Engeland kondigt nationalisaties aan Onderzoekers kluiven aan verschijnsel Geiler 'redesgeluiden uit suidelijk Afrika Irappant gebeuren Arafat deed geen concessie Paulus-Puzzel. Voor nieuwe Amro-spaanders. Jpening tussen Vorster en Kaoenda? spaans minister (leemt ontslag «forter werken bij üips in Hasselt n in Aken 'Zien op afstand' in eerbiedwaardig tijdschrift »*'iat verwacht lil j arden verlies Moskou geeft gas Wetenschap en techniek Soeharto spreekt bericht over zijn 'afkomst' tegen ROUW/KWARTET WOENSDAG 30 OKTOBER 1974 BUITENLAND T7/DRL9 pNDEN (Reuter, UPI, AP) De Britse koningin Elizabeth heeft gisteren in haar troonrede tot it nieuwe parlement bekendgemaakt dat het La bourkabinet tot meer nationalisaties zal overgaan laronder de vliegtuigbouw- en scheepsbouwindustrieën en dat ze een grote aandeel in de olie-in- fcstrie in de Noordzee zal nemen. (ADVERTENTIE) I komen ook nieuwe wetten waar- Ider de gemeenschap de grond fcmeemt die voor ontwikkeling is Jstemd en verder wetten die een hd maken aan discriminatie op fcnd van sexe. De regering zal een [tionale ondernemingsraad vor- jen die geld verschaft aan de par- tuliere industrie en tevens het fenbare aandeel daarin vergroot, ^orts zijn eigen parlementen toe- eegd aan Schotland en Wales. 1 regering zal opnieuw onderhan den ever de voorwaarden van het fitse lidmaatschap van de EEG fordat binnen twaalf maanden een referendum wordt gehouden, waarin de Britten zelf kunnen be slissen of Groot-Brittannië lid moet blijven van de EEG. De troonrede weerspiegelt echter ook de pogingen die premier Wil son na zijn verkiezingsoverwinning van 10 oktober gedaan heeft om de angstig geworden particuliere sec tor van de industrie op zijn gemak te stellen. Zo zullen investeringen en uitbreidingen in 'levenskrachti ge en winstgevende openbare en particuliere sectoren van de indus trie' aangemoedigd worden. Er zal een 'gemengde economie' gehand haafd worden. ■?7%STERDAM De Engelse bladen The Times en The Guardian -^steden veel aandacht aan wat zij zien als pen verandering van worden geheven op kapitaai-over- Uitrekkingen tussen de Zambiaanse regering onder leiding van «nd°endf™f erJ A fmlrn T^ö ïTrianaaliilra nitTTMCcalinff von ATiTyiPr- Ook het aangekondigde nationali satieprogramma gaat minder ver dan destijds door de minister van industrie, Anthony Wedgwood Benn, in een speciaal witboek over de industrie werd aangekondigd. Er is in de troonrede niet bekendge maakt op welke termijn de huidige nationalisatieplannen zullen wor den uitgevoerd. Sociaal contract Hoewel Labour-Leider Wilson slechts drie zetels in het Lagerhuis meer heeft dan de oppositie, toont de toespraak aan dat hij zijn socia listische maatregelen snel wil door voeren. De troonrede wijst met na druk op de ernst van de economi sche toestand van het land en zegt dat de regering als dringendste taak het bereiken van een sociaal contract ziet, een vrijwillige over eenkomst tussen de Labourregering en de vakbonden over loonbeper- king. De regering wil de inflatie beteugelen, het tekort op de beta lingsbalans verminderen, de indus triële ontwikkeling aanmoedigen, de werkgelegenheid handhaven en in het kader van het sociaal contract sociale en economische rechtvaar digheid nastreven, om zodoende een eerlijke herverdeling van 'in komsten en rijkdom' te bewerkstel ligen. Er zal dan ook een belasting .oenda en Zuid-Afrika. De vriendelijke uitwisseling van opmer- vermogensbelasting, jen tussen Kaoenda en Vorster worden door de regeringsge- De regering heeft opnieuw laten de pers in Zuid-Afrika beschouwd als een inleiding voor con- weten de NAVO volledig te steunen :ten op hoog niveau teneinde tot ontspanning te komen. De Amro Bank heeft voor nieuwe spaarders een erg leuke legpuzzel klaar liggen. Met Paulus de Boskabouter. En Eucalypta de Heks. En alle andere vrienden van jeugdig Nederland. Waarom? Omdat 't Wereldspaardag wordt. U betaalt voor die puzzel weliswaar 2,50, maar