ier van Scheveningen' oorge winter de jongens Voorbereid op gijzeling van lange duur Scheveningen dankzij de snoerloze Phihshave jafregister: gijzeling van Deil. kaping en overvallen (•of. Nauta: liversiteit n besparen Indira Ghandi is open boek voor Kissinger Olie bedreigt Ierse kust VS-plan goedkope charters breekt IATA-akkoord open Bekendmaking op tv lokte Hagenaars naar 'Scheveningen' ie meisjes vermist Karamanlis opent verkiezingscampagne in Griekenland West-Duitse minister geeft toe: kans op miljoen werklozen /K#W/KWARTET MAANDAG 28 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K5 5een onzer verslaggevers j HAAG De vier gedeti- Éen, die sinds zaterdag- eid het kerkkoor 'Up Captivi t^eant" onder schot houden, 'jen voor een tweede keer de 'pagina's gehaald. Daan De- □(26) en Jan Brouwers (27) lekken in januari 1973 op- 5|dding met de gijzeling van jjezin Smits in Deil. De Pa in Adnan Ahmed Nuri (23) ggde zondag 3 maart de jacht van de wereld op zich *p zijn vriend Sami Husayn ,jhah (22) door het kapen !en Britse VC-10, die zij op phol in brand staken. De jle man, de 22-jarige Alge- net Franse nationaliteit M. joudache, pleegde op 8 ja- van dit jaar een gewapen- ofoverval op een Rotter- wapenhandel. overvallen iche heeft met twee mede- igen nog drie overvallen ln :rljk op zijn naam staan. Op Ivèmber 1973 werd een spaar- in Kourches overvallen, waar- 1.240 francs werden buitge- Op 1 december ging het il er met 32.975 franc van- ia een overval op de krediet van Iwy en op 19 december buit 63.000 francs bij een ,1 op een spaarbank in Wa- Tijdens de roofoverval bedreiging met wapens itterdam werd Koudache op laad betrapt. Hij werd tot jaar gevangenisstraf veroor- met aftrek van voorarrest, •enie en Jan Brouwers uit tosch wisten in januari 1973 land dagenlang in spanning iden met het gijzelen van het 'Smits in Deil. Denie en Brou- beiden afkomstig uit Den werden in mei van dit jaar iet gerechtshof in Den Bosch .deeld tot zeven jaar gevange- «LSJaf met aftrek. Ook werden zij •deeld wegens het plegen van eidene roofoverfallen. igtuigkaping (et is helemaal niet zo voor- om smeerolie in grote te kopen Daan Denie (rechts) en Jan Brouwers, die het gezin Smits in Deil gijzelden. ways kaapten moeten in ons land een straf uitzitten van vijf jaar. Op zondagmiddag 3 maart om kwart over vijf kwam op Schiphol de mel ding binnen dat de kapers naar het Nederlandse vliegveld koersten. Het toestel was met 92 passagiers en tien bemanningsleden onderweg van Bombay naar Londen. De ka pers die in Beiroet in het vliegtuig stapten, wilden met hun actie de aandacht van de wereld vestigen op (ADVERTENTIE) free Palestljnen Nuri en Hu- i die de VC-10 van de Britse partmaatschappij British Air- VINGEN De Groningse fllo- prof. dr. Lolle Nauta vindt dat universiteiten zich ongeloof- dig maken door steeds meer te vragen, zonder voldoende gaan of er binnen de univer- geld bespaard kan worden, verklaring afgelegd in de uni- eitsraad van Groningen - nogal onverwacht uit de pro- ieve hoek. De hoogleraar sprak ;ns het progressief weten- ipelijk personeel, ei dat er eventueel ook maar het mes moet worden gezet in antjes van het wetenschappe- jersoneel. Prof. Nauta wil een •zoek. Hij mist zowel in de iting van het universiteitsbe- 1 als in de alternatieve begro- van de Groninger Studenten dat man de hand eens in boezem steekt. Het universi- •estuur was kennelijk wat ompeled door deze verklaring, zitter B. ter Borch was er wel Ingenomen. 