Israël rekent met verrassingsaanval Minh: Thieu heeft het vertrouwen verspeeld Een droom krijgt gestalte Ruzie dreigt Britse regering te splijten Minister van defensie Peres: Betoging tegen Schmidt in een Hamburgse kerk „Een pure rechtdoor zee baai, zo is dat." Coopvaert. Pijptabak voor professionals. Liberalisering van abortuswetgeving met één stem verworpen Hoogste politiechef in Argentinië gedood Libanon heeft nieuw kabinet Nixon werkt goed mee aan genezing Hevige ruzie in Britse kabinet Wilson boos op kritische, linkse ministers TROUW KWARTET ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 BUITENLAND T7-K8 TEL AVIV, BEIROET (Reuter, UPI) Israël behoudt zich het recht voor van een verrassingsaan val op de Arabische staten, om te voorkomen dat de Arabieren deze zelfde tactiek zullen hanteren, zo heeft de Israëlische minister van defensie, Shimon Peres in een toespraak tot legerofficieren mee gedeeld. Fanatieke rooms-katholieken gooien een politie-jeep omver tijdens een zeven uren durende demon stratie in Saigon tegen de regering van president Thieu, wiens aftreden werd geëist. SAIGON (AFP, Reuter, UPI, AP) Generaal Doeong Van Minh heeft gisteren het Zuidvietnamese bewind van president Thieu scherp veroordeeld. Hij verwees naar zijn 'fundamentele fouten, on macht en corruptie' en zei dat Thieu het vertrouwen van het volk volledig heeft verspeeld. Israël moet er voor oppassen, aldus Peres, dat het geenslachtoffer wordt van verrassing en bedrog. 'Wij moeten twijfel zaaien in de harten van de Arabieren over een aanval, want er bestaat geen belan grijker wapen dan de verrassing'. Peres waarschuwde dat 'binnen de komende maanden of weken' op nieuw een oorlog zou kunnen uit breken tussen Israël en Syrië. Aan het Syrische front worden maxima le veiligheidsmaatregelen in acht genomen omdat het mandaat van de vredesmaatmacht van de Vere nigde Naties op de hoogvlakte van Golan binnenkort afloopt, tenzij Syrië toestemming geeft het op nieuw te verlengeng. In verband met Syrische acties zou de oorlog spoedig kunnen uitbre ken, aldus Peres, die echter geen details gaf. Ook de Israëlische staf chef. Mordechai Goer herhaalde gisteren dat het Israëlische leger klaar is voor de oorlog 'indien dat nodig mocht zijn'. Libanon Israëlische militairen zijn gisteren het Libanese dorp Blida. dat even over de grens met Israël ligt, bin nengevallen, en hebben huizen doorzocht. Voordat zij zich te rugtrokken staken zij enkele (twee volgens Israël en vijf volgens Liba non) huizen in brand. In een com- (ADVERTENTIE) ©1,75 munlqué van het Israëlische opper bevel etond dat de huizen schuil plaatsen waren geweest voor terro risten. De Israëlische actie was de tweede binnen 24 uur. Donderdag bescmoten Israëlisch kanonneerbo ten eej Libanees kustplaatsje waa rin een Paslestijns vluchtelingen kamp is gevestigd. De leiders van Egypte, Syrië. Jorda nië en de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) zijn bezig met de voorbereiding van bijeenkomst om te komen tot een bundeling van hun politieke en militaire strategie in het Midden-Oosten conflict. De tijd en de plaats waarop Sadat, Assad, Hoessein en Arafat bij el kaar komen is nog niet bekend gemaakt. Volgens het Israëlische dagblad Ha'aretz hebben zowel premier Ra bin als minister van buitenlandse zaken. Allon Washington laten weten dat Israël direct, noch door middel van tussenpersonen, zal on derhandelen met de Palestijnse be vrijdingsorganisatie. Volgens het blad heeft Rabin president Ford van de Verenigde Staten van dit standpunt op de hoogte gebracht. Het standpunt is ingenomen na verklaringen van president Ford die