Wegens corruptie voor hof twee jaar geëist tegen politie-adjudant Adverteren doet verkopen medisch maatschappelijk werk(st)er verpleegkundigen 'Elke Nederlander vroeg of laat in cel' Schepen in brand in opdracht eigenaars Haast geboden met opleiding van leraren 1 januari 1973 "Vrederust" "Vrederust" REFAJA Universiteiten en faculteiten moeten nauwer samenwerken Met driewieler sloot in CHRISTELIJK GEZIN 9b gemeente haafIcm 174 8 NOVEMBER 1974 maatschappelijke dienstverlening ijssel-vechtdelta PSYCHIATRISCH ZIEKENHUIS Halsleren (posl Bergen op Zoom) Christelijke Scholengemeenschap Voorburg FRANS PSYCHIATRISCH ZIEKENHUIS Halsferen (post Bergen op Zoom) hoofdverpleegkundige op de afd. obstetrie-gynaecologie Verzekeringsmaatschappij "Sliedrecht" N.V. jonge administratieve medewerksters TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 T15-K13-:t Aage M. ols getuige harig met verklaringen Van een verslaggever DEN HAAG De advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft twee jaar met aftrek ge- eist tegen de vijftigjarige adjudant van de gemeentepolitie in Zoetermeer P. Z., wegens verduiste ring van vierduizend gulden tipgeld en wegens he t tegen geldelijke beloning verstrekken van politie- I informatie aan de in- en uitbreker Aage M. 1 De rechtbank in Den Haag had de l verduistering niet bewezen geacht, 1 maar alleen de ambtelijke corruptie i in de omkopingsaffaire, en had Z. j veroordeeld tot één jaar en zes I maanden met aftrek. De officier van justitie bij de rechtbank had 1 jaar geëist. De adjudant ontkende ook bij het Hof pertinent alles wat hem ten laste is gelegd. I De 32-jarige Aage was gisteren zelf, gestoken in een zwart fluwelenpak, als getuige in de zaal. Bij de I rechtsbank-zitting begin juli, was alleen zijn schriftelijke verklaring voorgelezen. Aage zat toen onderge doken bij de Rijswijkse politieagen te H. V., die gisteren ook de zitting bijwoonde. Age was in april ont vlucht uit de gevangenis in Leeu- i warden, waar hij een straf van vier en een half jaar uitzet wegens een serie brandkastkraken met een buit i van ruim acht ton. Begin augustus was hij op een onderduikadres in Den Haag weer gearresteerd. 'Weigering 1 Voor het hof weigerde Aage ook maar iets te zeggen over het ver- 1 strekken van geld aan Z. in ruil voor politieinformatie. Destijds had hij verklaard dat hij Z. tenminste zevenduizend gulden, een keuken- buffet en een bandrecorder ge- schotiken had in de periode tot 11972, toen Z. als rechercheur werk te bij de Haagse politie. Volgens Age's vroegere vriendin Annelies had hij haar ooit gezegd totaal zeker tienduizend gulden aan Z. te heben gegeven. Aage wilde nu alleen toegeven dat hij een-keukenbuffet en een band recorder aan Z. had gegeven. Hij zou daarvoor een gedeeltelijke te rugbetaling ontvangen hebben, zei hij. Aage had eerder verklaard dat er e enreeks zaken, waar over Z. hem in ruil voro geld zou hebben ingelicht. Zo zou Z. hem verteld heben dat de Haagse poli tie zijn foto's naar Leeuwarden had gestuurd, omdat Aage verdacht werd van een grote kluiskraak daar. Ook zou Aage van Z. gehoord heb ben welke volgauto's de Haagse po litie gebruikte. Ter zitting zwakte Aage zijn verklaring danig af. Ook Annelies liet van haar oorspronke lijke verklaring, die belastend was voor Z., op de zitting van hethof weinig over. Tipgeld verduisterd De procureur-generaal, mr. P. A. H. Bos, trok fel van leer tegen de adjudant. Hij achtte niet alleen be wezen uit de eerste verklaringen van Aage en Annelies, dat de adju dant geld in ruil voor informatie had ontvangen, maar ook dat Z. vierduizend gulden tipgeld voor de oplossing van een juwelendiefstal zelf had verduisterd. De adjudant zegt indertijd het geld te hebben uitgekeerd aan twee tip gevers, van wie hij de namen niet wil noemen 'uit beroepsethiek'. 