Lekke Cowan! edetineerden isen vliegtuig Israël wil niet met PLO praten Aantjes niet naar Zeeland HalitranA+D ulp Rode Jeugd gevraagd in gijzelingszaak f fan Agt wil inde van üloemenhove 4ï H. C. van Den Haag nacht in cel Cola,Tonic ofüp-Drink In deze krant WASAUTOMATEN )uis in verhuizen Minister heeft 'geen haast' Den Uyl loopt niet warm voor staatsbezoek 'Heroïne met kruiwagens gevangenis in' in dit land hebben we het écht allemaal nodig... Geestelijke informatie Nixon maakt het goed na operatie WOENSDAG 30 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 178 j Christelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hsrt in teghenspoet!" :enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 pet maand, per kwartaal 36,05 HAARLEMMERSTRAAT 5 250 LEIDEN Allo bekende merken v.a. 499,— Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur )EN HAAG Voor het eerst hebben de vier gedetineerden die in de Seheve- dngse strafgevangenis nog steeds veertien mannen en twee vrouwen in gij- eling houden, een aantal concrete eisen gesteld, waaraan voldaan moet wor- en, willen zij die gegijzelden vrijlaten. eze eisen zijn: de Palestijn Tami- lah moet naar de kerkzaal ge- racht worden: er moet op Schip- ol een vliegtuig in gereedheid ge- racht worden, dat op elk moment, de gedetineerden dat willen, ïoet kunen vertrekken: er moet op »n nog nader te bepalen tijdstip >n autobus op de luchtplaats van e gevangenis aanwezig zijn. die oorzien moet zijn van een achter en de bus en de omgeving loeten grondig worden gecontro- erd door Lucien van Hoesel, het indhovense lid van de Rode eugd, die in de Scheveningse ge- angenis zit, omdat hij betrokken ou zijn geweest bij het vervaardi- en van bommen. Wanneer deze eisen worden inge- illigd zullen in eerste instantie de vee vrouwelijke gegijzelden en een lan. die hartpatiënt blijkt te zijn, orden vrijgelaten. De vier gedeti- eerden hebben geen ultimatum ;teld wat betreft de termijn, irbinnen aan. hun eisen voldaan ïoet worden. in woordvoerder van het ministe- EN HAAG Minister Van Agt Justitie) heeft gisteravond in het IOS-journaal, toen hem om een Hnmentaar over de abortuskwestie erd gevraagd, gezegd, dat 'hij er les aan zal doen, wat hij kan, om en einde te maken aan het werk, aals dat in de abortuskliniek Bloe- enhove in Heemstede wordt ver- cht (het verrichten van een abor- ls na de twaalfde zwangerschaps eek, red). wil bovendien voorkomen, irzover dat van hem afhangt, dat it werk elders in het land door speciale instellingwordt overge- imen. ook pagina 5 (ADVERTENTIE) erkend verhuisbedrijf I De Horn's Expeditie bv. I Alblasserdam-Edisonweg 4 -Tel.01859-3333 Wisselvallig VANDAAG: Opklaringen maar vooral in de kustprovincies ook enkele regen- of hagel buien. Matige, aan de kust tot krachtig afnemende wind uit noord tot noordoost. Maxi mum temperaturen circa 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog met opkla ringen en vrij koud. Morgen zon op: 7.32 onder: 17.14 Maan op: 17.10 onder: 8.66 ndonesië uil kiltuur-bezit terug rie van justitie zei gisteravond, na het bekend worden van de eisen, dat het nog wel vele uien zou duren, voordat er een commentaar van de autoriteiten op te verwach ten viel. De eerste els dat de Palestijn Tamimah, die samen met zijn landgenoot Noeri een vliegtuig kaapte- en dit op Schiphol tot ontplffing bracht, bij het gezel schap in de kerkzaal van de gevan genis gebracht moet worden lijkt volgens deze woordvoerder van jus titie al een heel moeilijk punt, om dat Tamimah tot nu toe duidelijk heeft laten weten er niets voor te voelen bij de vier gedetineerden gebracht te worden. Hem is verze kerd, dat hij niet tegen zijn zin bij de gijzelaars gebracht zal worden. Ook gisteren nog heeft Tamimah duidelijk gezegd, dat hij liever zijn gevangenisstraf hier in Nederland uitzit in plaats van betrokken te raken bij een gijzelingsaffaire. Hij heeft zijn landgenoot Noeri nog maals opgeroepen op te houden met de gijzeling. Wat betreft de eis, dat er een vliegtuig klaar moet staan op Schiphol (over de bestemming van dit vliegtuig is door de gijzelaars niet gesproken in hun eisen) zei de woordvoerder van het ministerie gisteravond, dat zij eraan twijfelde of aan deze voorwaarde voldaan zou worden. Minister Van Agt zei als commentaar op de eisen voor de de televisie, dat het zo kort na de Japanse gijzeling in de Franse ambassade in Den Haag wel 'voor de hand lag, dat de gedetineerden met deze eisen op tafel zouden komen'. 