Nog zeer weinig bekend over chemische stoffen die mensen bedreigen Oordeel zélf deTijd Geen subsidie voor academie in Ede Tekstpieremen t met wit op zwart Victor van Vriesland (promotor van de Honderdjarige Boris literatuur) overleden nog steeds imposant Bon Opgegraven schatten uit Chinese Volksrepubliek Horecaf: VVN-campagne rond 1 november-wet is stoot onder gordel r Pleidooi om onderzoekingen te bundelen Automobilist ontdekt zn wetje. 'e Tijd maakt hev wóÉkH ^W?lalistiek Dood in bossen gevonden Weekblad Bejaard echtpaar in huis beroofd en zwaar mishandeld Overvaller maakt vijftien mille buit TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T9-K9 Van onze, redacteur wetenschappen LEIDEN Hoewel al geruime tijd bekend is dat bepaalde stoffen kanker en erfelijke beschadigin gen teweeg kunnen brengen, bestaat ten aanzien van de grote hoeveelheden chemische stoffen waaraan de hedendaagse mens is blootgesteld, no g een beangstigende onwetendheid. Prof. dr. P. H. Sobels die dit zei bij de installatie van het bestuur van het J. A. Coheninstituut in Leiden, zou het verstandig vinden om on derzoek en onderwijs op dit terrein binnen de taak van het instituut te brengen. Er zouden ook voor de mensen, die er in de praktijk mee te maken hebben, cursussen moe ten komen, zoals het instituut die nu alleen nog geeft op het gebied van stralingsbescherming. Iedereen die in dit land iets van doen heeft met radioactieve stoffen of straling, heeft de afgelopen vijf tien jaar een of meer cursussen van het Coheninstituut meege maakt. Voor die opleidingen wordt ruim gebruik gemaakt van de grote en Internationaal erkende deskun digheid die in Nederland bij het bestuderen van stralingsrisico's is opgebouwd. Prof. dr. L. M. van Putten 'illus treert die positie met een paar feit jes. Prof. Sobels is voorzitter van UNSCEAR, de wetenschappelijke VN-commissie voor de effecten van atomaire straling (opgezet om de gevolgen van de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki te bestude ren). In de raad van bestuur van de internationale vereniging voor stralingsonderzoek IARR zitten drie Nederlanders - evenveel als Ameri kanen. In de internationale com missie voor stralingsbescherming ICRP liggen de verhoudingen ook ongeveer zo. Dr. C. F. Hollander is voorzitter van de EULEP, het Euro pese project voor bestudering van late effecten van straling. Voor dit Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gereformeerde sociale academie te Ede komt niet voor op het scholenplan 1975-'77. Dat betekent dat deze aca demie op zijn vroegst in 1978 voor subsidie in aanmerking komt. hele land studenten betrekt, stu denten die alleen naar deze acade mie willen, mag volgens het be stuur worden geconcludeerd, dat de opmerking over de behoefte er ge woon naast is. Erkend Vorige week kreeg het bestuur van staatssecretaris Veerman bericht, dat de academie wel erkenning heeft gekregen, wat betekent, dat de diploma's rechtsgeldig zijn en de studenten voor rijksstudietoelagen inaanmerking komen. Dit heeft staatssecretaris Veerman aan het bestuur van de academie meegedeeld. Hij heeft zijn besluit gebaseerd op artikel 65, vierde lid, van de wet op het voortgezet on derwijs, volgens welke een school, die niet op het scholenplan voor komt en met eigen middelen be gonnen is, minstens drie jaar op subsidie moet wachten. Voor het bestuur van de GSA is deze beslissing onbegrijpelijk. Vol gens artikel 69 moet de minister in elk geval in het plan opnemen de dagscholen, waarvan redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat zij in het laatste leerjaar zullen voldoen aan bepaalde getalskriteria. De aca demie heeft voldoende hard kun nen maken, dat ruimschoots aan deze kriteria wordt voldaan. De le vensvatbaarheid is al overtuigend gebleken. Aan de dagopleiding en de part-time opleiding studeren in het nu lopende eerste jaar al hon derdvijftig studenten. De academie overweegt dan ook in beroep te gaan bij de Kroon. Evenwicht Een zinsnede uit het besluit van staatssecretaris Veerman heeft in tussen grote bezorgdheid gewekt. In het besluit staat, dat 'bij de beoor deling van het verzoek niet is ge bleken, dat er een zpdanige behoef te aan dé beoogde school bestaat, dat deze in overeenstemming zou zijn met een evenwichtig geheel aan onderwijsvoorzieningen'. Het bestuur van de academie ziet hierin een beleidsuitspraak, die te denken moet geven, en vraagt zich af, of de vrijheid van onderwijs zo nog wel voldoende gewaarborgd is. De nieuwe academie is mogelijk gemaakt door de offervaardigheid van tienduizenden in den lande. Per jaar moet minstens zeven ton worden opgebracht door al die mensen, die menen, dat ten aan zien van het sociaalpedagogisch on derwijs het 'evenwichtig geheel aan onderwijsvoorzieningen' zo ver stoord was, dat financiële offers geboden waren, omdat wachten niet langer verantwoord was. Uit het feit, dat de nieuwe academie uit een brede bevolkingslaag uit het onderdeel van de velllgheidsstudies, p die minister Lubbers voor zijn p kerncentrales laat uitvoeren, hoe- p ven we dus bepaald niet de grens p over. "Hgi Prof. Sobels is van de stralingsbe- Ér" lasting bij normaal bedrijf van kernreactoren overigens niet onder de indruk. Het is aanzienlijk zin voller, vindt hij, te werken aan beperking van de zeker zeventig keer zo grote hoeveelheid straling die de medische toepassing van röntgenapparaten met zich mee brengt. Dat gebeurt ook, mar niet zo vreselijk hard, vanwege de kos tenstijging in de gezondheidszorg, die ook beperkt wordt. Apparaten die met minder röntgenstraling net zo veel informatie verschaffen, zijn namelijk wel duurder. Ook dat is trouwens erg relatief. Je kunt een kernreactor zo bouwen, dat hij nog minder straling naar buiten produceert, en dat kost dan zo'n duizend gulden per 'bespaarde' een heid straling (manrad). De kosten voor een zelfde stralingsverminde ring in de röntgendiagnostiek schat prof. Sobels op tien a vijftien gul den. Maar onderzoek naar mogelijk kan kerverwekkende stoffen vindt hij eigenlijk wel zo dringend, juist ook voor Nederland Er zijn bijvoorbeeld niet onbedenkelijke stoffen die aan veevoer worden toegevoegd, en die via onze plaatselijke zeer geconcen treerde blo-industrie in relatief grote hoeveelheden met de mest in het milieu terechtkomen. Het onderzoek naar de effecten van zulke stoffen vertoont technisch grote overeenkomst met de bestu dering van de gevolgen van stra ling: je zoekt in dezelfde proefdie ren naar hetzelfde soort gevolgen. Vandaar prof. Sobels' pleidooi om beide takken van onderzoek in dat ene interuniversitaire Coheninsti tuut samen te brengen. Die tendens is ook in het buitenland al duidljk zichtbaar. door Ber Huising AMSTERDAM Tekstpierement is donderdagavond in Amster dams Tingel-Tangel begonnen met een nieuw programma, dat zo maar Wit op Zwart heet, en volgens de ondertitel als consumptie cabaret is bedoeld. Wat dat ook moge zijn: geconsumeerd zal dit programma wel worden, want het is licht verteerbaar, hier en daar even gekruid, soms wel al te veel naar een huis-tuin-keuken-recept