3SV domineert 'uit' ls nog nooit tevoren Geen verrassing keuze van Olympische steden Surprise van FC Amsterdam Paulus-Puzzel. Voor nieuwe Amro-spaarders. )ohc assistent-coach Gmoch looft vooral J an der Kuylen Vliegtuig met feestartikelen uit Moskou stond al klaar Van Karnebeek '/KWARTET DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 SPORT T13/K15 ADVERTENTIE r h onze speciale verslaggever 1CHAU Later, na PSV's hoogst opmerkelijke overwinning 5-1 op Gwardia Warschau, informeerde de assistent-coach het Poolse nationale team Gmoch, bij Kees Rijvers, hoeveel diens spelers tot de selectie van het nationale elftal behoor- Gmoch, tijdens het wereldkampioenschap voetbal in West- tsland bijna net zo belangrijk als de eerste trainer van Polen, ski, keek ongelovig, toen Rijvers antwoordde: 'Niet één, al- superlatieven aan het adres - iif® ft T *1 PSV. hoe terecht ook na een pn# |jS weergaloze show, dienden -1 gf 1 "i- is j zins te worden afgezwakt. PSV heersen zoals weinig clubs dat r in een uit-wedstrijd van een ia Cup-toernooi gepresteerd en, maar de tegenstander was ir. Gwardia, dat vorig seizoen noord sterker tegenstand bood u in de eerste ronde het Itali- Bologna notabene had ge leek niet bestand tegen de oudende pressie van de PSV- ilne. 'Het heeft geen zin deze ïstander aan te wijzen als dé ak van ons succes', vond Rij- 'al viel die ploeg ook mij Hoofdzaak vind ik. dat PSV en uitwedstrijd heeft durven neren als nooit tevoren'. Maar van Beveren die koukleumde e bank: 'Deze ploeg is van de te van Excelsior'. ONEREND 'SV lukte, vooral in het tweede tier van de wedstrijd, letterlijk Met de derde Zweed Dahlqvist de toch niet fit gekregen René de Kerkhof, bleek de ploeg relijks zwakker. Er waren terende combinaties, die tel- werden besloten met een op doel. Hard en sterk speel- inker-verdediger Gerrie Deij- die telkens ongehinderd op- n, imponerend was het loop ogen van de steeds weer de e insprintende Strik en Van erkhof, terwijl in de punt het Dahlqvist Edström Lubse olen geen meter liet uitverde- PSV dolde, eerst tot enthou- ïe van de enkele honderden supporters, later ook tot ;de van de Poolse fans (zo'n uizend) die uit pure adoratie gescandeerd 'Eindhoven, Eind- n!aanhieven. En weer was er die met kop en schouders bo de anderen uitstak. Dat was van der Kuylen, de aanvoer- die zich nu vooral op het enveld liet zien. Er was geen i die niet door hem was inge- telkens weer op een andere, igente wijze. was typerend voor Gwardia een sportieve ploeg heb je niet tegen', kon Rijvers zeggen), Van der Kuylei. negentig minu- ang de kans kreeg iedere bal aan emen en te transporteren. Eerst leidde het publiek de fraaie,' cherpe lange-afstandspass van der Kuylen met een verrast aus, later gingen de toeschou- er zelfs voor staan: als nooit :en etaleerde Van der Kuylen fabelachtige traptechniek, waar ploeggenoten de bal ook wen- hij viel 'dood' voor hun voe- neer. De Poolse coach Gmoch werkelijk alles wat de PSV'ers ie wedstrijd deden, geturfd ichter de naam van Van der len prijkte een opmerkelijk Ie. Gmoch: 'Hij heeft in totaal tnge passes gegeven. Een onge- d aantal. En 32 ervan waren Een vrije kans voor Willy van der Kerkhof. Doelman Sikorski wordt wel gepasseerd, maar dc bal zal ook over de laat gaan. zonder meer perfect. Johan Cruijff is een briljante speler en veel waard voor een team. Maar deze man tikt de bal achterop, geeft een pass op de vleugels en is ter plekke om te scoren. Een grootheid'. Waarbij ook hij moet hebben te ruggedacht aan