Franse ex-generaal: Mirage is minder goed Republikeinen verloren sin belangrijkste staten en op wereldvoedseltop Syrië schendt bestand op Golan, zegt Israël Spock gaat overstag 'Amerikaanse toestellen beter' - Parijse politici woedend Staat van beleg in Argentinië Jordaans vliegtuig gekaapt Zuidvietnamese oppositie heeft 'eerste martelaar' Mevrouw Kennedy veroordeeld [ROUW/KWARTET DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 BUITENLAND T7/K13 PARIJS (AFP, Reuter, UPI) In Franse politieke en regeringskringen s hevige opschudding ontstaan door opmerkingen van de Franse ex-lucht- nachtgeneraal Paul Stehlin, dat de Mirage F-1 technologisch achterligt op ie Amerikaanse vliegtuigen Y-16 en Y-17. jeze toestellen staan naast de Iweedse Saab-Viggen kandidaat roor de opvolging van de Starfigh- er in Nederland, Noorwegen, Dene narken en België. Over de bestel ingen, die wel 'de verkoop van leze eeuw' worden genoemd, zal linnen afzienbare tijd door de re- eringen een beslissing worden ge- omen. In Frankrijk wordt nu ge- reesd dat Stehlins uitlatingen, die een zeer ongunstig tijdstip lekend zijn geworden, zullen be ekenen dat de orders niet naar het jassault-concern zullen gaan, die e Mirages bouwt. )e ontsteltenis in Frankrijk ntstond nadat het dagblad Le Fi- aro gisteren delen publiceerde van ien 'nota' die Stehlin aan de Fran se regering en belangstellenden uit NAVO-organisaties had gezonden. In deze nota zegt Stehlin dat 'als de kopers hun beslissing baseren op louter technische overwegingen er geen aarzeling kan zijn bij de keu ze'. 'De Y-16 en Y-17 (resp. van de Amerikaanse General Dynamics Corp. en het Northrop concern) zijn onbetwistbaar superieur aan de Mirage en dat is tijdens proef vluchten aangetoond' aldus Stehlin. Maar het probleem is in extreme mate de politieke sfeer ge trokken en nu wordt het gepresen teerd als een Europese oplossing tegenover de Amerikanen in plaats van te streven naar een Atlantische oplossing waar het Atlantisch Bond genootschap (NAVO) de meeste baat bij heeft', zo vervolgt de oud- generaal. 'De keus van een Frans toestel zou een commercieel succes zijn voor Dassault, maar zou het Franse volk een hoop geld kosten'. De nu 67-jarige Stehlin is van 1960 tot 1963 chef van de generale staf van de Franse luchtmacht geweest. Hij was destijds fel gekant tegen de pOME (Reuter, UPI, AP) De tweede dag van de wereldvoedsel- fconferentie in Rome heeft zich gekenmerkt door scherpe me ningsverschillen tussen de ontwikkelingslanden en de geïndustria liseerde landen over de samenstelling van commissies die zich met ie verschillende problemen moeten bezighouden. igén van de commissies moet zich |uigen over de maatregelen die Èhoeten worden genomen om de Ijoedselproduktie in de ontwikke lingslanden te verhogen. Een ande- e commissie zal gaan werken aan wereldvoedselsysteem, waartoe iok Kissinger voorstellen heeft ge- De problemen spitsten zich op de verdeling van de vice- jorzltterschappen van de commis- s tussen de arme landen, de wes- ierse landen en de communistische Tenslotte werd er een ak- >ord bereikt waarbij de westerse janden voor de eisen van de ont wikkelingslanden zijn gezwicht, llan de achttien posten van vice- iroorzitter zijn er slechts drie toege wezen aan landen uit West-Europa en Noord-Amerika. Veiligheidsraad nmiddels gingen de delegatielei- ers door met het afleggen van hun erklaringen. India stelde voor een eiligheidsraad voor voedselzaken, ergelijkbaar met de huidige veilig- eidsraad van de VN op te richten. Maar Ialië, West-Duitsland en Groot-Brittannië verwierpen het plan en de Verenigde Staten lieten weten slechts 'open te staan' voor de oprichting van een internatio naal voedselorgaan. De Amerikaan se minister van landbouw, Earl Butz, verklaarde dat de wereld, en dan vooral de ontwikkelingslanden, eerst meer voedsel moeten produce ren, voordat er over het vormen van reserve-voorraden gepraat kan worden. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Allen Macea- chen, beloofde dat Canada in de komende drie jaar gemiddeld een miljoen ton graag zal leveren ter bestrijding van de honger. Verder zal Canada onmiddellijk 50 miljoen dollar uittrekken voor ontwikke lingshulp. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrej Gromiko heeft in Moskou bekendgemaakt dat de graanoogst in de Sowjet Unie op één na de grootste zal zijn in de geschiedenis van zijn land. Hij liet echter de mogelijkheid open dat de oogst lager is dan het gestelde doel van 205,6 miljoen ton. Ex-luchtmachtchef en vice- parlementsvoorzitter Paul Steh lin. PARIJS. DEN HAAG (AP. ANP) Het Franse dagblad. Le Figaro heeft gemeld dat de Nederlandse en an dere Europese regeringen kopieën hebben ontvangen van de studie van generaal Stehlin over de Mira ge. De Nederlanders, aldus Le Figa ro, waren er zo verwonderd over, dat zij Parijs hadden gevraagd of het geen vervalsing was die wgs bedoeld de betrekkingen tussen Pa rijs en Den Haag te traineren. Een woordvoerder van de luchtmacht staf in Den Haag heeft bevestigd dat het rapport-Stehlin is ontvan gen door d evaluatiecommissie, die zich met de opvolgin gvan de Star- fighter bezighoudt. 'Het rapport is vorige week binnengekomen en de commissie heeft kennis genomen van de inhoud' zo werd gezegd. Commentaar op het rapport werd niet verstrekt. Gaulles beslissing de Fransen uit de militaire organisatie van de NA VO te halen en ging de dienst uit. Van 1964 tot 1968 was Stehlin vice- president voor Europa van het Ame rikaanse luchtvaarconcern Hughes Aircraft Corporation. Stehlin, die is getrouwd met Amerikaanse vrouw, ging in 1968 de politiek in en werd in het parlement gekozen voor de Mouvement Réformateur van Jean Lecanuet, die zich onder meer tegen het anti-Amerikaanse gaullis tische beleid verzette. Stehlin werd in 1973 herkozen en is thans vice- president van het Franse parlement (de Nationale Vergadering). Stehlin heeft zich steeds een fervent voor stander getoond van terugkeer van Frankrijk in de militaire organisa tie van de NAVO. Stehlin is gisteren, na de publikatie in Le Figaro, ondervraagd voor de Franse radiozender France Inter. Daar zei Stehlin dat zijn 'nota' geen vertrouwelijk document was. Het schrijven, aldus Stehlin was ter beschikking gesteld aan leden van de Franse regering en aan 'ver schillende personen in allerlei or ganisaties van het Atlantisch Bond genootschap, wanneer hem om zijn mening over de Mirage F-1 was gevraagd. In het Franse parlement en vooral in de gelederen van de gaullistische UDR-partij is een storm van woede tegen Stehlin opgestoken. In de Nationale Vergadering hebben fu rieuze gaullisten het ontslag ge vraagd van Stehlin als vice- parlementsvoorzitter. Ex-premier Pierre Messmer zei dat de ex-gene raal zich schuldig heeft gemaakt aan 'iets dat strijdig is met de militaire erecode' en dat hij voor de opperste luchtmachtraad ter ver antwoording zou moeten worden geroepen. Ook leden van Stehlins eigen Mouvement Réformateur hebben om zijn verwijdering als vice-parlementsvoorzitter geroepen. Dassault Een woordvoerder van Dassault, dat de Mirages bouwt, heeft verklaard dat van Stehlins argumenten niets klopt. 