de Amro stort ook meteen een riks op uw nieuwe spaarrekening. Dus u hebt 'm eigenlijk helemaal voor niks. (zolang de voorraad strekt) En als u niet precies weet, welk type rekening voor u 't gunstigst is, vraagt u dat gewoon aan iemand van de balie. Dat bepraten ze dan met alle plezier, die mensen van de Amro Bank. rQ J -f voorbereidingen zouden al lan- -;rgaande zijn geweest. Nog on- Tïigs gewaagde de Neue Zürcher i itung van een geheim bezoek van n Zambiaans minister aan Zuid- rika. Vooral Vorsters bedekte ver- ining aan het Rhodesische be mind van Ian Smith om tot een reling met de zwarte meerderheid komen moet Kaoenda geleid 1251DRID (AFP) De Spaanse mi- ter van voorlichting en toerisme i Cabanillas heeft ontslag geno- n, voordat hij zou worden ont- ;en. Cabanillas was de exponent de 'liberale vleugel' binnen de -jerlng en stond als zodanig bloot talrijke individuele aanvallen uiterst rechts. De redenen voor ontslag zijn niet bekend, maar memers achten een gedeeltelij - kabinetswijziging niet ultgeslo- j, omdat de redenen andere zijn persoonlijke. 37-2.SSEL (België) De teruglopen- conjunctuur en de daaruit irtvloeiende toenemende voorra- dwingen Phllips-Hasselt tot ^••jDdzakelijke aanpassingen in de °_!pduktie. In verband daarmee is iloten om voor een periode van e weken werktijdverkorting in te iren. In overleg met de onderne- ngsraad is besloten daarvoor de ,- iode te kiezen van 16 december .52 3 januari. ïoijlgens Philips geldt deze werktijd- •korting voor 2800 werkenemers het bedrijf in Hasselt. In totaal daar 4700 personeelsleden rkzaam. Het bedrijf maakt cas terecorders en platenspelers, de Duitse Philips-tak, Deutsche ilips. zullen ongeveer 1000 man de fabrieken in Aken en Alden- fen rond de jaarwisseling niet loeven te werken. De beide fa- ieken maken gloei- en autolam- i. De Duitse Philips heeft in aal ongeveer 34.000 werknemers. hebben tot zijn uitspraak dat 'de stem van het verstand in Zuid- Afrika begint te klinken, waar de -- rest van de wereld op heeft ge- Veiligheid wacht.' Zambia's leider zei dit in een toespraak ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de onaf hankelijkheid. Hij liet ook weten dat Zuid-Afrika de proef op de som zou kunnen leveren door zijn poli- tietroepen uit Rhodesië terug te trekken. Opmerkelijk was voorts dat er twee belangrijke Zuid-Afri kanen onder zijn gehoor zaten: 4de mijnmagnaat Harry Oppenheimer en Sir Richard Luyt, vice-kanselier van de universiteit van Kaapstad, die een regeringsfunctie in dit door de Britten bestuurde deel van Rho desië had voordat het als Zambia zelfstandig werd. Wat de Zuidafrikanen al eerder was opgevallen was de zeer beleefde be handeling van de bemanning van een Zuidafrikaans vliegtuig dat in Zambia was neergestort. Ook had het de aandacht getrokken dat Zambia ontbrak in de rij Afrikaan se landen die in de VN-Assemblee tegen Zuid-Afrika van leer trokken voordat de resolutie in stemming kwam om de Veiligheidsraad te verzoeken Zuid-Afrika als lid te schrappen. Zambia's president zou bereid zijn om zijn goede diensten aan te bieden voor de beëindiging van de guerrilla in Rhodesië Indien Ian Smith in meerderheids-verte genwoordiging bewilligt. Het feit dat FRELIMO-leider Samora Ma- chelult Mozambique tijdens zijn toespraak vlak bij hem stond wordt als bewijs gezien dat hij niet alleen namens zichzelf sprak. en beloofd van te voren bondgeno ten te zullen raadplegen indien het land zou besluiten de defensie-uit gaven te verlagen. Zoals gewoonlijk reed koningin Eli zabeth voor het uitspreken van de troonrede in een open rijtuig van Buckingham Palace naar het parle mentsgebouw. In tegenstelling tot andere jaren waren gisteren uiterst strenge veiligheidsmaatregelen ge nomen. Naar aanleiding van de mislukte bomaanslag die maandag werd ge pleegd op de echtgenote en zoon van de Britse minister van sportza ken, Denis Howell, heeft Scotland Yard gisteren besloten een onder zoek in te