PSV's vierde doel punt, na rust, toen de strijd allang (na doelpunten van Deijkers, Lubse en Willy van de Kerkhof, alle even schitterend) beslist was. Het was Van der Kuylen die de bal even voor de middenlijn, op zijn eigen helft, oppikte, eerst wat dribbelde, toen Edström zocht en vond, al doorspurtend wachtte op Edströms passje terug, ook die foutloos mee- thans nog niet.' Want PSV had zijn Poolse tegenstander en he. publiek zo geïmponeerd, dat het meteen tot de toekomstige .win naar van het Europa Cup Il-toernooi werd uitgeroepen. En Gmoch, die via PSV een hernieuwde kennismaking met het Nederlandse voetbal wilde, omdat Polen volgend voorjaar voor het Europees kampioenschap tegen Oranje speelt, hield Rijvers voor: 'Die aan voerder, die Van der Kuylen, die zal dan zeker in het Nederlands elftal spelen. Zo'n man kan voor een ploeg nog meer waard zijn dan Johan Cruijff.' penalty strafschop door scheids rechter Zlatanos uit Griekenland. Het typeert de instelling van Kees Rijvers, dat hij juist over die slot fase ontevreden was. 'Er was toen teveel balverlies. Onnodig balver lies. Ik zie dat niet graag. Het heeft te maken met nonchalance. Ik heb daar na afloop op gewezen. De jon gens keken wel even raar op, dat ik toch iets te schelden had. Maar ik heb erbij gezegd: 'Je moet toch iets negatiefs te melden hebben'. Want zelfs Kees Rijvers heeft de eerste helft met name, in de dug out luid voor diverse acties van zijn team geapplaudisseerd. PSV wenste geen moment in het defensief te gaan, zoals vele clubs nog altijd in Europa Cup uit-wedstrijden plegen te doen. Alleen die offensieve instel ling verbaasde al velen. De eerste acties van Deijkers waren al type rend: na soli dwong hij eerst twee corners achtereen af, een derde aanvallende actie besloot hij met een doeltreffend schot: 0-1. 'Na al les wat we tot dusverre in de com petitie gepresteerd hebben', legde Rijvers uit, 'had het geen zin om ineens voor een ander taktisch concept te kiezen. PSV is op z'n sterkst als het aanvallend kan spe len en dus moest dat ook nu weer gebeuren. Dat het zo goed is uitgepakt, houdt in dat de positieve lijn niet verbroken is. We zitten nu bij de laatste acht en de kwartfina les worden pas volgend jaar ge speeld. We kunnen ons nu op de competitie concentreren. En wel in alle rust'. Wie PSV de laatste weken nauwge zet heeft gevolgd, bemerkt alleen maar een opgaande lijn. Uitwedstrij den die eerst moeilijkheden op leverden, worden nu eenvoudigweg gewonnen. Na Gwardia maakt PSV zich op voor de resterende wedstrij den tot aan de kerst. 'Dan', weet Rijvers, weten we waaraan we toe zijn. Dan hebben we iedere clu één keer gehad. Dan weten we ook, of optimisme gerechtvaardigd is'. Na 'Warschau' is er geen PSV'er meer die twijfelt aan de eigen kampioenskansen. Gwardia hoe zwak soms ook, was een nieuwe graadmeter. Van der Kuylen: 'Nie mand van ons wist iets van die ploeg. Alleen Rijvers. Ondanks alles wat hij zegt, betrof het hier toch een uitwedstrijd in een Europees toernooi. Dan begin je toch huive rig, omdat je de omstandigheden niet kent. En als je dan zo uitpakt, als wij nu deden, ja, dan barst je overduidelijk van het zelfvertrou wen'. Gwardia WarschauPSV 1—5 (0—3) 15. Deijkers 0—1. 17. Lubse 0—2, 20. W. v. d. Kerkhof 03. 