Gegijzelde bewaker: Ons leven was echt in gevaar dichtbij Experiment juist vandaag afgesloten Commentaar 'Dat de gevangenen dreigden met schieten was geen bluf Waardering Vrije nieuwsgaring Kwebbeltantes Man-en-paard KLM boekt winst in tweede kwartaal Bakkerij draait nog veertien dagen het weer Geleidelijk beter i weerrapporten sam-sam op gezondheidsreis pijpjesnacht redding adressen TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5-K7 Voor de televisie van dc Evangelische omroep zei dinsdagavond het AR- Twèede Kamerlid Schakel met zoveel woorden (onder verwijzing naar o.a. Amerika) dat gijzelingen binnen de gevangenismuren tot nu toe geen err- kel 'succes hebben gehad. De heer Schakel meende dan ook al bijvoor baat de familieleden van de gijzelaars gerust te mogen stellen dat er nog wel hoop was. Geheel anders reageerde zijn pattijge noot, de oud-senator Algra die in hef Friesch Dagblad de lezers al vart deed weten dat de gijzeling 'een suc ces belooft voor de gangsters.' En voegde hij er aan toe 'mede op grond van wat in andere gevallen is bereikt, hier en in het buitenland'. Maar wat doet het er nu nog verder toe? Schakel kreeg gelukkig in al zijn nuchterheid gelijk. Enkele manschap pen van het in het verleden ten onrechte verguisde korps mariniers (andersgezegd: enkele tot de tanden met zelfbeheersing bewapende scherp schutters) hebben op zeer verrassende en tcgelijkerf'id indrukwekkende wijze laten zien wat zij waard zijn. Een werkelijk groot compliment is stellig op zijn plaats -ook aan hen die deze mensen in het verleden hebben opgeleid voor deze uiterst riskante taak. Waardering ook aan het adres van hen die de afwikkeling van deze gijzeïingsaffaire hebben geleid. Minister Van Agt van justitie heeft direct na de gelukkige afloop van deze affaire, in de zeer vroege morgen- uren. een persconferentie gehouden en daarin op zeer begrijpelijke en uitvoerige wijze uiteengezet hoe de actie was aangepakt. .Hij uitte daarbij ook kritiek op de pers omdat er rondom de Schevc- ningse gevangenis een aantal met aller lei duur elektronisch speelgoed uitge ruste journalisten waren opgetreden. Door hun afluisterpraktijken zouden ■zij het voor een verrassingsaanval noodzakelijke geheim in gevaar heb ben gebracht en ook anderszins met lun berichten de gijzelaars en hun familieleden dieper in de put hebben gïbracht. Be minister heeft op één punt gelijk in zijn kritiek - namelijk daar waar htt de doorbreking van de noodzake lijke geheimhouding betreft. Vrije nieuwsgaring is goed en een onver vreemdbare premisse voor een vrije pers, maar het is geen doel in zichzelf. Ali vrije nieuwsgarjng tot gevolg heeft dat men probleem-oplossers voor de voetén loopt en ongewild inlichtingen in kanden speelt van de tegenpartij - dan moet er op de redactiekantoren en bij individuele journalisten toch zeker sprake zijn van een nauwkeurige afweging van belangen. Eu daarbij mag de kassa van de krantedirecteur voor een journalist geen punt van overweging zijn. Minder gelukkig is de minister als hij in zijn kritiek op de berichtgeving ook het effect daarvan op de gemoedstoe stand' ven de betrokkenen en hun familieleden betrekt'. Wij kunnen ons die kritiek wel indenken (en tot op zekere hoogte delen wij die ook wel) msar het gaat ons te ver om in deze za& zulke zware woorden tc gebrui ken Het is meer een kwestie van smaak, van goede