n fasen beslist »ver centrales Schade aan Zeeuwse landbouw nu al geschat op 200 miljoen gulden Garantie baan voor 't leven onmogelijk EXPORT JONGE JENEVER V olksverzekering voor 'zorg' nodig [inister Lubbers in energiedebat: ir in fles of stenen kruik Financiële steun voor vrijwilligers in jongerenwerk MOZAMBIQUE VRIJ. ENWKTNU? GIRO 555 TMAKHE MOZAMBIQUE, DEN HAAG. ANWB en Consumenten, bond: betere keuring valhelmen Kamper college nu voltallig Opmerking bij rapport 'Sociale aspecten van fusies' Kenmerk fusie is onzekerheid bij werknemers Teleurstelling bij WDM over diensttijd T2 feOUW/KWARTET DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K3 [fan onze parlementsredactie pEN HAAG Minister Lubbers van economische zaken heeft de Tweede Kamer gisteren beloofd jat apart en alleen in fases beslist zal worden over de drie kerncentrales. Bovendien zal bij het ne- hen van elke beslissing steeds overleg worden gepleegd met het parlement. ADVERTENTIE lister Vorrink van volksgezond- •id stelde op haar beurt de Tweede ier gerust met de mededeling dat gezondheidsdienst advies zal wor- ADVERTENTIE .75 den gevraagd over alle mogelijke ge varen van kerncentrales, ook over het milieu, die door de Kamerleden zijn genoemd en gesignaleerd. Jan Terlouw van D'66 en Arend Voort man van de PvdA waren dan ook te vreden met de toezeggingen. Terlouw zei: 'Er is een duidelijke verandering van atmosfeer merkbaar. De rege ring heeft wel degelijk oog voor de problemen. De heer Portheine van de WD was daarentegen niet te spreken over het antwoord van de minister. De WD- er: de regering geeft toe aan dege nen die alles op de onderzoekingen willen schuiven. Arend Voortman legde er nog eens de nadruk op dat de situatie geheel moet openblijven tot na de studies. Afstel van de bouw mag niet worden uitgesloten. Ook Jan van Houwelingen, sprekend namens het CDA onderstreepte nog eens dat de beslissing over de bouw pas kan worden genomen nadat alle problemen zijn bestudeerd. Hij stel de nog eens vast dat een voorstel tot bouw van een kerncentrale eerst aan de Tweede Kamer moet worden voor gelegd. Actieplan Minister Lubbers heeft in zijn ant woord aan De Tweede Kamer intus sen wel vastgehouden aan het tijd schema van bouw van de centrale. Met dit principebesluit, aldus de heer Lubbers, heeft de regering een soort actieplan willen vaststellen. Het bui tenland weet dan wat ze aan ons heeft. Wat de kerncentrales betreft zei de minister kunnen we geen win terslaap ingaan. De minister noemde de bouw van de drie kerncentrales een beperkt pro gram. De kerenergle mag niet op al te grote schaal worden toegepast. Het is zeker niet de bedoeling de elektriciteitsvoorziening geheel af hankelijk te maken van de kerncen trales. Kalkar Uit het betoog van de minister bleek duidelijk dat Nederland niet heeft beloofd door te gaan meth et Kal karproject en vrij staat tegenover de volgende fase. Vandaar, dat een pla fond is aangebracht in de bijdrage van Nederland aan dit dure experi ment. Verdere deelname aan het Al die zorg namelijk, is in de prak tijk nauwelijks in hokjes in te de len, de verschillende vormen slui ten op elkaar aan en zijn vaak nauwelijks van elkaar te onder scheiden. Door de financiering en organisatie van die zorg, voor zover die medisch is of heet duide lijker en beter te maken, doet men goéd werk, maar laat een aantal heilooze toestanden onverminderd bestaan. Dat was een van de hoofdpunten van kritiek die de Nederlandse ver eniging voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (NAVGG) gisteren in Utrecht formuleerde op wat staatssecretaris Hendriks in zijn Structuurnota voor ogen staat met de gezondheidszorg in haar geheel. De NAVGG vertegenwoordigd een wel zeer versncpperde sector: alle vormen van hulpverlening voor vastgelopen mensen die zich bulten de (al of niet psychiatrische) zie kenhuizen afspelen: medisch-op- voedkundige bureau's, bureaus voor en gezinsmoeilijkheden, sociaal- psychiatrische diensten en nog een bonte verscheidenheid van ander soortige organisaties. Hun activireiten