'Volstrekt ongeloofwaardig dat u de namen niet wil- noemen, nu uw bestaan er van afhangt', vond de president van Jiethof, mr. R. Prins. De procureur-generaal: 'Die ambt seed bestaat helemaal niet. De facade van het ambtsgeheim is een loze facade om te bemantelen dat u het geld zelf bij u heeft gestoken. Het is een schandelijke streek om dit als ambtenaar te doen.' MR. Bos zei zich de ontsteltenis te kunnen voorstellen bij de politie in den lande over deze zaak. 'Het is alsof je een luis in de peld vindt', merk te hij op. 'Hij heeft het vertrouwen van zijn meerderen beschaamd en onverdiend een smet geworpen op het Haagse politiekorps. Geen 'hard' bewijs De advocaat van de geschorste ad judant van de Zoetermeerse recher che, jhr. mr. C. E. M. van Nispen tot Sevenaer, meende dat Z. vrijge sproken moet worden, omdat er nergens een werkelijk hard bewijs is gejeverd. Aage kon alle inlichtin gen die hij zei van Z. te hëben gekregen, ook uit andere bronnen of uit eigen wetenschap hebben, aldus de advocaat. Hij wees op de uitstekende staat vandienst van Z. en vond het hachelijk voor de e- wijsvoering te steunen op verkla ringen van onderwereldfiguren. Uitspraak op 15 november. Patronen Nadat Aage M. als getuige was op getreden in de zaak van de adju dant, moest hij zich nog verant woorden wegens bezit van munitie. In 1972 is in Aage's huis een aantal patronen gevonden. Daarvoor was hij door de politierechter tot twee weken onvoorwaardelijk veroor deeld. Voor het hof zei Aage M. dat een kennis van hem buiten zijn medeweten bij hem thuis de patro nen had achtergelaten. Conform de eis werd Aage M. nu veroordeeld tot honderd gulden boete. J. Bemlef (links), Siet Zuyderland (midden) en staatssecretaris Glastra van Loon bij de presentatie van 'Bajesmaf'. AMSTERDAM 'Het is vandaag 1 november, en vanaf vandaag komt iedere Nederlander vroeg of laat in de gevangenis. Daarom mag dit boek in geen enkel gezin ontbreken'. Met die aanbeveling presenteerde gisteren in het Stedelijk Museum in Amsterdam de schrijver J. Bemlef het door hem in samenwerking met de schil der Siet Zuyderland vervaardigde boek 'Bajesmaf', blijkens de on dertitel 'een biizonderhedenboek over Nederlandse gevangenissen'. Drie arrestaties; méér verwacht Van een verslaggever ROTTERDAM Met de arrestatie in Rotterdam van de 20-ja- rige matroos G. en de 26-jarige koopman V. heeft de politie een be gin gemaakt met het oprollen van een bende, die zich de ofgelopen maanden heeft beziggehouden met brandstichting aan boord van een groot aantal schepen overal in Nederland. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De universiteiten moeten haast maken met de opzet van een meer verantwoorde beroepsopleiding van leraren. Universiteiten en faculteiten .moeten nauwer samenwerken om een dergelijke opleiding vorm te geven. Dit was de conclusie van het lan delijke congres, dat gisteren aan de Vrije Universiteit gehouden werd óver de opleiding van leraren voor gymnasium, atheneum en havo'. Het tongres besloot een samenwer kingsverband op te richten van do tenten die aan de universiteit lera ren opleiden. In het voorjaar wordt het beraad voortgezet met een tweede congres. De Nijmeegse lector dr. J. H. G. I. Giesbers zei, dat de universiteit in het verleden te veel uitging van de gedachte dat leraren geboten en niet gemaakt werden. Het beroep van leraar stond in de universitaire studie niet hoog aangeschreven, ook al kwamen grote aantallen stu denten in het leraarsvak terecht. De laatste jaren is dit