Amsterdam geen onbekende meer FC Twente naar winst op te hard Molenbeek Europa Cup I Europa Cup II UEFA Cup Enschedeëers kunnen echter niet imponeren Uitschakeling van Inter Milan - ondanks matige tweede vertoning - toch sprekend resultaat Punch weigert te spelen Vanaf de gulden middenweg biedt E&L u een fraai uitzicht 10UW/KWARTET DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 SPORT Til/Kil fan onze speciale verslaggever UiSTERDAM*Welke tegenstander er ook uit de lotingsbeker (aanstaande vrijdag) voor de lerde ronde van de UEFA-Cup rolt, FC Amsterdam zal niet meer kunnen teren op de onbekend- leid in het internationale voetbal. Verkeek het verbleekte Inter zich in de tweede ronde nog ip het karakter van de onbekende Lieverdjes, de uitschakeling van datzelfde Inter betekent, dat fC Amsterdam nu bekend is in de internationale voetbalwereld. p dezelfde wijze als Amsterdam het urige seizoen de stunt-équipe van de ationale competitie werd, zo heeft et nu het eens zo roemruchte Inter- azlonale uitgeschakeld. Uit met veel ïrf en een grote dosis karakter, ïuis met minder glans, maar wel ef- ctief. Goed, Inter mag dan in het iropese voetbal van tegenwoordig et zoveel meer voorstellen (de mat- vertoning uitlopend op een logi- ie 0—0, gisteren in het Olympisch adion bewees dat). Inter is nog al- |d een naam die spreekt bij veel ensen. nsterdams volgende tegenstander gewaarschuwd. Amsterdam zal in derde ronde op meer tegenstand uiten en dan zal moeten blijken, of >t matige spel in de laatste compe- iewedstrijden ook tegen Inter ge- mpenseerd kan worden door vecht- st en verrassingsvoetbal. Amsterdam stond voor een di- mma. Moest het aanvallen om het ibliek nog een beetje spectakel te eden? Of moest het gewoon de 2- van Milaan verdedigen. Inter iod Amsterdam echter geen keus. inaf de eerste minuut kropen de alianen in de verdediging, gewoon ndat ze niet anders weten. FC nsterdam moest wel aanvallen en ed dat vijf minuten lang. Een riode waarin Inter niet eens over middellijn kwam, waarin het er et in slaagde de eenzame Bonin- pia van een bruikbare bal te orzien. ter-coach Luis Suarez had ten op- ihte van de thuiswedstrijd enige randering in zijn ploeg aange- acht. Doelman Bordon, afgelopen iag schuldig aan de enige tref- van Lazio, was vervangen door utinier Vieri. En door ontbreken n de gelesseerde Fachetti in de fensie kregen twee jeugdspelers kans te wennen aan het inter- tionale milieu. Guida en Muraro, ide 19 jaar oud, namen plaats, ipectievelijk op het middenveld als hangende rechtsbuiten. Niet it het wat uitmaakte, want Inter ieelde zo mogelijk nog angstiger in in Milaan. Pas in de zeventien- i minuut bracht Fedele het tot It eerste serieuze schot in de rlch- ag van Jan Jongbloed. SGST nsterdam had er overigens weinig genover te stellen. Het dilemma eelde nog steeds. Nooit durfde nsterdam massaal over de mid- Van onze sportredactie ATHENE Volgens hoofd- scheidsrechter Jancics uit Joegoslavië heeft de Delftse basketbalvereniging Punch gisteravond de eerste wed strijd voor de Europa Cup II tegen AEK Athene met 2-0 verloren. Punch kon de spe- lerskaarten van de twee Ame rikanen uit de ploeg, Kirk- land en Rogers, niet tonen en dus mocht dit duo van de arbiters niet meedoen. Punch weigerde toen te spelen. De FIBA, waar de kaarten verstuurd zijn, had Punch ge adviseerd de scheidsrechters te overtuigen dat de kaarten er waren en