eer begrip voor inst noodzakelijk Plan industrie eiland bijna rond Bezig bedrijf Rotterdam is niet bevreesd voor OPEC-raf f inaderij en oreca verwacht tijdelijke Hing alcoholverbruik Weer onrust bij Singer Broströmplannen HAL geen financiële injectie voor restant van concern Nederhorst lijdt verlies van f 25 a 30 min over '74 Éeclame voor lag blijft Valium en librium stuk goedkoper in Bondsrepubliek Korter werken in Leeuwarden Yakbondsbureau: Duitse arbeids markt gunstiger Mijnwerkers in VS dreigen met staking Rabobank Forse daling in New York V/KWARTET DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE T17/K21 Y bestrijding structurele werk loosheid jen onzer verslaggevers 1RTOGENBOSCH De afkeer bij de vakbonden en de pro- ieve partijen van het begrip winst vormt het grootste obsta- -oor een verbetering van het bedrijfsrendement ter stimule- van de investeringen. Nog steeds heerst op grote schaal het erstand. dat, dat de winsten in de eerste plaats dienen om ndeelhouders te verrijken. etoogde dr. J. G. Post, afde- irecteur planning en econo- onderzoek van de Algemene Nederland tijdens een rede in togenbosch. Hij vertelde, dat ende de periode 1968-1973 van )rutowinst van Nederlandse uiteindelijk slechts 6 procent particulieren ter beschikking in de vorm van dividenden intièmes. Niet minder dan 55 nt van de brutowinst werd in de onderneming terugge- d om de continuïteit van het iktieproces en de werkgelegen- ;e handhaven, en de rest ten goede aan de overheid institutionele beleggers (ver- igsmaatschappijen, pensioen- in). ns dr. Post ligt de sleutel tot iplossing van de structurele loosheid (de harde kern van erkloosheid, die niet door tij- 'e factoren is veroorzaakt) in positievere uitleg van het begrip, en in een waardering an alle historische gevoelighe- en politieke vooroordelen. Al- wanneer het winstbegrip be- zal zijn van het valse etiket i-sociaal opschrift zal een ver ing van het bedrijfsrendement schappelijk haalbaar zijn. De •directeur pleit daarom voor gezamenlijke bezinning van gevers en werknemers op de ge winstfunctie en winstverde- ipromis ee van dr. Post om positiever aan tegenover het begrip winst een van de compromisvoorstel- die hij in zijn rede deed om uit slop van de structurele werk- eid te komen. Post vond, dat ructuurwerklozen het slachtof- reigen te worden van een poli patstelling tussen werkgevers, nemers en de regering. Er is elijk een gebrek aan politieke ruimte tussen deze drie partij- n daarom is zijns inziens een ijk compromis de enige uitweg ie impasse. Dat betekent, dat probleem van de structuur loosheid uit de politieke dis- moet worden .gehaald en :elegd aan een groep onafhan- deskundigen. Hierbij kan en gedacht aan een commissie e SER. die de ondankbare taak t. een compromis-voorstel te uleren op basis waarvan werk- rs. werknemers, en regering el- voorlopig kunnen vinden. ndpunten itandpunten liggen momenteel uit elkaar. De werkgevers heb- een oplossing, die de nadruk op louter economische motie- Zij willen stimulering van uit- tingsinvesteringen, zodat werk- jrs die door automatisering etc. overbodig worden, weer aan het werk kunnen. Voor die grotere werkgelegenheid zal in de visie van de werknemers' een beter bedrijfs rendement en een beter vestigings klimaat nodig zijn. Daartegenover stellen de vakbon den, dat de structuurwerkloosheid teruggedrongen kan worden, wan neer investeringen