'De generaal heeft de lucht macht in 1963 verlaten en in de afgelopen tien jaar zijn de zaken ingrijpend veranderd', zo zei de woordvoerder. Joël Le Tac, een gaullistisch parlementslid, sprak van 'zuiver verraad en economische sabotage'. Albert Voilquin, de voorzitter van de defensiecommissie van het Franse parlement, noemde Stehlins opmerkingen 'een schop onder de gordel van onze strijdkrachten, en van onze luchtvaartindustrie. Het is ook een stoot in het kruis van Europa. Het is een schandaal'. an onze redactie buitenland WASHINGTON Het machtige partij-apparaat, dat Nelson Rockefeller in de staat New York had pgebouwd, heeft de Republikeinen niet kunnen redden. De dichtbevolkte staat koos voor het eerst inds zestien jaar weer een Democratische gouverneur. De 55-jarige zakenman en politicus won iet opvallend groot verschil (een miljoen stemmen van Rockefellers beschermeling Wilson. lamd is, is nog steeds één van de kanshebbers voor de kandidatuur van de Democraten. De e omwisseling in New York is één an de gevoeligste verliezen voor de epublikeinen. Al even weinig suc- esvol waren de Republikeinen in alifornië. Daar pikte de nieuwe emocratische ster Edmund Brown e gouverneurszetel, die de afgelo- en acht jaar werd bezet door Ro- ald Reagan. Met zijn 36 jaar is rown de jongste gouverneur, die 'alifornië ooit heeft gehad, en andere jonge Democraat, die opvallende start maakte is lary Hart. Hij versloeg in Colorado zittende republikeinse senator eter Dominick. Hart was twee jaar Jleden de leider van de verkie- ngsstaf van George McGovern, die 'en aan de presidentsverkiezingen eelnam. Hart leek als liberale ieuweling aanvankelijk kansloos zijn strijd tegen Dominick, maar ij heeft knap geprofiteerd van de ucht naar verandering bij de Ame- ikaanse kiezers. 'lark niet lary Hart zal in de Senaat het ezelschap van Ramsey Clark York moeten missen. Clark, ünister van justitie onder Lyndon ohnson, nam het in New York op egen miljonair Jacob Jacits. Hark, die na zijn ministerschap sn stuk progressiever is geworden, )erde zijn campagne op een slof i een oude schoen. Hij is zelf nbemiddeld en weigerde bijdragen, ie groter waren dan honderd dol- Clark leek een lachertje tegen e gezaghebbende Javits, maar hij wam behoorlijk dichtbij. New 'ork heeft hem toch niet durven (vaardigen. ïerste vrouw 'e staat Connecticut kreeg de pri- ieur van de eerste vrouwelijke ouverneur. die onder normale om- tandigheden is gekozen. Er zijn erder vrouwelijke gouverneurs in e VS geweest, maar zij fungeerden leestal als marionet van hun man f diens politieke aanhang. De 55- Jrige Ella Grasso. moeder van wee kinderen, is echter geheel op sen krachten aan de macht geko men. De Democrate nam de gou- erneurspost van Connecticut- af an een Republikein. McGovern terug De Democratische kandidaat van 1972, George McGovern, zal aan een derde termijn van zes jaar in de Senaat kunnen beginnen. Hij haalde in zijn staat Zuid-Dakota een royale zege. Zijn tegenstander was Leo Thorness, die geruime tijd in krijgsgevangenschap in Noord- Vietnam heeft doorgebracht. Hij had gezegd dat hij een eind zou maken aan de politieke loopbaan van McGovern, maar al spoedig bleek, dat hij te weinig inhoud had om de liberale Democraat te kun nen bedreigen. Toch heeft McGo vern een dure campagne gevoerd. Hij gaf bijna een miljoen dollar uit. In Michigan, de staat van president Gerald Ford, hebben de Republikei nen vrij verrassend de gouverneurs post kunnen behouden. Michigan is nu de enige van de tien grote staten, die niet Democratisch be stuurd wordt. Ella Grasso: Amerika's eerste 'echte' vrouwelijke gouverneur. In deze voor Republikeinen zo rampzalige verkiezingen boekten zij een opvallend succes in het zuiden, wat traditioneel Democratisch stemt. Zuid-Carolina kreeg voor het eerst sinds 1876 een Republikeinse gouverneur. De eerste kandidaat van de Democraten hier moest zich enkele weken geleden terugtrekken, omdat