smaak van alle omsanders. -Ms er geen kwebbeljournalisten in diens; van kwebbelmedia zouden zijn, dan :ou er altijd nog wel een kweb- beltarte zijn die de familieleden van de gijzelaars met haar verhalen op stang aagt. Kortori: wij zullen met kwebbelaars moeten leren leven. Dat geldt ook voor een minister van justitie, die dan zijn zedelijke oordelen, lijkt ons voor belangrijker zaken moet voorbehou den. Verveleid is ook dat de minister meende in zijn verhaal te moeten spreken over 'de' pers. Het was juister geweest als de minister man-en-paard had genoemd wie er naar zijn mening over de schreef is gegaan. Als - om een actueel voorbeeld te noemen het mogelijk is dat relaties van misdidigers er in slagen om vuur wapenen in een gevangenis in een grote - zij het wat verpieterde - badplaats in het westen des lands naar binnen te smokkelen, dan moet men de daarvoor verantwoordelijke functi onarissen maar op het matje roepen. Het zou echter te ver voeren om bijvoorbeeld alle gestichtsbewaarders in heel Nederland daarvoor zwart aan te kijken. Als de minister op zijn beurt nu de hele pers een schrobbering geeft en niet de enkele overtreders van de door hem gestelde normen pp de korrel neemt, lijkt hij te veel op de hoofdre dacteur van een christelijk-nationaal avondblad uit een stad in het noorden van het land die voor alle fouten in de pers 'de kranten uit Amsterdam' de schuld geeft. door Theo Koelé ASSEN De heer D. Efdee (27), een van de beide gegijzel de bewakers, zou het erg jam mer vinden al het regime in de Scheveningse strafgevangenis strenger zou worden. 'De andere gedetineerden mogen niet de dupe worden van de gijzeling. De aanpak vau nu is prima', zei hij ons gisteren, enkele uren na dat de gijzeling tot een eind was gekomen. Andere uitspraken van de heer Efdee: 'Daan Denie heeft goed voor ons gezorgd' en 'De pater heeft aangeboden zich als eerste te laten neerschieten, toen de vier begonnen te drei gen'. Dinsdagmiddag is het leven van tenminste een der gegijzelden ern stig in gevaar geweest. De heer Efdee: 'Noeri wilde persé voor half vier een gesprek met zijn landge noot Tamimah. Zou dat niet kun nen, dan moest een van ons neer geschoten worden. Pater De Bot stelde zich beschikbaar als slacht offer. Mijn collega (de 42-jarige A. Kloosterman) bood aan zijn plaats in te nemen. Hij zei: de pater moet bij de mensen blijven, hij kan hen op hun gemak stellen'. De vrouwen en kinderen werden al naar een naastgelegen kamertje ge voerd om niets te hoeven zien. Vlak voordat de vier één van ons wilden neerschieten, kwam het gesprek ge lukkig op gang. om precies één minuut voor half vier. Ik weet- ze ker dat het dreigement geen bluf was en dat ze zeker geschoten zou den heben'. onderhandelaars weten, dat Iedere bevrijdingsactie, ons het leven zou kosten. Spanning Doodsbang De heer Efdee en zijn lotgenoten in de kerkzaal van de gevangenis zijn doodsbenauwd geweest voor een ac tie, die aan de gijzeling een eind zou moeten maken. 