worden gefinan cierd door een al even bonte ver scheidenheid van ministeries, waar bij volksgezondheid en CRM er we liswaar uitsprongen, maar bijvoor beeld ook justitie nog meespeelt. Vandaar de grote aandrang op het beschouwen en financieren van lichamelijke en geestelijke wel zijnszorg als een samenhangend ge heel, inclusief de onderdelen die nu wel eens in de knel komen of naar verhouding vergeten worden. Met de filosofie van de staatssecre taris om de volksgezondheidszorg project betekent een nieuwe beslis sing, die weer in de Kamer zal wor den voorgelegd, beloofde de minister. De Kalkarheffing op de elektrici teitsrekening zal na 1977 verdwijnen. Voor de gewetensbezwaarden, zo deelde de minister mee, zal een rege ling worden gezocht. Op het depar tement van economische zaken zoekt men naar een juridische mogelijk heid hiervoor. Van onze Haagse redactie D^N HAAG Activiteiten van vrijwilligers in het jeugd- en Jon gerenwerk zullen financieel worden gesteund. Voor dit jaar heeft het ministerie van CRM een bedrag van 500.000 gulden beschikbaar ge steld; in 1975 zal het subsidiebe drag 1,5 miljoen gulden bedragen. De financiële bijdrage zal worden uitgekeerd aan de gemeenten, bij wie de vrijwilligers hun eventuele bijdrage kunnen aanvragen. Pro jecten waarvoor een bijdrage kan worden aangevraagd, dienen min stens duizend gulden te bedragen. De maximumsubsidie van het Rijk is 2,5 duizend gulden. Met deze regeling, waarbij de ge meenten zelf de projecten kunnen bepalen waaraan een bijdrage wordt geleverd, hoopt het ministe rie van CRM de moeilijk bereikbare en ongeorganiseerde groepen in de samenleving te steunen in hun werk. Het gaat daarbij niet alleen om projecten voor jongeren, maar ook om projecten door jongeren. Gedacht wordt aan het vrijwilli gerswerk dat zich richt op kinderen en jongeren die in wijken wonen waar geen club- of buurthuizen zijn, aan speeltuinwerk in wijken waar weinig is te doen, aan milieu groepen en groepen die hulp verle nen (zoals Release) en aan activi teiten voor kans-arme groepen zo als buitenlandse werknemers, rijks genoten, lichamelijk en geestelijk gehandicapten. De regeling is van tijdelijk aard: in 1976 zal deze worden vervangen odoor een definitieve regeling, die ook andere welzijnsterreinen zou kunnen bestrijken. Van een onzer verslaggevers GOES De boeren in zuidwestelijk Nederland worden door de aanhoudende regenval met een ramp bedreigd. De drie samenwerkende landbouworganisaties schatten de schade nu al op 200 mil joen gulden, maar als het niet tenminste tien dagen achtereen droog blijft, zal dit bedrag, zo ver wachten zij, nog verder groeien. Ambulante geestelijke gezondheidszorg: Van een onzer verslaggevers UTRECHT De volksverzekering voor ziektekosten die staats secretaris Hendriks voor ogen staat, is een op zichzelf aardige ge dachte, maar zou een aantal heilloze toestanden bestendigen. Waar we naar toe moeten is' een 'volksverzekering voor zorg', of die zorg nodig is door ziekte, door een lichamelijke of geestelijke handicap, of door ouderdom. Het ernstigst is de situatie voor de aardappelen, waarvan nog 95 pro cent in de grond zit. Maar bijna ADVERTENTIE even rampzalig lijkt de toestand voor andere gewassen. Ruim tachtig pro cent van het hele Zeeuwse areaal is nog niet gerooid of ligt in het water te rotten. Van de bruine bonen- oogst, die half september al binnen had moeten zijn, is nog maar tien procent op het droge, van de Zeeuw se suikerbieten zit nog 75 procent in de grond en van de gladiolen zit zeker nog 95 procent vast. Slechts met hulp van duizenden vrij willigers zouden de boeren, als er een periode van droogte zou komen, nog een deel van de oogst kunnen red den. Maar veel hoop daarop heeft men niet. Omdat de landbouworganisaties ver wachten, dat veel agrariërs in llqui- diteitsmoeilijkheden zullen komen, ■hebben zij regeringssteun van het ministerie van landbouw gevraagd, maar deze is geweigerd. Den Haag adviseerde hulp te vragen aan zus terorganisaties in Drente en Overijs sel, voor wie de Zeeuwen een paar jaar