CNV-bond niet voor 'gemeenschappelijk estuur onderneming' Turijnse autosalon in een crisissfeer autobiografie- broeiende kloof tussen ïinisterie en mensen lie in onderwijs werken fabrikant: boekje voor tieisjes uit handel nemen Nieuw Dennendal besluit zichzelf op te heffen Toyota Corona 1800 luxer en zuiniger Moeder (16) legde baby te vondeling Brabant en Gelre willen maatregelen tegen werkloosheid Consumentenbond: Zilvcrvloot- rente te laag 'Andere rechtsvorm voor bedrijven in land- en tuinbouw' Verzetspensioenen sneller afgedaan Fiat-topman Agnelli gelast persconferentie af Goedkopere schuifdakken Groter aantal exposities van auto's ioJ, lOUW, KWARTET WOENSDAG 30 OKTOBER 1974 BINNENLAND T9/DRL11 ■ing i lei' ftn onze sociaal-economische redactie ECHT Het congres van de Industriebond CNV blijkt weinig te voelen voor een 'gemeenschap- felijk bestuur van de onderneming' en voor een personeelsraad, die de huidige ondernemingsraad du moeten vervangen. |et congres besloot gisteren in standpunt van de verbondsraad van |trécht voorstellen in deze richting het CNV. Het CNV meent dat er het ontwerp-actieprogramma binnen de onderneming- een 'ge- >or de komende drie jaar te halen, meenschappelljk bestuur' moet ko- bondsraad en de districtsraden men: een raad van commissarissen [ïllen zich nu eerst opnieuw over die alle belangrijke beslissingen >ze kwesties moeten beraden. neemt en die voor de helft recht zat de samenstelling en bevoegd- streeks door en eventueel uit de werknemers wordt gekozen. Dit voorstel lokte bij het congres nogal wat kritische vragen uit. Er vielen opmerkingen als 'hersen- len van de raad van commissa- >en betreft, kwam het ontwerp- tieprogramma van de industrie- [ond vrijwel overeen met het [an onze onderwijsredactie TRECHT De kloof tussen liet ministerie van onderwijs en de jensen die onderwijs geven is groeiende. Ondanks toezeggingen kn minister Van Kemenade dat hij ouders en docenten bij alle Jmieuwingen wil betrekken, neemt de bezorgdheid over een cen- falistisch onderwijsbeleid toe. [fit zei prof. dr. W. J. Wierlnga, lorzitter van de bond voor protes- mts-christelijk VWO-HAVO, gis- op de jaarvergadering in ftrecht. Vooral in deze sector van onderwijs (gymnasium, athe- m. HAVO e.n ten dele ook MA- b) heeft de afwachtende houding 1 lust kmaf •an |e Gaav Fortman: eS\yan der Louw inig geschikte n een verslaggever !N HAAG Minister De Gaay rtman en mr.. Vrolijk, commissa- van de koningin in Zuid-Hol- ïd waren beiden van mening, t, gelet op de politieke getalsver- udingen in de gemeenteraad van tterdam, de nieuwe burgemeester n deze stad tot de PvdA zou leten behoren. Bij de sollicltan- bevonden zich slechts twee per- len. die lid van de PvdA waren, t heeft minister De Gaay Fort- an gisteren geantwoord op vragen in het Tweede-Kamerlid Aantjes. heren Vrolijk en De Gaay Fort- n waren het erover eens dat de dere sollicitant niet over de ver te hoedanigheden beschikte om or een benoeming in aanmerking komen, waarna André van der uw als enige overbleef. Daarom eft de minister in dit geval ook it vastgehouden aan de eis, dat iminste twee personen moeten rden aanbevolen voor een derge- ce functie. wel de minister als mr. Vrolijk eft, toen bleek dat alleen de heer in der Louw op de aanbeveling ft worden geplaatst, nog andere gelijkheden overwogen en on- tzocht, maar dit is op niets uit lopen. van vorig jaar nu plaats gemaakt voor een duidelijke ongerustheid. De rede van prof. Wieringa was daar weer een voorbeeld van. De heer W.ieringa zei grote waarde ring te lieben voor de voortva rendheid waarmee de minister