Twee groepen tegenover elkaar in bisschoppensynode 1 Schoven uit de oogst van Jansen Schoonhoven Vandaag Gesprek verontrusten en buitenverbanders flhsillall Conferenties* Zuidafrikaanse kerk moet haar scholen blank houden V, Trouw Kwartet Dr. Van den Heuvel houdt pleidooi voor versobering - Nieuwe boe kei Vatikaan bereidt studie f over marxisme voor TROUW KWARTET DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 ROME Door afwijzing van drie van de vier hoofdstukken van haar eindrapport is de bisschoppensynode in Rome kort voor haar voorgenomen sluitingsdatum van 26 oktober vastgelopen. De rap portcommissie zal heel hard moeten werken om het rapport, be doeld als een reeks aanbevelingen voor het practisch beleid van de paus, zo te herschrijven, dat het de goedkeuring der ongeveer twee honderd bisschoppen in de synode kan wegdragen. Het voornaamste bezwaar der meeste bisschoppen tegen het eind rapport is, dat het zich in vaaghe den en theoretische algemeenheden hult, waar de bisschoppen juist en kele duidelijke zwaartepunten wil len leggen en concrete aanbevelin gen willen doen. Het eerste hoofdstuk van het ont- werep-eindrapport, een algemene in leiding op wat geloofsverkondiging is. werd goedgekeurd met 143 tegen 47 stemmen. Maar hoofdstuk twee, dat handelt over de relatie geloofs verkondiging en menselijke bevrij ding, werd afgewezen met 82 tegen 95 stemmen. Het derde hoofdstuk, waarin belangrijke kwesties als de plaatselijke kerk en de pluriformi- tiet aan de orde komen, werd afge keurd met 65 tegen 124 stemmen. Het vierde hoofdstuk over de niet meer praktiserende christenen, over de jongeren, de werknemers, de groeiende betekenis van de vrouw in de kerk en de basisgemeen schappen werd afgewezen met 82 tegen 107 stemmen. Alle hoop. dat de bisschoppensyno de 1974 alsnog tot een goed resul taat komt. rust thans op de beide synode-secretarissen, de Indiase priester Simon Amalorpavadass en de Italiaanse jezuiet prof. dr. Do- menico Grosso, en hun staf van medewerkers. Zij zullen op basis van de richtlijnen, die zij in de algemene vergadering van de bis schoppen ontvangen in allerijl een nieuwe ontwerptekst moeten klaar stomen teneinde tijdig een nieuwe stemming mogelijk te maken. In een toelichting voor de pers, waarin de Amerikaanse bisschop Quinn met zevenmijlslaarzen door het ontwerp-rapport heenstapte, verklaarde deze. dat de bisschoppen wel veel onderwerpen terugvonden, die zij in de synode ter berde had den gebracht, maar nu veel te alge- .meen en te weinig concreet. Bisschop Quinn merkte in verband hiermee ook op, dat er duidelijk twee stromingen zijn waar te ne men in de synode. Een groep, die liefst theoretisch over de huidige problemen van de kerk wil spreken en van betrokkenheid niet veel wil weten, en een tweede groep, die de problemen van armoede, onder drukking, menselijke bevrijding en de evangelische taak daarin duide lijk wil noemen. De eerste groep valt in grote lijnen samen met de conservatieve rich ting binnen de kerk die bevreesd is voor verwarring en daarom de fun damentele beginselen nog eens goed wil vastleggen. De tweede groep is voornamelijk te vinden onder de bisschoppen, die zich da gelijks geconfronteerd zien met de problemen van kerk en wereld en daarom aandringen op grote flexi biliteit en pluriformiteit. Volgens bisschop «Jjuinn is het niet waarschijnlijk, dat de synode zal eindigen met een meerderheids- en minderheidsstandpunt. Maar onmo gelijk achtte hij het niet. KAAPSTAD De Zuidajfrikaanse regering heeft de anglikaanse kerk in de Kaapprovincie verboden kleurlingen toe te laten tot haar zes scholen, welke tot dusver uit sluitend door blanke leerlingen wor den bezocht. Aldus heeft de angli kaanse aartsbisschop van Kaapstad, Bill Burnett, meegedeeld. Burnetts voorganger op de aartsbis schoppelijke zetel. dr. Selby Taylor, heeft een jaar lang tevergeefs met de regeringsautoriteiten onderhan deld. Aartsbisschop Burnett heeft aan zijn mededeling toegevoegd, dat zijn kerk alles in het werk zal blijven stellen om de onderwijsmo gelijkheden van zijn kerk open te zetten voor alle rassen. De toekomst van het christen dom. Reünistencongres van SSR op De Bh je Werelt te Lunteren (08388- 2924). 