Rembrandt-gevel Weddesteeg doelwit van baldadigheid Rijnsburgse bibliotheek mag worden uitgebreid Matze wilde niet bij het ambtsgebed zijn /leehtr|>30 Ridderbuurt agrarisch houden Splinters hebt al kennis gemaakt met de nieuwe vw's van kamsteeg? kamsteeg de nieuwe vw's, daar kan geen autohuis meer tegenop. Stekkie Ziekenverzorgende Arm schaap P.C.C. Alphen gaat spreekuur houden Hervormde vrouwen jubileerden MET GRANDIOZE HANDWERKWEDSTRIJD TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 Jaar geleden nog plannen voor museum (ADVERTENTIE) LEIDEN 'Toch triest', vindt Wim Sip, voorlichtingsambte naar bij de gemeente Leiden. 'Alle ruiten van de benedenver dieping van het Rembrandhuis je aan de Weddesteeg zijn inge gooid. En dat is al ruim een maand zo. Voor dat huisje ko men mensen naar Leiden en dan moeten ze zien dat het er zó bijstaat'. Het 'Rembrandthuisje' heeft een fraaie gevel, maar achter de gevel houdt het eigenlijk op. Erachter zit een pakhuis, dat in de aanpalende panden doorloopt. Sinds de geboortegrond van de fa meuze schilder ruim een jaar gele den in andere handen is overge gaan, is het er niet beter op gewor den. Het is zeker triest als men bedenkt dat de Rotogravure, de vorige eige naresse van het pand, nog plannen had om de herinnering niet bij de gevel te laten. Om er een klein museum in te richten met meube len uit de tijd van de schilder. 'Maar door de integratie is daar nooit van gekomen',' zegt procura tiehouder L. J. Teeuwen van de nu in Haarlem zetelende Rotogravure. 'We hadden er al meubelen voor. Die stonden opgeslagen in een aparte kamer in de Lakenhal. Maar nadat wij uit Leiden zijn vertrok ken zijn de meubelen verkocht. Die verkoop zal nu een jaar geleden zijn. De meubelen zijn ^verkocht aan particulieren. De nieuwe eigenaar van het hele Rotogravurecomplex is de bekende Amsterdamse firma Kronenburg, die handelt in confectie en in on roerend goed. Gevraagd aan be- drijfsledier T. H. F. den Hartog van de firma Kronenburg, waarom het Rembrandthuis zo slecht wordt on derhouden, antwoordde deze: 'Daar IS ons niks van bekend. Het com plex aan het Galgewater zit bij ons niet in de administratie. Dat doet makelaarskantoor Bruinsma voor ons. En ik neem aan dat het nor male onderhoud aan de panden ook gebeurt. Het onderhoud dat nodig is wordt verricht. En de makelaar attendeert ons op grotere onder houdswerken die eventueel noodza kelijk zouden zijn'. R, Geheel verhuurd bo-i H. v.dJ L 'en. Bij de firma Kronenburg was niet eens bekend dat een onderdeel van het Rotogravurecomplex aan het Galgewater en de Weddesteeg de geboorteplaats van Rembrandt is: 'We zullen dat zeker ter sprake brengen bij gegadigden'. Wellicht zou de firma Kronenburg er zelf voor voelen een museum achter het geveltje in te richten? 'Nee,' dat zeker niet', zegt bedrijfsleider Den Hartog. 'We hebben al moeite ge noeg om het werk in de confectie rond te krijgen. Nee, misschien dat wat sentimenteler ingestelde be drijven ervoor zouden voelen'. Waarom koopt een confectiehandel een complex als van Rotogravure? 'We exploiteren ook gebouwen. Het complex is momenteel geheel ver huurd, maar als het morgen ver kocht kan worden, dan gebeurt dat. Het draait nu gewoon .in de exploi tatie mee'. In het Rotogravurecomplex wonen verscheidene studenten en alleen staanden. Er zijn volgens Den Har tog wel gegadigden voor het com plex aan het Galgewater. Maar wie dat zijn wilde hij niet kwijt. Commentaar van Wim Sip: 'Als het als pakhuis met kapotte ruiten staat, laten ze er dan mensen in laten wonen. Dan zal het ongetwij feld niet meer gebeuren. Wie de eigenaar is, kan me niet schelen, als het maar intact .blijft'. Makelaar Bruinsma was niet be reikbaar. Verpleegtehuis Rijnoocl krijgt vier bouwlagen ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad vestigde donderdagavond een nieuw record. Ruim twee en eeil half uur werd gesproken over de ingekomen stukken. Onder meer kwam een brief van het comité Eisenhowerlaan ter sprake. Men is tegen het gemeentelijke plan om de de huidige weg uit te breiden met vier rijstroken. Ook stond de raad uitvoerig stil bij het memorandum van ziekenhuis 'Rijnoord', waarin ondermeer een financieel verslag werd gedaan. De exploitatietekorten geven reden tot zorg. Op vragen van raadsleden werd van achter de collegetafel ge antwoord dat het bezettingspercen tage aanmerkelijk verbeterd is. Burgemeester Gallas zei dat de houding van de plaatselijke artsen het kernpunt is. Die is positief zo dat een financiële verbetering mag worden verwacht. KVP-raadslid Plompen, tevens bestuurslid van Rijnoord, kwam met de belangrijke mededeling dat het verpleegtehuis met een vierde laag gebouwd kan Gemeente koopt kantoor Van de Vijver RIJNSBURG De raad had 36 punten op de agenda. Later werd er een 37ste' aan toegevoegd. De heer G. W. Oltwater is benoemd tot hoofdonderwijzer van de open bare lagere school. De heren W. Bouwman en W. L. van der Gugten werden benoemd in het algemeen bestuur van de werkvoorziening 't Heen. Loco-burgemeester H. de Mooy is tot de nieuwe burgemeester er is, lid van het bestuur Woonwa gencentrum Leiden. Het voorbereidingsbesluit 'Sportvel dencomplex Mlidelmors' werd goed gekeurd. Dit belooft een bijzonder mooi recreatie-gebied te worden, als, zoals verscheidene raadsleden opmerkten, de mensen er geen vuilnisbelt van maken. De bedoe ling is dat er twee sportvelden ko men, een jachthaven en een terrein om de paardensport te bedrijven. Het plan omvat ongeveer 72 par keerplaatsen. De toegangsweg, de Waardlaan, zal van 3 naar 6 meter worden verbreed. Een strookje grond ter verbetering van de Oegstgeesterweg werd aan gekocht. Besloten werd tot het aan leggen van parkeervakken tegeno ver de Beatrixschool.' De heer K. Brul wilde de negen rechte vakken veranderd zien in zeven schuine. Dit wordt nader bekeken. De uitbreiding van de bibliotheek werd goedgekeurd. De raad kon met groot genoegen vaststellen, dat veel boeken worden uitgereikt, per jaar ongeveer 100.000. Een goed. maar wel door velen geclassificeerd als zeer prijzig plan, is het aanbrengen van een riolering in het gebied ten noorden van het Oegstgeesterkanaal. De ontwerpen moesten al 30.000 kosten. Toch werd het voorstel aanvaard. In het'recrèatieplan aan de Noord- wijkerweg wordt beplanting aange bracht. Aan de Petronella van Saxenstraat worden speelwerktui- gen op twee grasveldjes geplaatst. Subsidies gijigeh naar de peuter speelzaal en naar de E.H.B.O. Vijf fonteinen gaan het dorpsbeeld ver fraaien: twee in de Vliet, twee in Frederiksoord en één in het Wes terpark. Een subsidie, die na veel pijn en moeite tot stand kwam, was de 80.000 ter viering van het 1000- jarig bestaan van Rijnsburg, Veel raadsleden dankten 'feestelijk voor de feestelijkheden', die zij te duur vonden. In 1972 was een subsidie vastgesteld van 50.000, terwijl de kosten toen op 100.000 werden geraamd. Nu is de begroting 80.000. Loco-burgemeester De Mooy lichtte het feest toe. De heer W. Bouwman (GPV): 'Als we feest vieren moeten we ,het goed doen. anders kunnen we beter géén feest houden. Dan kun je eigenlijk ook niet vaststel len of 80.000 genoeg zal zijn'. C. Kralt stemde daarmee in. C. Leeu wenburg bepleitte de toezegging omdat het comité binnenkort al beslagen ten ijs moet komen. De 80.000 werd toegekend. Een moeilijke materie was de ex ploitatie bestemmingsplan 'Freder iksoord'. Waar de raadsleden iet uitkwamen hielp de gemeentesecre taris S. Broekhuizen een handje. De verkeersmaatregelen rond de Petronella van Saxenstraat-Ever- tsenstraat werden opgeschort. De heer C. Noort stelde voor van de parkjes ongeveer één