anders hen te bewegen de internationale basketbalfederatie op te bel len. Dat werd echter gewei gerd. AEK mocht, terwijl Punch boos al in de kleedka mer was, met de strijd begin nen en nadat het eerste punt was gescoord werd er afgeflo ten. FIBA-voorzitter Jones, die door Punch-manager Joob Kok onmiddellijk werd ge waarschuwd, trachtte daarop contact op te nemen met de scheidsrechter maar die bleek al uit te zijn in Athene. Ver wacht wordt dat de zaak van daag geregeld wordt en de eerste wedstrijd vanavond kan plaatsvinden. Om finan ciële redenen heeft Punch be sloten ook de tweede wed strijd in Griekenland te spe len. KETBAL Voor het toernooi om Korac-beker (Europa Cup III) t Flamingo's ln Haarlem met 105- (53-57) verloren van AS Monaco, icoreers bij de Nederlandse ploeg Fox (33), White (24), Kip ..on voor hetzelfde toernooi ln imburg van Ettelbrück. De eind- d was 110-78 nadat de Groningers de rust al met 55-39 leidden, scorers Julius (19) en Van Aalde- (16) Cermak (24). Lions won voor de Korac-beker wedstrijd: 81-79 tegen KK Bosna Joegoslavië. In Haarlem was het le rust nog gelijk: 42-42. Topsco- voor Lions: Freeman (28). Barto- (19), Hoeksema (15). TBAL AZ '67 heeft de twee >dse voetballers Johansson en avsson van Landskrone Boys ln wedstrijd tegen Volendam getest. 67 won met 4-0 dankzij treffers Nygaard (2), Kist en Meister. De Zweden konden niet imponeren, en andere oefenwedstrijd krijgen log een kans. TBAL Nice heeft de overge- lde competitiewedstrijd tegen Ni- üict 2-0 gewonnen. Er waren ln geen toeschouwers. Dit was een de straffen die de thuisclub had «gen nadat de wedstrijd ln eerste intie gestaakt was omdat de doel- van Nlmes aan een oog gewond geraakt door op het veld gewor- vuurwerk. LRENNEN De Deense wlelren- Ole Ritter ls er op de baan van co-stad niet in geslaagd het we- "urrecord, dat met 49.431 kilome- ip naam staat van de Belg Eddy !kx, scherper te stellen. Ritter 692 meter te kort met zijn van 48 kilometer en 739 meter. denlijn te komen. Steeds was er toch de angst voor de counter. Flinkevleugel schoot een keer over en een kopbal van Otto ging net naast. Alleen Gerard van der Lem kwam soms tot aanvaardbare solo acties. Amsterdam hanteerde teveel de lange pass om de spitsen Jansen en Otto te bereiken. Steeds weer werden die passes een prooi van het defensiecentrum van Inter. In het tweede deel van de eerste helft durfde Inter zelfs te komen. Toen het door had dat Amsterdam geen raad wist met de situatie, kwamen er plotseling snelle coun ters en zelfs aanvallen waarbij meer dan drie Italianen betrokken waren. De beste kans was voor Mazzola. In de 25ste minuut wegge stuurd door Oriali kwam hij alleen voor Jan Jongbloed, maar hij prik te de bal precies in diens handen. Even later moest Koopman zelfs redden op de doellijn na een zwak ke inzet van Boninsegna na een trekbal van Muraro die zeker niet slecht speelde. De strijd werd in dat deel van het duel grimmiger. Amsterdam liep in razend tempo de achterstand in overtredingen in. Hoewel de meest grove aanslagen op de tegenstander nog steeds kwa men van Bini en Guibertoni, die vooral Nico Jansen moesten heb ben. De weinig boeiende vertoning van de eerste helft had beide trainers nog niet tot veranderingen in de elf tallen kunnen bewegen. Hoewel vooral Heini Otto in de Amsterdamse aanval de grootste moeite had met de fors ingrijpende Inter-defensie. Al in het