zei te hopen dat de 'besprekin gen tussen Israël en Jordanië of de PLO zouden plaatsvinden' on danks de resoluties die op de Ara bische topconferentie in Rabat Daarnaast werd het gezelschap mi nisters uit de Labour-linkervleugel aangevuld met minister van Indus trie Anthony Wedgwood Benn. die tot leider van Labour-links is be stempeld. De kritische resolutie werd in de NEC aangenomen met openlijke steun van de ministers Benn, Ju dith Hart en staatssecretaris Joan Lestor. De dames Castle en Willi ams zouden nog hebben gepoogd de scherpe kantjes van de resolutie af te slijpen, wat niet lukte. Zij stem den niet voor de resolutie, wat voorkwam dat premier Wilsons woede zich ook tot hen uitstrekte. Premier Wilson zou vooral boos zijn op minister Benn. die ook re gelmatig een Labourcommissie pleegt te bezoeken die is opgezet op nauwkeurig te letten op wat het kabinet doet bij de onderhandeling met de Europese Gemeenschap over betere voorwaarden voor het Britse toetreden. Daarover moet binnen 12 maanden een referendum of een verkiezing worden georganiseerd. Wilson zou Benn dringend hebben verzocht niet meer aanwezig te zijn bij de vergaderingen van de zeer kritische anti-EEG-raad. Maar mi nister Benn heeft al aangekondigd dat hij Wilsons verzoek aan de laars zal lappen. Wilsons boosheid richt zich voorna melijk tegen de 'ongehoorzaamheid' van zijn ministers. De Britse minis ter van buitenlandse zaken James Callaghan had eerder al laten we ten dat de gezamenlijk Brits-Zuid- afrikaanse vlootoefening niet zo verstandig was geweest en dat ook zal worden onderzocht of het ak koord van Simonstown wel moet worden gehandhaafd. Dit akkoord werd in 1957 gesloten en omvat samenwerking tussen de Britse en Zuidafrikaanse marine bij de ver dediging van de Kaaproute, alsme de het recht van Londen om sche pen te laten bevoorraden in de Zuidafrikaanse havenstad Simons town (Simonsstad). Protest Tegen dit akkoord wordt door de Labourlinkervleugel fel actie ge voerd. Zo vatte gisteren een groep van 20 linkse Labourparlementa- riërs post bij het ministerie van defensie en kreeg minister Roy Ma son een brief aangeboden waarin opheffing van het akkoord van Si monstown werd geëist. Voorts werd stopzetting gevraagd van elke vorm van militaire samenwerking met de Zuidafrikanen. werden aangenomen. In Israël is men zeer pessimistisch over een hervatting van de Geneefse vrede sonderhandeling over het Midden- Oosten. Allon heeft tegen over zijn Franse collega, Sauvagnargues nog eens herhaald dat de Franse politiek in het Midden-Oosten het gevaar van een nieuwe oorlog alleen maar doet toenemen. Allon verzette zich voo ral tegen het Franse voorstel om alle Arabische gebieden die het in de zes-daagse oorlog van 1967 had veroverd, terug te geven. Het offi ciële gedeelte van het bezoek van Sauva gnargues is gisteren geëindigd. D e twee ambtsgenoten zijn gisteren vertokken naar het huis van Allon in een kibboetz aan de Zee van Galilea. De Verenigde Naties hebben gis teren besloten het debat over de Palestijnen uit te stellen tot mid- den-november, waarschijnlijk om de PLO meer tijd te geven tot het uitstippelen van haar politieke strategie. Twee Israëlische ex-mi nisters van defensie en buitenlanse zaken. Mosje Dajan en Aba Eban, zullen maandag in New York del- namene aan een demonstratie vóór het gebouw van de VN tegen de deelneming van de PLO aan het Palesijina-debat van de Algemene Vergadering. De organisator er van de betoging, rabbijn Israël Miller, zei dat de bedoeling ervan zal zijn 'de wereld duidelijk te maken dat de PLO haar doel. Israël te vernie tigen, nooit zal bereiken'. OSLO (AP) Het Noorse parlement heeft een regeringsvoorstel tot libe ralisering van de bestaande abortus wetgeving met één stem verworpen (77 voor, 78 tegen). De stemming volgde op een dag van emotionele debatten in het parlement, welke de grote verdeeldheid weerspiegelden welke in het land heerst ten aanzien van de ethische- en sociale vraag stukken welke samenhangen met abortus. Premier Trygve Bratelli. wiens min derheidsregering van socialisten het liberaliseringsvoorstel had ingediend, zal op korte termijn met nieuwe voorstellen komen ter liberalisering der bestaande wet. BUENOS AIRES (Reuter) Het hoofd van de Federale politie in Ar gentinië, Albert Villar en zijn vrouw zijn gisteren bij een bomaanslag om het leven, gekomen. De bom explo deerde toén het echtpaar aan boord ging van een jacht, dat in Tigre, een voorstadje van Buenos Aires lag. Villar was een bekend bestrijder van ondergrondse activiteit onder de militaire regeringen die voorafgin gen aan de terugkeer van een bur gerlijk bestuur vorig jaar. Thans heeft Kissingers bezoek aan Moskou het fundament gelegd voor de ontmoeting tussen Ford en Breznjew nog deze maand, die kan bijdragen tot een akkoord inzake de beperking van strategische be wapening tijdens een nieuwe top maar dan in Washington in de komende zomer. De spektakelstuk ken van Nixon kwamen precies op tijd voor de verkiezingen van 1972. Het spektakelstuk van 1975 zou precies op tijd komen voor het 25ste congres van de communisti sche partij van de Sowjet-Unie, dat even belangrijk is voor Breznjew als de presidentsverkiezingen in 1972 voor Nixon waren. Ontmoetin gen van Breznjew met Helmut Schmidt en Giscard d'Estaing vol gen. In Moskou wordt de hoop ge koesterd dat die bezoeken ook in de loop van de volgende zomer hun vruchten zullen afwerpen ter ver sterking van Breznjews positie. De grote handelsakkoorden waartoe de serie topontmoetingen kan lei den moeten aantonen hoezeer hij gelijk heeft met zijn politiek van economische coëxistentie. Zij moe ten de kritiek aan het thuisfront tot zwijgen brengen die blijft sug gereren dat Breznjew grote politie ke knievallen doet in ruil voor on zekere economische baten. En de conferentie van Genève zal zeker een spectaculaire Europese top op leveren. Die wordt dan de bezege ling van het succes van Breznjews Europese politiek, ontworpen om de tot Midden-Europa vooruitgescho ven Sowjet-posities van na de Tweede Wereldoorlog gelegitimeerd te krijgen. Maar dat zijn allemaal nog maar Minh verwelkomde de volksbewe gingen tegen 'corruptie en dicta tuur' als tekenen, dat Zuid-Vietnam nog vitaal is. De acties zullen vol gens hem de toekomst van het land wijzigen. Minh speelde een leidende rol ki de door de Amerikanen geïn spireerde staatsgreep, die op 1 no vember 1963 een eind maakte aan het persoonlijke bewind van presi dent Ngo-Dinh-Diem. Een jaar lang was hij zelf president. Thieu zelf beloofde in een radiotoe- BEIROET (AFP) Rasjid Solh die door de Libanese president tot ka binetsformateur was benoemd, heeft een nieuwe regering van Li banon gevormd. Ze telt 18 leden. Rasjid Solh is behalve premier ook minister van binnenlandse zaken. Philippe Takla is minister van bui tenlandse zaken geworden. Hij heeft deze functie al diverse malen bekleed. Rasjid Solh volgt zijn neef Takieddin Solh op als premier. De ze trad op 25 september af als gevolg van de kritiek van verschei dene politieke leiders op de bin nenlandse politiek. LONG BEACH (AP) De huisarts van oud-president Richard Nixon heeft gezegd dat de vitale li chaamsfuncties van zijn patiënt weer zo goed als normaal zijn, maar dat er 'op de achtergrond nog