Bordeaux-wijn blijft je beste ter wereld' Lubbers legt nadruk op bedrijfstakbeleid Uezig bedrijf Werktijd verkorting Spaar cijfers vallen tegen over oktober Goud weer duurder Multinationals hebben geen machtspositie in ontwikkelingslanden tfijnexpert: ondanks fraude en proces Maximumstraf geëist Bi Chrysler: ontslag voor 7100 man Wereldhandels- gesprek vangt in januari aan Japan schort export van koper op NIBE-prijs 1974 Ir. G. D. A. Klijnstra (Unilever): NEW YORK GEDRUKT DOW JONES INDEX OUW/KWARTET DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 FINANCIËN/ECONOMIE TUS17/HL17 [ör Jan Brokken RrDEAUX/AMSTERDAM Vorige week woensdag begon in Bordeaux het proces tegen de [jnhandelaren Lionel en Ivan Cruse. Ruim honderd journalisten uit Frankrijk, België, Duitsland, Kerika en Japan wonen het proces bij. Een veel gehoorde conclusie onder hen: het betreft hier grootste wijnschandaal van deze eeuw. Waarom? Niet om de hoeveelheid wijn waarmee ge- oeid is. Het ging om twee miljoen flessen. Een respectabel aantal, dat wel, maar slechts één Jcent van de jaarlijkse Bordeaux-produktie. j niet omdat er gevaarlijke din- met- die wijn waren uitgehaald, in geknoei met chemicaliën, zo zo vaak met Italiaanse of ,nse wijnen wordt gedaan. De i Cruse et Fils Frères had al- in flessen met een etiket Cru- .ppellation Contrólé Saint Emili- een Languedoc-wijn gedaan. Saint Emillion kost zesmaal iel-als een Languedoc-wijn. Ge- itte winst voor Cruse: enkele tallen miljoenen guldens. Maar dit bedrag maakt van dit pro- S. nog niet hèt schandaal. In het zijn in (met name) Italië ■tere bedragen verdiend met knoeierijen. Wat dan wel? '•flat- het hier Bordeaux-wijnen *|eft. De beste wijnen van de ild, daar zijn alle experts het eens. Streng gecontroleerde -ien. Da'; moet ook wel. Want in ,n betalen ze in een restaurant gulden voor een flesje Bor- L ix. En in de Verenigde Staten gulden. mmdat het hier de firma Cruse >ft. Cruse. dat is in Bordeaux j naam. dat is een begrip. Dat .le familie die in het centrum •♦ide stad in een paleisje woont. J is de familie die aan de kade. f iChartrpns. over het grootste Ihuis beschikt, niet alleen het It-ste van Bordeaux, niet alleen Frankrijk, maar van de hele ju. komen daar de belangrijk- wijnimporteurs uit Europa, rika en Japan op bezoek en leien met mijnheer Ivan Cruse de kilometers lange wijnkel- de wijnstraten zoals ze in eaux worden genoemd. Deze rteurs doen bijna blindelings a met Cruse. Sinds de oprich- Ivan de firma, in 1815, heeft ie altijd uitstekende wijnen ge- Niet alleen aan de impor- maar ook aan de Franse am ides. aan Air France, aan Wa- Lits, aan talloze wegrestau- is ook het belangrijkste lid |ië clan. De clan der Chartrons. lande uit wijnhandelaren die, nstig uit Nederland, Duitsland, narken en Engeland in de ^iende eeuw naar Bordeaux hen en daar de handel op po- ^etten. Zij heten Varton, Fi- j, Lawton, Schyler, De Luze en m. Zij zijn altijd buitenlanders Jfven in Bordeaux, hebben nooit 3noordelijk ^ccent verloren. Zij rden onder elkaar. Zij bleven stant. i invloedrijke clan. dat wel. premier, oud-kandidaat voor ^presidentschap, burgemeester [Bordeaux, voorzitter van de pale raad. volksvertegenwoor- Jaques Chaban Delmas dankt 3'aan deze clan. Op de avond ie verkiezingen trekt hij zich inlijk in een kamer op het uis terug, samen met de Lawton. In de wachtkamer I een twintigtal personen, die hn als eerste mogen feliciteren ween overwinning (of troosten pn nederlaag). Onder hen be- jn zich de Cruses. vriendschap gaf het wijn- jdaal de afgelopen maanden «politiek tintje. Een jaar gele- BORDEAUX De openbaar aanklager in Bordeaux heeft tegen de wijnmakelaar Pierre Bert, die de fraude heeft ge organiseerd, de maximumstraf geëist waarin de wet voorziet: één jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 27.000 franc (16.000 gul den). Wat betreft de straf van Bert's stroman. Balan, liet de openbaar aanklager de duur van de gevangenisstraf over aan de beoordeling van de rechter, maar hij achtte wel een onvoorwaardelijke straf op zijn plaats. De wijnhandelaren Lionel en Yvan Cruse dienen volgens de openbaar aanklager ook een gevangenisstraf en een boete te krijgen, maar hier liet hij de mogelijkheid van een voorwaardelijke straf open. De Franse fiscus heeft een bedrag van 90 miljoen franc (bijna 50 miljoen) gevor derd van de 18 beklaagden in het wijnproces. den ontdekt door de ambtenaren van het ministerie van financiën, zagen enkele politieke commenta toren er een poging van de minis ter van financiën Giscard d'Estaing in om zijn grote rivaal Chaban uit te schakelen. Een vergezochte ver klaring. Chaban kan moeilijk ver antwoordelijk worden gesteld voor een fout die één van zijn vrienden begaat. Een belangrijke reden dat dit pro ces is uitgegroeid tot een schandaal zijn ook de curieuze uitspraken die een getuige en twee beklaagden deden. Pierre Bert. de wijnmake laar die de transacties voor Cruse regelde, zei dat 'vijftig procent van de wijnboeren en negentig procent van de handelaren in Bordeaux fraudeurs zijn'. En de Nederlandse importeur van Cruse-wijnen, de heer G. Verbunt uit Tilburg, merkte op dat 'het moeilijk is een jonge Bordeaux-wijn van een Languedoc- wijn te onderscheiden. Het verschil proef je pas wanneer de Bordeaux wijn ouder wordt.' Ivan Cruse zei: 'Wij hebben het verschil tussen een Languedoc en een Saint Emillion niet geproefd. Wij hebben ons vergist toen Bert ons deze wijnen aanbood.' Met deze beweringen gooiden zij een knuppel in het hopnderhoek. Want het grote publiek denkt natuurlijk: wanneer kenners als Verbunt en Cruse het verschil al niet kunnenproeven, waarom zou ik dan een veel duur dere Bordeaux-wijn kopen? Grote schade Geen wonder dat het regionale dagblad Sud-Ouest na deze uit spraak kermde dat het gedaan was met de Bordeaux-wijn, dat de 30.000 wijnboeren grote schade zou den ondervinden van dit proces. Zei mijnheer Verbunt al niet dat de import van Bordeaux-wijnen in Ne derland ten gevolge van dit proces dalende was, dat de goedkopere wijnen als die uit de Corbières het van de Bordeaux wonnen? De uitspraken van Verbunt wekten op zijn zachtst gezegd verwonde ring op bij de wijnkenners. Een andere grote importeur van Bor deaux-wijnen in Nederland, de heer J. P. Boelen in Amsterdam zegt verbaasd: 'Ik sla de proef capacitei ten van de heer Verbunt veel hoger aan. Als hij het verschil tussen een jonge Bordeaux-wijn en een Lan- guedocwijn niet kan onderschei den, ik kan het wel. Ik verklaar deze uitspraak van Verbunt dan ook alleen als een te ver gaande loyaliteit met de firma Cruse. Ver bunt is namelijk de alleen-impor teur van Cruse in Nederland. Voor hem komt dit proces natuurlijk hard aan.' En de uitspraken van Pierre Bert dan? 'Grote onzin. Bert wil zich schoonpraten. De Bordeaux-wijnen zijn de strengst gecontroleerde ter wereld. Daarvan vind ik dit proces het bewijs vormen. Acht maanden nadat Cruse fraude had gepleegd stonden de ambtenaren van het minsterie van „financiën al voor de deur.' Een groot wijnkenner uit Bordeaux, geliëerd met de Cruses, komt tot dezelfde conclusie. 