werkt. Maar hij vreest dat daar ook iets van ideologische gedrevenheid achter steekt. Sommigen zijn bang dat hij de hervorming van het on derwijs teveel koppelt aan zijn visie op de hervorming van de maat schappij. Anderen menen dat alle structuren die Van Kemenade bouwt op een gegeven moment het zicht op de werkelijkheid van het onderwijs zullen ontnemen. We moeten oppassen, aldus prof. Wie ringa, dat de mensen die 'aan het front staan' de zin van de vernieu wing niet uit het oog verliezen. Over het ontslag van CPN-gods- dienstleraar G. Los te Zwolle zei prof. Wieringa dat zulke kwesties beter niet teveel inde openbaarheid kunnen komen. Een school die een leraar wil ontslaan omdat hij vol gens het bestuur niet in de geest van de statuten werktheeft daartoe het volste recht. Uiteaard kan een leraar daarentegen in beroep gaan. Maar de beoordeling van de zaak is niet gediend met allerlei publika- ties van voor- en tegenstanders. TILBURG Het raadsel rond de zondag in Tilburg ln een portiek te Vondeling gelegde baby is opgelost. De moeder, een 16-jarige ongehuw de Tilburgse, blijkt het kind zelf op straat te hbben gelegd. Het kind ligt in een ziekenhuis, de moeder is op genomen in een tehuis. De vader is een meerderjarige ongehuwde Til- burger. Verdere details wenste de Tilburgse politie niet te verstrekken. K - STAO Ichryfster noemt merk condooms minder goed an een onzer verslaggevers MSTERDAM Het boekje 'Het groene boekje voor meisjes' moet It de handel worden genomen. Dit heeft de condoomfabrikant lirex geëist in het kort geding dat gisteren voor de Amsterdam- rechtbank diende tegen de uitgeversmaatschappij Bruna en de hrijfster van het boek, Martien Carton. De vice-presidente van rechtbank mevrouw mr. C. J. G. H. van Lom-van Marle zal vol- inde week vrijdag uitspraak doen. Kex had het geding aangespan- in verband met een passage in :t groene boekje voor meisjes', arin de deugdelijkheid van con- ims aan de orde wordt gesteld, i schrijfster zegt hierin dat con- (oms van de NVSH goed zijn en |t condooms pit automaten daar- ttegen minder deuglijk zijn. jelichtend zegt zij dat verder dat tomaatcondooms veelal van het |rk Durex zijn. f. L. F. Canté, de raadsman van fabrikant, een dochter van het igelse London Rubber Industries, Is van mening dat gesproken kon •rden van een onrechtmatige ad, namelijk het afbrekend be teken van een produkt. Volgens komen er feitelijke onjuist- len in het boekje voor. De schrijf - baseert haar beoordeling op de iltaten van onderzoeken maar feite gaat het slechts om één derzoek en wel dat van het on- ffzoekbureau Centrilab uit Huis r Heide, in 1971 gedaan in op- 4cht van de VARA-consumenten- briek Koning Klant. Canté laakte de daarbij gehan- ïrde methode en misprees het Pdeel dat de NVSH zelf ver- opster van voorbehoedmiddelen, laronder condooms bij de be tdeling had. De raadsman ver- 1de terloops dat de slechts ln (geland gefabriceerde Durek-con- Pms moeten voldoen aan wette- K vastgestelde normen en dat zij h ook uitsluitend op de markt )gen worden gebracht met het farmerk van het onderzoekinsti tuut. Mevrouw Carton heeft maar klakkeloos geschreven wat uit haar pen wilde, meende mr. Canté en sprak van een meest onzorgvuldige handeling. Advies gevraagd Het onderwerp betreft de auto maatcondooms in het algemeen en de stelling in het boekje heeft dus niet direct betrekking op het merk Durex, betoogde ede raadsman van Bruna en de schrijfster mr. E. H. Groen. Hij meende dat de fabri kant. die een groot aantal in de totale markt heeft, uiterst agressie ve verkoop- en presentatietechnie ken hanteert. Een