'Ik hoop dat ook ren deze gedachte ondersteu- Volgens prof. Nauta is er wel nodig maar kunnen de univer- en dit voor een deel in han- krijgen door te bezuinigen. Vo- jaar heeft de universiteit in ingen al anderhalf miljoen en bespaard door een andere ak van de schoonmaak. Zeker weten altijd goed geschoren te zijn, op reis of op vakantie - u fikst het in de auto of in de tent. De Philishave 'compact' biedt u dit xomfort ter grootte van een pakje sigaretten.Twee verende scheerhoofden van het nieuwste type waarborgen een 'close shave'. 4 Philips batterijtjes ondersteunen deze zekerheid. Met deksel spiegel, vanaf f 44.75 PHILIPS de eisen van de Palestijnse vluch telingen. De VC-10 landde op tien minuten over zes op Schiphol en om half zeven dreigden de kapers het toe- ste lop te blazen. Even later stond het in brand. Via glijgoten konden passagiers en bemanningsleden zich in veiligheid brengen. De twee ka pers werden gearresteerd. Zij ver telden. toen zij terechtstonden voor de Haarlemse rechtbank, in op dracht te hebben gehandeld van de Arabische nationalistische jeugd voor de bevrijding van Palestina. Officier van justitie mr. J. J. Bredi- us eiste een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest. De maximumstraf van twintig jaar vond hij te zwaar, omdat hij de mogelijkheid van enig beter inzicht niet wilde uitsluiten. De rechtbank veroordeelde de twee kapers op 6 juni van dit jaar tot vijf jaar, zoals de officier had geëist. Blinde darm Nun. die nu een van de daders is van de gijzeling in Scheveningen. was enkele maanden geleden opge nomen in de ziekenafdeling van de gevangenis. Hij had toen klachten over zijn blinde darm, maar wei gerde zich door een Nederlandse, voor hem vreemde, arts te laten opereren. Hij verzocht voor een operatie naar een Arabisch land te worden overgebracht. Hij nam ech ter wel medicijnen in en later bleek hij geen last meer te hebben van zijn blinde darm. Niet medeplichtig Het cordeel van minister De Gaay Fortman, dat deze gijzeling geen politiekt zaak is. maar een gevan- genisoproer. werd gisteren beves tigd door de Organisatie voor de Bevrijding van Palestina, die ver klaarde buiten de affaire te staan. Ook het Palestijnse oersbureau 'Wafa deelde gistermorgen mee, dat de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie (PLO) niets met de gijze ling heeft te maken. De PLO heeft destijds de kaping van de VC-10 veroordeeld. NEW DELHI (Reuter) Mevrouw Ghandi heeft ln een interview aan het gezaghebbende Indiase blad Na tional Herald, dat op de dag vóór de aankomst van minister Kissinger in New Delhi verscheen, geen blad voor de mond genomen tegenover de VS. Zij zei: 'Ongelukkigerwijs hebben zij India altijd als een randgeval in hun mondiale strategie beschouwd, dus het is aan hen om maar eens na te denken over hun relaties met ons. Zij geven verschillende redenen voor hun houding jegens ons. Eerst zeiden zij dat zij ons van het communisme gingen redden en ons tegen China zouden beschermen en toen werden ze opeens geheel pro-Chinees. Gedu rende de crisis in Bangladesj vertel den ze ons dat ze hun ontspanning met China niet ln gevaar wilden brengen en dat ze niet aan onze zijde konden gaan staan omdat Pa kistan zij die ontspanning met Chi na als een brug functioneerde. Alle maal nogal wonderlijke motieven'. BANTRY (Ierland) (AP) Hon derden vrijwilligers heben gisteren de hele zondag gewerkt aan het verwijderen van eengrote hoeveel heid zwarte, ruwe olie die was aan gespoeld aan de kust van de graaf schappen Cork en Kerry in Ierland over een afstand van meer dan 30 kilometer. De olie. naar schatting één miljoen liter, was afkomstig van de 80.000 ton metende tanker Universe Lea der die voor anker had gelegen bij een installatie van Gulf Oil Com pany op het eiland Whiddy, in