steeds gevaar dreigt' Dr. John Lungren zei. dat Nixons polsslag en ademhaling thans 'na genoeg normaal' zijn. maar ver volgde: 'Op de achtergrond dreigen gevaren, acute en wezenlijke geva ren.' door Victor Zorza kleine beginnetjes. Het grote on derwerp op de agenda van het 25ste partijcongres is niet zomaar het volgende vijfjarenplan, maar een ongeëvenaard vijftien-jarenplan. Dat zal de doeleinden zowel eco nomisch als militair op lange termijn moeten voorleggen. Men zal daardoor ook een idee kunnen krijgen van de worsteling binnen het Kremlin. Sinds de dood van Stalin heeft ieder nieuw vijfjarenplan een strijd achter de schermen uitgelokt tus sen de aanhangers van de harde lijn en de gematigden. De scheids lijn loopt doorgaans tussen hen die meer geld willen steken in de strijdkrachten en hen die 's lands economie meer genegen zijn. De val van Chroestsjew was groten deels te wijten aan de weigering van de haviken om het toen be sproken vijfjarenplan te aanvaar den. In het debat dat nu woedt staat spraak ter gelegenheid van de nati onale feestdag, em volledige zuive ring van de strijdkrachten en van zijn regering. In bedekte termen oefende hij kritiek op Minh door te LONDEN (AP, Reuter. UPI) In de Britse Labourregering is hevige ruzie uitgebroken omdat enkele mi nisters van premier Wilson ipenlijk kritiek hebben geleverd op een re cent Brits marine-vlootbezoek aan Zuid-Afrika. De uitvoerende com missie van Labour had dit in een resolutie scherp gehekeld. De mi nisters van sociale zaken Barbara Castle. Judith Hart van overzeese ontwikkeling en Joan Lestor, on derminister van buitenlandse za ken, steunden deze resolutie. Pre mier Wilson heeft gewaarschuwd dat regeringsleden, die het kabi netsbeleid openlijk hekelen het ri sico lopen te worden ontslagen. A-l leen mevrouw Castle is lid van het Britse 'kabinet', de kerngroep van de Britse regering. Aangenomen wordt dat ook het Britse veto in de Veiligheidsraad tegen uitstoting van Z-Afrika uit de VN binnen Labour de nodige trammelant zal opleveren. Zie ook buitenlandpagi na. Twee Kroaten gedood ZAGREB (Reuter) De Joegosla vische politie heeft gisteren bekend gemaakt, dat twee Kroatische natio nalistische guerrillastrijders en een politieman zijn gedood bij een vuur gevecht in het Velebit-gebergte, ten zuiden van Zagreb. Dit was het eer ste treffen sinds 1972 toen vijftien guerrilla's en dertien politiemannen sneuvelden in een vuurgevecht in de Bosnische bergen. veel meer op het spel. De toewij zing van fondsen voor het volgende vijfjarenplan door het 25ste con gres is nog slechts een formaliteit want de geschilpunten moeten dan al in het geheim binnen het Krem lin zijn uitgevochten. De uitkomst ervan zal een voorbeschikking zijn over de dingen die komen gaan in de volgende vijftien jaar. De inge wikkeldheid van de moderne tech nologie maakt de aanlooptijd die militaire en industriële ontwikke lingen nodig hebben namelijk lan ger dan ooit. Dit betekent dat de hoofdrichting van het economisch beleid, van de toewijzing van fond sen en daarmee: van militair beleid en strategie tenminste globaal moeten vaststaan vóór het 25ste partijcongres. Toch moeten al deze beslissingen noodgedwongen berusten op een onzeker beeld van de ontwikkelin gen in de buitenlandse politiek bijvoorbeeld van een doorbraak in het overleg over strategische wa penbeperking (SALT) en van een herleving van de enorme economi sche overeenkomsten tussen de bei de grootmachten, die ten tijde van Nixons presidentschap ter berde gebracht werden. En Breznjews argument is dat, zelfs als hij maar voor vijf jaar een beleid wil ontwerpen met enige mate