Gegijzelde patiënt onverwachts vrij Centraal akkoord op rand van mislukken 'Geen heksenjacht met blaaspijpjes' toestand an Nixon erbetert tn deze krant WASAUTOMATEN Achterlichtje Ivan fiets verdwijnt Ingebroken met gereedschappen van de eigenaar Protesterende Surinamers Regering zou nu spoedig over eisen beslissen 'luien Presidentiële televisie begeeft het Toeli B0EKEE Nieuwe Leidse Courant DONDERDAG 31 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 179 BISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING pnstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia gheblevan mijn hart in teghanapoat HAARLEMMERSTRAAT 3 250 r LEIDEN Alle bekends merken v.a. 499,- Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 peT maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Nu reflector Van een onzer verslaggevers AARDEN" Minister Wes terterp heeft meegedeeld, dat over niet al te lange tijd het achterlichtje van de [fiets zal gaan verdwijnen. Op een bijeenkomst in Kaarden zei de minister dat er eigenlijk nog nooit een echt goed achterlicht was Iuitgevonden, dat geen moei lijkheden gaf. Inplaats van het achterlicht dat menige Nederlander een bon heeft bezorgd om dat het niet werkte zul len de fietsen in de toe komst een reflector krijgen, die het voordeel heeft, dat hij de fietser ook duidelijk lichtbaar maakt, wanneer hij stilstaat bijvoorbeeld voor een spoorwegovergang. Zolang de fietsen nog voor zien zijn van het oude ach terlicht, is het volgens de minister wenselijk, dat er bovendien trappers met gele reflectoren aan de fiets zit ten, zodat de fietser toch redelijk zichtbaar is in het donker. Van een verslaggever UITGEEST Uit de brand kast van het bouwbedrijf Nelis B.V. in Uitgeest heb- 3en inbrekers dertigduizend gulden geroofd. Zij maakten bij het forceren van de" safe jebruik van gereedschappen van het bedrijf: ze haalden ;asflessen, zuurstofflessen »n snijbranders uit de werk plaats. Voordat zij er van- loor gingen vernielden de nbrekers meubilair en ver handden zij de salarisadmi- ïistratie van het bouwbe- Wjf. 4 fG BEACH (AP, UPI, Reuter) steravond is enige verbetering itreden in de gezondheidstoe- id van ex-president Richard house Nixon. De bloeding, die een kritieke toestand leidde, is •blljkelijk opgehouden. In de van de ochtend zal het zieken- in Long Beach (Californië), EElr Nixon verpleegd wordt, opg- [jiw een bulletin publiceren, persoonlijke arts van Nixon, dr. Lundgren, heeft gisteren ge- dat de toestand van zijn pa- [S8QJt nog kritiek is, maar dat er a .-inen van verbetering waren. 'In lijnen kan worden gezegd, dat volgens de verwachtingen ver- 5. Wat nog niet deugt is, dat de int tekenen van rusteloosheid loont', aldus Lundgren. had eerder op de dag verteld de complicaties na de operatie te schrijven waren aan 'door dverdunnende medicijnen ver- aakte inwendige bloedingen in mikholte'. Scheveningse gevangenen na vier dagen: nog geen haast DEN HAAG De vier gevangenen, die in de Sche- ningse gevangenis nu al vier dagen een aantal per sonen hebben gegijzeld, hebben gisteravond om streeks negen uur volstrekt onverwacht weer een gegijzelde vrijgelaten: de 71-jarige hartpatiënt C. van Limbergen. Surinamers, afkomstig uit gekraakte panden in Bijlmerflats, trok ken gisteren naar het Amsterdamse stadhuis om te protesteren tegen de beslissing van het gemeentebestuur dat een aantal flats voor 1 november ontruimd moet worden. Zq verstoorden in de raadszaal een zitting van de gemeenteraad over de hoofdstedelij ke begroting. Na een schorsing van de vergadering verlieten de rijksgenoten de zaal. De heer Van Limbergen was derma te overstuur, dat hij niet in staat was naar huis terug te keren. Hij werd daarom in het gevangeniszie- kenhuins opgenomen, waar hij later bezoek kreeg van zijn vrouw, zoon en dochter. De heer Van Limbergen was een van de drie gegijzelden die vrijgelaten zouden worden, wanneer de regering De heer Va*i Limbergen. die het naar omstandigheden redelijk goed maakt, was eenvan de drie gegij zelde mensen, die vrijgelaten zou-* den worden, wanneer de regering aan hun twee hoofdeisen (de komst van Tamimah naar de kerkzaal en een vliegtuig op Schiphol) zou heb ben voldaan. Behalve de heer Van Limbergen zouden de enige