hij niet voldeed aan de wet telijke vereisten. Hij woonde nog te kort in de staat om al gouverneur te kunnen zijn. De man die zijn plaats Innam werd op het nippertje verslagen door de Republikein Ja mes Edwards. De bekende Democraat George Wallace is in zijn staat Alabama met een grote meerderheid herko zen als gouverneur. Zijn royale overwinning zal een steun zijn bij zijn pogingen om een rol te spelen bij de presidentsverkiezingen in 1976. Wallace, die gedeelteldijk ver- Wilbur Mills Afgevaardigde Wilburg Mills uit Ar kansas, die bij deze verkiezingen in eens in moeilijkheden kwam, is herkozen. Mills, één van de mach tigste mannen in het Huis van Afgevaardigden, begint nu aan zijn negentiende termijn. Barry Goldwater, een Republikeinse oud-gediende, blijft ook in het Congres. De staat Arizona vaardig de hem opnieuw af naar de Senaat. Tot de bekende Democraten die werden herkozen in de Senaat, be horen Frank Church uit Idaho en Adlai Stevenson uit Illinois. Nieuwe gezichten zijn Dale Bumpers uit Arkansas (de opvolger van William Fulbright) en de vroegere astronaut John Glenn. Beide zijn Democraten. Opvallend was nog, dat vijf Repu blikeinse afgevaardigden, die Nixon hebben verdedigd bij het debat over afzettingsprocedure, zijn ver slagen. Twee Republikeinen, die de president bij die gelegenheid afvie len, zijn herkozen. President Sadat van Egypte heeft gisteren opnieuw uitvoerig onderhandeld met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, die aan een nieuwe vredesinarathon in het Midden-Oosten bezig is. JERUZALEM CAÏRO (AP, Reuter, UPI) De Israëlische regering heeft Syrië ervan beschuldigd dat dit land zware mor tieren verplaatst naar het front in de Hoogvlakte van Golan. Volgens Israël is daarmee het be stand geschonden dat door bemid deling van Henry Kissinger is ge sloten. De beschuldiging werd uit gesproken door minister van defen sie Sjimon Peres. Deze verklaarde dat de Syriërs 160 mm mortieren naar het front brengen en daarmee 'uitgaan boven het toegestane aan tal vuurmonden' aan het gedeelte van het front dat onder het troe penscheidingsakkoord is omschre ven als zone van beperkte bewape ning. Volgens Peres stationeren de Syriërs ook grotere aantallen tanks in dit gebied dan is toegestaan. Eerder hebben Israëlische verslag gevers gemeld dat moeilijkheden waren ontstaan tussen Syrische mi litairen en leden van de VN-vre desmacht in het Golan-gebied, waarbij men zelfs met elkaar op de vuist zou zijn gegaan. De Israëlische minister van politie Sjlomo Hillel heeft gisteren met drastische maatregelen gedreigd te gen de bewoners van de bezette westelijke Jordaanoever als deze zich inlaten met 'terroristische ac tiviteiten'. Hillels waarschuwing volgt op de uitwijzing van vier prominente Arabieren uit het ge bied ten westen van de Jordaan. KISSINGER Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is gisteren in Riad in Saoedi-Arabië aangekomen na eerst besprekingen te hebben gevoerd met president Sadat van Egypte. President Sadat heeft na afloop van de besprekin gen met Kissinger verklaard dat de pogingen van de Amerikaanse mi nister voor het bereiken van een rechtvaardige en blijvende vrede in het Midden-Oosten 'veel meer dan ooit tevoren' noodzakelijk zijn. Sadat zei dat hij Kissinger nog steeds ten volle vertrouwde en hem nog steeds ondersteunde. 'Wij gelo ven dat de VS een actieve rol kunnen spelen voor verdere voor uitgang'. zei Sadat. De president liet doorschemeren dat Egypte bereid is de onderhan delingen voort te zetten over een verdere Israëlische terugtrekking uit de Stnai. 