26 Abortus-conflict één van gevaarlijkste botsingen dichtbij 'Ij TYPISTE Paulus-Puzzel. Voor nieuwe Amro-spaarders. bmraentaar L.flortus (1) tortus (2) )ortus (3) Van Agt contra 'het grote platmaken' van Den Uyl boek en plaat nederlandse lezerskring boeken plaatbv rose panters op oorlogspad cadeautje vaderfiguur idee het weer - Nat verhaal weerrapporten C4/Ï JW/KWARTET VRIJDAG 25 OKTOBER 1974 BINNENLAND T5/K7 Het reen it wijzen de rooms katholieke tpcn van Nederland er in hun iver het vraagstuk van de abor- dat het afwijzen van de abor- ivocatus (dat is de kunstmatig rekte vruchtafdrijving bij een j) geen specifiek christelijk stand- Wie de bisschoppen niet ver- of hen wil afdoen als 'een stel- •jaarde vrijgezellen', die een of subjectief bevonden ethisch oor- foot ^cn °P'e§8ert san anderen heeft at geval misschien meer houvast moide door de Verenigde Naties in met algemene stemmen aangeno- Verklaring voor de Rechten van Lind, waarin de wens naar 'pas- wettelijke bescherming van het zowel voor als na de geboorte' in de preambule plechtig wordt mulcerd. Er is in het verleden ars: jeweldig gegoochel met begrippen ïebb oorden geweest om vast te stellen ,j elk ogenblik er spake zou zijn van eidf mens' in de schoot van een zwan- .ar vrouw een niet altijd even ver- idre n(je discussie, temeer daar nie- enige zekerheid had en slechts llerlei subjectieve en dikwijls on- ijkc bevindingen kon redeneren, it feit echter dat die discussie xheffend is, mag nog niet wor- ;eleid dat zij volstrekt zonder Uitgangspunt ook bij het er van abortus als een mogelijk- van probleemoplossing voor de jerc vrouw moet zijn, dat dit $5 vorm van bescherming van leven 2 rclzijn is door de dode; in mei door de toenmalige Nijmeegse leraar A. A. M. van Agt reeds cp^hreven 'als een moedeloze, om te zeggen: fatalistische conclusie, onze aarde niet voor alle mensen lonbaar te maken is.' vraagstuk van de abortus is nu „filing een aktuele politieke kwestie 5$]^ rden niet in het minst doordat Voorstanders van abortus niet de quo hebben erkend, die hangeri- politieke discussie in de praktijk gehandhaafd. Een voorbeeld is de kliniek in Heemstede, een nieuwe techniek is ontwik- ^die het mogelijk maakt zwanger- >pen van 16 weken af te breken; |^4eenzijdige overschrijding van de al willekeurige en arbitraire) van 12 tot 13 weken die op d van de strafrechtelijke praktijk getolereerd en die zo'n beetje 'de ndslijn' van de status quo was irden. iele gang van zaken in Heemstede de indruk of het. vraagstuk van bortus alleen maar een kwestie van nologie, van medisch kunnen is. is eigenlijk heel wonderlijk. Men het argument: doordat er nu tusklinieken zijn, hoeven duistere ,tee»Cn in smoezelige achterkamertjes meer met zeepsop en breinaald te ;en; alsof ook maar een ogenblik outer graduele verschil met de ste- dokterskamer en canule een es- eel verschil aangeeft. In deze op- wardt het alleen maar een ie van bevoegd of onbevoegd ilomeerd of ongediplomeerd, tij wordt ten opzichte van de te nders van abortus of de twijfe- een stuitende arrogantie aan de gelegd een verschijnsel, dat logen toch al niet vreemd is. Zij zich verzekerd van het toekom- ;elijk aan hun zijde. 'Straks is er 'n spil, die de hele nu gevoerde dis- ie al bij voorbaat tot een lachertje kt,' zeggen zij dan. veel schade en schande hebben de na |stencn geleerd zich te onthouden het in het verleden meermalen andersdenkenden aanstootgevende mfalisme'. Het ziet er nu naar uit dit triumfalisme echter van alle tij- is. Het is evenwel door de techno- n van de christenen overgenomen. s nog een louter politiek aspect aan zaak. Minister Van Agt heeft la- weten dat hij de grootste moeite ft de verantwoordelijkheid te aan- rden voor het initiatief wetsontwerp de kamerleden Roethof en Lam- s als dit door de Kamer zou wor- aangenomen. Immers: de minister :t een aangenomen initiatiefwet in Staatsblad zetten*en ondertekenen met de Koningin) waardoor