek. Op zichzelf is dit een uitermate verheugende zaak: een blinde moet het liedboek kunnen krijgen tegen dezelfde prijs als zijn niet visueel gehandicapte medemens, ook al ligt de kostprijs voor een braille-uitga- ve vele malen hoger dan voor een zwartdruk-uitgave. Het is terecht, dat hem voer het zelfde geld ook hetzelfde geboden wordt. Dat laatste is echter helaas niet het geval. Toen ik mijn brailleuitgave samen met mijn vrouw ging verge leken met haar uitgave, ontdekte ik de volgende verschillen. Bij geen van de dichters en compo nisten is het geboorte- en of sterf jaar vermeld: bij de bijbelliederen wordt het bijbelgedeelte, waarop een lied betrekking heeft, niet ge noemd. Verder ontbreken de vol gende rubrieken geheel: a: enkele practische aanwijzingen voor het gebruik van het liedboek, (pag. XVI-XIX)b. alle registers (pag. 257-268 en pag. 723-787), en c. lie deren die geschikt zijn om kinde ren met het liedboek vertrouwd te maken. (pag. 794). De argeloze gebruiker heeft geen weet van bovengenoemde weglatin gen, want nergens wordt hem ver teld, dat bepaalde gedeelten dom weg niet in braille zijn overgezet. Waarom niet? Mogelijk, omdat voor het aan de blinden onthouden van meer dan zeventig pagina's van het liedboek geen steekhoudende argu menten zijn aan te voeren. Bij nadere informatie werden mij nl. als argumenten genoemd: 1. de meeste blinden zouden er toch geen gebruik van maken; 2. het liedboek zou dan te veel ruimte in beslag nemen. (Door deze weglatingen is ruim één brailleband bespaard). Brailleschrift neemt inderdaad veel ruimte in beslag. Mijn liedboek be slaat 86 centimeter boekenplank. Maar zou iemand, die hiervoor de ruimte heeft, geen plaats meer be schikbaar hebben voor nog één band van 9 centimeter dikte? Wat het eerste argument betreft het volgende. Voor elke blinde is bladeren In een boek moeilijker en omslachtiger dan voor een ziende, zeker wanneer het een boek van tien banden betreft. Juist voor hem zou een register bij het opzoeken van een bepaald lied tot grote steun zijn. Bovendien wordt een niet gering aantal blinden door ge noemde weglatingen ernstig gedu peerd in de zelfstandige uitoefening van hun beroep of functie. Te den ken valt hier aan organisten, predi kanten, zondagsschoolleiding of mensen met een functie in het christelijke verenigingsleven. Ten slotte lijkt het mij niet bevor derlijk voor de integratie van de blinden in de maatschappij, wan neer nodeloos aan hen datgene onthouden wordt, waar iedere zien de gebruiker van het liedboek vrij elijk gebruik van kan maken, of hij dat nu doet of niet. Bovendien signaleer ik hierin een helaas nog altijd bestaande vorm van bevoog ding, waarvan naar ik meen de meeste blindert niet gediend zijn. Van harte hoop ik dan ook. dat er spoedig alsnog een elfde band van het liedboek in braille zal verschij nen, opdat ook wij blinden over de volledige tekst kunnen beschikken. 'Multinationale onderneming en vakbeweging'. Uitg. tijdschrift Te Elfder Ure, Nijmegen. 470 blz. 8.50. De bijdragen in dit nummer (16) zijn gekozen om een inleiding te geven in de begrippen en proble men, die het verschijnsel multina tionale onderneming en de tegen- strategieën van de vakbeweging op werpen. Het is een vervolg op de vorig jaar uitgegeven verslagen van het congres over multinationale concerns en vakbonden in Nijmei gen. 'Naar een multinationale vakbewe-. ging' door Tom Etty, Kurt Tudyka en Piet Reckman. Uitg. Sjaloom te Odijk. 64 blz. Prijs 4,-. Etty en Tudyka analyseren in een artikel de vakbondsstrategie, tegen de multinationals (o.a. met een verwijzing naar de wereldconcern^ raden). Piet Reckman geeft de houding van de Nederlandse vak centrales, NKV en CNV ten aanzien van het Wereldverbond van Arbeid weer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2