stellen naar de veiligheid van ministers en andere topfuncti onarissen. Maandagavond was er een bom onder de auto van minis ter Howell aangebracht, die ont plofte toen mevrouw HoWell en haar tienjarige zoon wilden wegrij den. Howell zelf verbleef op het tijdstip van de aanslag in Londen. Vervolg van pagina I De kans dat Jordanië naar de vrede sconferentie gaat, die in Genève moet worden hervat, is uiterst ge ring. Een medewerker van Hoessein heeft verklaard dat het voor Jorda nië geen zin heeft, naar de confe rentie te gaan. nu de Arabische top in Rabat de PLO heeft gemachtigd, voor alle Palestijnen in de door Iijraël bezette gebieden te spreken. Jordanië ziet geen enkele reden meer, waarom zou aan onderhande lingen zou deelnemen. Deze mededeling kan er op wijzen dat woordvoerders van de PLO te recht hebben ontkend, dat hun lei der, Jassir Arafat, geen concessie aan koning Hoessein heeft gedaan. Aanvankelijk werd gemeld, dat de PLO zou worden vertegenwoordigd in de Jordaanse delegatie. Een an dere mogelijkheid is dat het 'com promis' van Rabat heel vaag is geformuleerd om verschillende in terpretaties mogelijk te maken. Niet uitgesloten is tenslotte, dat er wel afspraken zijn gemaakt, maar dat de PLO-lelding het niet nodig vindt, zich er aan te houden. Dan zou de reactie van Jordanië ver klaarbaar zijn. In Rabat zijn de Arabische leiders gisteren overeengekomen, jaarlijks Vorster en Botha Zowel een rede van Vorster in de Zuidafrikaanse Senaat als die van zijn vertegenwoordiger in de VN, 'Pikkie' Botha, hebben nogal de aandacht getrokken. Vorster zei dat Zuidelijk Afrika nu op het kruis punt staat tussen confrontatie en samenwerking en bood ontwikke lingssamenwerking aan de zwarte staten aan. En Botha verklaarde: 'Mijn regering wil discriminatie en kel cn alleen op grond van ras en huidskleur niet door de vingers zien. Deze discriminatie kan niet worden verdedigd. En wij zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om ons van deze discriminatie te verwijderen. Ik zou u echter mislei den indien ik zei dat dit van de éne dag op de andere mogelijk is. Er zijn gedachtengangen en ge woonten-patronen die Je zo snel niet kunt veranderen. Maar wij be wegen ons in die richting en daar zullen we mee doorgaan.' Het blad The Guardian gaf hierop het com mentaar dat dit natuurlijk als pro paganda kan worden opgevat, maar dat Botha hiermee toch nogal op zichtig de theoretische basis van het Zuidafrikaans staatsbestel heeft verlaten. Uri Geiler, bekend van de televisie door het verbuigen van lepels, het weten van dingen die hij nooit gezien heeft en het repareren van uurwerken op afstand, is wetenschappelijk bespreekbaar nieuws geworden. flRIJN Het Italiaanse autocon- Fiat zal dit jaar een verlies enkele miljarden lire lijden.In [73 werd een nettowinst van 261.5 fljoen lire (ruim 1 miljoen) ge kt. Ook de vooruitzichten voor end Jaar, zijn 'nogal slecht' de eerste tien maanden van dit ir bedroeg de omzet van Flat 2.35 4) Ijoem Ure (ongeveer 9.25 miljard Mden).- Dat Is weliswaar al bijna :nveel als in geheel 1973 (2.37 Ijoen lire of wel 9.36 miljard gul- 0, maar dat komt voornamelijk <r de stijging van de prijzen, t hoopt eind januari weer over schakelen op een volledige wer- MOSKOU (AP) West-Dultsland ipeek (eerder deze maand werd en de Sowjet-Unie hebben tijdens ongeveer 71.0000 werknemers het bezoek van kanselier Helmut de Fiat- en La*icia-fabrieken Schmidt aan Rusland een overeen- f) iscard en EG IRIJS (Reuter) Mr. Cees Berk- 8*iwer, voorzitter van het Europees *2 dement, heeft met de Franse sident Valéry Giscard d-Estaing Unie West-Dultsland aardgas leve- ëpraat en tevreden over het 'nut- ren. Krachtens deze en twee eerder driedaagse werkweek Ingesteld). komst gesloten volgens welke Bonn pijpleidingen zal leveren en in ruil daarvoor Russisch aardgas zal krij gen. West-Dultsland zal in 1975 en 1976 pijpleidingen leveren voor een be drag van ruim 1.5 miljard gulden. Tot het Jaar 2.000 zal de Sowjet- gesprek het Elysée verlaten. 