voor Van Agt Consument scherpste criticus van huurnota Moeilijke dag Nederland kritischer over Israëlische zaak in Kamer Vrijwilligers starten vandaag met oogsten Zoen na installatie ^JMexport Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Uw beste wonen begint bij pm De Tijdgeest WEUWIJK Staatsmijnen gaan door met produktie van vinylchloride Overheid vergoedt extra kosten Ondanks sociaë stempel van beleid Gruijters Kritische vragen bij brief over abortusprobleem Den Uyl: veiligheidspolitiek overdreven Kritiek Aantjes op dreigen met leegpompen van dBand natuurlijk Boven de achttien recht op eigen woning in Den Helder Voormalige cabaret Dorus afgebrand Vrijdag na kerst voor ambtenaren geen extra-verlof TROUW, KWARTET DINSDAG* NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3, K5 ADVERTENTIE Fijnproevers schenken elkaar \fgjyiLB^.nM£r ifupupp s DE JONGE JENEVER MET KWALITEITSCERTIFICAAT BAND voor dezelfde stroomkosten Dit streven zou een f*se steun in de rug moeten zijn vor de consu ment. met name de onsument die aan den lijve ondervidt wat slecht en duur wonen is. Mar juist van deze (consumenten):jde komt de scherpste kritiek or de nota van minister Gruijters n de staatsse cretarissen Van Dar en Schaefer. Bewoners van (vaa oude en slecht onderhouden) huien in de drie grote steden hebbn erg veel moei te met de planner die zijn geuit in de nota 'Huur- en subsidiebeleid 1974'. Deze bewo;ers. georganiseerd in enkele tientallen actiegroepen, wijkcomité's en huurdersverenigin gen. namen hc grootste deel in beslag van de noorzitting van de vaste Tweede Kimercommissie voor (AD'ERTENTIE) l UIIps voor wonen AmslerdamBilderdijkstraat 73/87 020-181414 Osdorpplein3-17 020-191707 Amstetveai Winkelcentrum 020-454951 Amsterlam Stadhouderskade 3. 020-160491 Binnerwegpleln/Karel Ooormanstraat Rotterdam tel.: 010-14.18.00 Nederlands grootste wonlng- Inriehters-kombinatie. Keus uit meer dan 3000 meubel- en woningtextielkombinaties. VRU TOEGANG, elke werkdag, óók zaterdags, van 9 tot 17 uur X. Op koopavonden tot 21 uur. 's Maandags gesloten. volkshuisvesting, die gisteren begon en vanavond wordt afgerond. Meer dan driekwart van de ruim vijftig organisaties die zich hier voor aanmeldden, spraken namens deze bewoners en dat toont aan. aldus de Amsterdamse wethouder Kuipers, hoezeer de problematiek van de huisvesting onder deze mensen leeft. Illustratief voor de situatie waarin velen zich bevinden is de reactie van de Amsterdamse huurvereni- ging Olympia op het plan van mi nister Gruijters wat oudere huur woningen in kwaliteitsklassen (met daarbij vastgestelde huren) in te delen. Olympia zegt daarop dat het hout van de raamkozijnen is aangetast, de ramen tochten, de waranda's verrotten, de vloeren hobbelig zijn en kraken en dat de w.c.'s zo klein zijn, dat je er alleen gebruik van kunt maken als je de deur laat openstaan. Hoe, zo vraagt de huur dersvereniging zich af. zijn derge lijke woningen nog in een kwali teitsklasse in te delen? Uitgangspunt van de nota is: wo nen naar draagkracht. De realise ring hiervan vindt in grote lijnen plaats via twee regelingen: de sub jectsubsidie en de doorstromings heffing. De eerste regeling houdt in dat iemand die in verhouding met Van een verslaggever GELEEN DSM (Staatsmijnen) gaat door met de produktie van het gas vinylchloride (een grondstof voor de meeste plastic artikelen), waarvan wordt aangenomen, dat het leverkanker kan veroorzaken bij ar beiders, die ermee werken. DSM zegt dit naar aanleiding van een vorige week genomen besluit van de arbeidsinspectie om de maxi maal toegestane hoeveelheid vinyl chloride (VC) in de lucht tot een vijfde van het oorspronkelijke te verlagen. DSM heeft maandag haar medewerkers op de hoogte gebracht van dit besluit en van de situatie in haar VC-fabriek