chroeder v. d. Kolk' fteunt zorg voor ehandicapten in Indonesië Ll <g>ï, Prrjsprimeur "Jerleg op gang met 'Alpa Kumara Wasthana' 3dagen 12r, Wie speelt er mee? van KLAREN- BOSCH v. d. Krogt poelier de koning SPOORTJE SPELEN uv GEMEENTE NOORDW1JK enkele verpleegkundigen GEMEENTE KATWIJK een hoofd verpleegkundige Gezellige kinderspelen De heer Verzijdc, algemeen directeur van de 's-Gravenhaagse Vereniging Dr. Schroeder v. d. Kolk, heeft tijdens zijn verblijf In Indonesië ook een bezoek gebracht aan gouverneur Mohammed Noer van Oost-Java. Op de foto v.l.n.r. de heer Verzijde, prof. dr. Speijer, wetenschappelijk adviseur van de Vereniging, dr. Triman. adviserend psychiater van de 'Alpa Ku- mara Wasthana'. mevrouw X. Soedewo, voorzitster van deze organisatie, en de gouverneur van Oost-Java. eens kijken'. De afspraken werden gemaakt, en juist in die tijd be zocht de Indonesische minister van sociale zaken de werkplaatsen van onze Vereniging. Namens hem bereikte ons toen het verzoek om aandacht te schenken aan de overheidsprojekten, deze te bezoeken en daarover van gedach ten te wisselen. Tenslotte nodigde de Nationale Raad voor de gehan dicaptenzorg. gevestigd te Djakarta en als coördinerend orgaan, werk zaam ten behoeve van geheel Indo nesië ons uit de voorzieningen in West-Java te bezoeken. In het kader van de diverse verzoe ken werd het mogelijk om in een betrekkelijk korte tijd een groot aantal voorzieningen te bezoeken bestemd voor lichamelijk gehandi capten, geestelijk gehandicapten, doven, blinden, onbehuisden en wezen. Hierdoor werd het mogelijk een totaal overzicht te verkrijgen van alles wat er op dit terrein in Indonesië in ontwikkeling is. Nationale Raad De 'zorg' is in Indonesië vrijwel geheel in handen van particulieren. Plaatselijke verenigingen, gebun deld m federaties, die allen onder gebracht zijn in de BPKT's, de Na tionale Raad voor de gehandicapten zorg, die optreedt als gesprekspart ner met de Overheid en voor de fondsvorming zorgdraagt. Deze raad heeft ook een belangrijke stem in het kapittel als het gaat over het verwerven van steun uit het bui tenland. De centrale overheid is vol belangstelling voor al hetgeen wordt gedaan door het particuliere initiatief en steunt dit kennelijk, doch kan dit onvoldoende met fi nanciële middelen. Er is een groot gebrek aan finan ciën, maar een zeker evengroot te kort aan deskundig kader om de voorzieningen die worden opgezet uit te bouwen en te beheren. Wie inzicht wil hebben in de huidi ge situatie in Indonesië op het terrein van de zorg voor de gehan dicapten kan volstaan met het be studeren van de ontwikkelingen zo als deze in ons land hebben plaats gehad. Zoals vroeger bij ons. nu in Indo nesië: het particulier initiatief, de ouders zij zetten een voorziening op. beheren deze, zoeken het geld en doen dit met een ongelofelijke ijver. Het enige verschil is dat Indonesië aan het begin staat van een indus trieel tijdperk met alle problemen van dien. Ons land bevindt zich op de teruggang ook met de daarbij be horende problemen. Er zijn er die de ontwikkelingen zoals deze zich thans in Indonesië voordoen betreuren. Lezenswaardig op dit punt is het artikel: 'Stoot onder de gordel van smaragd' voor komende in Trouw-Kwartet van za terdag 10 augustus 1974. Ook op het terrein van de zorg voor gehandicapten zijn er mensen die het betreuren, dat deze ontwik kelingen er zijn. Geen vraag is het, dacht ik, of de ontwikkelingen zijn af te remmen. Surabaja maakt zich op om indus trieën te ontvangen. Over vijf jaar verwacht men 125.000 arbeidsplaat sen te hebben gecreëerd. Het zal van deze ontwikkelingen afhangen welke weg 'de zorg' zal moeten inslaan. In Djakarta is het thans al zo. dat de 'sheltered workshoos' staan op de overgang van bezig heidstherapie naar arbeidsvoorzie ningen De mogelijkheden om naar dit laatste toe te groeien zijn aan wezig. In Indonesië met zijn vele werklo zen zal het nodig en mneelijk zijn om de zorg voor eehandicanten en de zorg voor de normale, veelal nog De heer G. Verzijde, algemeen directeur van de 