33jrkhouwer zei dat half december EG-topconferentle in Parijs rdt gehouden. Berkhouwer heeft 2 klaard dat Giscard voorstander van het geven van meer be- ïgdheden aan het Europees Par- bent betreffende het toezicht op 5i EG-begroting. totdat ln 1980 52ihtstreekse verkiezingen voor een o r°Pees parlement worden gehou- 3 h afgesloten overeenkomsten zal de bondsrepubliek var. if 1980 in totaal 10 miljard kubieke meter aardgas ontvangen. Schmidt voerde gisteren besprekin gen met partijleider Leonid Brezn- jew en premier Kosygin en andere functionarissen. Berichten, als zou de kanselier binnenkort een bezoek aan Oost-Dultsland (de DDR) brengen, zijn in Bonn tegengespro ken. De Amerikaanse Russell Targ en Harold Puthoff, die zijn wonderlijk aandoende prestaties vorig jaar in het Stanford Research Institute in Californië serieus onderzochten, hebben het rapport van hun bevin dingen geplaatst gekregen in het eerbiedwaardige wetenschappelijk tijdschrift Nature. Dat is geen geringe zaak, want Targ en Puthoff komen tot een gevolgtrekking die, zelfs in hun wel overwogen koele woorden, heel wat zal losmaken: 'Er bestaat een weg waarlangs informatie over een ver af gelegen plaats kan worden ver kregen door middel van een tot nog toe niet beschreven manier van waarneming'. Of. zoals hoofd redacteur Davles het in zijn ver antwoording wat directer vertaalt: 'Sommige mensen kunnen gedach ten lezen of dingen op afstand zien'. Nu hebben tijdschriften als Nature een heel zorgvuldig systeem om tegen te gaan dat er wetenschappe lijke onzin in wordt afgedrukt. Elke bijdrage wordt aam-een aantal ano nieme maar vooraanstaande des kundigen voorgelegd. Als die het onderzoek niet degelijk vinden, wordt het niet gepubliceerd. De drie mensen die in dit geval werden geraadpleegd vonden het onderzoek Inderdaad niet degelijk. Eén was tegen publikatie, een stel de zich neutraal op en een was voorzichtig vóór. Ondanks alle twij fel werd het artikel opgenomen. Een van de redenen daarvoor was het rechtzetten van allerlei verha len. Uri Geiler en zijn omgeving wekken gaarne de indruk dat Stan ford zijn 'bijzondere vermogens' volledig zou hebben bevestigd. Het moet interessant zijn, schrijft Nature, op te merken dat het arti kel in het geheel bewijsmateriaal aanvoert voor Gellers beweerde Dat vermogen om metaal te door er overheen te strijken, magneten op afstand te beïnvloe den, horloges op afstand te laten stoppen of lopen enzovoort. Het ging alleen om 'de overdracht van informatie onder omstandighe den waarbij de zintuigen afge schermd zijn', z^als de titel van het stuk luidt. De meeste tijd werd besteed aan pogingen van Geiler, een tekening na te tekenen die Uri Gelier iemand zojuist ergens anders had gemaakt. Hij zat daarbij in een geluiddichte kamer die voor radio golven was afgeschermd. Dat leverde tien keer een tekening op die min of meer met het verre 'voorbeeld' overeenkwam. Drie maal 'zag' Gelier niets: eenmaal toen het voorbeeld van te voren was ge tekend door een buitenstaander die al weer vertrokken was, en twee maal toen de onderzoekers probeer den tegelijk de elektrische activi teiten van Gellers hersenen te meten. Van de tien tekeningen kwamen er te baren. hopen, tegen opgewassen. Op dat punt voelen de door Nature geraadpleegde critici weinig vaste grond onder de voeten. In de be schreven opzet zitten volgens hen zwakheden die op zichzelf onschul dig zijn, maar die 'een gebrek aan vaardigheid verraden dat het ma ken van een andere fout zou hebben kunnen veroorzaken, die minder duidelijk uit de tekst blijkt'. De details over beveiliging tegen mogelijk bewust of onbewust bedrog door proefpersonen, worden 'onbehaaglijk vaag' genoemd. Zulke twijfels worden verstrekt door het zestien pagina's tellende verslag dat Joseph Hanlon tege lijkertijd in de New Scientist publi ceert van zijn speurtocht naar het verschijnsel Uri