Nieuw leven voor 'getuigen' in Amerika want de meest bekende merken kosten bij simon 4,75 42 1,69 1,19 79 65 1,19 88 45 1.49 1.50 Venezuela en Suriname eens over samenwerking 1.98 1,95 1,69 Labour niet naar de socialistische top in Den Haag In achttien jaar 13.000 kinderen geadopteerd Soldaat kreeg veel zonder stakingsrecht Hulpverlener ontslagen van vervolging TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 NOVEMBER 1914 K15 Unox tomatensoep 1 AC 4-bordenblik 130I9UÜ Unox smac 7Q blik a 200 gram Vèd.l)Üö Koen Visser nasi- of O OQ bami-goreng, literblik 2,94.CjjCi «f Hero aardbeien konfiture 1 7^ pot2^S.1,1 tl Blue Band 7R pakje 34.IU Nescafé extra C |C 200-gramspot &£S..«I,ltl Van Nelle Supra koffie O OQ vacuümpak a 250 gram t Martini vermouth 0,75-literfles 60S, Amstel pils 0,3-literfles 53 Completa 200-gramspot 2&Z Nibb-it Cocktail zakl&f. Golden Wonder chips zak W6 op simon Parein Tuc familiepakS& Parein Couque Bastogne pak J^a Bambix pak l&Z Maggi soepen diverse smaken, per zakje 6?. Duyvis gezouten pinda's 250-gramsz»k Jif reiniger flakon Ü7ö. WASHINGTON Bij de Mafia in de Verenigde Staten heeft de 'verrader', die schoon schip wenste te maken en voor de justitie ging getuigen, altijd hoog op de lijst van te executeren personen gestaan, maar dankzij een speciale dienst van het Federale Mars halsbureau kan de georganiseerde misdaad het spoor van honder den van deze personen niet meer vinden. In heel Amerika wonen naar schat ting 900 mensen die in ruil voor vrijwaring van vervolging voor de justitie getuigden, meest in Maf ia- processen, en die dankzij de dienst een 'nieuw leven' konden beginnen. Het breken van de bloedeed is zo gevaarlijk Joseph Valachi zei eens dat dit gelijk stond met een doodvonnis dat degene die zich eraan waagt wel van de aardbodem moet verdwijnen, waarbij alle spo ren uit zijn vroegere leven moeten worden uitgewist. Hij moet onder een nieuwe naam, op een ander adres gaan wonen en een heel an dere werkkring krijgen. De Marshalls dienst zorgde hier voor, niet alleen vo orde 900 getui gen, maar ook voor hun 1300 vrou wen en kinderen. De betrokkenen krijgen geld, gedurende een periode lijfwachten, een nieuwe baaii, ad vies over het afleren van herkenba re oude gewoontes, en een volledige documentatie vanaf een nieuw ge boortebewijs tot en met rijbewijs. Volgens een woordvoerder van de dienst is tot nog toe geen van de betrokkenen gedood. In twee of drie gevallen is de 'vermomming' ontdekt doordat de betrokkene ie mand ontmoette die hij kende en in drie of vier gevallen ging het mis omdat een flater werd gesla gen. In enkele gevallen had men voor nog een nieuwe identiteit moeten zorgen. Nieuwe identiteit In het begin van de jaren zestig werden enkele getuigen van een nieuwe identiteit voorzien, maar pas in 1969 werd met een systema tisch programma begonnen .toen men 29 mensen moest laten 'ver dwijnen'. In het fiscale jaar dat 30 juni eindigde had de Marshals dienst 504 nieuwe gevallen ver zorgd. 