e zijn tegen apartheid aar blijven handelaars 7^77 dichtbij rereiste bewijs van mkooppoging is erg Loeilijk te leveren Jonge Jenever ARP-fractie als één man achter Aantjes er op uit met papieren auto romance gelukkig watermotor T4'|UW/KWARTET DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 BINNENLAND, T5/K7 Dgleraar uit VS onderzoekt relatie Nederland-Zuid Afrika ADVERTENTIE ior Harm Lamberts stte anshujbetrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika zijn na de tweede wereldoorlog steeds stroever ge- A®jwen, zeker sinds de komst van het kabinet-Den Uyl. Desondanks floreren de economische betrek- voon Sen tussen de twee landen en daarom heeft de politiek van de diverse Nederlandse regeringen je- ?de zi is Zuid-Afrika geen wezenlijke afbreuk gedaan aan het apartheidssysteem. hall n naa ngen over pen rapeu 'ulde at W waa 5^ E zijn tegen apartheid, maar. karakteriseert de Amerikaanse gleraar in de politcologie, Ken- khuvz h W. Grundy, globaal genomen 2 houding van Nederland tegeno- Zuid-Afrika. _"*Ge ndy is een jaar in ons land ;rheui eest en beeft toen studie ge- roteïi 'kt van bet beleid dat Neder- ise regeringen sinds de tweede eldoorlog jegens Zuid-Afrika ben gevoerd. Een verslag van studie staat in de Engelstalige liek van Afrika 1), dat deze k is verschenen. De Amerikaan - ïoogleraar beweert niet dat veel erlanders en opeenvolgende Ne- andse regeringen wel zéggen ze tegen apartheid zijn, maar hun hart sympathie koesteren r de politiek van de blanke iderheid in Zuid-Afrika. Nee. rijft hij, er is geen twijfel moge- de meeste Nederlanders heb- een ernstige en diepgevoelde eer van apartheid. teugelde afkeer lijkt op het eerste gezicht merk- rdig dat die afkeer dan niet lid heeft tot een ondubbelzinni- politiek met betrekking tot 1-Afrika. Dat de Nederlanders, at ze hun afkeer hebben uitge- oken over de apartheid enige gen om de arm houden, mag ijnheilig lijken, maar is, aldus idy, heel goed verklaarbaar. historische culturele banden, diep geworteld christelijk libe- de betrekkelijk geringe cht van Nederland, het feit dat Zuid-Afrika ver van ons bed ligt en niet in de laatste plaats de kleine, maar groeiende economische rela ties beteugelen onze principiële af keer. Dat in Zuid-Afrika een min derheid de meerderheid de wet voorschrijft, deugt natuurlijk niet, maar het omgekeerde is de door snee Nederlander ook een gruwel en hij wil in ieder geval alles vermij den dat de kans op openlijk geweld zou vergroten. Tolerantie Doorslaggevend zijn de sociaal-eco nomische faktoren. De sterkste groepering in. Nederland die belang heeft bij een goede verstandhou ding met de blanken in Zuid-Afrika is het bedrijfsleven. Nederlanders zijn zelfs tolerant tegenover intole rantie omdat ze nu eenmaal een lange handelstraditie hebben. De Nederlanders doen met de hele we reld zaken. Dat mag geen plat ma terialisme heten, meent Grundy. Het is een geestesgesteldheid die teruggaat op een eeuwenlange tra ditie, Nederlanders willen, als het even kan, iedereen te vriend hou den. Zorg dat je kunt blijven pra ten, leve de dialoog. De Amerikaan noemt het een ne- ven-produkt van het pro-dialoog- denken, dat de officiële kontakten tussen Nederland en Zuid-Afrika op handelsgebied, het emigratiebeleid en culturele uitwisselingsprogram ma's het Zuidafrikaanse apart heidssysteem versterken. En op hun beurt versterken die kontakten de roep om een dialoog. Philips, 'Koninklijke Shell. Unilever, de Am- robank, de