mede beoordeeld worden aan het werkgelegenheids effect dat ze teweeg brengen. In de ogen van de bondsbestuurders kijken de ondernemers bij hun investeringen alleen naar de te verwachten winst. Daarom moet en bonden en regering een greep krij gen op de investeringsbeslissingen. De regering, de derde partij in het krachtenspel heeft, aldus dr. Post, min of meer toegegeven geen op lossing te zien voor de structurele werkloosheid. Wel heeft Den Uyl in Nijmegen o.m. gezegd, dat omvang en richting van de investeringen niet .meer uitsluitend het domein van de ondernemingsleiding kun nen en mogen zijn. Tegen de achtergrond van de drie verschillende opinies plaatst dr. Post zijn compromisvoorstellen, waarvan de grotere waardering van de winst er één is. Een tweede voorstel is de vestiging van bedrij ven die de huidige technologische apparatuur ontwikkelen en produ ceren in hoge mate te stimuleren. Door onze afhankelijkheid voor au tomatiseringsapparatuur van de V.S..' Duitsland en Engeland krijgt onze arbeidsmarkt wel de nadelen van de technische ontwikkeling, maar niet de voordelen in de vorm van extra werkgelegenheid. Belastingvrije voet Dr. Post is van mening, dat ook in de vennootschapsbelasting een be lastingvrije voet moet worden inge bouwd Hiervan zullen met name de kleinere ondernemingen profite ren. Juist onder deze bedrijven be vinden zich de potentiële groeiers, die door uitbreidingsinvesteringen voor meer werkgelegenheid kunnen zorgen. Een groot obstakel voor investerin gen vormen zo meent dr. Post ook de huidige gecompliceerde vergunningenprocedures. Hierin zal een verbetering moeten worden aangebracht. Een geleidelijke in voering van vrijwillige vervroegde pensionering behoeft geen al te grote problemen op te leveren en kan eveneens de structuurwerkloos heid verminderen. Alles overziende vertrouwt dr. Post erop. dat door verstandig zakelijk overleg de structuurwerkloosheid kan worden teruggedrongen. Hij wees er nog op, dat het sterk teruggelopen aantal nieuwe arbeids plaatsen in het bedrijfsleven. In het begin van de jaren zestig kwa men er jaarlijks nog 61.000 arbeids plaatsen bij, in 1965-'70 nog maar 1 u hoop en eigenlijk meen ik te en verlangen dat In geval van tatering van gebruik van alco- als een vast vraagpunt zal wor- opgenomen, waar dan de alco- 's genuttigd. Immers 60 procent het bier en een bijna even- t percentage van het gedistil- 1 vindt zijn weg naar de consu- sstjj t via het huisverbruik en niet 1 iet horecabedrijf', aldus de heer I1™ bondsvoorzitter zei, mede op '3^'id van ervaringen van collega's Jij! apdere landen die dergelijke aiJ' schriften kennen, dat het 150 tSte probleem k het,voorkomen j b STERDAM De Vereniging Ne- teyi andse Kerftabakindustrie ziet 32irshands geen aanleiding om aan verzoek van dr. Meinsma om de ame voor shag met ingang van lecember stop te zetten te vol- 26.000 per jaar terwijl er in 1971 - '75 per jaar 20.000 mensen minder in de industrie kunnen werken. Het verminderde arbeidsaanbod en de sterke groei van de vraag naar arbeid door de overheid wegen daar niet tegen op. Overigens kwamen er in de tweede helft van de jaren zestig jaarlijks 7.000 ambtenaren bij en in 1971-'75 niet minder dan 15.000. Dr. J. G. Post por zgn. 1 november-wet ekfc BURG Voorzitter T. H. Osse van de ondernemersbond Horeca erland verwacht met het in werking treden van de zogenaamde BE- ivemberwet een tijdelijke daling in de omzet aan gedestilleerde I®" aken in de horeca-sector. 