gelèden ook zijn Ingesprongen. De organisaties hebben dit Inmiddels gedaan. regionaal te bundelen was de t».. j NVAGG het van harte eens. zij het oQStand met de aantekening dat die bunde ling niet te knellend moet worden. Hulp aan vastgelopen mensen ver leen je nu eenmaal op kleine, men selijke schaal, en niet met goed geoliede, strak en uniform opge bouwde grote organisaties in grote gebouwen. Wat niet wil zeggen dat er niet meer gecoördineerd moet worden. Daar is men voor, en daar was men trouwens al mee bezig. Wel ernstig zijn de bezwaren tegen de Indeling van de hele geestelijke gezondheidszorg in het 'tweede echelon', het niveau van de specia listische voorzieningen. Dat zou na melijk betekenen dat alleen de hui sarts het recht krijgt, mensen daar naartoe te verwijzen. Ook de hui sartsen zelf zien trouwens dit privi lege niet zo zitten. Nu al in financiële moeilijkheden verkerende boeren heeft dr. ir. C. W. C. van Beekom, hoofdingenieurdirec- Van een verslaggever DEN HAAG De Consumenten bond en de ANWB willen, dat val helmen strenger en nauwkeuriger worden gekeurd. Zij schrijven dit aan de vaste Tweede Kamercom missie voor verkeer. teur van de bedrijfsontwikkeling in Zeeland aangeraden naar het ge meentehuis te gaan om bijstand in gevolge de bijstandswet te vragen. 'Dat is geen hand ophouden; de boe ren hebben er recht op', zo zei hij. Doordat de boeren niet aan het werk kunnen en de oogstaanvoer stag neert, is in zuidwest-Nederland ook een aantal aan de landbouw verwan te bedrijven, zoals loonbedrijven en verwerkende industrieën, stil komen te liggen. KAMPEN B. en W. van Kampen zijn nu compleet. Kamper Gemeen tebelang heeft alsnog besloten in het college zitting te nemen. De raad benoemde een vertegenwoor diger van deze groepering als wet houder met dertien van de zeven tien stemmen. Er waren vier blanco stemmen, waarschijnlijk van de PvdA. Kamper Gemeentebelang wilde aanvankelijk geen wethouder leve ren vanwege naderhand bij het ba sisprogram gemaakte 'kanttekenin gen'. Intussen heeft men toch nog een formule weten te vinden, waar mee Gemeentebelang accoord kon gaan. Het college van B. en W. bestaat nu naast de burgemeester uit twee leden van de AR/CH-frac- tie, één lid van de Gereformeerde Kiezers en één lid van Gemeentebe langen. De PvdA doet, als gemeld, de komende vier Jaar niet mee. Intussen bereidt Kampen zich - in verband met de kwestie van de rode balpenstemmen - voor op een herstemming in district zeventien, die zal plaatsvinden op woensdag 13 november. Er moeten door een uitspraak van de Kroon nog drie raadsleden gekozen worden. DEN HAAG 'Een onderneming kan nooit garanderen en mag deze schijnze kerheid ook niet bieden dat de medewerkers een baan voor het leven wordt ge boden'. Deze opmerking maakt de stuurgroep sociaal-weten schappelijk onderzoek over het rapport 'Sociale aspec ten van fusies' Iki deze stu die, die is uitgevoerd door de Groninger Stichting Per soneelsbeleid, worden de fu sies van twee bedrijven be schreven. Deze fusies stam men uit de tijd, voor dat de fusiegedragsregels van de Sociaal-Economische Raad in werking traden. Opgemerkt wordt dat de factoren aie het voortbe staan en de groei van de onderneming bepalen, veelal buiten de invloedssfeer van de bedrijfsleiding liggen. Dat betekent dat een onder neming nooit een baan voor het leven kan garanderen. Werknemers zullen zich vol gens de stuurgroep een gro tere weerbaarheid eigen moeten maken tegen de tal loze veranderingen binnen enbuiten de onderneming. Nodig is bijvoorbeeld een grotere flexibiliteit ten op zichte van beroep, werk kring en woonplaats. Als belangrijk kenmerk van een fusie noemen de onder zoekers de onzekerheid bij de werknemers. Deels wordt deze onzekerheid veroor zaakt door het ontbreken van een duidelijke toe komstverwachting van de nieuwe onderneming. An derzijds was de onzekerheid onder het personeel echter het gevolg van onvoldoende openheid. Voor sommige werknemers kwam de fusie als een donderslag bij hel dere hemel. Dit had, volgens de onder zoekers. kunnen worden voorkomen door informatie over de situatie waarin de onderneming verkeerde, voordat er sprake was van een fusie. Zoveel mogelijk openheid ten opzichte van het personeel - de concur rentiepositie laat meer openheid toe dan veelal wordt gedacht - moet wor den aanbevolen', aldus de stuurgroep. Uiteraard kunnen medede lingen over een slechte fi nanciële situatie tot vrijwil lig verloop van personeel leiden, maar dat verloop kan wellicht een noodzake lijke sanering na de fusie beperken. 