begin van de tweede helft liet het publiek weten, het gebrek aan werkelijke actie op het veld niet te kunnen waarderen. Met langzaam handgeklap spoorden de weinige toe schouwers Amsterdam tot meer actie aan. Prompt sneed een combinatie Jansen-Otto door de defensie van Inter, besloten met een te zacht schot van Jansen. Aan de andere kant schoot Muraro te zacht na een solo. In het eerste kwartier van de tweede periode volgden de overtredingen el kaar snel op. Ook de oude Mazzola moest er een keer aan geloven, toen Koopman één van zijn in Nederland bekende slidings inzette. Mazzola bleek aan kleur te hebben ingeboet, want hij nam nog geen twee minuten later wraak tegenover Van der Merkt. Husers schoot de vrije trap schitte rend in, Vieri redde even fraai ten koste van een hoekschop. Even was Amsterdam toen los en Catalani moest met een sliding redden vlak voor de aanstormende Jansen na een voorzet van Van der Merkt. Diezelfde Catalini had steeds meer overtredingen nodig om Jansen het spelen onmogelijk te maken. Scheidsrechter Wöhrer trad te wei nig op tegen de harde acties aan beide kanten. Vooral de Italianen konden zich, als de bal niet in de buurt was, veel permitteren. Amster dam probeerde het wel, ongeveer halverwege de tweede helft, maar kwam eigenlijk nooit los van de stringente mandekking van Inter. Wat de Italianen precies wilden, werd nimmer duidelijk. Inter viel nooit overtuigend aan, had het vaak te druk met het ontregelen van het Amsterdamse spel en ging daarmee vaak te ver. Pas in de 25ste minuut achtte Wöhrer de situatie rijp voor een gele kaart, toen Fedeli Husers natrapte. Fedeli maakte daarbij zo 'n misbaar, dat de Oostenrijker voor hetzelfde geld méér had kunnen doen. Vlak daarop kreeg Boninsegna het geel, nadat hij de bal na een fluitsignaal in de tribune schopte. Vlak voor het halve uur schreeuwde het publiek om een strafschop, toen Van der Lem onderuit ging in het beruchte gebied. Wöhrer ging te recht niet in op het geschreeuw. Pas tien minuten voor tijd kwamen de eerste wijzigingen. Jaap Visser voor de licht geblesseerde Flinke vleugel en Mariani voor Boninseg na. Amsterdam kon in die periode eigenlijk weinig meer gebeuren, want zelfs een nederlaag met 1-0 zou Amsterdam nog in de volgende ronden brengen. Inter geloofde er toen allang niet meer in, als het überhaupt de hele wedstrijd ergens in geloofd heeft. Suarez' laatste in greep kwam drie minuten later, toen Scala voor Fedele het veld betrad. In dezelfde minuut kreeg Tjeerd Koopman eindelijk de gele Theo Husers schiet op het doel van de Milanezen. Doeltreffend was deze poging echter niet. kaart na zijn zoveelste overtreding, ditmaal tegenover invaller Mariani. Koopman had daarvóór Boninsegna al volledig onder de grond gestopt. Van een slotoffensief van Inter was geen sprake. Amsterdam contro leerde de strijd volledig, zij het langzaam en zonder spektakel. De arme Mazzola liep op het midden veld volkomen verloren rond. Hij deelde de hele wedstrijd niets an ders dan korte passjes uit en be lastte zich met het nemen van vrije trappen. Alleen de buitenspelers Muraro en Niccoli bleken door hun snelheid soms een gevaar, maar zelfs dat werd door de Azurri geen enkele maal uitgebuit. FC Amsterdam-Inter Milan 0-0. Scheidsrechter Wöhred (Oost). Toe schouwers: 9000. FC Amsterdam: Jongbloed: Flinkevleugel (Visser), Fransz. Koopman, Bianchl; Van de Merkt, Dekker, Husers: Van der Lem. Jansen, Otto. Inter Milan: Vieri; Fedele. Blnl. Orlall, Guibertoni; Capellani. Guida, Mazzola; Muraro, Boninsegna, Nicoll. JAN DEE Van onze speciale verslaggever BRUSSEL De grote verras sing van de UEFA Cup wedstrijd RWD Molenbeek-FC Twente was gisterenavond het uitblijven van ernstige blessu res in het elftal van FC Twente. De hele tweede helft door werd FC Twente hardhandig be- schopt door een onbeheerst ac terend Racing White Daring Molenbeek, dat in de eerste helft vruchteloos had gepoogd aan zijn noodzakelijke doelpunt te komen. In de tweede helft werd RWD Molenbeek na vier minuten zelfs op een achter stand gezet door een schitte rend doelpunt van FC Twentes spitsspeler Johan Zuidema. Dat belangrijke doelpunt wekte overduidelijk irritaties op die door de zwak leidende Schot Basil Davidson onvoldoende werden gesignaleerd. Nooit eerder zal FC Twente aanval lend zó weinig hebben klaarge maakt, als juist gisteravond in de eerste helft tegen RWD Molenbeek. Wat dat betreft mag het typerend heten, dat Theo Pahlplatz en Johan Zuidema doorlopend tot ver voorbij doelman Henny Ardesch terug moesten komen, om hun defensie te assisteren. Zuidema werd bij een van zijn verdedigende acties voor rust door RWDM's spitsspeler Jac ques Teugels onbeheerst geschopt en geslagen, wat Teugels een gele kaart opleverde. Twente zelf behield zijn zelfbeheersing, in het besef dat de geleverde prestatie al matig ge noeg was. RWD Molenbeek miste gewoon de kwaliteit om FC Twente uit het UEFA Cup-toernooi te stoten en ook FC Twente zélf bleef te zeer onder de maat om van een prestatie van niveau te mogen spreken. Twente bereikte de derde ronde van het UEFA Cup-toernooi tenslotte uiterst onbedreigd, maar de manier waarop dat plaats vond geeft voer aan de stelling, dat FC Twente de grootste moeite heeft om in het ritme te ko men dat vorig seizoen tot zulke grandioze successen leidde. Twente imponeerde geen moment, waardoor in vergelijking met de wedstrijd te gen Excelsior weinig verandering te zien is. DISCUSSIES Juist de slechte prestatie die FC Twente afgelopen zondag tegen Ex celsior leverde, vormde in de afge lopen dagen de inzet van allerlei Teughels (rechts) schiet in de richting van Twente-doelman Ardesch. Epi Drost (links) is actief toeschouwer. heftige discussies over Twentes toe komst. Sommigen zagen in de 1-3 nederlaag tegen de zo sterk gestar te eredivisie-debutant het begin van een duidelijke tetugval, ande ren beoordeelden Twentes verlies slechts als een incidenteel slipper tje. Eén nederlaag maakte elke con clusie tot een voorbarige, maar vast stond in elk geval, dat vooral het eerste half uur tegen het op revan che beluste RWD Molenbeek belang rijker zou worden dan ooit tevo ren. En dan met name omdat Twentes achterste lijn de laatste wedstrijden een verre van betrouw bare indruk had gemaakt. Twentes twijfelende achterhoede vreesde vooral Eddy Koens, de zeer snelle Nederlandse spitsspeler van RWD Molenbeek, die in Enschede in de thuiswedstrijd van FC Twente al voor het meeste gevaar had ge zorgd. Koens en ook RWD Molen- beeks andere aanvallers Willy Wel lens en Jacques Teugels werden, net als Excelsior, geconfronteerd met een Twente-achterhoede die in heel veel situaties te pakken was. AI na acht minuten bediende Eddy Koens zijn opgekomen rechtsback Eric Dumon, die Twentes doelman Henny Ardesch tot een redding dwong, waarna