Bevrijden van gijzelaars was 'n zaak van minuten Pater meteen wéér naar de gevangenis Van Agt boos over rol journalisten in gijzelingszaak MEUW Remia dieet halvarine met60-65% m,av. De kerkzaal na de 'slag' Van Agt: Beleid in gevangenissen niet essentieel gewijzigd Rijn blijft zout: Fransen lozen door Aanval mariniers bij verrassing 'Vleesverbruik omlaag door extra heffing' ANWB wijzigt afspraak voor keuringen bij VW Bezwaar tegen afluisteren portofoons veilig zitten in een solide compartiment, dankzij DAF's kooiconstructie gebouwduitveüigheid 'Nog wat regelen en de jongens in hun cellen bezoeken' Zes jaar voor dodelijk schot bij roofoverval Lactose vrij Voor zijn hart en haar lijn. TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3-K5 'Ik heb er wat levertraan in gedaan. Dat spaart u weer olie.' Van een verslaggever DEN HAAG Aalmoezenier Pater A. de Bot, die gisternacht na een gijzeling van bijna 105 uur bevrijd werd, ging gistermiddag voor een poosje terug naar de ge vangenis. 'Ik moet nog wat gaan regelen en ik wil de jongens toch in hun cellen gaan bezoeken. Vooral met de beide Nederlanders heb ik al lang goede relaties', zei pater De Bot gistermorgen. Hoewel hij er vermoeid uit zag sprak uit zijn manier van doen toch ook opluch ting. 'Ik voel dat ik bevrijd ben en dat het over is'. Pa ter De Bot vertelde dat de vijftien gijzelaars bij de aanval van de mariniers op hun matrassen bleven lig gen. De pater lag vlak bij de deur en zocht met zijn hoofd dekking. "De aanval gebeurde onder oorverdo vend lawaai cn moet heel kort geweest zijn'. Volgens hem was de Pales tijn Noeri zondagmiddag al rijp voor overgave. De vol gende middag was toch nog een ernstige situatie ont staan toen Tamimah in een nieuw gesprek zijn landge noot vroeg geen criminele dingen meer te doen en met de gijzeling op te houden. 'Op dat moment was Noeri in feite buiten gevecht ge steld', vertelde de pater, die zelf nog het slachtoffer dreigde te worden van Noe- ri's woede-uitbarsting daar na: Noeri dreigde de pater als eerste te zullen elimine ren. "De bewaarder Klooster man protesteerde daar hef tig tegen en wilde mijn plaats inneen. Noeri someer de ons toen allemaal met de handen omhoog tegen de muur te gaan staan, maar dat was snel voorbij'. Dvier gedetineerden (die over twee pistolen en twee dolken beschikten) gedroe gen zich 's nachts vaak ru moerig en speels, want ze sliepen vaak overdag. De Al gerijn Koudache is volgens de pater een 'nietszeggende figuur'. 'Daan Denie heeft een erg goede rol gespeeld. Hij was voor alles te vinden. Jan Brouwers is wat harder in zijn optreden maar even min echt gevaarlijk', zegt de pater. 'Tweemaal kans' Naar zijn mening hebben de gedetineerden tweemaal de kans gehad de gijzelaars dood te schieten. "Maandag - Pater De Bot vond gisteren by zyn thuiskomst een boeket bloemen. Het bleek afkomstig te ztfn van het koor, dat vrywel in zijn geheel met hem gegijzeld ge weest is. middag en in de nacht van woensdag op donderdag. Maandag bleek Noeri hiertoe niet in staat, maar &ls hij het gewild had zouden an deren van het viertal hem zeker verhinderd hebben het te doen. Vannacht was er tijd genoeg voor iets derge lijks. maar de paniek was te groot'. In het begin van de gijze lingszaak werd er wel ge vreesd voor slachtoffers on der de gijzelaars, maar naarmate de tijd verstreek groeide de hoop. De gijze laars hebben zich volgens de pater tot het laatste ogen blik erg goed gehouden. De beide vrouwen waren na tuurlijk zenuwachtig en de hartpatiënt Van Limbergen stond een keer op het punt een hartinfarct te krijgen. 