ruk op Thieu's ewind neemt toe de ABN Senegal: noden van het volk ontgaan de elite adatalle Arabische ebieden moeten vrij Een goede bank voor hoge -rente - zoekers. Leden Griekse junta verbannen lei slier oppositie en minder hulp van VS Algemene Bank Nederland een goede grote bank Capucci stuurt woedend zijn advocaat weg 'VS dreigden in 1973 met interventie in Midden-Oosten' JW/KWARTET DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 BUITENLAND T7/K9 ADVERTENTIE IGON (Reuter, UPI) Het Zuidvietnamese bewind van president Joejen Van Thieu komt steeds zwaarder onder kritiek te staan, terwijl de lerikaanse militaire steun drastisch aan het afnemen is. i groeiende felle oppositie op ting werd er in het communiqué ,'s bewind van de zijde van van beschuldigd 'de waarheid te inte boeddhisten en katholle- verbergen en kranten dwars te zit- ieft nu ook de Zuldvietname- zich op krasse wijze in de iltle begeven. Drie in Saigon Igde persverenigingen, die 17 hmeestallge kranten in Saigon jgenwoordigen, hebben gisteren jntslag geëist van Thieu's neef S Doec Nha. Hoang is minister lorlichting. Hij wordt door de jrenigingen beticht van wille- censuur en onderdrukking [de Zuidvietnamese pers. kpigheid <5, RO, RABAT (AP, Reuter, UPI) De Arabische, landen moe de wapens blijven dragen totdat alle Arabische gebieden, die Israël worden bezet, zijn bevrijd. communique zeggen de erenigingen dat de regering maanden nadat de pers begon reren voor meer persvrijheid te n kreeg met een regering die iteeds grotere koppigheid en :tiviteit' de pers ging censu- Het ministerie van voorlich ten die weigeren de oerwoudwetten van het ministerie (van voorlich ting) na te leven'. De woede van de Zuidvietnamese pers richt zich vooral tegen de re cente reëks maatregelen tegen kranten. Zo werden dinsdag de edi ties van drie kranten in beslag genomen terwijl maandag vier kranten hun produkt niet aan de lezer mochten brengen. Naast de Vietnameestalige kranten zijn er in Saigon nog tien Chinees- talige, één Engelstalige en één Franstalige krant. Elk dagblad moet onder de huidige perswetge ving een soort borgsom van 40.000 dollar (ca. 100.000 gulden) storten en mag geen kritiek leveren op regeringsleiders. In Zuid-Vietnam wordt al geruime tijd, vooral door boeddhisten en ook katholieken felle kritiek gele- iktober oorlog van 1973 heeft die bezetting geen einde ge it, maar wel de Arabische wan- beëindigd. Dit heeft de Egyp- president Anwar al-Sadat ren verklaard in een toespraak elegenheid van de opening van Sgyptische parlement, t hield zijn toespraak aan de tvond van de Arabische top- ■rentie die zaterdag in Rabat okko) begint. Gisteren hebben Ische ministers besprekingen aden ter voorbereiding van de- Ijn rede zei Sadat dat Israël steeds niet tot gerechtigheid gd is en dat daarom 'iedereen lit feit ontkent een grote mis- tegen deze natie begaat'. 'De leroorlog heeft niet al onze den bevrijd, maar onze zielen de nederlaag bevrijd', aldus bat zijn gisteren de Arabische iters van buitenlandse zaken ilve die van Libië) bijeengeko- iOm de laatste hand te leggen de Arabische top die zaterdag it. Uit goed ingelichte bronnen ,bat is vernomen dat Syrië, militant standpunt in- it. heeft opgeroepen tot de g van een gezamenlijk Ara- militair commando om een tuele hervatting van de ge in tegen Israël voor te berei- Het commando zou moeten m uit militaire topfunctiona- van Egypte, Syrië. Jordanië ie Palestijnse Bevrijdingsorga- ;ie PLO. Êssein ens zegslieden werden de voor- "ing van de top in Rabat be st door het nog