twee vrouwen on der de gegijzelden in dat geval worden vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie kwam de heer Van Limbergen om vijf over half negen plotseling de kerkzaal uit, zonder dat er enige vooraankondiging was geweest. Verder heeft Noeri gisteravond op nieuw gevraagd met Tamimah te mogen spreken. Dit verzoek is inge willigd. Overigens kan uitvoering van dit verzoek nog wel enige tijd duren, omdat Tamimah weer naar de ziekenzaal is teruggebracht. Het contact tussen Noeri en Tamimah zal volgens de justitie-woordvoerder via de gebruikelijke communicatie middelen plaatsvinden (dit zijn portofoons). Overigens had de regering gistera vond laat nog steeds geen beslis sing genomen over de eisen, die de vier gedetineerden dinsdagavond gesteld hebben. Behalve hereniging met Tamimah en een vliegtuig, vroegen zij toen een bus om hen naar Schiphol te brengen. Het zag er gisteravond overigens naar uit, dat de regering op redelijk korte termijn wel een beslissing zal gaan nemen*over deze eisen. Om de gevangenis heen werden in de loop van de dag enkele zoeklich ten opgesteld in verband met de mogelijkheid, dat de regering zou willen toegeven aan de eisen van de gedetineerden. Ook werden er enkele extra ambulances op het gevangenisterrein gereden. Overi gens hebben de vier gevangenen gisterochtend laten weten, dat ook zij geen haast hadden met een beslissing. (Dinsdagavond gaf minis ter Van Agt een verklaring met dezelfde Inhoud af). Hoesel, lid van de Rode Jeugd, is op het ogenblik de enige die in contact komt met de gevangenen en de gegijzelden: hij verstrekt hun regelmatig koffie en frisdran ken. Hij is de enige, die door de vier gedetineerden vertrouwd wordt. Hij is dan ook als vertrou wensman aangezocht, die, vóórdat het gezelschap eventueel met' de bus naar Schiphol zal vertrekken, deze bus en de omgeving grondig zal moeten onderzoeken. Van Hoe sel heeft overigens een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat hij zich alleen op verzoek van de auto riteiten en uit menselijke overwe gingen bemoeit met de fouragering naar de kerkzaal, waar het gezel schap zit. Hij zegt. dat uit zijn optreden geen enkele voorkeur blijkt voor het viertal, dat nu al vier dagen zestien mensen gegijzeld houdt. Het weekblad Vrij Nederland heeft gisteren enkele brieven gepubli ceerd, die Noeri aan premier Den Uyl en het Nederlandse volk ge schreven zou hebben. Deze brieven, die via de organisatie Rode Hulp. die zich inzet voor linkse politieke gevangenen, bij Vrij Nederland te recht gekomen zijn, zouden al ge ruime tijd geleden geschreven zijn, toen er nog geen sprake was van een gijzeling. In zijn brief aan premier Den Uyl (die deze overi gens tot nog toe niet ontvangen heeft, volgens een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst) waarschuwt Noeri, dat wij hier ge komen zijn door middel van een vliegtuigkaping en we ook weer zullen vertrekken door een vlieg tuigkaping, indien Allah dat wil'. Det dochter van een van de gijze laars verlaat huilend de gevangenis. Verder klaagt hij over de gevange nisstraf van vijf jaar, die hem op gelegd is. Hij vindt deze onjuist. Bovendien vindt hij het onrecht vaardig, dat hij en zijn vriend Ta mimah van elkaar gescheiden zijn. Gisteren werden voor het eerst brieven bekend gemaakt, die de gijzelaars aan hun familieleden hadden mogen schrijven. Hieruit bleek, dat, hoewel de gijzelaars op het ogenblik onder psychische druk leven, zij er waarschijnlijk toch beter aan toe zijn dan indertijd de gijzelaars in de Franse ambassade. De gevangenisautoriteiten hebben voor bedden in de kapel gezorgd (uit de brieven blijkt dat er overi gens niet veel geslapen wordt). Verder worden regelmatig drank, voedsel en kranten binnengebracht. Ook tweespalt tussen werkgevers DEN HAAG Tweespalt binnen het werkgeverskamp en tweespalt ook tus- werkgevers en werknemers, hebben het overleg over het centraal akkoord voor 1975 aan de rand van een mislukking gebracht. Niet ingegaan an<M t •ïalf tot zwaar bewolkt met nkele buien, vooral in kust- irovincies. Overwegend ma- ige wind tussen west en en circa 8 graden. 