'De ervaringen in het buitenland heb- 3, geleerd dat dit zich herstelt na kortere of langere tijd', zo zei o leer Osse op de jaarvergadering. van 'heksenjachten' op alcoholge bruikers. Want het gaat nu niet meer om datgene wat in de alge mene opvattingen van de samenle ving 'misbruik' is. maar om iets dat aangevoeld wordt als een regel rechte aanslag op de persoonlijke vrijheid van het overgrote deel van de verkeersdeelnemers. 'Voor een campagne zoals Veilig Verkeer voerde zou men zeker grote waar dering kunnen hebben, ware het niet dat overdaad schaadt'. EFFECTENKOEKSEN AVONDYERKEÈK AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand .(tussen haakjes de of ficiële slotkoers van dezelfde dag)AKZO 39.50-39.70 (40.00). Hoogovens (56.30). Kon. Olie 64.50-65.00 (65.30). Philips 20.50 gb-20.80 (20.90), Unilever 69.80-70.80 (71.10). KLM (41.00). TFèï voor concurrerende havens ROTTERDAM Rotterdam, de grootste oliehaven ter wereld, is niet bevreesd voor de plannen van de olie-exporterende landen om zelf steeds meer te gaan raffineren. Zelfs al zouden er bijvoorbeeld rond de Perzische Golf zo grote installaties verrijzen, dat ook de behoeften van West-Europa van daaruit kunnen worden gedekt (hetgeen zeer twijfelachtig is)dan nog dreigt er geen kwaad. In dat geval namelijk zullen toene mend grote hoeveelheden oliepro- dukten naast en in plaats van ruwe olie naar West-Europa moeten wor den verscheept. Ook dan zal Rot terdam het centrale punt kunnen zijn voor de aanvoer, opslag en transito van deze produkten. De raffinaderijen in het Rijnmondge bied, welke van grote invloed zijn op de werkgelegenheid, zouden bij een scherpe concurrentie uit de OPEC-landen niet in de eerste plaats behoeven in te krimpen. Dit staat te lezen in het jaarverslag 1973 van het Havenbedrijf der ge meente Rotterdam. De sector chemie en olieraffinage neemt in Rijnmond ruim 20 pro cent van het bruto regionaal pro- dukt voor zijn rekening. Het ha venbedrijf gelooft niet dat hierin verandering zal komen, althans niet op korte termijn. Men onder kent wel dat er momenteel hard gewerkt wordt om alternatieve energiebronnen exploitabel te ma ken, maar veel resultaat verwacht men daar voorlopig niet van. 'Ge steld dat het kernenergieprobleem op korte termijn wordt opgelost, dan nog zal kernenergie hooguit een deel van de groei van de West- eutopese energiebehoefte kunnen opvangen', aldus het havenbedrijf. Rotterdam mag dan niet bang zijn voor Arabische raffinaderijen of voor kerncentrales, het is dat wel voor de concurrerende havens in West-Duropa. 'De positie van de haven is, naar gebleken, niet on aantastbaar.' Met name is het ha venbedrijf beducht dat de Franse regering het inmiddels opgehe ven olie-embargo tegen Neder land zal trachten te benutten om de concurrentiepositie van Le Ha vre verder te versterken. Met aanzienlijke overheidssteun wordt momenteel ten noorden van Le Havre (Cap d'Antifer) een diep zeehaven aangelegd, welke rond 1975-76 volbeladen tankschepen van 500.000 ton moet kunnen ont vangen. Er zijn plannen om Le Havre via pijpleidingen te verbin den met België, het Ruhrgebied en WEST-BERLIJN Hoffmann-La Roche SA heeft van het Westduitse kartelbureau opdracht gekregen haar prijzen van Valium en Librium be gin volgend jaar te verlagen met respectievelijk 40 en 35 procent in verband