'Controle met blaaspijpje is meten met twee maten' dichtbij Commentaar Rotterdamse politiearts: 'Bloedproef is een kansspel' Vervolgingsbeleid >fï! Horeca wil tegenwicht voor campagne van Veilig Verkeer Meerderheid tegen loting Vondelingetjes het weer - Wat draaglijker PPR wil meer vat op rol van de minister-president niks aan de hand, vandaar stokoud overval slaperig trouwlustig 4 KROUW/KWARTET WOENSDAG 30 OKTOBER 1974 BINNENLAND T5/K7 s er één terrein van overheidsbeleid dat zover mogelijk buiten de sfeer politiek prestige moet worden louden, dan is het wel de categorie we mei 'vraagstukken van leven (i dood' plegen aan te duiden. Helaas Wit aan deze regel niet al te strikt fc nand gehouden in de discussie over Jet vervolgingsbeleid van minister Agt jegens de abortuskliniek lemenhove in Heemstede. fadat de minister had laten weten dat e justitie per 1 november maatrege- :n zal nemen met het doel, de kliniek sluiten, heeft het hele kabinet zich ver deze beslissing uitvoerig bera- 00 en. Het standpunt dat het kabinet ervolgens heeft ingenomen, is nu oorwerp van diepgaande studie over 1 e vraag wie in de ministerraad voor t hiyie door de knieën is gegaan. Heeft Pro' linistcr Van Agt in de discussie et zijn collega's aanleiding gevon- ar"t( p* iets van zijn aanvankelijke voor- lacl emens terug te nemen, of heeft hij, ngekeerd, het klaar gespeeld mede- inisters onder zijn juk te doen door 1 mici eei keil red(P>" [et is een studie die voor een belang- jk deel hieruit voortkomt, dat het 65te communiqué van de ministers lisverstand moet hebben gewekt. \feel politici hebben uit dat communi- afgeleid, dat de justitie de kliniek 1 november meteen al zou doen uiten. De regels van het wetboek - an strafvordering laten dit echter niet T)e: bij dit 'op termijn' aangekondigde ervolgingsbeleid is het niet de offi- van justitie, maar de rechter die inbeslagneming van de apparatuur h de kliniek - en tot de sluiting die aarvan het gevolg is - kan overgaan. aSjü zoveel misverstand moet men zeg en, dat het communiqué van de linister kennelijk niet duidelijk ge- oeg is geweest. Hoewel: wie kan mm erpjiderstellen dat een minister van ustitie de regels van het wetboek van [vordering zou willen veronachtza men? [et is begrijpelijk dat de christen- iocratisrhe ministers in het kabi- t-Den Üyl wat geprikkeld zijn door trage manier waarop binnen de nderhalf jaar lang een eigen initia- ef-wetsontwerp tot legalisering van irtus wordt voorbereid. [et is waar: nu de actuele moeilijk- :den zijn vooral ontstaan door het 'erschrijden van de stilzwijgend over gekomen tolerantiegrens van een .ngerschap van twaalf weken in kliniek, maar de christen-demo- itische fracties hebben het door de iktijk gevoede ongeduld van de an- :ren toch ook wel op een zeer zware jroef gesteld. Set kabinet-Den Uyl was op dit punt loor de afspraken bij de formatie) tot assiviteit gedoemd. De regeling van e legalisering van abortussen was aan et initiatief van de Tweede Kamer elaten. Het kabinet heeft blijkens de isteren gepubliceerde brief van minis- :r Van Agt dit passieve standpunt nigszins verlaten nu de Kamer (lees: e christendemocraten en de WD'ers, ie gisteren plots ook ambitie voor et indienen van een eigen initiatief- 'etsontwerp hebben getoond) de pin p de neus heeft gezet door de jaar wisseling als termijn te suggereren. )ie formulering is vaag en rekkelijk oor een paar weken. Er kan niet van en ultimatum gesproken worden, laar iets van een ultimatief karakter eeft die uitspraak wel. Wij hopen Ithans dat de betrokken het zo zullen erstaan. i door