Creatieve staalkaart van Leiden asson overweegt l^een ontslagen Vier bedrijven n aar De Grote Polder kruispunt Schilderijenschenking aan Legermuseum Leiden loktersassistenten Materieel KRB nu veilig opgeborgen Ir. Poels lid van verdienste Zilver voor Lakenhal Nieuwe Leidse Courant iSoUW/KWABTET WOENSDAG 30 OKTOBER 1974 STAD EN REGIO L3 °roject 75 bereidt eeuwfeest universiteit voor: Gevaarlijk EIDEN 'We slaan ongemerkt onze tentakels uit naar het hele sociale leven in Leiden'. We, dat ijn Roel Polak en Pieter van Empelen, twee regisseurs die sinds enige maanden bezig zijn de eeuw- •estweek van de Leidse universiteit (19-24 mei 1975) te voorzien van grootste culturele manifesta- oor Jan Hoekema oject '75 is de verzamelnaam iaronder de uit het brein van »el en Pieter (beiden werkten in 73 aan de Academie voor Expres- in Utrecht) ontsproten en door Leids Academisch Kunstcen- im aan het Levendaal gecoördi- erde activiteiten, bekend staan, oject '75 wordt een groots gebeu- maar niet in de zin zoals vijf iar terug nog bij het vorige uni- rsiteitslustrum. Ij voorkeur liet men toen een ur opdrachtstuk twee maal deftig voeren'. De gedachten wat er in universiteitsstad aan culturele beurtenissen bij een lustrum iet plaats vinden zijn nogal ver- derd. 'We liepen een paar jaar ug al met een wild idee voor een ïeelfeuilleton rond. Een scène die imaal vaststaat en daarna door- speeld wordt. Een geïmproviseer- familietragedie of zoiets', n Empelen en Polak konden bij jze van onderwijsproject dit idee Utrecht uitwerken, en kwamen contacten met het LAK in Lei- n terecht bij het bestuur van de liversiteit, dat de plannen in nk aanvaarde. Begin dit jaar zijn globale voorstellen aanvaard, en men gaan werkenmet een rijd orlopig mandaat en een voorlopi- )in- begroting. 't off (ode draad ode draad bij de stroom theater- aeurtenissen in de feestweek vor en twee zaken: de sociale functie n de universitiet door de eeuwen n, en het thema vrijheid dat bij de andere onderdelen van viering meespeelt. Wat de uit ering betreft werd meteen ge- cht aan het op grote schaal in- lakelen van de Leidse bevolking, ereerst de bestaande (culturele) janisaties van toneelvereni- igen tot dienstencentra en ui- ndelijk ook de bevolking zelf. maart van dit jaar vond een )te vergadering plaats waar zeer sl organisaties waren uitgeno- 'Begrijpelijk bestaat er nogal it wantrouwen vanuit Leiden te- wat de universiteit doet. We ren al blij dat er aardig wat nsen kwamen opdagen en dat nu contacten hebben met diver- harmonie, toneel, operette en erlei andere verenigingen. Maar armee ben je er nog niet. van ons project. Je valt met je rare plannen midden in allerhande groepen die niet zoveel van je zul len verwachten, en die ook nog een stuk eigen gezicht moeten laten vallen voor dit grotere geheel van Project '75. Daarnaast zien van Empelen en Polak als moeilijkheid hóe de niet in verenigingen georganiseerden erbij kunnen worden betrokken. 'Daar heb je natuurlijk dingen als club- en buurthuizen voor, maar er is vaak een kloof tussen de eigen opbouw en het georganiseerde wel zijnswerk. We willen het liefst de hele ladder af, van Welzijnsraad naar helemaal onder aan.