'Ze hebben gewoon afgeke ken wat de Japanners deden en vooral gelet op de goede afloop, die deze affaire had', aldus minister Van Agt, die verder zei: 'Wij heb ben geen haast in deze zaak'. 'Naar Schiphol' De eisen van de gevangenen wer den meegedeeld via de veldtelefoon, waarmee zij in verbinding staan met de autoriteiten buiten. De ge vangenen willen dat er een bus aan de achteruitgang van de gevangenis komt te staan, waarin zij met hun slachtoffers naar Schiphol kunnen rijden. Lucien van Hoesel zou van tevoren deze bus plus de omgeving en de gangen van de gevangenis, waardoor het gezelschap naar de bus moet lopen, helemaal moeten inspecteren. Zodra de gevangenen op Schiphol zouden aankomen, zou den zij aan boord van het klaar staande vliegtuig gaan, dat onmid dellijk zou moeten opstijgen. De eisen zijn allemaal meegedeeld door de 27-jarige Jan Brouwers. Lucien van Hoesel (24 jaar), die op het ogenblik het volledige vertrou wen van het viertal geniet, werd TEL AVIV, RABAT (UPI, Reuter, AP, AFP) Terwijl aan Pa lestijnse zijde voorbereidingen worden getroffen om een regering in ballingschap te vormen, houdt Israël vol dat het niet zal onder handelen met vertegenwoordigers van de PLO (Palestijnse bevrij- dings-organisatie) van Jassir Arafat, over de bezette westelijke oever van de Jordaan. 1 we m'n verzameling rijstta- 1-recepten niet verstoppen? Minister van voorlichting Aharon Yariv verklaarde naar aanleiding van het feit, dat ook Jordanië de PLO beschouwt als enige vertegen woordigster van de Palestijnen niet verrast te zijn. Israël blijft echter tegen de vorming van een Pales tijnse staat tussen 'het oostelijke woestijngebied en de zee'. De in stemming van Jordanië betekent volgens de minister 'dat als Israël met Jordanië zóu onderhandelen over terugtrekking van de westelij ke oever, het gebied in handen van de PLO zou overgaan. Elias Freij, burgemeester van de op de westelijke Jordaanoever gelegen Bethlehem, heeft hetresultaat van de Arabische topconferentie in Ra bat (waar Jordanië overstag ging) met instemming begroet. 'Dit is een verstandige beslissing. Het Pales tijnse volk heeft recht op vertegen woordiging door zijn eigen men sen', aldus Freij, een Arabische christen die sinds 1972 burgemees ter is. Over het algemeen werd het compromis op de conferentie in Rabat in de Arabische pers als een nieuwe overwinning van de PLO heschreven. Hoessein Overigens is volgens diplomatieke kringen de dramatisch lijkende er kenning van de PLO door koning Hoessein geenszins een plotselinge wijziging van zijn weigerachtige houding. Veeleer neemt men aan dat hij voor zijn vertrek naar Ra bat reeds na overleg met zijn familie, het kabinet, zijn adviseurs en de legerleiding tot erkenning MAASTRICHT Tegen de 52-Jari- ge Egkjius J., de voormalige direc teur van de in 1968 failliet gegane bouwonderneming Vascomij in Heerlen is doorde officier van justitie te Maastricht, mr. J. Ek zes maanden voorwaardelijke gevange nisstraf geëist. De officier vroeg de rechtbank verder aan J. een geld boete van 20.000 gulden op te leg gen en hem te verbieden gedurende 20 jaar werkzaam te zijn als make laar of aannemer. Aan Egidius J. (die tegenwoordig ln de buurt van Antwerpen woont) en zijn medewerker, de belastingadvi seur J. D. is valsheid in geschrifte en het uitgeven van ongedekte che ques ten laste gelegd. Als directeur van Vascomij zou J. aan twee Lim burgse ondernemingen ongedekte cheques ter waarde van samen 45.000 hebben uitgegeven. zou hebben besloten. Hoessein zou hebben gevoeld, dat hij geïsoleerd dreigde te raken, als hij zich langer zou verzetten. In Amman worden wijzigingen ln het Jordaanse kabi net verwacht. Zie verder pagina 9 dr. C. N. Peijster Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse hoofdcommissaris van poli tie. dr. C. N. Peijster, heeft deze week een nacht doorge bracht in een cel. Hij vond het in verband met de gijze ling in de Scheveningse ge vangenis nie traadzaam thuis te gaan slapen, waarna hij zich ter ruste legde in een van de cellen rondom het commandocentrum, dat niet ver van de plaats van de gij zeling ingericht is. De kennismaking niet een cel als slaapplaats viel dr. Peijster overigens niet mpc. De volgende dag klaagde hij over de herrie en de tocht, die hem gehinderd hadden De nacht daarop heeft de hoofdcommissaris weer thuis geslapen. 