's-Graven- haagse Vereniging Dr. Schroeder van der Kolk, Soci aal-Pedagogisch Instituut en Prof. dr. N. Speijer, weten schappelijk adviseur van de Vereniging. brachten een werkbezoek aan Indonesië, teneinde een inzicht te krij gen in de stand aldaar van de zorg voor gehandicapten. Op ons verzoek geeft de heer Verzijde zijn eerste indruk ken. ongeoefende werklozen samen te doen gaan. De hulp aan Djakarta te geven kan bestaan uit het verlenen van tech nische bijstand en het uitwisselen van ervaringen. Onze Vereniging kan daarbij een belangrijke rol spelen. Verlanglijst In Surabaja ligt het totaal anders. Hier zal van de grond af aan moe ten worden begonnen. Een school, een internaat, dagverblijven en werkplaatsen. Dit alles staat op de verlanglijst van de vereniging in Surabaja. In het overleg dat wij meemaakten met de overheid, werd voor dit alles grond toegezegd. Hier zal door onze Vereniging vooral veel te doen zijn. Naast het zoeken van de financiële middelen zal steun moeten worden gegeven in technische zin. Momenteel is het nog zo. dat alleen hulp kan worden gegeven aan kinderen wier ouders zelf kunnen bijdragen. Dit zal moe ten veranderen. Met een groep ouders sprak ik en zij vertelden mij hoe zij verlangden naar een gezinsvervangend tehuis. Hoe lang geleden besprak ik dit hier met ouders? Anderen vroegen om een dagverblijf, om werkplaat sen. Er is weinig verschil tussen Neder land en Indonesië. Of misschien toch? Tijdens een ontvangst werd er een maaltijd aangeboden. Het smaakte uitstekend en om dit mijn gastvrouw te laten merken at ik rniljn bord leeg. Tijdens een ge sprek, dat later volgde vertelde men mij, dat het gewoonte is iets op het bord achter te laten, als symbolisch bewijs dat je ook aan de ander denkt en niet alles zelf op maakt. Aan dit alles dacht ik toen ik weer in de gangen van onze eigen voorzieningen liep. Up to da te ingericht. De reis die wij maakten legt de 's- Gravenhaagse Vereniging Dr. Schroeder van der Kolk de ver plichting op om te zorgen, dat het werk in Indonesië voor onze meest nabije naaste in Azië kan doorgaan. Ds. G. van Hoegee met emeritaat AARLANDERVEEN Zondag 27 oktober om 2 uur neemt ds. G. van Hoegee afscheid van de hervormde gemeente. Hij gaat per deze datum met emeritaat. Ds. G. van Hoegee is geboren op 21 december 1907 in Maarsen (U). In 1935 op 13 janua ri. werd hij bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Gieterveën, in Drente. Waarna hij, na een ambtsperiode van 3,5 Jaar naar Ferwerd in Friesland vertrok. Ds. Van Hoegee werd in 1944 door de hervormde gemeente van Delft beroepen. In Aarlanderveen stond .ds. Van Hoegee ruim 4,5 jaar, nadat hij zondag 8 maart 1970, 's morgens door ds. C. A. van Harten, van Bodegraven (nu Rotterdam) beves tigd werd. ro rt T/KWARTET DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 G. Verzijde HAAG Nauwelijks een half uur later dan op het vluchtschema stond aangegeven landde de 0 van de Garuda Indonesian Airways waarmede wij de reis maakten op Halim-airport, het vlieg- ran Djakarta. tn verkeren in Indonesië in armelijke omstandigheden. De immense blemen die er in dit land zijn. worden volgens de heer Verzijde met heilige ernst aangepakt. maken van de gesprekken die we voerden met zo maar willekeurige en niet van te voren uitgezochte mensen. De jonge intellectuelen die werkelijk geloofden, dat onze mili tairen destijds werkelijk bedoelden het land te heroveren en die nu pas beseften dat velen van toen nauwelijks wisten waar het om ging. Wat zou ik u gaarne willen overtui gen van de heilige ernst waarmede de immense problemen die er zijn worden aangepakt, door een volk dat nauwelijks 24 jaar vrij is en op weg is naar het vinden van een eigen identiteit. In Indonesië ontvangen 13.000.000 kinderen onderwijs, dat is slechts 50 procent van het totaal dat daar voor in aanmerking zou kunnen komen, maar het is wel zoveel als de Nederlandse bevolking. In Djakarta wonen zes miljoen mensen. In Surabaja met zijn 2,5 miljoen inwoners rijden 70.000 ket- jap-berijders rond, 'werklozen' in. feite. Alles