Werkloosheid gedoogt geen lapmiddelen Aandeelhouders HAL akkoord met verkoop van transportdivisie Hypotheekrente neigt tot dalen Werkgevers in metaal: weinig rooskleurig '75 Bezig bedrijf Kopiëren op gewoon papier is een pure Veenman-aangelegenheid aan het worden. F Meenman Mexico neemt kopermijn over Ford en General Motors bezuinigen Voor computer-gebruikers de Veenman Repro met pinfeed. Verkleint output tot standaard A4~kopieën. Explosie bij Shell Venezuela Overheidscommissie: bewaar effecten in centraal instituut Massa-kopiëren? Doet de Veenman Repro. Forse aantallen. Fors tempo. Op gewoon papier. l/sBiimsn ^°tter^^ k* Meenman Pan-Am krijgt 125 miljoen dollar DOW JONES INDEX «gn* Voedingsbonden boos over plan Wessanen met bakkerij Bako Forse stijging in New York TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 NOVEMBER 1974 FINANCIEN/ECONOMIE T17-K21 AKZO-topman: winst bedrijfsleven onvoldoende GRONINGEN De zorgwekkende ontwikkeling van de werkloosheid gedoogt geen lapmiddelen. De oplossing voor deze problemen kan niet liggen in tijdelijke tewerkstelling, in het kunstmatig in le ven houden van slecht renderende bedrijven en in het dwingen van ondernemingen investeringen te plegen, die commercieel niet worden gerechtvaardigd. Noch de overheid, noch de vakbonden kun nen de internationale concurrentie en de internationale arbeidsverdeling buiten spel zetten. Alleen gezonde en goed renderende bedrijven in Nederland kunnen een waarborg geven voor voldoende werkgelegenheid en voor voldoende continuïteit en bestaanszekerheid. Dit zei de heer G. Kraijenhoff, voorzitter van de raad van bestuur van Akzo in een voordracht over 'Het ondernemingsklimaat in Ne derland' gehouden voor de Com merciële Club in Groningen. De heer Kraijenhoff wees erop. dat aan het gunstige ondernemingskli maat in ons land een einde is gekomen. De rentabiliteit van het Nederlandse bedrijvsleven is ontoe reikend en over het sociaal-politie ke klimaat rijzen gerede twijfels, die uitmonden in zorgen over de werkloosheid. Hij meende dat een integraal industriebeleid met een forum voor overleg tussen alle be trokkenen over de betekenis van de ondernemingen voor een moderne samenleving zou kunnen bijdragen tot een noodzakelijke klimaatsver betering. Topzwaar In zijn toespraak wees de heer Kraijenhoff erop dat lonen en ar- beidsproduktiviteit van primaire betekenis zijn voor de positie van ons land in de internationale con currentieverhoudingen. Hij consta teerde, dat in vergelijking met onze concurrenten in het buitenland de belastingdruk en de sociale lasten bij ons topzwaar zijn geworden. Concluderend zei hij, dat er alle reden is om de alarmbel te druk ken. Dieper ingaande op het rentabili- téitsprobleem merkte' de heer Kraijenhoff op. dat gelet op het irjterestniveau èn de buitensporige iilflatie de rentabiliteit over het eigen vermogen bij het Nederlands bedrijfsleven onvoldoende is en on gunstig afsteekt bij de Europese bedrijven. Voor de doorsnee onder neming in ons land is de winst onvoldoende om zaken te blijven doen op minstens hetzelfde niveau zonder een verdere aantasting van de vermogensstructuur. Sprekende over het sociaal-politiek klimaat zei de heer Kraijenhoff. dat een stuk flexibiliteit in de bedrij ven verdwijnt door het voorge schreven overleg en het toenemend aantal normen, waaraan moet wor den voldaan. 