Beek. ter mevrouw Vorrink. De confessionele fracties zijn voorts onaangenaam getroffen door het drei gement van het kabinet het al klaar liggende abortus wetsontwerp "an de PvdA- Kamerleden Lamberts en Roethof rond de jaarwisse ling eventueel alleen te be handelen indien dan het confessionele wetsontwerp er nog niet is. KVP en AR streven ernaar hun wetsont werp ook rond de jaarwisse ling klaar te hebben, maar dit dreigement maakt hun wil daartoe niet groter. Traagheid De linkse regeringsfracties zullen vand&ag benadrukken dat naar hun mening de huidige problemen waren voorkomen indien KVP en AR het abortuswetsontwerp eerder hadden ingediend. Ook minister Van Agt zelf zal geïrriteerd zijn over de traagheid van zijn achter ban, alhoewel bij de kabi netsformatie een dergelijke traagheid wel in het abor tuscompromis besloten zal zijn geweest. Vandaag zullen dus door alle betrokkenen de posities voor het uiteindelijke debat over de abortuswet al worden in- Van een verslaggever Van onze Haagse redactie DEN KAAG Minister Van Agi (justitie) gaat vandaag een moeilijk dagje in de Tweede Kamer tegemoet, yanniiddag staat zijn brief over de abortusproblemen van de afgelopen weken op de agenda. Zowel de linkse als de confessionele fracties hebben daar nog wel wat kritische vragen over. dat ook niet zal worden op getreden tegen abortussen na twaalf weken wanneer die tenminste in algemene ziekenhuizen plaats vinden. Westelijke grond KVP en AR vrezen dat deze uitlatingen wettelijke grond geven aan de huidige abor tuspraktijk, een praktijk die veel verder gaat dan zij in hun wetsvoorstel willen toe laten. Deze fracties zijn er ook over gevallen dat minis ter van volksgezondheid Vorrink belast wordt met het toezicht op die algemene ziekenhuizen op het punt van de abortussen. Zij vin den dat dit de taak is van de KVP-staatssecretaris Hendriks die over abortus duidelijk van mening ver schilt met zijn PvdA minis- De aanvankelijke reden voor' het spoed-abortusdebat is inmiddels vervallen. Me vrouw Goudsmit (D'66) wil de dit debat om te voorko men dat minister Van ^gt de vervolging tegen de Mi nlek in Heemstede zou doorzetten. De officier van justitie in Haarlem leeft echter Inmiddels de ve'vol- gingsprocedure in werking gezet. Theoretisch zou de Kamer vandaag kunnen pnberen deze vervolging alsno/ terug te draaien. Dat zou tet risi co van een kabimtscrisis echter zeer vergroen en daar heeft niemand behoef te aan. Minister fan Agt heeft zelfs tegen de druk van premier Den Url in zijn besluit tot vervoging ge handhaafd en hij zal daar van zeker in de Ktmer niet afkijken. Van de linkse fracties zal hij daarover wel het nodige gemopper en van de confes sionele fractie het nodige ge juich te horen krijgen, maar voor de rest zal er op dit punt voor PvdA en D'66 weinig eer te behalen zijn. Te verwachten valt daarom dat het debat vandaag niet zozeer zal gaan om de ver volging van de kliniek in Heemstede, maar meer over de komende abortuswetge ving en het vervolgingsbe leid in de tussentijd. Over dat vervolgingsbeleid zijn de nodige vragen gerezen. De minister zegt met zoveel woorden in zijn brief dat het vervolgingsbeleid tegen andere abortusklinieken waar binnen de twaalf weken wordt geaborteerd niet verscherpt zal worden en GOES Vandaag gaan op verschillende plaatsen in zuidwest Nederland leerlingen van hogere en middelbare landbouwscholen uit heel Nederland aan het werk om de oogst te helpen binnen halen. Vanavond arriveren duizend militairen, die morgen een begin maken met de oogst, die voorlopig geheel met de hand moet worden verricht. honderd aanvragen om hulp bin nengekregen. Van onze sociaal-economische re dactie Mevrouw mr. A. P. Schilthuis, de nieuwe commissaris van de ko ningin in de provincie Drenthe, werd gisteren na haar installatie