Willem Schrama ROTTERDAM Meten met twee maten, onnodige last, moeite, geldverspilling en onrecht. Met deze bewoordingen bekritiseert de Rotterdamse politie-arts H. T. P. Cremers in het Algemeen Politie blad (officiële uitgave van het ministerie van justitie) de wijze waarop vrijdag de jacht op borrels begint. De nieuwe controle op drankmisbruik in het verkeer is volgens hem onjuist. De instruc ties voor de politie werken een willekeur in de hand en bovendien noemt hij de voorlichting, die aan de 1 november-wet vooraf ging, eveneens onjuist en intimiderend. 'De op gang zijnde voorlichting heeft duidelijk de bedoeling de strekking van de wet te overtreffen en doet bovendien aan bangmakerij door te stellen dat alleen een alco holpromillage van 0,0 een veilig uitgangspunt is. Op zichzelf is dat geen slechte zaak, maar men moet het niet doen voorkomen alsof de wet dit dicteert, als de wet en werkelijkheid over het geheel geno men 0,8 promille toestaat', aldus dokter Cremers, die van mening is dat de verplichte bloedproef indivi dueel gezien zelfs een kansspel wordt vanwege zekere onnauwkeu righeden in het laboratorium. Onbegrijpelijk De praktijk is namelijk als volgt. De politie gaat werken met twee soorten blaaspijpjes; één met een markering bij 0,5 promille (bij aan houding op straat) en één met een markering bij 0,8 promille (op het bureau). Een onbegrijpelijke rege ling, meent dokter Cremers, omdat bij aanhouding op straat een bloe- dalcoholgehalte van meer dan 0,8 promille pas strafbaar is. Heeft de automobilist dus in werkelijkheid een alcoholpromillage van 0,7, dan zal het blaaspijpje bij aanhouding inderdaad verkleuren, maar het 0,8- buisje op het bureau zal weldra uitwijzen dat het wettelijk toege stane alcoholpromillage nog niet is bereikt. Indien er in zo'n geval toch aanwijzingen zijn die doen twijfelen aan de rijvaardigheid, kan de politie ten burele besluiten tot een vloedproef. Maar wordt niet tot de bloedproef besloten, dan dient volgens de instructies van de Centrale Politie Verkeerscommissie toch een tijdelijk rijverbod te worden opgelegd. Dokter Cremers vraagt zich af hoe een dergelijke handelwijze te ver dedigen is. als de wet praktisch toestaat dat met 0,8 promille gere den mag worden. Bovendien ergert hij zich aan de verkwisting van enorme geldbedragen, die gemoeid zijn met de bloedproeven, die ten onrechte zullen worden genomen. Na 8 uur 's avonds ontvangt een arts voor elke prik 130 gulden, overdag bedraagt het honorarium om en nabij de 85 gulden. gestane wachttijd van én uur na aanhouding eveneens 0,15 promille afbreekt. Heeft iemand bij aanhou ding dus een alcoholpromillage van 0,8 dan zal de politie van het Ge rechtelijk Laboratorium later be richt krijgen dat de uitslag 0,5 was. Vanwege de beide aftrekposten. Niet zo leuk voor degene die in werkelijkheid 0,7 promille heeft, maar die door een onnauwkeurig heid in de bloedproef 0,75 op zijn rekening krijgt. Daarvan wordt dan 0,15 promille afgetrokken; blijft over 0,6 promille. En dat is straf baar, want bij aanhouding acht de wet 0,8 promille toelaatbaar, maar na onderzoek van het bloed is 0,5 promille de grens. Maar aldus dokter Cremers de genoemde onnauwkeurigheid kan voor de betrokkene ook inhouden dat bij een werkelijk alcoholgehalte van 0,7 promille de uitslag van het Het blaaspijpje: toch discutabel. bloedonderzoek 0,65 aangeeft. In dat geval wordt van die uitkomst weer 0,15 promille afgetrokken. Blijft over 0,5 promille. En dat is niet strafbaar. Een kansspel, meent dokter Cremers. Willekeur Om misverstanden te voorkomen