steeds bestaan- Dnflict tussen de Jordaanse ko- Hoessein en de Palestijnen. Jhten dat tegen Hoesseins le- een complot was beraamd door stijnse extremisten speelden bij een niet geringe rol, hoewel op geen officieel commentaar 1 geleverd. isein is bereid de PLO als de vertegenwoordigster van de „.stijnen te erkennen, maar niet de representatrice van de in anië wonende Palestijnen. al deze kwestie zal op de top abat geregeld moeten worden, t ernaar wordt gestreefd de ische landen samen met de Aó itijnen eensgezind in Genève de conferentietafel te bren- In Genève zal. naar wordt opt, binnen afzienbare tijd een we conferentie over het Midde- "sten worden begonnen. >ein staat daarbij voor het leem dat de Palestijnse bewe- ,985# de laatste tijd drastisch aan rnationale invloed beeft gewon- De PLO is door de Verenigde l7g0 es feitelijk erkend. Zij wordt elaten bij het komende debat 1762 e A1§emene Vergadering van de "•over de Palestijnse kwestie en ekt nu ook mee in de UNESCO. 3owjet-Unie heeft zich officieel de Palestijnse verlangens een eigen Palestijnse staat ge- hoewel over de vormgeving an nog heel wat onduidelijk- bestaat. Daar naast- i de PLO eel benaderd door Frankrijk, minister van buitenlandse za- lean Sauvagnargues als eerste luropese minister overleg gevoerd met PLO-leider Jas- afat. blad Haaretz had in een hoofdarti kel opgeroepen het bezoek van de Franse minister uit te stellen. verd op Thieu's regering, vooral wegens de welig tierende corruptie en het snoeren van kritische mon- Amerikaanse hulp Naast groeiende oppositie blijkt de regering Thleu nu ook te worstelen met een snelle terugloop in de om vang van de Amerikaanse militaire hulp als gevolg van Amerika's eco nomische perikelen. Een Ameri kaanse militaire woordvoerder in Saigon heeft gisteren gemeld dat Washington meer dan driekwart van de Amerikaanse technici heeft ontslagen die in Zuid-Vietnam be hulpzaam zijn bij het in de lucht houden van de Zuidvietnamese mi litaire vliegtuigen. Het Pentagon heeft 1272 van de 1548 Amerikaanse 'burgers' ontsla gen die in de Zuidvietnamese luchtmacht werkzaam waren. Ook 879 Zuidvietnamese technici die door Washington werden betaald zijn van de Amerikaanse loonlijsten afgevoerd, dat wil zeggen ontsla gen, aldus de woordvoerder. De zegsman zei dat de beslissing 'met aarzeling' door het Pentagon was genomen wegens een besnoei ing van de militaire hulp aan Zuid- Vietnam met 50 procent. Dit zou de VS in het komende Jaar een bezui niging van 19 miljoen dollar ople veren. Amerikaanse functionarissen hebben meegedeeld dat thans wordt bestudeerd of nog meer op de mili taire hulp aan Vietnam kan worden beknot. De bezuinigingsmaatregelen zijn overwegend het gdvolg van acties in het Amerikaanse Congres, waar fiks het mes in gezet in de de begrotingsposten die op Zuid-Viet nam betrekking hebben. U maakt dus maar liefst elf procent rente. Met een ABN spaardeposito, dat u 6 jaar lang elf procent rente per jaar garandeert Er zijn natuurlijk ook nog andere aantrekkelijke spaarvormen voor mensen die korter dan 6 jaar willen sparen. Kom naar de ABN. Men zal u graag adviseren. (en niet alléén voor hoge-rente-zoekers) WASHINGTON (AP) De VS hebben in 1973, op het hoogtepunt van de oktoberoorlog, gedreigd twee divisies parachutisten naar de Sinaiwoestijn te sturen als de Sowjet-Unie militair tussenbeide zou komen in de strijd tussen Israël en de Arabieren. Er was destijds sprake van een in gereed heid brengen van Russische parachutisten met als bestemming Egypte. Het bericht van de dreigende