'Af en toe kreeg iemand een kleine inzinking, maar voor de rest hield iedereen zich goed'. Vai een verslaggever DSN HAAG Er zullen geen essentiële veranderingen komen in het beleid in de gevangenissen, pit heeft minister Van Agt meegedeeld na afloop van de verrassingsaanval op de kerkzaal van de icheveningse strafgevangenis, waarbij de vier overvallers, Noeri, Denie, Brouwers en Koudache, overrompeld konden worden en alle gijzelaars ongedeerd bleven. Drs. P. Allewijn, directeur van het gevangeniswezen, heeft hierbij aangetekend dat het naar zijn mening uitgesloten is een waterdicht systeem te vinden om wapens buiten de gevangenissen te houden. Om kwart voor vier gistermorgen werd het sein gegeven voor de ain- val door ongeveer dertig man van de Bijzondere Bijstandseenheid van het korps mariniers. Tien minuten later stormden de marinieis de kerkzaal binnen en binnen vijftien minuten was de actie achter de rug. De gijzeling had toen in to taal 106 uur geduurd, zes uur langer dan die in de Franse ambassade zes weken geleden. Even na vijf uur konden veertien uitgelaten zwaai ende gijzelaars in een busje naar het Haagse hoofdbureau van politie worden gereden, waar een aantal van hen later door familieleden werd opgehaald. Eén gegijzelde werd In een ambulance naar een ziekenhuis gebracht. Hoewel de leider van de eenheid, majoor R. Spiekerman van Weeze- lenburg, en zijn chef overste M. J. Wolters geen mededelingen wilcjen doen over de bij de aanval gevolgde taktlek valt uit de toestand, waarin de kerkzaal gisteren is aangetrof fen, af te leiden dat de twee toegangsdeuren zijn opengebrand met eenthermische lans. Dit nam ongeveer zes seconden in beslag en daarom werden voor de zekerheid via stukgeschoten ruitjes ook gra naten met een bedwelmend gas naar binnen gegooid. Na het open- branden van de deuren stichtten de mariniers verwarring onder de overvallers door in het plafond te schieten en te schreeuwen. Volgens majoor Spiekerman is de overrom peling volkomen geweest. 'De ver rassing was compleet. Toen ik de kerkzaal binnen kwam stonden de vier terroristen al met hun handen omhoog'. Sommige van de gijze laars lagen toen nog gewoon op de grond, anderen zaten half overeind. De Algerijn probeerde zich in de verwarring nog tussen de gijzelaars te verstoppen: Daan Denie. die een wapen in de hand had gooide dit meteen weg en stak toen hij de van kogelvrije vesten en Uzi-ma chinepistolen voorziene mariniers zag de handen in de lucht. Hierop werden de vier ontdaan van de twee pistolen en de enkele stilet to's, die zij bij zich droegen. Ze zijn Van een verslaggever COLMAR We blijven veel langer met het te hoge zoutgehalte van de Rijn zitten dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Er zijn hachelijke 'technische moeilijkheden' gerezen met de opslag van zout van de Franse kalimijnen. Men werpt het zout zoals bekend eenvoudig in de Rijn en men gaat daar nu zeker een jaar langer mee door dan eerst in de bedoeling lag. Dat is gebleken tijdens het overleg van de internationale Rijncommissie in het Franse plaatsje Colmar. Over de datum van het topoverleg over de Rijn kon men het niet eens worden. Vorig jaar hebben de ministers in Bonn bepaald dat per 1 januari 1975 het lozen van zout zou ophou den. Die datum is nu de mist in. De Nederlandse delegatie noemde dit bijzonder betreurenswaardig en ontmoedigend. ADVERTENTIE •n METZLER- bril: ieders oogmerk! onmiddellijk opgesloten in vier aparte cellen van het gevangenis complex. Uitgesteld Hoofdcommissaris dr. C. N. Peijster van de Haagse politie vertelde gis termorgen dat men aanvankelijk in de nacht van dinsdag op woensdag een verrassingsaanval had willen ondernemen, maar die poging werd afgebroken. Het binnenkomen ver oorzaakte namelijk te veel moei lijkheden en daardoor was het ver rassingselement niet groot genoeg meer. Procureur-generaal baron Van der Feltz voegde hier nog aan toe dat op deze manier het leven van de gijzelaars te groot gevaar zou hebben gelopen. Minister Van Agt verklaarde dat de samenwer king van Noeri. Koudache, Denie en Brouwers duidde op een, moge lijk zelfs zorgvuldige voorbereiding, van de gijzelingsactie. Aan de an dere kant viel moeilijk af te leiden wat de doelstellingen waren, gezien het heterogene karakter van de groep. Het leek van groot belang om hereniging van de vliegtukgka- pers Noeri en Tamimah te voorko men. Met Tamimah, die in tegen stelling tot voorgaande dagen, woensdagavond vlak voor de ont knoping, korte tijd bereid