'Wij moeten oppassen, dat in ons land deze zaken niet worden overtrokken en het buiten land met investeringsbeslissingen ons voor is.' (ADVERTENTIE) *a M<fcr*cmln{ ng Bühmuira-Ttacrode nv. Veenman, antw.nr. 1037, Rotterdam «otterdam 010-1349 80 Amsterdam 020 -.24 85 65 Eindhoven 040-44 58 75 Zwolle 05200-37833 Toewijzing lening Maasvlakte AMSTERDAM Op de 11 pet. 10- jarige obligatielening van 75 min. ten laste van Maasvlakte Olie Ter minal CV, waarop woensdag de in schrijving openstond, is voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat de toewijzing gering zal zijn. MEXICO STAD De Mexicaanse regering heeft voor 54 miljoen peso (ruim 23 miljoen gulden) de win ningsrechten overgenomen van de koperreserves in La Verde in het noorden van Mexico. De concessie was tot nu toe in Boliviaanse han den. Voor de ontginning van de reserves is een maatschappij opgericht met een aandelenkapitaal van 1,2 mil joen peso (ruim twee miljoen gul den). Daarvan bezit de Mexicaanse regering 26 procent, de Canadese Lytton Compay 48 procent en par ticuliere Mexicaanse investeerders de rest. Lytton Company is een gezamenlijke onderneming van Anglo-American Corporation of Ca nada en Hudson Bay. Het is de tweede keer deze maand dat de Mexicaanse regering een ko permijn heeft overgenomen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes de officiële slotkoers van de- zelf de dag). AKZO (38.50), Hoogovens (54.50), Kon. Olie 66.80-67.20 gl (67.00). 72.20-7 (40.50). Gelijk interim Viba DEN HAAG Vereenigde Inge- nieursbureaux Viba NV zal over 1974 een onveranderd interimdivi dend van 8 pet. uitkeren. Kleinere winst voor Philips-Italië MILAAN De Italiaanse tak van het Philips-concern, heeft in het jaar per 30 juni 1974 een winst behaald van 481 miljoen lire (on geveer 1,9 miljoen gulden) vergele ken met een winst van 643 miljoen lire (ca. 2,6 miljoen gulden) in het voorgaande jaar. De omzet bedroeg 199,6 miljard lire (ruim 798 miljoen gulden) tegen een jaar eerder 158.2 miljard lire (633 miljoen gulden). DETROIT Ford Motor heeft een programma opgesteld om over de gehele wereld de kosten te drukken. Doel is verbetering te brengen in de slechte winstpositie. Het Ameri kaanse autoconcern verstrekte be halve deze algemene mededeling geen aanvullende gegevens. General Motors Corporation heeft eveneens een kostenbeperkend pro gramma in studie. GM-president Estes zei op een persconferentie dat gezien de daling van omzet en winst al het mogelijke moet worden gedaan om de winstmarge van de afgelopen vijf jaar te herstellen. Hij kon niet zeggen wat er precies zal gebeuren omdat de bezuinigings plannen nog geen definitieve vorm hebben. (ADVERTENTIE) Het getuigt van naïviteit Indien men slecht renderende bedrijven door afroming van winsten zou wil len helpen. Met financiële hulp verandert men structureel niets. Het heeft er meer de schijn van dat de vakbondsleiders charitas willen bedrijven met andermans geld.' CARACAS (AFP) Gisteren heeft zich in de haven van de Shell (Puerto Miranda) te Maracaibo in het westen van Venezuela, een ont ploffing voorgedaan. Van de zijde van de politie is mee gedeeld, -dat de schade geraamd' wordt op verscheidene miljoenen gul dens. De explosie wordt geweten aan een slecht functionerende vei ligheidsklep. G. Kraijenhoff alarmbel Twijfels rezen er bij hem over een zekere antigroei-mentaliteit. Ook waarschuwde hij tegen de illusies van een soort overheidsreligie, waarbij alle heil van de overheid wordt verwacht. Deze overheidsreli gie heeft meer te maken met machtsambities dan met welvaart voor allen, zo merkte hij op. Als andere aspecten, die een negatieve rol in het investeringsklimaat spe len. noemde de heer Kraijenhoff het radicalisme (het verabsoluteren van bepaalde eisen) en hqt Robin son Crusoë willen spelen. 