'Dit proces toont aan dat de ambtenaren niemand sparen, zelfs Cruse niet. Ik zie dit proces dan ook als een waarschu wing. De laatste jaren is een aantal kleine wijnhandelaren in Bordeaux op fraude betrapt. Pierre Bert bij voorbeeld. Hij moest zijn zaak slui ten en kreeg zes maanden gevange nisstraf. De afgelopen jaren drongen de kleine handelaren er bij de autori teiten op aan dat ook de grote handelaren streng gecontroleerd moesten worder». Met dit proces heeft het ministerie van financiën willen aantonen dat. waar het frau de betreft, niemand in Bordeaux gespaard blijft. Ik geloof dan ook dat dit proces de Bordeaux-wijnen gered heeft. Anders zouden ook an dere gerenommeerde huizen zich aan dit soort kwalijke praktijken hébben overgeleverd. Nu kijken ze wel uit.' Vraag aan de heer Boelen: heeft Verbunt gelijk wanneer hij zegt dat de import van Bordeaux-wijnen door dit proces terugloopt? 'Onzin. De vraag naar Bordeaux-wijnen is in de afgelopen maanden in Neder land minder geworden. Niet door het proces. Maar omdat de prijzen van de Bordeaux-wijnen, mede door de slechte oogst van 1974, aan het zakken zijn. De consument wacht nu af of die prijzen verder dalen. Zodra de prijs weer gaat stijgen gaat de consument weer ko pen. Zo werkt het marktmechanis me nu eenmaal. Daar komt nog bij dat het leven in Nederland duurder wordt. De consument koopt daarom een goedkoper wijntje, een Corbiè res in plaats van een Bordeaux.' Laatste vraag: zijn deze Corbières- wijnen voor niet-kenners te onder scheiden van een Bordeaux-wijn? Boelen: 'De Corbières vind ik over het algemeen vieze wijnen. De Bor deaux blijft de beste wijn ter we reld. En dat zal altijd zo blijven. Mijn vertrouwen in de Bordeaux blijft ongeschonden. Wordt door dit proces zelfs nog sterker.' 't DSM stagneert iAAG DSM ondervindt een ^Jitie in de afzet, die wat de betreft onverwacht is voor van de onderneming. Dit vergadering van de onder- jgsraad van DSM meegedeeld. I ^stagnatie houdt o.a verband I **le voorraadsituatie bij de af- |"%^s met name in de garens- en ndustrie. Er begin zich echter ^én stagnatie af te tekenen op to f f en markt. situatie van korte duur zal ^^^f langer zal aanhouden, kan f i Ondernemingsleiding nu nog i "zeggen. Zij verwacht echter M structurele veranderingen. F jals gevolg van de afzetstag- llen de resultaten over 1975 ins die groei vertonen, die de ;ten over 1974 te zien geven, ing van zaken in de kunst- :tor is overigens gunstig, eerste negen maanden van ÉS !te ng ct ■s jm eerste negen maanden van ^ar is de personeelssterkte van I. .met ongeveer 410 man ver- ^^<rd tot 12.390 man. ie bij Batava erii lol ™vm nSRPEN De heer E. J. Hol- heeft met ingang van 4 no- |r zijn functie als commissaris atava in Nijmegen neergelegd, leze beslissing ligt ten grond en verschil van opvatting met Irige leden van de raad van iarissen van Batava over de van commissaris, aldus de loltrust. vorige maand trad mr. J. R. af als president-commissaris Batava wegens 'verschil van A in de raad van commissa- I over de werkwijze van die Raiffeisenhyp. bank staakt afgifte 11 pandbrieven UTRECHT De Raiffeisenhypo- theekbank heeft de afgifte van haar 11 pet pandbrieven 1974 per 1978-1982 woensdag voor beurs ge staakt. SAS boekte weer winst SCHIPHOL Voor de 12e maal in successie heeft Scandinavian Airli nes System (SAS) een boekjaar met winst afgesloten. Over het per 31 september geëindigde boekjaar bedroeg die winst 45 miljoen gul den (tegen 51 miljoen gulden het jaar tevoren). Nog meer ontslagen bij Amerikaanse ENKA ENKA (North Carolina) Ameri can Enka