stelt hij uitdrukkelij dat h ij de wetswijziging toejuicht. De invoe ring van een verplichte bloedrpeof en de vaststelling van een grensge- 'Geen angstpsychose bij nieuwe wet' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onder het motto 'Drink ik of drik jij' begint het bedrijfschap Horeca, waarbij 35.000 horecabedrijven met ruim honderdduizend werknemers zijn aangesloten, een grote voorlich tingscampagne in verband met de nieuwe 'blaaspijpjeswet'. Kansspel En dan is diezelfde bloedproef vol gens dokter Cremers nog discutabel voor diegenen met een bloedalco- holgehalte tussen 0,5 en 0,8 promil le. Het Gerechtelijk Laboratorium houdt namelijk rekening met klei ne onnauwkeurigheden, die een foutieve uitkomst van maximaal 0,15 promille kunnen veroorzaken. Die onnauwkeurigheid kan voor de betrokkene zowel, gunstig als on gunstig uitvallen. Maar om in elk geval een (onrechtvaardig) ongun stig resultaat van de bloedproef te voorkomen, wordt van elke uit komst 0,15 promille afgetrokken. De tweede aftrekpost veroorzaakt het lichaam zelf, omdat het inde toe- De organisatie, die daarvoor 175.000 gulden heeft uitgetrokken, doet dit om tegenwicht te geven tegen de ruim één miljoen gulden kostende en door de overheid betaalde cam pagne van Veilig Verkeer Nederland. (WN), die zij sterk gechargeerd noemt. Belangrijkste bezwaar tegen de actie vindt het bedrijfschap dat VVN de indruk wekt, dat enig ge bruik van alcohol al een strafbaar feit is. 'Thema en. toon van de campagne zijn gekozen, dat het lijkt alsof men louter een angst psychose wil opwekken', aldus het bedrijfschapssecretaris, drs. A. W. Merk. Hoewel het bedrijfschap vindt, 'dat onder niet ongunstige psychische en fysieke condities' matig gebruik van alcohol geen problemen ople vert, legt het in de campagne toch de nadruk op het verantwoordelijk heidsgevoel van de weggebruiker. Het pleit daarom voor het maken van afspraken over de vraag wie naar huis zal rijden (en dus niet zal drinken), voordat men een ho recabedrijf binnengaat. 'Als dit gebeurt zal in het gezellig uitgaan geen verandering hoeven te komen', aldus de heer Merk. die niet gelooft, dat de nieuwe wet het horecabedrijf een zelfdeschade zal berokkenen als de energiecrisis rond de afgelopen jaarwisseling (een derving van 91 miljoen gulden aan omzet en 21 miljoen aan inko men). Hij verwacht echter wel dat vooral de buitenbedrijven het moeilijker zullen krijgen. De campagne bestaat ondermeer uit de plaatsing van paginagrote advertenties in een aantal dagbla den (met teksten als 'Wat is een kotelet zonder wijntje', 'Wat is een bitterbal zonder bittertje' en 'Wat is nou koffie zonder cognacje') en het aanbrengen van affiches op de stations. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een belangrijke meerderheid in de Tweede Kamer is er op tegen voor de beperling vanhet aantal eerstejaars studen ten aan de universiteiten de 'dom me loting' toe te passen. Dit blijkt uit de eerste schriftelijke reacties van de fracties van de KVP, ARP, CHU, WD en PvdA op het wet sontwerp, waarin deze beperking wordt geregeld. De christen-democratische fracties dringen aan op een genuanceerder systeem en willen in ieder geval de schoolprestaties bij de toelating la ten meetellen. Het alleen uitgaan van het hoge gemiddelde van 7.5 wordt afgewezen. )verigens is het ook dienstig vast te tellen dat minister Van Agt persoon- ijk het op een verwant terrein even- ens heeft laten afweten. In het najaar 'an 1971, bij de behandeling van de legroting van Van Agt (toen nog ninister van justitie in het