is er zo groots en im mens, dat je intens ondergaat in het gevoel een provinciaal te zijn. Een beetje tot vergelijken bevoegd meen ik te mogen stellen, dat het land zijn 24-jarige zelfstandigheid goed heeft gebruikt. Geleidelijk aan zijn de contacten tussen onze Vere niging en de werkers in Indonesië ontstaan. Eerst bezocht de Indonesische se cretaris-generaal van het departe ment van volksgezondheid onze in stellingen waardoor het contact met de Indonesische Ambassade in Den Haag tot stand kwam. Overleg In een later stadium kwam er over leg met de in Surabaja gevestigde, op onze vereniging gelijkende Alpa Kumara Wasthana. Onze interesse werd gewekt toen kwam vast te staan dat er sterke overeenkomstén waren in de ontwikkelingsgangen die de beide verenigingen door maakten. Het contact liep uit op de overkomst naar Nederland van de adviserend-psychiater van de Alpa Kumara, dr. Triman Pasarrido. lec tor aan de Universiteit van Suraba ja. Gedurende zijn verblijf van twee maanden bij de 's-Graven- haagse Vereniging Dr. Schroeder van der Kolk bezocht dr. Triman een groot aantal voorzieningen in ons land en groeide over en weer het verlangen om te komen tot het leggen van blijvende banden. De taak waarvoor de Alpa Kumara staat is enorm. In deze 2,5 miljoen inwoners tellende stad staat de zorg voor de geestelijk gehandicap ten en niet alleen voor hen, nog in de kinderschoenen. In een oud ge bouw funktioneert een school, maar een vervolg daarop in de zin van dagverblijven en werkplaatsen be staat er niet. Uit de gesprekken die over en weer werden gevoerd kwam bet verzoek naar voren 'komen jullie nu zelf bij het verlaten van het ie warmte op je afkwam als ezcnlijks realiseerde ik mij, )r.)* oriëntatiereis door Indone- eluke iu totaal drie weken zou en ons zou voeren langs een voorzieningen voor gehandi- werkelijk begonnen was. is waartegen vooral door mij lanning werd opgezien omdat in herontmoeting betekende land waarin ik als dienst- militair. bij een medisch eel weliswaar, enige jaren ijn leven heb moeten door- n. Precies 25 jaren geleden et dat ik met het lijntoestel KLM tegelijkertijd met de van de Indonesische delega- or de rondetafel-conferentie Cemajoran naar Nederland te aan een weerzien bestond mij in het geheel niet, daar- ?as wat destijds gebeurde te itieel, had ik teveel jonge n zien en helpen sterven ets dat ik toen al niet be en hoewel geen schuldgevoel inderde, zag ik toch wel op deze nieuwe ontmoeting, chteraf ben ik gelukkig voor wat ik tijdens deze reis heb zien en beleven, juist omdat lelf heb mogen beleven, daar- n de gelegenheid zijnde om n oordeel te vormen. Zo kort ze terugkeer zijn de indruk- ie in grote hoeveelheden op fkwamen nog te o verweid i- en te vers om een geordend 5 te kunnen geven. eis die voerde van Djakarta ogor Soekaboemi naar Ban en Djokjakarta. Surabaja en Een reis waarbij zoveel ver nde instellingen werden be en met een zo groot aantal kon worden gesproken, Ie minister van sociale zaken ouverneurs en burgemeesters met de 'gewone man' in de levert zoveel stof tot naden- Dat te verwerken tot een in passend geheel, kost tijd. ms echter om een eerste in- te geven grijp ik met beide aan. daarbij niet wetende ou moeten prevaleren: de reis zichzelf een belevenis, de ont- met het land, met de men ie daarin wonen of het peil e zorg voor de gehandicapten, ijn stuk voor stuk onderwer- veel te zeggen zou gezegd zouden veel Neder- deze reis eens moeten ma- helpt je namelijk af van dat Nederland het middel van de wereld is. ik u graag wat meer ver van de stad Djakarta, waar je gevoel alle zes miljoen in- allemaal tegelijk op straat werken en moeten eten. zou ik u gaarne deelgenoot Lil Tandarts J. de Bruijn vrijdag 25 oktober GEEN SPREEKUUR In noodgeval neemt waar na telef. overleg, bij voor keur op zijn spreekuur, tandarts Van Dam T. Domburg tandarts donderdag 24 en en vrijdag 25 oktober GEEN PRAKTIJK Voor spoedgevallen Tel. 91039. Prachtige PERZEN in alle maten BELOUTCH HAMADAN SHIRAZ BABY-SHIRAZ reeds v.a. 20,- De GROOTSTE sortering MACHINAAL SMYRNA- TAFELKLEDEN de NIEUWSTE dessins de LAAGSTE prijs vindt u bij: WONING INRICHTING Haarlemmerstr 51-53 Zeer beslist de PERZEN specialist. Wildselzoen is geopend. Ook verse braadkip nu volop in voorraad. Braadkippen Braadstukken Grill Haantjes Kipschnitsels Kiprollade's Kippenpoulet Kippenlevertjes Tamme Konijn Wilde Konijn Volle Haas Ha zenrug-Bout Fazanten Wilde Eenden div. Wildsauzen Oude Rijn 11. Leiden Fll. Aaltje Noordewierl. 