'Wij zijn in Egypte altijd bereid om zoveel mogelijk verlóren land weer terug te krij gen', aldus Sadat. BUENOS AIRES (Reuter) De Argentijnse regering heeft gisteren de staat van beleg voor het hele land afgekondigd, zo ls van officië le zijde vernomen. De afkondiging komt na een golf van geweld, waar bij ongeveer 140 mensen omgeko men zijn. sinds de dood van presi dent Juan Peron op 1 juli. George Wallace: nog steeds in rolstoel en wéér gouverneur LONDEN (Reuter) Kinderarts Benjamin Spock, eens voorvech ter van het tolerante ouder schap, is overstag gegaan. In zijn nieuwste boek 'Opvoeding van kinderen in een moeilijke tijd' pleit hij voor een strengere opvoeding van het kind. Hij gaat na wat er mis is gegaan sinds de publikatie in 1946 van zijn suc- cesboek 'Baby- en kleuterverzor ging' waarvan ruim 25 miljoen exemplaren zijn verkocht en komt dan tot de conclusie dat een deel van zijn adviezen over het vermijden van conflicten met kinderen ongewenste gevol gen heeft gehad. Vele ouders, aldus Spock, zijn aarzelend in hun optreden geworden en de kinderen hebben daarvan profijt getrokken. Zo had hij in zijn bestseller aan 'tactloze en bazige ouders' de raad gegeven zich bij het zindelijk maken van de kleuter, een maand op de ach tergrond te houden en dan weer de kleuter zindelijk te maken maar nu op 'vriendelijke ma nier'. 'Dit goedbedoelde advies', aldus Spock, 'had echter het on gelukkige gevolg dat heel wat ouders die niet 'bazig of tactloos' waren, zo bezorgd werden dat zij helemaal niet dorsten te begin nen met de zindelijkheidstrai ning'. 'En de kleuter wordt juist door de aarzeling van de ouders, geprikkeld tot verzet'. De 71- jarige Spock meent dat 'de psychologen, psychiaters en kin derartsen, zoals hijzelf, onbewust het zelfvertrouwen van vele ou ders hebben ondermijnd. De ou ders moeten vastberaden zijn en staan op goede manieren, maar aan de andere kant toch ook laten zien dat zij het kind ver trouwen en respecteren. In het hoofdstuk over verdovende mid delen zegt Spock dat het ge bruik. zo af en toe. van midde len als marihuana betrekkelijk onschuldig Is. mits het maar niet leidt tot gebrek aan belang stelling voor het werk of minder optmaal functioneren. Ramsey Clark: géén senator BEIROET, AMMAN (AP. Reuter) Een groep mannen die zich 'de vrije Jordaanse officieren' noemt heeft gisteren een Jordaanse Cara- velle gekaapt en het toestel ge dwongen naar Libië te vliegen. Op het ogenblik van de kaping waren naast de kapers zes bemanningsle den, vier veiligheidsfunctionaris sen, zes Jordaanse passagiers en twee Italianen aan boord. SAIGON (Reuter) De anti-cor ruptie-beweging in Zuid-Vietnam vraagt katholieken, boeddhisten en leden van verscheidene secten her denkingsdiensten te houden voor een jonge Zuidvietnamees die de 'eerste martelaar' van de beweging is geworden. De 17-jarige Nguyen Van Cuong stierf tijdens een pro test-bijeenkomst ineen dorp op 110 kilometer ten noordoosten van Saigon, afgelopen zaterdag. Dorps bewoners zeiden dat een politieman de jongen in het hoofd had gescho ten. Gisteren gaf een regerings woordvoerder voor het eerst toe dat er een dode was gevallen. Inmid dels duurt de reeks anti-regerings bijeenkomsten onverminderd voort. De boeddhistische 'nationale ver zoeningskrachten' hielden dinsdag een massabijeenkomst inde kust plaats Nha Trang, waar volgens een parlementslid van de oppositie ruim 10.000 mensen aan deelna men. Alarm in Bolivia LA PAZ (Reuter) De Boliviaanse regering heeft het leger in staat van alarm gebracht zonder opgaaf van redenen. Een krant meldde dinsdag echter dat een samenzwe ring van links was verijdeld. Volgens het blad Ultima Hora zou de vroegere generaal Eladio Giron- da dinsdagavond zijn gearresteerd. Hij zou samen met oud-kolonel Raul Leyton een samenzwering hebben geleid tegen