60. Van der Kuylen 0I. 73. Kielak (eigen doel) 0—5, 74. Malklewicz (strafschop) 1—4. Scheids rechter Katanos (Griek). Toeschouwers: 5.000. Gwardia: Sikorski: Sroka, Dawidzynskl, Kielak. Sikorski (Wisnlewskl)Mlchalik, Polakow, Liplnskl; Teriecki, Malklewicz, Smialek (Siudek). PSV: Van Gerven: Krljgh. Van Kraay, Nordqvlst, Deijkers; W. v. d. Kerkhof, Strik. Van der Kuylen; Lubse, Edström, Dahlqvist. KEES JANSMA De Amro Bank heeft voor nieuwe spaarders een erg leuke legpuzzel klaar liggen. Met Paulus de Boskabouter. En Eucalypta de Heks. En alle andere vrienden van jeugdig Nederland. Waarom? Omdat 't WereldspaaFdag wordt. U betaalt voor die puzzel wel iswaar 2,50, maar de Amro stort ook meteen een riks op uw nieuwe spaarrekening. Dus u hebt 'm eigenlijk hele maal voor niks. (zolang de voorraad strekt) En als u niet precies weet, welk type rekening voor u 't gunstigst is, vraagt u dat gewoon aan iemand van de balie. Da! bepraten ze dan met H-j-. alle plezier,die mensen i-q i van de Amro Bank. V-' W- - - ■- x- KMBawjagfer nam. en onzichtbaar hard in de rechter benedenhoek schoot. Rij vers, lachend: 'Willy was juist daarvoor wat lichtjes geraakt. Hij had net naar de kant gekeken en gevraagd om vervanging. Want waarom zouden we risico's nemen? En plotseling onderneemt hij zo'n actie Toen heb ik 'm maar laten staan Pas na die treffer nam het PSV- offensief iets af. Gwardia-verdedi- ger Kielak kopte een scherpe, ef fectvolle voorzet van Edström nog in eigen doel (0-5) en André van Gerven zag zich nog gepasseerd door een 11 m-trap van Malkiewicz, na een wel erg lichtjes uitgedeelde Overwinning bij Internazionale Milan Van onze sportredactie MILAAN FC Amsterdam heeft voor een grote verrassing gezorgd in het toernooi om de UEFA Cup door in Milaan In- ternazionale te verslaan met 21. Een overwinning waarvoor Nico Jansen in de eerste helft met twee treffers de basis legde. Na rust kreeg FC Amsterdam het uiteindelijk nog moeilijk. Boninsegna kon uit een door Jongbloed gestopte strafschop in tweede instantie tegenscoren. Daarna miste Husers een straf schop voor de Amsterdammers. Dat had dan voor de Milanezen vrijwel zeker de uitschakeling kunnen betekenen. Op papier is er nu nog een kans op herstel in Amsterdam. Trainer Pim van de Meent had de enige juiste tactiek uitgestippeld voor het duel tegen Inter Milan. Ja ren geleden leverde het gegaran deerd iedere ploeg een minderwaar digheidscomplex op als er in Milaan moest worden gespeeld Dat uitte zich ook in de strijdwijze waarbij aanvallen slechts sporadisch voor kwamen en waarbij ploegen zich af en toe even uit de (verdedigende) linies lieten lokken om vervolgens verrast te worden door de betere uitwassen van het 'catenaccio' dat Inter toen zo sterk onder de knie had. Dat Inter bestaat echter niet meer. Pim van de Meent wist dat. Hij had ook het geluk dat van FC Amster dam niet wordt verwacht dat er potten worden gebroken in het UEFA Cup-toernooi. De Amsterdam mers hebben steeds gehoopt op een snelle ontmoeting met een sterke te genstander om dan in ieder geval met ere geëlimineerd te worden. Die tegenstander diende zich aan in de vorm van Inter Milan. En dus kon Van de Meent tegen het sterk ver jongde Inter dat echter toch ook nog 'oudjes' van naam in de ploeg had als Fachetti, Mazzola en Bonin segna, kiezen voor een puur aanval lend concept. FC Amsterdam mocht de strijd van hem niet ontwijken maar moest proberen een fors stuk ervaring op te doen door frank en vrij in het San Siro stadion naar een overwinning te gaan zoeken. Zoals de ploeg vorig jaar ook speelde en zich in Nederland van enige faam voorzag die dit jaar weer snel dreig de weg te vlieden door de tegenval lende prestaties. Het FC Amsterdam van vorig sei zoen verscheen zó