Cees van Ierssel, Twentes libero, een inzet van Willy Wellens in paniek uit de doelmond moest wegkogelen. Vier minuten later redde Henny Ardesch schit terend met zijn voeten op een vlie gend schot van de talentvolle Willy Wellens. De start van RWD Molen beek was overladen met offensieve acties, maar vooral in het eerste kwartier ontbrak de precisie om Twente voortdurend onder druk te houden. De centrumverdediging van FC Twente, bezet door Willem de Vries en Epi Drost, kreeg door veel mid- denveldsteun zelfs de kans om zich rustig warm te spelen; hoewel RWD Molenbeek bij vlagen hart stochtelijk op Ardesch afstierde, daarmee ogenschijnlijk de indruk wekkend dat het elftal van Spitz Kohn zou worden overspeeld. De zo vaak aan kritiek onderhevige Henny Ardesch redde in de eerste twintig minuten trouwens heel fraai op kogels van RWD Molen - beeks kanon Jacques Teugels. Aanvallend kwam FC Twente in het eerste halfuur nauwelijks ergens aan toe. omdat het aantal foutieve passes al op het midden veld veel te hoog lag; en omdat op de vleugels Theo Pahlplatz 'en Eddy Achterberg weinig creatiefs deden. Achterberg kwam als rechterspits niet verder dan wat storende arbeid tegenover linksback international Maurice Martens en op links ope reerde de aan zijn knie geblesseer de Theo Pahlplatz met te weinig zelfvertrouwen om daadwerkelijk voor aanvallende impulsen te kun nen zorgen. BEPERKT Twentes mogelijkheden waren daardoor beperkt, zelfs al leed ook ftWD Molenbeek ontstellend veel balverlies bij het opzetten van zijn aanvallen. De ploeg van Kohn had niettemin doorlopend een maxi maal stuk werkzaamheid nodig bij de acties van Koens en Teugels. Koens dwong Epi Drost om de bal in paniek corner te werken en vlak daarvoor verrichtte Ardesch zijn zoveelste safe, toen Jacques Teugels door een dieptepass van Eddy Koens vrij aan de bal kwam, in de rechter punt van het strafschapge- bied. RWD Molenbeek miste de klasse om zijn aanvallen werkelijk uit te spelen en het naar zichzelf zoeken de FC Twente prees zich daar ge lukkig mee. Racing White Daring Molenbeek-doelman Nico de Bree kreeg heel typerend pas twee minu ten vóór de rust zijn eerste schot te verwerken, toen Theo Pahlplatz na een voortreffelijke actie van de zwoegende Johan Zuidema een klein kansje kreeg. De Bree stopte het schot, zoals het een klasse keeper betaamt. Juist vanuit de slechte eerste helft was de start, in het tweede wed- strijddeel, ook totaal verrassend en onverklaarbaar. Na precies vier mi nuten spelen begon FC Twente, via Eddy Achterberg en rechtervleugel- verdediger Kees van Ierssel, aan zijn eerste en enige schitterende aanval, die door Johan Zuidema prompt schitterend met een kopbal-in-de- hoek werd afgerond; 0-1. RWD Molenbeek zag zijn perspec tieven door dat doelpunt in één klap verbrijzeld en reageerde zich af in een serie ontoelaatbare overtredin gen, die door de lakoniek leidende Schot Davidson onvoldoende werden bestraft. Alleen RWDM's afschuwe lijk schavende middenvelder Jan Boskamp kreeg de enig juiste straf voor zijn gebrek aan beheersing: hij ontving de gele kaart. Maar een aantal van zijn collega's (Wellens, Teugels, Nielsen) ontsnapten aan doeltreffende sancties, dankzij de zwakke leiding van Davidson die tijdens de hele tweede helft grove overtredingen negeerde, alsof hij 'n blinde was. Twente ging slechts sporadisch op de provocaties van de kant van RWD