kritische hou ding is hier gerechtvaardigd, aldus mr. Groen. Hij zei dat de schrijf ster, alvorens de uitkomsten van het Koning «Klantenonderzoek te gebruiken, het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onder zoek om een beoordeling er van heeft gevraagd en dat het NISSO dit Centrilab-onderzoek als goed en gedegen betitelde. Voor mr. Groen was de kern van de zaak daarom ook niet of Martien Carton een beoordeling had mogen publiceren maar of zij mag afgaan op de resultaten van twee onderzoeken. Hij vond dat de schrijfster uit een oogpunt van algemeen belang de plicht heeft de consument te wijzen op de risicofactor bij condooms. Zo lang de resultaten van de onder zoeken niet zijn weerlegd is de samengevatte publlkatie ervan niet onrechtmatig, aldus mr. Groen. schim' en 'zeepbel'. Verschillende leden vroegen ook hoe men aan de vereiste deskundigheid denkt te ko men. 'Is de benodigde kennis van zaken wel aanwezig of worden de werknermerscommissarlssen alle maal ja-knikkers', vroeg men zich af. Ook waarschuwde een bondslid tegen het aantrekken van macht, 'want dat leidt tot een machtsposi tie van het NVV en heus niet van het CNV'. Nog negatiever stelde het congres zich op tegenover de voorstellen inzake de ondernemingsraden. Deze voorstellen wijken ook af van het standpunt van het CNV. De ver bondsraad van het CNV wil de hui dige samenstelling van de onderne mingsraad (gekozen leden plus di rectie) handhaven. Volgens het ontwerp-program van de industrie bond zou de ondernemingsraad al leen uit gekozen leden moeten be staan, al zou er, voordat er beslis singen worden genomen, wel eerst overleg met de directie moeten plaatsvinden. Een lid uit Zaltbommel noemde de ze opstelling te theoretisch. Ander zijds functioneren de onderne mingsraden volgens hem momen teel ook niet al te best. 'Aan de ene kant apathie, aan de andere kant een muur van welwillende onwil', zei hij. Tal van anderen pleitten ervoor het standpunt van het CNV te volgen: 'De directeur is ook werknemer, hij kan beter zelf in de ondernemings raad zitten dan dat hij er een stroman inzet' en 'Als we voor een personeelsraad kiezen gaan we de weg op van het NVV'. Een ander argument was dat de onderne mingsraad een overlegorgaan moet zijn en dat je dan niet iemand buiten spel mag zetten. Het hoofdbestuur, dat zich niet in deze discussie mengde, bracht daar op het ordevoorstel om deze twee hoofdstukken van het program te rug te nemen en eerst opnieuw ter bespreking in de bondsraad en de districtsraden te brengen, in stem ming. Vrijwel het gehele congres stemde in met dit voorstel, dat op korte termijn zal worden uitge voerd. Van een verslaggever ARNHEM-DEN BOSCH Vanuit de provincies Gelderland en Noord- Brabant is aangedrongen op maa tregelen in verband met de werk gelegenheid. Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben minister Boersma ge vraagd meer geld beschikbaar te stellen voor de bestrijding van de werkloosheid onder de bouwvakkers en wegwerkers in Gelderland. Het Gelderse aandeel in de werkloos heid bedraagt 12,4 procent, terwijl van de over de provincies te ver delen 252 miljoen voor bestrijding van de werkgelegenheid gedacht wordt aan een percentage van acht van dat bedrag voor Gelderland. Gelderland vindt dat dat ook 12.4 moet zijn. Het Economisch-Technologisch In stituut voor Noord-Brabant vindt dat deze provincie in een uitzon deringspositie moet komen bij het regionale beleid om het te verwachten verschil tussn de groei van de beroepsbevolking en die van de werkgelegenheid te kunnen aan pakken. Het ETI vermoedt dat de werkgelegenheid