-Dat kost tijd en moeite, want hoe lager des te persoonlijker moet je zijn'. Ondanks de beperkte mankracht ('wij werken drie dagen per week hieraan van half tien tot twaalf 's nachts voor een zevenhonderd gulden per maand'), het beperkte geld, en de noodzaak om van elke stap in de artistieke opbouw van de feestweek verantwoording af te leg gen ('de universitaire bestuurders blijken cultureel nog niet omge turnd') is al heel wat veelbelovends op papier gekomen. speeld door grote groepen ama teurs, geeneens toneelspelers soms, Leiden in zijn greep zal houden. Spelen Geuzenloop igen gezicht zijn problemen als de moeilijke aciële situatie van de verenigin- <n, maar vooral de sociale kant De voornaamste bestanddelen van Project '75 in concreto zijn het al genoemde toneelfeuilleton, het be jaardenproject, het muziekschool project, het scholenproject, een concert van het LYRA (de verenig de Leidse studentenmuziekgezel schappen) en een harmoniekorps iri de Pieterskerk, de kinderspelen en een Geuzenloop (combinatie sport-theater)Een indrukwekken de lijst waar we nu kort wat op in gaan. Het toneelfeuilleton is wel het meest in het oog springende ge deelte van het programma. In een zevental scènes, straattoneel of zo nodig binnen, worden stukjes ge schiedenis van stad en universiteit zichtbaar gemaakt. De laatste dag van de week, vrijdag, is een meer eigentijds thema aan de orde, zoiets als de verhouding tussen stad en universiteit. 'Dit is de enige scène die we nog niet klaar hebben. We denken erover om 's middags een halve te spelen overal in de stad, en dan 's avonds de afronding op het grote feestterrein'. Filosoferend over de vorm van de scène zegt van Empelen iets over de universiteit als moloch, als monster van Fran kenstein dat de stad opvreet. Dat monster moet verkleind worden tot iets waar mee te werken valt. Maar goed, duidelijk is in elk geval dat de hele week door zeer origineel en onvoorspelbaar totaaltheater, ge- p /erktijdverkorting voor 350 man EIDEN-HAZERSWOUDE Fasson Nederland heeft werktijd erkorting tot vijftig procent aangevraagd voor 350 personeels- iden voor de periode van 1 november tot 13 december. Fasson rodnceert zelfklevend materiaal. mijn? 'Op lange termijn zijn geloof ik alleen ambtenaren zeker van hun baan'. De ondernemingsraad van Fasson heeft de noodzakelijkheid van werktijdverkorting ingezien en is daarmee akkoord gegaan. Fasson produceert niet alleen grondstoffen voor stickers, maar ook 'price-labelling-materiaal', zelf klevende prijsetiketten voor win kels en dergelijke. oer Is oorzaak noemt de directie een en. Bgnatie in de markt van zelfkle- ital Ind materiaal. Wat de oorzaak is in de terughoudendheid in de aar Jirkt kan men bij Fasson niet •an Hellen. det r11 waarom dan de termijn van sn- weken voor arbeidstijdverkor- ós- PS? 'Omdat het -arbeidsbureau een pgere termijn bij eerste aanvraag 'jet toestaat', zegt directeur Nix. I en b lange termijn ziet de directeur positie van het bedrijf als 'goed'. 1 werktijdverkorting moet niet brden gezien als een prelude op f€re ontslagen: 'Die worden niet lerwogen'. Ook niet op lange ter- p I >EN Zaterdag 19 en 26 okto- werd bij de School voor Medi- e Praktijkassistente va nde LOI Leiderdorp het eindexamen voor diploma doktersassistente afge- len. De uitreiking van de diplo- i's vond plaats in het gebouw de Leidse Onderwijsinstellin- ■S- n te Leiderdorp. Er slaagden 115 jndidaten .onder wie mej. R. M. )rbas Wassenaar, R. A. M. van Immelen Leiderdorp, M. E. de lyer Leiden, M. G. de Boer Lei- In, A. Brouwer Hazerswoude, L. A. [Devilee Voorschoten, A. M. Don- r Alphen aan den Rijn, A. C. van }rp Alphen aan den Rijn, J. M. (gink Voorschoten. G. A. Geerling, de phen aan den Rijn. M. J. T. T. M. '■.Mhéniau Leiden, J. M. C. Hartveld mèuwveen, A van der Hek Leiden, M. Helmus Leiderdorp. A. M. L. ikemans Wassenaar, M. Heruüer enaar, J. Hofland Voorschoten, Kedde