25 en 26 oktober. Sprekers vrijdagavond: prof. dr. D. C. Mul der, prof. dr. J. T. Bakker, prof. dr. E Schillebeeckx en prof. dr. J. Veenhof Sprekers zaterdag minis ters Van Agt en Gruijters. Alle belangstellenden hartelijk welkom. UIT VAN LEZERS - Biesheuvel (8) Nu de heer Aantjes te kennen heeft gegeven een benoeming tot com missaris van Zeeland eventueel wel te willen aanvaarden, dient m.i. binnen de partij tèrdege te worden overwogen of dit niet het moment is om op de heer Biesheuvel een beroep te doen. zich opnieuw be schikbaar te stellen als fractieleider voor de AR. Het zou een stuk zelf vertrouwen teruggeven binnen de partij, vorm en inhoud aan het CDA en meer duidelijkheid in de politiek en daaraan heeft ons volk behoefte. Den Helder J. Schaafsma Biesheuvel (9) Met klimmende verbazing heb ik het ingezonden stuk van ds. Rijk- sen gelezen. Wat hij schreef vond ik meer dan minderwaardig. En vooral voor een dominee. Voor mijn part kan Biesheuvel nog meer op het scherm komen, liever als Den Uyl. Het is zo jammer dat dit kabinet de steun nog krijgt van de AR. Dat die dit kabinet in het zadel houdt. Asperen D. v. Steenis Biesheuvel (10) Ds. Rijksen schijnt de tijdgeest niet door te hebben. Het gaat er niet om wie het beter of slechter doet. maar de heer Biesheuvel heeft zeer terecht gewaarschuwd voor de machtspositie van het socialisme (marxisme) en het is onbegrijpelijk dat een geref. predikant van boven de zestig daar geen oog voor heeft. Maar tegenwoordig houden diverse geref. predikanten er gevaarlijke opvattingen op na! Meppol C. Frederlks Biesheuvel (11) Helaas moet ik constateren, dat u wél steeds alle begrip kunt opbren gen voor de AR-steun aan het ka binet-Den Uyl onder leiding van de heer Aantjes. waarbij de ARP volle dig zijn gezicht dreigt te verliezen, maar geen goed woord over heeft voor de heer Biesheuvel, zoals hij ook vorige week weer naar voren kwam. en duidelijke taal sprak met betrekking tot dit kabinet. De heer Biesheuvel, die in het verleden, en nu nog. duidelijk stelling neemt tegen het socialisme wordt door u bekritiseert; eerder had ik in uw krant een hoofdartikel verwacht, waarin steun werd verleend aan de heer Viersen. voorzitter CDA-frac- tie Rotterdam! De Bilt W. M. de Jong De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280. Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Biesheuvel (12) U schrijft dat tot uw verbazing dhr. Biesheuvel zijn AR-fractiegenoten nu in hun politieke 'hemd' heeft gezet. U denkt er blijkbaar hele maal niet aan. dat het ook anders kan, nl. dat de AR-fractiegenoten hun politieke leider in zijn 'hemd' hebben gezet, toen ze als 'bijwagen' in het huidige kabinet zitting mochten hebben, met als gevolg, het door alles heen 'gedogen' van dit kabinet. Het kostte de AR veel, aan beginsel en aan leden en niet te vergeten de verwijdering met de CH. wat toch politieke broeders zijn Leerdam Wat '11 rotprogramma Biesheuvel (13) Ds. Rijksen. hebt u wel voor Bies heuvel gebeden in die moeilijke da gen? Wij wel. We waren heel blij dat die markante kop weer lachend in de krant stond. Er was eens iemand die in de oppositie was en steeds als een kemphaan naar vo ren sprong, om alles af te kraken, al was het nóg zo goed. Was dat passend? Nu die iemand premier is, lijkt hij ineens een zacht en be minnelijk wezen. Ja, ja! Het zou voor hem fijn geweest zijn als Bies heuvel naar Zeeland was gegaan, dan was hij een geduchte tegen stander kwijt geweest! Apeldoorn G. VVesthoff-van Seters DRIEBERGEN 'Wij vragen ons af of de toestand niet ernstig genoeg geworden is om een campagne te voeren voor een nieuwe .levensstijl, waarin versobering een sleutelwoord is. Daarbij zpu regelmatig vasten weer als een normaal iets hersteld kunnen worden. De mensen zouden dan weer kun nen beslissen minder vlees te eten om de wereldvoorraad graan die anders in snel tempo afneemt op peil te houden. In veevoer zit veel graan. Verder zou men kunnen weigeren de .artikelen van de weg werpmaatschappij te kopen en men zou d° rest van het daardoor be spaarde inkomen kunnen gebruiken om projecten te steunen in eigen en andere landen'. Dit zei de hervormde synodescriba dr. A H. van den Heuvel in Drie bergen op de jaarbijeenkomst van de oecumenische werkgroep voor informatie in Europa. Wij hopen dat tijdens de beleids- confeientie van de raad van kerken in Nederland, aldus dr. Van den Heuvel, een begin zal kunnen wor den gemaakt met een programma met betrekking tot de rechten van de mens, waarbij de gemeenten en parochies direct betrokken zijn. In elke gemeente zou er een officiële band moeten zijn tussen het diaco naat en de algemene strijd tegen de verloochening van de rechten van df mens. Dit zou niet alleen een steun betekenen voor een zo voortreffelijk orgaan als Amnesty International, maar ook de mensen een doeltreffend instrument ver schaffen om hun gevoel van uiter ste machteloosheid ten opzichte van geweld en discriminatie te be strijden'. Opnieuw bleek uit de ontmoeting van gisteren de impasse, waarin de 'gereformeerde gezindte' zich be vind!. Men voelde zich met elkaar verbonden, maar niemand zag een duidelijke weg tot daadwerkelijke eenheid. Buitenverbander ds. Z. G. van Oene uit Zwolle leidde het gesprek in met een schets van de ontwikkeling van de vrijgemaakte kerken. De Vrijmaking van 1944 typeerde hij als een neen zeggen tegen boven- schriftuurlijke bindingen, tegen het juk van dogmatische constructies en tegen de schorsingen en afzet tingen, die daarvan het gevolg wa ren. De Vrijmaking was een oecu- menisch-gereformeerde daad. Men zocht die eerste jaren nadrukkelijk naar alle christgelovigen, waar ze ook onderdak hadden. Maar al gauw ging het fout, volgens ds. Van Oene. Als gevolg van een vereni-. ging van het kerkbegrip maakte de gei-eformeerde oecumenische open heid plaats voor de strakke lijn, die uitliep op de scheuring in 1967 en volgende jaren. Ds. Var Oene vroeg de synodaal- gereformeerden en de christelijke gereformeerden, om. bij binnen- en buitenverbanders te blijven appel leren op het oorspronkelijke oecu menische karakter van de Vrijma king. Voor de buitenverbanders zag hij als eerste vereiste, dat zij zich haastig als gereformeerd kerkver band met een gereformeerde kerk orde constitueren, om niet in losse door prof. dr. J. Verkuyl Toen de nestor der Nederlandse missiologen enkele weken geleden zijn afscheid- college gaf in de aula van de Leidse universiteit werd hem door dr. I. H. Enklaar een bundel opstellen aangeboden die hijzelf geschreven had en die hier en der ver spreid lagen in allerlei tijdschriften. Het is een goede zaak, dat Enklaar c.s. deze schoven uit de oogfct van het levenswerk van Jansen Schoonhoven in een schuur hebben gedragen, die gemakkelijk te vinden is. Na een hartelijk inleidend woord over deze 'doctor angelicus' van prof. dr. Jan van der Linde uit Zeist registreert Jansen Schoonhoven in een treffende bijdrage op zijn gevoelige wijze de bewegingen in de missiologie vanaf 1947 tot nu toe. H ijheeft de ontwikkelingen van de zendingsweten- schap van zeer nabij meegemaakt, niet als een soort droogzwemmer. maar door mee te leven met de velen, die aan de Zendingsho geschool (nu: het interkerkelijke Hendrik Kraemer Instituut) opgeleid werden, maar ook door korte gastdocentschappen in Ja karta en in Ndoungué in Kameroen. Onder het hoofd 'apostolaatstlieologie' bevat deze bundel o.a. 