Joke: sinds kort op de kansel Harry: bericht over Midden-Oosten 40; 37; Financiering dag I kuur chaotisch dr Gesprek over eisen van VS aan KLM nog steeds muurvast kinderafdeling li k Vier weken geëist tegen leden WDM RK ziekenhuis wi op korte termijn aanleg nieuwbouw ip r Enquête veiligheid scholieren levert geen maatregelen op Trudeau tevreden over Fransen na bezoek aan Parijs n\ C&ói Li tbcA\hwlcLe£iq£fi! De Van Mierlo's - werkend echtpaar in Beiroet Van een verslaggever UTRECHT De zogenaamde dag behandeling in verpleeghuizen heeft een groot aantal voordelen, maar de financiering van dit soort behandeling is een chaos. Gelukkig echter beginnen er duidelijke aan wijzingen te komen dat de geesten rijp worden voor het onderbrengen van deze vorm van hulpverlening onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Deze opmerkingen maakte de heer K. Kok, geneesheer-directeur van de Janskliniek, een verpleeghuis in Haarlem op de ledenvergadering van de sectie verpleeghuizen van de Nationale Ziekenhuisraad gisteren in Utrecht. Volgens de heer Kok mag niet wor den ontkend dat opname in een inrichting of verpleeghuis voor vele patiënten een afschuwelijke zaak is. Het gaat hier vaak om geheel of gedeeltelijke invalide patiënten, die dikwijls gezien hun handicap langdurig dienen te worden ver: pleegd of behandeld. Niet altijd is het echter nodig dat zij dag en nacht opgenomen zijn. Gebleken is dat bij langdurige opneming veel mensen, door het uitzichtloze van hun situatie en door het vermin derde contact met hun eigen ver trouwde omgeving, geestelijk achte ruitgaan, depressies krijgen, of de ment worden, als het om bejaarden gaat. Om die reden is de dagbehandeling Van een verslaggever DEN HAAG De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof heeft gisteren vier weken onvoor waardelijke militaire detentie geëist tegen vijf afdelingsbestuurders van de WDM uit de legerplaats 't Har de, wegens het oproepen tot een sit-downactie, op 8 mei van dit jaar. De krijgsraad in Arnhem, had de vijf, L. B. J. J. en J. V.. alle drie 21 jaar. en de 22-jarige G. V. en J. S., veroordeeld tot straffen van twee weken militaire detentie voorwaardelijk, met *een proeftijd van een jaar, en tot boetes van 150.-. De afdelingsbestuurders er kenden dat zij pamfletten hadden opgesteld en verspreid om tot een sit-downactie op de appèlplaats in 't Harde op te roepen. Dat was gebeurd overeenkomstig het besluit van de algemene ledenvergadering van de WDM. ontstaan, waarbij de patiënt lijks voor behandeling naar verpleeghuis gaat, maar 's avoj 's nachts en in de weekeinden t is. Daar wordt hij of zij vei voor zover nodig, bijgestaan een wijkverpleegster of een ge; hulp. Hoewel continue opnami een verpleeghuis wel onder! AWBZ valt, is dat niet het gevi de dagbehandeling. De financiering van de dagbe] deling geschiedt nu door oneij lijk gebruik van de AWBZ, via ticuliere verzekeringen, ziekenfi sen, aparte kleine potjes of dooi patiënt of zijn familie zelf. volgens de heer Kok echter enkele zekerheid of continuïteit, principe is het bijvoorbeeld mc lijk dat een ziekenfonds besluit financiering van de dagbehande te schrappen', aldus de heer I Alleen onderbrengen van dag handeling onder de AWBZ is garafttie dat dez vorm van hulp lening, die volgens hem voor veel patiënten veel beter is permanente opname en in veel vallen ook nog goedkoper blijl zijn, blijvend verzekerd is. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Blijkens het juist verschenen jaarverslag 19 het bestuur va»n het r.-k. zieker in Groningen van mening nieuwbouw op zo kort mogelijk mijn gerealiseerd moet wor Vooral ook omdat het huidige rein slechts 2.5 ha groot is, pact gebouwd is en door de oh gende bebouwing niet uitgel kan worden. De nieuwbouw x nu nog tegengehouden door bouwstop en hertoetsing van nieuwbouwplannen. De belang ste reden voor de bouwstop ziekenhuizen vormt de volgens bestuur nog onbewezen stelling, het aantal beschikbare ziekenh bedden landelijk terug moet ongeveer 5,5 per 1.000 inwo thans, naar 4. In onze regio zijn echter an vier ziekenhuisbedden per dui2 inwoners aanwezig, aan dit feit men bij de toepassing van bouwstop, die vooral gestoeld i: capaciteitsoverwegingen, niet v bij mogen gaan', aldus het best or"! ;ns ng. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Amerikaanse en Nederlandse onderhandelaars staan nog steeds onverzoenlijk tegenover elkaar na drie dagen overleg over de Amerikaanse eis de activiteiten van de KLM op de lijnen van Amsterdam naar Amerika drastisch aan banden te leggen. Zowel de Nederlandse als de Amerikaanse rijksluchtvaart dienst zijn nog geen strobreed afgeweken van hun oorspronkelijke uitgangspunten. De delegaties hebben zich gisteren beperkt tot het uitwisselen van cij fers over het vervoer van PanAm, TWA en KLM op de lijnen tussen Amerika en Amsterdam en zullen vandaag opnieuw rond de tafel gaan zitten. Met het overleggen van cijfers heeft de KLM willen aantonen best bereid te zijn haar capaciteit in de naaste toekomst te beperken. Dat was ze trouwens al langer van plan. omdat de eens zo winstgevende noordatlan- tlsche route de laatste jaren toch al leen maar verlies opleverde. Maar zover als de Amerikanen willen terugbrenging van de capaciteit tot minder dan dc helft zal Neder land nooit gaan, zo bleek gisteren wel uit commentaren van de dele gatie. Zij houdt nog steeds vast aan haar standpunt, dat de Amerikanen de in 1957 gesloten luchtvaartover eenkomst tussen de VS en Neder land gewoon naast zich neerleggen. Dat de Amerikanen van de KLM ver langen voortaan geen passagiers uit derde landen (die meer dan 40 pro cent uitmaken van het totale ver voersaanbod op de Amerlka-dien- sten) meer op te nemen, blijft zij volkomen onredelijk vinden. Gezien het harde karakter van de onderhandelingen ziet het er niet naar uit, dat op korte termijn over eenstemming zal worden bereikt. Dit zou wel eens kunnen inhouden, meent men in Den Haag, dat het ge sprek straks op ministerieel niveau zal moeten worden voortgezet. Aan Amerikaanse zijde is dit overigens al min of meer het geval gezien de zwaarte van de delegatie, die geleid wordt door de onderminister van buitenlandse zaken (de Nederlandse delegatie wordt geleid door drs. R. J. Zwanenburg van de rijkslucht vaartdienst). Pressiemiddel Dat de sterke Amerikaanse druk een poging zou zijn Nederland te dwin gen als opvolger van de Starflghter een Amerikaans toestel te kiezen, wil men in Den Haag vooralsnog niet aannemen. Er is ook geen sprake van dat dit element door de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen wordt gebruikt. Wel is via de Association of Euro pean Airlines, waarin achttien Euro pese luchtvaartmaatschappijen zijn verenigd (maatschappijen, die door een zelfde Amerikaanse aanval wor den bedreigd) gedreigd, dat de Ame- riaanse houding wel eens verstrek kende gevolgen zou kunnen hebben voor de Amerikaanse vliegtuigindu strie. In dit verband wordt erop gewezen, dat in Amerika thans 33.000 mensen werken aan Europese bestellingen voor burgervliegtuigen. Tussen 1970 en 1973 hebben deze maatschappijen voor 3.5 miljard dollar materieel ln Amerika gekocht. GRONINGEN B en W van de gemeente Groningen zijn van me ning, dat de achtergrond va*i de door de Nederlandse vereniging be scherming voetgangers gehouden landelijke enquête naar de veilig heid van de omgeving van scholen voor basisonderwijs en buitenge woon lager onderwijs sympathiek is. Het college acht het vrijwel onmogelijk om op grond van de verkregen resultaten, waarbij ook ruim honderd scholen in Gronin gen werden ingeschakeld, direct toepasbare maatregelen te treffen, omdat elke situatie op zichzelf staat. B en W wijzen de gemeente raad overigens op nog te verwach ten resultaten van het verkeerscir culatieplan. Daarin zal grote aan dacht worden geschonken aan de leefbaarheid van woonwijken. Bij het scheppen van gebieden met weinig verkeer zal de plaats van de scholen in de beschouwing worden betrokken. De betekenis van het openbaar vervoer bij het vervoer van leerlingen vn het basisonder wijs in een stedelijk gebied als de stad Groningen is volgens B en W te verwaarlozen. Het aanleggen van velige loop- en fietsroutes voor de schoolkinderen loopt volgens B en W parallel met hun streven om te komen tot meer en veiliger locp en fietsroutes. PARIJS (AP) Premier Pierre Tru deau van Canada is gisteren na een driedaags bezoek aan Frankrijk naar Brussel vertrokken. Bij zijn vertrek verklaarde hij dat zijn bezoek 'een nieuwe fase in de Frans-Canadese betrekkingen heeft geopend. broek in rockerland Vind je tweed en tinneroy allebei leuk, dan kies je voor deze pantalons, waar met verrassende inzetstukken niet alleen 'n perfekte coupe, maar ook een volmaakte tweed/tinneroy kombinatie werd gemaakt. 