Vanaf het prille begin eerbied voor het leven Geld lenen k Tien vingers Radio- en televisieprogramma's Man bekent moord in Drunen Van Agt op congres SSR: Rijkspolitie betrapt olielozende schepen Paul Brand Chirurg in India u ir Even puzzelen 'Van der Louw is de juiste man op de juiste plaats' TROUW KWARTET MAANDAG 28 OKTOBER 1974 BINNENLAND/RADIO en TV t4/K4?v LUNTEREN Wij laten hier letterlijk volgen, wat minister Van Agt zaterdag op het SSR-reünis- tencongres te Lunteren (zie voor verslag pag. 2) gezegd heeft over de abortus. Na psalm 139 te heb ben geciteerd (in de berijming van Gabriel Smit) vervolgde hij SMIDJE VERHOLEN 'Een hymne op de aandacht van de Heer voor ieder mensenleven af zonderlijk. van het prilste begin tot in het uur van de dood. U zult begrijpen, hoe ik bij het lezen van deze psalm juist in deze dagen moest denken aan de eerbied die de mensen hebben te betonen voor menselijk leven, hoe pril nog of hoe pover reeds geworden. En voor al hoe mensen die medeverant woordelijk zijn voor de handhaving van bestaande of de invoering van nieuwe wetgeving in een levensbe schouwelijk verdeeld land aan deze eerbied uitdrukking behoren te ge ven. De tijd ontbreekt me om dit vraag stuk aan een degelijke beschouwing te onderwerpen. Ik moet met enke le fragmentaire notities volstaan. De eerste daarvan is deze. Ik houd het voor een aan christenen ge meenschappelijke overtuiging (zon der te stellen dat deze alleen bij hen gevonden wordt) dat het ont luikende zo goed als het ontluister de leven behoed moet worden, dat derhalve niemand, ook zij niet die pril leven in zich draagt, daarover naar willekeur mag beschikken. Niet naar willekeur. Overigens treft men ook onder christenen ver- scheldenheid van opvatting aan over de vraag of ontkiemend dan wel verwelkend leven ooit mag worden beëindigd en. zo ja. onder welke omstandigheden. Geen. zedenmeester Een tweede aantekening is deze. De vraag of de afwijzing van het be ëindigen van nog ongeboren leven (ik beperk mij verder hiertoe, veel van hetgeen hierover te zeggen valt. is ook op het leven in zijn allerlaatste stadium toepasselijk) ook in de wetgeving gestalte be hoort te krijgen, kan niet worden afgedaan met de stelling dat de staat geen zedemeester is. Die stel ling betekent immers, dat de staat buiten zijn taak treedt, wanneer hij wetten stelt met de pretentie daar mee leiding te geven aan het zede lijk handelen van de burgers, door hun het besef van zedelijke normen bij te brengen of in te scherpen dan wel door hen op te stuwen naar daadwerkelijke naleving van door die burgers reeds als waarde vol onderkende normen. Daargelaten welke waarde deze stelling op zichzelf heeft, zij be strijkt de situaties niet waarin de wetgever zekere gedragingen ver biedt ter bescherming van een an der dan hem tot wie het verbod zich richt. Ook wie van geen zeden- meesterlijke staat wil weten zal het billijken, misschien zelfs noodzake lijk achten, dat de wet vergrijpen verbiedt tegen de physieke en psychische integriteit van anderen. Maar. zo kan men vragen, doet zich hier niet juist de moeilijkheid voor. dat aan het nog ongeboren leven (evenals aan het reeds ernstig door ziekte of ouderdom aangetaste le ven) door sommigen de hoedanig heid wordt ontzegd (reeds of nog) een ander (menselijk wezen) te zijn? En wie die hoedanigheid be twist zal zijn anders oordelende medeburgers, die wettelijk bescher ming van ongeboren leven beplei ten. voor de voeten werpen, dat de wetgever, aldus handelend, leven sbeschouwelijke inzichten van een deel van de