in Brabant duide lijk negatief beH7nvloed is doordat i de provincie sinds 1971 de investe ringspremieregeling opgeschort is. Het. FTI vindt dat daarin op korte termijn verandering gebracht moet worden. DEN HAAG De rente van de zilvervloot-spaarregeling is nu 6 tot 7.5 procent, maar zou omhoog moe ten naar 10 procent. Bovendien zouden er meer mogelijkheden voor tussentijds opvragen moeten zijn. Door deze veranderingen kan de Zilvervloot, ingesteld voor jongeren die na jaren trouw sparen 10 pro-' cent spaarpremie van de overheid krijgen, weer aantrekkelijk worden. Dit zegt de Consumentenbond, die er op wijst dat de rente van de Zilvervloot bij de gewone banken meestal hoger is dan bij spaarban ken. maar in alle gevallen een eind onder de rente van andere, vrijwel direct opvraagbare spaartegoeden blijft. Een andere consumentenorganisa tie, het Konsumenten Kontakt. heeft weinig hoop. dat de prijzen in de nabije toekomst nog redelijk binnen de perken zullen blijven. Het KK vindt dat de overheid de laatste tijd de teugels te veel heeft laten vieren en vreest dat de prog noses voor 1975 achterhaald zullen blijken als het prijsbeleid niet wordt aangepast aan de huidige ontwikkelingen. Vooral bij levens middelen. papierprodukten. drogis terij- en schoonmaakartikelen wordt de verbruiker met soms schrikbarende prijsverhogingen ge confronteerd. Het Konsumenten Kontakt pleit dan ook voor een strakker prijsbeleid door de over heid en dan vooral in die sectoren van het bedrijfsleven, waar wat rendement betreft nog ruimte te over is. Plan van CDA: Van c.nze parlentsredactie DEN HAAG De landbouwdeskun digen uit de Tweede-Kamerfracties van de KVP. ARP en CHU willen voor de bedrijven in de land-en tuinbouw en de middenstand een eigen rechtsvorm scheppen, waar dooreen geheel andere en voorde liger fiscale behandeling mogelijk is. Dr. G. J. ter Woorst zei di gisteren in een toelichting op het nieuwe plan op de land- en tuin bouw en op langere termijn boven op te helpen. De landbouwexperst van het CDA geve«n toe dat de voorgestelde dra- tische wijzigingen in het belas tingsysteem nog veel studie vraagt. Hun collega's, de belastingdeksun- digen in de drie fracties, zijn het er wel over eens. dat op fiscaal gebied het nodige moet gebeuren voor de land- en tuinbouw en dat in een bepaalde richting moet worden ge zocht. Maar zij heben 'het groene licht' nog niet gegeven door de plannen. De gedachten van de landbou- wexperts gaan in de richtingvan het kiezen van de vorm van een bijzondere vennootschap (bv) voor de landbouwbedrijven. Dat moet dan op een eenvoudige wijze moge lijk zijn.Het bezwaar ban het tegenwoordige systeem is dat er belasting wordt geheven over 'schijnwinsten' als gevolg van de sterke inflatie. ARNHEM Het ministerie van CRM streeft ernaar een versnelling te bereiken in de afhandeling van het aantal nog steeds stijgende aanvragen om 'verzetspensioenen'. In de eertse negan maanden van dit jaar zijn 1080 aanvragen voor het buitengewoon pensioenen 1940- 1945 afgehandeld tegen 794 over egheel 1973.Het aantal pensioenge rechtigden was op 1 oktober bijna 7200 tegen 6200 op 1 januari 1973. Deze cijfers maakte de heer P. Ver steeg, hoofd van de hoofdafdeling verzetsdeelnemers en vervolgden van het ministerie van CRM, bekend op de in Arnhem gehouden contactdag van de 'landelijke kon- taktgroep verzetsgepensicneerden 1940-1945'. Het overleg om een maatschappe lijke begeleiding in het leven te roepen voor de verzetsmensen en voor degenen, die om redenen van geloof, ras of wereldbeschouwing zijn vervolgd of in kampen verbleven. 