kabinet- liesheuvel) kwam het KVP-Tweede- (amerlid van Schaik met het voorstel iet te vondeling leggen van kinderen legaliseron. Zijn suggestie van heel impel: schep een vorm voor moeders nood om discreet en zonder veel pispas en dreiging met straf hun Jnd voor adoptie door andere ouders an te bieden. Van Schaik bedoelde toen met zijn Uggestie niet een alternatief te schep- >en voor het abortus-vraagstuk, maar - zoals hij zelf zei —'misschien wel 'oor een paar abortussen en dat is lan al een heel positief punt.' Minis- er' Van Agt liet toen merken in de Camer verrast te zijn door de sugges- ie van Van Schaick en hij zegde een trompte studie van het vraagstuk toe. jng ^at alles speelde zich drie jaar gele- ?ele«en af. Wat is er sindsdien gebeurd en loe zijn de resultaten van die toen :apJ°egezegdc studie? Het komt ons voor maadat de uitvoering van de suggestie van DiK'an Schaik niet geblokkeerd is door ^Ie afspraken die bij de vorming van ik! *et kabinet-Den Uyl waren gemaakt aere op het punt van de abortus-wetgeving. iDaarom is de vraag: hoe voortvarend ,deris minister Van Agt geweest? Van onze weerkundige medewerker De gemiddelde oktober-etmaaltem- peratuur van De Bilt was over het tijdvak 1 tot en met 26 oktober: 7,3 graden Celsius, 0,1 gr. hoger dan over 1 tot 15 oktober. Blijft deze waarde zo, en het ziet er wel naar uit, dan zal de huidige maand d op drie na koudste in zijn soort van deze eeuw worden. Teruggaan de stuiten wij in dit verband eerst op oktober 1922 (6,5), daarna vol gen 1919 (7) en verder 1905 (6.5). In de vorige eeuw was er oktober )ook 6.5) en dan veel verder terug: oktober 1817 (6). Het is verantwoord te zeggen dat over de laatste bijna 160 jaar niet meer dan vier koudere wijnmaanden dan oktober 1974 op te sporen zijn. Vlissingen is nu op 215 millimeter oktoberregen gekomen en ongeveer 355 over september en oktober te zamen tegenover het rekord van 428 millimeter in Overveen in 1932. Boven centraalèEuropa bevindt zich in de hogere niveaus, als zo vaak eerder deze herfst, een koud lage- drukcentrum. Voor de derde maal in korte tijd trekt er rondom dit minimum nu een storing met re- gengebied uit Joegoslavië via zuid- Polen in noordelijke richting. Tot in Denemarken wordt er eerste natte sneeuw, daarna regen van verwacht. Gisteravond om 7 uur gaf Miskolc in noordoost-Hongarije dertien millemeter regen, maar de barometers stegen daar en in Polen vrijwel overal en veel gevaar zagen we niet in deze depressie zitten. Prof. dr. W. J. van Bebber wees er in zijn in 1891 gepubliceerde boek 'Die Wettervorhersage' al op. dat vooral in oktober een dergelijke depressiebaan van het door hem genoemde type Vb in trek is. Over het tijdvak 1876 tot 1889 kwam hij voor oktober op een totaal van elf gevallen tegen in september en no vember elk zeven, januari maar twee. Doordat de Azoren-hogedrukuitlo- per tot Schotland zich in oostelijke richting verplaatste en een oude depressie boven de Oostzee zich weinig verder verwijderde, kwamen de isobaren boven de Noordzee dicht opeen te liggen. Gevolg was dat het gisteren opnieuw stormde. Het lichtschip Noordhinder gaf 's middags windkracht 9 ,een stati on aan de Engelse oostkust rappor teerde een stoot van bijna 11 Beau fort. St. Abb's Head aan de kust van zuidoost-Schotland gaf gistera vond nog gemiddeld 9 Beaufort bij tal voor het bloedalcoholgehalte vindt hij een goede zaak. 