'een kritische bespreking van zendingsmotieven' Dat opstel is een voortreffelijke aanvulling op de vermaarde dissertatie van prof. dr. J. van den Berg over datzelfde onderwerp. Het opstel 'apostolaat en eschatologie' ver plaatst ons naar een thema, dat overal in de missiologie naar voren komt, de samen hang tussen de missionaire verkondiging en het komende Koninkrijk Gods en de conse quenties daarvan voor de praktijk. Typerend Het opstel over de betekenis van Johann Georg Hamann is typerend voor Jansen Schoonhoven. Het is een onderwerp, dat hem niet loslaat. Hij promoveerde als kerk historicus over Johann Georg Hamann. de man die in de 18e eeuw de eeuw va nde Aufklarung op zo diepe wijze tegenspel leverde in de theologische en culturele pro blematiek van zijn tijd zonder buitenspel te geraken en die daarom zo veelzeggend Is. Ik herinner mij nog goed, dat studenten van de theologische hogeschool in Jakarta mij. toen ik terugkeerde van een verlof. vertelden hoe zij getroffen waren door de aktualiteit van een lezing van de gastdocent Jansen Schoonhoven over een man, waar van zij nog nooit hadden gehoord. Ik vrees, dat velen ook in Nederland nog nooit, van Hamann gehooird hebben en ik denk, dat zij evenals ik geboeid zullen zijn door wat de schrijver over deze profetische cultuur-kriticus uit de 18e eeuw te zeggen heeft in de laatste helft van deze eeuw. de eeuw van de tweede Aufklarung. Onder het hoofd 'zendingsgeschiedenis' vindt de lezer een aantal opstellen, die typerend zijn voor de overgang tussen de oude westerse zen dingsgeschiedenis en de huidige 'geschiede nis van de jonge kerken in hun eigen omgeving', die zich gelukkig voltrekt. China Jansen Schoonhoven heeft zich altijd intens bezig gehouden zoals de lezer merken zal metde zendings- en kerkgeschiedenis van China in de 19e eeuw en in het begin van de Kwomintang-periode. Als achter- gi-ondinformatie voor de huidige ontwikke lingen in China zijn zulke opstellen erg nuttig. Juist in deze dagen gaf 'Wereld en Zending' een speciaal nummer uit over het nieuwe China, dat als aanvulling op deze opstellen fungeren kan. Het derde hoofd is: 'miscella nea' (allerlei). Daar vindt u o.a. een artikel over zending en dialoog, waarin de poging om proclamatie en dialoog tegen elkaar uit te spelen als Irreëel en onwaardig wordt ontmaskerd. In de 'miscellania' wil ik uw aandacht vooral vragen voor twee opstellen. In de eerste plaats voor een speels opstel, dat handelt over 'Zendeling-zijn in het tijdperk van de auto'. Het is een geestrijk pastoraal vermaan om in dat tijdperk het langdurige contact met plaatselijke gemeenschappen niet te verwaarlozen. Als zending is het wegschenken van je intimiteit, van je hart aan mensen om Christus' wil. dan is daar voor nodig: aandacht, tijd, presentie, lang durige samenwerking. Het opstel deed mij denken aan een geesti ge definitie van Ralla Ram uit India, die ik als jong zendeling hoorde. Gevraagd om de westerse zendingsmensen in zijn land te typeren begon hij met een paar heel vrien delijke typeringen. Maar een van zijn ver dere typeringen luidde: 'Een zendeling is iemand, waarvan je je alleen herinnert de achterbanden van zijn auto'. Ik vrees, dat zijn definitie van sommige zendelingen in het tijdperk van de jetvliegtuigen nog scherper zou zijn. Beyerhaus Ik hoop. dat het vermaan van Jansen Schoonhoven niet vergeefs zal zijn. In de tweede plaats noem ik uit deze bundel de twaalfde en laatste bijdrage, die handelt over de 'Frankfurter Verklaring', waarvan de Tübinger hoogleraar Peter Beyerhaus de geestelijke vader is en die in Duitsland zo polariserend werkt. Deze Frankfurter Ver klaring poneert dat 'de huidige ontwikkeling van de wereldzending een verschuiving van de primaire taken der zending te zien geeft op grond van een sluipende theologische vervalsing van de fundering en doelstelling der zending.' Het is me nogal wat! Vanuit die 'Verklaring' viel Peter Bëyerhaus de wereldzendingsconferentievan Bangkok (1973) aan en in de uitzendingen van de Evangelische Omroep over Bangkok werd zijn