10RGEN EN OVERMORGEN: Af en toe regen en in het al- emeen minder koud. Morgen zon op: 07.34 ondet: 17.13 maan op: 17.48 onder: 09.18 Na urenlang overleg constateerden de onderhandelingspartners gister middag verbitterd, dat verder over leg zinloos was. De zeven voorzit ters van de vakcentrales en de werkgeversorganisaties stelden die zelfde avond nog persoonlijk het kabinet van de gang van zaken op de hoogte. Minister Boersma (sociale zaken) deelde mee dat de partijen het over leg met de regering volgende week woensdag of donderdag zullen voort zetten. Het kabinet zal zich intussen over mogelijkheden beraden die toch nog tot centrale afspraken zouden kunnen leiden. Het gesprek strandde gistermiddag op de eis van de vakcentrales, de lonen volgend jaar drie procent te verhogen. De werkgevers reageer den hierop verdeeld. De industriële werkgevers wilden deze eis terugge draaid zien tot 1.5 procent, de mid denstandsorganisaties wilden nog méér afdingen. Zij boden een ver hoging in de orde van grootte van een half procent. Wouter Perquin, voorzitter van het overlegorgaan van de middenstandsorganisaties, verklaarde dat een hogere looneis voor de middenstand funeste gevol gen zou heben. Minister Boersma erkende dat het midden- en kleinbedrijf alsmede en kele andere bedrijfstakken, zoals de confectie-industrie, een bijzondere positie innemen. De vakbeweging was volgens de minister van oordeel dat deze nadelige positie van sommi gen niet tot afwijkende loonafspra- ken mag leiden. De regering zou aan die bedrijfstakken steun moeten ver lenen. Hoewel de minister over die mogelijkheid geen uitspraak deed, liet hij toch doorschemeren dat er in de sfeer van het minimum jeugd loon en de nog vast te stellen pre mies van sommige sociale verzekerin gen, wellicht iets ten gunste van het midden- en kleinbedrijf te doen valt. Funest Het effect van deze tegenstellingen was voor het verloop van de be sprekingen fnuikend. De vakcentra les meenden, dat de verdeeldheid binnen het werkgeverskamp serieu ze onderhandelingen onmogelijk maakt. Het gevolg zou namelijk kunnen zijn dat de industriële werkgevers en de vakcentrales het wellicht wel met elkaar eens zou den worden, terwijl de midden standsorganisaties het zouden laten afweten. De vakcentrales vinden het voor alsnog onverteerbaar, dat loonaf- spraken dan niet zouden gelden in midden- en kleinbedrijf. 'Er is geen basis om aldus echt te proberen tot een centraal akkoord te komen', aldus Wim Kok, voorzitter van het NVV. De vakcentrales zullen de kwestie aan de bondsraden voorleg gen. De werkgevers van hun kant wei gerden te erkennen dat het gesprek vastliep op de verdeeldheid binnen hun eigen kring. Mr. Chr. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen noemde als oorzaak een verschil In uitgangspunt. De vakcentrales vin den dat bij een reële loonsverho ging van twee tot drie procent vol gend jaar bij vernieuwing van de cao's een loonsverhoging van drie procent past. Dat zou uitkomen op circa 15 procent kostenstijging. De werkgevers menen, dat deze loonsverbetering ook kan worden bereikt met een loonsverhoging van anderhalf procent. De totale loon kostenstijging volgend jaar zou dan niet uitkomen boven de dertien procent en dat percentage is voor de werkgevers het maximum. Het is overigens nog zeer de vraag, of het overleg wel succes zou heb ben opgeleverd wanneer de partijen het over de hoogte Van de looneis eens zouden zijn geworden. De werkgevers hebben ook grote moei te met de herverdelingseis van de vakbeweging. De loonsverhoging zou. aldus de vakbonden, voor de helft in een voor ieder gelijk be drag aan centen moeten worden uitgekeerd. Bovendien zouden de laagstbetaalden in verhouding meer prijscompensatie moeten krijgen namelijk minimaal 175 gulden Dei- procent prijsstijging. Vooral deze laatste eis komt in de middenstand met naar verhouding veel laagstbetaalden hard aan Op de eis, dat Tamimah bij het gezelschap gevoegd moet worden, zal in ieder geval niet ingegaan kunnen worden, omdat Tamimah zelf heeft laten weten hier niets voor te voelen en hem eerder is toegezegd, dat hij niet tegen zijn zin bij het gegijzelde gezelschap gevoegd kan worden. De gevangenen hebben nog niet laten weten naar welk land zij zouden willen gaan, wanneer zij eenmaal de beschikking over een vliegtuig hebben. Het viertal be staat behalve uit de