van zekerheid, hij dat niet kan zonder een duidelijk blijk van president Ford. dat deze zich ver bindt tot verdere ontspanning. Een ontspanning die vérstrekkende wa pen- en economische afspraken met zich meebrengt. Breznjew heeft dat nodig om zijn critici in het Kremlin te overtuigen dat zijn toe- waarschuwen tegen organisaties, die orde en rust verstoren, de vechtlust van het land verminderen en de burgers in hun dagelijkse doen belemmeren. Het uiteindelijke doel van deze organisaties is vol gens Thieu, de communisten de helpende hand te bieden bij het overnemen van de macht in het zuiden. Volgens Thieu is het niet belang rijk. of hij president blijft of niet. maar of het zuiden in nationalisti sche handen zal blijven of niet. Niettemin besloot hij zijn toespraak van 35 minuten met de opmerking dat hij vastbesloten is, de taak te voltooien, waar het volk hem mee heeft belast. Een eerste reactie kwam van Nguyen Van Binh, afge vaardigde en een leidende figuur in de rk anti-corruptie-beweging. Binh zei niet tevreden te zijn met de woorden van Thieu. Zijn bewe ging zal haar activiteiten voortzet ten. Betogingen Al twee maanden betogen anti communistische rooms-katholieken, boeddhisten, parlementsleden van de oppositie, journalisten en ande ren voor krachtige maatregelen te gen de corruptie, sociale hervor mingen en het herstel van de bur gerlijke vrijheden, met inbegrip van de persvrijheid en de politieke vrijheid. Thieu heeft" de afgelopen tien da gen vier ministers ontslagen, drie van de vier legerkorps comman danten en 377 officieren. Maar zijn tegenstanders stellen dat hij nog niet heeft gereageerd op hun be schuldigingen dat hij en zijn fami lie zich hebben schuldig gemaakt aan corruptie en dat hij evenmin iets heeft gedaan om een nationale verzoening te bewerkstelligen en een einde te maken aan de strijd die de economie van het land uit put. komstvisioen niet de opium-droom is waar zij nu op lijkt. Het is de droom van een wereld waarin de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie leiding geven in een concert van machten, dat gericht moet worden op een wereldorde waarin niet alleen regelingen voor de collectieve veiligheid zijn getrof fen. maar ook voor de onderlinge economische en ecologische afhan kelijkheid en voor de deelneming in de voedselproduktie en -distribu tie ten behoeve van de hongeren den in de wereld. Het is een droom waarin Kissinger zich ook wel kan vinden, hij heeft haar liever dan zijn eigen nachtmerrie van een in eenstorting der Westerse bescha ving zoals trouwens ook sommi gen in Moskou de droom zien als een redding voor het Sowjet-regime wanneer dat in toenemende mate onder druk zal komen van techno logische en politieke verandering. Maar de top-afspraken van volgend jaar zijn slechts de eerste bouwste nen van een dergelijke structuur. Zij zouden Breznjew een zetje kun nen geven waarmee hij weer even voortkan. maar op langere termijn heeft hij een partner in het Witte Huis nodig die de visie van Kissin ger deelt dus liever een Ford dan een Jackson. Daarom zou Breznjew ook de zekerheid moeten hebben dat Ford in 1976 wordt herkozen en dat schept een web van gemeenschappelijke belangen nogal gelijkend op wat door Kissinger geweven werd op zijn rei zen van vóór 1972. Het kader voor deze inter-actie tus sen de mannen in het Witte Kuis en van het Kremlin is ontworpen door Kissinger. Deze gelooft dat, wil de droom uitkomen. Ford en Breznjew eerst het militair-indus triële complex in de beide landen mee moeten zien te krijgen. Het patroon voor de volgende twee ja ren ligt dus wel vast, ook al blijft de uitkomst onzeker. HAMBURG (Reuter) Een vijftig tal betogers heeft een lezing onder broken die bondskanselier Helmut Schmidt hield in de lutherse Jacobi- kathedraal van Hamburg. Schmidt sprak tot ruim tweeduizend mensen, enkele uren na zijn terug keer in de Bondsrepubliek van zijn bezoek aan de Sowjet-Unie. De aan wezigen probeerden de spreekkoren van de demonstranten door het zin gen van een gezang te overstemmen. De politie werkte de betogers die werden aangeduid als 'uiterst linkse communisten' de deur uit en nam er zeven ter ondervraging mee. Een zwanger vrouw onder de betogers moest voor een spoedbehandeling naar een ziekenhuis worden ge bracht. Schmidt, die zijn lezing hield vanaf de kansel, zweeg vijf minuten. Eén van de spreekkoren was 'Schmidt, je bent hypocriet'. Vervolging kolonels ATHENE (AP) De rechters van het Atheense Hof van beroep hebben in gezamenlijke zitting besloten ver volging wegens hoogverraad te ge lasten tegen oud-dictator George Pa- padopoulos en 46 van zijn vroegere medewerkers wegens de staatsgreep die zij hebben gepleegd in april 1967. Indien zij schuldig worden bevonden kunnen zij worden veroordeeld tot de doodstraf. Het besluit viel tijdens een onge bruikelijke voltallige zitting van de 88 rechters van het hof van beroep: 85 stemden vóór vervolging, drie tegen. Geen Hearst-beloning SAN FRANCISCO (AP) Rrandolph en Catherine Hearst hebben de be loning van 50.000 dollar die zij had den uitgeloofd voor de veilige terug keer van hun voortvluchtige dochter Patricia, ingetrokken. Zij zijn van mening dat de beloning de veiligheid van Patricia kan bedreigen. De 20-jarige Patricia werd vier fe- bruaria ontvoerd door het 'Symionese bevrijdingsleger' maar zou zich later bij de organisatie van haar ontvoer ders hebben aangesloten. Ze wordt thans gezocht in verband met een ontvoering en een gewapende over val. Bern: Mirage of Tiger BERN (AP) Zwitserland bestu deert een aanbod van Frankrijk van de verkoop van tactische jagers van het type Mirage-5. Het is ook ge ïnteresseerd in de Tiger l-F-5e die door de Amerikaanse fabriek North rop wordt gemaakt. Eventueel wil Zwitserland 80 Tigers kopen. Vraag aan Ford MIAMI BEACH (AP) De Inter- Amerikaanse persassociatie heeft een beroep op president Ford gedaan om de namen van de Chileense dagbla den bekend te maken, die door de CIA zijn gesubsidieerd om oppositie te voeren tegen de vroegere marxis tische president Salvadore Allende. Japanners voor Ford TOKIO (AFP) Volgens een opinie peiling, uitgevoerd een kleine drie weken voor het bezoek van president Gerald Ford aan Japan, blijkt 56,9 procent der Japanners geporteerd te zijn vóór het bezoek van de Ame rikaanse president. Minder gesteld op het bezoek is 11,9 procent en 4 4 is er zonder meer tegen. Van de 2.000 ondervraagde Japanners be hield 26,9 procent zijn mening voor zicht. Ford zal enkele malen keizer Hiro- hito ontmoeten en uitgebreide be sprekingen voeren met premier Ka- koeei Tanaka. Tito naar de DDR BELGRADO (AP) President Tito van Joegoslavië zal deze maand een officieel bezoek brengen aan Oost- Duitsland (DDR), zo is in Belgrado bekend gemaakt. Tito legt het bezoek af op uitnodiging van de Oostduitse partijleider Erich Honecker. Café de la Paix dicht? PARIJS (AFP) Het legendarische Café de la Paix met zijn terrasjes op de Boulevard des Capucines en de Evenue de l'Opera is voor een maand of zeven dichtgegaan om het aan te passen aan de tijd. De tijdelijke slui ting betekent dat van de ongeveer 250 personeelsleden, 200 worden ont slagen. Het Café de la Paix ging in 1862 open en gold in de tijd van de Belle Epoque als het meest Parijse van de etablissementen