'De vier hadden ons verteld dat ze direct op ons zouden schieten bij zo'n actie. Het spannendste moment was dan ook de inval van de mariniers'. De heer Efdee vertelt: 'Ik zat aan een tafel met het koorlid Korssen met Jan Brouwers en Daan Denie. Plotseling hoorden we een ver schrikkelijk lawaai, de ramen vlo gen eruit, we zagen een enorme lichtstraal, de deuren werden er half uitgebrand Hoe alles pre cies ging. weet ik niet. want de hele actie was een zaak van seconden. Brouwers en Denie wilden hun wa pens pakken, maar ze slaagden daar niet in. Denie stak toen snel zijn handen omhoog en riep 'niet schieten'. Brouwers en de Algerijn probeerden tussen ons in te komen Alle vier werden gelukkig snel overmeesterd. Het was een grandio ze actie'. Materieel heeft het de gegijzelden aan weinig ontbroken. 'We hadden eten. beddegoed, drinken en we kregen zelfs eenmaal schone sok ken'. Geestelijk heben de koorle den. hun familie, de pater en de bewaarders heel wat te verduren gehad. De heer Efdee: 'Wanneer een briefje binnenkwam van fami lieleden, werd hetiedereen te veel. Ook toen de schoten gelost werden was de spanning ondragelijk, in ieder geval voor de kinderen'. Geschoten was er onder meer in de nacht van dinsdag op woensdag. Noeri wilde gaan slapen en gaf zijn pistool aan Denie. Deze wilde het wapen proberen, toen er plotseling een schot afging. 'De kogel miste Jan Brouwers op een haar na', ver telt de heer Efdee. Eerder in de loop van de gijzelingsdagjen was een aantal kogels op het plafond afgevuurd omdat de gedetineerden ongeduldig waren. Een gesprek met de Palestijn Tamimah bleef naar hun zin te lang uit. Goed gezorgd Hoe verliepen de contactejn tussen de gegijzelden en de genietineer- den? De heer Efdee: 'Laatt ik eerst zeggen, dat Daan Denie fpoed voor ons gezorgd heeft. Hij prjeatte veel met ons om de angst wat; te laten verdwijnen'. Vooral de laatste twee dagen heeft de heer Efjdee vaak met het viertal gepraat, ook met Noeri. 'Hij had tegen oms gezegd dat hij vrijdag (vandaag-tred.) weg wilde, op de dag dat hij jarig zou zijn', vertelt de heer Efdee. De gegijzelden kregen ook het een en ander te horen over de motie ven yan de misdadigers, om een Echte pistolen Betrekkelijk kalm vertelt de heer Efdee zijn verhaal, dat zaterdag avond begon. 'De pater begon juist te preken, toen we twee schoten hoorden, k dacht eerst dat het een geintje was met een klappertjespis tool of zo. Brouwers en Denie had den echte pistolen, dat bleek aL gauw. Ze dreven ons daarmee naar de muur, terwijl de mede-gedeti neerden weg mochten gaan. Een van hen haalde een portofoon en een radio bij de portier en bracht die naar Denie en de anderen. Vanaf het begin lieten ze ons en de SCHEVEXTXGEN Het experi ment waarover de heer Efdee het in zijn verhaal heeft, loopt al sinds mei van dit jaar. Toen vond een reorganisatie plaats van de Sche veningse gevangenis, waardoor on derscheid werd gemaakt tussen ver schillende afdelingen in het com plex, die alle een eigen leiding kregen. Van de Scheveningse straf gevangenis is dus geen sprake meer. Vanaf mei zijn in het complex on dergebracht de jeugdgevangenis De Sprang, het huis van bewaring en het penitentiair centrum. Drs. J. A. M. Dorpmans is vanaf mei hoofd van het centrum. Het experiment dat onder zijn leiding gevoerd is (en dat vandaag afgesloten wordt) hield in zodanige voorzieningen te treffen dat gedetineerden beter op gevangen konden worden. Het centrum had vier afdelingen: de afdeling opname gedetineerden, waarin de gevangenen "bij het uit zitten van hun straf begeleid wer den. de therapie-afdeJkng. de con flict-interventie afdelhog. die dien de voor het ten uitvoeir leggen van een tijdelijke afzondering, en een afdeling voor zwaar gjfestraften. Bij het personeel van hel centrum is het experiment nie.t onverdeeld gunstig ontvangen en de gijzeling heeft volgens velen bijgedragen tot een verscherping van' de standpun ten over het te voeren beleid In het centrum. Een dezer dagen zal een commissie de resultaten van het experiment onderzoeken. gijzelingsactie op touw te zetten. 