meter af te halen, zodat de auto's normaal in de lengte geparkeerd kunnen wor den. Toch kunnen de vrachwagens daar dan niet rijden. Punt 37 was een mondelinge bood schap van wethouder W. L. van Gugten, die om goedkeuring van een aankoop vroeg en wel het kan toor van Van de Vijver. Dit werd goedgekeurd. Met één der direkteu- ren is een bedrag van 400.000 overeengekomen. Alle raadsleden complimenteerden de wethouder met deze aankoop. Waarschijnlijk worden in dit gebouw de direkteur van Gemeentewerken en zijn staf ondergebracht. Ook voor de afde ling financiën zou het een goed onderkomen zijn. worden, zodat de oorspronkelijke capaciteit van 136 bedden kan wor den uitgebreid. Wethouder mevrouw Donker (onder meer onderwijszaken) had ook een verheugende mededeling: in 1975 kan een begin worden gemaakt met het bouwen van een openbare Havo en een R.K. lts. De vergunningen van het Ministerie van Onderwijs zijn binnen. Beroep op lyceum KVP-raadslid Winninghoff deed een beroep, over de hoofden van de raad heen, op het bestuur van het Christelijk Lyceum om in het be lang van de bewoners van de Steen- en Voorstraat tot overeen stemming te komen over de ver-, koop van een stuk grond dat be stemd zal worden als parkeerplaats. Het kan dan gelijk met de recon structie van de beide straten aan gelegd worden. De verkoop van een boerderij in de Ridderbuurt aan de dierenarts Schout wierp bij sommige raadsle den vragen op. Progressief Alphen vroeg waarom het plan van de Kul- turele Raad die daar een klein cultureel centrum dacht niet haalbaar is. .Wethouder Van Leeu wen vond dat de Ridderbuurt zijn agrarisch karakter moet behouden en dat het plan van de Külturele Raad wel eens vertraging kan ople veren ten aanzien van de realise ring van het kulturele centrum 'De Kom' Na uitvoerige discussie werd toch het voorstel aanvaard. Wethouder mevrouw Donker ver klaarde dat het stichtingsbestuur van 'De Kom' verwacht dat per 1 januari 1977 begonnen kan worden met de bouw. VW komt tegenwoordig wel even anders voor de dag. Natuurlijk blijft de kever de meest ervaren auto ter wereld. Maar er is een hele generatie bijgekomen. De Golf, de Sirocco, de Passat. Funktionele, felle, com fortabele 'auto's in reeksen uitvoeringen en aktuele kleuren. Proefrijden kost nog steeds niets en maakt alles duidelijk: Geversstraat 30 - Oegstgeest - 071-51940/52661 Tramstraat 67 - Katwijk - 01718-15141 v.d. Valk Boumanweg 2 - Leiderdorp - 071-99212 Hofweg 39 - Voorschoten - 071-69307 'Kivestie' in raad Hazerswoude HAZERSWOUDE Nog voordat de openbare vergadering van de raad van Hazerswoude donderdagavond begon, lag er al een probleem in de hal van het gemeentehuis. SGP- raadslid L. J. Matze verduidelijkte het al op die plaats: 'Ik kom pas na het ambtsgebed de raadszaal binnen, want ik kan met deze mensen niet bidden'. Wat is er, volgens Matze. namelijk aan de hand? Ik ben het niet eens met de manier waarop het schema van de (besloten, red.) commissievergade ringen wordt gehanteerd. Er wordt nog wel eens geschoven met de data van vergaderingen van de commissie openbare werken en al gemene zaken. En dat gebeurt dan zó. dat ik er niet bij kan zijn'. Want Matze bevindt zich dan (op dinsdag meestal) in Gelderland, waar hij zijn beroep van godsdinest- onderwljzer uitoefent ('ik geef dan katecliisatie'). En om nog eens nadrukkelijk aan te geven dal hij het met zijn collega-raadsleden in deze zaak niet eens is, verliet Matze ook een minuut of tien voor het eind van de vergadering de raads zaal, voordat burgemeester J. ten Heuvelhof - het voorgeschreven ambtsgebed uitsprak. Matze had voor de vergadering de voorzitter van de raad al zijn grie ven over de gang van zaken schrif telijk kenbaar gemaakt. En deze verzocht de leden van de commissie van algemene zaken dan ook na afloop van de openbare