Amerikaanse reactie op Russische interventie is afkomstig van de Amerikaanse politicoloog Hans Morgenthau, een expert, van hoog aanzien die een goede kennis is van Henry Kissinger. Morgenthau heeft geweigerd te zeggen hoe hij aan het nieuws over de voorgenomen Amerikaanse tussenkomst was gekomen. Hoge functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington hebben Morgenthau's beweringen ontkend. ATHENE (AP/AFP/Reuter/ UPI) Drie leiders van de mi litaire junta die op 21 april de democratie in Griekenland om hals bracht en die volgende ze ven jaar de macht uitoefenden zijn samen met twee medewer kers gearresteerd en verbannen naar het eiland Kea in de Cy- claden. De gedeporteerde junta-leden zijn oud-president George Papadopoelos., de ex-vlce-presidenten Stylianos Pattakos en Nikolaos Makarezos, kolonel Ioannis Ladas en generaal Michael Roefogalis. Minister van openbare orde Solon Ghikas zei dat Papadopoelos tegen het nieuwe bewind samenspande en een gevaar was voor de nieuwe regering. Hij verklaarde dat de vijf bezig waren de rust in Griekenland te ondermijnen op het moment dat het Griekse volk gebruik zou maken van ha%r wettelijke rechten om de democratie te voltooien' Ghikas doelde hiermee op de verkiezingen die 16 november in Griekenland worden gehouden. Twee Atheense kranten meldden gisteravond dat de vijf een staatsgreep hadden wil len plegen. Het bestraffen van de 'kolonels" Oppositiepartij in de maak Hl )70' 187' )88l )856 442 4«', Van een medewerker DAKAR Senegal heeft een duidelijk eigen gezicht in de wereld en zijn president, Leopold Senghor is voor generaties Europeanen een vertolker geweest van wat er in Afrika leefde. Maar wie Senegal als ontwikkelingsland beleeft wordt toch veel meer bepaald bij de dagelijkse moeiten van het volk waarom de heersende politieke élite zich weinig schijnt te bekommeren. pvagnargues :anse minister Sauvagnargues iteren in Israël aangekomen, hem volgens het persbureau :iated Press wegens zijn over- met Arafat een 'ijzige' ont- Bst ten deel viel. Menachem Be de leider van het rechtse Li- öblok. heeft gezegd dat hij het lek van de Franse minister zou Gotten. De streng religieuze To- partij had de regering verzocht bezoek van Sauvagnargues af te sten. Andere oppositiepartijen den een spoeddebat over het nek gevraagd. Het Israëlische Een alledaagse illustratie hiervan: er werd dit jaar een tijd lang geen tomatenpuree ingevoerd. Dat was omdat er moest worden bespaard op buitenlandse valuta. Maar toma tenpuree is een onmisbaar ingre diënt in de tradionele maaltijd van de gewone man. Het wordt op de markt per eetlepel verkocht. Maar tegelijkertijd ging de invoer van luxe zaken als televisietoestel len en automobielen op volle schaal door. Ook werd het dit jaar verboden schapen te houden in Dakar. Het schaap speelt een belangrijke rol bij islamitische feesten en bijna ieder minder welgesteld gezin houdt wel één of meer schapen om te kunnen slachten bij een doop feest, een begrafenis of een huwe lijk of bij religieuze feesten. De politie houdt nu van tijd tot tijd jacht op de beesten met het argu ment dat ze het autoverkeer hinde ren. Wat de bezitters ervan dan moeten wordt hen niet gezegd. Dit zijn twee voorbeelden van de elitaire politiek van de Union Pro- gressiste Sénégalaise (UPS), de be langrijkste partij in Senegal en de partij van president Senghor. Hoe wel-de partij zich zelf socialistisch noemt op de partijcongressen spreekt men elkaar aan met 'kame raad' heeft zij tot nu een beleid gevoerd dat gericht is op de boven