'Denie en Brouwers waren belust op wraak. Zij vonden dat de autoritei ten tijdens de affaire Deil hun beloften gebroken hadden. Noeri wilde weg om hij Tamimah te zijn en vervolgens te gaan strijden voor de Palestijnse zaak. De Algerijn wilde vermoedelijk uit de gevange nis omdat hij in Frankrijk nog twintig jaar in een cel moet zitten. Hij was bang voor uitlevering als zijn straf in Nederland ten einde zou zijn'. Een bizar grapje van Jan Brouwers, gemaakt aan het begin van de gij zeling. werd werkelijkheid, zo ver telt de heer Efdee: 'Brouwers had gezegd: Wij hadden het gijzelings record met de zaak Deil, die zestien uur duurde, toen kwamen de Ja panners om het record op honderd uur te brengen en wij zullen dat record weer breken'. 'Goed' De heer Efdee is zes weken werk zaam in het penitentiair centrum van de Scheveningse gevangenis, waar sprake is van een 'experimen- rele aanpak'. De opzet van dit cen trum, waar de zwaar-gestraften verblijven, wordt door de heer Ef dee 'goed' genoemd. 'Ik zou het voor de gedetineerden echt jammer vinden als het optreden van vier man met zich meebracht, dat een straffer beleid zou worden gevoerd. Gijzelingen door gedetineerden kent men ook in Amerika, waar het regime veel strenger is', aldus de ex-gegijzelde. Tenslotte vertelt de heer Efdee dat hij en zijn lotgenoten eigenlijk wel vertrouwen hadden in de afloop van het ruim honderd uur durende gijzelingsdrama. 'We hebben vaak tegen elkaar gezegd: 'Dit loopt wel goed af'. Van een verslaggever AMSTELVEEN —De KLM heeft in het tweede kwartaal (juli tot en met september) van het op 1 april begonnen boekjaar 1974-75 een po sitief bedrijfsresultaat behaald van 45 miljoen gulden vergeleken met een batig saldo van 35,8 miljoen in de overeenkomstige periode van het voorgaande boekjaar. Het eindresultaat geeft een winst van 41,6 miljoen gulden te zien «vorig jaar 26,4 miljoen). In de eerste helft van het lopende boek jaar was er een winst van 8.8 miljoen vergeleken met een positief eindresultaat van 25,1 miljoen in dezelfde periode van het boekjaar 1973-74. HEERLEN De directie van de failliet verklaarde Verenigde Lim burgse Bakkerijen in Heerlen heeft gisteren besloten het bedrijf in Heerlen nog veertien dagen open te houden. Aanvankelijk zou gisteren de laatste werkdag zijn van de 320 werknemers. Een woordvoerder van de voedingsbond NKV zei echter, dat het besluit van de directie zeker niet betekent dat er nog hoop is voor de mensen die ontslag is aangezegd. Van onze weerkundige medewerker Een landbouwer in zuidwest-Neder land een van de velen die elke dag met spanning naar droog weer uitziet, kon gisteren in de vroege middag blauwe lucht mel den. Eindelijk verdiende het weer in zijn woonplaats een 9. Maar uit Amsterdam kwam later op de middag alweer rapport over een fikse van de Noordzee binnendrin gende hagelbui. Op vele andere plaatsen in het land scheen de zon en was het weer de hele dag droog. Tijdens het gesprek viel de vraag hoe het weer zich eerder deze eeuw na een supernatte oktobermaand had gedragen en de gedachten