'Maar', zegt hij, 'nu had men de kans van zijn leven om voortaan één lijn te gaan trekken, en nu krijg je wéér die willekeur. Ik zou het persoonlijk niet nemen als ik enkele uren zou worden vastgehouden, als later blijkt, dat ik een toegestaan alco holpromillage in het bloed had. Ik zou terecht stampij maken en het gevolg is dat zo'n agent in het vervolg ook wel uitkijkt'. Hij becijferd tenslotte nog, dat ie mand op een receptie of op een visite rustig drie alcoholhoudende consumpties mag nuttigen, Indien hij vanaf de- eerste slok maar min stens én uur wacht met chaffe- ren. Elk drankje (in een passertd glas) veroorzaakt namelijk een al coholgehalte in bloed van 0,20 tot 0,25 promille. Vanaf de eerste slok begint het lichaam al afte breken, met een frequentie van 0,15 pro mille per uur. Dan gaat bijvoor beeld de volgende berekening op voor 5 glaasjes in drie uur: 5 x 0,20 tot 0,25 1,00 tot 1.25 minus 3 uur afbraak 0,45; blijft over 0,55 tot 0.8 promille. Hiervan wordt nog 0,15 promille afgetrokken voor het wachtuuren dan trekt het Gerech telijk Laboratorium nog eenzelfde promillage af vanwege de eventuele onnauwkeurigheidjes. Blijft over 0,25 tot 0,5 promille, e n dat is toegestaan. Resumerend komt dokter Cremers tot de conclusie dat de logica van het blaaspijpje (bij aanhouding) volkomen zoek is. Door het 0,8 test buisje niet alleen op het bureau, maar ook op straat te gebruiken, kan volgens hem veel onrecht, geldverspilling en moeite worden voorkomen. 'De geweldige toleran tie tot nu toe door gebrek aan bewijsmateriaal behoeft niet om te slaan in een soort jacht op het gebruik van een enkel glaasje alco holhoudende dra«k'. zo zegt hij. 'Een rijverbod moet alleen opgelegd kunnen worden als de verwachting op grond van een blaastest gegrond is. dat een bloedonderzoek 1 uur na aanhouding meer dan 0.5 promille zal aangeven'. DEN HAAG Het PPR-kamerlid Jurgens heeft gisteren tijdens het debat over de begroting van alge- mepe zaken geprobeerd de Tweede Kamer meer vat te laten krijgen op de rol van de minister-president ln het regeringsbeleid. Een grief van de heer Jurgens was bijvoorbeeld, dat de premier wel elke vrijdagavond verklaringen af legt voor de televisie, maar zich niet verantwoordt tegenover de* Tweede Kamer. In ieder geval moet de premier met de Tweede Kamer overleg plegen over de taakverdeling tussen de de partementen en de coördinatie van het regeringsbeleid. De heer Jur gens vroeg daarom dat verslag wordt uitgebracht over alles wat aan organisatie is gedaan. Op de achtergrond speelde, dat 'bij wijze van verrassing' een commis sie van ministers was ingesteld, voor de voorbereiding van de ge- westwet met als voorzitter niet mi nister van b'nnenlandse zaken De Gaay Fortman, maar de minister president. Ook worden er van tijd tot tijd andere ministeriële com missies gevormd, waarvan de kamer direct geen weet heeft. Premier Den Uyl bleek er niet veel voor te voelen, dat hij zich nog eens apart voor zijn ról in het kabinet tegenover de Kamer zou moeten verantwoorden. Dit zou vol strekt in strlid zijn met de opvat^ ting, dat het kabinetsbeleid als eenheid gepresenteerd wordt, zei hij. Het verslag o\er de organisatie van het kabinet zou mogelijk wél uitgebracht kunnen worden. een barometerstand van 1022 milli bar. Het ziet er naar uit, dt de oceanische hogedrukrug nu toch geleidelijk wat meer terrein in onze omgeving gaat winnen. Daardoor Kordt het weer wat draaglijker. Het blijft in grote trekken gezien nog wel wisselvallig (plaatselijk buien blijven mogelijk), maar een noordelijke tot noordoostelijke wind voert wat drogere lucht aan. Deze lucht is door het bergland in zuid-N oorwegen opgedroogd. Giste ravond kwam daar op veel plaatsen licht tot onbewolkt weer voor en in Stavanger was