152-176 Elfen tricot broeken saai? Niet als er op zo'n speelse manier met kleuren en stukken gewerkt wordt. 98-116 Velvet, zo vrouwelijk als het maar kan met die gebloemde panden, waardoor de pijpen nog wijder en zwieriger lijken. 122-146 Dat swingt de pan uit... zo'n pantalon van in vlakken verdeeld gabardine in twee kontrasterende kleuren. 122-146 32.- 92-116 TROUW/KWARTET DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 door Jan Roelfs AMSTERDAM 'Ik was de enige vrouw aan de Near East School of theologgy, onderdeel van de Amerikaanse universiteit van Bei roet, toen ik daar voor predikante studeerde. Toen ik klaar was werd ik er onmiddellijk geaccepteerd als dominee van de Evange lisch Duitse gemeente. De Nederlandse ambassade vroeg mij of ik aandacht zou kunnen besteden aan de ongeveer 200 Nederlanders in Beiroet, van wie er kerkelijke belangstellingen zouden hebben. 'Ik 'doop' en ik 'trouw', ook ten behoeve van de Nederlandse ge meenschap in het gebouw van de Duitse kerk. Eenmaal per maand ga ik voor in een agape-dienst.' Dit vertelt mevrouw ds. Joke van Mierlo-Van Kuipers, een zeer le vendige, vitale Nederlandse, die met haar man tien jaar geleden naar Libanon is getrokken en die enige maanden geleden ook door de hervormde kerk in Nederland zij verbond zich aan de classis van Oost-Groningen als zodanig is geaccepteerd. Zondag jl. preekte ze in de hervormde kerk De Hoek steen in Amsterdam-West, waar ze na afloop van de dienst veel tijd moest besteden aan contacten met gemeenteleden. Het echtpaar Van Mierlo behoorde destijds tot de Hoeksteengemeente in Slotermeer. Mevrouw Van Mierlo was er cate cheet. haar man, Harry men hoort hem regelmatig in de NCRV- radlokrant leidde in Amsterdam diensten voor doven. Drs. Van Mierlo (48) was gespecialiseerd in het onderwijzen aan doven en ge hoorgestoorden en kreeg in 1964 het verzoek van de diakonale raad van de hervormde kerk naar het Nabije Oosten te gaan om daar als specialist werkzaam te zijn aan het enige opleidingscentrum van lera ren in het doven- en blindenonder wijs. Het kinderloze echtpaar aan vaardde dit 'avontuur' en kan thans bogen op tien Jaar ervaring met de Arabische wereld. Het vond bij aankomst in Beiroet in ds. Ad. An- deweg, een Nederlander, die daar namens de Anglicaanse kerk werk zaam was. een grote steun. Het liep anders Na vijf jaar als docent aan ge noemd instituut te hebben gewerkt, ging het allemaal anders dan de Van Mierlo's zich hadden voorge steld. 'Het universitair geïntegreer de opleidingsinstituut, waarbij ik op de duur een hoogleraarsfunctie had gekregen, hield op te bestaan. Het zou mij te ver voeren aldus Harry van Mierlo alle moeilijk heden te schetsen, die een eind maakten aan het bestaan van het opleidingscentrum, dat de hele Ara bische wereld zo broodnodig had. 'Hoe het zij. ik kwam zonder mid delen van bestaan. Het was mij na> de juni-oorlog van Israël gebleken, dat er behoefte bestond aan correspondentenwerk. In ver band met mijn aanvankelijke taken had ik verzoeken om als zodanig te fungeren afgewezen, maar toen de situatie zich had gewijzigd ben ik mij op het terrein van de nieuws voorziening gaan specialiseren. Ne derland, Zwitserland en België had den behoefte aan journalistieke in formatie. Ik werk nu voor de NCRV, de KRO, de Wereldomroep. Radio-België en Radio-Zwitserland en voor dagbladen. Ik doe dat sa men met Everhardt Dltters, je hoort die ook wel in de vaderlandse aether'. Harry van Mierlo heeft ervaren, dat er een groeiende, zo niet overwe gende belangstelling in de wereld is ontstaan voor de Arabische zaak. Daarbij is dan ook het olievraag- stuk gekomen. Bedachtzaam merkt hij op: 'Je mag 1973 als keerpunt zien in de ge schiedenis van de Arabische lan den. Toen kwamen zij onder het beheer van de grote internationale maatschappijen uit, die het op de internationale oliemarkt voor het zeggen hadden. Ze hebben hun oliebronnen voor een groot deel in eigen beheer genomen en dat heeft de situatie in het Nabije Oosten, naast de historisch gegroeide pro blematiek rondom de nieuwe staat Israël uitermate actueel gemaakt'. een Arabisch ziekenhuis. 