54 tel. 61240 Zuid-West UITZENDBUREAU Telef. 071-31710 Korevaarstraat 33 Leiden iiciabu Acryl pullover met In zwart, bordeaux, bottle green, camel, brique. Normale prijs f 15,-. Als prijsprimeur 3 dagen f 12,-. Leiden HaarlemmerstraatDonderdag koopavond. i Even 'stoom afblazen' met ROMANTIEK EN TECH NIEKVAN HET MODEL SPOORBEDRIJF door H. F. Enter, staf medewerkervan deN.S. Speels geschreven boek voor liefhebbers van mo- delspoorwegbouw. Be wonderaars van d'al- oude stoomlocomotief, smalspoorfans en en thousiasten voor grotere modellen komen ruim schoots aan hun trek ken. Vele voorbeelden, toepassingen en sug gesties voor zelfbouw. Kortom: een modelboek! Met dentallen foto's en tekeningen. Geb.f16,90 Verkrijgbaar bij uw boekhandel L.J. VEEN WAGENINGEN ONTEIGENING IN HET BELANG VAN DE RUIMTELIJKE ORDENING De burgemeester van Noordwij k brengt ter openbare kennis, dat van 28 oktober tot en met 18 november 1974 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is gelegd het raadsbesluit, van 22 oktober 1974 tot onteigening van het ongebouwde perceel, kadastraal bekend gemeente Noordwijk, sectie D nr. 466, groot 0.75.70 ha, zoals op de bij het besluit behorende kaart is aangegeven. De onteigening zal plaatsvinden in het belang van de ruimtelijke ordening ter verkrijging van de beschik king over de gemelde eigendom, gelegen in het ge bied. waarvoor het „Uitbreidingsplan ln Hoofdzaak 1965" is vastgesteld. De onteigening geschiedt ten name van de gemeente Noordwijk teneinde uitvoering te kunnen geven aan vorengenoemd bestemmingsplan. Het te onteigenen perceel is bestemd voor de nood zakelijke uitbreiding van het sportpark. Noordwijk, 24 oktober 1974. De burgemeester voornoemd, J. M. Bonnike. het Elisabeth Zieken huis te Leiderdorp worden gevraagd voor verschillende afdelingen. In ons nieuwe ziekenhuis kunnen wij u een prettige werkkring bieden in een goed samen werkingsverband. Inlichtingen bij Zr. A. J. M. Vollebregt, ad junct-directrice/hoofd verpleegkundige dienst, tel. 071-99250. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het Hoofd Personeelszaken, Simon Smitweg 1, Lei derdorp. Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Katwijk ma ken bekend dat zij voornemens zijn krachtens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan 'Hoornespolder' en in samenhang met artikel 50. lid 8 der Woningwet vergun ning te verlenen voor de verbouw van: de woning Schouthof 11, kadastraal be kend gemeente Katwijk, sectie C, nrs. 628 en 629. Het bouwplan ligt met ingang van 28 oktober 1974 op de gemeentesecretarie (kamer 108/ 109) gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn wordt een ieder in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde vrijstelling schriftelijk bij hen in te dienen. Katwijk, 24 oktober 1974. Burgemeester en wethouders van Katwijk, de secretaris, G. Feenstra. de burgemeester, A. G. Vermeulen. In het St. Elisabeth Zieken huis te Leiderdorp kan worden geplaatst voor de afd. Intensive Care van 10 bedden. Verlangd: diploma ziekenverpleger A: aante kening Intensive Care strekt tot aanbeveling. Inlichtingen bij: Mej. Zr. A. J. M. Vollebregt, adjunct directrice/hoofd verpleegkundige dienst, tel. 071-99250. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het Hoofd Personeelszaken, Simon Smitweg 1, Lei derdorp. A.C.W.TJOQJOR# Een Inspirerend boek voor oudere, onderwffzere en Weditrijdspelen In huls SpsllBtJss rond ds taf si t die pracht oongeven boe olies goot Verkrijgbaar In de boekhandel Zetiruk f MO EEN BOEK \*N ZOMER ft KEUJHR8 - WAÖWWEK

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11