raadsverga dering om nog even samen te blij ven om deze 'kwestie' recht te trekken. Matze had zich in de 'slot fase' van de. raadsvergadering opge houden in de 'wandelgangen' van het gemeentehuis, maar betrad na afloop weer de raadszaal. Het was me het raadsvergaderinge- tje (nou ja, ruim drieëneenhalf uur) wel. Allereerst was daar het schrijven van de leden van de dienstcomissie in de A-kring Zuid-Holland afdeling Bescherming Bevolking, waarin de opheffing van deze commissie in het vooruitzicht werd gesteld. Niet doen, vonden de raadsleden (op mr. L. H. Remmers waal na compleet), want zij willen de gang van zaken, hoewel die nu onbevredigend wordt genoemd, continueren. Wat betreft de brief van de Leider- dorpse familie Roest over de la waaihinder, die Fasson hun bezorgt, gingen allen ermee akkoord dat TNO een onderzoek instelt. CHU- raadslld L. Verweij merkte overi gens op. dat Fasson de familie Roest heeft aangeboden om bij hun woning (een boerderij aian de Acht- hovenerweg in Leiderdorp) dubbe le ramen aan te brengen. 'Maar de onderneming (Fasson, red.) is niet gediend met een negatieve benade ring', aldus Verweij, die de daar ingevoerde werktijdverkorting in herinnering bracht en van mening was dat deze zaak in overleg moet worden geregeld. De Stichting Houtkampgroep uit Leiderdorp krijgt 25 subsidie per Hazerswouds lid (er zijn,drie inva liden uit de gemeente lid aldaar), maar zal cijfers moeten aandragen om de gevraagde 100 te kunnen krijgen. 'Ons Stekkie', met zeer vele leden --•present in de raadszaal (ze zaten zelfs op de grond!), kreeg ook heel wat aandacht. Geruime tijd werd gediscussieerd over het schrijven van het bestuur van deze jeugdsoos (dat liever rechtstreeks wil praten met het gemeentebestuur dan met de commissie voor jeugdzaken). Vraag bij mevrouw G. van der Lecq-de Knikker: Welk pand heeft het Stekkie op het oog, nu in de brief wordt gerept over het in aan merking komen voor een eventueel, volgens het bestemmingsplan Dorpskern-oost. leegkomend pand? Want, in het oude raadhuis kan dat Stekkie zich niet ontplooien. Jeugdzakenwethouder Van der Werf had er een'antwoord op: een van de boerderijen (Sol bijvoorbeeld). En dat zou het Stekkiebestuur zijn ingefluisterd door raadslid E. van Elderen. Deze beaamde dat en vindt die idee niet eens zo gek, nu een boerderij als de onderhavige- 'toch weg moet'. Maar dat behoort nu, aldus Van der Werf op zijn beurt, niét tot de mogelijkheden. 'U moet voorzichtig zijn met dit soort zaken', maande hij En over deze zaak traden de voorzitter en Van Elderen toen met elkaar in een discussie, wat tot gevolg had dat de eerstgenoemde de ander in het spoor trachtte te brengen door te stellen dat Van Elderen niet moest liegen Het werd uiteindelijk nog eens duidelijk gesteld: het bestuur van Ons Stekkie kan natuurlijk met B. en W. onderhandelen over het zoeken naar accommodatie. Wanneer het rapport over de ver keersmaatregelen in Rhynenburch is doorgenomen door B. en W. en de commissie algemene zaken, wordt de burgerij in de gelegenheid gesteld op een hoorzitting haar me ning óver een en ander weer te Dinsdagmiddag 5 november om drie uur organiseert Troef, vormings centrum voor jongvolwassenen een informatie- en discussiemiddag over' (jeugd)werkeloosheid, speciaal toegespitst op de Leidse situatie. Er zal die middag een forum zijn dat wordt gevormd door Duco Hellema van het aksie kommltee jeugdwer keloosheid Leiden, VVD-raadslid Langerak en Bob Buiter, jeugdcon- sulent op het gewestelijk arbeids bureau. Het is de bedoeling dat op die middag de groep zonder werk wordt gevormd, een groep speciaal bedoeld voor werkeloze mensen die vanuit een stuk eigen ervaring zich gaan verdiepen in het probleem werkelooshéid. Troef, gevestigd aan de Hogewoerd nummer 57 hoopt dat veel werkelozen komen. Voor