veranderd. Onder studenten bestaat nu meer belangstelling voor het leraars schap. De secretaris van het congres, dr. J. H. Raat zei, dat de universiteit zich niet alleen moest aanpassen aan de veranderingen in het onderwijs, maar ook. flioest proberen daarop vooruit te lopen. De discussie over de universitaire lerarenopleiding hangt nauw samen met de studiehervorming volgens het ontwerp-Posthumus. Onduide lijk is nog, hoe in de toekomst de verhoudi. g tussen de vakweten- schappelijke en onderwijskundige opleiding zal zijn. De onderwijs kundige opleiding van leraren werd in het verleden beperkt tot enkele weken. Als dit onderdeel wordt uit gebreid tot één jaar, is het wel zeker dat een totale studieduur van vier jaar te kort is. Eén van de mogelij iheden is dan dat de student na zijn doctoraal examen niet me teen een volledige baan krijgt, maar eerst assistent-leraar wordt. Het door Andreas Landshoff in sa menwerking met het Stedelijk mu seum uitgegeven voek, resulteert uit een opdracht aan Siet Zuyderland van het Gemeentearchief in Am sterdam. Aan die opdracht gevolg gevend, schilderde Zuyderland het interieur van het Huis van bewa ring I in Amsterdam, waarna hij door het onderwerp zo geboeid raakte, dat hij ook cellen, deuren, gangen en muren van andere Ne derlandse strafinrichtingen vastleg de. Samen met J. Bemlef bezocht hij van september 1972 tot augustus 1974 zestien huizen van bewaring, gevangenissen en rijksasielen. De in het boek 'Bajesmaf.' gereprodu ceerde schilderijen worden begeleid door teksten van Bernlef, die uit rapporten van bewaarders citeert, verslag doet van gesprekken met gevangenisfunctionarissen en poë tische impressies bijdraagt. De tirel van het boek wordt verkl aard in een gesprek tussen Bernlef en Zuyderland, waarmee het boek begint. Op de vraag van Zuyder land hoe hij aan de term 'bajesmaf' komt, a-ntwoordt Bernlef: 'Van een bewaarder. Het slaat eigenlijk op de gedetineerde die lange tijd in een bepaalde cel of op een bepaal de afdeling of ring heeft gezeten en die er absoluut niet meer af wil, die zich verzet tegen overplaatsing. Maar het slaat ook op de bewaar ders zelf. Als zo'n man thuis alle deuren op slot doet is hij ook bajesmaf. En eigenlijk slaat het ook op ons. Wij zijn ook een beetje bajesmaf'. Vij de presentatie van het boek zei Bernlef dat in 'Bajesmaf' de mo derne inrichtingen ontbreken, waardoor ten onrechte de indruk zou kunnen worden gewekt dat het gevangeniswezen 'een fantastische negentiende-eeuwse puinhoop' is. Zijn tocht langs strafinrichtingen had Bernlef 'een paradoxale erva ring' gevonden. De paradox zag hij onder meer-hierin dat het gevange nissysteem berust op vrijheidsbene ming, terwijl niemand erin gelooft. De staatssecretaris yan justitie,mr. J. F. Glastra van Loon, haakte daarop in met de opmerking dat het goed is dat de paradox 'niet wordt weggeschoven naar het ge vangeniswezen zelf', maar dat er onder meer door middel van 'Ba jesmaf' ook door buitenstaanders over nagedacht kan worden. De door Siet Zuyderland vervaar digde schilderijen zijn tot en met 15 december te zien op een ten toonstelling in het Stedelijk mu- zeum in Amsterdam. De actiegroep die zich verzet tegen de bouw van een huis van' bewacing in de Bijl mermeer heeft ter gelegenheid daarvan de muren van het musem met enkele oproerige leuzen beklad. Het doel van al die brandstichtin gen was volgens de Rotterdamse politie het incasseren van verzeke ringspenningen. Het tweetal ope reerde in opdracht van de eigena ren van de schepen. Behalve de matroos en de koopman heeft de politie ook al een van die op drachtgevers kunnen arresteren: een 50-jarige reder R. afkomstig