KLM, om slechts de grootsten van de ongeveer vijftig bedrijven te noemen die belangen in Zuid-Afrika hebben, kortom Hol lands kapitaal, technisch kennis en ervaring versterken het apartheids bewind, concludeert Grundy. De Zuidafrikaanse export naar Ne derland is van 8.6 miljoen rand in 1960 toegenomen tot 30,1 miljoen rand in 1971 (een rand is ongeveer 4.5 gulden) en Zuid-Afrika kocht in 1960 in Nederland voor 25,8 miljoen rand tegen 69.3 miljoen rand in 1971. Een niet onaardige groei, maar in verhouding tot de totale in- en uitvoer van beide landen uitèrst bescheiden bedragen. Ver breking van die kontakten zou de economie van beide partners niet ernstig beroeren Maar daar gaat het ook niet om. Het gaat de Ne derlanders om het principe: handel is handel. praat en weinig wol. Want zijns inziens begint de emotionele afkeer van de meeste Nederlanders tegen de apartheid toch door te werken in de officiële Nederlandse politiek. Weliswaar ontdekte Grundy dat een jaar nadat de regering-Den Uyl had aangekondigd dat de regerings subsidie aan emigranten naar Zuid- Afrika zou worden afgeschaft, Zuid- Afrika-vaarders nog steeds rege ringssteun kregen, maar daar stond tegenover, dat de Nederlandse rege ring financiële steun is gaan geven aan bevrijdingsbewegingen in zui delijk Afrika. Een Zuidafrikaanse minister die ons land wilde bezoeken, werd te verstaan gegeven dat hij niet wel kom was en Nederlandse marine schepen mochten niet meer bunke ren in de Zuidafrikaanse haven Si- monsstad. Daar stond dan weer te genover dat drie ministers uit het kabinet-Den Uyl, onder wie de mi nister van buitenlandse zaken, Van der Stoel, wel een receptie bezoch ten in de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag ter gelegenheid van de nationale feestdag van de blan ke Zuidafrikanen. Tweeslachtig Status au Agt tijdens interpellatie: i onze parlementsredactie EN HAAG Het zal bijzonder moeilijk z'ijn in de affaire rond vervanging van de Starfighter een eventuele aanklacht wegens ging tot omkoping van kamerleden juridisch rond te krijgen, t bleek gisteren uit de woorden van minister Van Agt (justitie) de interpellatie die het CPN-kamerlid Wolff over de omkoperij d aangevraagd. minister zei dat het vereiste ijs van zo'n poging tot omko- 'uiterst moeilijk' te leveren is. als de feiten duidelijk zijn juridisch nog aangevochten ■den of het inderdaad om een joide poging tot omkoping gaat. _ens de wet is iemand strafbaar lien men hem door een gift of ofte probeert iets te laten doen na te laten dat in strijd is met functie. De vraag rijst dan wat ies de plicht of functie van een ierlid is bij de vervanging van Starfighter, aldus de minister i Agt. verklaarde dat de officier van stitie het PPR-kamerlid Bas de lay Fortman, de vice-voorzitter n de defensiecommissie, juist ge- ord heeft over dat aspekt van de ak en over de vraag welke in- )ed kamerleden op de keus bij de rvanging van de Starfighter kun- n uitoefenen. EZien al deze juridische proble- -»-> -ï en heeft minister Van Agt, toen i\,0öf011F6COFCl imervoorzitter Vondeling hem n de affaire op de hoogte stelde, sloten eerst een soort voorlopig iderzoek in te stellen om de fei- n op te sporen alvorens te beslis- n over de vraag of de affaire een irmaal justitieel onderzoek recht- ardigt. Bij zo'n justitieel onder- ek moet ook van te voren redelij- irwijs vaststaan dat er strafbare iten zijn gepleegd, terwijl dat bij omkoopaffaire niet zeker is. De Braauw vindt