klaar gemaakt, met wat grove brokken, maar wel lachend te slikken. Horecaf meent dat de VVN hierbij over de schreef is gegaan en zo doende stonden de twee partijen gisteren in kort geding voor mr. W. J. Borgerhoff Mulder, de president vam de Amsterdamse rechtbank. Bij monde van hun raadsman mr. J. R. Branbergen betoogden de Ho recaf en de Zandvoortse horeca ondernemer Bouwes dat de VVN in haar campagne geen voorlichting geeft over de wet maar streeft naar een alcoholvrij maken van het ver keer en dit onder meer door de indruk te wekken dat men pas vrij- (ADVERTENTIE) 'Bedrogen' Het 1' november wetje. Iedere automobilist weet waar-ie aan toe is. Maar nu? Niet meer uitgaan? Kom-nou, laat u rijden. Met da trein bijvoorbeeld. Zeker, het zal even wennen zijn. Hoewel, er gaan ook 's avonds veel treinen. Vaak nog na elf uur. Ze mogen harder dan 100. En een avonaretourtje kost vandaag de dag een enkeltje plus een kwartje. Zq went u snel aan uw wetje, lijkt ons. Ontdek ook de trein. Deze kameel en rijknecht (aarde werk) uit omstreeks 700 n.Chr. be horen tot de oudheidkundige vond sten uit de Volksrepubliek China die van 4 december tot eind janua ri 1975 in de eregalerij van het Amsterdamse Rijksmuseum te zien zullen zijn. Het is een verzameling die al eerder werd getoond in Toki- o. Boekarest, Belgrado en Mexico City. Een andere tentoonstelling van gelijksoortig materiaal heeft gecirculeerd in o.a. Parijs, Londen en Wenen. Er was voor beide ten toonstellingen oycral een enorme belangstelling. In het Rijksmuseum zullen onge veer 200 voorwerpen te zien zijn uit een tijdsbestek van 23 eeuwen: van de 5e eeuw voor Christus tot de 17e eeuw van onze jaartelling. Getoond worden bronzen voorwerpen, terra cotta graffiguren, weefsels en lak werk. Aan de tentoonstelling is door Chi nese specialisten een uitvoerige do cumentatie toegevoegd. Nauwe sa menwerking van de regeringen van de Chinese Volksrepubliek China en Nederland heeft de komst van de tentoonstelling naar Amsterdam mogelijk gemaakt. Het begint al heel goed met een grappig gekanker op het Nederlan der zijn, en een voortreffelijke, geestige conference van Jos Brink, die ons een zondvloed voorspelt. Daarna zingt het ensemble wat ons zou gebeuren als hier een militaire junta de macht greep. Frank San ders houdt in Mensch Durf Je te Leven? al taart-smikkelend een sa tirische monoloog over de ellende van de wereld, waarvan hij niets wil weten. In deze nummers komt de kritische cabaret-geest het best aan bod. Er zijn ook een paar mooie, gevoe lige liedjes: Voorarrest, pp muziek van Joop Stokkermans, gedaan door Sytha Bolt; Levi Savelkoul, over een Duitse Jood die naar Amerika ging en daar wel happy, maar niet glücklich was, mooi ge bracht door Jos; en een stllma- kend, melancholiek lied over een oude' foto, op muziek van Henk Bokkinga, gezongen door alle vier. Guuske Kotte brengt nog een wrang liedje over een kerkhof vol sigarettenmerken, met muziek van Ruud Bos. Een bijzonder nummer tje is Me and My Shadow, waarin Frank Sanders even soepel en goed danst, en Jos Brink het, als zijn schaduw, niet bij kan houden. Met een heerlijke humor gedaan. Uit deze nummers blijkt ook hoe hard, ernstig en geestdriftig er werd gewerkt. Zang en bewegingen (gezet door choreograaf Barry Ste vens) zijn uiterst verzorgd. De klei ne groep, waarvan de moeder wor- dende Lla Karon tijdelijk wordt vervangen door de opmerkelijke debutante Sytha Bolt, ging weer vooruit. Lol Voor een deel evenwel werkt Tekst- pierement louter voor de lol. Daar is weinig