met de hoge winst die zij maakt op kalmeringsmiddelen in de Bondsrepubliek. Volgens het bureau zijn de prijzen van deze produkten in andere landen veel lager en heeft de maatschappij misbruik gemaakt van haar marktpositie in West-Duits- land. In de Bondsrepubliek zijn de prijzen van valium vijftig procent hoger dan in Frankrijk en Italië en zelfs driemaal zo hoog als in Engeland, waar Hoffmann-La Roche haar prij zen vorig jaar april met 75 procent verlaagde. Eind augustus verklaarde een functionaris van het kartelbu reau dat het aandeel van Hoffmann- La Roche in de verkoop van kalme ringsmiddelen via apothekers 53 procent bedroeg en via ziekenhuizen 80 procent. NIJMEGEN Bij het Amerikaanse bedrijf Singer in Nijmegen is woens dag de al bestaande onrust over een dreigende sluiting verder ver groot. De bonden zijn in het geweer gekomen en dreigen met akties. Woensdagmiddag is enkele uren ge staakt. Bij Singer Nijmegen wordt al sinds enige maanden naar een koper ge zocht voor het in moeilijkheden ver kerende bedrijf, dat zich heeft ge specialiseerd in de vervaardiging van kantoormachines. Toen de proble men aan de dag traden werkten nog ongeveer achthonderd mensen bij het bedrijf. Dit aantal is inmiddels terugelopen tot ruim 600. Vooral het hoger gekwalificeerde personeel heeft ander werk gezocht. LEEUWARDEN Penn Controls Nederland in Leeuwarden heeft voor haar 150 personeelsleden werktijdverkorting aangevraagd. Het is de bedoeling dat het perso neel twee dagen per week korter gaat werken. De werktijdverkorting is aangeyraagd voor het wettelijk maximum van zes weken. Door de economische situatie in Europa is de ordertoevoer van het bedrijf waar meet- en regelapparatuur wordt vervaardigd, slechter gewor den. De voorraad onderdelen is op deze manier boven het economisch toelaatbare gekomen en omdat de directie van Penn Controls meent dat de teruggang in de ordertoevoer slechts van tijdelijke aard is, heeft men werktijdverkorting aange vraagd. Het personeel en de bonden zijn ingelicht. ROTTERDAM Begin volgend jaar hoopt de 'Noordzee Eiland Groep' een schetsontwerp te kunnen publiceren van een kunst matig eiland in de Noordzee voor Hoek van Holland. Karlsruhe, het traditionele achter land van Rotterdam. Het Rotterdams havenbedrijf ge looft dat die plannen niet gereali seerd zullen worden, als de bereik baarheid van de Rotterdamse ha ven zullen toenemen. Men heeft er daarom bij de Nederlandse regering op aangedrongen om over te gaan tot de aanleg van een 'oliegeul'. geschikt voor schepen van 72-75 voet. Een stuurgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van Rijkswater staat, gemeentewerken en havenbe drijf. is tot de conclusie gekomen, dat de geul een goede en verant woorde zaak is. Een nadere studie zou hebben aangetoond, dat de geul zelfs zinvol zou zijn in het onvoor stelbare geval dat er geen olie meer via Rotterdam zou worden doorge voerd. DüSSELDORF Het economisch- en sociaal-wetenschappelijke insti tuut van het Westduitse vakver bond (WSI) beoordeelt de ontwik keling op de arbeidsmarkt in de Bondsrepubliek gunstiger dan de vijf grote Duitse economische on derzoekingsinstellingen. Volgens het WSI zal het aantal werklozen in Duitsland deze winter toenemen tot 700.000. De vijf bureaus maak ten maandag bekend werkloosheid voor één miljoen mensen te voor zien. De werkloosheid ln de Bonds republiek zal, volgens het vak