het noodzakelijk dat de gedragingen van deze kamerleden ook onder de loep wor den genomen. Nu gebeurt dat nog niet maar mi nister Van Agt wilde niet bij voor baat uitsluiten dat, als er een ver der onderzoek komt. dit, als daar voldoende aanwijzingen voor zou den zijn, ook de gedragingen van kamerleden zou omvatten. Ver wacht wordt dat de Haagse officier van justitie mr. A. Schimmel zijn rapport over het onderzoek over enkele dagen naar minister Vang Agt zal sturen. Deze moet dan be slissen wat er verder mee gedaan moet worden. Maar waarom versterken die be scheiden betrekkingen het apart- heidsstysteem? Om dezelfde rede nen waarom ook alleen maar mon delinge en schriftelijke kritiek op de apartheid en hulp aan de slacht offers van dat systeem in wezen de blanken in Zuid-Afrika in de kaart spelen, schrijft Grundy. Dat alles geeft de blanke minderheids regering een respectabele status. Immers, bewijst die kritiek in en buiten Zuid-Afrika niet dat de blanken redelijke mensen zijn met wie best te praten valt? Slijpt het opvangen van de slachtoffers van de apartheid wat natuurlijk moet niet de scherpe kanten van het systeem af? Dat verdoezelt, natuurlijk onbedoeld, het feit dat iedereen in Zuid-Afrika slachtoffer van apartheid is. Die kritiek en die hulp verdoezelen ook het feit dat het Nederlandse zakenleven betrek kelijk ongestoord kan profiteren van de goedkope zwarte arbeids krachten, kortom van een onrecht vaardig arbeidssysteem dat de blanke minderheid op alle mogelij ke manieren bevoordeelt. Daar komt bij dat de Zuidafrikaan se regering op dit moment probeert buitenlandse investeerders vooral te interesseren in de ontwikkeling van de zogenaamde grensindustrieën. Dat zijn bedrijven die opgericht worden aan de rand van de zoge naamde thuislanden voor de Afri kanen. nog net in 'blank' gebied. Die fabrieken profiteren dan wel van de goedkope zwarte arbeids krachten, maar de blanken houden er de volle zeggenschap over en bovendien voorkom je dat steeds grotere stromen zwarten naar de blanke woongebieden trekken, waar ze omdat ze hun vrouwen en kinde ren niet mee mogen nemen, een bedreiging vormen voor de sociale rust van de blanken. 'Normaal' De toenemende kritiek van de Ne derlandse publieke opinie en van opeenvolgende Nederlandse rege ringen op het apartheidssysteem hebben niet verhinderd dat de be trekkingen met Zuid-Afrika 'nor maal' zijn gebleven en hebben de apartheid geen wezenlijke schade berokkend, aldus professor Grundy. Toch concludeert hij niet: veel ge- Grundy concludeert dat de Neder landse politiek met betrekking tot Zuid-Afrka na de oorlog steeds een tweeslachtig karakter heeft gedra gen en dat die politiek onder het kabinet-Den Uyl niet wezenlijk is veranderd. Wel neemt de regering- Den Uyl duidelijker stelling tegen de apartheidspolitiek en heeft zij, vooral door de steun aan de bevrij dingsbewegingen. opvallender dan onder Drees, de Quay, Marijnen, Cals, De Jong en Biesheuvel de blanken in Zuid-Afrika tegen de haren ingestreken. Maar Nederland maakt deel uit van het kapitalisti sche westerse systeem waarmee Zuid-Afrika nauw gelieerd is, zo geen deel van uitmaakt. Dank zij goed geinformeerde actie groepen (anti-apartheidsbeweging. Boycot Outspan Aktie, Kairos en kerken) zijn aan de Nederlandse regering en Nederlandse bedrijven grenzen gesteld die ze niet gemak kelijk kunnen overschrijden als ze met Zuid-Afrika te maken hebben. Maar binnen die grenzen gebeurt er nog veel