'Deze groei is een indicatie van het vertrouwen van de getuige dat het programma hem in staat stelt te getuigen en in leven te blijven', aldus Wayne B. Colburn, directeur van de Marshals dienst in een rapport. Een recent geval van 'verdwijning' dat door de dienst is behandeld, is dat van Silous Huddleston uit Middlesboro in Kentucky en zijn dochter Antoinette Gilly nadat hun getuigenis had geleid tot de veroor deling van Anthony Boyle, voorzit ter van de mijnwerkersbond 'Uni ted Mine Workers' wegens de moord in Yablonski. Sommige getuigen duiken op 'uit het niet' om nieuwe getuigenver klaringen af te leggen in aanvul lende processen. Een van hen is Vincent Teresa, die al tot de ver oordeling van 50 personen zou heb ben bijgedragen, onder wie Mafia- financier Meyer Lansky. Bescherming Teresa, op wiens hoofd de Mafia een half miljoen dollar zou hebben gezet, krijgt bescherming van lijf wachten als hij tevoorschijn komt, maar hij wordt veilig geacht als hij weer is 'ondergedoken'. De nieuwe identiteit omvat geen vervalsingen, aldus de dienst. Diploma's, krediet kaarten en andere officiële papie ren blijven dezelfde, alleen de naam wordt veranderd. Nadat de dienst een nieuwe stad voor een getuige heeft uitgezocht, wordt naar een nieuwe baan uitge keken. Dit gebeurt vaak via de plaatselijke handelskamer of een werkgever die uit 'patriottisme' zijn medewerking verleent. In Forth Worth, in Texas, is on langs een van de 900 gedood bij een vechtpartij tussen benden, maar dit had niets met zijn verle den te maken. In enkele gevallen begint de betrokkene een nieuw leven in de onderwereld 'maar dit gebeurt niet dikwijls', aldus een woordvoerder. DEN HAAG (ANP) De Britse La- bourparty. zal niet deelnemen aan de 'topconferentie' van socialisti sche partijleiders uit de negen lan den van de Europese gemeenschap die morgen en zaterdag in Den Haag wordt gehouden. Ook de voormannen van de Italiaanse So cialistische en Sociaal-democrati sche partij, resp. Pietro Nenni en Giuseppe Saragat, zullen, in ver band met de Italiaanse kabinetscri sis, niet naar Den Haag komen. Labour baseert zijn besluit, niet deel te nemen aan een bijeenkomst van de confederatie van socialisti sche partijen in de EEG op een resolutie van het partijcongres van 1973, volgens welke, in afwachting van de 'volksraadpleging', niet zal worden deelgenomen aan activitei ten binnen EEG-verband. Dit besluit wordt door de confede ratie als 'formalistisch' van de hand gewezen en heeft nogal ontstem ming gewekt. CARACAS Venezuela en Suriname zijn het eens over de nood zaak tot samenwerking op economisch, financieel, technisch en cultureel gebied, zo is in de Venezolaanse hoofdstad Caracas ge bleken na overleg tussen enkele Venezolaanse ministers en de Surinaamse regeringsdelegatie, die onder leiding van premier Henck Arron (NPS) op het ogenblik een officieel bezoek brengt aan dat land. Premier Arron zei, tijdens een be spreking met de Venezolaanse mi nister van buitenlandse zaken, dr. Efrain Schacht Aristeguleta dat de Afwikkeling tijd is aangebroken 'de woorden uit het verleden' in daden om te zetten en op korte termijn tot aktle over te gaan. Daartoe zal reeds binnen een maand een groep deskundigen uit Suriname naar Venezuela reizen om het resultaat van de besprekingen die nu gevoerd worden verder uit te werken. uitnodiging zal reeds binnen enkele weken gehoor worden gegeven. Premier Arron maakte bekend dat hij een der grootste Venezolaanse aluminiumondernemingen heeft uitgenodigd om vertegenwoordigers naar Suriname te zenden. Aan deze Volgens het Surinaamse dagblad 'De West' heeft het Surinaamse ka binet een akkoord goedgekeurd dat gesloten werd met de vertegen woordiger van het Amerikaanse bauxietbedrijf Reynolds over de beëindiging van de werkzaamheden van deze Amerikaanse maatschap pij in Suriname. In de komende weken zal de verde re afwikkeling van de zaken tussen Reynolds en de gezamenlijke on derneming 'Grassalco' en Suriname plaatsvinden. Volgens 'De West' moeten ook de DEN HAAG Sinds de adoptiewet van 1 november 1956 zijn in ons land rond de 13.000 kinderen gea dopteerd. Per 30 juni van dit jaar waren nog ruim 1600 verzoeken voor adoptie in behandeling. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, dat deze gegevens bekend heeft gemaakt, heeft berekend, dat in de eerste helft van dit jaar meer verzoeken om adoptie zijn toegewe zen dan in de eerste zes maanden van het vorig Jaar: 833 tegen 691. besprekingen gezien worden die over de bauxiet op het ogenblik door Arron in Venezuela worden gevoerd. De directies van Billiton Suriname NV en van de Suralco, resp. doch terondernemingen van Shell en Al coa hebben deze week van de Suri naamse regering een brief ontvan gen, waarin zij worden uitgenodigd in de tweede helft van november besprekingen te voeren met de Su rinaamse overheid 'over de aanpas sing van de inkomsten van het land uit bauxiet door de gewijzigde omstandigheden'. UTRECHT 'De Nederlandse dienstplichtige die eerlijk om kijkt naar het verleden en om zich heen kijkt in de wereld van nu, moet toch erkennen dat er heel veel voor en door hem bereikt is zonder sta kingsrecht'. Dit schrijft minister Vredeling (De fensie) in het blad 'Twintig' van de Vereniging van Dienstplichtige Mi litairen De minister, die zijn artikel onder tekende met Henk Vredeling, merkt overigens ook op, dat, nu hogere belangen de regering noodzaken af te zien van stakingsrecht voor mili tairen, de defensieleiding dit niet mag beschouwen als een meevaller in het overleg over arbeidsvoor waarden. 'Als het zwaarste druk middel de werknemers ontvalt, legt dit verplichtingen op de werkgever. Ook vanuit dat besef ben ik geko men tot grotere vrijheden voor mi litairen als het gaat om belangen behartiging', aldqs de minister, die daaraan castknoopt dat militairen zonder stakingsrecht wel degelijk met vrucht voor hun zaken kunnen opkomen. simon dat scheelt Meisjes 'verborgen' Van een verslaggever LEEUWARDEN De 31-jarige maatschappelijk worker Julius v. d. W. uit Molenend is door de recht bank in Leeuwarden ontslagen van rechtsvervolging. Hij was gearres teerd en geverbaliseerd omdat hij twee minderjarige meisjes, die van huis waren weggelopen, voor de ou ders verborgen zou hebben. Geëist was driehonderd gulden boe te en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk. Officier van Justi tie, mr. H. Niemeijer, is tegen het vonnis in beroep gegaan. De rechtbank oordeelde dat wat betreft een der meisjes niet gespro ken kan worden van onttrekking aan nasporing van justitie, omdat ten tijde van de arrestatie het meisje alweer contact had gehad met haar ouders. Wat betreft het tweede meisje zegi de rechtbank dat Julius v. d. W. keus had uit drie mogelijkheden: het meisje aan haar lot overlaten ouders of politie informeren óf overgaan tot hulpverlening. Hulp verlening was onder de gegeven omstandigheden de juiste keuze, al dus de rechtbank, omdat de maat schappelijk werker overleg pleegde met het hoofd van zijn bureau en daardoor binnen de code van de maatschappelijk werkers bleef en volgens de regelen van zijn beroep zorgvuldig handelde. Ook maatschappelijk werker Hen drik H., bij wie de meisjes onderge bracht weren, werd vrijgesproken. Volgens de rechtbank is niet geble ken dat hij de bedoeling had de meisjes voor de buitenwerdld te verbergen. Silan voordeelflakon 2,63.. Odorex spray 3,75 Brinta QC pak'Me.cfö Katkins blik 95.. bus 645.. Nivea crème doos 2r40. Katkins kattevoedsel 78 Frolic hondevoedsel pak

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15