de baai van Bantry. Vermoedelijk was een der pompen van de tanker lek en was men doorgegaan met het lossen van de olie zonder dit te beseffen. Dat lossen was gebeurd in de nacht van zaterdag op zondag. Door de sterke wind dreef de smurrie snel naar de kust. Zodra een en ander bekend werd stelde Gulf 80.000 liter oliebestrijdingsvloeistof ter be schikking. Dat was alles wat men bij de hand had. Bij het schoonmaken van de zee is ook geholpen door tankers, te water en te land, die het mengsel van olie en zeewater opzogen. De oliehaven op het eiland Whiddy is zes jaar oud. Al eerder had zich daar ln die tijd een hevige vervuiling van het zeegebied voorgedaan. GENEVE (Reuter, UPI) Negen en twintig luchtvaartmaatschappij en die regelmatige lijndiensten on derhouden over de Atlantische Oce aan gaan hun tarieven, waarover kortgeleden een akkoord was be reikt, opnieuw bekijken. De tarie ven zouden op 1 november (vrijdag a.s.) van kracht worden en gelden voor een periode van 17 maanden. Oorzaak van het besluit van de 29 IATA-maatschappijen is het plan van de Amerikaanse regering de prijzen voor chartervluchten te verlagen. De nieuwe lljndj^nsttarie- ven zullen nu maar voor drie maanden (tot, eind jarluari) gelden, in welke tijd de maatschappijen zich nader kunnen beraden. Op 6 november komt men weer bijeen. Als uitvloeisel van de Amerikaanse plannen is een nieuwe mogelijk heid om per lijnvliegtuig goedkoop over de oceaan te vliegen weer van het programma geschrapt. De reizi ger had bij dit systeem, dat goed koper zou zijn geweest dan welk ander lijnvluchttarief ook, ten minste zestig dagen tevoren moeten boeken. Burgemeester Marynen van Den Haag verlaat, nadat hy daar overleg voor de gijzeling heeft gepleegd, de gevangenis in Scheve ningen, terwijl een gewapende politieman op wacht staat. 0 Vervolg van pagina 1 zijn terwijl Nuri nog vijf Jaar voor de boeg heeft voor zijn aandeel in de vliegtuigkaping van zondag 3 maart dit jaar. waarbij hij en een andere Palestijn op Schiphol een vliegtuig in brand staken. De eisen van de vier gevangenen, die gewapend zquden zijn met twee handvuurwapenen, bestonden eerst uit het uit de ziekenboeg van de Scheveningse gevangenis naar de kerkzaal overbrengen van de ande re Palestijnse terrorist Tamima, de bemiddeling van een consul of een andere diplomaat van Arabische nationaliteit en het sturen van een Arabisch sprekende tolk. Zondag lieten ze - nadat een vrouwelijke tolk uit Leiden was opgehaald - de eis van de komst van een Arabische diplomaat vallen Toen restte dus nog de overbrenging van Tamima naar de plaats van het gijzelings drama. De tolk werd zondag afge lost. De justitiële autoriteiten, die het contact met de vier gedetineer den onderhouden, onder leiding van staatssecretaris mr. J. F. Glas tra van Lpon (belast met gevange niszaken) weigerden hieraan gevolg te geven, zolang de vrouwen en kinderen onder de gegijzelden niet waren vrijgelaten. Verse batterijen Tussen de vier gevangenen en de autoriteiten in de gevangenis wordt contact onderhouden met de porto foon van een van de gegijzelde be wakers. Zondagmorgen raakten de batterij- er van dit enige communicatiemid del tussen gijzelaars en buitenwe reld uitgeput. Samen met broodjes, koffie en melk werden omstreeks half twaalf nieuwe batterijen naar de vier gedetineerden gebracht. Een half uur daarna lieten zij de 73- jarige heer J. de Boer en de 9- jarige Joke Pannekoek vrij. De moeder van Joke Pannekoek, die aan reuma zou lijden, was eerder zondagochtend om tien over half neger al vrijgelaten. Wat de reden een verslaggever DA De12-iarige Esther rok en haar 14-jarige