FC Twente twijfelt toch nog POVER EN MACHTELOOS EUROPA CUP I EUROPA CUP II UEFA CUP Nederlagen voor volleybalploegen rerrie Mühren redt Amsterdammers tegen verrassend Antwerp >ayern ntsnapt pnieuw Kick van der Vall zorgt uit strafschop voor 2-1 winst Rentree van Van Beveren Afgebroken )UW/KWARTET DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 SPORT T11/K13 q onze speciale verslaggever [STERDAM Drie minuten voor tijd pas, en dan nog uit een itreden vrije trap, lukte het Ajax gisteravond Antwerp FC op kniën te krijgen. Gerrie Mühren, de hele wedstrijd onzichtbaar, loot toen vanaf zeker twintig meter via de Belgische muur langs spartelende Trappeniers. Ajax had gewonnen, maar de manier arop was even typerend als het wedstrijdverloop. x maakte zich voor het handje- toeschouwers bijna belachelijk, n moment kon het Antwerp echt eigen. Nee. sterker. Antwerp FC de wedstrijd gemakkelijk naar hand zetten, kon via razend- Xlle counters voortdurend gevaar- worden, won zienderogen de ipathie van het publiek. Zo on- ienhangend speelde Ajax. dat ge- isd moet worden, dat de wed- Jd van zondag tegen Feyenoord astreuze gevolgen krijgt, als er snel een ander, beter concept onden wordt. De 10 van gister- nd tegen Antwerp is gevaarlijk, dat de Belgen lieten zien dat zij meer waren dan de middelma- ploeg, waarvoor ze zichzelf rtdurend hebben lopen uitmaken, kenlang al was Antwerp-trainer Thys bezig geweest zijn elftal H ien underdog-rol te praten. Ant- zo zei Thys, was zwakker dan en een nederlaag met één •punt verschil in Amsterdam zou een hele prestatie zijn. Hans ay manager van Ajax, had daar rtdurend op gewezen. 'Antwerp zichzelf graag als underdog. We en ze echter niet onderschatten, weet, hoe sterk zij zijn'. Ant- zo wist Kraay ook. zal zich ensief opstellen. En dat gebeur- ook. Zodra Ajax gisteravond in Olympisch stadion in balbezit trokken de Belgen massaal het eigen strafschopgebied, ar niet zodra was er een Belg de bal, of het werd gevaarlijk, nen tien minuten kregen Riedel eemaal) en Kodat scoringskan- Niet in het minst door het 1 irst onzekere optreden van de ensie van Ajax. Kraay had dgedwongen moeten kiezen voor centrum-duo Dusbaba-Van d, door de blessures van Huls- en Blankenburg Vooral Van d had de grootste moeite met S gladde, maar toch redelijk be- elbare veld. En door de offensie- j daden van Suurbieren Krol ont- ïd er steeds ruimte op de vleu- onze sportredactie NCHEN Even bizar als het er ig jaar aan toeging in de thuis- istrijd in de halve finales om de opa Cup tegen het Oostduitse ïamo Dresden, zo verging het pern München gisteravond ook en de nieuwe Oostduitse kam en FC Magdeburg. De Duitse npioensploeg die in de competitie verschrikkelijk slecht van start gegaan kwam tegen FC Magde- in de eerste helft met 20 iter maar won uiteindelijk dit stigeduel Oost-West toch nog met pern München kwam slecht uit startblokken, liet zich het spel ««^ringen dat Oost-Duitsland ook lens het wereldkampioenschap vertoond. En dus kon Bayern Inchen nauwelijks aan aanvallen komen en speelde het spel zich imamelijk op het middenveld af. Oostduitsers namen uiteindelijk de leiding. International Hoff- n passeerde doelman Sepp Maier. t toen kon Bayern München zich herstellen. Opnieuw moest de eg zich af en toe laten verrassen jr de tegenstoten van FC Magde- Kort voor rust werd het dan 120 toen Sparwasser, de man West-Duitsland een de enige ne- laag in het wereldkampoenschap lp, scoorde. t Bayern München dat na rust ireerde was een heel andere ploeg, fbewuster spelend elkaar beter idend en met meer durf werd FC