bondsbureau, dit jaar gemiddeld 560.CG0 mensen treffen, overeenko mende met 2,5 procent van de be roepsbevolking. Pessimistischer is het instituut over de prijsontwikkeling. De vijf bu reaus verwachten voor het komen de jaar een stijging van de consu mentenprijzen met 6.5 procent en de onderzoekers van het vakver bond een stijging van 7.5 prodent. Het WSI meent dat de prijsstijging dit. jaar op alle gebieden wordt versneld ten opzichte van 1973. In het particuliere verbruik zal zij toenemen van 7 procent tot 7.5 procent en op het gebied van kapi taalgoederen van ruim 4,5 procent tot meer dan 7 procent. In 1975 zal de prijsstijging in het particuliere verbruik waarschijnlijk ongeveer even hoog blijven als dit jaar, maar zal zij voor de investeringen nog iets scherper vormen aannemen. GRANEN EN ZADEN MIDDENMEER. 23 okt. Tarwe 38.50- 39.50. Gerst 37.50-38.50. haver 35.50-36.50. capucljners 58-72. groene erwten 70-90, karwijzaad 127,50-142.50. blauw maanzaad 310-335, withooi 150-230. lucernehooi 150- 230. haverstro 100-110. gerststro 110-130, tarwestro 110-130, graszaadhooi 90-120. ld. uit de klamp 50-75. verl bietenblad fi ll. ld op lager gelev 15. voeraardapp 55- 67.50. cons aard blnnenl bintje 0 opw 14- 15 50. 35 opw 16-18. vlas (gerer per kg) 0.40. ongerep. 0,38 NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren (notering in U.S. dollar) 24%-* (25- Unilever 27-27(25-%). Philips 7%- en KLM 16 (16-%). Opgave Horny blower Weeks. Een woordvoerder van de groep, drs. G. A. N. H. Schreuder van de Baggermaatschappij Bos Kalis Westminster, laat dat weten in de jongste uitgave van het gemeente lijk blad 'Rotterdam'. Het is zo goed als zeker dat de studie waar mee de groep op 1 juli van het vorige jaar begon, zal leiden tot de aanbeveling een industrie-eiland te bouwen op een afstand van 30 tot 50 kilometer voor de kust van Hoek van Holland. Men denkt aan een eiland van 1.500 tot 3.000 ha., gesitueerd langs NEW YORK In de Amerikaanse steenkoolindustrie dreigt een sta king. die in november zou kunnen losbarsten. Gevreesd wordt dat niet alleen de Amerikaanse economie, maar ook die van andere landen er nog harder door getroffen zal wor den dan door het Arabische olie embargo van 1973. Op 12 november verloopt het ar beidscontract tussen de United Mi ne Workers Union en de Bitumi nous Coal Operators Association. De volgende dag zou de staking een feit kunnen zijn. Haast 80 procent van de Amerikaanse steenkoolwin ning zou erdoor kunnen worden lam gelegd en dit zou behalve voor Amerika ook van invloed zijn op importerende landen als Engeland, Italië, spanje, Canada en Japan. De prijs van steenkool is de laatste tijd nog meer gestegen dan die van olie. Deze laatste is na het ingaan van het embargo verdrievoudigd, maar steenkool (die een jaar gel den 10 dollar per ton opbracht) kost nu 5 £6 MAAL ZOVEEL. de vaargeul die mammoettankers toegang geeft tot het Rotterdamse havengebied. Aandere. maar vermoe delijk minder aantrekkelijke lokaties voor 'n industrie-eiland zijn de Brui ne Bank in de Noordzee en een plek ten oosten van Great Yarmouth. Volgens drs. Schreuder kan het In dustrie-eiland bijvoorbeeld worden aangewend voor het ontvangen van tankers met vloeibaar aardgas, vdor de bouw van een kerncentrale, voor de uitbreiding van de Rotterdamse raffinagecapaciteit en de opslag van gevaarlijke stoffen. Volgens drs. Schreuder zou het eiland ook ge