uit 'het oosten' van het land. G. en V. komen beiden uit een dorpje uit de omgeving van Rotterdam. De brandstichtingen die de matroos en de koopman tot nu toe hebben bekend veroorzaakten volgens de politie een schade van ongeveer een miljoen. Binnenkort kunnen er volgens de politie méér arrestaties in deze zaak worden verwacht. Het onderzoek in deze zaak wordt verricht door de recherche-afdelin gen van de Rotterdamse politie en de rijkspolitie te water in Amster dam. De koopman en de matroos zijn ook in de hoofdstad voor de officier van justitie geleid.. De twee werden door de Rotter damse politie gearresteerd in ver band met brandstichting aan boord van het binnenschip 'Haren' van veertienhonderd ton, dat in het Zuiddiepje in de Maasstad lag. Bij de brand, begin juli, werd 54.000 gulden schade aangericht. Voor zover gisteravond bekend is er brand gesticht op vier binnensche pen behalve in Rotterdam ook één in Hendrik Ido-Ambacht en twee in Amsterdam. Het is nog niet bekend of men er in geslaagd is het verze keringsgeld te incasseren. Van een verslaggever ARNHEM De tweejarige Rob Ar- noud uit Arnhem is met zijn drie wieler in een sloot gereden en ver dronken. Het ongeluk gebeurde vlak bij',zijn ouderlijk huis. .F. ASTMACENTRUM HEIDEHEUVEL Soestdijkerstraatweg 129, Hilversum zoekt zo spoedig mogelijk in Hilversum of omgeving een voor een jongen van 17 jaar, 5e klas Atheneum. Met goede mogelijkheid voor studie. Geen huisdieren en eigen ka mer gewenst. Vergoeding 300,per maand. Opgave en inlichtingen Afd. Maatsch. Werk, tel. 02150-53251. kg-- len I :9b, 7,10 De 22 afdeling BURGERLIJKE STAND, BE VOLKING, MILITAIRE ZAKEN EN VER KIEZINGEN der gemeentesecretarie wordt VERPLAATST naar het gebouw Gedempte Oude Gracht 2 (hoek Raaks), in verband daarmede zal de afdeling op de gehele dag gesloten zijn. Uitsluitend voor aangifte van GEBOORTE EN OVERLIJDEN kan men die dag nog van 9.00 tot 10.00 uur terecht bij de burgerlijke stand, stadhuis, ingang Koningstraat. Met ingang van 11 november a.s. is de af deling geopend op werkdagen van 8.30-15.00 uur (aan het nieuwe adres). Het nieuwe telefoonnummer luidt (023) 31 90 85. a.Sh De krant wordt gespeld van weer bericht tot overlijdens advertentie. En als u 'm sp&art, brengt hij goed geld op. Oud papier: nieuwe uniformen voor de harmonie, belangrijke bijdrage aan 't jeugdwerk. Da's toch zeker prachtig mooi?. ALLES OVER SPORTDUIKEN door Ir. Ruud Rozendaal COMPLETE HANDLEIDING VOOR DE ONDERWATERSPORT Sportdulken, een sport voor atleten? - Is sportduiken duur? - De allernoodzakelijkste theo rie - Het snorkelduiken - Dui ken met pereluchtapparatuur - Het vinden van goede dulk- plaatsen - Het fotograferen en filmen onder water - Aanhang sel en register. Met foto's en vele instructieve tekeningen. Gebonden f 28,50 Verkrijgbaar In de boekhandel ih# LVEEN WW WAGENINGEN interlevensbeschouwelijke stichting werkzaam op het gebied van gezinsverzorging, bejaardenhulp en maatschappelijk werk Werkgebied: Zwolle, Kampen, Hasselt, Zwartsluis, IJsselmuiden, Genemulden en Rouveen (inwonerstal 120.000). Vormen van dienstverlening: - Algemeen Maatschappelijk Werk; - Medisch Maatschappelijk Werk, zowel intra- als extra-muraal; - Gezinsverzorging; - Bejaardenhulp. Bij onze afdeling Maatschappelijk Werk, bestaande uit 18 teamleden, kan een worden geplaatst, die vanuit onze stichting zal worden gedetacheerd naar het ziekenhuis "De .Weezenlanden" te Zwolle voor het maatschappelijk werk, samen met reeds twee aanwezige krachten. Gevraagd: Geboden: - diploma Sociale Akademie of H.S.A.; - werken in multidisciplinaire teams; - enige jaren ervaring. - werkbegeleiding; - mogelijkheid tot supervisie; - salaris volgens Coam-regellng; - opname in pensioenfonds. Voor telefonische inlichtingen kunt u zich richten tot de leidinggevende krachten, tel. 05200-3J240. Jn de sollicitatieprocedure participeren zowel de direktie van "De Wéezen- landen" als de funktionarissen van de Stichting. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de direktie van onze Stichting, Rhijnvis Feithiaan 96 te Zwolle. We zoeken kontakt met jonge mensen, die interesse hebben om in ons zieken huis deel te nemen aan de opleiding voor het diploma Ziekenverpleging B. Voor de vooropleiding van 3 maanden, die op begint, zijn nog enkele plaatsen vrij. Indien u vóór 1 oktober 1974 17 jaar ge worden bent en in het bezit bent van een diploma Havo öf Mavo 4, kunt u voor de opleiding in aanmerking komen. Tijdens deze eerste drie maanden wordt u geleidelijk aan vertrouwd gemaakt met het werk door middel van lesen en stages in het ziekenhuis. Wit u meer weten? Sdhrijf dan een brief met gegevens over uzelf aan de genees- heer-direkteur, Moerstraatsebaan 503. Gelders Hof Harderwijkerweg la DIEREN. Verpleeghuis - j Reactiveringscentrum - T"""| I Daghospitaal Voor ons nieuwe verpleeghuis zoeken wij a. een nachthoofd met diploma A of A en B. b. verpleegkundigen A en/of B voor overige diensten. c. ziekenverzorgenden Funktie-informatie: Gelders Hof is een verpleeghuis met 112 bedden. Voor de onder B bedoelde verpleegkundigen is aanstelling als hoofd resp. waarnemend hoofd Van een afdeling van 28 bedden mogelijk. Schriftelijke sollicitaties worden met belang stelling tegemoet gezien door de direktie, Har derwijkerweg la. Dieren, binnen 7 dagen na het. verschijnen van dit blad. Rijnlandlaan 1 te Voorburg, tel. 070 - 86 65 04 vraagt voor vervanging wegens ziekte een docent voor 10 uur (2e of 3e graads bevoegdheid). Zo mogelijk telefonische reacties aan de rec tor, de heer J. C. T. Voogt, die tevens bereid is nadere inlichtingen te verstrekken^ Op onze afdelingen OPNAME en GERIATRIE hebben wij plaatsingsmogelijkheden voor die in het bezit zijn van het diploma Ziekenverpleging B of A en B. Huisvestingsmogelijkheden in de omge ving zijn aanwezig. Uw schriftelijk sollicitaties kunt u rich ten aan de geneesheer-direkteur van het Moerstraatsebaan 503 Tel. (01640) 3 69 00. PROTESTANTS CHRISTELIJK ZIEKENHUIS STADSKANAAL - TELEF. 05990-39 39 Per 1 maart 1975 vaceert in ons ziekenhuis de funktie van Aan deze afdeling zijn 2 gynaecologen verbonden. In 1973 werden er 400 partussen verricht. Nadere inlichtingen kunt u verkrijgen bij zr. G. van Dijk. Hoofd Algemene Dienst, en bij zr. M. R. Westen-Schoenaker, hoofd verpleegkundige van de afdeling. Het vinden van woonruimte zal geen problemen geven. Sollicitaties te richten aan de heer L. Gosen, d ir ekteur- ver pleegkun d ige. SCHIEDAMSEDUK 50 - ROTTERDAM In verband met uitbreiding zoeken wij voor onze afdeling Boekhouding een van 1720 jaar met minimaal enkele jaren MAVO en een typediploma, voor type- en andere administratieve werkzaamheden. Wij bieden een prettige werksfeer en goede arbeidsvoorwaarden, o.a. 7^% vakantietoeslag, 8,33% kerstgratlfikatie. spaarregeling en stu diekostenregeling. Belangstellenden Wörden uitgenodigd te bellen telefoonnummer 010 - 13 24 40 voor het maken van een afspraak. Voor een TWAALFJARIGE JONGEN die vol gend jaar ITO gaat volgen zoeken wij reeds geriiime tijd een GEZIN liefst met oudere kinderen. Door omstandigheden kan deze Jongen niet in het eigen gezin opgroeien, maar heeft hiermee incidenteel kontakt. Reacties naar de Centrale voor pleeggezinnen Vijverlaan 84, Rotterdam, tel. 010-149277. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13