op tegen, want lachen is gezond, maar de middelen worden ruwer. De Stratemaker Obsceen- show moet het bijvoorbeeld hebben, van de, weliswaar ironisch gebrach te. obscene toespelingen. De als uitsmijter bedoelde boerenscène met folklore (klompendans) Is het gewone, en ouderwetse, bruiloft- en partijenwerk, zonder meer. Sytha en Guuske dollen wat, en ook weer dubbelzinnig, met een automatische man, en komen af en toe met een gezongen mop. In dat soort leut zijn ze alle vier opeens minder leuk. De betere teksten alles Is ge schreven door Jos Brink en de betere Ideeën, van Jos en Frank Sanders, worden ook het best ge-: bracht. Behalve de al genoemde componisten werkten ook Coeri Ouwehand en Ad Veen nog mee. En Henk Bokkinga ls de goede begelei der aan de piano. In hort geding verbod gevraagd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een stoot onder de gordel, die we na de benzi nedistributie, de autoloze zondag, het teruglopen van het toeris me en de verregende zomer, niet meer wensen te accepteren. Dit is de mening van de Horecaf, de bond van werkgevers in het ho- recawezen, over de advertentiecampagne, waarmee Veilig Verkeer Nederland sinds enige tijd de weggebruikers heeft voorbereid op de gisteren in werking getreden 'alcoholwet'. uit gaat bij een bloed-alcohol-ge- halte van 0.0 in plaats van 0,5. Leuzen als 'De nieuwe 1 november- wet is zo streng, dat u het wel uit uw hoofd zult laten om met een borrel op nog achter het stuur te kruipen' zetten deze indruk kracht bij. Weinig waardering heeft men ook voor-- de televisiespot, waarin een man, die net van de politie een rijverbod heeft gekregen, slinge rend over de middenstreep van een weg loopt. Mr. Branbergen haalden diverse deskundigen aan om te benadruk ken hoe verschillend er wordt ge dacht over het aantal drankjes, dat men kan nuttigen voor de grens van 0,5 wordt bereikt. Daarnaast laakte hij het dat In de adverten ties belangrijke Informatie over de testprocedure en de rechten van een aangehouden automobilist ont breekt. een dergelijke opera onbegonnen werk is alle solisten te noemen. Doch één enkele uitzondering: prins Sjuiski door Milen Paunof was van grote klasse. De toneelbeelden van Nicola Benolt maakten bijzonder veel indruk, me nig decor was een lust voor het oog. Sfeervolle costuums en een dikwijls verbluffend goed getroffen entourage droegen zeer veel bij tot het welslagen. Ook de regie was zeer doordacht, afgezien van de misser de herberg. Tenslotte een compliment voor As sen Naldenof, die dirigent die het geheel voortreffelijk in handen had en zijn (toch wel te kleine) orkest wist te inspireren tot knappe pres taties. Zelfs het bedrijfschap Horeca is bedrogen, meende mr. Branbergen en hij wees op de door het schap begonnen advertentiereeks, waarin in het kader van het 'drink jij of drink ik' altijd één niet-alcoholge- bruiker optreedt. 'De Horecaf wil ook die ene zien drkiken', aldus mr. Branbergen, die een verbod voor de VVN wilde om nog langer een cam pagne als deze te voeren. 