schikt zijn om èr een averij-haven te houwen, waar defecte mammoet tankers kunnen worden ontvangen. Bij Rijkswaterstaat leeft al sinds 1969 de gedachte om buitengaats een averij-haven aan te leggen om dat eigenlijk geen enkel land defecte tankers graag in zijn ha vens wil zien. Niet wenselijk Stichting Sociaal Aandeelhouderschap: UTRECHT De Stichting voor Sociaal Aandeelhouderschap trekt de mededeling' van HAL Holding, dat de Broströmplannen ten doel hebben een financiële injectie te geven aan de overblij vende concerndelen, ernstig in twijfel. Zij is van mening, dat deze plannen de afvloeiingsregeling voor het cruise-personeel zelfs in gevaar brengen. Volgens de stichting zal de bruto- opbrengst van 235 miljoen ter herstel van vermogensverhoudingen in de eerste plaats moeten worden besteed aan aflossing van hypo theekhouders en bankiers. Het ver liesgevende concernrestant kan nl. geen zware interestlast meer dra gen. Er blijft daarna letterlijk niets over voor uitbreiding van de groe pen Handel en Big Lift en voor diversificatie, of zelfs maar ter dek king van de verliezen in 1975. Wat over zou blijven is één modern cruiseschip en vier nog sterker ver liesgevende stoomschepen uit de vijftiger jaren. Deze gebruiken te zamen 8 miljoen meer per jaar aan bunkerolie dan vergelijkbare moderne cruiseschepen, zo zegt de stichting. Het concern restant zal bij de te verwachten verliezen in de cruisesector van tientallen mil joenen per jaar al eind 1975 in moeilijkheden komen en eind 1976 geen kasmiddelen meer hebben voor aflossingen van 40 miljoen en rentebetalingen van 10 mil joen. Het ernstigste gevolg is dat er bij de dan noodgedwongen liquida tie geen kasmiddelen meer zijn voor de nodige afvloeiingsregeling ten bedrage van 40 miljoen. Daarom gleden de adviseurs van de Stichting het volgende alternatief aan: Het terstond beëindigen van de niet meer levensvatbare cruise sector in plaats van over twee jaar, omdat nu nog een behoorlijke af vloeiingsregeling getroffen kan worden. De transportsector die na aanloopverliezen nu per jaar 50 tot 60 miljoen winst oplevert kan dan behouden blijven. De opbrengst van de cruiseschepen kan voor 100 miljoen naar aflossing van hypo theekhouders gaan en voor 40 miljoen worden besteed aan een gunstige afvloeiingsregeling. In 1978 zal met een kerngezond Tran sport en Handelsbedrijf weer divi dend kunnen worden uitgekeerd. Drs. Schreuder meent, dat een in dustrie-eiland voor Hoek van Holland moet worden gezien als een natuurlijke uitbreiding van het Rotterdamse havengebied. Namens de groep zegt hij dat de plannema- kers niet willen concurreren met haven- en industrieterreinen zoals Europoort en Maasvlakte. 'We wil len alleen aanvullend industrie-ter rein waarop activiteiten kunnen plaatsvinden die op land eigenlijk niet meer zo wenselijk zijn'. Volgens drs. Schreuder heeft de groep geen behoefte om op te tre den als exploitant van zon zee eiland. 