gdeburg langzaam teruggedron- i. Bij Gerd Müller begon uitein- Ijk de triomf. De gezette spits die :e competitie zijn oude produkti- eit lang niet kon halen zorgde nu rt na rust al voor 12. it was ook Gerd Müller die Bayern Inchen helemaal op het spoor zet- toen hij na ruim twintig minu- 1 opnieuw scoorde, yern had nog genoeg lucht over or een slotoffensief dat nog de 1st opleverde ook. Ulli Hönnes los- van grote afstand een schot dat rd Müller tussen zijn benen door t gaan. De verbaasde Oost-Duit- fs zagen de bal in het doel ver fijnen: 32. yern München had voor dë wed- ïjd tegen FC Magdeburg overi- ïs entreeprijzen tussen 8 en 40 rk (gulden) gevraagd. De Beiers "en daarmee duidelijk voordeli- dan vorig jaar toen de duurste arten voor de wedstrijd tegen amo Dresden 60 mark kostten, yern heeft met succes de tering ar de nering gezet. Tegen Dina- Dresden kwamen geen 50.000 schouwers naar het stadion, ardoor de recette ver achter ef bij de verwachtingen. Nu rüen er in de voorverkoop al 000 kaarten verkocht en begin week verdwenen de laatste artjes. In het uitverkochte stadi- waren ongeveer 1000 supporters Maagdenburg. De verhouding «en Oost- en Westduitsers was de journalisten iets gunstiger or de DDR. Uit Oost-Duitsland ht. uit de Bondsrepubliek méér n 250 verslaggevers. gels. De behendige Riedel en de al even balvaardige Lund probeerden ervan te profiteren. STERIEL Slechts in het middelste kwartier van de eerste helft kon Ajax zich enigszins aan aanvallen wijden. Maar de steriel opgezette acties strandden steeds op het robuuste centrum van Antwerp, dat midden velder Pilot meer achter dan vóór zijn defensie hield. Ajax kreeg nau welijks kansen. Slechts een zachte kopbal van Geels en een schot van Jan Mulder, goed door Trappeniers tot hoekschop verwerkt, vielen op. Aajax maakte de fout, alles naar het hoofd van Geels te willen trans porteren. Via de vleugels viel ook nauwelijks eer te behalen. De vol slagen 'afwezigheid van Johnnie Rep viel eens temeer op. In het laatste kwartier van die eerste helft viel Ajax zover terug, dat FC Antwerp zelfs veel kansen kreeg. Kodat, Riedel en de steeds weer opkomende middenvelder De Saeyere, zij dartelden als jonge veulens door Ajax' defensie. Piet Schrijvers kon tweemaal slechts op het laatste moment redden. Ajax maakte het niet alleen zichzelf moeilijk, het publiek begon te mor ren, te fluiten en zelfs de Belgen aan te moedigen. Ajax begon de tweede helft met Ar nold Mühren in de ploeg voor Arie Haan, die toch niet de slechtste van het hele stel was geweest in de ui terst povere vertoning in de eerste, helft. De offensieve drang van Ajax in die tweede helft bleek aanzienlijk sterker dan voor rust. Ruud Geels was al in de derde minuut dicht bij de verlossende eerste treffer, maar zij nkopstoot werd door verdediger Velser uit het aoel gekopt De uit vallen van Antwerp bleven gevaar lijk genoeg. Lund draafde weer eens een keer langs Ruud Krol en zijn voorzet werd door Kodat slechts een meter langs het doel van Piet Schrijvers geschoven. De strijd werd na rust ook een stuk vinniger. Na tien minuten kreeg rechtsachter Van Riel van Antwerp een gele kaart voor een ruwe over- tredin gtegen Steffenhagen, die ove rigens in de eerste helft ook al geel had gezien. Sensatie was er in de 13de minuut toen Antwerp een glas- zuivere treffer werd onthouden. Ko dat trok voor van rechts en Riedel kopte in. Scheidsrechter Reynolds uit Wales constateerde echter hands. Hij was de enige. Zelfs zijn grens- Feyenoord (Ned)-C. de F Barcelona (Sp) Bayern München (WDld)-FC Magdeburg (DDR) Anderlecht (Belg)-Olympiakos Piraeus (Griek) Ruch Chorzow (Pol)-Fenerbahce (Turk) Ujpest Dosza (Hong)-Leeds United (Eng) IIJK Helsinki (Finl)-Atvidaberg (Zwe) llajduk Split (Joeg)-Et Etienne (Fr) Cork Celtic (Ierl)-Ararat Jerewan (Rusl) Gwardia Warschau (Pol)-PSV (Ned) Dundee United (Schotl-Buraspur (Turk) Carl Zeiss Jena (DDR)-Benfica (Port) Malmö FF (Zwe)-Reipas Lahti (Finl Avenir Beggen (Lux)-Rode Ster (Joeg) Real Madrid (Sp)-Austria Wien (Oost) Eintracht Frankfurt (WDld)-Dinamo Kiev (Rusl) Liverpool (Eng)-Ferencvaros (Hong) Inter Milan (It)-FC Amsterdam (Ned) Dinamo Boekarest (Roem)-l FC Köln (WDld) FC Nantes (Fr)-Banik Ostrava (Tsj) Dinamo Dresden (DDR)-Dinamo Moskou (Rusl) Raba eto Györ (Hong)-Fortuna Dusseldorp (WDld) Djurgaarden (Zwe)-Dukla Praag (Tsj) Partizan Belgrado (Joeg)-Portadown (Ierl) FC Twente (Ned)-Racing White Daring Molenbeek (Belg) Rapid Wien (Oost)-Velez Mostar (Joeg) Derby Conty (Eng)-Atletico Madrid (Sp) HSV Hamburg (WDld)-Steagul Rosa Brasov (Roem) Hibernian (Schot)-Juventus (It) SSC Napoli (It)-FC Porto (Port) Borussia Mon (WDld)-Olympique Lyon (Fr) Grasshoppers (Zwi)-Real Zaragoza (Sp) Ajax (Ned)-FC Antwerp (Belg) 1—2 1—1 1—0 1—0 5—0 2—1 1—1 2—2 8—0 2-4 1—0 1—0 2—1 Ruud Geels kopt de bal keihard in. De paal zal echter voor de verslagen doelman Trappeniers red ding brengen. rechter gaf een doelpunt aan. Pro testen hielpen niet en Ajax was pro fessioneel genoeg de vrije trap snel te nemen zodat de Belgen zich weer op het spel moesten concentreren. Hoe Ajax ook werkte, het werd met de minuut nerveuzer. Steeds meer passes mislukten, steeds meer voor zetten belandden achter het doel in plaats van ervoor. Ajax drukte wel, maar schiep daardoor de ruimte die de Atnwerp-aanvallers nodig had den. Vooral Riedel en Lund konden zich uitleven. Krol bleek steeds meer overtredingen nodig te hebben tegen de kleine Lund, Suurbier trok aan de noodrem tegenover Riedel. Pas in de 28ste minuut kon het publiek, dat zich stierlijk zat te vervelen, zich even warm maken bij een goede kopbal van Stefenhagen, keurig ge pakt door Trappeniers. Ajax ging het laatste kwartier in met eindelijk enkele snelle aanval len. Eerst soleerde Jan Mulder schitterend langs twee tegenstanders en schoot Arnold Mühren steenhard in. Vervolgens deed Rep voor het eerst iets positiefs. In beide gevallen stond Trappeniers goed. Aan de an dere kant moest Suurbier redden voor de doorgebroken Kodat. Jean Trappeniers werd zeven minuten voor tij dde grote redder van Ant werp toen hij een schitterende kop bal van Jan Mulder groots van de lijn plukte. En collega Piet Schrij vers gin geven later in de fout toen hij buiten het strafschopgebied de bal verspeelde aan Riedel, die ech ter niet verder kwam dan het been van Van Dord. Pas daarna kon Ajax eindelijk via Mühren aan een tref fer toekomen. AJAX—FC ANTWERP 1—0 (0—0) 89. Gerrie Mühren 10. Scheidsrechter: Rey nolds (Wales). Toeschouwers: 15.000. Ajax: Schrijvers; Suurbier. Van Dord Dusbaba, KrolHaan. Gerrie Mühren, Mulder; Rep, Geels, Steffenhagen. FC Antwerp: Trappeniers: Van Riel, Vel ser, Geens, Caers; Deschrijver, De Saeyere, Pilot; Lund, Kodat. Riedl. JAN DEE Tegen Cuba en Bulgarije MEXICO (ANP) Het Nederland se heren volleybalteam heeft in de strijd om de wereldtitel, die wordt gehouden in Mexico, in een duel voor de zevende tot en met de twaalfde plaats verloren van Cuba met 1-3. De setstanden waren 9-15, 17-15, 2-15 en 7-15. Het damesteam verloor in de strijd om de 13e-18e positie kansloos van Bulgarije: 0-3. De setstanden waren 9-15, 4-15 en 5-15. De herenploeg verspeelde in de eer ste set een voorsprong van 7-3. Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE Na Feyenoord heeft ook FC Twente gisteravond de grootste moeite gehad om in zijn Europa Cup-wedstrijd af te rekenen met een zwakkere tegenstander, die constant onder druk werd gehouden. Zo duidelijk als Feyenoord grote problemen had met een karaktervol FC Barcelona, zo verrast en verheugd was FC Twente, dat het uiteindelijk toch nog won van het Belgische Racing White Daring Molenbeek. Vooral op het eind van de tweede helft zakte FC Twente terug naar een niveau, dat gezien de prestaties van de laatste weken ronduit teleurstellend mag ge noemd. Cuba kwam op 7-9, stond nog even toe. dat Oranje terug kwam (9-9), maar profiteerde vervolgens gretig van de fouten in de Nederlandse formatie: 9-15. In de tweede set moest Oranje vechten om een ach terstand weg te werken. Een ver schil van 9-12 werd ongedaan ge maakt, maar de set leek beslist, toen Cuba bij een stand van 14-14 kwam. Oranje herstelde zich echter goed en greep met 17-15 alsnog de set. In de derde set hadden de Cubanen geen medelijden (2-15) en in de laatste periode was het vertrouwen bij de Nederlanders ver dwenen. Met 7-15 bracht Cuba de stand op 1-3. Nederland komt in deze groep nog uit tegen Brazilië. Bulgarije, Mexico en België. De uitslagen van de voor de finalegroe- pen gespeelde wedstrijden om de wereld titels zijn: Heren: Oost Dultsland-Tsjechoslowabije 3-2 (16-14. 15-10. 10-15. 11-15. 15-7). Po- len-Sowjet Unie 3p2 (16-14, 9-15, 15-6, 12- 15. 15-7). Japan-Roemenië 3-2 (15-6, 12- 15. 16-18, 15-6. 15-1). Dames :L Japan-Oost Duitsland 3-0 (15-2. 15-8, 15-10). Roemenlë-Hongarije 3-0 15-3, 15-3, 1512). In de eerste 25 minuten van de wed strijd leek er voor FC Twente eigen lijk geen enkel probleem. De ploeg draaide in die fase alleszins rede lijk, maar viel onbegrijpelijk ge noeg weer terug, nadat Frans Thijs- sen voor een 1-0 voorsprong had gezorgd. Racing White Daring Mo lenbeek, dat in de Belgische compe titie aan kop gaat (samen met stad genoot-rivaal Anderlecht) kwam nog in de eerste helft gelijk en had in de tweede helft een paar schitterende mogelijkheden om tot winst te ko men. Nadat die mogelijkheden onbenut waren gebleven, kwam Twente twee minuten voor tijd door Kick van der Vall tenslotte toch nog aan de 2-1 overwinning. Van der Vall benutte een strafschop die was toegekend, nadat in het strafschopgebied tegen Theo Pahlplatz een overtreding was begaan. Twente speelde in de tweede helft zonder Epi Drost, die in de rust in de kleedkamer a chterbleef en werd vervangen door Nelis Overweg. Dat FC Twente Epie Drost weer in de basisopstelling had staan, kwam eigenlijk nauwelijks als een verras sing. Afgelopen zondag al had Drost in de competitiewedstrijd te gen MVV kunnen meespelen, maar omdat FC Twente's trainer Spitz Kohn geen risico wilde nemen met Drosts lichte spierblessure, speelde Kees van Ierssel in die wedstrijd als ausputzer en opereerde Wiels Overweg als invaller-rechtsback. Tegen Racing White Daring Molen beek stond Drost zoals verwacht echter weer op zijn vertrouwde plaats en startte Van Ierssel als rechtsback, op de plek waar hij het meest tot z'n recht pleegt te ko men. Met een verdediging die weer in de sterkst mogelijke formatie in het veld verscheen, was FC Twente in staat om trefzekerder dan afgelo pen zondag op buitenspel te spelen: vier keer op rij was de voorhoede van RWD Molenbeek daar al in de beginfase het slachtoffer van Toch was er al na vijf minuten een ideale kans voor de Belgische spits- speler Jacques