Leiden, S. van Kerkhof tóen, W. Kuyck Leiden, G. Marijt ordwijk aan Zee, H. J. Marijt tóen, J. Meijer' Noordwijk, A. Jijer Alphen aan den Rijn, K. tout Wassenaar, J van Nieu- thuizen Katwijk, P. van Ocken- 'g Oegstgeest, T. Poolstra Wou- :ge, S. Rhee Leiden, M. Rein- Het bejaardenproject houdt in een revue van georganiseerde bejaarden ('De goeie-ouwe-tijd-revue') voor ongeorganiseerde bejaarden. Ook hier is Project '75 coördinerende hulp. Contacten met de diensten centra zijn er al veelvuldig. De jaarlijkse uitvoering van de Mu ziekschool zal worden uitgebreid met theateraspecten. Thema: het kind, waarbij Leids bronnemateri- aal wordt gebruikt. Project '75 werkt hier samen met studentenac- terus, een volksdansgroep, een bal letgroep en uiteraard de School zelf. Dan de kinderspelen. Van februari tot en met mei kunnen kinderen in buurt- en kinderclubhuizen oi>3e spelen beoefenen. Het Pedagogisch Instituut werkt mee, evenals een projectgroep van kleuterleidsters in opleiding. Het scholenproject omvat het idee alle middelbare scholieren van een bepaald leerjaar enige tijd. bezig te laten zijn met het begrip 'stad', dit in samenwerking met de universi teit. We zijn, wat het programma betreft aan veel nog niet toegeko men. De op 2e Pinksterdag afgeslo ten Breestraat, de opvoering in ja nuari/februari van de oude klucht 'Trijntje Cornelis' in buurthuizen en clubs, en het nog niet geheel duidelijke totaaltheater van de laatste dag van de feestweek. Driehonderd vijf tig mensen (stu denten en niet-studenten) staan al in de kaartenbak van P'75. Maar er kunnen er nog meer bij. Wie mee wil helpen aan de doelstelling: 'ge bruik makend van Leidse groeprin- gen Leiden een staalkaart bieden van bijna alles op creatief gebied, daarmee een impuls gevens aan de sociale openheid in de stad', kan zich aanmelden bij het LAK, Le vendaal 150, tel. 46907. 'Er is van alles te doen, we hebben nu zelfs een sociaal stuntteam van mensen die bereid zijn mee te werken aan bliksemacties en sociale hulpverle ning'. KATWIJK AAN ZEE In hotel Riche hield de Katwijkse Reddings brigade haar najaarsledenvergade ring. Het was voor het bestuur een stimulans dat zoveel jongeren aan wezig waren. Voorzitter E. Wouda gewaagde in zijn openingswoord van de goede prestaties op de landdag te Zand- voort waar K.R.B. domineerde op alle nummers. Met genoegen kon hij constateren dat in het afgelo pen seizoen geen verdrinkingsge- vallen waren voorgekomen. De be zetting van de posten was altijd verantwoord. De E.H.B.O-ploeg deed weer effectief werk. Het be stuur zou het aantal zwemuren graag verdubbeld zien. Of dit zou passen bij het zwemprogramma van het zwembad is nog te bezien. Ook zou hierdoor een verdubbeling van het aantal zweminstructeurs nodig zijn. Zwaar gedupeerd is de vereniging door diefstal en vernieling in de bergruimte, waarbij voor 5000 schade is aangericht. Ook hierin was de medewerking van het ge meentebestuur zeer welkom. Er is nu een 'geheime' bergplaats be schikbaar gesteld, waarin het mate riaal veilig is opgeborgen. Een boot blijft te allen tijde beschikbaar als zich gevaar op zee zou voordoen. De jaarverslagen werden uitge- LEIDERDORP Op een ledenver gadering van de VVD afdeling Lei derdorp is de afgetreden fractie voorzitter ir. R. Poels benoemd tot 'Lid van verdienste' als blijk van waardering voor het werk dat hij een twintigtal jaren voor de afde ling heeft verricht; o.a. in de VVD- fractie in de gemeenteraad. Wijzigingen in het bestuur de heren Riedijk en Hietbrink trokken zich