bevolking zou vertalen ln gedragsregels voor allen. Aldus ontstaat een pijnlijk dilemma. Misbruik van macht? Betekent dit nu dat dè wetgever zich van regelgeving ter wille van het ongeboren leven dient te ont houden? Velen maken er aanspraak op verschoond te blijven van be moeiing door de wetgever met han delingen. die naar hun zedelijk oor deel volstrekt ontoelaatbaar zijn Reikt deze aanspraak zover, dat zij ook dan gehonoreerd moet worden, wanneer het gaat om het verrich ten van een onherstelbare ingreep ln een organisme, dat straks een geboren mens zal zijn? Pleegt een wetgever misbruik van macht, wan neer hij die ingreep verbiedt, al thans slechts onder zekere voor- Minister Van Agt waarden toelaat? Hoewel menigeen aan dat organisme geen menselijke identiteit toekent en de verwijde ring ervan dan ook beschouwt als een medische verrichting gelijk aan het doet er niet toe welk andere? Het is bijzonder hachelijk bij de bespreking van dit probleem erop te wijzen, dat de grondgedachte waaruit de aanspraak voortkomt van wettelijke bemoeiing hiermee gevrijwaard te blijven, zeer beden kelijke consequenties kan hebben bij toepassing op geboren leven. Wanneer men daarop de aandacht vestigt, maakt men immers allicht de indruk de voorstanders van vrij heid tot zwangerschapsverbreking in staat te achten ook geboren leven te termineren. Die verdacht making is mij geheel vreemd. Maar het postulaat (vrij vertaald: uit gangspunt red.) dat de staat slechts wettelijke bescherming mag verlenen aan die vormen van leven, die een ieder als gestalte van de mens ervaart, is niet voor inwilli ging vatbaar. Uit de absurde ge volgtrekkingen ervan wordt men gewaar, dat dit postulaat niet deugt. 'Geen rechtvaardiging' In de discussie over dit vraagstuk wordt aan de pleiters voor wettelij ke bescherming van het ongeboren leven soms voorgehouden, dat zij tekortschieten in zorg voor het be houd van de geborenen. Wij dienen deze ingebrekestelling ernstig te nemen, want er is stellig reden voor. Vooral de vragen van oorlog en vrede zouden de christenen die per moeten omwoelen dan veelal gebeurt. Maar dat ook deze genera ties weer te veel bommen en te weinig brood hebben gebracht, niet bezorgd genoeg zijn voor de gebo renen. kan voor het onthouden van zorg aan het ongeboren leven geen rechtvaardiging zijn. Het leven van onszelf en van ande ren wordt ons toevertrouwd om het als zorgvuldige rentmeesters te be heren. Naarmate de mogelijkheden toenemen deze actief te cultiveren en te verwoesten, verdiept zich deze verantwoordelijkheid. Voor ,de toe komst van het christendom zal van grote betekenis zijn. welke ant woorden de christenen weten te bieden op de vragen die worden opgeroepen door het verwerven van nog meer macht om tussen beide te komen in de processen van leven en sterven en welke bijdrage zij leveren aan het overwinnen van de tot dusver betoonde onmacht om aan allen die de aarde bevolken een goede plaats onder de zon te verschaffen'. Tot zover minister Van Agt. Van een verslaggever 'S HERTOGENBOSCH De 22-ja- rige J. A. C. uit Den Bosch heeft gisteren bekend vorige week in de nacht van maandag op dinsdag de 30-jarige Arnoldina Klaassen om het leven te hebben gebracht. De moord gebeurde in de woning van de vrouw in het Noordbrabant se Drunen. C- werd zondagmorgen vroeg bij zijn huis aangehouden, toen hij uit een taxi stapte. De jongeman ver klaarde tegenover de politie, dat hij een verhouding heeft gehad met Arnoldina. moeder van vier kinde ren. die hem de bons zou hebben gegeven. De avond voor de moord