is ge weest om zich in de kerkzaal bij Noeri te voegen, zou de groep een bekwame leider hebben gekregen en in de tweede plaats zou een situatie zijn ontstaan, die Palestijn se terreurorganisaties zou hebben kunnen prikkelen tot het onderne men van acties van buiten af om aan de eisen van de groep kracht bij te zetten. Dit alles leidde tot de conclusie, aldus de minister, dat de contacten met de overvallers ont moedigend zouden moeten zijn en gericht op een splitsing van de groep. Desnoods doden Een vrije aftocht met een vliegtuig, zoals door de overvallers was geëist, was al bij voorbaat afgewezen, om dat de situatie onvergelijkbaar was met die in de Franse ambassade. Een land dat bereid zou zijn het gemengde gezelschap te ontvangen was, leek ons onvindbaar, aldus mr. Van Agt. Hij vertelde dat gaande weg de kans zwakker scheen te worden dat door voortdurend on derhandelen een onbloedig eind aan de gijzeling zou kunnen wor den gemaakt en zo ontstond de overtuiging dat rekken tot een dra ma in de kerkzaal zou kunnen lei den. De mariniers hebben bij de actie toestemming gekregen om te doden, als dit het leven van de gijzelaars zou kunnen redden. Geen heldenrol Staatssecretaris mr. Glastra van Loon was zeer terughoudend over hetgeen Justitie voor heeft met Ta mimah. HIJ is van mening dat deze geenszins een 'heldenrol' heeft ge speeld. In de hele affaire is op hem geen enkele druk uitgeoefend, aldus mr. Glastra van Loon. daarbij bijge vallen door mr. Van der Feltz. De procureur-generaal zei de in druk te hebben dat Noeri steeds de leider en initiatiefnemer van de actie ls geweest en dat hij Daan Denie en Jan Brouwers, die hij beschouwde als Nederlandse vrij heidsstrijders, gevraagd heeft met hem mee te doen. De rol van Kou dache. die zich de gehele affaire op de achtergrond heeft gehouden, is de justitie nog onduidelijk. Naast de ontknoping van gister morgen is het meest kritieke ogen blik in de affaire maandagmiddag geweest, toen de overvallers dreig den elk uur één gijzelaar dood te schieten. Enigen van de ongeveer dertig mariniers, die gisternacht aan de actie deelnamen, voor de Scheveningse gevangenis. Progressieve partijen: DEN HAAG PvdA, D'66 en PPR vinden dat een extra heffing op vlees overwogen moet worden om het vleesgebruik omlaag te bren gen. De progressieve partijen vin den het onjuist dat plantaardige eiwitrijke produkten die in de ont wikkelingslanden als voedsel kun nen dienen in de rijke landen als veevoerder gebruikt worden. De aanbeveling voor de vleeshef fing staat in het rapport 'Rood doet leven', dat de drie partijen hebben opgesteld om het beleid van Neder land op de komende wereldvoedsel- conferentie in Rome die op 5 no vember begint, te beïnvloeden. Het rapport is gisteren overhandigd aan minister Pronk en minister Van der Stee. Drs. Pronk was het ermee eens dat het gebruik van goede plantaardige produkten voor vee voeder beperkt moet worden, maar hij had zijn twijfel of dat nu via een extra heffing moet gebeuren. Het rapport gaat in op de dreigen de en alheersende hongersnood in tal van arme landen. Drs. Pronk wees erop dat de recente stijging van voedsel en energieprijzen voor de ontwikkelingslanden een zaak van leven en dood betekent, terwijl het voor rijke landen niet meer dan een deuk in het economische leven oplevert. Drs. Pronk onder streepte dat vooral het beleid van de EEG belangrijk is bij de oplossing van de voedselproblemen. 'Er is in de economische gemeenschap al een hard gevecht aan de gang om extra geld voor noodhulp en voed selhulp uit te trekken. Een aantal EEG-landen wenst helemaal geen of te weinig geld ter beschikking te stellen en dat maakt de zaak niet gemakkelijker', aldus drs. Pronk. Van onze automedewerker DEN HAAG De ANWB heeft de vorig jaar februari met VW-impor- teur Pon's Automobielhandel B.V. om alle met Pon's 'V-garantie 'ver kochte auto's te keuren niet ver lengd. In plaats hiervan keurt de ANWB voortaan alleen nog voor VW-dealers, zoals ook voor andere garagebedrijven wordt gekeurd. Van de bijna