het dauwpunt met min vier graden C. maar liefst 10 gr. onder de waargenomen tempe ratuur. HOOG WATER VOOR 31 OKTOBER Vlissingen: 1.46-13.53; Haringvlletslulzen: 3.22-15.41; Rotterdam: 4.30-16.30; Sche- venlngen: 2.58-15.14; IJmulden: 3.31- 15.47; Den Helder: 7.42-19.54; Harllngen: 0.52-22.15; Delfzijl: 11.53-0.00. onder redactie van loessmit Leendert van der Jagt is stafme dewerker van Scouting Neder land, de club waarin alle pad vindersorganisaties samen zijn gaan zitten. Je mag dus veron derstellen dat hij er goed inge werkt is en dat het best interes sant kan zijn als hij zijn mening over de hedendaagse padvinderij geeft. Dat heeft hij trouwens ook gedaan in een scriptie, die hij schreef als onderdeel van zijn opleiding aan de sociale akademie in Rotterdam. Zoiets wil je dan lezen, maar Scouting Nederland wil dat niet. Ze zijn daar helemaal niet zo in hun sas met de kritiek van Van der Jagt op de padvinderij en hebben hem verboden zijn scriptie te publiceren en zelfs om er over te praten. Maar zo gauw iets verbo den is, wordt het des te aardiger om er achter te komen wat er dan zo vreselijk is en gelukkig kan dat, want Leendert had op eigen houtje al een paar exem plaren verstuurd voordat het niet meer mocht en één daarvan is terecht gekomen bij het tijd schrift JN (Jeugdwerk Nu), dat fluks enkele uitspraken van Leendert heeft opgenomen. Een opruiend geschrift blijkt die scriptie allerminst te zijn. De schrijver wil-gewoon de padvin derij minder statisch en meer in beweging laten zijn. Opbouwen de kritiek heet dat in de wande ling. Scouting moet, vindt hij, 'van broederschap naar actie groepen, van natuur naar mi lieubeheer, van hulpvaardigheid naar ontwikkelingssamenwer king, van eerbied voor zichzelf en anderen naar werken aan intermenselijke relaties', een Wat wij hier oud worden noe men, Is no£ niet te vergelijken met de verjaardagen die ze ln de zuidpunt van de Sowjet Unie, tegen Turkije aan, vieren. In het dorp Koetol in Abchazië, een re publiek aan de Zwarte Zee die deel uitmaakt van de republiek Georgië, is mevrouw Khfar Tar- koekowa Lasoeria 140 jaar ge worden. Ze vierde het feest, ge kleed in een fleurige kasjmier jurk, temidden van haar dorps genoten, een sigaretje rokend onder het wandelen. Zoon Tar- koek, een rijzige, opgewekte man van pas honderd, was er natuur lijk ook bij. Zijn energieke moe der is nooit een dag ziek geweest en heeft een zeer arbeidzaam leven achter de rug. Dat schijnt daar een goed middel te zijn om oud te worden, want pas nog vermeldde een Russische krant de huldiging van een 114-jarige dame die precies een eeuw in één en dezelfde fabriek werkte. In de republiek Ierland is op nieuw een gewapende overval gepleegd. Ditmaal stortten vijf mannen zich op een windhon den-renbaan bij Dublin in de buurt om vijftig daar opgesloten hazen te bevrijden. Elf hazen wisten het hun welbekende pad de kiezen, de rest is zaterdag zoals gebruikelijk gangmaker voor de rennende windhonden. De haas wordt dan door twee windhonden achterna gezeten en wie van de twee als eerste de prooi te pakken krijgt is win naar. Omdat dat vrijwel altijd de dood van de haas betekent, zijn erg veel Ieren onder wie de gewapende overvallers de laatste tijd tegen deze wrede sport met levende hazen in het geweer gekomen. In ons land is de haas voor de windhondenren- nen niet meer dan een hazen- of konijnenstaartje, dat kunst matig langs de renbaan voorin- wogen wordt. In de straten van Stuttgart sleepte zich maandagnacht een 34-jarige man voort die niet meer op z'o benen kon staan van vermoeidheid en zich