Geiler. Daaruit blijkt bovendien dat formele wetenschappelijke publikatles zoals die in Nature naar een deel van de werkelijkheid kunnen weergeven. Chaos Hanlon beschrijft de sfeer van cha os en onoverzichtelijkheid die Gel- Ier zonder uitzondering rond zijn optreden oproept, of hij nu voor de televisie werkt dan wel journalisten wil overtuigen of onderzoekers ter wille zijn in het Stanford Research Institute. Zelfs getrainde waarne mers kunnen geen eensluidende beschrijving geven van wat er pre cies gebeurt. Dat Geiler bij zijn commerciële optreden trucs ge bruikt, hoeft weinig verwondering vijf goed met het voorbeeld over een, met als onbetwist klapstuk een tros met 24 (correct aantal) druiven. door drs. RokJoppema chaos rona Gelier op verschiuende tijden en plaatsen opduikende jon ge vriend Ship! Strang, en er ont staat de mogelijkheid van een kloek communicatlelek. Het is Hanlon opgevallen dat veel van Gellers met succes nageteken de plaatjes niet zozeer direct op het voorbeeld lijken, dan wel op een uitbeelding van woorden die het voorbeeld omschrijven. Toeval? Hanlon suggereert van niet. Goochelaar Eén manier om een voortreffelijke goochelaar te betrappen, is hem door een andere voortreffelijke goochelaar op zijn vingers te laten kijken. Gelier heeft onderzoekteams waarvan zo iemand deel uitmaakte, tot nog toe geweigerd. Het Stan ford-team telde twee amateur-goo chelaars, onder wie Targ zelf. Maar die ziet zo slecht, noteert Hanlon, dat hij dingen een centimeter of tien onder zijn neus houdt om de tails te bekijken. Niet de Ideale waarnemer dus. Met één proef komt Hanlons theo rie niet best van de grond. Geiler heeft ln Californië ook tien keer geraden welke kant van een dob belsteen bovenlag die in een dichte DJAKARTA (Reuter) De Indo nesische regering heelt het veel gelezen blad 'Pop' een verschlj- ningsverbod opgelegd wegens de publikatie van een bericht dat pre sident Soeharto's vader van konin klijken bloed was en dat zijn moe der na zijn geboorte naar een dorp was verbannen. Het bericht is door de president zelf tegengesproken. Hij deed dit op een persconferentie om de indruk weg te nemen dat hij een onwettig en verstoten kind zou zijn. Enorme drugvangst TIJUANA (Reuter) De Mexi caanse overheid heeft beslaggelegd op de grootste hoeveelheid verdo vende middelen die in één keer werd gevonden. Onder de vloer van een huurhuis ln een 'betere' wijk van Tijuana werd voor 15 miljoen dollar aan heroïne en cacaïne ge vonden. De politie verrichtte drie arrestaties, maar de kopstukken van de betrokken bende zijn voort vluchtig. Stakende loodsen BRUSSEL (ANP) De Belgische staatsloodsen hebben besloten om met ingang van heden tussen 's avonds 21.00 uur en 's ochtends 06.00 uur geen zeeschepen meer te beloodsen. Deze stakingsaktie is van onbepaalde duur en is het ge volg van een onbevredigend ge sprek dat de loodsen gehad hebben met de Belgische minister van ver keer. Chabert. Dat gesprek ging over de sociale eisen van de lood sen. Oneervol ontslagen ADDIS ABEBA (Reuter) Luite nant prins Makonnen, kleinzoon van ex-keizer Haile Selassie van Ethiopië, is op bevel van de militaire regering oneervol uit het Ethiopi sche leger ontslagen. De 24-jarige luitenant Makonnen volgde een militaire opleiding In de VS toen hij ongeveer twee weken geleden verdween. Het militaire bewind in Ethiopië gaf hem opdracht zich ui terlijk de vorige week dinsdag in Addis Abeba te melden of anders de gevolgen van zijn wegblijven onder de ogen te zien. Tito in Denemarken een bedrag van ongeveer 6 miljard gulden bij te dragen voor de op bouw van de strijdkrachten in de Arabische landen, die 'in de front lijn' liggen. Syrië had aangedrongen op niet minder dan 30 miljard. Het geld zal voornamelijk worden bijge dragen door de olierijke Arabische landen. In Israël heeft premier Jitzak Rabin zijn kabinet versterkt door toela ting van de Nationale religieuze partij. Aan de grens tussen Israël en Libanon