'Neder land is echter geen geïsoleerd ei land.' Met betrekking tot de twijfel bij de vakbeweging of een verbetering van de winst en het rendement in ondernemingen wel zal leiden tot investeringen, die de werkgelegen heid uitbreiden, vroeg hij zich af of de vakbonden en de overheid vin den dat zij over de nodige ervaring beschikken om mede te beslissen over de investeringen. Het afromen van de zgn. excessieve winsten noemde de heer Kraijen hoff 'een ander fabeltje. Het door snee-bedrijf in Nederland,' zo zei hij, 'is onvoldoend winstgevend.' Een voortgaande uitholling van het Nederlandse bedrijfsleven zal een catastrofale uitwerking hebben op de werkgelegenheid in ons land. DEN HAAG De Commissie giraal effectenverkeer vindt dat er een centraal instituut moet komen voor het bewaren van effecten en het verzorgen van het giraal effecten verkeer. De commissie, die in 1970 door de minister van justitie is ingesteld, wil dat in het nieuwe systeem effecten van dezelfde soort (bijv. alle aandelen in een bepaalde NV) onderling verwisselbaar zijn. De cliënt heeft dan ook geen recht op teruggave van effecten met de zelfde nummers, maar alleen van dezelfde soort en dezelfde hoeveel heid. De commissie stelt voor haar plan te gieten in een wettelijke regeling, die de belangen van de effectenbe zitters beter beschermt. De cliënt zou geen eigenaar meer zijn van effecten met bepaalde nummers en daarom zou er een soort 'mede- eigendomsconstructie' moeten wor den geschapen. Dit houdt in. dat de cliënt, die zijn effecten bij het instituut in bewaring geeft, mede eigenaar wordt van alle effecten van hetzelfde soort, die het insti tuut in bewaring.heeft. Het aandeel van de cliënt is evenredig met de hoeveelheid stukken, die hij heeft ingebracht. Bij verlies is het risico gespreid over alle mede-eigenaren. Volgens de commissie moet deelne ming aan het giraal effectenverkeer geschieden op basis van vrijwillig heid. Een nieuw bewaarstelsel werd nodig geacht, omdat de oude be waarmethode (op nummer) teveel administratieve rompslomp met zich bracht. ROTTERDAM Het feit dat de transportdivisie van de Holland Amerika Lijn voor dit jaar een nettowinst verwacht van ongeveer elf miljoen gulden, zoals de voorzitter van de raad van bestuur prof. dr. C. F. Karsten gisteren tijdens de buitengewone aandeelhoudersvergadering meedeelde, heeft er voor gezorgd dat de vergadering zelf een uiterst rumoerig karakter droeg. De ruim honderd aan wezige aandeelhouders konden zich maar moeilijk voorstellen dat juist deze winstgevende tak van de HAL verkocht moest worden aan de Zweedse Broström-groep. Temeer omdat de transportdivisie juist enkele verliesgevende jaren achter de rug Heeft. Ondanks de soms ongemeen felle kritiek stem de de meerderheid van de aandeelhouders voor verkoop. Sommige spaartarieve n verlaagd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De rente heeft duidelijk de neiging te dalen. De meeste banken en spaarbanken hebben enkele spaartarieven ver laagd en hier en daar is ook de hypotheekbankrente iets naar be neden gegaan. Oorzaak is de ontwikkeling op de kapitaalmarkt. Vorige week gingen de obligatiekoersen al stijgen, wat betekent dat de beleggers meer geld over hebben voor obligaties van een bepaald rentetype. Woensdag ging de afgifteprijs voor pand brieven Scheepshypotheekbank Nederland voor de tweede maal in enkele dagen omhoog. Met de hele transactie is een be drag van ongeveer 240 miljoen gul den gemoeid. Broström brengt de zojuist verworven divisie binnen de groep als nieuwe Nederlandse on derneming onder de naam Inco- trans. In de positie van de 2.400 werknemers komt, volgens een me dedeling van het Zweedse bedrijf, geen verandering. Ook zullen de schepen onder Nederlandse vlag blijven varen. Het hoofdkantoor van Incotrans komt in Rotterdam. In een uitvoerig betoog ging de heer Karsten in op de kritiek die van de zijde van de Stichting voor Sociaal Aandeelhouderschap was geuit op de voorgenomen verkoop per 1 januari 1975 van deze divisie. Dit jaar zal voor de tran sportdivisie het meest gunstige jaar worden, aldus de heer Karsten, die overigens de door de Stichting ge noemde winstbedragen van vijftig tot zestig miljoen gulden naar het rijk der fabelen verwees. Volgens de heer Karsten kan dit jaar op elf miljoen gulden nettowinst gere kend worden die voor