dat het blanke regime in Zuid-Afrika ondersteunt. Toch zal de speelruimte binnen die gren zen steeds kleiner worden, meent Grundy, omdat de eerder genoemde aktiegroepen de middengroepen in de Nederlandse samenleving lang zaam maar zeker tot radikaler standpunten weten over te halen. Volgens hem is het 'midden' in de Nederlandse politiek al veel meer naar links doorgeschoven dan bij voorbeeld in Amerika. Het debat in Nederland zal zich onder meer toespitsen op de vraag hoe effektief een dialoog met Zuid- Afrika zal zijn voor de bestrijding van de apartheid. Grundy gelooft dat de tegenstanders van de dia loog terrein zullen winnen. Er moe ten nog bergen verzet worden, meent hij. 'maar in Nederland is dar tenminste een begin mee ge maakt'. 1) Kroniek van Afrika, uitgave van het Afrika-studiecentrum in Leiden. Verschijnt driemaal per jaar. BELGRADO (DPA) De Joegosla vische politie heeft in Koper een 43-jarige man doodgeschoten die een rechter, een secretaresse en drie politiemannen gijzelde. Toen de man werd voorgeleid trok hij zijn pistool en liet zich eten en cognac brengen. Toen hij zeven uur later probeerde uit te breken werd hij neergeschoten. DEN HAAG De Tweede Kamer fractie van de ARP staat nog steeds als één man achter haar voorzitter mr. W. Aantjes, zo is gisteravond gebleken tijdens een fractieverga dering ter bespreking van een eventuee kandidatuur van mr. Aan tjes als commissaris der Koningin in Zeeland. Mr. Aantjes had zijn eigen kandi datuur voor deze post aan de orde gesteld nadat mr. B. W. Biesheuvel een benoeming had geweigerd. De heer Aantjes wilde kandidaat voor Zeeland zijn, tenzij zijn fractie en zijn partijbestuur zijn aanwezigheid in de landelijke politiek nodig zou den achten. De fractie heeft nu gisteravond la ten weten dat de politieke koers die de ARP sinds de formatie van het kabinet Den Uyl vaart, dezelfde moet blijven. In politieke kring wordt dit gezien als een betuiging van volledige steun aan het leider schap van de heer Aantjes. Welingelichte kringen meenden te weten dat in de AR-fractie verga dering 'geen goed woord is gevallen over de weigering op-het-laatste- moment voor de Zeeuwse post waarmee Biesheuvel het kabinet en de AR-fractieleider in moeilijkhe den heeft gebracht'. Het partijbestuur van de ARP zal morgen vergaderen over de vraag of mr. Aantjes in de politiek kan worden gemist. het weer Van onze weerkundige medewerker ersenschim inister Van Agt bestreecj de be- ihuldiging dat het openbaar mi- isterie met dit eerste verkennende iderzoek staatrechtelijke regels of positie van de Tweede Kamer ;ft geschonden. Vooral het CPN- tmerlid Wolff had zijn bedenkin- op dit punt. De minister noem- het echter een hersenschim te enen dat de uitvoerende macht et deze omkoopaffaire nu pro- eert een greep op de Kamer als astituut te krijgen. Van Agt kon ïhter niet helemaal de indruk weg- emen dat de rijksrecherche bij et onderzoek onvoldoende reke- ing heeft gehouden met de specia- positie van het parlement, it geldt met name voor het horen Jan de kamerleden dr. A. Vondeling ar n dr. B. de Gaay Fortman. Deze amerleden waren tenslotte voor m eze zaak interessant, omdat zij als _oc unctionarissen van het parlement, r 1 Bspectievelijk kamervoorzitter en va ice-voorzitter van de defensiecom- lissie, over meer informatie be- >0J chikten dan het doorsnee kamer- tJ' id. va linister Van Agt verklaarde voorts >e' 'at het nog niet duidelijk is of de lefetrokken kamerleden Dankert