Teugels die echter voluit over een vleugelvoorzet van Eddy Koens heen maaide. FC Twente schrok even maar hield toch nadrukkelijk het initiatief. Na een overtreding van Kersten Bjer- re, de ex-PSV-speler. tegenover Jo- han Zuidema was FC Twente heel dicht bij een doelpunt: René Not- ten zag echter toe hoe zijn schot nadat) Edie Achterberg de vrije trap in eerste instantie had geno men, door doelman Nico de Bree uit de hoek werd gedoken. Afgezien van NEC-doelman De Bree speel den bij RWD Molenbeek ook de Nederlanders Eddy Koens en Jan Boskamp mee. Door de afwezigheid van de op het laatste moment geblesseerd geraak te ex-international Odillon Polleu- nis was ex-Feyenoordspeler Jan Boskamp de man die het midden veld van RWD Molenbeek gestalte moest geven, samen met de Deen Benny Nielsen. Juist door Bos- kamps harde ingrijpen en ook dat van invaller Chris Stroybant en de meedogenloze voorstopper Gerard de Sanghere leek FC Twente in het eerste half uur wat geimponeerd Wat dat betreft was het alleszeg gend, dat uitgerekend karaktervoet baller Eddy Achterberg de openings treffer moest inleiden, na een voor zijn doen bijna ongebruikelijke so lo, vanaf de rechtervleugel ingezet. Achterberg viel na het omspelen van zijn derde tegenstander op de grond, maar wist de bal tóch nog door te trekken naar Frans Thyssen die steenhard inschoot: 1—0. Twente viel na dat doelpunt aan met alles wat het in huis had en leek nog slechts van een groter voorsprong te worden afgehouden, doordat het .zélf te lang dóór com bineerde. Precies zoals dat afgelo pen zondag tegen MVV al de fout was geweest. Racing White Daring Molenbeek bleef alleen daardoór op de been, hoewel het nauwelijks in staat was in deze fase van de wed strijd over de middellijn te komen. Des te verrassender was de gelijk maker, die na een schijnbaar onge vaarlijke counter tot stand kwam: doelman Henny Ardesch die nog bijna geen bal had gehad kreeg een afstandsschot van de Deense inter national Benny Nielson niet klem- vast (de bal stuitte van zijn borst af), waarna de toesprintende Eddy Frans Thijssen schiet FC Twente naar 10. Koens hoog kon -inschieten (1 1).FC Twente was na de gelijkma ker duidelijk even van slag en bleef zich voor een ieders oog irriteren aan de talrijke harde charges van de kant van Racing White Ddring Molenbeek. Het elftal van Spitz Kohn voelde zich onzeker, temeer omdat RWD Molenbeek zich in de counter (vooral via de kleine snelle Koens) .ondanks alles manifesteer de als een levensgevaarlijke ploeg. Koens was zelfs vlak bij een tweede doelpunt, toen Ausputzer Epie Drost te kort terugspeelde op Henny Ar desch en de bal via het lichaam van de FC Twente doelman nog maar net wegcaramboleerde. Zo verrassend als het antwoord was dat Racing White Daring Molenbeek vond op de openingsgoal van FC Twente, zo angstaanjagend was voor Twente het begin van de tweede helft. Racing White Daring Molen beek probeerde nu met succes naar voren te trekken, daartoe ook in staat gesteld door een verrassende wissel bij FC Twente: namelijk die van Epi Drost voor Nelis Overweg. Overweg ging net als tegen MVV als rechtervleugelverdediger spelen, en Cees van Ierssel, eigenlijk overal in de verdediging inzetbaar, schoof weer naar de ausputzerprsitie. Twente moest even aan die omscha keling wennen, wat RWD Molen beek de kans gaf om via Jan Bos kamp en de talentvolle spits Willy Wellens richting Henry Ardesch te trekken. Toen ook bleek eens temeer dat RWD Molenbeek meer in zich heeft dan alleen maar drie bruikbare Nederlanders en wat loslopend snoepgoed. D$ ploeg had in