een deel toe te schrijven is aan de plotseling veranderde situatie in deze bedrijfs tak. De voorzitter van de raad van be stuur wees er tijdens zijn toespraak met nadruk op dat de verkoop noodzakelijk is omdat zeer grote investeringen nodig zullen zijn om deze tak op peil te kunnen houden: investeringen waaraan het de HAL ontbreekt. De verkoop is' verder no dig om de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen een niet on belangrijke injectie ten goede te geven, aldus de heer Karsten. Kritiek Namens de Stichting-, voor Sociaal Aandeelhouderschap leverde mr. Beelaerts van Blokland scherpe kri tiek op de op handen zijnde ver koop. Volgens hem was de transac tie niet nodig juist vanwege de verwachte winst. Het ongenoegen van de Stichting richtte zich met name op het feit dat de aandeel houders te weinig inzicht zouden hebben kunnen krijgen in de ach tergronden die tot het verkoop- voorstel hebben geleid. Over de door de stichting genoem-, de winstbedragen van vijftig tot zestig miljoen merkte de heer Beel aerts op dat deze cijfers gebaseerd zijn op de summiere gegevens die de Stichting van de HAL heeft kunnen losbranden. De kritiek mondde uit in een motie waarin om uitstel van de beslissing werd gevraagd. Bij zitten en opstaan werd deze mntie verworpen. Tijdens de na de aandeelhouders vergadering gegeven toelichting bevestigde de heer K. van Sydow, algemeen directeur van een van de ondernemingen van de Broström- groep het vermoeden dat de ver koop uiterlijk oktober rond zou moeten zijn. Volgens de heer Van Sydow zou uitstel van de beslissing (ADVERTENTIE) De Algemene Bank Nederland, de AMRO-Bank en de Nederlandsche Middenstandsbank hebben hun rente verlaagd voor enkele spaar- vormen op lange termijn. Rekenin gen met een vastgestelde looptijd van vijf of zes jaar geven voortaan 10 pet. rente tegen tot nu toe 11 pet, een vaste looptijd van vier jaar geeft 9 pet (was 10) en één van drie jaar 8 pet (was 9). Dit geldt alleen voor spaarders, die vanaf dit moment een rekening met vaste looptijd nemen; iemand die vorige week zijn geld voor vijf jaar vast legde, is uiteraard tot het einde van deze periode verzekerd van 11 pet. Naast de rekeningen met vaste looptijd zijn nog enkele andere ta rieven verlaagd, maar spaarvormen met een opzegtermijn (3 maanden, 6 maanden, een jaar of twee jaar behouden hun oude rentepercenta ge. Dat is ook het geval met spaar boekjes of rekeningen, waarvan on middellijk het gehele bedrag kan worden opgenomen. Deze geven nog steeds 5 procent. ligt de vraag naar hypotheken nog steeds boven die van vorig jaar. Een rem op een renteverlaging kan soms ook zijn, aldus mr. Voute, dat een instelling niet voldoende geld kan aantrekken om de hypotheek- vraag van het publiek te honoreren. Veenman, antw.nr. 1037. Rotterdam Rotterdam 010-13 49 80 - Amsterdam 020-24 85 65 •Tetterode nr Eindhoven 040-44 58 75 -T r\c\r\r\ nio O O Zwolle 05200-378 33 Lager ma m3tmma% *n Bühnmna-Ttutzode m. Veenman, antw.nr. 1037. Rotterdam Rotterdam 010 -13 49 80 Amsterdam 020-24 85 65 Eindhoven 040-44 58 75 Zwolle 05200-37833 Enkele instellingen hebben de hypotheekrente verlaagd, als eerste het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, dat terugging van 12.2 naar 11.8 procent. De Spaarbank te Rotterdam en de aangesloten spaarbanken in Gouda, Delft en Maassluis hebben het tarief voor particuliere woningen verlaagd van 11% tot 11% procent. Directeur Oberman verklaarde, dat de spaar bank als instelling zonder winst oogmerk de hypotheekrente lager heeft gemaakt zodra de verhoudin gen op de kapitaalmarkt het toelie ten. Deze haast is afwezig bij de wijziging van de spaarbanktarieven. Men wil die in Rotterdam zo lang mogelijk op het huidige peil hou den. De Algemene Bank Nederland ziet een mogelijke verlaging van de hypotheek rente nog even aan en