gin gen uit naar 1932. Uit de boeken blijkt, dat er in november en de cember toen duidelijk verlichting kwam met landelijke neerslagge middelden voor Zeeland en Brabant van 30 tot 40 millimeter, tegen normaal 55 tot 60 mm in november en gemiddeld slechts 20 mm (61) in december. In die bewuste no- vembermaand regende het tot en met de vierde nog wel. maar niet erg veel. Op de vijfde was de wind noord, op zesde en zevende noord oost. Onder invloed van hogedruk- gebieden begon er toen een periode met droog weerDe Bilt negen kurkdroge dagen met oostelijke ivinden. Daarna keerde de regen weliswaar terug, maar mondjes maat. Wat de vorst betreft, viel het alle maal erg mee: gemiddeld in die novembermaand vijf vorstdagen te gen zeven normaal met laagste kwikstand van minus vijf graden in Wijster op de 18de. Ook in decem ber weinig winter. Na de zeer koude oktobers van 1922. 1919 en 1905 bleef in de neerslag in november in alle gevallen gemiddeld onder nor maal. Statistisch dus niet zo'n slecht vooruitzicht na een oktober maand met 26 te koude dagen en slechts vijf met gemiddelde etmaal- temperaturen in De BiÜ boven nor maal. De laatste twee-en-een-halve eeuw is maar drieprocent van alle oktobers kouder geweest dan de nu pas voorbije. Srntls gisteren lijkt november met iets beters op de proppen te zullen komen. Van een Oostzee-depres- sie met kerndruk van tijdelijk on der 990 millibar in de buurt van Gdansk die langzaam een'west- noordwestelijke koers volgt en die Brest-Litovsk aan de Pools-Russi- sqhe grens donderdagmorgen 32 rr&n bracht, in Leba aan de Poolse Oostzeekust gisteren overdag 22 mm en in Ustka ten noorden van Gdansk 26 mm gaat weinig drei ging, voor ons uit. Wij blijven bin nen \het bereik van een hogedruk- uitloyier behorend bij een 1025 mb sterk maximum boven, ja u leest het goed. Noord-Scandinavië. Ook zijnj er luchtdrukstijgingen boven hetf continent. Daardoor zal het weer de komende dagen droog en rustig zijn met in het. binnenland 's bachts mist en lichte vorst. Dejelen had in de nacht van woens- da\q op donderdag al een voorproef mé t minus 4 gr. Celsius op ander halve meter hoogte. Het Azoren- hogedrukgebied is nu sterk afgeno- my.n met luchtdruk onder 1015 mb. Va ndaar dat de noordelijke circula tie in het Noordzeegebied sterk af- gf&wakt is. Weerrapporten van gisteravond 7 uur: Weer, max. neerslag, temp.: Amsterdam onbew. 9 0 De Bilt licht bew. 9 0.1 Deelen mist 5 0.2 Eelde licht bew. 8 3 Eindhoven mist 4 0 Den Helder licht bew. 9 0 Luchth. R'dam licht bew. 9 0 Twente zwaar bew. 4 3 Vlissingen regenbui 9 0.2 Zd. Limburg zwaar bew. 3 0 Aberdeen zwaar bew. 6 0 Athene weerlicht 22 4 Barcelona zwaar bew. 16 0 Berlijn regen 5 1 Bordeaux mist 9 4 Brussel onbew. 6 0 Frankfort half bew. 5 0.5 Genève half bew. 6 0.5 Helsinki motregen 7 2 Innsbrtick sneeuwbui 6 0.1 Kopenhagen regen 7 1 Lissabon onbew. 19 0 Locarno onbew 11 0 Luxemburg zwaar bew. 4 0.5 Londen zwaar bew 8 0 Madrid onbew. 14 0 Malaga onbew. 18 0 Mallorca zwaar bew 15 0 München half bew. 4 0 Nice zwaar bew. 13 2 Oslo zwaar bew. 6 0 Parijs licht bew. 9 0.4 Rome regen 13 3 Split onweer 12 2 Stockholm regen 7 8 Wenen half bew. 9 0 Zürich zwaar bew. 5 0.1 Casa Blanca onbew. 19 0 Las Palmas zwaar bew. 0 Tel Avlv onbew. 26 0 Tunis regenbui 18 0.2 HOOG WATER voor zalerdag 2 november Vlissingen: 2.5515.0G: HaringvUetslui- zen: 4.37—16.52: Rotterdam: 5 40—17.53; Schevenlngen 4 0816.24: IJmuldcn 4.42—16.58: Den Helder 9.01—21.18: Har- lingen 11.11—23.35; Delfzijl. 