Company (dochteronder neming van Akzona Inc., de Ameri kaanse tak van het Akzo-concern) moet de produktie van synthetische garens en vezels voor de tweede keer in een paar maanden vermin deren en nog 530 werknemers ont slaan. Van de twaalfduizend werk nemers in de tien fabrieken van de maatschappij zijn er nu ruim dui zend op straat komen te staan als gevolg van een voortdurende ver mindering van de vraag. Kluwer verwacht gelijk resultaat DEVENTER De omzet van Klu wer (uitgevers-drukkers) over de eerste drie kwartalen van 1974 is met ongeveer 15 pet gestegen ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. Voor geheel 1974 wordt eveneens een omzetstijging van circa 15 pet verwacht Mede doordat de sterke kostenstij ging niet voldoende in de prijzen kon worden doorberekend zal tegen de oorspronkelijke verwach ting in de winst over 1974 niet of nauwelijks hoger zijn dan over 1973. Océ-Van der Grinten VENLO Océ-Van der Grinten in Venlo en Grafimex Europe in Et- ten-Leur onderzoeken de mogelijk heid van samenwerking bij de ont wikkeling, produktie en verkoop van metalen offsetplaten en andere produkten voor de grafische indus trie. Grafimex is eigendom van Holland Aluminium (50 pet), die op haar beurt een gezamenlijke onderne ming is van Hoogovens en Billiton (Kon. Shell). DETROIT Het Amerikaanse au toconcern Chrysles zal 7.100 arbei ders voor onbepaalde tijd naar huis sturen. Bij een viertal vestigingen in de VS zal bovendien op andere manleren de produktie worden be perkt. Het uiteindelijke doel is de produktie in overeenstemming te brengen met de verminderde vraag. Daartoe is in het vierde kwartaal een beknotting van de produktie met 50.000 auto's nodig. In oktober is de verkoop van auto's in Amerika het slechtst geweest in 10 jaar tijds. 'Het publiek durft geen nieuwe auto te kopen door de economische perikelen, waarin het land zich bevindt. De mensen ma ken zich zorgen over de dag van morgen', aldus autohandelaren. GENEVE De internationale be sprekingen over de ontwikkeling van de wereldhandel zullen ver moedelijk in januari kunnen begin nen. Harald Malmgren, de voor naamste Amerikaanse onderhande laar in commerciële aangelegenhe den, heeft dit verklaard na overleg met topfunctionarissen van de Eu ropese Economische Gemeenschap. Japan en andere invloedrijke lan den. Op nieuwe ronde van besprekingen over de mogelijkheden voor het verruimen van de wereldhandel moest tot nu toe voortdurend wor den uitgesteld doordat het Ameri- kaansé Congres om diverse redenen erg treuzelde met het aanvaarden van de nieuwe Amerikaanse wetge ving op handelsgebied. Daarin krijgt de regering van de Verenigde Staten onder meer volmachten voor het sluiten van overeenkomsten op handelsgebied met andere landen. Malmgren zei te hopen dat het Congres de wetsvoorstellen half de cember zal hebben aanvaard. Hij geloofde niet dat er nog veel weer stand tegen zal worden geboden. Het is overigens niet uitgesloten dat het Congres tijd tekort zal ko men en pas aan de handelswet zal kunnen beginnen in het nieuwe zittingsjaar dat op 2 januari begint. Een van de redenen waarom veel Amerikaanse Congresleden tegen de wetsvoorstellen gekant waren was, dat erin wordt voorgesteld de Sow- jet-Unie de status van 'meest be gunstigde natie' toe te kennen. Die status verschaft voordelen op han delsgebied. HELMOND De Kon. Textielfa brieken J. A. Raijmakers en Co. te Helmond heeft voor 450 man perso neel werktijdverkorting aange vraagd. Het gaat hier voornamelijk om het personeel van de afdeling poolweefsels. Dit zal zes weken