hij ,1 alleen de politieke verantwoorde- leid draagt, maar ook de morele, kan men dat laatste gemakkelijk [wuiven (wij doen dat beslist niet), ir dat miskent het feit dat deze rwegingen kennelijk voor de heer Agt een punt van grote twijfel is goed dat hij deze aarzelingen rig jaar al, dus in een vroeg stadi- naar voren heeft gebracht. Na- rlijk heeft hij met een uitspraak in e geest politieke druk op de Kamer hil Seocfend. maar dat is zonder meer goed recht, or velen is deze twijfel echter geen bleem. De heer Van Agt treedt in geval gewoon af, zeggen zij, en een Jerc minister van justitie geleidt het s' iatiefwetje naar het Staatsblad. Een S lelijke redenering miskent de diep zee van het politieke verschil dat hier (de heer Van Agt zal waarschijn- niet alleen gaan. maar met hem aantal of alle christen-democra- :he ministers). 'endien gaat deze redenering eraan ADVERTENTIE Ion vakbeurs elektrotechniek74 Dagelijks 9-17 uur, zaterdag 26 okf.9-15 uur BERNHARDHALUTRECHT door P. L. van Enk DEN HAAG Het abortusconflict dat deze week plotseling bin nen en buiten het kabinet-Den Uyl is uitgebroken, is een van de gevaarlijkste en interessantste botsingen tot nu toe uit de rij waarmee deze coalitie nu eenmaal kennelijk moet leren leven. Het onthult dat de weinige afspra ken die bij de formatie zijn ge maakt voor velerlei uitleg vatbaar en dus slecht zijn, dat de coördina tie van het kabinetsbeleid althans op dit punt heeft gefaald en ten slotte dat de persoonlijke verhou dingen binnen het kabinet in som mige opzichten niet zo goed zijn als sommige verhalen weieens wilden doen gelov-n. Om te beginnen de afspraken: die lijken als het over abortus gaat op het eerste gezicht duidelijk genoeg. Het kabinet wacht af tot de confes sionelen een wetsontwerp Indienen en de Kamer zal dat wetsontwerp dan tegelijk met dat van Lamberts en Roethof (PvdA) behandelen. Maar de uitleg van zelfs een zo eenvoudige overeenkomst blijkt nu finaal te kunnen verschillen. De progressieve- fracties hebben be grepen dat dit akkoord een be staande abortuspraktijk veronder stelt en dat belde partijen die de afspraak hebben gemaakt, deze praktijk stilzwijgend behoren te respecteren tot het moment dat de nieuwe wet er is. De progressieven waanden de bestaande abortusrege ling in de ijskast en rekenden erop dat de justitie haar daar wel in zou laten. Maar nu blijkt dat de confessione len deze uitleg van de afspraken vierkant afwijzen. Minister Van Agt ontkent beslist dat het vervolgings beleid ter sprake is geweest toen het akkoord werd gesloten. Hij spreekt ook tegen dat» erover is gesproken tijdens het pre-constitu- tuerend beraad van de kandidaat ministers op 11 mei 1973. Voor zijn besef zit de oude regeling niet in de ijskast, al voert hij haar op een liberale manier uit. Hij voelt zich door geen enkele afspraak ertoe verpliGht af te zien van het bestrij den van wildgroei of van vervol ging van excessen. Na maandenlang, uiterst voorzich tig onderzoek van de praktijk van de kliniek in Heemstede is Van Agt tat de overtuiging gekomen dat de situatie aldaar te ver gaat. Van Agt meent dat de grenzen er duidelijk worden overschreden omdat er da gelijks zwangerschappen worden beëindigd die in een vergevorderd stadium zijn ('12 tot 18 weken, zo niet meer'). En de minister meent dat het nu zijn verantwoordelijk heid is te doen ingrijpen in wat hij als een excessieve situatie ziet. Het meningsverschil over de uitleg van de formatie-afspraak bestaat niet alleen tussen de fracties die De hoofdrolspelers in het abortus-conflict: premier Den Uyl en mi nister Van Agt. Nederlands grootste boeken- en grammofoonplaten- club zoekt voor haar afdeling LIDINADMINISTRA- TIE een voor de verzorging van de correspondentie. Een Mulo/Mavo-diploma en een goede typevaardigheid is vereist. Leeftijd 19-25 jaar. Wij bieden u een aantrekkelijk salaris, alsmede 7.2% vakantietoeslag, 6% kerstgratificatie, 18 vakantiedagen