ook de AMRO-Bank. houdt de hui dige tarieven voorlopig onveranderd. Westland-Utrecht De Westland-Utrecht Hypotheek bank heeft nog geen beslissing ge nomen, maar zal zich zeer binnen kort over de rente beraden. Divisie - directeur mr. J. R. Voute zei desge vraagd, dat de hypotheekrente niet alleen een zaak is van de ontwik kelingen op de kapitaalmarkt. Ook de vraag naar hypotheken door het publiek speelt een rol. Het is moge lijk, dat wanneer de belangstelling gelijk blijft, er voor de hypotheek bank geen aanleiding is de rente te verlagen. Bij de Westland-Utrecht NEW YORK Pan-American World Airways krijgt van 36 Ameri kaanse banken een krediet van 125 miljoen dollar. De luchtvaartmaat schappij heeft dit bekendgemaakt. Het kredietbedrag wordt gegaran deerd door middel van een hypo theek op vijftien van Pan-Am's straalverkeersvliegtuigen van het ype Boelng-707 plus het aandelen kapitaal van Intercontinental Ho tels Corporation, een volledige dochtermaatschappij van Pan-Am. Inmiddels is 30 miljoen dollar van het kredietbedrag opgenomen. De schuldenpositie onder de nieuwe leenovereenkomst zal in maart 1975 zijn opgelopen tot 125 miljoen dol lar. Alle geleende gelden moeten op 30 september 1975 zijn terugbe taald. Produktiegroei kleiner dan de laatste jaren Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De werkgevers in de metaal verwachten een weinig rooskleurig 1975. De produktie groei zal waarschijnlijk beneden de drie procent blijven en dat is ongeveer de helft van de groei, die deze bedrijfstak de laatste jaren te zien heeft gegeven. 'In deze omstandigheden vooral nu ook de werkloosheid hand over hand toeneemt, begrijpen wij niet waarom de overheid de economie uitsluitend probeert te stimuleren door de particuliere consumptie te bevorderen. Waarom zoekt zij het niet ook in het werkelijk stimule ren van de investeringen', zo vroeg de voorzitter van de Vereniging voor de metaal- en elektrotechni sche industrie, FME, de heer A. Prins zich gisteren af op de leden vergadering van zijn organisatie in Utrecht. Zolang niet het tegendeel is aange toond, gaan de metaalwerkgevers ervan uit dat investeringen de werkgelegenheid zoal niet vergro ten, dan toch in ieder geval op peil houden. Dat geldt niet alleen voor breedte- maar ook voor diepte-In vesteringen', aldus de heer Prins. De te verwachten terugval in de produktiegroei zal volgens hem ge volgen moeten hebben voor het prijsbeleid. In ieder geval zal het uitgangspunt van het prijsbeleid: geen aantasting van het rendement door loonkostenstijgingen naar zijn mening moeten worden hersteld. Oorzaken Als oorzaken van de onzekere voor uitzichten noemde de FME-voorzit- ter pnder andere de Ingrijpende veraridering In de grondstoffen- en energievoorziening op wereldni veau. Met nadruk wees hij erop dat tot nu toe de bedrijvigheid nog wordt ondersteund door exportop drachten, maar de eerste tekenen zijn er die duiden op afbuigen van de opgaande lijn. De orderontvang sten uit het buitenland lopen terug. 'In een bedrijfstak waar gemiddeld meer dan de helft van de produktie over de grenzen wordt afgezet, komt dat gevoelig aan. Wij zullen voor volgend jaar in leder geval rekening moeten houden met een afnemende groei van de export', aldus de heer Prins. Sprekend over het industriebeleid merkte de heer Prins op dat niet alle overheidsinstanties dezelfde zorg voor de werkgelegenheid aan de dag leggen wanneer zij als inko per optreden. 