terug leidden tot de volgen de samenstelling: R. R. Josselin de Jong, voorzitter, J. P. van der Meu- len, secretaris, A. W. van der Vegt, penningmeester. J. Gerrese, propa ganda, C. A. Huigen-van Boven, J. H. Tichler en W. Scheffer. leden. LEIDEN Vrijdag 1 november om 22 uur zal het Trio Mal Waldron optreden op Jazz-zolder Hot House. Rapenburg 24. LISSE In het Poelhuys aan de Ruishornlaan organiseert de recre atiecommissie van het gemeen schapscentrum De Poel vrijdag een klaver jasavond; die om 8 uur be gint. LEIDEN Het Koninklijk Neder lands Leger- en Wapenmuseum te Leiden werd verblijd met een be langrijke schenking. Mejuffrouw L. H. C. M. Koekkoek, inwoonster van Leiden, droeg aan het museum een vijftal schilderijen van de hand.van haar vader, wijlen de heer H. W. Koekkoek, over. 'Hendrik Willem Koekkoek (1862- 1929) was een telg uit het schilder sgeslacht Koekkoek. Hij genoot reeds bij zijn leven grote bekend heid. vooral in Engeland, waar hij sinds 1901 woonde en werkte, door zijn schilderijen en tekeningen van militaire onderwerpen. Koekkoek moet worden gerekend tot de latere impressionisten. Zijn werk vertoont naast grote vakbekwaamheid veel bracht door Koning. P.. Mostard en T. de Hoogvliet en Zn Zoeterwoude drukkerij Deltabach Leiden. Teldem B.V. is een im- en export- SMSf n|- irs Leiden, M. van Rooyen-Bauer liden, P. Schretlen, Warmond, W. ^ptboom Leiden, M. Smakman Lis- A. Steijger Leiden. M. Verhae- ®n Sn Noordwijk, G. Verhoog Noord- jj." Ijk, G. Verhoog Leiden, E. Ver- èeg Hazerswoude. M. van der "d«aal_Racké Noordwijkerhout. 26 Q® tadidaten werden afgewezen en kandidaten worden in de gele- iaeinheld gesteld een herexamen af l leggen. LEIDEN Dit zilveren inkstel dat volgens de inscriptie in 1786 werd aangeboden aan ds. Jean Samuel Robert bij zijn vertrek uit Leiden naar Amsterdam, werd door voorzitter P. Herfst van de Vereniging van belangstellenden in de Lakenhal aan het museum aangeboden in verband met hel 100-jarig beslaan van De Lakenhal. Het is in 1786 vervaardigd door Willem van de Goorberg. De overhandiging had plaats na een lezing van prof. dr. I. Schöffer, die een voordracht hield voor de vereniging over: P. C. Hooft over het beleg van Leiden. Ook zijn aan geboden: een visschep met een zwarthouten steel en een meesterteken van Jacob Kamphuis met jaarletter 1792, en een paar zilveren schuitvormige zoutvaten met twee oren, opengewerkte spijltjes en bladranken, waarin blauw glazen bakjes, in 1802 vervaardigd door Willem van de Goorberg. De zilveren voorwerpen zullen een plaats vinden in de nieuwe nog in aanbouw zijnde zilvervitrines. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving 0!> DE BRES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS In de afgelopen weken hebben zich twee ernstige verkeersongevallen voorgedaan op de Willem de Zwij gerlaan ter hoogte van de Marnix- straat. Het eerste ongeval vond plaats op donderdag 17 oktober en betrof een oudere dame, het tweede ongeval het afgelopen weekend en betrof een gastarbeider. Beide on gevallen waren zeer ernstig. Al eerder hebben wij gewezen op de levensgevaarlijke verkeerssituatie met name voor voetgangers op de Willem de Zwijgerlaan. Tot nu toe zonder succes! Nu de Willem de Zwijgerlaan steeds drukker wordt, mede door het voller worden van de Merenwljk, wordt de situatie on houdbaar. Juist op het punt van de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Marnixstraat is deze leven sgevaarlijk, temeer daar aan de overkant een school voor geestelijk gehandicapte kinderen