opgepept aan de 'ENEN Zoals al verwacht werd wg voor het IOC congres in We ien was begonnen, zal Moskou in 980 de Olympische Spelen orga- liseren. Ook de aanwijzing van Ie stad die in datzelfde jaar de renVinterspelen voor haar reke- nt< \ing neemt bracht gisteren geen a? errassing. De enige kandidaat ;n ake Placid werd unaniem aange prezen. Moskou is de eerste com- c.b nunistische stad die de Spelen ii linnen de poorten krijgt. Lake B }lacid bood ook in 1932 gastvrij- ieid aan de deelnemers aan de 1 Vinterspelen. on< loskou was natuurlijk veruit fa- oriet bij de stemming die zoals [ebruikelijk bij' het *IOC, geheim Pas. Een officiële uitslag zal ook liet bekend worden gemaakt zo :ondigde IOC-directrice Monique lerlioux aan. Zij ontkende echter lat Moskou, zoals Russische zegs- leden hadden geopenbaard, 61 tan de 64 stemmen had gekregen. De burgemeester van de tweede :andidaat van de Spelen van j '980, Los Angeles, was ervan n ivertulgd dat zijn stad minstens »ri) 12 stemmen had gekregen. Dat iS ou dan betekenen dat Moskou 42 h, temmen had gekregen. Volgens eeIbronnen dicht bij het IOC zou dat laade julste uitslag van de stemming pvl weergeven. Er waren geen stern- onthoudingen. fn VLIEGTUIG [tijöoe zeker Moskou van zijn zaken was geweest was dinsdag al geble- ken. Toen arriveerde in Wenen [eueen Russisch vliegtuig waarin alle er benodigdheden zaten om een groot feest te kunnen geven ter ere van de verkiezing. De Vreugde IA bij de delegatie van Moskou was v groot naclat IOC-president Lord e Klllanin de uitslag van de stem- n, ming bekend had gemaakt. Dat gebeurde in het stadhuis van We nen. Burgemeester Vladimir Promyslov van Moskou omhelsde Sergei Pavlov, voorzitter van het Russische Sport Comité uitbundig. Op enkele meters afstand nam Los Angeles' burgemeester Tom Bradley de uitslag rustig in zich op. Bradley later: 'Natuurlijk ben ik zeer teleurgesteld dat Los Angeles niet heeft gewonnen, maar ik fe liciteer Moskou met het succes en wens hen alle geluk. We hebben beide goede programma's kunnen presenteren. We hebben een eer lijke kans gekregen en dat is be langrijk'. Of Los Angeles dat ook al kandidaat was voor de organisa tie van de Olympische Spelen van 1976 die aan Montreal zijn toege wezen, in 1984 een nieuwe aan bieding zou doen wilde Bradley niet onthullen. 'Daar is het nog te vroeg voor. We hebben ons voor lopig geconcentreerd op 1980'. GASTVRIJHEID In 1984 kan Los Angeles wel reke nen op de steun van Moskou. Dat bleek op een persconferentie die de Russische delegatie gaf. 'Los Angeles kan in 1984 op onze steun rekenen', zei Vladimir Promyslov. Hij zei dat in 1980 ledereen kan rekenen op de 'traditionele Russi sche gastvrijheid'. De breed lachende Promlyslov kondigde aan dat meteen begonnen zou worden met het treffen van voor bereidingen voor de Spelen. 'Er zal', zo zei Promyslov verder, 'geen enkele discriminatie be staan'. Op de vraag of China ook zou kunnen deelnemen zei hij: 'We staan klaar om ook hen te Zo presenteerde Moskou zijn plannen in Wenen. Op de voor grond een maquette van het nieuw te bouwen stadion waarin 100.000 toeschouwers een plaats kunnen vinden. verwelkomen. Misschien behoren zij tot de deelnemers. Het klimaat zou verbeterd kunnen zijn'. Naar aanleiding van het mislukken van de pogingen voor 1976 en het succes van nu vertelde Promys lov: 'We hebben de fouten in onze voorbereiding hersteld. En de internationale ontspanning heeft ook een rol gespeeld'. VISUM Iedereen zal, zo wérd verzekerd, de kans krijgen