hebben zich gevechten voorgedaan. Drie Arabische com mando's worden gedood. Twijfel ziet Maar doet hij het bij wetenschap pelijke proeven ook? Hanlon heeft zijn twijfels. Stanford-onderzoeker Russell Targ ook: 'Ik ben ervan metalen doos was geschud. Twee overtuigd dat Geiler vals zal spelen keer zei hij dat hij het niet wist, als hij de kans krijgt'. De vraag Is maar de andere acht had hij achter alleen of hij van Targ en Puthoff elkaar goed. Weliswaar weet Han- de kans kreeg. Hanlon kan daar Ion voor tweehonderd gulden een best een verhaal over bedenken radio-dobbelsteen te koop die zelf waar geen paranormale vermogens seint welke kant boven ligt. Maar aan te pas komen. de mensen van Stanford zeggen dat De geïsoleerde kamer in Stanford ze echt voor, tijdens en na de proef zoeker) aantal gevallen blijken dit was lang niet voor alle radiogolf- gecontroleerd hebben of er met soort 'paranormale vermogens' te lengten ondoordringbaar. Gellers hun eigen massieve dobbel- in de manager is Andrija Puharlch. die steen werd gespeeld. een rits patenten op zijn naam Dus toch een 'tot nog toe niet heeft staan voor miniatuur radio- beschreven manier van waarne- ontvangertjes die letterlijk in een mlng?' In ieder geval chaos rond holle kies kunnen worden Inge- Uri Geiler. En dat ls een van de natuurlijk indruk- bulgen wekkend uit. Maar bewijst het iets? Daar begint de twijfel. Dit soort zaken is vaker vertoond. In een ontmoedigend (voor de onder- herleiden tot kleinigheden opzet van het experiment die toch een vorm van communicatie moge lijk maakten. Alleen strikte organi satie en een zeer wantrouwende planning zijn daar, naar men mag bouwd. Combineer dat met de in de weinige zekerheden in dit verhaal. KOPENHAGEN (AP) De 82-jari- ge Joegoslavische president. Joslp Tito is in Kopenhagen aangekomen voor een driedaags .staatsbezoek aan Denemarken. Ter gelegenheid van Tito's komst waren strenge veiligheidsmaatregelen genomen, toen Tito werd verwelkomd door koningin Margrete en een grote Deense delegatie onder leiding van premier Poul Hartling. Na de verwelkoming werd Tito in een auto met kogelvrije ramen ver voerd naar kasteel Fredensborg, het zomerverblijf van de koninklijke familie ten noorden van de Deense hoofdstad. Sylvia Zalmanson NEW YORK (Reuter) De Russi sche emigrante Sylvia Zalmanson is uit Israël aangekomen ln de Vere nigde Staten voor een reeks lezin gen In twaalf steden over de pro blemen van de Joden in de Sowjet- Unle. Mevrouw Zalmanson heeft vier jaar van een vonnis van tien Jaar in de gevangenis gezeten we gens pogingen tot het kapen van een vliegtuig, alvorens haar werd toegestaan uit de Sowjet-Unie te emigreren naar Israël. Pinochet en democratie SANTIAGO (AFP) Augusto Pi- nöchet de Chileense Junta-leider, .heeft kritiek geoefend op wat hij 'traditionele, voor onze tijd onge schikte democratie' noemde. In een toespraak tot de jeugd van ChUl bevestigde Pinochet dat hij nieuwe staatsinstellingen wil om de essen tie van de democratie ln groter doeltreffendheid te waarborgen. 'Wij zouden een historische mis daad begaan als we Chili geen nieuw institutioneel regime gaven', zei hij. Pinochet noemde het uits luiten van het marxisme-leninisme uit het openbare leven in Chili 'definitief' en verklaarde dat zijn regering zonder pardon zou optre den tegen 'het virus van de subver sie'. 'Man overboord' BREMEN (UPI) In de Westduit- se stad Bremen zijn gisteren drie zeelieden voor de rechter gebracht op beschuldiging van moord op een zwarte verstekeling. De beklaagden, bemanningsleden van het West- duitse vrachtschip Margltta. hadden de neger-verstekeling ontdekt toen het schip zich ln de Rode Zee bevond. Zij zouden de verstekeling met een IJzeren staaf hebben gesla gen. hem een galgenmaal hebben gegeven van corned beef, hem een sigaret hebben laten roken en hem vervolgens overboord hebben gezet. De man is nooit teruggevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9