het diploma 'ziekenverzorgen de' slaagden in het verpleegtehuis St. Elisabeth Gasthuishof de zus ters: J. M. F. van der Meer-Camp. J. M. A. van Hal, J. Pariama en M. J. van Tol. Proficiat. Eenvijftigjarige veehouder uit Alke made heeft een boete gekregen van 250 gulden omdat hij een dier, in dit geval een schaap, verzorging had onthouden. Op een eilandje onder de gemeente Warmond had hij een kudde schapen, die op 22 oktober werd weggehaald. Eén schaap bleek ernstig z,iek te zijn en kon nauwelijks meer lopen. De man liet het dier achter. Twee we ken later werd de politie van de situatie op de hoogte gesteld. De man vertelde voor de rechtbank dat hij nog wel een keer naar het dier was gaan zoeken, maar dat hij het toen vanwege de mist niet had kunnen vinden. De politie had het dier meer dood dan levend onder haar hoede genomen. Arm schaap. geven. En dan was er (ook al) een lange discussie over de manier waarop de discussienota van KVP. ARP en CHU over het te voeren beleid op langere termijn moet worden aan gepakt. De 'drie' dachten: in een speciale vergadering, voorafgegaan door een 'notitie' van het college B. en W. willen de nota namelijk be handelen in hun aanbiedingsbrief bij de begroting 1975 (data begro tingsvergaderingen: 16 en 18 de cember). CHU-er L. Verweij vond behandeling van de nota na de begrotingsvergaderingen 'weinig zinvol'. Maar. zo stelde de voorzit ter, gezien de samenstelling van het college (twee confessionele wet houders) is het niet onmogelijk dat een groot aantal zaken in de aanbiedingsbrief van de begroting 1975 is opgenomen. Als opvolger van H. de Paauw werd J. Alderliesten beëdigd als plaats vervangend gemeentesecretaris. Zeer optimistisch zijn B. en W. gestemd omtrent de bouw van een protestants-christelijke basisschool in Rhynenburch-oost (ter vervan ging van die aan de Rijndijk). Bur gemeester Ten Heuvelhof noemde als datum voor het begin van de werkzaamheden: begin januari, als de winter niet al te streng is. Er werd besloten tot de instelling van een jeugdzakencommissie, die advies gaat uitbrengen aan B. en W. Het ligt in de bedoeling dat de verkeerslichteninstallaties bij de drie kruispunten op de Rijndijk vanaf 1 december constant in wer king zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN De Protestants-Christelijke Combinatie (PCC) in de gemeenteraad begint maandag met een maandelijks spreekuur voor de burgerij van Alp hen, Aarlanderveen en Zwammer- dam en andere belanghebbenden. Er zal op twee plaatsen een zitting worden gehouden: in 'de Bron' en in 'Nabij' van half acht tot half negen. De spreekuren dragen het karakter van een persoonlijken vertrouwe lijk gesprek waarbij de PCC-raads- leden zoveel mogelijk de bezoekers zullen adviseren en terzijde staan, om een oplossing te zoeken voor hun problemen of klachten. Wie een bepaalde fraktiespecialist wenst te spreken, kan dit kenbaar maken bij het fraktiesecretariaat, Juweel straat 77. telefoon 74708. KATWIJK De Hervormde Vrou wenvereniging vierde in de zaal van de Ontmoetingskerk het zilve ren jubileum. Presidente mevrouw Van Beelen liet in een openings woord de afgelopen jaren de revue passeren. Mevrouw De Vreugd-Imt- horn verzorgde de Schriftlezing. Meegedeeld werd dat de bazar 12.000 opbracht. Dit bedrag werd aan de kerkvoogdij overhandigd. Na een pauze voerden de dames Haasnoot, Van Beelen Van den O»- ver De yreugd en Kruger het to neelstuk 'De terugkeer' op. Een to neelstuk met diepe strekking. Ds. M. Heijmans sprak een slot woord. waarin hij de werkzaamhe den van de vrouwenvereniging zag als een wezenlijke bijdrage tot steun aan de hervormde gemeente van Katwijk aan den Rijn. (ADVERTENTIE) aanmeldingsformulier verkrijgbaar bi j uw handwerkwinkel, kiosk en ti jdschriftenhandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3