om de Olympi sche Spelen te bezoeken. Normaal duurt het weken voor een bezoe ker aan Rusland een visum krijgt, tijdens de Olympische Spelen zul len de zaken anders geregeld zijn. Pavlov: 'Tijdens de Olympische Spelen zullen de visa aan de grensovergangen uitgereikt wor den'. Moskou heeft op het ogenblik al voldoende faciliteiten te bieden om daar meteen de Olympische Spelen te organisaren. De stad beschikt over 69 stadions, 230 sporthallen, 22 zwembaden van Olympische afmetingen en meer dan 100 voetbalvelden. Toch. zo vertelde burgemeester Promlysov, zal er nog wel het een en ander bijgebouwd worden. Dat zal dan een stadion zijn met 100.000 plaatsen en Olympisch Dorp waar 12.000 mensen in kunnen wonen. Als middelpunt van de sportieve gebeurtenissen is gekozen voor het Lenin-stadion. Een sportveld met atletiekbaan eromheen en plaatsen voor ruim 100.000 toe schouwers. Daar zal in ieder geval de openings- en de sluitingscere monie worden gehouden. Het Le nin-stadion dat aangepast zal worden, dateert uit 1951. KOSTEN Moskou heeft niets bekend willen maken over de kosten van de Olympische Spelen van 1980. Ru we schattingen spreken over on geveer 1.000.000.000 gulden. Maar voor de Russen spelen die bedra gen geen rol. Moskou wil het prestige-object dat de Olympische Spelen vormen voorbeeldig orga niseren. Dat er mogelijk het een en ander niet op tijd zou klaar zijn wordt door niemand gevreesd. In Moskou werden vorig jaar de wereldkampioenschappen roeien gehouden op een nieuwe baan die in 10 maanden was afgebouwd. Daarbij werden plaatsen voor 40.000 toeschouwers, acht boten huizen, sporthallen en trainings centra. De eerste oefening voor de Spelen werd vorig jaar gehouden met de Studenten Spelen. Daaraan kleef den enkele foutjes. En met name de duidelijke vijandige opstelling ten opzichte van de Israëlische afvaardiging deed de zaak van Moskou niet veel goed. De Russen zeggen dat een herhaling daarvan tijdens de Spelen uitgesloten moet worden geacht. Moskou. Rusland eigenlijk maar Spelen worden altijd aan een stad ggeven en niet aan een land, heeft de kans om zich organisatorisch verder voor te bereiden helemaal gegrepen. Niet minder dan 24 aanvragen zijn er om wereld- of Europese kampioenschappen te organisaren in de komende jaren. LAKE PLACID Het 4500 inwoners tellende Lake Placid in Amerika organiseert zoals verwacht de Winterspelen van 1980. Het zal het sinds tien tallen jaren goedkoopste evene ment worden. De Amerikanen hebben vrijwel alle faciliteiten van de Winterspelen van 1932 nog staan. Sommige daarvan zullen enigszins aangepast dienen te worden. De hele organisatie zal zoals burgemeester Peacock zei, ongeveer 75 miljoen gulden gaan kosten. Eenderde van dat bedrag wordt bijgedragen door de straat New York. de rest moet van de federale regering komen. De mo dernisering van de objecten, zo vertelde Peacock verder, stond toch al op het programma. Daar voor was echter een periode van 15 jaar uitgetrokken, nu zal het in vier jaar dienen te geschieden. Lake Placid zal zich, hoewel de Olympische regels daar iets an ders over zeggen, voornamelijk richten op de deelnemers. Veel ruimte om andere mensen onder te brengen is er in de directe omgeving van de stad ook niet. Verwacht wordt dat 25.000 mensen, deelnemers en bezoekers, naar de plaats in hét noorden van de staat New York zullen komen. Lake Placid ls een veilige keuze. De Winterspelen van 1976 die ln Innsbruck zullen worden gehou den waren oorspronkelijk toege wezen aan Denver. Na een