H Lxklusicf v an Dick Holthaus.Voor P&C. Uit de weekbladen Jan Cremer Dassault Schaarste Van der Louw Generaal Torres Voorzitter Mao Windenergie Tijdelijke erker...^. voor 'Beatrixoord'^ Amateurs TROUW/KWARTET DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 Vrij Nederland "Ik heb mij de levenstaak opgelegd altijd hard te werken. Als ik dat niet deed werd ik gek. Zodra ik ga denken, gaat 't mis. Word ik hele maal stapel mesjokke", aldus Jan Cremer tegen Blbeb in Vrij Neder land. Zijn lijfspreuk is dan ook "Non blaterare sed pollre'. Dat is 'niet lullen, maar poetsen', in het Latijn. Heb ik laten vertalen. Cre mer: 'Ik ben nooit veranderd. Ik heb ook niet beter leren praten, toen ik het goed kreeg. Toen zeiden ze: die Jongen kan geeneens pra ten. Nu proberen ze allemaal lekker populair te doen. Kijk. mijn primi tieve kant is zo sterk, omdat ik een gewone Jongen ben'. Igor Cornelissen sprak met Wouter Gortzak. ex-Groene-redacteur en nu benoemd tot directeur van de Wiardl Beekman Stichting, het we tenschappelijk bureau van de PvdA. Gortzak legt uit. waarom hij zich tot het reformisme heeft bekeerd na een CPN-verleden. 'Ik ben niet uit wanhoop lid van de PvdA ge worden, maar toch ook toel. omdat ik er iets van verwacht'. Voorlopig schijnt het enige ideologische ver zet gekomen te zijn van zijn vrouw Dlni. die heeft onthuld er nog niet goed aan te kunnen wennen iedere nacht het bed te moeten delen met een sociaal-democraat. Verder in VN een portret van de nu 82-Jarige Marcel Dassault, een ge niaal vliegtulgconstructeur, die aan politiek dqet. De Haagse Post Dezelfde Dassault komen we ook tegen in de Haagse Post, waarin Philip Freriks de haat-liefde-ver- houding tussen hem en het PvdA- Kamerlid Dankert onthult. Zijn conclusie: Dassault zal zijn eigen Nederlandse vertegenwoordiger ir. J. Botterman wel laten vallen om zijn eigen naam te zuiveren. In HP ook een neerslag van het gesprek dat Arle Groenevelt en Chris van Veen (van de werkge vers) voerden voor de VPRO-radio over 'Socialisme en de vrije onder nemingsgewijze produktie', de rede die premier Den Uyl hield voor deze NCW. Daan Dijksman tekende voor het omslagverhaal, waarin hij schrijft over de bittere herhalings (oefe ning), die hij moest ondergaan bij het Korps Mobiele Colonnes. 'Alles gebeurt automatisch met hetzelfde gemak, waarmee je 's ochtends dat rare kostuum hebt aangeschoten' en 'Uiteraard is er ook een humo rist voorhanden. Een Hoogeveener die een feestneus met imitatiebril heeft meegenomen. Het verschil tussen de echte dienst en de herha ling is dat hij de neus nu onder het marcheren mag ophouden. Repres sieve tolerantie, als het ware'. De Tijd Hans Amesz had voor De Tijd een gesprek met dr. R. Hueting over 'Nieuwe schaarste en economische groei'. Hueting vindt, dat er alleen van economische groei kan worden gesproken voorzover de schaarste wordt teruggedrongen. 'Als het be hoeftepatroon wezenlijk verandert, is de zaak opgelost. We moeten het leuk gaan vinden om te fietsen en kleine gezinnen te hebben. Als de auto bijvoorbeeld massaal wordt te ruggedrongen, komt er 15 procent van het nationaal inkomen vrij. Dat is een ongelooflijk bedrag waar verschrikkelijk veel mee te doen is'. Frits Suèr stelt dat 'het socialisme maar eens moet erkennen, dat Cruyff met al die miljoenen op de bank. het leven de kleur geeft die nodig is om de lol erin te houden'. Dit onder de kop 'Spaar ons voor socialisme in de sport', en Ronald Steel doet uit de doeken, 'hoe Kis singer machtspolitiek bedrijft, waarbij het doel vaak minder be langrijk is dan de manier waarop het wordt bereikt'. Accent Accent heeft om het omslag een karikatuur van 'burgervader' Van der Louw met daarnaast de tekst: André is het toch geworden. (Alsof iemand echt iets anders had ver wacht). Jaap Deltenre gaat binnen in de levensloop van Van der Louw na en sprak ook met hem over deze benoeming. Van der Louw: 'Overigens heb ik nooit ge droomd van een burgemeester schap. Ik heb er zelfs nooit over nagedacht tot het moment dat mijn naam werd genoemd. Ik zou het burgemeesterschap dan ook ze ker niet beschouwen als het eind punt van mijn loopbaan'. Dr. W. Drees jr. fulmineert tegen de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Egypte, die hij 'een knieval voor de Arabieren' noemt en Barbara Plug- ge maakt duidelijk 'wat de Neder lander te wachten staat aan de roulette'. De Groene Jan van der Putten had voor De Groene een vraaggesprek met de ex-president van Bolivia, generaal Juan José Torres. 