lang een dag per week minder werken. Werktijdverkorting is noodzakelijk om te voorkomen dat de voorraden een onverantwoord hoog peii berei ken. De aanvraag van de directie.is tot stand gekomen na overleg met werkgevers- en werknemersorgani saties en de ondernemingsraad. UTRECHT De meubelfabriek Pastoe m Utrecht, heeft voor 110 medewerkers, de helft van het per soneelsbestand. een werktijdverkor ting van 50 procent aangevraagd, volgens de directie van Pastoe is door 'n vertraagde afzetontwikkeling, voornamelijk op de exportmarkt, de voorraad van sommige artikelen te groot geworden. Deze voorraden moeten nu in overeenstemming worden gebracht met de afzetmoge lijkheden. AMSTERDAM De spaarcijfers over oktober vallen niet mee. Zo ontving de Spaarbank te Rotterdam 155,1 min aan stortingen. Zij moest 158,4 min terugbetalen zo dat evenals vorig jaar een ontsparing ontstond van 3,3 min. Het saldo aan het eind van de vorige maand was rond 1,5 mil jard. De Nutsspaarbank in Den Haag boekte ook een ontsparing en wel van 4,4 min, wat iets minder was dan vorig jaar oktober toen 5,4 min meer werd terugbetaald dan ontvangen. Het totale spaarderste goed per eind oktober bedroeg 1,3 miljard. Iets beter was de ontwikkeling bij de Rijkspostspaarbank. Hier werd nl. een Spaaroverschot geboekt van ƒ7 min, tegen 27 min vorig jaar oktober. Ingelegd werd 242 min en opgenomen 235 min. Het Spaartegoed per eind oktober be droeg 8542 min. Bij de Spaarbank Centrale Volksbank in Utrecht werd 18.9 min ingelegd en 14,6 min terugbetaald. Per saldo werd dus 4.3 min gespaard, waardoor het totale spaartegoed per eind ok tober uitkwam op 492,9 min. AMSTERDAM/LONDEN De goudprijs heeft woensdag de op waartse tendens van de laatste da gen voortgezet. In Londen werd met een notering van 177 dollar per ounce (31,1 gram) het hoogste peil van dé afgelopen zes maanden bereikt. In twee weken tijd is de goudprijs nu al met 19 dollar geste gen. Op 3 april van dit Jaar bewoog de goudprijs zich op een hoogte punt van 179,50 dollar. De stijging van de goudprijs wordt in verband gebracht met tal van factoren, zoals de verwachte grote vraag uit de Ver. Staten als het op 1 januari a.s. aan Amerikaanse staatsburgers voor het eerst in meer dan 40 jaar tijd zal zijn toegestaan goud te kopen. Verder wordt het goud gezien als een be langrijk middel om de inflatiege volgen op te vangen en een veilige belegging in tijden van groeiende onzekerheid omtrent de economi sche vooruitzichten van de Ver. Staten en andere industrielanden. Maar ook speelt de toenemende on rust ln het Midden-Oosten een rol bij de oplopende goudnoteringen. In Amsterdam steeg de goudprijs gisteren tot 14.720 - 15.120 per kg, tegen dinsdag 14.430,- 14.830. De zilvernotering ging eveneens om hoog en wel van 403-430,50 tot 407-434.50 per kg. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Lubbers vindt dat een globaal economisch beleid te weinig zicht geeft op groei en investeringen in onze samenleving en niet genoeg rekening houdt met specifieke moeilijk heden in bepaalde bedrijfstakken Waarom wil hij meer dan tot nog toe de nadruk leggen op een sectorenbeleid. De bewindsman van economische zaken sprak deze visie uit tijdens de jaarvergadering van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf. Wat de minister met zijn sectorenbeleid bedoelde kwam overigens niet uit de verf. Concrete maatregelen kon digde hij niet aan. Wel sprak Lubbers een duidelijke taal over de vaak zeer lange tijd die het kost om vergunningen voor vestiging van een bedrijf te krij gen. Als