Molenbeek in, maar werd in de opbouw van zijn aanvallen tóch dusdanig door de schoppende tegen standers gestoord, dat voetbal-van niveau in het laatste halfuur van de tweede helft een absolute onmo gelijkheid was. Des te groter is daar om de verdienste van een matig maar enorm wilskrachtig FC Twente om tóch een ronde verder te ko men, zonder de in het UEFA-cup voetbal bijna traditioneel geworden gele kaarten-ellende. RWD Molenbcek-FC Twente 0-1 (0-0) 49: Zuidema 0-1. Scheidsrechter: David son (Schotl.). Toeschouwers: 20.000. RWD Molenbeek: De Bree; Dumon, BJer- re. De Sanghero. Martens; Nielsen, Bos kamp. Polleuns: Koens Wellens, Teugels. FC Twente: Ardesch; Van Iersel. Drost. De Vries, Oranen: Thljssen, Van der Vall, Notten; Achterberg, Zuidema (Jeuring), Pahlplatz (Overweg). JAN VAN DER KROON Olympiakos Piraeus (Griek.)Anderlecht (Belg.) Fenerbahce (Turk.)Ruch Chorzow (Pol.) FC Magdeburg (DDR)—Bayern München (WDld) Leeds United (Eng.)—Ujpest Dosza (Hong.) Atvidaberg (Wwe.)HJK Helsinki (Finl.) CF Barcelona (Spa.)—Feyenoord (Ned.) St. Etienne (Fra.)Hajduk Split (Joeg.) Ararat Jerevan (Rusl.)Celtic Cork (Ierl.) PSV (Ned.)Gwardia Warschau (Pol.) Buraspor (Turk.)Dundee United (Schotl.) Benfica (Port.)Carl Zeiss Jena (DDR) Reipas Lahti (Finl.)— Malmö FF (Zwe.) Rode Ster (Joeg.)— Avenir Beggen (Lux.) Austria Wien (Oost.)—Real Madrid (Spa.) Dynamo Kiev (Rusl.)Eintracht Frankfurt (WDld) Ferencvaros (Hong.)Liverpool (Eng.) Real Zaragoza (Spa.)Grashoppers (Zwi.) FC Amsterdam (Ned.)Inter Milan (Ita.) FC Köln (WDld.)—Dynamo Boekarest (Roem.) Banik Ostrava (Tsj)FC Nantes (Fra.) Dynamo Moskou (Rusl.)Dynamo Dresden (DDR) Fort. Dusseldorp (WDld.)Raba Etö Györ (Hong.) Dukla Praag (Tsj.)Djurgaarden (Zwe.) FC Portadown (Ierl.)—Partizan Belgrado (Joeg.) RWD Molenbeek (Belg.)—FC Twente (Ned.) Velez Mostar (Joeg.)Rapid Wien (Oost.) Atletico Madrid (Spa.)—Derby Country (Eng.) Rosu Brasov (Roem.)HSV Hamburg (WDld.) Juventus (It.)Hibernian (Schotl.) FC Porto (Port.)—SSC Napoli (Ita.) Olympique Lyon (Fra.)Bor. M.gladbach (WDld.) FC Antwerp (Belg.)Ajax (Ned.) (1—5) 3—0 (1—2) 0—2 (2—3) 1—2 (2—1) 3—0 (3—0) 1—0 (0—0) 3—0 (1_4) 5—1 na verl. (2—1) 5—0 (5—1) 3—0 (0—0) 1—0 d_l) 0—0 (1—3) 0—0 (6—1) 5—1 (0—3) 2—2 (3—2) 2—1 (1—1) 0—0 (1—2) 5—0 (2—1) 0—0 (1_1) 3_2 (0—1) 2—0 (na verl.) (0—1) 1—0 (Dresden w.n.s) (0—2) 3—0 (2—0) 3—1 (0—5) 1—1 (1—2) 0—1 (1—1) 1—0 (2—2) 2—2 (Derby w.n.s.) (0—8) 1—2 (4_2) 4—0 (0—1) 0—1 (0—1) 2—5 (0—1) 13 nov. (ADVERTENTIE) Kijkt u even mee naar het onderstaande voorbeeld? 't Geldt voor een 30-jarige man die deelneemt aan het unieke Verzekerd Groei-projekt 3. Hij betaalt, tot z'n 65e, f 1.000,- per jaar. En stelt zo zichzelf èn zijn gezin deze uitkeringen voor ogen: f 46.274,- gegarand*7rd dat hij dat belastingvrij krijgt op z'n 65e jaar,.hetgeen kan oplopen tot f 126.374,- bij een konstant rendement op de veilige Staats- en Gemeenteleningen van 9%. (En dat rendement is haalbaar in deze tijd van hoogrentende obligaties.) f 46.274,- plus alle bijgeschreven rentewinst belastingvrij bij overlijden voor het 65e levensjaar. Hei Verzekerd Groei-projékt 3 is dus een aantrekkelijke vorm van sparen en risico-verzekerd-zijn. En de goede verzekeringadviseur laat u duidelijk zien dat uw gulden van nu ook morgen en na vele jaren zeer waardevol is. Hem nu benaderen lijkt ons voor u de aangewezen weg. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11