'Te treillis r; vim te experimentele inrichti Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het bestuur van de stichting Nieuvv-Dennendal heeft besloten zichzelf op te heffen, omdat het vindt, dat de regering, en met name staatssecretaris Hendriks en diens adviesorganen Nieuw-Dennendal te weinig ruimte geven voor hun experimentele inrichting voor zwakzinnigen. door Sicco de Jong De werkers van Nieuw-Dennendal hebben premier Den Uyl een brief geschreven, waarin hij sarcastisch 'hartelijk wordt bedankt'. Het be stuur van de stichting leef- en werkgemeenschap Nieuw-Dennen dal heeft staatssecretaris Hendriks laten weten, dat aan opheffing niet ontkomen kon worden door gebrek aan medewerking van de staatsse cretaris. Op advies van het college van zie kenhuisvoorzieningen gaf de heer Hendriks de Nleuw-Dennendallers de mogelijkheid een inrichting op te zetten voor maximaal 36 zwak zinnige pupillen. Deze Inrichting zou in het Noorden van het land of in Noord-Holland moeten komen en worden ingepast Ln de regionale planning voor zwakzinnigeninrich tingen. Dit was voor Nieuw-Dennendal on aanvaardbaar. Men vond het aantal van maximaal 36 pupillen te laag en inpassing in de regionale plan- Een op de in Fiat-kringen sterk onderkende 'energiecrisis' afge stemd model 131, een nieuwe variant op de Britse Mini van Innocenti uit Milaan en een Zuidkoreaanse auto van het merk Hyundai vormen de nieuwtjes op de vandaag te ope nen Turijnse autosalon. Een autosalon, die in een ware cri sissfeer wordt gehouden. Italië maakt thans behalve een re geringscrisis ook een crisis in zijn economie door, die het sterkst tot uiting komt in een driedaagse werk week voor ruim 70.000 werknemers van Fiat. In Turijn is de afgelopen weken voortdurend gedemonstreerd en gestaakt door personeel van Fiat en zijn dochterbedrijf Lancia. Bij Alfa Romeo in Milaan is de onrust eender. In dat Milaan schijnt al leen bij Innocenti. een dochteron derneming van British Leyland, de situatie vooralsnog gunstiger te zijn. Fiat-topman dr. Giovanni Agnelli heeft op grond van de huidige situ atie besloten zijn traditionele aan de salon verbonden persconferentie af te gelasten. De uitnodigingen hiervoor waren nog een maand ge leden verstuurd, maar de autopro- duktie- en verkoop blijkt sinds de zomer ineens sterk te dalen. In de eerste helft van dit jaar had Fiat zijn positie nog juist goed kunnen handhaven. De produkt.ie van het Italiaanse autoconcern nam toen met nog 15 procent toe tot 818.500 wagens, wat echter een geflatteerd beeld gaf gezien de sta kingen en arbeidstijdverkortingen in de hiermee vergeleken eerste helft van 1973. Doch de directie van de Turijnse fabriek commentarieerde in juli nog, dat 'ondanks de crisis in de autosector, Fiat er in slaagde zijn produktiepeil te handhaven zonder stopzettingen zoals het geval was bij andere autofabrikanten'. De Agnelli waarschuwde de aandeel houders wel. voor het tweede half jaar dat moeilijker zou worden. Inmiddels zijn de voorraden fors opgelopen en de verkopen in Italië gedaald. Bovendien blijkt ook het effect van de Invoerbeperkingen in het eerste halfjaar Fiat's positie in eigen land slechts tijdelijk ver sterkt te hebben. De economische problemen in Italië verergerden de moeilijkheden bij Fiat. welk con cern nu op zijn beurt weer tot die problematiek van het land bij draagt. De redenen, waarom dr. Ag nelli zwijgt bij de autosalon, zijn duidelijk. De laatste jaren werden zijn persconferenties trouwens al steeds somberder. De Innocenti Mini 120. speciaal voor de Italiaanse mai;kt gebouwd Crisisbewustzijn Fiat heeft in zijn