daar om in de dichtstbijzijnde vuilnis- container ter ruste legde. Om zes uur 'smorgens was hij er nog lang niet overheen en werd dan ook geen seconde wakker toen zijn slaapplaats op een vuilnisauto werd gehesen en naar de vuilverbranding gere den. Hij ontwaakte pas. toen hij met afval en al van zeven meter hoogte in de verbrandingsoven werd gekieperd. De oven was ge lukkig rtbg niet aangestoken. paar stappen voorwaarts dus in plaats van een pas op de plaats. Zo klinkt zijn kritiek in de scriptie: 'Wij dragen voor de sa menleving geen nieuwe ideeën aan: wij zitten ergens op de achtergrond. We zijn geen pro gressieve beweging meer, maar men ziet ons als een conserva tieve en zelfs reactionaire orga nisatie met naïeve ideeën, me thoden en middelen zonder eni ge relatie met wat er in de wereld rondom ons aan de hand is. Wij worden geïdentificeerd met de bourgeoismaatschappij, ofschoon Baden Powell de maat schappij van zijn dagen uitdaag de zoals vele jongeren heden ten dage doen'. Van der Jagt ver wacht vooral meer constructiefs van alle levensbeschouwelijke groeperingen en denkstromingen die sinds de fusie allemaal in Scouting Nederland terug te vin den moeten zijn: 'Als we het veld bezien waarin 100.000 meis jes en jongens, leiders en leid sters in Nederland optrekken, van wie verreweg de meesten toch tot de kerk behoren, dan mogen we uit die hoek wat méér dan tot nu toe verwachten'. Het blad JN heeft ook een paar uitspraken van Scouting-voorlich- ster R. dus Bois overgenomen. Die vindt het zo juist goed gaan met de padvinderij: .En dat scou ting niet meer in deze tijd zou passen, is helemaal nergens op gebaseerd. Als dat zo was. zou den we er beslist vorig jaar geen vijfduizend leden bij hebben ge kregen. De padvinderij groeit en dat is een bewijs dat nog veel jonge mensen juist in deze tijd behoefte hebbenaan sociale vorming, aandacht en spel. Al is het dan onder leiding'. De tijd zal leren welke Scouting- medewerker gelijk heeft. Het ziet er niet naar uit c aanstaande huwelijk van de be jaarde Amerikaanse miljonaire Rachel Fitler en de 29-jarige Britse mijnwerkerszoon Michael Wilson op een of andere manier niet zou doorgaan. Na de we reldwijde publiciteit die op de eerste geruchten volgde, was Mi chael een beetje bang dat zijn Rachel daar ontstemd over zou zijn en de hele trouwerij zou afzeggen, maar daar is weinig kans op. Een in Philadelphia (waar miss Fitler in een fraai buitenhuisje woont) verschij nende krant weet te melden dat ze voorjaar 1973 al de bruid had willen zijn van haar chauffeur Hans Aczel, een jonge Hongaar, die nog net op het nippertje de boot kon afhouden. Ze waren al zo'n beetje ondertrouwd toen Hans het danig benauwd begon te krijgen. In een door de krant geciteerde brief aan Happy Roc kefeller, vrouw van Nelson en nicht van (ante Rachel, riep hij nogal wanhopig haar hulp in: 'Het huwelijk tussen mevrouw Filter en mij is nog niet hele maal rond. Het is allemaal wat uit de hand gelopen, maar ik heb er nooit serieus over ge dacht met haar te trouwen'. Al o f niet door tussenkomst van Happy Rockefeller ging het hu welijk toen niet door. De foto en vermoedelijke leeftijd van de trouwlustige Rachel Fit ler die de bruidegom-1974 Mi chael Wilson wereldkundig heeft laten maken, blijken overigens allebei danig 'mooigemaakt': de miljonaire is niet begin zestig zoals Michael de wereld wil doen geloven, maar zeker zes- of ze venenzeventig jaar. wat op deze onverwacht afgeknipte foto heel wat duidelijker Is dan op de eerder gepubliceerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7