'Ik ga dan wandelen met blinde patiënten'. Een andere dagtaak ligt vooral op het terrein van de huisbezoeken. Vergeet niet, dat er in Beiroet jon ge vrouwen zijn. die met Arabieren zijn getrouwd. Die echtverbintenis vond vee ai in West-Europa plaats en daarna gingen ze naar het va- derlan.1 van hun man. Het is dui delijk, dat ze dan in een heel ande re wereld komen. Een ieder kan begrijpen, dat de problemen vaak voor het opscheppen liggen. Nu ik in Nederland ben, probeer ik hier en daar ouders van de meisjes te bezoeken. De meisjes kunnen het land niet uit, omdat ze geen Neder lands paspoort meer hebben. Echtpaar Van Mierlo-Van Kuipers: 10 jaar in Beiroet. Ziet u duurzame vrede in dit gebied als een haalbare kaart? Wat is duurzaam? Ik acht het zeer wel mogelijk, dat er door onder handelingen een vredesregeling komt. Het gaat in het huidige sta dium om het afwegen van kansen en het uitspelen van de belangen. Kijk eens, men moet Henry Kissin ger niet zien als de alom machtige wonderdokter, hoewel hij in staat is veel te bereiken. Een tehuis voor de Palestijnen aan de Westelijke Jor- daanoever? Veel hangt van koning Hoessein van Jordanië af, voor mij is hij niet zo'n duidelijke figuur. Even terug naar Joke. Het leven ln de Libanon, waar we een woning ln de bergen hebben, is nu eenmaal rustiger. Ik vond tijd om theologie te gaan studeren. ,M'n moeder, die is 88, zei: 'Kind waar begin je aan? Ze breken vandaag de dag zoveel kerken af Ik houd me dan maar vast aan de uitspraak van Luther over 'het ambt der gelovigen'. Mevrouw Van Mierlo heeft bij haar theologische studie de geestelijke liederenschat uit de zeventiende eeuw bestudeerd. Liederen in de Duitse. Franse en Engelse taal. Met haar bekwaamheid als catecheet en haar aktie pedagogiek, is de predi kante zonder kerk in een fascine rende stad aan de Middellandse Zee geworden. Maar een herderin zon der gemeente. 'Misschien ontstaat er nog wel eens een Nederlandse kerkelijke ge meente 'n Beiroet, waar de oecu mene veelal verder Is dan bij ons. Ik werk er nauw samen met de rooms-katholieken, heb er een goe de kennis gekregen van de ortho doxe kerk, begrijp wat meer van het levensgedrag van de Moslims. In een Duitse dienst preek ik in die taal: er zijn gemiddeld 500 Duitsers in ons woongebied. Als ik dan hier, tijdens m'n verblijf in Nederland, nauwelijks halfvolle kerken aantref, dan geeft je dat veel te denken. Zullen we met de kerk op den duur naar communiteiten toemoeten? Wie zal het zeggen? Huwelijksproblemen Ze werkt een dag in de week in Mevrouw Van Mierlo is het synoda le verband van de hervormde kerk predikante voor bijzondere werk zaamheden, maar zonder salaris. 'Mijn man en ik hebben ginds ta ken gevonden, maar wie mij in 't hart kijkt, merkt: Wat zou ze graag terugwillen. Ik mag gerust zeggen, dat de meeste Nederlanders, die ik in Beiroet ken, heimwee hebben'. Terug naar Harry van Mierlo. Hij geeft me z'n nieuwste publika- tie. een pocketboek, getiteld: 'Het Midden-Oosten', over leiders, de mocratie, infrastructuur en antise mitisme. Waarom dit boekje? Destijds heb ik een boekje geschre ven, dat heette 'De Palestijnen'. In het nieuwe boekje komen maar enkele aspecten van het Midden- Oosten, die overigens ook verkeerd beoordeeld worden door de West- Europeaan, sprake. Toch heb ik ge probeerd tot een min of meer afge ronde inleiding te komen van de problematiek. De neiging om in het laatste hoofdstuk tot conclusies te komen, heb ik onderdrukt. Die laat ik aan de lezer over. Mijn schrijf werk is mede bedoeld als waarschu wing om niet op grond van eigen en vaak verouderde denkschema's te oordelen over zaken waar men het fijne niet van weet'. Het Midden-Oosten is verschenen bij uitgeverij Agathon-Unieboek BV Bussum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 16