een vestiging getoetst is aan diverse wetten en als overleg procedures hebben plaatsgevonden, dan moet een bedrijt voor honderd procent welkom zijn. Lubbers con stateerde echter de neiging tot een enorm vertragingsproces. Vaak blijkt het. dat men te langzaam tot een uitspraak komt. De minister is een groot voorstander van inge bouwde remmingen in de vorm van millieuwetten enz. Inspraakproce dures zijn goed. Maar Lubbers heeft het gevoel dat de zaak aan het doorslaan is, niet zozeer bij de ei sen op het gebied van vestigingen, maar bij de vertragingen. Drs. J. Bon sjr., de voorzitter van de Raad voor het Grootwinkelbe drijf (en president van Kon. Bijen korf Beheer) laakte in zijn jaarrede de uitslating van de PvdA-fractie- voorzitter in de Tweede Kamer, Ed van Thijn. Deze had gezegd, dat tal van kleine bedrijven in de moor dende concurrentieslag met de gro te bedrijven de ongelijke strijd hebben moeten opgeven. Het was de heer Bons opgevallen, dat de problematiek van de kleine mid denstand aandacht heeft gekregen van partijen, die voor deze proble matiek in het verleden nauwelijks belangstelling hebben gehad. Men presenteert zich als de 'beschermer' van de kleine, respectievelijk klein ste winkelier. De heer Bons constateerde dat de uitingen van de heer Van Thijn onbewezen waren en bovendien, althans in het heden bewijsbaar onjuist. Het aandeel van de zelf standige winkelier in de totale de tailhandel handhaaft zich op 70 pet. De werkelijke verschuivingen spelen zich binnen het midden- en kleinbedrijf zelf af. het personeel niet zo'n afkeer van werken op zaterdagmiddag en koop avond heeft als de Decombonden (van werknemers en de midden stand) willen doen geloven. De Nederlandse stichting voor statis tiek heeft het Decomonderzoek naar de vrije zaterdagmiddag voor winkelpersoneel kritisch onder zocht. De stichting constateerde dat dit een duidelijk propagandistisch karakter had en niet voldeed aan wetenschappelijke normen op het gebied van vraagstelling en steek proef. zodat geen objectief beeld van de mening van werknemers in het winkelbedrijf verkregen kon worden. Inmiddels heeft een NIPO- onderzoek in Amsterdam uitgewe zen, dat 80 pet. van de hoofdstede lijke consumenten en 75 pet van de werknemers in Amsterdamse winkel tegen het afschaffen van de koop avond is. Drs. Bons bekritiseerde verder mi nister Boersma van sociale zaken wegens de forse verhogingen van het minimumloon en de invoering van de minimumloonregeling voor jeugdige arbeidskrachten, die de gehele detailhandel, grote zowel als kleinere bedrijven, 'in ernstige moeilijkheden' hebben gebracht. De abrupte invoering van de jeugd loonregeling, waartoe minister Boersma heeft besloten, hoewel men op het departement van eco nomische zaken tot kort voor de jaarwisseling bereid was te denken aan een gefaseerde invoering, heeft de werkgelegenheid van de be trokken jongeren zelf ln het ge drang gebracht, zo zei de heer Bons. Koopavond De voorzitter van de Raad bracht in zijn betoog ook de zaterdagmid dagsluiting en de koopavond ter sprake. Hij vond sluiting op zater dagmiddag en afschaffen van de koopavond geen actueel vraagstuk, maar een zaak die door de bonden op kunstmatige wijze actueel wordt gemaakt. De heer Bons vond het onzindelijk, dat aan de werknemers was gevraagd of zij al of niet op zaterdagmiddag willen werken. Hoe zou het gaan als men dat bij werknemers in het openbaar ver voer, horeca, continubedrijven en ziekenhuizen deed? Afgezien daarvan is gebleken, dat TOKIO In Japan worden geen vergunningen meer verstrekt