uitingen voortdu rend een crisisbewustzijn getoond. De internationale advertentiecam- Rolls Royce kost tien mille meer Hessing B.V. te De Bilt, importeur van Rolls Royce en Bentley, heeft voor de nog altijd Internationaal zeer goed verkochte Engelse topwa- gens een prijsverhoging van rond tien mille afgekondigd. Deze geldt met name voor de Rolls Royce Silver Shadow Standard Saloon. Deze 'eenvoudigste Rolls' kost nu 133.400 inclusief BTW. De prijsverhoging is de grootste, die dit jaar door een Nederlandse auto-importeur is doorgevoerd. Daarbij moet echter wel bedacht worden, dat van bepaalde wagens, zoals de Mercedes-Benz 600 en de Rolls Royce Phantom VI geen offi ciële prijsnoteringen bestaan, om dat het bij die modellen om specia le uitvoeringen gaat en om bedra gen die de ton nog verder over schrijden. pagnes van de fabriek zijn geënt op de theorie van de Club van Rome. waarvan Flat-directeur dr. Aurelio Peccei voorzitter is Fiat maakt steeds gewag van een 'energiecrisis' en niet zozeer van en 'oliecrisis'. 'Niet alleen onze energie raakt op. maar ook onze aarde', zo luidt een kopregel boven een advertentie, waarin gesproken wordt van uit putting van metaalvoorraden. de donkere tijden die volgens de Club van Rome binnen honderd jaar aanbreken en het feit. dat het cen trum van Los Angeles voor 60 pro cent. uit wegen en parkeerplaatsen bestaat. De conclusie luidt: koop maar een kleine auto. een Fiat 126, 127 of 128. Ook de nieuwe middenklasser, de Fiat 131, is onder het motto van zuinigheid met metalen en matig heid voor het benzineverbruik ont worpen door de vormgeving op de economie af te stemmen en zal zelfs op den duur een zuinige dieselmotor krijgen. Maar Flat heeft in de klasse van kleine auto's deze week een geduchte concurrent gekregen, nu de nieuwste Britse Mini een speciaal voor de Italiaan se markt gebouwde Innocenti blijkt te zijn. Deze Mini heeft een iets ruimere en fraai gestyleerde carros serie. Het model is ontworpen door de Turijnse carrossler Bertone. Juist het aantrekkelijke uiterlijk van de nieuwe Mini, die als Mini 90 met éénliter motor en als Mini 120 met 1275 cc geleverd wordt, maakt het besluit de auto niet bulten Ita lië te leveren op het eerste gezicht vreemd. Commentaar van British Leyland Nederland te Gouda: 'In nocenti is een kleine fabriek, die zich speciaal voor Italië toelegt op de kleine auto's, omdat men daar mede om fiscale redenen vooral in lagere cc-klassen koopt. Ondanks de economische moeilijkheden in Italië verkoopt Innocenti er 40.000 Mini's per jaar. De produktiecapa- citeit is echter te gering om ook nog de Mini 90 en 120 te gaan exporteren. Maar wel blijft de In nocenti Cooper 1300 uit Italië ko men'. Turijn is voor het overige als van ouds de salon van de carrossiers, waarbij Giorgio Giugiaro ont werper van Alfa Romeo's, Audi's en Volkswagens nu naar voren komt als de stylist van een 1300 cc Hyundai, gebouwd door een nieuwe autofabriek in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. De nieuwe Hyun dai Motor Company wordt gefinan cierd met Brits en Japans kapitaal en staat onder directie van George Turnbull. voorheen managing di rector van British Leyland. De Italiaanse carrossiers vormen zo langzamerhand nog een aparte ex portindustrie, waarbij van de hand van Pininfarina over een paar maanden weer een nieuwe zescilin der Peugeot 604 te verwachten is. Vermeulen-Hollandia B.V. te Haar lem heeft een snellere inbouwme- thode voor schuifdaken in auto's ontwikkeld. Daardoor is 't schuifdak "Sky Sight' van de Haarlemse fabriek aanzien lijk goedkoper leverbaar: voor een nu