volks referendum moest deze stad de organisatie weer teruggeven aan het IOC. In de staat New York is zo een referendum als in Colorado werd gehouden niet mogelijk. Hooguit de regering zou nog een spaak in het wiel kunnen steken maar daar gelooft Lake Placid na besprekingen niet meer ln. start. Gaf Internazionale Milan geen enkele kans om het eigen spel te spelen. Een prestatie die vooral op naam kon worden geschreven van middenvelders als Chris Dekker en Leen van der Merkt, die steeds maar weer de defensie bleven assisteren en vervolgens een geweldige steun blekn voor aanvallers als Nico Jan sen en Gerard van der Lem. En het leverde zo waar al na enkele minuten succes op. Theo Husers nam een hoekschop en voor het doel stond toen ineens Nico Jansen al leen vrij. Wat iedere Nederlandse verdediger langzamerhand vreest was voor de Italianen nog een groot vraagteken. Jansen benutte de vrij kan skoelbloedig: 01. Diezelfde Ni co Jansen groeide uit tot de held van die eerste fase. Hij begreep dat hij soms de snelheid in de aanval moest brengen, maar dat hij ook voor vertragende akties was aange nomen. Inter bleek niet op een FC Amsterdam te hebben gerekend zo als dat in Milaan opereerde. Zonder vrees en precies begrijpend zoals er gespeeld moest worden. Dat begreep zes minuten voor rust Nico Jansen ook. Toen hij een schietkans kreeg, ook al stond hij nog bulten het strafschopgebied, aarzelde Jansen niet. Doelman Bordon was door dat besluit echter te verrast om adequaat te kunnen reageren. Het betekende wel dat FC Amsterdam met een vol komen onverwachte 20 voorsprong kon gaan rusten. In de tweede helft bleek dat Inter in de rust niet de kracht had opge daan om FC Amsterdam snel in moeilijkheden te kunnen brengen. De Amsterdammers bleven volhar den in het spel voor rust ook was gespeeld. Paniek kwam niet voor in de vocabulaire van de équipe van Van de Meent. Uitgespeelde kansen kreeg Inter niet. Het publiek liet steeds duidelijker blijken het Itali aanse spel niet te kunnen waarde ren. De ommekeer kwam uiteindelijk toen Inter later van scheidsrechter Taylor een strafschop kreeg toege wezen. Roberto Boninsegna posteer de zich achter de bal. Zijn schot werd in eerste instantie gekeerd door Jan Jonbloed maar in de rebound kon Boninsegna toch nog scoren. En toen werd het toch nog moeilijk voor Amsterdam. Problemen die op gelost hadden kunnen worden als er in FC Amsterdam iemand had rond gelopen die strafschoppen kan be nutten. Dat is niet zo, het bleek dit seizoen al eerder. Gisteravond ook. Na een overtreding tegen Nico Jan sen mocht Husers het van elf meter proberen. Hij schoot echter hoog over. FC Amsterdam kreeg het daarna nog enkele keren moeilijk maar In- ter kon geen bres meer slaan in de Amsterdamse defensie. INTER MILAN—FC AMSTERDAM 1—2 (02) 6: Jansen 01. 39: Jansen 02, 65: Boninsegna 12. Scheidsrechter: Taylor (Eng.) Toeschou wers: 20.000. WENEN (DPA) Jhr. Herman van Karnebeek is in de Olympische hiërarchie een plaatsje opgeschoven. Hij is thans eerste vice-president. De Franse graaf Jean de Beaumont, de oudste in dienstjaren van de drie vice-presidenten, nam namelijk woensdag bij het I.O.C.-congres in Wenen afscheid, omdat hij aan de beurt van aftreden was. Als vice-pre sident werd hij opgevolgd door de 54-jarige industrieel uit Barcelona Juan Antonio Samarachn. De Span jaard maakt sinds 1966 deel uit van het I.O.C. en was sinds enige tijd voorzitter van de Olympische pers commissie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15