voor de uitvoer van koper. Dit komt in feite neer op totale stopzetting van de Japanse koperexport Het Japan se ministerie van internationale handel en industrie heeft deze maatregel genomen naar aanleiding van scherpe kritiek van de CIPEC (de organisatie van koper-export landen) op de grote omvang van de Japanse koperuitvóer. Hierdoor is *het prijspeil op de internationale kopermarkt de laatste tijd gedaald. In de hoop hun overtollige koper- voorraden kwijt te kunnen raken voordat de exportstop een feit zou zijn. hebben Japanse smelterijen onlangs op grote schaal exportver gunningen aangevraagd bij het mi nisterie in Tokio. Die aanvragen werden in de meeste gevallen geho noreerd. Het gaat hierbij om de uitvoer van ruim 10.000 ton, waar van het merendeel bestemd is voor de Verenigde Staten. AMSTERDAM Ook dit jaar stelt het Nederlands Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf (NIBE) een prijs van 1000 beschikbaar voor het beste artikel dat in 1974 is gepubliceerd op het gebied van het bank- en effectenbedrijf, waaron der begrepen de kredietverzekering. Artikelen dienen in de Nederlandse taal te zijn geschreven en voor 15 februari 1975 te zijn ingeleverd. KOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haak- vS-rï? officiële slotkoers van gisteren): AKZO 3&6.0-37.00 (36.60); Hoogovens AMSTERDAM Het is helemaal niet waar, dat de ontwikkelings landen een zwakke onderhandelingspositie tegenover de multi nationale onderneming hebben zoals westerse idealisten wel be weren. In werkelijkheid hebben de regeringen van die landen alle macht tegenover de ondernemingen, die daar willen investeren of geïnvesteerd hebben. Dit zei ir. G. D. A. Klijnstra. voor zitter van de raad van bestuur van Unilever, in een toespraak, getiteld: 'De multinationale onderneming: zondebok of baanbreker?', tijdens een bijeenkomst van de Ameri kaanse Kamer van Koophandel voor Nederland in Amsterdam. Hij merkte op, dat hij vele voorbeelden zou kunnen noemen van gevallen, waarin het Unileverconcern zeer onredelijk is behandeld door rege ringen van grote en kleine landen. 'Waar is dan onze macht, als de regering van Birma plotseling onze fabriek zonder vergoeding nationa liseert ondanks een contract, dat garandeert, dat dit binnen een pe riode van twintig jaar niet zou gebeuren?', aldus ir. Klijnstra. Volgens hem zijn er drie soorten mensen, die bezwaren hebben tegen de rol van de multinationale on derneming: namelijk de mensen, die de gehele bestaande orde willen omverwerpen. Dan de mensen, die van het stelsel van de onderne mingsgewijze produktie af willen en tenslotte de mensen, die zich Speciaal tegen de multinationale onderneming keren. Dit zijn, vol gens de heer Klijnstra. de mensen, die een zondebok willen vinden voor de groeiende wereldproblemen, de tegenstelling tussen arm en rijk, het dreigende grondstoffentekort, de Inflatie, het milieubederf, de massale werkloosheid. Heel anders Ir. Klijnstra zei. dat in de ontwik kelingslanden zelf dikwijls heel an ders over de multinationale onder neming wordt geoordeeld dan in het geïndustrialiseerde westen. In twee grote Aziatische landen heb ben ministers nog dit jaar de heer Klijnstra gevraagd om grotere in vesteringen. omdat hun land met grote werkloosheid zit en zij met de kennis en ervaring van Unilever hun land verder willen ontwikke len. Spreker vroeg zich af of de inter nationale samenwerking die de on- Ir. G. D. A. Klijnstra dernemingen hadden tot stand ge bracht, ook een reden tot jaloezie zou kunnen zijn voor zoveel andere organisaties, die daarin nog niet geslaagd waren. 