'Wij zijn best genegen het eiland, als het er komt over te dragen aan bijvoorbeeld de ge meente Rotterdam'. De plannen voor de bouw van kunstmatige eilanden in zee wer den in 1971 aangezwengeld door Bos Kalis Westminster (Papen- drecht). Het bedrijf werkte de ge dachte uit en liet een tweedelig rapport verschijnen waarin niet al leen werd aangetoond dat de bouw van zo'n eiland technisch te reali seren is, maar ook dat de daaraan verbonden kosten niet onevenredig in schaal verschillen van de aanleg van de Maasvlakte. Het rapport veroorzaakte, aldus drs. Schreuder, een schokgolf bij het bedrijfsleven. Tal van ondernemingen toonden belangstelling en in de zomer van 1972 werd voor het eerst gezamen lijk vergaderd, waarbij ook ver tegenwoordigers van de ministeries van economische zaken, van ver keer eii waterstaat en van volksge zondheid aanwezig waren. Op 1 juli van het vorige jaar besloten 18 bedrijven het studieproject 'zee-ei landen' te financieren. Inmiddels is het aantal ondernemingen, dat deelneemt aan het project, ge stegen tot 23. ADVERTENTIE SPAMMEK'74 28 oktober t/m 1 november Geldt ook voor UI Sparen doet U bij de GOUDA NEW YORK 22/1013/10 ACF Industries 36% 36',» Alreo 13% 13% Allied Chemical 33% 31 Alum. Co of Am 35?'» 35% American Brands 32% 30?» American Can. 26% 25?k Am Cyanamld 21s; 21% Am Electr Power 16'» 16% Am Metal Climax 35 34 Am Motors 4% 4% Am Smelt A FeJ 17% 18 Verenigde Bedrijven Nederhorst (Nederhorst United) jjjgpjj1 Tel 4§ft "J; zal naar verwachting het jaar 1974 afsluiten met een verlies van Anaconda 17% 15% 25 a 30 min. Vorig jaar bedroeg de nettowinst 124.000 en in Atlant. afchrieid 89% 86%' 1972 8,1 min. Bendix 23% 23% Betbl Steel 26% 28% terugkeer naar een bevredigend II rendement moeeUJk te maken, te Bumegtoe led. 17 16. toetsen en daarover op korte ter- £?,°,P?gmc R' mijn advies uit te brengen. Chase Manhattar 30% 9%é De orderportefeuille bedraagt thans Chessie systeem 54 52% meer dan 1 miljard. Er is volgens £?t7®le«L 10"- l Meisnam van het Koningin Dl helminafonds had ongeveer een nb and geleden een brief gestuurd «cl 1 de zeven grootste shagfabri- iten van ons land. waarin hij relschreef dat de jeugd van Ne land tegen het nicotinegevaar roken beschermd dient te wor- en een reclamestop voor shag »rtoe een eerste stap is. T antwoord hierop bericht de Ver- y ging Nederlandse kerftabakin- itrie dat de brief in de kring va*i Vereniging, waarvan de aange geven fabrikanten lid zijn. uit- irig is besproken, maar dat als ultaat daarvan het verzoek niet 1 worden ingewilligd. Hoger resultaat bij Terwinst en Arntz NIJMEGEN Steenfabrieken voorheen Terwinst en Arntz ver wacht dat het resultaat dit jaar hoger zal liggen dan in 1973 0,1 min). De terugval in de woning bouw bleek achteraf veel erger dan was voorzien met als gevolg dat vanaf Juni de voorraden zijn toege nomen. terwijl deze normaliter ln het najaar het sterkst dalen. Hoge voorraadkosten en verminde ring van inkomsten uit afleverin gen zullen het resultaat over het laatste kwartaal nadelig beïnvloe den. De eerste drie kwartalen heb ben echter reeds een aanzienlijke verbetering van het bedrijfsresul taat opgeleverd ln vergelijking met dezelfde periode in 1973. Cijfers Kon. Olie DEN HAAG De financiële resul taten van de maatschappijen van de Koninklijke-Shell Groep over het derde kwartaal van 1974 zullen op 7 november worden bekendge maakt. Verhoging afgifte prijs pandbrieven AMSTERDAM De Westland- Utrecht Hypotheekbank heeft de afgifteprijs van 11 pet pandbrieven 1979-1982 verhoogd tot 100 pet. Bij benadering van dit bedrag is geen rekening gehouden met de vordering ad 15 min. op Billiton inzake de overneming van De Vrles-Robbé en Co. Een beslissing hierover ls nl. niet te verwachten voor het tijdstip van het opmaken der jaarstukken. De voornaamste oorzaken voor het verlies zijn een aantal ernstige tegenslagen