en te ja volgens de wet in gebreke zijn ebleven omdat zij niet direct aan- 'ifte van de omkooppogingen heb- 'en gedaan. Het DS-70 -kamerlid Dp neerslag in Zeeland is het waard nader bekeken te worden. Tot woensdagmorgen was de hoe veelheid octoberregen in Vlissingen opgelopen tot ruim 220 millimeter tegenover 73 normaal. Voorzover ivij het kunnen bekijken, betekent dit een nieuw record voor de wijn maand. Sedert het begin van de waarnemingen in. 1855. in de eveneens extreem natte okto ber van 1932 (Vlaardingen 260 mm) kwam Vlissingen niet verder dan 187 mm. Rotterdam (Zestien hoven) staat ook hoog genoteerd met 184 mm tegen normaal 75 tot 80 mm, maar hier regende het zoals gezegd langer en meer in 1932 (Keilehaven) 257. Hoe droog het in vergelijking met dit zuidwest-Ne derlandse plasgebied in het Oosten is blijkt uit het regencijfer van Nijmegen dat tot nu toe in oktober niet hoger is dan 60 mm. De grootste r eg enaf tapping van woensdagmorgen kwam uit Hoog- soeren en het westbrabantse Wouw met 30 mm. Dat was nog wat lager dan de 36 mm. van Essen en de 38 mm van Hannover: etmaaltotalen. Marken kwam bijna aan 20 mm toe, Amersfoort en Nijmegen over schreden met 21 mm deze limiet lichtelijk en Fijnaart kwam op 24 mm. De Duitse depressie is woens dag snel gaan opvullen en boven de Noord- en Oostzee deden zich bij zonder snelle luchtdrukstijgingen voor. Een Azoren-hogedrukuitloper. rei kend tot de Farör, die al een tijdje had staan dringen, ziet nu de kans schoon zich resoluter in zuidooste lijke richting naar onze omgeving te verplaatsen. Het gevolg daarvan is, dat wij vandaag de zon weer te Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Brussel Genève Helsinki Innsbrtlck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Oslo Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas motregen 11, 0.1 motregen 12 0.1 motregen 11 0.4 regen 13 0.3 geheel bew. 11 1 regen 12 1 geheel bew. 11 0 motregen 11 2 geheel bew. 11 2 geheel bew. 9 0 onbewolkt 16 0 geheel bew. 7 1 geheel bew. 11 5 motregen 6 0.1 regen 4 1 regen 11 3 geheel bew. 0 0 zwaar bew. 13 0 regen 10 0.2 zwaar bew. 9 3 licht bew. 12 0- zwaar bew. 21 0 half bew. 15 0 zwaar bew. 5 1 geheel bew. 13 0.2 geheel bew. 5 0.3 zwaar bew. 13 0 regen 5 3 onbewolkt 26 0 half bew. 24 0 zien krijgen. We verkeren echter nog altijd in een overgangszone. Vermoedelijk staan we niet aan het begin van een allround weersverbe- tering in West-Europa. Uitlopers van een nieuwe uitdiepende IJs- landdepressie verplaatste zich snel met een krachtige hoogtestroming naar Schotland en zullen mijdag en zaterdag het weer in ons land opnieuw onbestendig doen zijn. De luchtdruk op het station Stykkishólmur West-IJslandwas om 7 uur gisteravond tot 970 milli bar gedaald met een afneming van ruim 7 millibar in drie uur tijd. Als reactie hierop rapporteerde Vestmannaeyjar aan de zuidkust een orkaanwind van 12 Beaufort uit west-zuidwest, afgaande op het telexrapport een windsnelheidsge- middelde dus van 130 km per uur. De barometer daalde daar met een vaartje van 9 millibar in drie uur tijds. Op de Zugspitze is het bar koud geweest: woensdagmorgen -14 gra den bij een ui est-zuidwester orkaan. Hoogste tien minuten-gemiddelde van de windsnelheid 110 km per uur, sterkste stoot 140 km per uur. De Broeken (Harz) meldde een sneeuwdek van bijna een halve me ter. op de Fichtelberg (DDR) ligt zelfs meer dan een halve meter sneeuw. enkele verspreide opklaringen IIOÜG WAT lit Vlissingen: 9.23-22.04: Harlngvlletslulzen: 11.04-23.39: Rotterdam. 