laag van de bevolking. De vruchten van de ekonomische groei, zo ze er al zijn, komen ten goede aan de bestaande elite. GEEN SOLIDARITEIT Niemand in het land wordt door de leiders tot enige solidariteit geïn spireerd. Zo werd er in een tijd dat een deel van de bevolking ernstig leed onder de gevolgen van de droogte, in Dakar een gala-avond georganiseerd waar miss Senegal werd verkozen. Het ontbreken van die solidariteit is eigenlijk een ver wonderlijke zaak, omdat dit Juist een van de basiswaarden van de traditionele samenleving is. Zo zijn er b.v in Dakar veel 'Association d'Entr'aide'. dat zijn verenigingen voor onderling hulp, van mensen die allemaal uit het zelfde dorp komen. Doordat ze naar Dakar ver huisd zijn vallen ze buiten het sbli- dariteitssysteem van het eigen dorp, en zoeken nu bij elkaar een soort nieuwe veiligheid tegen de bedreigingen van de grote stad. Hoewel dus op dit niveau solidari teit van oudsher nog een be langrijk element is, ontbreekt het geheel in de nationale politiek. Aan politiek doen buiten de U.P.S. wordt een hoogst bedenkelijke aktl- viteit geacht en als zodanig ge straft. Op 23 juli dit jaar moesten negen scholieren terecht staan om dat ze stencils in hun bezit hadden gehad die opriepen tot 'de demilita- risatie van de scholen' en het had den over 'de repressie op het plat teland'. Andere geschriften riepen de boeren en arbeiders op tot sta king. Volgens de rechter ging het hier duidelijk om politieke ge schriften. Het feit dat iemand er negen van op zijn kamer had be wees dat hij het was die ze heeft uitgedeeld: vijf maanden gevange nis. Anderen kregen straffen varië rend van een maand tot een jaar. OPPOSITIE In juli van dit jaar is er niettemin een nieuwe partij opgericht, de Parti Democratique Senegalals. Het programma, dat door een congres zal worden vastgesteld, rust op de volgende basisbeginselen: herstel van de democratie in Senegal: een echte nationale ontwikkelingspoli tiek; een resolute buitenlandse po litiek, gericht op Afrika; een onaf hankelijke nationale politiek; en effectieve solidariteit met de be vrijdingsbewegingen. Deze partij wil proberen de macht van de UPS en van de bovenlaag van de bevolking te doorbreken. In deze bovenlagen Is prestige een be langrijke factor. De rijken doen erg hun best hun rijkdom zo goed mo gelijk naar buiten te laten komen. Het aantal zwarte Citroëns met chauffeur neemt met de dag toe. In schrille tegenstelling daarmee is het leven van de boeren dat zich helemaal buiten de moderne sector afspeelt. Men leeft in kleine nederzettingen van rieten hutten, of in grotere dorpen waar ook stenen hulzen te vinden zijn. Rondom de woonplaats liggen de akkers waarop tijdens de regentijd (juni-oktober) de aardno- ten voor de handel, en de 'mll' (een soort gierst) voor eigen ge bruik, worden verbouwd. In deze vijf maanden moet dan genoeg ver bouwd worden om de rest van het jaar te kunnen leven. Sinds Frank rijk in 1968 de prijs van de pin da's niet meer garandeert, is de situatie van de boeren er niet beter op geworden. Het gemiddelde inko men per hoofd per jaar op het platteland lag in 1970 rond de 1.450,-. Daar zit de waarde van de voor eigen gebruik verbouwde ge wassen in. De prijzen van andere goederen dan levensmiddelen, lig gen ongeveer op het zelfde niveau als in Nederland of daarboven (zo dat men zich een idee kan vormen van de koopkracht). STADSPROLETARIAAT Dat deze situatie niet erg bevredi gend is bewijst de per jaar met zes procent groeiende stroom van mi granten die van het platteland naar