in de Franse hoofd stad. Lioe-Sjao-sji dood? HONG KONG (AP) Het Chinese dagblad Ta Koeng-Pao heeft gemeld dat de gezuiverde Chinese president Lioe-Sjao-sji 'zowel fysiek als poli tiek' dood is. Het is de eerste maal dat een vooraanstaand Chinees com- Lioe dood is. Volgens eerdere en on- munistisch dagblad heeft gezegd dat bevestigde berichten stond Lioe on der huisarrest ergens in China. Lioe is in dc begindagen van de cul turele revolutie, die in 1966 begon, gezuiverd door partijleider Mao-Tse- Toeng. Yard bewaakt Heathrow LONDEN (UPI) Scotland Yard heeft definitief de bewaking over genomen op de Londense luchthaven Heathrow. Een aantal politiemannen zal gewapend zijn wat voor een Britse politieagent ongebruikelijk is. In het geval van een terroristische aanslag of een kaping krijgt het korps binnen het uur hulp van het Britse leger. Powell: Europese zaken BELFAST (AFP) Enoch Powell, nieuwe Unionistische afgevaardigde voor South-Down in Noord-Ierland, is benoemd tot woordvoerder voor Europese zaken in het Lagerhuis in Londen. Powell behoorde aanvan kelijk tot de uiterst rechtse vleugel van de Conservatieve partij. Deze verliet hij onder meer omdat hij tegen Engelands aansluiting bij de EG was. LONDEN (Reuter, UPI) Binnen de Britse Labourregering zijn de onderhuidse spanningen tussen gematigden en aanhangers van de linkervleugel tot ontlading gekomen. Tenminste drie van premier Harold het regeringsbeleid behoort te ver- Wilsons ministers hebben zich aan- dedigen en dat wie het er niet mee gesloten bij openlijke kritiek op de eens is ontslag moet nemen, recente deelname van elf Britse ma- onenigheid binnen Wilsons re- rineschepen aan een Zuidaraerikaan- gering trad naar buiten nadat de se vloetoefening. Tegen deze vloot- Nationale Uitvoerende Raad van de activiteiten was Labours linker- Labourpartij (NEC) een resolutie vleugel, die traditioneel ageert, had aangenomen waarin de Britse onmiddellijk in het geweer geko- deelname aan de Zuidafrikaanse men-vlootoefening 'een zware vergissing' Premier Harold Wilson heeft een werd genoemd. Bij de behandeling keiharde houding aangenomen je- van de resolutie in deze raad. die gens zijn kritische regeringsleden, het Labourpartijbeleid uitstippelt. Deze week heeft hij op ccn kabi- bleek dat vijf ministers uit Wilsons netsvergadering onomwonden kabinet aanwezig waren. Het wa- verklaard dat zijn kabinet en niet ren, overwegend dames uit het La de Labour-linkervleugel het land bourkabinet: Barbara Castle, minis- bestuurt. Wie dat niet aanstaat kan ter van sociale zaken: Shirley Wil- vertrekken of de bons krijgen, zo liams, minister van prijzen en con- had Wilson laten weten. Voorts sumentenzaken; Joan Lestor. de hebben de kritische ministers brie- staatssecretaris van buitenlandse ven van Wilson gekregen, waarin zaken voor Afrika en Judith Hart. meer wordt gewezen op het feit dat de minister van ontwikkelingssa- er in de Britse regering nog steeds menwering. het principe van collectieve verant woordelijkheid bestaat. Dat bete- WpHo-unnH Rpnn kent dat elke minister naar buiten »»eu£,wuuu Dtnn Op het ogenblik zien we hoe zich in alle openheid een aantal gebeurtenissen afspelen die over eenkomst vertonen met wat er destijds in het geheim gebeurde om Kissinger zijn meesterplan te doen lanceren gedurende de regering-Nixon. Toen vonden geheime reizen plaats naar Parijs voor de Vietnamese vredesonderhandelingen, bezoeken aan Peking en gesprekken met de Russen, die alle maal pasten in de opzet om tot een hoogtepunt te komen vóór de verkiezing van Nixon in 1972 en dat lukte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8