Marok- se vriendin Najet Iaallala, bei- uit Gouda, worden sinds sdagmiddag vermist, zo is gis- bekendgemaakt. Het laatst zij gesignaleerd in de blnnen- van Gouda. De politie heeft tips over de meisjes binnenge- en. maar die hebben de politie niet veel verder geholpen. Van onze verslaggevers DEN HAAG De gijzeling in de Scheveningse gevangenis begon zaterdagavond om kwart over zeven, maar werd pas later op de avond, omstreeks tien uur be kend. Toen verstrekte een voorlichter van het ministerie van justitie een kort persbulletin. De bekendmaking op de televisie op beide zenders (in het Brand puntprogramma en na Farce Majeur) vormde voor een aantal Hageaars de aan leiding om zich naar de gevangenis aan de Pompstation weg te reppen De Haagse olitie had het grote, grijze gebouw, dat zich op anderhalve kilometer van de bordzeekust bevindt, onmiddellijk afge zet en dranghekken geplaatst. po] No Op dat ogenblik bevonden zich reeds in de gevangenis de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. W. A. baron van der Feltz, de hoofdofficier van justitie mr. Rosingh. de commissaris van de koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, de hoofdcommissaris van de Haagse politie dr. C. N. Peijster en de Haagse burgemeester, mr. V. Marij- nen. Op het ministerie van justitie op het Plein hield staatssecretaris mr. J. F. Glastra van Loon namens het kabinet, contact met de gezagsdragers in de gevan genis. Later werd een con tactgroep gevormd, waarvan de staatssecretaris de leiding had. Rondom het gevangenisge bouw werden in de nacht van zaterdag op zondag en in de aanbrekende morgen voorbereidingen getroffen voor een langdurige gijze: lingsaffaire. Omstreeks een uur 's middags werd door de tientallen journalisten in het opleidingscentrum van de gevangenis een perscen trum ingericht. De PTT was ingeschakeld om verbindin gen te leggen tussen het hoofdbureau van politie en de gevangenis. De familiele den van de gegijzelden wer den verwezen naar het hoofdbureau, waar zij wer den opgevangen door perso neelsleden van de gemeen telijke sociale dienst. De politie en de autoriteiten van de justitie verzochten de aanwezige journalisten diverse malen vooral die van de radio voorzichtig te zijn met hun mededelin gen, omdat de gedetineerden en de gegijzelden in de kerkzaal beschikken over een radio met FM-ontvan- ger. Dit is waarschijnlijk ook de verklaring voor de volstrekte radiostilte over de mobilofoons van de Haagse politie in de eerste uren van de gijzelingsaffaire. Op de meeste FM-ontvangers kun nen immers de politiezen- ders worden afgeluisterd. De Haagse politie had zon dag in en om de gevangenis zestig man samengetrokken. Twee peletons van de mo biele eenheid (24 man) be vinden zich, gewapend met karabijnen, binnen het ge bouw. In de nacht van za terdag op zondag kwamen twee peletons van de mobie le eenheid van de gestichts- wacht gevangenisbewa kers gespecialiseerd in het bestrijden van onlusten bij de gevangenis aan. In de loop van zondagmorgen arriveerden nog twintig Politieagenten by de ingang van de gevangenis. scherpschutters van het korps mariniers (van de bij zondere bijstandseenheid uit Doorn) die ook aanwezig waren bij de gijzeling in de Franse ambassade in sep tember. Tegenover de hoofdingang aan de Pompstationsweg stonden tientallen nieuws gierigen acnter de hekken, maar ze zagen niet meer dan politle-auto's, politie personeel, Journalisten en bemande tv-camera's. Even als bij de gijzeling in de Franse ambassade waren tientallen vertegenwoordi gers van de internationale pers aanwezig. Gezorgd was voor een rechtstreekse tele visie-verbinding. Hiermede