en een personeelskortlng op boeken en grammofoon platen. Sollicitaties kunt u richten aan de afd. Personeelszaken van de Beursstraat 33, Amsterdam. Postbus 2201, tel. 020 - 644 85 het kabinet steunen, maar ook bin nen het kabinet zelf. Vandaar dat Van Agt thans openlijk in conflict is met minister-president Den Uyl. De premier moet al in een vroeg stadium hebben zien aankomen dat Van Agt de situatie ln de kliniek in Heemstede met klemmende onge rustheid aanzag. Den Uyl heeft na tuurlijk terdege beseft dat vervol ging van de artsen van deze kliniek in progressieve kring verontwaardi ging zou wekken en hij moet op Van Agt zijn beproefde praat-mas sage hebben toegepast om hem van justitieel ingrijpen af te houden. Het schijnt dat Den Uyl vertrou wen heeft gehad in de goede afloop van deze massage. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer had vorige week nog het strikte consigne, niets maar dan ook geen woord los te laten over de discussie die bin nen het kabinet blijkbaar aan de gang was. Den Uyl wenste elke mogelijkheid dat Van Agt zich uit gedaagd zou voelen, te vermijden. Geen uitstel De premier moet maandag en dins dag nog gemeend hebben dat hij de zaak in de hand had. Hij machtigde mede namens de minister van jus titie de socialist Lamberts te ver klaren dat de justitiële actie tegen de kliniek voor onbepaalde tijd was opgeschort. Maar enkele uren later liet Van Agt ijskoud zijn communi qué verschijnen waarin staat dat die actie over enige-dagen zal moe ten beginnen. De minister trotseer de openlijk zijn premier. Hoe kon het zover komen? Op het Binnenhof wordt gezegd dat het besluit van Van Agt al lang vast stond wat Den Uyl ook zou doen of zeggen maar dat de manier waarop hij dat besluit tracteerde beïnvloed is door publlkaties ln de rechtse boulevardpers van woens dagochtend. Daar stond namelijk met grote koppen ln dat Van Agt weer eens voor Den Uyl door de knieën zou zijn gegaan en dit zou de minister in het verkeerde keel gat zijn geschoten. Eigen gang Het is een verklaring van de gang van zaken die niet ongeloofwaardig is. Het geeft in de kring van de confessionelen allang nog al wat aanstoot dat Den Uyl zich in alle mogelijke onderdelen van het be leid bijzonder sterk laat gelden en dat hij daarbij sommige van zijn collega's volkomen overspeelt. Vooral Van Agt ziet 'het grote plat maken' zoals Den Uyl's activitei ten op het Binnenhof nog al eens wordt omschreven al geruime tijd met lede ogen aan. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat de minister zich ln dit geval maar eens heeft voorgenomen, zich niets door de premier te laten wijsmaken of te laten gezeggen en strikt zijn eigen gang te gaan. Minister Van Agt is een zachtmoe dig, in sommige opzichten zelfs een wat broze man, maar hij heeft Den Uyl ln dit geval toch krachtig" op zijn plaats gewezen. onder redactie van loessmit ln Japan, waar de vrouw tradi tiegetrouw een bescheiden rol is toebedeeld, heeft een soort Dolle Minabeweging sterk de aandacht ■jetrokken door de toepassing van zeer rigoreuze strijdmetho- ies tegen mannen, die hun vrouw in de steek laten zonder hen een redelijke financiële schadeloosstelling te verschaf ten. De correspondent in Tokio van het Engelse blad The Guardian meldde deze week dat in briga des georganiseerde en met rose helmen bedekte, militante Mi- na's ot drie keer toe een omstre den echtgenoot keihard hebben aangepakt, waarvan twee keer met succes. De vrouwelijke ac tiegroep draagt de toepasselijke naam Vereniging voor een rede lijke behandeling van vrouwen. De 'rose panters', zoals de Guar dian-correspondent hen in ver band met de kleur van hun hel men doopte, waren in augustus met hun eerste actie begonnen. Het ging toen tegen een 57- jarige verkoper uit Tokio die be zig was aan een scheiding, maar die zijn vrouw weigerde een ali mentatie te verschaffen. De 'rose panters' drongen de zaak, waar de man werkte, binnen en begonnen