'Ontspannen' Papua's en Zuidmo- lukkers in nood GIRO 11 30 OOO KERSTAKTIE 1974 Stichting Door De Eeuwen Trouw Eindhoven (ADVERTENTIE) literfles Van onze parlementsredactie DEN HAAG 'Men kan zijn tijd beter besteden dan met staatsbezoeken', zei minister president Den Uyl gisteren in de Tweede Kamer. Maar hij zei geen kans te zien het karakter van staatsbezoeken te verande ren indien andere landen het daarmee niét eens zijn. Het ge volg zou immers zijn dat er on aangename betrekkingen met andere naties, die de staatsbe zoeken in de tegenwoordige vorm wél op prijs stellen. Tijdens het Kamerdebat over de begroting van algemene zaken gaf de minister-president toe, dat er allerlei elementen in een bezoek van een staatshoofd zijn, die beter achterwege kunnen blijven. Tijdens zo'n bezoek zien een te beperkt aantal mensen elkaar teveel; dat kan niet goed zijn. De kwestie van de. wat hij noemde, al lang achterhaalde staatsbezoeken, was weer aan de orde gesteld door de heer Jur- gens van de PPR. De premier zei wel, dat de contacten bij de staatsbezoeken heel wat beter en openlijker zijn dan in het verle den. Maar de huidige situatie met de staatsbezoeken is wel on bevredigend. 'Eerste taak nu fractievoorzitter-schap' Lucien van Hoesel, de man die door de vier gijzelaars als vertrouwens man is aangewezen. vorig jaar maart door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, die hij nu uit zit in Scheveningen. Al om vijf uur gistermiddag grendelden gestichts- wachten een gang af, die onder meer aansluit op het penitentiair ziekenhuis, waar Tamimah verblijft. Dit zou gebeurd zijn om te voorko men, dat Noeri of een van zijn mede-gevangenen Tamimah met geweld uit het ziekenhuis zouden halen. Gebrekkig Engels De vier mannen schijnen in ge brekkig Engels met elkaar te pra ten, volgens de autoriteiten. Zowel Noeri als de twee Hollanders ken nen Lucien van Hoesel, die zij re gelmatig ontmoetten bij het ge meenschappelijk luchten en bij re creatieve bezigheden. Voordat gisteravond de eisen wer den bekend gemaakt, was de derde gijzelingsdag tamelijk rustig verlo pen. Af en toe werd er koffie bin nengebracht en de gedetineerden sliepen om toerbeurt enkele uren. In de ochtenduren vroeg Noeri naar een sociaal werker van het gevangeniswezen, met wie frij de afgelopen tijd een goede verstand houding had opgebouwd. Dit ge sprek is niet doorgegaan, omdat Noeri als eis gesteld had dat de ambtenaar in de kerkzaal moest komen. De autoriteiten vonden dit niet goed. Een tegenvoorstel aan de Palestijn om het gesprek dan maar halverwege de gang te laten plaats vinden, werd door Noeri afgewezen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De a.r.-fractieleider mr. W. Aantjes heeft definitief besloten zich niet beschikbaar te stellen voor een eventuele be noeming tot commissaris van de koningin in Zeeland. Hoewel mr. Aantjes persoonlijk erg veel zin had om naar Zeeland te gaan is hij toch tot de conclusie gekomen dat zijn eerste taak en Van een verslaggever DEN HAAG De voorzitter van de vaste Tweede Kamer-commissie voor Justitie, de liberaal Geurtsen, heeft een paar weken geleden van drie gedetineerden uit de strafge vangenis een brief gekregen, waar in letterlijk staat dat daar de her oïne 'met kruiwagens naar binnen wordt gesmokkeld'. De heer Geurtsen zei dit gisteren in een radio-intervieuw. Hij zei voorts, dat er naar zijn mening gevange nissen of vleugels van gevangenis sen moeten komen met een streng regiem, dat je misschien het beste zou kunnen aanduiden met 'opslui ten en verder geen flauwekul'. De heer Geurtsen denkt wel dat deze opvatting in strijd is met de begin- selwet gevangeniswezen. Daarin staat dat de gevangenisstraf gericht moet zijn op her-aanpassing aan de maatschappij. 