'Of zijn wij mis schien nog niet multinationaal ge noeg en staan wij eerst aan het begin van een lange weg naar een samenleving, waar alle landen hun inbreng hebben en het onderscheid tussen gast-land en gastheer-land niet meer bestaat?' NEW YORK 5/11 6/11 ACP Industries 37% 31 Alreo 13 >4 12% Allied Chemical 32(* 32% Alum. Co of Am 33(4 32(4 American Brands 32% 32 American Can. 26% 26 Am Cyanamld 22% 22% Am Electr Power 16% 16% Am Metal Climax 35% 35% Am Motors 4% 4% Am Smelt Pel 16% 16% Am Tel <fe Tel 47 47% Ampex 3% 3% Anaconda 17% 17% Armco Steel 21% 21% Atlant. Richfield 93% 91% 20% 21% 26% 26% 18% 18% 18 17% 29 28% (56 30); Kon. Olie 68.00-69.40 gl (69.10): Philips 20.40 gb-20.60 gl (20.50 gl): Uni lever 71.80-72.70 (72.00); KLM (40.70). NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren in dollarsl 25%-26 (26%-%). Unilever 27%-% (27-%). Philips 7%-% (7%-%) en lndn?t. 6p««*an utlll. ooi. Mods 4 nov. 65723 150.88 68.73 66.47 882.9 5 nov. 674.75 153.05 69.82 66.31 N V. 6 nocv. 669.12 153.55 69.69 66.44 892.9 N.V. niet verkrijgbaar Aand. om. lot. tt. L. 4 nov. 12.740 18.320 1.763 471 894 5 nov. 15.960 17.640 1.751 983 393 6 nove. 23.930 18.840 1.812 876 552 Koersen in Montreal Bendis Betbl Steel Boeing Burlington Ind. Can Pacific Ry Celanese Chase Manhattar 29(4 29(4 Cbessle Systeem 52% 53% Chrysler 10% 9% Ctttyu Service 45% 46 Colgate Palmollv. 26% 25% Colt Lndustrles 24% 25% Common» Edlsot 25 24% Cons Edison 7% 614 Cont. Can 24 25% Cont. OU 44% 14% Curtlss Wright 7% 6% Curtlss Wright A 17% Dart Ind. 16% 16% Deere and Co. 42% 43% Dow Chemical 65% 65% Du Pont (EI) 110% 107 (31. 69 First Nat City 32% 32% 39% 38% 19% 19% 35% 35% 11(4 11% 19% 19% 144% 142% 26% 25% Allegheny Pow S 15% Akaona 13% 13% Am. Sandard 9% Amsted Ind. 36% Bovta Husky Nat Gat Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada 4/11 1.05 15% Cigars 4% 4% Cerro 11% 11% Chadoourn Corn Chase Select Pd 24.12 24.00 Columbia Oaa 21% 21 Comlnco 26% Cont Telephone 9% 10% Pluor Corp Gen Clgar 27% 11V4 11% Gen Electric Gen Fonds Gen Motor* Gen Pu hl OtU Gen Tel A Tel Getty OU Gliette Gtmbel Brothers 19% Goodyear I an P 25% Gulf OU 17(4 17% Illinois Central Ind 13% 13% Instlco «4 6% Int Busin Mach 195% >0exd Intern Harvester 20% 19% Int Nick of Can 23 22% Int Paper 39% 40% Int Te) Tel 16% 16% Ling Leraco Voug 10% Litton Ind 3% Lockheed Aircral 4% Nabisco 26% 26 Nat Cash Reglst 17% 17% Nat Distillers 14% 14% Nat Grrpsum 10% 10 Nat Steel 33% 33(4 Net Lead Ind 14% 14% int Bank for Re« 99b »9b Int Fla» Prai Int Paper '*■1 OUD Pac Gas and Bi Penn Central Pepelco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr. 17% 17% 20% 20% 1% 1% 45% 46% 90% 31% 46% 46% 47% 49'. Procter Gambi 90% 88% RCA 11 11% Republic 8teel 25% 25% Reynolds Ind. 50% 50% Royal Dutch Petr 26% 25% Santa PA Ind. 29% Sears Roebuck 53% Shell OU 48% - Southern Co 10% 1 Southern Pacific 29% Southern Rallw 44% Sperry Rand 29% Stand OU Calif. 24% Stand Oil Indian» 89% i Studebak Worth 25% 1 Sun OU 41% -l Texas Gulf 23 i Texas Inst. 78(4 Transamerlca 6% Onliever Onion Carbide Onl Roya) Onlted Aircraft Onlted Brands 08 Steel 27% 27% 43% 44'. 6% 6% 28% 28 Madison Fund Nat Can. NY Centr A North West S 30 28% 16.20 16.30 15% 15% 15% 15% 17% 17% 9% 9% 9% 9(4 7% 7% 8% 8% 3% 4 57% 60 N Am Philips Co 14% 15 Occidental petr. 11 11% Reliance Group Standard Brands Tandy Onion Electr. Onlted Electr. Ogj Corp. Western Bancorp 16% 17% 61% 51% 14% 14% 10% 10% 6% 6% 12% 12%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17