met een keiharde de monstratie, waarin de bozeda den van de man uitvoerig ten overstaan van zijn baas en zijn collega's op protestborden en via leuzen werden opgesomd. De man bekeerde zich prompt. Twee maanden later werkte deze Noord-Vietnam telt op het ogen blik bijna zestienhonderd inwo ners die een eeuw oud zijn. Die krijgen allemaal, heeft president Ton Due Thang besloten, een cadeautje: vijf meter zijde. Het aanbieden van zo'n lap stof aan bejaarden is een Vietnamese traditie. President Ho Tsji Min de (overleden) voorganger van Ton Due Thang, hield die tradi tie ook hoog in ere. Bejaarde Vietnamezen die zonen hadden die zich bijzonder in het leger hadden onderschelden, ging hij vaak persoonlijk een lap zijde overhandigen. methode doeltreffend tegen een 41-jarige man. die bij een grote drukkerij werkte en die na een scheiding, zonder voldoende fi nanciële bijstand, aan het her trouwen was. De laatste actie, die nog geen. maar vermoedelijk spoedig wel, resultaat heeft opgeleverd ging tegen een Japannse functionaris van de Shell-oliemaatschappij. De militante vrouwen drongen, veertig vrouw sterk, het hoofd kantoor in Tokio binnen en eisten dat de directie 'de verant- icoordelijkheid' zou dragen voor het aanstellen van een 'boze' functionaris die vrouw en kin deren gewoon in de' steek had gelaten en nu met een andere vrouw samenhokte. Een lijst van 's mans 'wandaden' deed daarop de ronde op zijn eigen kantoor. De actiegroep voor redelijke be handeling van vrouwen is een onderdeel van de bredere Japan se emancipatiebeweging van vrouwen, die de afgekorte naam Tsjoepiren draagt. Het is de mo- litante 'Liga voor de bevrijding van de vrouwen die zich verzet ten tegen de komst van een wet die abortus verbiedt en eisen dat de pil vrijelijk wordt verkocht'. De Tsjoepiren-beioeging heeft al aangekondigd dat spoedig een nieuwe zich misdragende echtge noot zal worden aangepakt en dat het nu gaat om een politie- funtionaris. Want ook de Japan se vrouw pikt het niet meer. Gied Jaspars, uitvinder van het net één keer (vrijdagavond) uit gezonden radiovisie-programma (waarbij de radio zorgt voor het geluid bij de beelden op de t.v.) wil graag /dat de radio de spijs in het televisiebrood wordt'. In zijn programma (De blanke top) hoor je niet alleen het geluid bij de t.v. maar ook de nadere uit leg daarbij van mensen die op dat moment op de beeldbuis te zien zijn. Een leuk idee, vindt de KRO-gids Studio, dit eerste ra dioprogramma ter wereld waar je absoluut een t.v.-toestel voor nodig hebt. Aanvullend idee van Studio zelf: 'Als hij nou de vol gende keer eens 'n programma verzint, waarbij Je niet alleen de t.v. nodig hebt, maar tevens een krant moet lezen? Dan helpt hij alle noodlijdende media in één klap uit de brand' Oppasser Stillhammer van de Neurenbergse dierentuin heeft er twee 'kinderen' bij: 'Vicky, een één week oude oerang-oe- tang die nog maar 1500 gram weegt, en een nog naamloze, drie maanden oude gorilla. Belde baby's zijn in de dierentuin ge boren, maar door hun moeder verstoten. In oppasser Stillham mer hebben ze een echte vader figuur gevonden en met z'n drieën vormen ze zo een gezellig gezinnetje. ADVERTENTIE Van onze weerkundige medewerker Gisteren hebben wij verteld, dat Vlissingen een regenrecord gebro ken had. Dat klopte, echter niet met 220 millimeter maar 191 mm oktoberregen. Hoogste aan de lan delijke balk blijft in deze Zamd- voort met 321 mm in oktober 1932. In september en oktober tesamen dat jaar bracht dit station het tot 421 mm. Overveen zelfs 428 mm. Deze neerslag is uniek over de laat ste twee-en-een-halve eeuw. Maar zie wat Vlissingen in de hui dige herfst tot nu toe heeft gepres teerd: 149 mm in september plus 191 tot nu toe in oktober maakt 340 mm en dit Zeeuwse station neemt daarmee nota bene de derde plaats in in een lange reeks die in 1715 begon. Plaswerk van hoge klasse! De tweede plaats blijft weggelegd voor DELFT MET 346 