Kersten Bjerre bijvoorbeeld een ronduit voor treffelijke organisator van de ach terste vier. Frappant, omdat diezelf de Bjerre bij PSV destijds tot een notpire schopper dreigde te verwor den. Gesteund door een fantastisch keepende Nico de Bree bracht RWD Molenbeek het bovendien op, als maar te blijven storen, als FC Twen te ook maar probeerde om een aan val op te zetten. RWD Molenbeek deed in de tweede helft meer dan alleen maar verdedi gen. Min of meer typerend was in dit opzicht een actie van invaller Nelis Overweg, die een trekbal van af de rechter vleugel (van Eddy Koens) in paniek op zijn eigen doel paal knalde, buiten bereik van doel man Henny Ardesch. Iets later, na 25 minuten spelen, verloor de tot dan voortreffelijk spelende Cees van Iers sel de bal als laatste verdediger aan de RWD Molenbeek-internatio nal Jacques Teugels, die alleen op Ardesch afging, ogenschijnlijk op weg om RWD Molenbeek aan een 21 voorsprong te gaan helpen. Twentes mazzel lag in het falen van Teugels: hij speelde de bal te ver voor zich uit, waardoor een verbaas de Ardesch alsnog naar zijn verla ten doel kon teruglopen. Het FC Twente uit de tweede helft was in feite nog slechts een verza meling van ambitieuze twijfelaars. Het 'waarom' daarvan was onduide lijk, zeker als men in de herinnering terughaalt hoezeer FC Twente in de eerste 25 minuten van de wedstrijd had gedomineerd. Twente mocht op een gegeven moment al blij zijn. dat het een gelijk spel zou bevechten. Laat staan dat de vreugde zich laat schetsen die ontstond toen Twente alsnog tot winst kwam. FC TWENTE—RWD .MOLENBEEK 2—1 (1—1) 20. Thijssen l—O. Koens 1—1, 88. Van der Vall (strafschop) 21. FC Twente: Henny Ardesch: Cees van Iers sel, Willem de Vries, Epi Drost, Kalle Ora- nen; Frans Thijssen, Kick van der Vall, René Notten, Eddy Achterberg; Johan Zuidema, Theo Pahlplatz. JAN VAN DER KROON Van onze speciale verslagge ver WARSCHAU Radio luiste rend Nederland heeft gistera vond drie kwartier lang in de waan geleefd dat Jan van Be- veren zijn rentree in het doel van' PSV maakte. Bij het be gin van de tweede helft van de Europa Cup-wedstrijd te gen Gwardia in Warschau dacht verslaggever Wim Ho- gendoorn de lange tijd ge blesseerde Van Beveren in het doel te zien staan als vervanger van André van Garven. Hogendoorn vroeg medeverslaggever Bep van Houdt even navraag te doen in de dug-out van PSV, waar naast hun commentaarpositie (langs de lijn) was opgesteld. Van Houdt evenwel wist het zeker dat het Jan van Beve ren was en zo keepte hij die tweede helft een wedstrijd alsof hij nooit was wegge weest. Trainer Kees Rijvers', zo hoorden de luisteraars op een gegeven ogenblik zelfs, 'moet er nu wel van overtuigd zijn dat de lange absentie niet van invloed is geweest op zijn klasse'. Jammer voor Hogendoorn en Van Houdt, de door de VARA en KRO aan üe NOS-uitzen- ding meewerkende verslagge vers, zat Jan van Beveren ook die tweede helft op enkele meters afstand van hen in de dug-out te kijken hoe André van Gerven ook in die tweede helft zijn doel foutloos verde digde. Pas na afloop van de wedstrijd, toen Hogendoorn en Van Houdt PSV's manager Ben van Gelder om commen taar vroegen over Van Bever- ens rentree volgde de voor beiden onthutsende waarheid. 'Van Beveren heeft geen fou ten gemaakt', zei Van Gelder. 'Dat kon ook moeilijk op de bank...' MOSKOU (TASS) De vijftiende partij uit de tweekamp t ussen de Russen Kortsjnoj en Karpov is gis teravond in Moskou na de 46ste zet afgebroken. Kapov leidt in deze tweekamp met 20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13