de steden trekt, op zoek naar werk dat beter betaald wordt. In samenwerking met de Wereldbank en een Nederlands ingenieursbu reau wordt er nu geprobeerd de huisvesting van krotbewoners wat te verbeteren. Tot de armere bevol kingsgroepen in de steden behoren vooral ook mensen in dé ontelbare eenmanszaakjes, die allerlei nuttige zaken produceren voor de minst bedeelden, zoals kooktoestelletjes uit oud-ijzer, sandalen, textiel. On danks hun harde werken slagen zij er vaak niet in om boven het be staande lage inkomensniveau uit te komen. Ondanks de trek naar de stad werkt toch nog steeds 80 procent van de bevolking in de landbouw. Het belangrijkste produkt is zo als gezegd de pinda waarvan de export voor de helft afhankelijk is. Ook stagneert de economie van het land op het ogenblik sterk, hoewel de nationale rekeningen sinds 1961 voortdurend groeien. Senegal Is voor zijn energievoorzie ning helemaal van het buitenland afhankelijk en moet daarvoor duur betalen. Tot nu toe heeft de solida- Havenarbeiders lossen graan in de haven van Dakar riteit met de Arabische landen (Se negal verbrak zijn relaties met Is raël) het land slechts een harde lening van 7,5 miljoen dollar opge leverd. Op langere termijn zijn er wat grote industriële projecten zo als een onderhoudswerf voor super tankers, een industriële vrijhaven en een mammoetraffinaderij, maar het leeuwendeel van het daarvoor benodigde geld moet nog worden gevonden. HULP, MAAR HOE? Naar aanleiding van het bezoek van president Senghor zou men zich hier best eens kunnen afvragen hoe de hulp aan dat land er uit zou moe ten zien. Aan die hulp moeten dui delijke voorwaarden worden gesteld waardoor ze misschien terecht komt bij de genen die haar het hardst nodig hebben. Van tevoren zou bijvoorbeeld bepaald moeten worden welke invloed een hulppro ject, een stuwdam een irrigatiepro ject heeft op de inkomensverdeling. Een ontwikkeling van onderaf is ook mogelijk door een grote nadruk op particuliere hulp van missie, zending en vrijwilligers die niet in regeringsdienst zijn. Er zou kunnen worden begonnen de Senegalezen te leren lezen en schrijven (tachtig procent is analfabeet). Ook simpele landbouwverbeteringen waaraan men met z'n allen werkt kunnen een groot effect hebben, niet alleen omdat het inkomen stijgt maar ook al omdat men ontdekt dat door zich gezamelijk in te zetten iets bereikt kan worden. Zie ook pag. T12 Kil voor zeven jaar militair regime en vermeende marteling van politieke tegenstanders, is een voornaam punt geworden inn de strijd voor de verkiezingen die de nieuwe bur gerregering in november houdt. Papadopoelos werd in november van het vorig jaar door een militai re contra-staatsgreep verdreven, na botsingen met studenten in Athene die aan 34 mensen het leven kost ten. Papadopoelos wordt daaraan schuldig geacht Pattakos commandeerde in 1967 pantsertroepen in de omgeving van Athene - JERUZALEM (AFP, Reuter Het proces tegen de Grieks-katholieke aartsbisschop van Jeruzalem, Hila- rion Capucci is gisteren plotseling verdaagd tot morgen nai rumoer in de rechtszaal. De bisschop riep woedend dat hij zijn advocaat ont sloeg en bij verstek veroordeeld wilde worden. De woede-uitbarsting van de bisschop kwam nadat de aanklager, Gavriel Bach, een aante keningenboekje van Capucci aan de rechtbank wilde voorleggen. Het boekje was hem in de gevangenis afgenomen. Capucci stond op en riep: 'Ik ontsla Shehadeh als mijn advocaat omdat hij niet protesteert tegen het beslagleggen op mijn no titieboek. Het is niemand toege- staan iets