0 56—13 10 onder redactie van loessmil 'Mijn vrouw en ik zijn betden 73 jaar. heben beiden ons leven lang in ons groentenwinkeltje gestaan, hadden nooit vakantie, hadden nooit gevlogen; door uw stichting, beste Max, heeft u on ze oude dag iets gegeven, waaro ver wij nog jaren kunnen spre ken en gelukkig kunnen zijn.' Zulk soort brieven krijgt Max Tailleur geregeld van mensen, die door bemiddeling van de stichting Beter met Max, vaak voor het eerst van hun leven, met vakantie (naar Majorca konden. Dat kostte hun niets en eigenlijk kostte het niemand iets. 'want de reis- en verblijf kosten voor intussen al meer dan duizend mensen zijn betaald van het geld dat ingezamelde oude kleren opbrachten. 'Geef Max de zak' heet die aktie. die vandaag in Hillegom 'gevoerd wordt en al in allerlei grote en kleinere gemeenten is geweest of nog komt. Medewerkers van de stichting stoppen huis aan huis plastic 'Max-zakken' in de brie venbus. die later gevuld en wel uorden opgehaald. Van elke tienduizend kilo tweedehands kleding kunnen vier mensen met vakantie: minder draag- krachtigen, eenzamen, bejaarden en andere, vaak vergeten, groe pen. De sociale dienst van de gemeente zoekt uit wie van de inwoners het hardst aan zo'n vakantie toe zijn. De aktie gaat nog een hele tijd door. maar de stichting heeft intussen alweer een nieuw idee: de Sam-Sam-reis. Die reizen zijn bedoeld voor reuma- en psoria- sis-patiënten die over onvol doende geld beschikken om een uur in bijvoorbeeld Oostenrijk (voor reumapatiënten) of Israël (voor lijders aan de huidziekte psoriasis) te bekostigen. Een kuur in Israël, aan de Dode Zee. komt met de reis mee op wel 2500, een bedrag dat niet ie dereen zomaar op zak heeft. Voor zulke patiënten wil Sam- Sam de helft bekostigen, voorzo ver dat te betalen valt. Wat de fondsen van de stichting Beter met Max zijn niet onuitputtelijk en zouden zeker niet toereikend zijn om alle reuma- en psoria- sis-patiënten op reis te laten gaan. 'We kunnen natuurlijk niet iedereen helpen', zeggen ze op Max' kantoor, 'maar wel pro beren we zoveel mogelijk men sen van dienst te zijn'. Het is denkbaar dat mensen voor wie 2500 (of 1300 voor een reuma-kuur) veel te veel is. zelfs niet de helft kunnen op brengen. Komen zij helemaal Het zit er dik in, dat de politie er in een van de eerste nachten van november al met de nieuwe blaaspijpjes op uit trekt om her en der in het land nachtelijke automobilsten te laten blazen. Misschien zijn er zelfs de afgelo pen nacht al wat gemotoriseerde landgenoten in hun kladden ge pakt. Meer dan tachtig procent van de Nederlanders vindt dat best als de door het bureau Inter-View ondervraagde men sen tenminste helemaal eerlijk geweest zijn. Van die groep ver telde 66 procent de ondervragers de nieuwe blaaspijpjéswet erg goed te vinden; 17 procent vond zelfs dat de controle best nog wat strenger mag zijn. De rest was van mening dat het wel wat minder streng gekund had. Natuurlijk zijn er allerlei men sen met goede voornemens, want voor 27 procent van de mensen die wel eens Iets drinken en daarvoor ook wel eens in café of bar te vinden zijn, was het gisteren een soort oudejaars avond: zij hebben zich voorge nomen dat van vandaag af min der vaak te doen. Van de men sen die af en toe