'Maar hier staat te genover', aldus Geurtsen, 'dat je dat alleen maar kunt doen in die gevallen, waarin heraanpassing te verwachten is'. verantwoordelijkheid momenteel het fractievoorzitterschap van de ARP is. Mr. Aantjes heeft de fractie gisteren zijn standpunt meegedeeld en ook minister De Gaay Fortman op de hoogte gesteld. De ARP heeft momenteel nog twee kandidaten voor Zeeland: het Tweede Kamerlid dr. C. Boertien en drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders Bond .Minister-presi dent Den Uyl heeft overigens na de weigering van oud-premier Bies heuvel om naar Zeeland te gaan, niet willen bevestigen dat er in ieder geval uit AR-kring een com missaris van de koningin zou wor den benoemd. De PvdA in Zeeland dringt sterk aan op een PvdA-kan- didaat. Ernstig beraad In zijn verklaring over het besluit zegt mr. Aantjes na een week van ernstig beraad en veel twijfel tot de zekerheid te zijn gekomen dat hij er geen vrede mee zou hebben gehad nu de landelijke politiek te verlaten. 'De overtuiging groeide dat ik een onvoltooide taak niet zelf zou mogen afbreken. Daarin ben ik gesterkt door vele reacties die getuigden van vertrouwen in de mogelijkheden van een zich dage lijks vernieuwende principiële poli tiek. Mijn hoop is dat dit besluit zal bijdragen om als Anti-Revoluti onaire Partij in het brede verband van de christen-democratische sa- De vrouw van Daan Denie, Guusje Denie heeft ook gisteren weer ruim anderhalf uur met haar man ge sproken. Zij verklaarde na afloop dat de gegijzelden een heel ont spannen, rustige indruk maakten en niet angstig leken te zijn. De laatste vrijgelaten gegijzelde, de elfjarige Godfried Clerqs verkeert, volgens een mededeling van een woordvoerder van het ministerie van justitie, in een uitstekende conditie. Hij schijnt om vrijlating gevraagd te hebben omdat hij 'weer naar school wilde'. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE natuurlijke vitaminen en blijf fit, de hele winter door! Vrijdagavond staat de politie met de blaaspijpjes langs de weg, maar dat hadden weual verteld. Om u in de stemming en helemaal op de hoogte te brengen, vandaag vast een geheel alkoholisch artikel met wat er nu wel en niet aan de hand is. Hou het fijn. En abonneer eens iemand. Broodnuchter. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT.Q NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt. op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. menwerking de weg van waarlijk christelijke politiek eensgezind te zoeken en met overtuiging te gaan', aldus de a.r.-fractieleider. Ter discussie Zoals wij eerder schreven heeft bij de aarzeling van de AR-fractielei- der wel of niet het Binnenhof te verlaten meegespeeld het feit dat zijn leiderschap in de partij weer ter discussie is komen te staan mede door het optreden van mr. Biesheuvel. Verschillende kieskringen spraken zich duidelijk uit voor terugkeer van mr. Biesheuvel ln de politiek. Mr. Aantjes heeft daarom van de fractie en het partijbestuur geëist dat zit volledig vertrouwen in zijn beleid zouden uitspreken. Fractie en partijbestuur hebben zich daarop vorige week achter mr. Aantjes opgesteld en hem verzocht te blijven. WASHINGTON (Reuter, UPI) Ex-president Nixon van de Vere nigde Staten maakt het goed en zijn toestand is stabiel na een ope ratie van 70 minuten waarbij er een plastic klem in zijn linker dij been werd aangebracht, die moet beletten dat grote bloedklonters naar de longen gaan, zo hebben artsen van het Memorial Hospital in Long Beach verklaard. De chi rurg die de operatie verrichtte, dr. Eldon Hickman, zei te verwachten, dat Nixon een week of wat in het ziekenhuis zal doorbrengen. Het be sluit tot opereren werd maandaga vond genomen nadat proeven had den uitgewezen, dat een grote bloedprop in een ader in Nixons lies in zijn longen terecht zou kun nen komen, waardoor zijn leven in gevaar zou komen. De artsen had den Nixon maandag willen opere ren, maar kwamen toen tot de con clusie dat de ex-president daarvoor te zwak was. Doter Hickman ver wacht niet, dat Nixon nogmaals een operatie zal moeten ondergaan. Binnenland Geen orders voor Groot Emaus 5 Blaaspijpje: meten met twee maten 7 Buitenland Engeland kondigt nationali saties aan 9 Kerk Adriaan C. Schuurman: le vendig kerkmusicus2 Sport Wat Willem kan, kan Willem alleen 13 Economie Kans op oplossing statiegeld geschil 15 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken Strips, feuilleton 6 Puzzel n Itadio en tv 6 Commentaar 7 Weer, Dichtbij cn verder 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1