van mij in beslag te nemen. Ik wil hier weg. Laat de rechtbank mij maar bij verstek veroordelen'. De advocaat leek even verrast door Capuccl's uitval als de andere aanwezigen. De rechter ver daagde de zitting om de gemoede ren te kalmeren. De aartsbisschop wordt beschuldigd van wapensmok kel en ontwettige contacten met de Palestijnse guerrillabeweging El Fatah Hij heeft verklaard niet schuldig te zijn aan het ten laste gelegde Castroblokkade weg NEW YORK (Reuter) De Vere- nigde Staten moeten hun dertien, jaar oude economische blokkade te-- gen Cuba opheffen voordat bespre kingen kunnen beginnen tussen de VS en Cuba, zo heeft de Cubaanse eerste minister Fidel Castro in een tv-vraaggesprek gezegd. Hij noemde de blokkade een 'vijandige daad'. Fransen naar Canada OTTAWA (AP) De komst van Frans-sprekende immigranten naar Canada zal worden aangemoedigd. Dit ondanks de beperking van dei immigratie in het algemeen. Minis ter van immigratie Robert Andreas zei gisteren dat kandidaat-immi granten zullen moeten beschikken, over een verklaring dat zij in Ca nada meteen aan het werk kunnen.1 De maatregel is genomen vanwege- de werkgelegenheid. Naakt over de grens BELO HORIZONTE (Reuter) Bijna honderd jeugdige gevange nen zijn in de stromende regen door de politie van Sao Paulo naakt over de provinciegrens met Minals. Gerais gezet. De jongens deden daarna aanvallen op huizen, win kels en restaurants. Zij hulden zich in gordijnen. Het incident heeft grote verontwaardiging gewekt in Brazilië. Tien van de jongens had-7 den een blanco strafregister, de overigen begingen slechts geringe overtredingen. Vampier in Hamburg HAMBURG (AFP) In Hamburg is een 24-jarige 'vampier' aange-. houden, die de hele nacht een ont voerde man in zijn woning had geterroriseerd. De 'vampier' had in zijn woonzolder een lijkkist als bed. Later nam hij de ontvoerder mee naar een kerkhof waar de vampier werd gearresteerd. Dood van Venetië? ROME (AP) De Italiaanse rege ring heeft beschuldigingen van dé hand gewezen dat zij niets zou doen voor Venetië, dat steeds verdei? in zee verdwijnt. De directeur-ge neraal van de UNESCO had enkele dagen geleden gedreigd dat een le ning van ongeveer 1.3 miljard gul den zou worden teruggetrokken omdat Italië nalatig blijft. Volgens de Italiaanse regering is er echter helemaal geen lening. Aanranding- gespeeld? WARSCHAU (Reuter) Een thea ter in Warschau moet 8.000 gulden schadevergoeding betalen aan een 19-jarig meisje dat tijdens een to neelvoorstelling werd aangerand. In de donkere zaal begon een gemas kerde acteur haar trui en beha kapot te scheuren. De Poolse gildfe maar het publiek deed niets omdat het dacht dat alles bij het stuk hoorde. Hond bijt burgemeester GLOUCESTER (UPI) Burge meester Fred King van Gloucester is gisteren tijdens de opening van het nieuwe kantoor van de Veilig heidsdienst door een Duitse herder gebeten King zou tijdens een de monstratie met de honden als 'boef' optreden. Toen hij zijn hand aan het beest toestak om het 'de lucht te geven' hapte de hond toe. De Grelle ongewenst BRUSSEL (ANP) Leon Degrelle, destijds leider van de Belgische na- tionaal-socialis'en is tot 'ongewenst vreemdeling' verklaard. Hij woont op het ogenblik in Spanje. Na de tweede wereldoorlog werd Degrelle ter dood veroordeeld. In 1964 werd een wet aangenomen die speciaal voor Degrelle de doodstraf nog tien jaar lang mogelijk maakte. In plaats van die termijn te verlengen is nu gekozen voor verklaring tot 'ongewenste vreemdeling'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9