uniforme prijs van 690,20 incl. BTW. Dit scheelt honderden gul dens met de vroeger berekende prijzen. De oude montagemethode vergde volgens Vermeulen-Hollandia min stens zestien uur en geschiedde vanuit de onderkant van het auto dak. Dc nieuwe methode is het schuifdak in de bovenzijde aan te brengen na een gat in het dak te zagen. Dit systeem, dat in de prak tijk neerkomt op het plaatsen van een deksel op een doos, vergt aan ■Inbouwtijd slechts drie uur. wat met het loonintensieve werk een belangrijke besparing betekent. De autotentoonstelling van Frank fort gaat volgend jaar door. zo heeft het Verband der Automobilin- dustrie in de Duitse bondsrepubliek besloten. Aangezien de Brusselse autosalon, die aan het begin van dit jaar door de oliecrisis werd afgelast, is uitgesteld tot Januari 1975 zullen volgend jaar ln Europa meer autotentoonstellingen gehou den worden dan de afgelopen Jaren het geval was. Het nieuwe jaar begint met de salon van Brussel, die ln februari gevolgd wordt door de Amsterdam se RAI. De salons van Genève en Barcelona volgen daarna weer in het voorjaar. In het najaar wordt geen personenwagententoonstelling in Turijn gehouden, maar wel ko men dan achtereenvolgens de ex posities van Frankfort. Parijs en Londen aan de beurt. De Frankforter autotentoonstelling IAA werd vanouds reeds om het jaar gehouden en wel in de oneven jaren. In 1971 is de tentoonstelling echter om economische redenen af gelast. Vorig jaar ging de IAA weer door en voor volgend jaar geeft het Duitse industrieverbond opnieuw groen licht, omdat 'de automobiel industrie de toekomst op lange termijn met vertrouwen tegemoet ziet'. ning ontnam aan de inrichting vol komen het experimentele karakter van zwakzinnigenzorg, zoals die Nieuw-Dennendal voor ogen stond. Nieuw-Dennendal-verwijt de staats secretaris dat hij zijn nee tegen Nieuw-Dennendal heeft verpakt in een voor Nieuw-Dennendal onaan vaardbaar aanbod om door te gaan. 'U wist dat de adviezen van het college voor ziekenhuisvoorzienin gen voor ons niet acceptabel wa ren', aldus de brief. 'Op basis van die adviezen is het voor ouders vah zwakzinnige kinderen niet mogelijk uit vrije wil te kiezen. Er wordt geen reële kans geboden voor ver nieuwingen in de zwakzinnigenzorg. Daarom moeten we enze pogingen staken.' De formele opheffing gebeurt over veertien dagen tijdens een laatste bestuursvergadering, omdat er sta tutair niet voldoende bestuursleden aanwezig waren om tot opheffing met onmiddellijke ingang over te gaan. Een forser motorvermogen, een luxueuze uitrusting en een zuinig benzineverbruik dakzij een vijfver snellingsbak onderschelden de nieuwe Toyota Corona 1800 van de uiterlijk vrijwel identieke Corona 1600. Het nieuwe type wordt aan het einde van deze week officieel in Nederland geïntroduceerd door importeur Louwman en Parqui te Leidschendam. De Toyota Corona 1800 biedt voor een prijs van 13.995 veel acces soires. waaronder een drukknopra dio. stalen sportvelgen en zonwe rende ruiten. Het instrumentenbord heeft een speciaal cockpit-achtig ontwerp gekregen. De 1800 cc motor bereikt een ver mogen van 113 GAE-pk, 13 pk meer dan de 1600 cc uitvoering, waarmee een officiële topsnelheid van 165 km per uur bereikt wordt. De vijf- bak. een zogenaamde 'overdrive' een apparaat achter de versnel lingsbak dat een hogere versnelling Veel accessoires in Tovota Corona 1800 geeft verlaagt het benzinever bruik van de Corona tot een ni veau. dat rond 1 op 10 zal liggen. De wagen is ontworpen als 'com fortabele reiswagen', aldus de im porteur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11