in Assen gelukgewenst door André van der Louw, die is benoemd tot burgemeester van Rotterdam. De landbouwmachines die van het midden en het noorden van het land met diepladers van de land macht gisteren zijn aangevoerd kunnen door de zware regenval van zondag het land nog niet op. De vrijwilligers worden allemaal inge zet in de uien- en gladiolenoogst. Daarbij is volgens de heer Goeman, coördinator van het hulpactiecen trum in Goes, naar de waarde van de gewassen en ook naar de oogst- baarheid met mankracht gekeken. Het actiecentrum heeft een systeem opgesteld waardoor er geen tijd van machines en mankracht verloren hoeft te gaan. Daartoe is het Zeeuwse rampgebied in districten verdeeld. In die districten zijn commissies samengesteld waarin vertegenwoordigers van de land bouworganisaties zitten. In elk dorp staat een vertrouwensman aan het hoofd die het contact tussen de boeren en het actiecentrum onder houdt. Steeds als er een gedeelte van het land is bewerkt worden de vrijwilligers op een ander punt In gezet. Wel rooiloon De boer krijgt al die hulp niet voor niets. Hij betaalt het normale rooi loon uit op basis van een vastge steld tarief. Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft toe gezegd alle kosten die daar boven gaan te betalen, evenals hét ver voer en de verblijfkosten van de vrijwilligers. Het aantal vrijwilli gers is volgens de heer Goeman nog lang niet voldoende. Het actie centrum heeft nu al ruim twaalf- HOOGEVEEN De fractievoorzit ter van de ARP, mr. W. Aantjes, heeft gisteravond op een vergade ring van de AR-Kamercentrale in Hoogeveen kritiek geuit op het op treden van de voorzitter van het Koninklijk verbond van onderne mers, het liberale Kamerlid Geurt- sen. Mr. Geurtsen dreigde begin vorige week, de middenstanders te zullen oproepen hun saldi bij de Rijks postspaarbank en de Giro op te vragen en over te hevelen naar de Middenstandsbanken. 'Voor een goed begrip had de heer Geurtsen er echter wel bij mogen vermelden, dat hij commissaris van de Neder landse Middenstandsbank is', aldus mr. Aantjes. De heer Aantjes herhaalde, dat de ARP en KVP het er niet bij zullen laten zitten, dat de regering de motie-Schouten niet uitvoert. In deze motie wordt gevraagd, 400 miljoen gulden te storten in het kinderbijslagfonds. ARP en KVP beraden zich op initiatieven die alsnog tot uitvoering van de motie kunnen leiden, aldus de fractie voorzitter van de ARP. Over de positie van het kabinet zei de heer Aantjes: 'Mijn wens is en blijft dat het kabinet zijn volle parlementaire periode uitzit. De ARP wil daaraan meewerken. Het kabinet zal dat echter zelf door zijn beleid mogelijk moeten maken. Ik ben niet in de landspolitiek geble ven om het kabinet overeind te houden, maar om de AR-politiek in het brede verband van de christen democratische samenwerking te dienen'. ADVERTENTIE Van onze Haagse redarie DEN HAAG Het voïshuisvestingsbeleid dat minister Gruijters voor ogen staat, draagt duidelijk een sociaal stempel: pede woningen voor iedereen tegen een huurprijs die in overeenstemming is met het inkomen. Van een onzer verslaggevers TEL AVIV - DEN HAAG Premier Den Uyl meent dat de pu blieke opinie in Nederland kritischer tegenover Israël is komen te staan door de 'overdreven Israëlische veiligheidspolitiek en de overtuigende Arabische presentatie van de Palestijnse kwestie'. Landbouw zijn inkomen te veel huur betaalt, steun van de overheid krijgt. Dit gaat niet in de vorm van een soort bijstand, zoals nu, maar de bewoner betaalt minder huur en de verhuur der kan het verschil bij de overheid halen. Volgens veel actiegroepen is dit niet meer dan een schijnoplossing. Het lijkt weliswaar vooruitstrevend en het .helpt eveneens de huurders, maar het past in wezen de verhou ding huurder-verhuurder niet aan. Zoals de