aanval centraal gesteld. Jürgen Molt- mann, zijn collega uit Tübingen, die in Bangkok zulk een constructieve bijdrage le verde, schreef mij hoezeer hij het betreurde dat Beyerhaus in de gehele Bondsrepubliek rondreist om zijn aanvallen op Bangkok te ventileren. Nu heeft Jansen Schoonhoven de moeite genomen niet alleen deze Frankfurter Ver klaring objectief weer te geven, maar om die tevens op rustige wijze te toetsen aan de bijbelse visie op de taak der zending. In dat klare toetsingsproces blijft er van de sui- lingen van Beyerhaus niet veel over. Ik ben het met deze analyse hartelijk eens. Die hele verklaring is inderdaad een misken ning van het profetisch karakter van de christelijke ethiek en een virulente herle ving van een verouderde twee rijkenleer, die de radikale betekenis van Gods beloften en eisen voor het totale leven verwaarloost. 'Dc vraag van China naar vissers van mensen'. Chinese tekening uit eind negentiende eeuw. Nu dit artikel van Jansen Schoonhoven verschenen is zou het zeer wenselijk zijn als hierover nu eens een discussie ontstond op hetzelfde niveau waarop dit artikel zich beweegt. Misschien zou Jansen Schoonho ven via het 'Zendingswetenschappelijke Werkverband' daartoe nog eens het initia tief kunnen nemen nu de bereidheid tot discussie door sommige woordvoerders van de Frankfurter Verklaring kenbaar gemaakt is in ons land. Dankbaar Er is all ereden dr. Enklaar c.s. dankbaar te zijn voor de moeite, die zij zich getroost hebben tot het verzamelen en uitgeven van dit werk. Ik herinner mij nog uit mijn studententijd het eerste boek van Jansen Schoonhoven dat hij schreef in een pastorie in Overijssel: 'Christelijk pacifisme nu' en hoe diep het mij bewoog. Ik hoop, dat dit verzamelwerk niet het laatste zal zijn. Nu Jansen Schoonhoven zijn buitengewoon hoogleraarschap in Lei den heeft neergelegd en op 31 december 1974 ook als directeur van de afdeling mis siologie van de Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oecumenica aftreedt, zij het hem vergund, minder belast, nog veel bij te dragen tot de bezinning op de werel domvattende zendingsopdracht in zes we relddelen, waarvan hij vanaf zijn studen tenjaren vol is geweest. Prof. dr. J. Verkuyl bespreekt: Variaties op liet thema 'zending' door prof dr. E. Jansen Schoonhoven, prijs 27.50. an Ef NAJAAR 'tis niet alleen dat grauwe regenvlagen uit laaghangende wolken met felle slagen neerkomen tussen de bomen die nu snel hun blad. verliezen 'tis niet alleen dat donkere luchten op de gevels vlekken maken en '1 water in de grachten kleuren tot een kille zwarte vlaktrg 'tis niet alleen de wind die guurder wordt en dwars door je jas en frak mijn lichaam maltraiteert 't is ook niet dat het uitzicht mij benomen wordt door duisternis en mist maar dat mijn hart in deze late dagen soms plotseling en onverwacht betrokken en gevlekt is en niet mee kan als in andere seizoenen 't is net alsof het' stiller is en ook daar een uitzicht mij ontbreekt. AMERSFOORT De vereniging van (verontruste) gereformeer de predikanten 'Calvijn' belegde gisteren een ontmoetingsdag met predikanten uit de gereformeerde kerken (vrijgemaakt; buiten verband)Eerder organiseerde Calvijn al dergelijke ontmoetingen met gereformeerde-, bonds-, binnenverbandse en christelijke ge reformeerde collega's. ongebondenheid van elkaar en de andere gereformeerden te ver vreemden. De christelijke gerefor meerden vroeg hij, zich te'bezinnen op wat hij noemde «hun 'onverschil lige interkerkelijkheid' en waar schuwde hij voor 'avonturen naar de midden-orthodoxie'. De veront rusten tenslotte riep ds. Van Oene op, zien vrij te maken, waarmee hij niet direct bedoelde een zich voe gen bij vrijgemaakten, maar in woord en daad tonen, geen enkele verantwoordelijkheid op zich te ne men voor 'zondige besluiten en dwalingen' in de gereformeerde kerken In de discussie was het alleen dr. M. J. Arntzen, die de verontrusten opriep, zich van de gereformeerde kerken los te maken. Hij vreesde, dat er anders van de verontrusting niet veel terecht zou komen. Maar de voorzitter van 'Calvijn', ds. J. Schelhaas, zag dat niet als de weg. 