'De herovering van de macht kan niet buiten het volk om', zegt hij, en: 'Ik ben van de noodzaak overtuigd de massa's te betrekken in het nemen van beslissingen'. In De Groene ook een verhaal over 'Beroepsleger of dienstplicht'. Een staatscommissie zal zich hier bin nenkort mee bezig houden, echter niet deze commissie, maar de tech nologie beslist over een beroepsle ger, omdat Nederland in de pas moet lopen met de NAVO-partners. Frits Eisenloeffel, die in Mozambi que een (mislukte) staatsgreep in een provinciestad meemaakte, hield daarvan een dagboek bij, dat op de middenpagina's staat gepubliceerd. Hij noemt het een 'wanhoopsaktie van een kleine groep, die speculeert op een spontane opstand van ande re reactionaire krachten in het land. Een stuiptrekking van een verslagen klasse'. De Nieuwe Linie Gerard van den Boomen houdt zich op de voorpagina van De Nieuwe Linie uitvoerig bezig met de opvol ging van de 8<Harige Chinese lei der Mao, die al in 1964 zei: 'Ik zal me er weldra op voorbereiden God te zien'. Vier personen trekken nu de meeste aandacht: Mao's vrouw Tsjiang Tsjing, vice-premier Teng Hsiao-ping, de nieuwe jonge 'ster' in de partij Wang Hung-wen en generaal Tsjeng Hsi-lien. Het zal er voorlopig wel op uit draaien, dat er een soort viermanschap zal komen, aldus DNL., dat zich met de erfenis van Mao zal bezighouden, voordat het tot een beslissende strijd zal komen. Over Aantjes wordt in een com mentaar opgemerkt: 'Aantjes maakt altijd een beetje klagelijke indruk. Hij streeft naar het image van een eerlijk recht op zijn doel afgaande politicus, die weet wat hij wil en die geen foefjes uithaalt/Hij maakt zich echter voortdurend af hankelijk van anderen. Van de AR- ministers, van zijn KVP-collega Andriessen, van zijn voorganger Biesheuvel, van zijn fractie en van zijn partijbestuur. Aantjes leidt niet, hij wordt geleid'. DNL heeft verder deze week een boekenbijla ge. Hervormd Nederland Hervormd Nederland laat weten, dat 'De duivel een hekel aan lachen heeft'. Dit naar aanleiding van een beschouwing van dr. Kees de Brui ne over twee hedendaagse publiek- trekkers 'The Sting' en 'The Exor cist'. Kees Waagmeester vraagt zich af of we weer van de wind gaan leven. Hij sprak met ir. E. F. Boon, lid van de landelijke stuurgroep energie-onderzoek. Boon: 'Ja, kern energie blijft verreweg het goed koopst, maar als men geen risico's wil nemen, komt men toch uit bij windenergie. Het is een methode die het leven op aarde het minst verstoort en als je het belangrijk vindt de aarde bewoonbaar te hou den, dan kom Je toch daar bij uit'. Paul Oskamp schrijft over Youth for Christ, een beweging, die hij geen pseudo-kerk wil noemen en J. W. Jongedijk had een gesprek met zuster Buschgens van het Acade misch Ziekenhuis in Rotterdam waar een werkgroep sterven is ge vormd ('Met de dood weten we nog geen raad'). Elseviers Magazine fli'- ha g 1 !a :hi W Tot slot dan Elseviers Magazine met een omslagartikel over het Amateurtheater. Er zijn ruim 5500 amateur-toneelverenigingen en er staan zo'n 150.000 Nederlanders op de planken in hun vrije tijd. Dit blad besteedt ook aandacht aan 'abortus: tussen politiek en kerk'. Het KVP-Kamerlid Van Schaik vindt, dat naar eigen geweten ge handeld moet worden. 'Stel, dat wij met een abortusvoorstel komen en het verliezen. Moeten we het tegen voorstel (voor liberalisering) dan ondertekenen? Ik vind, dat Van Agt het dan niet moet doen. Dan volgt er een kabinetscrisis. Wie wil het zover laten komen? Dat is de reden waarom ik denk dat menig een in de Kamer zich nogal voor zichtig opstelt'. Van een onzer verslaggevers HAREN De minister van gezondheid en milieuhygiëne een tijdelijke erkenning verl aan de inrichting in Appelschi atrixoord voor de verpleging geestelijk gestoorde bejaarde: blijkt uit het onlangs verscl jaarverslag 1973. Verwacht dat de plannen met betrekking Appelscha-Beatrixoord op betn lijk korte termijn kunnen wt uitgevoerd. Daarmee hoopt een positieve bijdrage te km leveren aan het inlopen van tekort aan bedden voor deze g van patiënten. Het aantal verp) dagen daalde van 37.729 in naar 35.267 gedurende het ven jaar. Het aantal verpleegdagei Haren bedroeg het vorig jaar 8 (v.j. 93.603). De verdere daling het aantal tuberculose-patiënte hieraan hoofdzakelijk debet. Ini dels is opnieuw aan mogelljkln van omschakeling gewerkt. Een breiding van de revalidatiem lijkheden door de instelling een afdeling voor kinderrevalli lijkt het meest in aanmerking mende oplossing. Inmiddels is onderzoek naar de behoefte bedden ingesteld. ezc ODOORN In de nacht van 1 dag op woensdag is de 50-jarig a" Hoekstra uit Groningen bij een keersongeval in Odoorn (Dr.) het leven gekomen. Het ongeluke beurde, doordat de man frontaal ste tegen de oplegger van een teruit rijdende vrachtwagen, slachtoffer overleed in de loop de nacht in het ziekenhuis. ~in Een hoog gesloten kostuum is duidelijk anders dan anders. Materiaal: wol/denim. Blauw. 259- 'n Zwart blazerpak krijgt wel iets aparts als Dick Holthaus het ontworpen heeft Dit is van wol/ Diolen. 269.- Dick Holthaus ontwierp deze sportieve 2-rijer in visgraat Materiaal: tweed. 198.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10