een glaasje in eigen of een anders huiselijke kring nuttigen alvorens ln de auto te stappen, wil ,zelfs 45 procent proberen zich te beheersen. Of die goede voornemens ook uitgevoerd wor den moet natuurlijk nog blijken. Volgens drs. M. de Hond die het onderzoek leidde, hangt dat sterk af van factoren als bij voorbeeld publiciteit of een al dan niet scherpe controle op de weg. Bovendien is de enquête alweer een week oud en wie vandaag of morgen echt met zijn/haar neus op het blaaspijp je wordt gedrukt, kan er dan best heel anders over denken. niet aan bod? 'We heben een richtlijn moeten stellen, maar daar valt wel over te praten. Als de financiële middelen het toe laten. zullen we ook die mensen proberen te helpen. Het is ook geen kwestie van: wie het eerst schrijft, is het eerst aan de beurt. Alle aanvragen worden van geval tot geval bekeken'. Mensen die aan reuma of psori asis lijden en denken roor een Sam-Sam-reis in aanmerking te komen, kunnen bij de stichting Beter met Max (postbus 5. Am sterdam) een verzoek indienen. Bij dat verzoek moet een verkla ring zitten van de behandelende arts. die daarin toestemming voor een kuur-reis geeft, plus een bewijs dat men zelf niet het volle reisbedrag kan betalen. De eerste Sam-Sam-reizigers zullen, zoals het er nu uitziet.' volgend voorjaar kunnen vertrekken. Deze helicopter heeft liet groot ste deel van zijn reddingsaktie achter de rug. Met een groot soort boodschappennet vol ver kleumde. hongerige schapen stijgt het juist op in de richting van de warme stal. De operatie wordt uitgevoerd in de Zwitserse Alpen, waar de grazende scha pen en hun bazen vroeger dan ooit onaangenaam werden ver rast door enorme sneeuwbuien. Het Zwitserse leger is meteen aan het werk gegaan om de honderden ingesloten dieren te redden. Ze maakten paden sneeuw-vrij, waarlangs de scha pen naar graziger weiden wer den gevoerd, droegen lammetjes naar beneden en lieten helicop ters aanrukken om die schapen die niet op deze manier wegge holpen konden worden, door de lucht naar veiliger oorden te vervoeren. Ook dichter bij huls zijn trou wens flinke pakken sneeuw ge- rallen: het Zwarte Woud zag er •en week geleden al sneeuwwit uit. Vooral als mavo-leraar ls het tegenwoordig moeilijk een keus te doen tussen de verschillende leraren-organisaties. Het Neder lands Genootschap van Leraren richtte zich vroeger alleen op leraren bij havoscholen, athenea en gymnasia. Maar tegenwoordig mogen ook mavo-leraren lid zijn. Het NGL doet verwoede po gingen die mavo-leraren erbij te krijgen. Onlangs bijvoorbeeld door een circulaire aan alle ma vo-leraren. Maar hoe komt het NGL aan die adressen? Heel gemakkelijk: van de uitgeferij Wolters-Noordhoff die alle adressen van mavo-lera ren in de kaartenbak (als je een computer zo oneerbiedig mag aanduiden) heeft. De Protestantse Christelijke Bond van Onderwijzend Perso neel (PCBO) ip daar erg boos om geworden en heeft Wolters geschreven dat hier sprake is van misbruik van adressen. Di recteuren van mavöïcholen stel len die adressen alleen aan uit gevers beschikbaar voor het ver strekken van Informatie over leermiddelen. Per kerende post heeft Wolters- Noordhoff terug geschreven. De firma biedt verontschuldigingen aan voor de terecht ontstane ergernis. 'Afgezien daarvan, heb je het niet slecht gedaan. Simpkins.' 85t

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7