tweehonderd bedrijven, waarvoor de ANWB alle gegaran deerde tweedehands auto's keurt, behoort veertig procent tot de VW- organisatie. De kerkzaal van de Scheveningse gevangenis, kort nadat de suc cesvolle actie van de mariniers een eind maakte aan de gijzeling. Links de tafel waarachter gevangenisaalmoezenier De Bot stond te preken toen de gijzelingsactie plotseling begonnen werd. De zaal stond, toen de foto hierboven genomen werd, nog vol drankflesjes en andere 'gebruiksvoorwerpen' van de afgelopen 105 uur. Foto hiernaast een Mariabeeld, dat bij de actie gesneuveld is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van Agt heeft zich in een nachtelijke persconferentie na afloop van het gijzelingsdrama in de Scheve ningse gevangenis nogal fel uitgelaten over de rol die door de publiciteitsmedia is gespeeld. De minister zei dat de manier waar op de gijzelingsaffaire verslagen is 'niet de bewondering van de regering heeft'. f Ondanks het feit dat hij begrip had voor de wijze waarop de verslagge vers, fotografen en cameralieden hun werk hebben moeten doen, had hij toch ernstige bezwaren tegen de berichtgeving. Hij doelde daarmee onder anderen op het verspreiden van berichten die gebaseerd zouden zijn op geruchten en berichten. (ADVERTENTIE) waarvan de herkomst niet gecon troleerd zou zijn. De bewindsman zei 'aanzienlijke bezwaren' te hebben tegen het af luisteren van gesprekken die via de portofoon werden gevoerd. Hij vond dat daardoor niet alleen de moge lijkheden van de onderhandelaars werden verkleind, maar ook dat iedereen op de hoogte werd gesteld van de gesprekken. Bovendien was hij zeer ontstemd over de mededelingen die op een gegeven moment zijn verspreid, als zouden de gevangenen hebben ge dreigd 'gegijzelden neer te schieten en van de trappen te gooien'. Mi nister Van Agt: 'U moet wel even bedenken wat het horen van zo'n bericht voor de familie betekent van de mensen die daar binnen zit ten'. Uit de kritiek van de minister bleek eens te meer dat de gang van zaken bij deze gijzeling geheel an ders was dan bij de actie in de Franse ambassade. Niet alleen viel daar niets af te luisteren, omdat de gesprekken via de telefoon gingen. Maar ook de aanwezige Journalisten bleken zich na de vorige gijzeling aanzienlijk beter teh ebben voorbe reid. Moest men het bij de vorige gijze ling vooral doen met de van mond tot mond gaande berichten, nu bleek het voorplein van de gevan genis omgetoverd in een gigantisch elektronisch afluisterbolwerk. Tien tallen auto's met mobilofoon, poli- tie-radio's, afluisterapparatuur en andere technische snufjes stonden de persvertegenwoordigers te n dienste. Dat de portofoongesprek- ken werden afgeluisterd doet dan ook niet zo vreemd aan. Tegen het afluisteren zelf valt niets te doen. Er is geen wet die mensen verbiedt naar de in de ether gezon den signalen te luisteren. Van een verslaggever BREDA De hoofddaders van de roofoverval op een geldtransport in Breda, waarbij de 56-jarige bijrijder J. Busschots uit Essen (België) werd gedood, zijn gisteren door de Bredase rechtbank elk tot zes jaar gevangenis met aftrek van voorar rest veroordeeld. Het zijn de 21- jarige J. H., die de dodelijke scho ten loste, en de eveneens 21-jarige J. S., die met een revolver was bewapend, beiden uit Breda. De 20-jarlge N. T. uit Breda, die ook bewapend was. en mede de overval had beraamd, kreeg vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De 20-jarige P. P. uit Vught, chauffeur van de auto van de daders, werd wegens medeplichtigheid veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Al deze straffen waren conform de door de officier van justitie gestelde eisen. De 26-jarige H. H. uit Breda, die met zijn auto het verkeer had moe ten ophouden om de vlucht te ver gemakkelijken. kreeg een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. De eis tegen hem was ook drie jaar geweest. Maar omdat zijn aandeel in het complot gering was geweest, had de rechtbank hem minder zwaar gestraft. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5