staat. Moe ders durven hun kinderen niet meer alleen naar deze school te sturen. Wij vrezen dat het mensen levens gaat kosten als de toestand daar niet verbetert. Wij hebben de gemeenteraad dan ook dringend verzocht zo snel mogelijk te zorgen voor een. met verkeerslichten be schermde voetgangersoversteek plaats. Wijkkomitee Plan Noord. Hoog en laag water KATWIJK Donderdag 31 okto- ber: hoog water 3.04-15.20 uur; laag water 11.19-23.36 uur. Roel Polak op de voorgrond en Pieter van Empelen achterop de fiets', Jroject '75'. stijl en allure. De aan het Legermuseum geschon ken schilderijen zullen daar bin nenkort permanent worden geëxpo seerd. C.H.U. Valkenburg houdt ledenvergadering V.ALKENBURG Woensdag 30 ok- tober (heden) is er een ledenverga dering van de Christelijke Histori sche Unie. met ondermeer een na beschouwing van de gemeente raadsverkiezing, de samenwerking tussen de ARP en CHU en een bestuursverkiezing. De bijeenkomst is in de zaal van de hervormde kerk en begint om 8 uur. LEIDEN/ZOETERWOUDE Vier bedrijf in textiel, voornamelijk ba- bedrijven hebben zich aangemeld by-artikelen .Het bedrijf heeft af- voor vestiging in het industriege- zetgebieden in de Randstad, daar bied De Grote Polder. Het zijn de wordt zestig procent van de omzet firma's Teidem in Den Haag. Van verhandeld, het overige deel van Marwijk Leidschendam, fa. J. L. de omzet heen gaat en België en Duitsland, die samen tien procent van de omzet van het bedrijf voor hun rekening nemen. Het bedrijf wil een terrein van 2.145 m2, waar van 1400 m2 bebouwd. In totaal zullen 21 werknemers emplooi vin den bij de textielim- en export. Men verwacht een uitbreiding van 31 man te kunnen realiseren wan neer vestiging in Zoeterwoude een maal een feit is. Van Marwijk is een bedrijf.dat zich bezighoudt met de verhuur van kranen in de gehele Randstad. Er werken vijftig mensen. Men ver wacht na vestiging in Zoeterwoude een uitbreiding met tien man. Het bedrijf wil 1500 m2 grond hebben, waarvan 500 bebouwd. Hoogvliet dat al in Zoeterwoude is gevestigd aan de Hoge Rijndijk, is de derde gegadigde. Achtduizend vierkante meter wil het bedrijf he- been en daarvan wil het de helft bebouwen. Vijfentwintig man wer ken bij Hoogvliet op dit moment, waaronder vijf part-timers. In de toekomst valt een uitbreiding te verwachten van 37 werknemers. De vierde gegadigde voor een vesti ging in het industriegebied De Gro te Polder is de Leidse drukkerij Deltabacht. De drukkerij heeft een terreinoppervlakte nodig van 1080 vierkante meter. Daarvan wil men 600 vierkante meter bebouwen. Het bedrijf telt zeven werknemers. In de komende drie jaar valt een uit breiding van twaalf werknemers te verwachten. Deltabach drukt boe ken, tijdschriften, periodieken en reclamedruk. De gemeenteraad van Zoeterwoude moet aan de grondtransacties haar fiat geven. Dat zal gebeuren in de vergadering van dinsdag 31 okto ber. Prljstipper Perfekte pantalon, waar veel mee I te kombineren is, dankzij de slankkledende trikotineinveel modieuze kleuren als camel, groen bruin, rood marine of zwart Met smal lakriempje. 34-44 Prljstipper Mooi om te zien,, prettig om te dragen deze 100% acryl j jersey pantalon, 1 slank gesneden, I zonder tailleband. j Gedistingeerde I kleuren o.a. 19 zwart en marine, li Grote maten. 44-52 M tocA\/üvïde£i^e\f Prljstipper Met een goeie pantalon kun je alle kanten uit, neem deze in 'n polyester/viscose met rondgevormde tailleband. Keuze uit 5 basis kleuren. 38-48 tocA\hmïde£i^e\/

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3