mm in okto ber-september 1724 althans tot dit ogenblik. Inmideels is er over de Noordzee een koufront aan komen zeilen, dat niet overdreven actief is. Het bracht plaatselijk wat regen en wordt vandaag gevolgd door zonni ge perioden. De wind ruimt achter het front naar het noordwesten. De voorbij, dat de heer Van Agt, als hij zo handelt, niet alleen formeel, maar ook materieel in zijn recht staat. Een mi nister hoeft niet zonder meer elke be slissing van een parlement uit te voe ren. In bijna elke democratie wordt de uitvoerende macht een zekere afrem mende kracht, soms zelfs een recht van veto toegekend. In dat systeem, eenmaal aangenomen, gaat het niet aan direct om het poli tieke hoofd van een minister te roepen als er iets niet naar de zin gaat. Toe gegeven: er ontstaat op die manier een allesbehalve plezierige situatie, maar er is wel mee te leven. dan aangevoerde lucht is niet sta biel zodat de import van enkele Noordzeebuien dan weer op gang komt. Zo draaien wij deze herfst al maar in een kringetje rond, zonder dat een all-round hogedrukgebied boven de Noordzee de grote wens van de .andbouwers in zuid west-Nederland en elders ons uit de puree helpt. De algemene luchtdrukverdeling is zo: hoge druk van 1035 millïbaar ten noorden van de Azoren en een ongewoon diepe depressie van 960 mb ten zuidoosten van Jan Mayen die naar het oost tot zuid-oosten beweegt. Het eilandje Jan Mayen beleefde gisteren beestenweer. Om zeven uur 's avonds werd er 33 mm neerslag afgetapt bij minus 5 gra den Celsius en zware driftsneeuw. De wind was er gemiddeld bijna 8 Beaufort. Uit het noorden, maxi maal 9 Beaufort, volle storm. Voor het weekeinde ziet het er wat wisselvallig uit. In een westelijke of noordwestelijke circulatie komen er van tijd tot tijd storingen mee die kans geven op watregen of hier en daar een bui waarbij het tempera- tuurniveau blijft tussen 10 en 12 graden Celsius. Tot in het uiterste noorden van Schotland iverd giste ren windkracht 10 Beaufort waar genomen. tot in midden Zweden sneeuwde het gisteravond. Amsterdam De Bilt zwaar bew. 12 0 zwaar bew. 11 0 Deelen geheeel bew. 11 0.3 Eelde geheel bew. 11 0 Eindhoven zwaar bew. 11 0 Den Helder zwaar bew. 11 0 LuchthRtd zwaar bew. 11 0.1 Twente geheel bew. 10 0 Vlissingen geheel bew. 11 0.5 Zd. Limburg geheel bew. 11 0.3 Aberdeen zwaar bew. 12 0 Athene zwaar bew. 26 0 Barcelona licht bew. 16 0 Berlijn motregen 9 1 Bordeaux zwaar bew. 14 0 Brussel motregen 10 0 Frankfort motregen 10 1 Genève zwaar bew. 10 0.1 Helsinki geheel bew. 3 2 Innsbrlick regen 8 0.5 Kopenhagen regen 7 0.1 Lissabon licht bew. 17 0 Locarno licht bew. 14 0 Londen zwaar bew. 10 0 Luxemburg geheel bew. 9 0.3 Madrid licht bew. 15 0 Malaga motregen 13 28 Mallorca licht bew. 17 0 Miinchen regen 6 3 Nice onbewolkt 16 0 Oslo onbewolkt 6 0 Parijs zwaar bew. 12 0 Rome onbewolkt 17 0 Split geheel bew. 17 0 Stockholm zwaar bew. 4 0 Wenen zwaar bew. 8 0.3 Zürich regen 7 2 Casa Blanca half bew. 18 0.5 Las Palmas geheel bew. 15 4 New York half bew. 11 1 Tel Aviv zwaar bew. 27 0 Tunis licht bew. 20 0 ANP/KNMI U.00 H- «0 Vlissingen: 10.S1-23.0S. Harlngvlletslutzen; 12.21-0.00. Rotterdam 0.59-13.16. Scheve- nlngen 11 56-0.00. IJmulden: 0.02-12 38. Den El .der :i 00-15.19. Harlïngen. 5.30- 17.59. Dell/.ijl7 16-20.46. BE WOl KING De Amro Bank heeft voor nieuwe spaarders een erg leuke legpuzzel klaar liggen. Met Paulus de Boskabouter. En Euoalypta de Heks. En alle andere vrienden van jeugdig Nederland. Waarom? Omdat 't Wereldspaardag wordt. U betaalt voor die puzzel wel iswaar 2,50, maar de Amro stort ook meteen oen riks op uw nieuwe spaarrekening. Dus u hebt 'm eigenlijk hele maal voor niks. (zolang de voorraad strekt) En als u niet precies weet, welk type rekening voor u 't gunstigst is, vraagt u dat gewoon aan iemand van de balie. Dat bepraten ze dan met alle plezier,die mensen van de Amro Bank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7