zou hij hebben geprobeerd met haar te praten, maar een 'hoepel op' was haar antwoord geweest. De volgende avond wachtte C. haar op. maar weer wilde zij niet met hem praten. Verdachte sloot zich toen op in een schuurtje, waarna hij midden in de nacht de woning binnendrong. De jongeman, die er vandoor was gegaan in de auto van het slachtoffer, is de daaropvolgen de dagen in Rotterdam geweest op tot nu toe onbekende adressen. Van een verslaggever SHIPHOL Het wordt voor sche pen op de Noordzee steeds linker om illegaal afgewerkte olie over boord te pompen. De dienst lucht vaart van de rijkspolitie houdt se dert eind augustus een (hoog) oog je in het zeil. Dat gebeurt op initi atief van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat en de scheepvaar tinspectie. Op ongeregelde tijden, zowel overdag als 's nachts vliegt de tweemotorige Cessna 337 van de politie boven het gebied ten noord westen van de Waddeneilanden. De westkust wordt namelijk voldoende door de marine in de gaten gehou den. De nieuwe patroulletaak si niet zonder succes gebleven. Zo is vorige week nog de Noorse tanker Kollbry betrapt. Het schip had en 'staart' van olie, vijftig meter breed en zestien kilometer lang. Zodra de vliegers een oliespoor signaleren, wordt de melding doorgegeven aan de scheepvaartinspectie. Interessante uitspraken van Thomassen Zondagavond sprak de journalist W. L. Brugsma met de scheidende burgemeester van Rotetrdam. De heer Thomassen maakte er een interessant gesprek van, waarin hij bovendien een rake schets gaf van zijn persoonlijkheid. Het is aan nemelijk. dat zeer veel meeluiste rende Rotterdammers zullen hebben gezegd: 'Ik had me onze burge meester heel anders voorgesteld En misschien hebben sommigen eraan toegevoegd: 'Eigenlijk jammer dat hij weggaat, want die man zegt verstandige dingen'. Nu doel ik niet op zijn opmerking over zijn opvolger, want die mede deling was meer curieus. Van der Louw. zo voorstelde de heer Thomas sen. wordt natuurlijk ingepakt door de Rotterdammers. Ook door de genen die het thans nog niet op hem hebben begrepen als burge meester. 'De stad Rotterdam wordt de grootste concurrent van zijn vrouw', aldus Thomassen. André van der Louw zal door de Rotter dammers wel eens aan deze uit spraak van zijn voorganger her innerd worden, denk ik. Burgemees ter Thomassen heeft in zijn leven voor heel wat socialitische idealen in de voorste gelederen gelopen Zijn vrouw is nog linkser dan hij, zei hij zelf. Des te frappanter is zijn mening over de democratie. Kort naverteld: als het schreeuwen van een minderheid maar steeds resultaat heeft, wat moet er dan terecht komen van de democratie en van de rechten van mensen die zwijgen? Een meditatie waard. Ik heb begrip voor de gedachte dat een omroep in haar programma voor elk wat wils moet bieden. Maar als je nou eerst anderhalf uur lang naar de bonte zaterdagavondtrein van Ted de Braak hebt gekeken een tamelijk duur uitgevallen pro gramma voor bruiloften en partijen en je zit vervolgens je te ver kneuteren over wat ze in Farce Majeure weer zullen bruin bakken, is dan de juiste sfeer opgebouwd om je te confronteren met de film: 'Hij zei niet: laat me maar sterven'? Ik meen dat de in dringende documentaire van Hans Hylkema over nierpatiënten door dc NCRV in een totaal ander raam had moeten worden uitgezonden in plaats van op de avond waarop de meerderheid van de kijkers verstrooiing verlangt. Bij de KRO was iets dergelijks aan de hand. Tussen een Citroentje met Suiker dat werd leeggeknepen in zinloze beeldgrapjes met domme