'In die functie zouden zij van hun bezorgdheid voor de laten om per onderneming een keuze te doen uit verschillende al ternatieven, al naar gelang van de situatie van de onderneming en de behoefte van de betrokkenen. Te vens zou de nieuwe wet voldoende ruimte moeten laten voor verdere 'Op langere termijn bezien komt alle economische groei en wel vaartsstijging per definitie voort uit vervanging van menselijke arbeid door machines, aldus de heer Nelis- sen, hetgeen niet hetzelfde is als het uitstoten van mensen uit het ontwikkelingen. Als mogelijkheden' produktieproces. Ook het stijgende ontwikkelingspeil van de beroeps bevolking vraagt hierom. Het is volgens hem kennelijk de wijziging in de verdeling van de opbrengsten ten nadele van de ondernemingen die heeft geleid tot onvoldoende investeringsactiviteit. noemde hij een raad van commis sarissen plus een ondernemingsraad met instemmingsbevoegdheid op een aantal punten of een raad van commissarissen met werknemers vertegenwoordigers en een perso- neelsraad zonder instemmingsbe voegdheid. Ondubbelzinnig Oud-minister mr. R. J. Nelissen, lid van de raad van bestuur van de Amro-bank zei in een toespraak dat new york io/iou/io de analyse van het Centraal Plan- ££LlDdustrle8 36io bureau van investeringen ondub- A1,fed chemical 30% 31% belzinnlg duidelijk heeft gemaakt. Aium. Co of Am 36% 33 dat het verband tussen rendement, £?8I}°" nr«nd8ol2t investeringen en werkgelegenheid Am cyanamid' 23 22% nog wel Iegelijk betekenis heeft Am Eiectr Power 16 16% voor de bestrijding van de werk- ^en^,Sllma* 3Su au loosheid. Het was voor het eerst dat Am Smelt Feii6% 16% de heer Nelissen in het openbaar1 Am Tel Tel 4674 46% het woord voerde sinds hij geen *naccmda 16% 3ifl minister meer is. Er is volgens hem Armco steel 23% 23 geen reden om bij voorbaat te twij- Atiant. Richfield 93 92% felen aan het effect van globale Bendü 21% 21% maatregelen voor gewenste econo- fetbi steel 28% 28% mische ontwikkelingen ÜSüfnon IM. ?5 nvf Globale maatregelen In dit geval hadden bijvoorbeeld kunnen be- Heianese 28 28% staan uit belastingverlaging voor, chaae Manhattar 27% 28 bedrijven en personen, versoepeling' Cbessie Systeem 53% 53% van het prijsbeleid en beperking van de loonstijgingen, zonder aan- Colgate Paimotiv. 24% 25 tasting overigens van het reëel be- goit industries 25% 24% schikbare Inkomen. In het begro- gXS»? ilxd 2?% tingsbeleid had hierop zijns inziens coat. c7 23% 23 een veel zwaarder accent behoren Cont. ou 42% 42% te worden gelegd, ook met het oog gurtiss wnlht a 17% op de bestrijding van de Inflatie. Dart ind. ie% 5%e Deere and Co. 41% 42% - Dow Chemical 66% 66% Du Pont (El) 06% 107 Exxon bydo y% First Nat City 31% 30% geleid kunnen hebben tot het af springen van de koop. Overigens stelde hij dat. nadat eenmaal vast stond dat andere vormen vhn sa menwerking niet realiseerbaar wa ren slechts de prijs van de overna me punt van discussie is geweest. Volgens de heer Van Sydow kan zijn onderneming met de nieuw verworven Nederlandse dochteron derneming beter concurreren met de grote Amerikaanse maatschap pij. Bovendien achtte hij het een voordeel juist een Nederlands be drijf te kunnen inlijven omdat zijn onderneming daardoor minder kwetsbaar zou zijn voor de vlaggen- discriminatie waarmee sommige landen hun eigen scheepvaarton- dernemirtgen trachten te bescher men. Vakbonden en ondernemingsraden hebben zich in een eerder stadium vrij positief uitgelaten over de op handen zijnde verkoop. Het afsto ten van de divisie komt de HAL als geheel ten goede. De liquiditeitspo sitie wordt beter waardoor het voortbestaan van de onderneming en het daarmee gepaard gaande behoud van werkgelegenheid beter gewaarborgd. Met het geld dat de HAL zal krijgen als gevolg van het afstoten van de transportdivisie zal in elk geval op korte termijn niet geïnvesteerd worden in het nog steeds verliesgevende cruise-bedrijf. Wij hebben voorlopig gekozen voor een afwachtende houding, zo verze kerde de heer ir. O. J. v. d. Vorm. lid van de raad van commissarissen van de HAL. In het koopcontract met Broström zal overigens een clausule worden opgenomen waarin staat dat de HAL zich voorlopig niet meer in de transportsector zal mogen