de rechtse re gering van generaal Hugo Banzer. Russische dissidenten MOSKOU (UPI) Twee dissidente Sowjetrussische auteurs, Lydia Tsjoekowskaja en Lew Kopelew, hebben de naar het Westen geëmi greerde Russische bioloog Jaures Medwedew verweten pogingen in het werk te stellen om te voorko men dat de strijder voor de men senrechten in de Sowjet-Unie en 'vader' van de Sowjetrussische wa terstofbom, Andrej Sacharow, een Nobelprijs krijgt. Nobelinstituut en leden van het Amerikaanse congres benaderd heben om te beletten dat Sacharow een niet nader aan geduide Nobelprijs krijgt. Proces in Rome ROME (DPA) Voor een Romein se rechtbank stonden gisteren 119 mensen terecht wegens pogingen tot herinvoering van Fascistische bewegingen in Italië. Van de 119 verdachten zijn er zeven voort vluchtig, 91 op vrije voeten en de overigen in voorarrest. Deze bewe gingen worden verantwoordelijk geacht voor een reeks bloedige aanslagen van de laatste tijd. Op nieuw is in Italië een ontvoering gepleegd. Het betreft de 55-jarige graaf Alfredo Gerli, eigenaar van een bedrijf in Milaan. Eerder op de dag was de 29-jarige Giorgio Montesi, zoon van een in dustrieel in Padua, door zijn ont voerders in vrijheid gesteld. Er zou een losgeld zijn betaald van ca. negen miljoen gulden. Zeewier op Europese kust BRUSSEL (AP) Functionarissen van de EG maken zich zorgen over de komst van Macrocytis Pyrifera. Dat is een zeer grote vorm van zeewier dat voornamelijk voor de kust van Californië groeit en thans de kustlijn van Europa, van Noord- Spanje tot Scandinavië belaagt. Dit zeewier zou een bedreiging van be lang kunnen gaan vormen voor de diverse kustwateren, en dus in de eerste plaats voor de scheepvaart. Arrestaties in Chili SANTIAGO (AFP) Chileense vei ligheidstroepen heben 250 leden gearresteerd van de MIR (linksre- _volutionaire beweging) en een wa penopslagplaats van deze organisa tie in het Noorden van Chili ont dekt, zo heeft gisteren de Chileense radio-omroep bekendgemaakt op grond van inlichtingen van de mi litaire justitie van Arica, een stad gelegen op ongeveer 2.0000 km ten noorden van Santiago. Ethiopië FAIRFAX (Virginia) (AFP) De vrouw van de Amerikaanse Demo cratische senator Edward Kennedy heeft gisteren toegegeven dat zij dronken achter het stuur heeft ge zeten. Zij is veroordeeld tot een boete van 200 dollar en intrekking van haar rijbewijs voor zes maan den. MADRID (AP) Medewerkers van de (spaanse) premier Carlos Arias Navarros heben gisteren laten we ten dat zij vermoeden dat momen teel een campagne gaande is om de premier van zijn post te krijgen, hij heeft echter geen plannen om af te treden. ADDIS ABEBA (AFP) Negenen dertig vooraanstaande aanhangers van de voormalige Ethiopische re gering en een aantal leden van de keizerlijke familie hebben tot 24 november de tijd gekregen om de goederen, waaronder riante villa's, die zij van ex-keizer Haile Selassie ten geschenke hebben gekregen, aan de huidige autoriteiten terug te geven. Tho weigert Nobelprijs STOCKHOLM (AP) De Noord- vietnamese vredesonderhandelaar Le Due Tho, die in 1973 de Nobel prijs voor de vrede deelde met de Amerikaanse onderhandelaar Henry Kissinger, heeft definitief laten we ten geen prijs te stellen op zijn aandeel van 300.000 gulden. Dit ls gisteren bekend gemaakt door de directeur van de Nobel- stichting Stig Ramel. Nixons long dicht LONG BEACH (Reuter) De Amerikaanse oud-president Richard Nixon heeft een dichtgeklapte rechterlong. Dit hebben zijn dok ters gisteren bekendgemaakt. Des gevraagd verklaarden artsen dat een dichtgeklapte long op zich niet ernstig is maar dat het een voorbo de kan zijn van longontsteking. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13