teksten een stuwende heront moeting met de rasmuzikant Herb Alpert en zijn nieuwe band, plus alweer een slap uitgevallen mysterie, waaraan Orson Wells niet veel weet te verbeteren, ben je als kijker niet in de gepaste stemming voor de problemen van mishandelde vrouwen. Toch zijp deze vrouwen en de situaties waar door zij zo zielig in de verdrukking raken, onze aandacht meer dan waard. Dan moet. vind ik. een om roep ook een beter moment kiezen om met zo een programma het grootst mogelijke effect te kunnen bereiken. t.H. BREDA Vijftig Poolse oud-strij ders. die als soldaten van de eerste Poolse pantserdivisie eind oktober 1944 Breda mee hielpen bevrijden, hebben gistermiddag kransen gelegd op de graven van hun toen overleden strijdmakkers in Breda. De oudstrij ders zijn in ons land op ujtnodiging van de Poolse katholieke vereniging. De Bredase bevolking heeft hun reis dankzij allerlei acties betaald. 22. 'Zeg maar hoeveel het moet zijn', knarsetandde smidje Verholen. 'Ik heb geld genoeg. Ik zal U een cheque uitschreef. 'Het schijnt er Bank te Gravendrecht. Hoever is het?' 'Het is precies driehonderd dertig gulden', antwoordde meneer De Rhauwe Bullepees. Met stekende oogjes keek hij naar de smid, toen deze met driftige penhalen een scheque uitschreef. 'Het schijnt er bij jou aan te zitten.siste de burgemeester op valse toon. 'Zo zo.ik zou wel eens willen weten hoe je als doodgewone smid aan, zoveel geld kwam. De zaken schij nen goed te gaan. Maar dat kon hiev in Rijkhuyzen wel eens anders worden. Ik heb nogal wat invloed, weet je. Eén woord van mij.en niemand durft met zijn smidswerk meer naar jou toe. Hahaha!' Hij graaide begerig de cheque uit de handen van de smid en liep er vandoor. Smidje Verholen stond in de deur en keek de burgervader met wisselende en gemengde ge voelens na. 'Schurk.mompelde hij. Maar het was of de burgemees ter hem hoordde, want juist op dat moment draaide deze zich om. Dreigend hief hij zijn dikke wan delstok omhoog en met stentorstem riep hij uit: 'Je zult nog wel van mij horen! Ik houd niet van lef schoppers en oproerkraaiers! Ik heb hier invloed en dat zal je gewaar worden!' Toen wandelde de man met forse schreden er vandoor en het mocht wel typerend heten voor de sfeer in Rijkhuyzen, dat een boertje op straat héél diep boo&| voor de burgervader, die niet bar veel vaderlijks had.Smidj^d Verholen stond intussen zuchtenme na te denken over het gebeurdeLj 'Een mooie boel', mompelde hij 'Nauwelijks woon ik in Rijkhuyzei .2' of ik heb al ruzie met de burge ei meester. Ba. wat een geschiedenis^ Maar ja. laat ik me maar voorlopig, er niets van aantrekken. Het is a tamelijk laat. Ik krijg honger. Laa n ik maar eens naar de dorpsherberi gc gaan om daar een hapje te etenf want er is niks in huis. Dat heb il al wel gezien'. En zo zien we d( smid even later de doodstille dorps 1 straat oversteken om de gelagka-jse mer van Het Wapen van Rijkhuyt^ zen binnen te treden. FERDINAND ADVERTENTIE Gemakkelijk en betrouwbaar bijdeNMB Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bii alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw meubilair vooc uw keuken voor uw caravan vooruwaulo voor uw boot 114 Slot Er waren evenwel andere mogelijk heden Er bestond immers ook be hoefte aan de ontwikkeling van be tere operatietechnieken en -metho den. Wat zou hij zich graag geheel wijden aan wetenschappelijk on derzoek! Stel dat hij. bijvoorbeeld, een methode kon vinden om het pijn besef te herstellen. Dat zou niet minder mogelijk moeten zijn dan tot andere wetenschappelijke