'Mosterd na de maaltijd' was de reactie van de pleiter voor de VVN, dr. A. Hoekema, want deze adver tentiereeks is afgelopen. Mr. Bran bergen zei dat de rechterlijke uit spraak dan van Invloed kon zijn op de eventuele nog komende campag nes. De VVN-raadsman vertelde dat de voorlichting ad hoc over de 1 no- vemberwet, vla een stuurgroep, in opdracht van minister Westerterp van verkeer en waterstaat was ge geven. Diens wens kwam er op neer dat gestreefd moet worden naar een situatie van 'geen alcoholgebruik als men nog moet rijden, niet rij den als men gedronken heeft'. Dr. Hoekema was van mening dat, wilde een dergelijke actie enig suc ces hebben, de zaken een beetje zwart-wit moesten worden gesteld. Kern van de campagne was, vol gens hem, aan te tonen dat alleen weggebruikers die geen alcohol hebben gebruikt, geen enkel risico lopen. Hij kwam tot de conclusie dat de VVN geen onzorgvuldig ge drag kon worden verweten. De rechtbankpresident doet don derdag 14 november uitspraak. door Adr. Hager DEN HAAG Een belangwekkend gebeuren op het terrein van de opera is de presentatie door de Staatsopera van Bulgarije met medewerking van koor, orkest en ballet van de Nationale Opera van Sofia, van de opera's Boris Godoenof, van Moessorgsky en Eugen Onegin van Tsjaikovsky. Donderdagavond werd Moessorgs- ky's indrukwekkend werk opgevoerd in het Haagse Congresge bouw. In Amsterdam gaat deze opera op 3 en 4 november. Boris Godoenof heeft als opera een lange geschiedenis doorgemaakt. Het eerste ontwerp dateert van 1868, doch het zou tot 1884 duren eer het werk als geheel werd uitge voerd. Moessogorgsky's landgenoot RImsky Korssakof bewerkte de ope ra en In 1939 verscheen een nieuwe instrumentatie van Sjostakowitsj. De Staatsopera van Burgalrije be diende zich van de bewerking van Rimsky Korssakof, de componist die het werk helaas mooier maakte, minder ruw, minder volks. De term 'helaas' is juist, want ondanks - de beste bedoelingen heeft Rimsky Korssakof zijn vriend Moessorgsky geen dienst bewezen. Volksdrama Niettemin, Boris Godoenof blijft een werk dat nog steeds belangrijk geacht mag worden voor de ont wikkeling van de opera. De span wijdte van deze muziek blijft ook na honderd jaar verbazingwekkend. Moessorgsky is er als weinig ande ren in geslaagd een werkelijk volksdrama te schrijven en ook zonder de wezenskenmerken van het Russische volk in de 17de eeuw te kunnen aanvoelen, komt men steeds weer onder de indruk van de universele importantie van deze opera. De voorstelling van Bulgarije heeft grote indruk gemaakt. Er zijn zeker enkele bemerkingen te ma ken, doch als geheel kan men stel len, dat het verheugend is dat een zo'n groot publiek bij de (zeldza me) gelegenheid van een dergelijke presentatie, een opvoering van uit stekend niveau heeft bijgewoond. De titelrol werd vertolkt door Di- mitr Petof. Eens de glansrol van Sjaljapin, nu een creatie van een bariton in wie men eveneens kon geloven. Naarmate de voorstelling vorderde groeide hij in zijn creatie en de angstmonoléog maakte dan een een zeer grote indruk. Daar tegenover staat de onbegrijpelijk zwakke acte in de herberg, vol strekt spanningsloos en ongeloof waardig. De oorzaak hiervan kan men niet zoeken bij de toch wel overtuigende Pavel Gerdjikof als bedelmonnik of bij Boika Kosseva als waardin, doch wel bij Lubemir Bodoerof als Grlgori, die wel over stem beschikt doch over weinig speeltalent. AMSTERDAM Gisteren heeft mg in alle stilte de begrafenis plaats Ifèg gevonden van Victor van Vries land. Hij is dinsdag 29 oktober op 82-jarige leeftijd overleden. Victor van Vriesland was een vari de bekendste letterkundigen van ons land; een bekendheid die hij mede te danken had aan de talloze officiële functies die hij in de let terkundige wereld bekleedde. Hij was enkele jaren voorzitter van de internationale P.E.N.-club, ere- voorztter van het Nederlandse P.E.N.