Palestijnse vliegtuigkaper Noeri, uit de twee Nederlanders Daan Denie en Jan Brouwers en de Algerijn Koudache. Inmiddels is al bekend geworden dat geen van de Arabische landen het viertal zou willen opnemen. De in Den Haag aanwezige Arabische diplomaten zouden de Nederlandse regering hebben laten weten dat hun landen zich niet met deze gij zelingszaak willen bemoeien, omdat zij deze als een zuiver Nederlandse binnenlandse aangelegenheid be schouwen. De mede-gedetineerde Luclen van HAAFTEN De politie is niet van plan een heksenjacht te ont ketenen op overtreders van de nieuwe 'blaaspijpjeswet'. Het aan tal landelijke controles zal niet aanmerkelijk worden opgevoerd, maar wél zal voortaan bij aanhoudingen om andere redenen ook de alcoholtest worden genomen, wanneer de politie vermoedt dat de bestuur heeft gedronken. Dit zei de heer C.S. van Doesburg, hoofdcommissaris van de Utrechtse politie en voorzitter van de centra le politie-verkeerscommissie, gis teren. 'We zullen geen spijkers op laag water zoeken, maar een rede lijk gebruik maken van de methode die ons per 1 november in handen wordt gegeven'. De weggebruikers (ook de wielrij ders en voetgangers) zullen er ech ter wel rekening mee moeten hou den, dat de controles dichter naar de uitgaanscentra zullen worden verplaatst. Van deze controles verwacht de po litie groot effect, omdat in tegeo- lat Trijn nou de hele week al zo'n echte bul hebben Mnhoetoe mist bokswedsriïd KINSHASA Miljoenen mensen over de gehele wereld hebben gisteren in alle vroegte de bokswedstrijd om de wereldtitel tussen Muhammed All en Geotge Foreman via de televisie kunnen volgen. Voor een man die zeer nauw betrokken is geweest bij de organisatie van het gevecht in Zaire was dat plezier niet weggelegd: president Moboetoe Sse Sekos van Zaire. Tien minuten voor het zoveelste 'gevecht van de eeuw' begon, terwijl er in het stadion voor een meiers boog portret van Moboetoe folklorist ische dansen ten beste werden gegeven, begaf het televisietoestel van Moboetoe het met een klap. Een president gaat niet zo makkelijk dan maar even bij de buren kijken en snel opdravende televisie-monteurs kregen bet toestel weer aan de praat toen de partij over was. Voor Moboetoe was het een gelukje dat hij later via video-opnamen toch nog kennis kon nemen van het tactisch meeslerdom van Muhammed Ali over de snel machte loze Foreman. Toch is een niet-bestaande literaire prijs ook best een mooie erkenning van iemands werk. Met die gedachte troosten wij Nico Scheepmaker èn onszelf. Want van het doorgeven van on-nieuws hou je toch een kleine kater over. Het gaat alweer wat beter, dank u. Abonneer eens iemand. Toch maar wel. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam.: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT.Q NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792. A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. stelling tot het verleden met meer objectieve maatstaven kan worden gewerkt. Op grond van onderzoeken van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid kan worden verwacht dat het aantal processen-verbaal sterk zal toene men. Bij het toepassen van een degelijke alcoholtest door de Stich ting bleek namelijk dat gemiddeld zestig op de duizend aangehouden weggebruikers een alcoholpromilla ge van meer dan 0,8 in hun bloed hebben. De politie, die niet over de technische middelen beschikte om dit nauwkeurig te registreren, maakte echter maar tegen de vier op de duizend proces-verbaal op. Een ander cijfer van de SWOV: 37 procent van de aangehouden ver keersdeelnemers had» een promilla ge van 0,1 tot 0,8. De Centrale politie verkeerscom- missie gaat ervan uit. dat door toepassing van het blaaspijpje en de bloedproef het aantal ongeluk ken door alcohol aanzienlijk kan worden teruggebracht. Dit aantal is van 1989 tot 1973 opgelopen van 3658 naar 4842. Binnenland Pompbedienden: vroeger sluiten 5 Thomassen met pensioen 7 Buitenland Nieuwe onenigheid onder Pa- lestijnen 9 Kerk 457 jaar na de reformatie 2 Prof. Hovius neemt afscheid 2 Sport Wickel nuchter onder succes 15 (ADVERTENTIE) OPEN HAARDEN SCHOUWEN Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 64241 -118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1