won deren die de mens tot stand had gebracht. Het zou voor de Sadago- pans van deze wereld even belang rijk zijn als de genezing van hun handen en voeten Een ander aanlokkelijk vooruitzicht was de mogelijkheid zich te gaan wijden aan het uitdragen van zijn geestelijke verworvenheden. Lang was de weg die hij zelf had afge legd van het beeld van de God- met-een-lange-baard en een statig gewaad naar de God die dyna misch betrokken was Bij elke strijd die de menselijke geest voer de. de God van het DNA. die won derbaarlijke kern die de code van elk nieuw leven in zich bergt en die. signlficanter nog dan de geest die het voortbrengt, het merk moet dragen van de geest van God. Wel licht kon hij anderen behulpzaam zijn de kloof tussen wetenschap en geloof te overbruggen, de liefderij ke bestemming te ontdekken die de oorsprong is van electronen en ker nen. Het leven was intrigerend. Het bood teveel mogelijkheden. Er moest tussen teveel dingen worden gekozen. Wat was het eigenliik jammer dat een mens maar één leten ter beschikking had. één paar Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schrcuder voeten en handen! Weer terug in Vellore was Paul bezig een verlamde hand te opere ren. Hij had de voorarm geopend en onderzocht spier na spier om na te gaan of de pezen in goede con ditie waren. Telkens als hij een spier nanraakte bewoog er een vin ger. die zich boog of strekte. 'Onze transplantaties moeten pas sen in het totaal van de hand', zei hij zijn assistenten 'Ze mogen niet domineren, doch evenmin te slap functioneren' De ingreep was achter de rug. De laatste hechtingen werden aange bracht. Paul wendde zich tot zijn studenten. 'Wat jullie hebben ge zien is nog maar het begin', merkte hij op 'Mijn werk duurt een uur. of twee uur. maar dan komt het éch te werk pas. Deze spieren zijn ver legd en de hersens van de patiënt moeten leren hoe hun ligging nu is en wat zij in hun nieuwe positie wel en niet kunnen doen. Daartoe komt er een heel leger mensen in actie: fysiotherapeuten. ari?eidst.he- rapeuten en anderen al die men sen die deze man gaan helpen het besef te krijgen dat de strijd voor zijn nieuwe leven de inspanning waard is. En van al die mensen is de patiënt zelf de belangrijkste". Assistenten en verpleegsters waren druk in de weer met verband. Zij wisten dat zij van Paul geen verde re hulp meer konden verwachten - hij had zijn favoriete onderwerp te pakken. 'Jullie hebben gezien hoe traag en hoekig de vingerbewegin gen waren die ik voortbracht door de pezen aan te raken. Je hebt de vingers van een pianist wel eens gadegeslagen. Ik ben iedere keer weer diep onder de indruk als ik die coördinatie zie tussen hersens en spieren en zenuwen. Telkens als een vinger een toets aanraakt is er sprake van gecontroleerde bewe ging van een dozijn of meer spie ren. en die beweging wordt weer mogelijk gemaakt door beheerste spanning van een tiental anderen. De muziek die je hoort is de mu ziek van de geest, door de vingers in harmonie tot klinken gebracht. En nu, hij keerde zich met een ab rupte beweging naar de fysiothera peut in het gezelschap - 'nu is het jouw taak die vingers te laten coördineren met de hersens'. Even later, ontspannen achter een kop koffie zittend, kon hij een ge voel van teleurstelling niet onder drukken. Het was verkeerd dat de chirurg steeds in het schijnwerper- licht stond. Hij kon niet beter zijn dan de groep als geheel. En dan: hoe weinig kon hij. of welk ander teamlid, werkelijk doen wat nodig was. Zovele miljoenen lepra-lijders in de wereld hadden