-centrum en erelid van de Vereniging van Letterkundigen. Victor Emanuel van Vriesland werd op 27 oktober 1892 te Haarlem ge boren en studeerde Franse letteren In Dijon. Als redacteur letteren van de Nieuwe Rotterdamse Courant In de jaren dertig, en als schrijver van talloze artikelen in o.a. De Nieuwe Gids, Elseviers Maand schrift, Hellko en Forum heeft hij een grote invloed op de Nederland se letteren gehad. Behalve deze artikelen verschenen van zijn hand ook een aantal pro zawerken en poëziebundels. Toch heeft hij als 'literair boedelschrij ver' met het verzorgen van een aantal bloemlezingen uit de Neder landse poëzie en met zijn grote werk 'Spiegel van de Nederlandse poëzie' dat hij voortdurend bij werk - (ADVERTENTIE) lilt de Kerkbladen, 'door R. tt. C, Meijer 'I I Vocaliteit Een prachtige vocaliteit demon streerde Xenia, de dochter van Bo ris die helaas geen grote partij heeft. Het is duidelijk, dat het bij Van een verslaggever ROSMALEN Personeel van het psychiatrisch ziekenhuis Coudewater in Rosmalen heeft in de bossen bij deze plaats het lichaam van de 51- jarige mevrouw M. E. L. gevonden. De vrouw moet overleden zijn door dat zij door kou bevangen Is. Zij werd al een paar dagen vermist. Een honderdtaL militairen en politieman nen had de bossen al 'uitgekamd' maar zonder succes. taar ♦fiaWst A -.viJtatü'V-- Over nederlands nieuwste opinieblad, Weekblad de Tijd, moét u zich stiel een eigen mening vormen. Neem daarom een abonnement-vul nü de Bon in! Invullen en in open envelop zonder postzegel zenden aan: Weekblad de Tijd, Antwoordno. 6, Amsterdam, Noteer mij s.v.p. als TR kwartaalabonnee f. 20,-per kwartaal; □jaarabonnee f.75,-per jaar. t (uw abonnement gaat 14 dagen na ontvangst van deze bon in). Naam Telefoon:. Postgiro (Handtekening)- Viktor van Vriesland te en waarvan zes delen versche nen, de meeste bekendheid gekre gen. Hij was in de - ware zin van het woord een 'letterkundige', wie 'geen rimpeling in de Nederlandse poëzie notging' zoals hij zelf eens stelde. Daarbij was hij een promotor van de literatuur; ondanks, of Juist doordat hij daarin eigenwillig, en vaak daarom bekritiseerd, zijn ei gen smaak durfde volgen. Zijn werk werd beloond met verschillen de prijzen: de Constantijn Huygens- prijs ln 1958, de P. C. Hooftprijs in 1961 en het eredoctoraat van de rijksuniversiteit te Lelden ln 1954. AMSTERDAM De 75-Jarlge M. Wertheim en zijn 73-jarlge echtge note zijn bij een overval ln hun woning ln de Sloestraat ln Amster dam ernstig mishandeld. Toen er werd aangebeld en de bewoonster de deur opende, stormden twee man nen naar binnen, die de vrouw tegen- de grond sloegen. De ongeveer 25- jarige aanvallers renden door naar de hulskamer, waar zij de heer Wertheim op een stoel drukten en hem onder bedreiging met een pis tool en een mes met een tv-kabel vastbonden. Toen mevrouw Wert heim daarna in de kamer ver scheen werd zij opnieuw neergesla gen. De mannen doorzochten het huis, waar zij de heer Wertheim met een schilderij nog een klap op het hoofd gaven. Het tweetal verdween met twee la den zilveren bestek ter waarde van zesduizend gulden, twee zilveren schalen, een polshorloge en drie honderd ln contanten. Mevrouw Wertheim is ter verpleging ln een ziekenhuis opgenomen. Haar man werd niet gewond. EINDHOVEN Een gemaskerde Jongeman, die gewapend was met een vuistvuurwapen, heeft gisteren vijftienduizend gulden buitgemaakt bij een overval op een postagent schap aan de Hoogstraat in Eindho ven. Op een moment dat er twee vrouwelijke cliënten in hfet kantoor stonden bedreigde hij de filiaalhou der, die hem het geld overhandigde. Vermoedelijk ls de Jongeman In een auto gevlucht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9