bij het uitvoeren van werken in Duitsland. Voorts de ver snelde teruggang van de conjunctuur in de bouw- en in de staalsector, de daaruit voortvloeiende onderbe zetting van verscheidene produktie- bedrijven en de hoogte van het rentepeil. Ten tijde van de scherpe economi sche teruggang in de bouwindustrle in Nederland en Duitsland heeft de raad van bestuur aan de raad van commissarissen verstrekkende reor ganisatie en consolidatieplannen voorgelegd. Een aantal belangrijke elementen van deze plannen is in het laatste deel van 1973 en in 1974 uitgevoerd. Koerssn in Montreal Het bestuur van Nederhorst heeft Mc Kinsey and Co uitgenodigd in detail de plannen en de tot nu toe Husky - -OlttpB Service 43 42 de raad van bestuur geen reden om Colgate Paimoiiv. 24% 22% te veronderstellen dat de uitvoering Coit industries 20% 26% van deze opdrachten tot negatieve cS™smiMisoDdl80' 7% tk exploitatieresultaten zal lelden. cont. can 23% 23% Cont. Oil 39% 38% C u iss Wright 7% 6% DOW JONES INDEX 62% 60 103% 104 Deere and Go. Dow Chemical OOI. Mods DU Pont (El) Indust. Sporen Utlll. 18 okt. 654. 21 okt. 669.82 11.243 68.95 65.26 874.3 22 okt. 662.86 152.74 68.48 65.39 First Nat City 29% 28% 23 okt. 645.03 148.72 67.84 65.26 874.9 A.Dd. ODI. lou H. u Pow 8 155 JI5 18 okt. 16.460 17.330 1.762 940 466 Am^alnasrd 8'. f 4 21 Okt 14.500 17.410 1.760 838 634 routed ma. 35 34» 22 okt. 18.930 19.870 1.799 714 672 Ba vu 6 Cigars Gen Electric Gen Fonds Gen Motors 37% 36% 19% 19% 34% 33% 11% 11% 21% 20% 23 okt 14.200 17.260 1.759 279 1.134 4% 4% 12% 12% genomen en nog te nemen maatre- Nat öaa 21/10 1.10 14% 22/10 1.15 14% Cerro Chadnourn Oom Chase Select Fd 4.17L1.07L 23/10 Columbia Oaa 19%£ 19% 112 O°mlnco 14% 27 Cont Telephone 12% 11% 14% Fluor Corp 3.85L 13 Gen Clgar 29% 29% Gen Tei A Tel Getty Oil 13U 121 Gllette 26% 26% Gimbel Brothers 20 19% Goodyear I an P 22% 22% Gulf OU 19% 18% Illinois Central Ind 13% 13% In8tlco 6% 6 Int BuBln Mach 187% 182 Intern Harvester 20 19% Int Nick of Cao 24 24 Int Paper 41% 39% Int Tel A Tal 16% 16 Ling Lemco Voug 10% 10 Litton Ind 44% Lockheed Alrcral 3% 4 Marcor 15% 15% Martin Marietta 15% 15 May Dep Storea 20% 20% McDonnell Doug! 9% 9% Mobil OU Corp 37% 35% Nabisco 25% 24 Nat Cash Reglat 18% 17% Nat Distillers 14% 14% Nat G\rpsum 10y« 10% Nat Steel 33% 32 Net Lead Ind 14% 14% int Bank for Re»8%b 28 Int Flav FreR 31% 99b Int Paper 'Ml Olln Pac Gas and El Penn Central Pepsico Pheip6 Dodge Philip Morrla Philips Petr Procter A Gambl 19 19 1% 1% 43?h 41% 30% 30% 42% 40% 45% 43% 87 85 RCA 11% 11 Republic Steel 25% Reynolds Ind. 46 45% Royal Dutch Petr 25 24% Santa Fé Ind. 27% 26% Sears Roebuck 49% 47 Shell Oil 43% 41 Southern Co 10s* 10% Southern Pacific 38% 23% Southern Rallw 11% 41 Sperry Rand 27% 27% Stand Oil Calif. 24?» 24 Stand Oil Indian» 90% 88% Studebak. WortD 23% 23% Sun Oil Texaa Oulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel 44 44% 23% 22% 65 64% 5% 5% 27% 42% 41% 7% 7 28% 20% 3% 3?» 40% 39% West Union Tel. 10% Westlnghouse El. 9% Wooiwortb 10% 10' 10 Kansas City Ind Kansas Power KLM Kmger Madison Fund Nat Can. NY Centr A North Weat R 16 15 16% 16 17 16% N Am Philips Co 14% 14% Occidental petr. 10% 10% Reliance Group 8% 8% Standard Brands 49% 48% Tandy 15% 15 11% 11 Union Electr. United Electr. 9% 5'. Ugl Corp. 11*11% Western Bancorp 16% 10%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21