nog hulp no dig: er waren nog zoveel onopge loste problemen En zijn leven was al voor bijna tweederde voorbij.. Zijn handschoenen had hij nu uit getrokken. In een gebaar van on zekerheid legde hij de handen op tafel. De lijnen erin waren geac centueerd door restjes talkpoeder. Hij strekte zijn vingers. Nadenkend bestudeerde hij ze. Welke had de operatie van zojuist verricht? De wijsvinger misschien, of de duim?, hij lachte hardop. Natuurlijk niet! Het waren maar instrumenten, werktuigen van zijn geest. Hij kon er slechts één ding van vragen: dat zil reageerden op ziin wil en eraan gehoorzaamden. Juist zoals God van hem vroeg... Det is wat ik ben. bedacht hij in een plotselinge ingeving: een vin eer slechts, een duim wellicht Was hij nog in onzekerheid? Nau welijks! Wat kon een mens meer van het leven vragen dan het besef dat hii dienstbaar was als vinger of als duim temidden van andere vin gers. en dat de hand Gods hand was? PELLI. PINGO EN HUN VRIENDEN Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt. 8 00 Te Deum laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gvmn. v.d. buisvr. 8.45 (S) Plein Pub!. 10.30 Nws. 10.33 (S) Kinder koor met plano. 10 50 Schoolradio. 11.00 (Si In 't zilver. 12.00 (S) Killma Hawaii- ans Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. met aansl.: Makro 13 00 (S) Metropo. Ork. met zang- solisten. 13.25 (S) Onder schooltijd. TROS: 15.00 (S) Kind en wij. 15.30 Nws. 15.33 (S) Cello en plano, blass. muz. 16.00 (S> Mondje Frans. 16.30 (S) Keer punt. Overheldsvoorl.: 17.20 Sur. Jour naal. TROS: 17.30 Nws. 17.32 Aktua. PP: 18.19 DS'70. TROS: 18 30 Nws. 18.41 (S) A la carte. EO: 20.00 Bijbelstu die. 20.15 (S) Fin. voor U! 21.20 (S) Avondslult. 21.30 Uitz.. v h. Ned. Israel. Kerkgenootschap. NOS: 21.45 Radlorama. 22.25 Ultz. Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. NCRV: 22.40 Hier en nu. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 NOS- Jazz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7 20 (S) Spitsuur 8.0C Nws. 8.11 Dingen v.d. dag. 8.23 (S) .Spitsuur (verv.). 9 00 (S) VARA-Dansork. met solisten. 9.35 Waterst. 9 40 Schoolradio. NOS: 9.50 (S) Muz uit de Middeleeuwen en Renaissan ce. 10.30 Meer over Minder, met 11.00 Nws. RVU; 11 40 Uitz. Radio Volksuniver siteit. NOS: 12.00 Den Haag deze week. 12.15 Symbiose. 12.55 fS> Prom. ork. met solist. 12.50 Recht en slecht. 13 00 Nws. VARA: 13.11 Dingen v d. dag. 13.20 Ombudsman. NOS- 13.30 Vonken onder de as. 13.50 Honderd uur. die je in geen honderd jaar zal vergeten. 14.20s (S) Eurolight. 14.45 Zoeklicht op Nedeg. EO: 16.00 Nws. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) V.d. kinderen. 16.30 (S) Licht en uitzicht. 17.00 (S) Onderweg. OVERHEIDSVOORL.17.40 Den Haag aan de lijn. NOS: 17.55 Med. EO. 1800 Nws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S* Jeugdtoer. PP: 19.00 Uitz. D'66 EO: 19.10 Grote opdracht. 19.25 (S) Wij heb ben een Woord v. d. wereld. NCRV: 20.00 Nws. 20.05 Overdenk. 20.15 (S) Barbier von Bagdad 22.15 (S) Literama. 22.4C (S> Vogel Herakles 24.0C Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op je boterham. (8.00- 8 05 Radiojournaal.! 9.03 (S) Pep op drie: Arbeidsvitaminen 11.03 Radiojour naal. 11.06 Drie draait op verz. 12.03 (S) Drie tussen de middag. 14 03 Radiojour naal. 14.06 Pop-Kontakt I. 15.03 Pop- Kontakt TI. 16 03 Hltmeesters. (17.03- 17.06 Radiojournaal.) NOS: 18 02 Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 Drie loopt achter. VPRO: 20 00 VPRO-maandag. 20.02 (S) Tilt. 2i:02 (S) Boy Edgar 22.02 (S) Rik Zaal 23,02 (S) Tim Noordhoek. 