'Wij schatten, dat dan hooguit tienduizend van de 860.000 gerefor meerden met ons mee zouden gaan. Men is nu eenmaal allergisch voor scheuringen', zei hij. Buitenverbanders als ds. A. J. Mog- gré. ds. H. J. van der Kwast en ds. W. van der Lingen zochten de weg voor de toekomst nadrukkelijk niet in plannen maken, kerkelijke her verkavelingen bedenken of kerk- verenigingen op papier zetten. 'La ten wij primair plaatselijk in onze eigen situatie getrouw zijn en dan ook elkaar zoeken en als het kan bij elkaar preken. NED HERVORMDE KERK Beroepen: te Rijssen: A. W. Plas te Ooltgensplaat die bedai voor Papendrecht. GERERF KERKEN Beroepen te Amstelveen BuitenL dert: C. C. Smitskamp te Grou Irnsum. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Nunspeet: A. Hoog< land te Krabbendijke; te Rotti dam C.: A. Bregman te Rijssen: Rhenen: A. Hofman te Scheveni gen die bedankte voor Trigt-Gi dermalsen. Langs de lijn, beschouwingen dichtvorm door H. J. Trommel, pag.: ƒ3,50 (te storten op g 1023450 t.n.v. H. J. Trommel Willemsoord). Pretentieloze gedichten over al daagse onderwerpen door een en ritus-predikant-oudzendeling, opbrengst is bestemd voor medisc hulp aan melaatsen in de Vogelk op West-Irian, in samenwerk met de hervormde raad voor zending. Bij Querido 'n aantal herdrukken de Salamander-reeks: De Mensenl ter, A. Van Schendel (4e druk blz)Goed en kwaad, M. Gijsen druk 155 blz.); Julia (de roman v een actrice), W. Somerset Mai ham (7e druk 251 blz); Het liefdi object en andere verhalen druk). E. O'Brien (187 blz): ondergang. E. Caldwell (174 blz 3e druk) Rembrandt. T. de Vr (240 blz. 10e druk) en Kroeglop 2, S. Carmiggelt (128 blz - 6e dn De agogische werker in klub- buurthuis, door A. Vester. Hoe n todisch te werken vanuit een eig mensvisie. Uitg. Nelissen, Bloeme daal in de reeks: proces-materia 116 blz -ƒ 13,90 AO-boekje 1534: Anders eten, d( Hans Kooger. Uitg. Stichting IV! Lelystad. 20 blz - 1,40 Goud overboord, door B. von chalewsky. Een verhaal van diepzeeduikers en een vrouw. Ui Wereldbibliotheek, Amsterdam, blz - ƒ15.90: voor leden: ƒ12,75 Tromgeroffel in rancas, door Scorza. Een Zuidamerikaanse man. Uitg. Elsevier, Amsterdam, blz - 16,90. Bouwen aan een toekomst, door S. Santema. Een terreinverkenni van het verpleegkundig beroep. Tijdstroom, Lochem. 99 blz - 1 Leve Joop Massaker, door C. Vaandrager. Dar Pocket van De zige Bij, 3e druk, 83 blz - ƒ3,75. De steen, door S. Polet. De Bez Bij, 2e gewijzigde druk; 126 blz 3.75. Vaders "n zonen, door I. Toerge jef. Bezige Bij. Vertaling van Alei G. Schot, 3e druk; 227 blz - ƒ8, Zeilpraat, door R. Bouwman. Un boek, 160 blz - 14,90. Knopen en steken voor waterspi ters, door F. Hin. Unieboek Bussu 32 blz 7.90 Antwoord aan John Lewis, door Althusser. Kontroverse over mars me en humanisme. Sunschrift Uitg. Sun. Nijmegen 84 blz - 7. Wensdroom en werkelijkheid x werken niet verdringen, door Meves. De Toorts, Haarlem. 125 - 21,-. Afbouwen van polyester casci door D. Gannaway. Unieboek, Bi sum, 144 blz - 19,90. Sl ROME Kardinaal Koenig, hod van het vatikaanse secretarlj voor de niet-gelovigen. heeft bisschoppensynode meegedeeld, zijn secretariaat een studie voort reidt over de dialoog tussen katf lieken en marxisten en over 1 verhouding van het christelijk f loof tot het marxisme. Deze stuj geldt niet alleen de landen Oost-Europa maar ook de verhj ding christendom-marxisme in j andere landen. De studie zal volgens kardir Koenig geen leerstellig karafci hebben, maar zuiver een uitwerH zijn van de gedachten over de rq tie christendom-marxisme. Dl maanden geleden heeft het secrel riaat voor de niet-gelovigen or dit onderwerp een studiebijé( komst gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2