begeven. Andersom zal Broström wel actie! blijven op terreinen waarop de HAL zich beweegt. Mogelijke sa menwerkingsverbanden op die ter reinen zijn mogelijk, aldus de heer Van Sydow, al wordt er op dit moment niet aan gewerkt. UTRECHT De werknemersorga nisaties hebben geweigerd mee te werken aan reorganisatieplannen van Wessanen ten aanzien van bakkerij Bako in Diemen tijdens de duur van het structuuronderzoek in de bakkerij-bedrijfstak van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. De directie van Wessanen brengt nu dit onderzoek in het geding, maar is in feite al vanaf augustus van plan om de Bako te sluiten. Dit zei districtsbestuurder T. Simo- nis van de AVB namens de Voe dingsbonden van het NW, WKV en CNV in reactie op persberichten dat Wessanen verdere investerin gen in Bako niet verantwoord vindt. In een brief aan de raad van bestuur van Wessanen heeft het personeel geëist dat voor drie bakke rijen, de Bako in Diemen, Bakker Winkel in Beverwijk en De Graaf in Spakenburg een centrale organi satie wordt opgezet en dat de Bako hier binnen een volwaardige plaats gaat Innemen met voldoende toe komstperspectieven. NED. FONDSEN TN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren (In dollars) 25%-% (25%-%): Uni lever 27%-% (27-%). Philips 7%-8 (onv.) en KLM 15 (14%-15). Opgave Hornblower Weeks. tndust. Spo-«n Utlll. Obi. M0CI9 29 okt. 659.34 148 56 67.77 65.61 879.6 30 okt. 67303 153.28 68.09 65.93 878.9 31 okt. 665.52 153.01 67.96 66.18 887.4 ^gnh1eDS Pow 8 Aand. Ubl. lot. tl. u Am. Sandard Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ ötl) Gen Te) st Tel Getty OU Gl lette Glmbel Brothers Goodyear I an P Gulf OU 32% 32% •18 17% 37% 38% 19 19% 34% 33% 10% 11% 18% 18% 36% 37% 26% 26% 20 19% 23% 23% 18 18 29 okt. 15.610 16.770 1749 1017 357 30 okt. 20.130 21.450 1783 941 449 31 okt 18.840 18.840 1.770 Amsted Ind. werkgelegenheid blijk kunnen ge- gen door voorkeur te tonen voor aankoop van het Nederlandse pro- K06rS6fl ifl MOOtröal dukt. Dat missen wij evenwel nog wel eens', aldus de heer Prins. nemingsreqht zei de FME-voorzitter Nat Gas tenslotte dat er voldoende moge- Nat3 Res<uircee lijkheden zullen moeten worden ge- sheu Canada 29/10 1.07 15% Cerro 12% 12% Chadbouro Corn Chase Select Fd 3.9611.17L 30/10 31/10 Columbia Gas 19% 19% 15% 14% Fluor Corp 3.80L 13 Gen Olgar 27% 11% 11% Illinois Centra) Ind 13% 13% Instlco 6 6 Int Busln Macb 193 89% Intern Harvester 20 20% Int Nick of Can 23% 23% Int Paper 41% 41% Int Tel Tel 16% 16% Ltng Lemco Voug 10% 10% Litton Ind 3% 3% Lockheed Alrcral 4 3% Marcor 14% 14% Martin Marietta 15% 15% May Dep Stores 20% 21 McDonnell Doug] 9% 9% Mobil OU Corp 36% 35% Nabisco 25% 25% Nat. Cash Reglst 18 17% Nat Distillers 14% 14% Nat GvP8um 10% 10% Nat. Stee) 33% 33% Net Lead Lnd 14% 14% Flav Frag 30% 30% Paper '$4) Madison Fund 7% 7% Nat. Can. 8% 8 NY Centr. A 3% 3% North West R 7%e Olln Pac Gas and El Penn Central Pepslco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr. 18% 18 19% 19% 1% 41 42% 29% 29% 47% 46% 47 48% Procter Gamb)91% 8 RCA 10% 10% Republic 8tesl 26 25% Reynolds Ind. 4850% Royal Dutch Petr 25% 25% Santa Fé Ind. 29% Sears Roebuck 53% Shell OU 44% 47% Southern Co 10% 10% Southern Pacific 28% 28% Southern Rallw 43 44% Sperry Rand 30% 29% Stand OU Calif. 25% 25 Stand Oil Indlamiexd 87 Studebak. Worth 23% 23% Sun OU Texas Gulf Texas Inst. Transamerlca 40% 42% 4exd 22% 71% 73% 6 5% 27 27% 45% 44In 6% Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft 28% 28% United Brands 3% 3% US Steel 42% 42% West Union Tel. 9% 9% Westlnghouse E). 9% 9% Wool worth 10% 10% N Am Philips Co —14% Occidental petr. 11% 10% Reliance Group 8% 8% Standard Brands 49% 50% Tandy 13% Union Eiectr. 10% 13% United Eiectr. 6% Ugl Corp. 11% Western Bancorp 17%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21