24.02 (S) Jan Donkers. TROS: 1 02 Nachtwacht. VARA: 6.02-7.00 Alfred Lagarde. Speciaal 9 Tot dusver hebben in hoofdzaak blanken expedities naar andere landen en culturen uitgerust. De BBC Heeft de zaak een omgekeerd. In Zwarte Safari wordt een expedi- tie ondernomen naar Engeland. Xed. 2, 21.10 9 In Alles of Niets zal de TROS de prijzenwinst niet meer zo hoog la ten oplopen. Ned. 1, 20.21 De uitgestelde Mini-voetbalshow, georganiseerd door de NCRV, gaat vanavond van start. Daarna worden in Ander Nieuws twee bekenden met elkaar vergeleken: belasting en geweten en plicht en armoede. Ned. 2, 22.00 0 Na de liefdes van Napoleon (21.20) volgt Aktua TV. Ned. 1, 22.15 9 ln Duitsland wil men de gebrui kelijke eenmans-analyses op de buis gaan doorbreken met benade ringen van vijf verschillende kan ten. In het eerste programma wordt Italië doorgelicht onder de titel De laars in het moeras. Duitsl. 1, 21.55 Plein Publiek van de NCRV be moedigt stotteraars en probeert an deren bij te brengen hoe zij het best met deze mensen kunnen om gaan. Hilv. 1, 08.45 0 Zes gegijzelden vertellen over de honderd uren die ze nooit zullen vergeten. Hilv. 2 13.50 9 De NCRV zendt de komische opera Der Barbier von Bagdad uit. Hilv. 2, 20.15 TV vandaag NELDERLANDI NOS NOT 11.10-11.35 Schooltelevisie NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal 19.05 Arpad. de zigeuner 19.25 Zal je kind maar wezen NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Alles of niets 21.20 Liefdes van Napoleon 22.15 Aktua TV NOS 22.50 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Gemeenteraad - les 11 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Doris Daij 19.30 Zo vader, zo zoon NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Kojak 21.10 Zwarte Safari 22.00 Mini-voetbal-show 22.40 Ander Nieuws 22.55 Symbiose NOS 23.00 Journaal - \i pr m hf te EVEN PUZZELEN Horizontaal: 1. godin van de jacht, 5. boom. 9. pijnlijk. 11. algemeen kiesrecht (afk.), 13. organische ver binding. 14. per expresse (afk.). 15. deel van een schip. 17. ploegbaas, 19. droogoven (Z.N.). 20. familielid, 22. loot. 23. bamboestaketsel, 24. beleid. 25. duivenhok, 26. buitenha ven. 28. Europeaan. 30. ier, 32. soort hamer. 33. voorvoegsel, 34. bekoorlijk. 37. Rijkstelefoon (afk.). 38. nagras. 40. vuiststoot, 41. jaag- lijn. Vertikaal: 1. toneelspel, 2. water stand, 3. klinknageltje, 4. meisjes naam, 5. jongensnaam, 6. boom, 7. oude lengtemaat. 8. schoenvorm, 10. evenzo. 12. kashouder, 14. harnas, 16. zuil met grafschrift. 18. deug niet. 20. gehoororgaan. 21. onheil aanbrengende godin. 25. meisjes naam. 27. plaats in N.H.. 29. naam of opschrift van een boek. 31. slag instrument. 32. strak. 35. boom. 36. vochtig. 38. meisjesnaam. 39. voor zetsel. Oplossing van vrijdag: 1. gom. 2. ratel, 3. alm. 4. pedel, 5. ester. 6. flauw, 7. rebel, 8. uil, 9. imker, 10. tam. Van onze verslaggever ALKMAAR Minister De Ga Fortman heeft zaterdag in Alkma gezegd dat naar zijn mening de h< L Van der Louw de Juiste man op juiste plaats is als burgemeester v Rotterdam. De minister zei dat een kringvergadering van de AH^ .ntwoi Kame^ Hij kondigde aan dat de beantwol ding van de vragen die het Kami lid Aantjes over de benoeming i Van der Louw heeft gesteld, zeer u voerig zal zijn. De minister zei ril hij aan de benoeming van de hi^t Van der Louw meer aandacht lijlig besteed dan gebruikelijk is in gelijke gevallen en dat hij met e gerust hart met de voordracht nL— de koningin zal gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4