hield overigens elke verge lijking met de gijzeling van vijf weken geleden op. Was het in september fraai weer, nu duiken de toeschouwers diep in de kraag tegen de koude wind. Bovendien is de kerkzaal, waar de gegijzel den zich bevinden, van bui tenaf niet te zien. Het gevangeniscomplex in Scheveningen bestaat uit twee hulden van bewaring, een ziekenhuis en een zoge naamd penitentiair centrum. In dit centrum bevindt zich de kerkzaal. een lokaliteit, die zowel voor kerkdiensten als sport wordt gebruikt. Gedetineerden en gegijzel den kunnen daarom over stromend water en toiletten beschikken. De Scheve ningse gevangenis wordt als de best beveiligde van Ne derland beschouwd. Gedu rende de tweede wereldoor log zaten in het toen tot 'Oranjehotel' omgedoopte gebouw veel verzetslieden gevangen. var. haar vrijlating is werd niet bekendgemaakt. Het overleg tussen de vier gedeti neerden en de justitiële autoriteiten wordt, nu weer eens in het Engels, dan weer in het Nederlands ge voerd. De twee buitenlanders en de twee Nedlanders komen beurtelings z'j het slechts zelden aan de portofoon. De gijzelaars, die in de loop van zondagochtend werden vrijgelaten, hebben de politie ver teld dat de sfeer in de kerkzaal naar omstandigheden; redelijk was. Er zou geen sprake zijn van een gespannen verhouding tussen de gevangenen en de gijzelaars. SALONIKI (AP) Premier Con- stantine Karamanlis heeft gisteren zijn verkiezingscampagne geopend en zijn gehoor dat geschat wordt op 100.000 mensen opgeroepen te stemmen op zijn nieuwe democrati sche partij. In Griekenland worden op 17 no vember algemene verkiezingen ge houden. Karamalis zei onder meer dat hij de banden met de rest van Europa wil versterken 'omdat Griekenland historisch en ideologisch gezien bij het Westen behoort'. Daarom had Griekenland slechts alleen militair en niet politiek zich uit de NAVO teruggetrokken, zo zei hij. Tot de dingen waaraan hij de meeste aandacht zou gaan besteden in eigen land waren economische problemen en het onderwijs. Wat de toekomst van de monarchie betreft: nadat er een parlement is gekozen moet hierover een volks stemming worden gehouden, aldus Karamanlis. In Griekenland zal voor 3 januari ook een volksstemming worden ge houden, waarin men zich zal kun nen uitspreken over de toekomstige regeringsvorm in het land. BONN(UPI) Na de vijf Duitse economische instituten heeft ook minister Friderichs van economi sche zaken toegegeven, dat het aantal werklozen ln de Bondsrepu bliek de één miljoen wel eens zou kunnen bereiken. Letterlijk zei hij in een vraagesprek voor de radio de mogelijkheid van het aantal van één miljoen niet uit te sluiten. Volgens de minister zou dit aantal echter alleen bereikt worden ln het geval van een strenge winter en andere ongunstige factoren. Een miljoen werklozen komt neer op 4 5 pet. van de beroepsbevolking. Eind september waren er al 600.000 mensen zonder werk. Friderichs deed zowel op de bon den als de werkgevers een beroep op matiging bij de komende loon onderhandelingen. Spaanse socialisten MADRID (AFP) De nieuwe eer ste secretaris van de Spaanse socia listische arbeiderspartij, Felipe Gonzalez Marquez, moet vandaag voor een rechtbank in Madrid ver schijnen. Hij wordt beschuldigd van het houden van onwettige bij eenkomsten en het maken van ille gale propaganda. De openbare aan klager heeft al acht Jaar gevange nisstraf geëist tegen Marquez. Sa men met hem zullen nog vier Spaanse socialisten voor de rechter komen. Tegen één van hen heeft de openbare aanklager 12 Jaar ge- eist en tegen de overige drie even eens 8 Jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5