12.03.0.00; Schc- venlngen: 10.39-23.16; IJmuiden: 11.25- 000; Den Helder: 1.49-14 02; Harllngen: 4 15-16 44; Delfzijl. 6 24-19.30. onder redactie van loessmit Wel eens over een papieren auto gedacht? Zo'n auto heeft anders veel voordelen boven het gebrui kelijke blik: hij staat niet voor de deur, hoeft nooit gewassen te worden, brengt geen reparatie kosten mee, brengt je wel overal naar toe en kan door de kleinste kleuter veilig gebruikt worden. Geen wonder dat niemand er nog ooit over gedacht heeft, want zo'n auto bestaat helaas nog niet. Hij is een bedenksel van het instituut voor actuariaat en econometrie van de Universi teit van Amsterdam, dat in op dracht van het ministerie van verkeer en waterstaat het ver keer en vervoer in de steden bestudeerd heeft. De 'papieren auto' zou een vervanging van de gewone auto moeten worden, waaraan je net zoveel hebt. De onderzoekers denken aan een al gemeen abonnement, dat overal en altijd geldig is, voor het hele gezin en voor de gezinsleden afzonderlijk. Zoiets dus als de 'gezinsvastrechtkaart' van de spoorwegen, maar moet je er ook mee op bussen, trams, boot jes en andere vormen van open baar vervoer mogen, behalve taxi's (want dan zou iedereen natuurlijk alleen nog maar met een taxi van hot naar her wil len). Wil je de auto er echt helemaal mee vervangen, ver zuchten de onderzoekers, dan moet zo'n abonnement eigen schappen hebben die op het ogdnblik nog niet bestaan. Maar daar wordt dan gelukkig wel op doorgestudeerd. De 'papieren au to' zou, heben de onderaoekers uitgerekend, ergens tussen de honderdzeventig en driehonderd dertig gulden per maand moe ten kosten. Een heel bedrag, maar als er erg veel gébruik van Michael Wilson is jong (29), knap. donkerharig en welgema nierd en het is dan ook geen wonder dat Rachel Fitler, een volle tante van Happy Rockefel ler, de vrouw van Amerika's kandidaat-vice-president. het oog op hem heeft laten vallen. Ze wil zelfs met hem trouwen en die gebeurtenis - in december, als alles goed gaat - maakt de eenvoudige Michael tot een soort Assepoes, een Assekater dus. Want tante Rachel mag dan al in de zestig zijn en volgens Britse kranten is ze zelfs al ouder dan 74, ze hoort tot Amerika's 'vier honderd families', de rijksten van de Verenigde Staten. Ze is een van de beheer ders van het Fitler-kapitaal. dat in 1931 al op een slordige twee entwintig miljoen gulden ge schat werd. en dan zijn de (aan getrouwde) Rockefellers er ook nog. Als het huwelijk doorgaat, wordt Michael 'oom' van Nelson Rockefeller, die bijna vice-presi dent van de V.S. is, en zoals bekend zijn ook de Rockefellers verre van behoeftig. Michael is een doodgewone En gelse jongen uit Wales, zoon van een vroegere mijnwerker. Zelf is hij ontwerper-organisator van beroep en in die funktie werkte hij begin van dit jaar in een peperduur, exclusief hotel in Palm Beach. In dat luxueuze Amerikaanse oord had hij In ja nuari de organisatie van een banket van de Rockefeller Foun dation in handen, waar ook me vrouw Happy Rockefellers tante Rachel aanwezig was. Ze was diep onder de indruk van Mi chael en zijn prestaties en nam hem onmiddellijk in haar privé- dienst. Zo begon de romance, waarvan Michael nu zegt: 'Het leeftijdsverschil is voor geen van ons beiden belangrijk. Ik denk dat ik altijd nogal rijp voor m'n leeftijd geweest ben. Als je echt van elkaar houdt, doet dat er trouwens helemaal