aktiegroep De Moker uit de Haagse Newton-buurt zegt: de hoge huren blijven onaangetast en dus ook de hoge winsten. Weinig heil Met de tweede regeling, de door stromingsheffing, wil de overheid bevorderen dat mensen met hoge inkomens die in goedkope huizen wonen, overstappen naar duurdere huizen. De heffing voor degenen die in te goedkope huizen blijven wonen is in de voorgestelde vorm niet hoog en veel aktiegroepen ver wachten er weinig heil van. Het wordt gezien als een boete systeem voor de middeninkomens: als een stukje herverdeling van de lage- en middeninkomens, waarbij beiden meer gaan betalen. De ak tiegroepen vinden hierbij veel an dere instanties aan hun zijde. Volgens de Nationale Woningraad (NWR) ontbreekt de rechtsgrond voor een dergelijke heffing, terwijl het overlegorgaan van de drie vak centrales de heffing afwijst, omdat in sommige delen van het land een gevarieerd aanbod van woningen ontbreekt. Ook andere onderdelen van de nota vinden weinig genade in de ogen van de bewoners. De actiegroep 'De Moker' wijst zelfs de gehele nota van de hand, omdat daarin het winststreven wordt bevorderd en voortdurend wordt bevestigd, dat de woning een winstobject is. De overheid faalt (en de Moker staat daarin niet alleen) wanneer niet de grondspeculaties, de winsten van de bouwondernemingen en het parti culier woningbezit aan banden worden gelegd. Met andere woor den: 'de regels zijn wat veranderd, maar het spel is hetzelfde gebleven'. Loterij Wrijfpunt in de nota vormt verder de indeling van wat oudere huur woningen in kwaliteitsklassen. In de praktijk zal dat in een aantal gevallen een huurverhoging kunnen betekenen. Er wordt door de actie groepen gesproken over een loterij met voor de huurder alleen maar nieten. Het voornaamste bezwaar is echter de kans op ghettovorming: de minst draagkrachtigen zullen worden terugverwezen naar de goedkoopste woningen. Het is denkbaar dat bepaalde wijken gemeden zullen worden. Kritiek oogst ook de positie van de huurder, die niet wezenlijk wordt versterkt. Er wordt dan ook gepleit voor openbare vergaderingen van de huuradviescommissies, voor meer invloed van de gekozen wijkra den en voor democratisering van woningbouwverenigingen en -stich tingen. Minister Gruijters ontvangt echter niet alleen kritiek. Er is van diver se instellingen ook waardering voor de uitgangspunten van het trio Gruijters-Schaef er-Van Dam. Zo zegt de Nationale Woningraad ver heugd te zijn, dat de nota beleids instrumenten geeft voor een socia al huur- en subsidiebeleid. De NWR meent echter ook dat het karakter van de nota nog te onaf is om de voornemens reeds in juli van het volgend jaar in te laten gaan. Het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting heeft even eens met instemming gezien, dat de accenten van het subsidiebeleid zo danig zijn verlegd, dat de positie van de zwakkeren In de samenle ving wat de huisvesting betreft, ook duidelijk wordt verbeterd. Van een verslaggever DEN HELDER Vrijgezellen kunnen in Den Helder in aanmerking komen voor een woning als ze achttien jaar of ouder zijn. De regeling gaat op 1 januari in.Voor zover bekend is deze regeling nog uniek in Nederland. Tot nog toe was de leeftijdsgrens in Den Helder 21 jaar. De woonruimten voor vrijgezellen zijn meestal twee- of driekamerflats of een duplexwoning. De reden waarom in Den Helder tot deze regeling overgegaan kan worden is dat er door nieuwbouw in de wijk Middelzand een verruiming in het aanbod van flats ontstaat. Minderjarige vrijgezellen moeten wel een goed- keuringsbewijs van hun ouders overleggen. Drs. Den Uyl zegt dit in een giste ren gepubliceerd vraaggesprek in het Israëlische blad 'Davar'. De pre mier wijst er voorts op, dat er met name in zakenkringen. meer af stand genomen wordt van Israël als gevolg van