'Onzekerheid leidt echter ook tot verloop, maar eveneens tot wantrouwen dat gevoegd bij de sane ringsmaatregelen die vaak met fusies-uit-zwakte ge paard gaan, tot grotere emo tionaliteit rondom fusies leidt dan nodig zou behoe ven te zijn', aldus de stuur groep. Tijdig inlichten 'Het is de taak van de be drijfsleiding, zo wordt ver volgen? opgemerkt, om alle medewerkers tijdig in te lichten over de situatie waarin de onderneming ver keert, het doel van de fusie over te brengen en de ge volgen van de fusie duide lijk aan te geven. Ook al kan men tijdens de fusie nog niet alle gevolgen over zien, voorkomen moet wor den dat men de werknemers een schijn van zekerheid biedt die men later niet kan waarmaken. Juist op deze aspecten van het gevoerde beleid zal de bedrijfsleiding in de komende jaren mede worden beoordeeld', zo me nen de onderzoekers. Hieraan wordt toegevoegd dat juist van een dergelijke openheid van de zijde van de bedrijfsleiding een bezie ling van het personeel kan uitgaan. 'Werknemers die op de hoogte zijn van de fusie motieven en die de juistheid ervan erkennen, zullen zich meer betrokken voelen bij de gang van zaken na de fusiebeslissing en zullen zich minder vervreemd voelen ten opzichte van het nieuwe geheel dan werknemers aan wie de zin van de fusie ont gaat' Aanbeveling De stuurgroep beveelt ten slotte een grote mate van participatie van alle betrok kenen in de beslissingen bij een fusie aan. Maar indien de bezielende motivering van de leiding, die een toe komstperspectief ziet en weet over te brengen, ont breekt, dan is het zeer de vraag of participatie van al le betrokkenen dit goed maakt', aldus de stuurgroep. Van een verslaggever DEN HAAG De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) en de Algemene Vere niging Nederlandse Militairen (AVNM) heben gisteren teleur gesteld gereageerd op de be kendmaking van het ministerie van defensie een diensttijdver korting van twee maanden in maart 1976 in te laten gaan. De VVDM is niet tevreden met twee maanden verkorting. 'Het wordt hoog tijd dat de diensttijd van zestien tot twaalf maanden wordt verkort', aldus deze vereni ging, die zegt dat de regering deze diensttijdverkorting tot twaalf maanden steeds weer traineerd, door zich te verschuilen achter het verloop van de onderhandelingen over wederzijdse troepenverminde ring. Dit terwijl er in de defensienota wordt aangekondigd dat deze vier maanden diensttijdverkorting in '76 en '77 een feit zal zijn. 'Men zet nu de hele zaak op losse schroeven door de beslissing afhankelijk te stellen van de besprekingen over ontwapening, dat is woordbreuk', aldus de WDM. Volgens de AVNM is de gang van zaken in flagrante strijd met alle beloftes, die steeds weer aan het adres van de dienstplichtigen zijn gedaan door minister Vredellng. Tedere keer heeft hij hen aan het lijntje gehouden met een twaalf maanden durende diensttijd met de uitvoering waarvan een begin zou worden gemaakt in 1975', aldus de AVNM, die spreekt van een leugen achtige beleidsvoering. Actie De AVNM zegt dat haar vertrouwen in de minister een geduchte knauw heeft gekregen en kondigt aan dat tegen deze beleidsmaatregel actie zal worden ondernomen. Volgens de AVNM is ook uit de dinsdag gehouden gesprekken met vrijwel alle defensiespecialisten ge bleken voor aanvallers als Nico Jan- Kamer vanuit ging dat de dienst tijdverkorting met twee maanden als in 1975 zou beginnen, of zelfs zou worden voltooid. RITA 'Ik heb Ellen beloofd, dat lk haar vroeg wakker zou ma ken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3