niet toe'. Zijn ouders, die een gemeente huisje in een dorpje in Wales be wonen. hebben in Amerika al kennis gemaakt met hun aan staande schoondochter. Michaels moeder vindt het maar 'eng', omdat de Rockefellers zo'n (in- vloed-)rijke familie zijn, maar haar zoon ziet het wel zitten. Alleen is hij bang dat al die publiciteit nog een spaak in het v/iel zou kunnen steken'Ik had een kleine advertentie in de plaatselijke krant willen zetten, want we wilden het. zo stil mo gelijk houden. Rachel houdt niet van veel ophef en poespas. Ik weet niet wat ze nu wel van me moet denken' wordt gemaakt zou dat wel lager kunnen. De naam wil ons zo gauw niet te binnen schieten, maar er is nog niet lang geleden zomaar ie mand geweest, die een soortge lijk plan heeft uitgedacht. Die kwam op een heel wat lager maandbedrag, maar wilde een algemeen vervoersabonnement dan ook verplicht stellen voor iedereen en gewoon gebruik ma ken van de bestaande mogelijk heden. En wellicht zijn er nog wel meer mensen die zich suf piekeren over een oplossing voor al die auto's in de steden. We hebben de 'witkar' al (gehad), die in sommige steden volgens de onderzoekers toch een mooie kans van slagen zou maken, als de zaken maar goed voorbereid en gefinancierd zouden worden. Een maatregel als de auto's van en uit de straten te weren om de steden leefbaarder te maken, heeft een tegengesteld effect, vinden ze. Juist doordat ze aan zoveel auto's gewend zijn, willen steeds meer mensen tochtjes naar buiten maken. Daar heb je meestal een auto voor nodig, maar al die auto's samen veroor zaken weer een enorme hoop lawaai, stank en onveiligheid in de stad. zodat nog meer mensen naar buiten willen. En zo blijven we in een kringetje ronddraaien, zolang er niet iets als een 'pa pieren auto' of iets nog beters bestaat. De Amerikaanse Rachel Fitler (61?), behalve zelf lid van een miljonairsfamilie, ook nog fami lie van de Rockefellers, heeft het geluk gevonden: in decem ber gaat ze trouwen met een 29- jarige jongeman van zeer een voudige komaf, Michael Wilson - overigens geen familie van de Britse premier Harold Wilson (zie ook: romance). Het zat er dik in. dat de Franse technici en ingenieurs niet alle maal meteen maar zouden sta*n te juichen voor de ontdekxing van Jean Chambrin, die een mo tor op water laat lopen in plaats van op benzine. Chambrins ge- heim zit in een 'zwarte doos', waarin het wonderbaarlijke wa terproces zich voltrekt. Zijn ge heim doet nu een motor op 60 procent water en 40 procent al cohol draaien, maar in de toe komst wil Chambrin op zuiver water overstappen. Hij heeft met deze brandstof plus zwarte doos al een lange rit gemaakt en zelfs zegt hij in juni met een echte zware vrachtauto al vijftienhon derd kilometer afgelegd te heb ben. allemaal met diezelfde ge heimzinnige doos. Kan niet. zeggen de sceptici: een auto die op water loopt is gewoon onmogelijk. Ook de Franse regering wil wel eens weten hoe het zit en heeft het olie-instituut IFP opdracht gege ven een diepgaand onderzoek te verrichten. Of Chambrin die specialisten zijn geheimendoos in handen zal geven, is de vraag maar. want daarmee zou zijn geheim geen geheim meer zijn. Wel heeft hij beloofd tegen het eind van dit jaar op het bekende circuit van Mans in een officiële uithoudingsrit te willen demon streren dat zijn zwarte doos echt werkt. 'Simpkins controleert of het lampje uit gaat als de deur dichtgaat.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7