de oliecrisis. In het blad zet drs. Den Uyl een vraagteken achter het realisme van de Israëlische politiek. Hij vraagt zich af, of Israël wel een juiste kijk heeft op de steeds sterker wordende positie van de Arabische buurlan den. De premier vindt overigens, dat de huidige Israëlische eerste mi- ROTTERDAM Het voormalige Dorus-cabaret (nu café Willem's Place) aan de Mauritsstraat in Rot terdam is gisternacht volledig uitge brand. Om tien voor twee brak op de bovenverdieping van het gebouw brand uit, die zich al gauw over het hele pand uitbreidde De brandweer rukte met groot materieel uit, maar er was geen redden meer aan. De totale schade bedraagt ongeveer 200.000 gulden. Eén brandwacht werd licht gewond. nister Rabin een realistischer standpunt inneemt dan oud-pre mier Meïr. Hij meent voorts, dat de meer soe pele houding van Rabin lof ver dient, gezien de problemen waar mee deze door toedoen van extreme Israëlische stromingen te kampen heeft. Minister-president Den Uyl ver klaarde desgevraagd, achter de ac tiviteiten van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Kis singer in het Midden-Oosten te staan. 'Wij zijn het eens met zijn pogingen, een nieuwe uitbarsting in het Midden-Oosten te voorkomen. Er is geen andere weg om trapsge wijs tot een vreedzame oplossing te komen. De situatie is dermate ex plosief, dat het niet zo mag blijven en beide partijen moeten ervan worden overtuigd tot een modus vivendi te komen, aldus drs. Den Uyl ln het blad 'Davar'. Een woordvoerder van buitenlandse zaken in Den Haag meende, dat de uitlatingen van drs. Den Uyl de evenwichtige Nederlandse benade ring van het Midden-Oosten-pro bleem niet aantasten. Minister Van der Stoel heeft zich steeds verzet tegen pogingen het Nederlandse standpunt meer pro-Israël dan wel pro-Palestijns uit te leggen. genomen. Interessant daar bij is de houding van de VVD. De VVD overweegt een eigen wetsontwerp te maken dat het midden zal houden tussen de linkse en de con fessionele ideeën. Dan zal de Kamer volgend jaar drie voorstellen voor een abor tuswet tegelijk moeten be handelen en dat kan nog een aardig debat opleveren met een winnende prognose voor het WD-voorstel. De Tweede Kamer handelt vandaag voorts nog de land bouwbegroting af en zal zich morgen en overmorgen be zighouden met de begrotin gen voor volksgezondheid en binnenlandse zaken en jus titie op het onderdeel poli tie. De stijging van de cri minaliteit en de noodzake lijke uitbreiding van het po- litie-apparaat zullen bij dit laatste onderwerp centraal staan. Het bedrijf zal arbeiders op plaat sen waar de VC-concentratie hoger is dan het toegestane maximum uitrusten met ademhalingsbescher- mingstoestejlen. Volgens de nieuwe maatregelen van de arbeidsinspec tie is dat tijdelijk toegestaan. DSM heeft bij arbeiders in haar VC-fabriek nog geen medische aan wijzingen vastgesteld, die duiden op leverkanker. Minister-president Den Uyl Van een verslaggever DEN HAAG Voor de ambtenaren zit er dit jaar met Kerstmis géén extra vrije dag in. Kerstfeest valt op woensdag en donderdag, maar de vrijdag daarna moeten de ambtena ren normaal op hun bureaus ver schijnen. De ministerraad heeft besloten, naar aanleiding van vragen die aan het departement van binnenlandse za ken gerezen waren, dat er op 27 december géén extra-verlof verleend zal worden. Aan de besturen van provincies en gemeenten is deze be slissing meegedeeld. Wel kunnen de ambtenaren, als de dienst dat toe laat .normaal verlof vragen. Eén ver lofdag op die vrijdag levert dan nog altijd vijf aaneengesloten vrije da gen op (van woensdag tot en met zondag). (ADVERTENTIE) 'Ik heb teveel snoep gekocht. Toen had ik geen geld over voor bakmeel. Maar ik heb nu bij de buurvrouw geleend.' 1IUPS

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5